Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προετοιμασια θηλων για θηλασμο


Recommended Posts

Τους 2 πρωτους μηνες θηλαζα και ουρλιαζα απο τον πονο που προκαλουσαν οι πληγες στις θηλες μου(εισεχουσες) Απο το μαιευτηριο ηδη μου ειπε μια μαια οτι απο τους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης θα επρεπε να βαζω φυσιολογικο ορο (αλατονερο) για να ειναι πιο σκληρες ή οινοπνευμα Ακριβως αυτο αισθανθηκα οταν σταματησα να ποναω Οτι ειχαν σκληρυνει (αγρια υφη)

Τελικα αυτη η προετοιμασια πρεπει να γινεται ; Και κατι αλλο απο περιργεια Υπαρχει καποια γυναικα εδω που δεν αντιμετωπισε θεμα πονου τον πρωτο καιρο του θηλασμου; Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εγω ειμαι αυτη :D:D:D δεν πονεσα σε κανενα απο τα 2 παιδακια...τωρα με ποναει ο μικρος καμοια φορα που με δαγκωνει...καθε φορα που βγαζει δοντι το δοκιμαζει για καμοια βδομαδα πανω στη θηλη μου να δει αν ειναι κοφτερο :lol::lol::?:shock::roll:

και προετοιμασια δεν εκανα καμοια απολυτως...

απλα ξερω οτι στις κοπελες που εχουν εισεχουσες θηλες υπαρχει ενα πραγματακι που τις βγαζει προς τα εξω...

φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή υπάρχουν και στο θέμα της προετοιμασίας για το θηλασμό διάφοροι μύθοι που κυκλοφορούν, εσείς σε καμία περίπτωση:

* μην τραβάτε τις θηλές για να μακρύνουν, γιατί το στόμα του μωρού διαμορφώνει τη θηλή κατά τη διάρκεια του θηλασμού,

* μη τρίβετε τις θηλές με βούρτσα ή σφουγγάρι για να σκληρύνουν, γιατί θα πονέσετε χωρίς λόγο. Η θηλή είνα στυτικό όργανο. Στη διάρκεια του θηλασμού εκκρίνεται η ορμόνη ωκυτοκίνη που σκληραίνει και ανορθώνει τις θηλές χωρίς να χρειαστεί να κάνετε κάτι γι' αυτό.

Επίσης:

* Μη σαπουνίζετε τις θηλές. Το δέρμα της θηλής και της θηλαίας άλω είναι όμοιο με το δέρμα που έχουμε στα χείλη μας. Σαπουνίζοντάς το θα ξεραθεί, θα ανοίξει και θα πονά.

* Μη φοράτε συνθετικά εσώρουχα και ρούχα.

* Τις ώρες που είστε στο σπίτι μη φοράτε σουτιέν ή φορέστε σουτιέν θηλασμού ανοιγμένο μπροστά, ώστε οι θηλές να έρχονται σε επαφή και ελαφρά τριβή με το ρούχο ή τον αέρα.

* Προσπαθήστε σε κάθε ευκαιρία να εκθέτετε τις θηλές σας στον αέρα και τον ήλιο.

ΑΝΝΑ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ - ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ IBCLC.

Ο πονος στις θηλες ειναι συνηθως αποτελεσμα κακης στασης του μωρου, δηλαδη το μωρο πιανει λαθος τη θηλη για να θηλασει με αποτελεσμα να την τραυματισει και να ποναει ,

εγω πονο δεν ενιωσα..δεν ξερω ισως γιατι χρισημοποιησα στην αρχη ψευτοθηλες για καποιο διαστημα γιατι ειχα και εγω επιπεδες θηλεσ,

αλλα εκει γυρω στις 40 μερες η θηλη βγηκε προς τα εξω και μπορεσε να την πιασει πιο καλα και τις ξεφορτωθηκα

Αλλα απόσο ξερω δεν πρεπει να τις πειραζουμε τις θηλασε γιατι μπορει να τις πληγωσουμε χωρς λογο

Επισης Λολι μελετησε εδω http://www.perithilasmou.gr

πολυ χρισημες πληροφοριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα φανταζομαι τη σκηνη με το δοντακι :lol: Για να βγουνε καπως εξω πηγαινα για λιγο στο θηλαστρο του μαιευτηριου Η μια θηλη εγινε καπως καλυτερη Η αλλη να την κλαινε οι γερρες Πριν θηλασω τις ετριβα για να μπορει να πιασει το μωρο Το μωρο μετα απο μερες εκπαιδευτηκε να πιανει τις δυσκολες θηλες μου Αυτο που επεμενε και χειροτερευε ηταν ο πονος απο τις πληγες Εννοειται εβαζα γαλα ,κυκλοφοροσα γυμνη, εβαλα και purelan αλλα μεχρι να αρχισει ο τριτος μηνας τα ειχα δει ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα αυτη η προετοιμασια πρεπει να γινεται ; Και κατι αλλο απο περιργεια Υπαρχει καποια γυναικα εδω που δεν αντιμετωπισε θεμα πονου τον πρωτο καιρο του θηλασμου; Ευχαριστω!

και εγώ αυτό ξέρω ότι δεν χρειάζεται καμμιά προηγούμενη προετοιμασία, όλα έρχονται τελείως φυσιολογικά........εγώ δεν αντιμετώπισα καθόλου πόνο και στα 2 μου παιδιά!! ειδικά στο πρώτο, τον γιο μου, ήταν το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cecilia μπραβο σου που τα καταφερες με τις ψευδοθηλες Εβαλα κι εγω της medela και γλιστρουσαν ..σταθηκε αδυνατο να τα καταφερω με αυτες Ισως να φταιει η μαρκα

Απ οτι καταλαβα η κ Πατσουρου γραφει να μην τριβουμε τις θηλες πριν τη γεννα Αν απλα τις βρεχουμε με αλατονερο ή οινοπνευμα ειναι κακο;;

Η σταση του θηλασμου ειναι σιγουρα πολυ σημαντικη Αλλα μετα την καισαρικη η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις πολλες επιλογες δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν εννοει σταση θηλασμου δεν εννοει το πως καθεται απαραιτητα η μανα αλλα το πως ειναι το μωρο...αν εισαι καθιστη πρεπει το μωρακι να ειναι ξαπλωμενο στο πλαι η κοιλιτσα του να ακουμπαει την δικια σου και το αυτακι να ακουμπαει το χερι σου...δηλαδη να ειναι σε μια ευθεια με την μαμα..ελπιζω να το περιεγραψα σωστα :roll::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενω μου ειχαν δειξει στο μαιευτηριο καποιες στασεις αφηνα το μωρο να βολευεται οπως ηθελε..αλλιως γκρινιαζε σπαραχτικα Συνηθως το σωμα της οταν ημουνα ξαπλωμενη ηταν πανω στο δικο μου παραλληλα Παρολα αυτα ειχα καλεσει και μαια στο σπιτι για να με διαβεβαιωσει οτι "πιανει" καλα Η αληθεια ειναι οτι αργοτερα οταν πονουσα πολυ εβαζα το μικρο μου δαχτυλακι για να βγει απο το στηθος και μετα οταν πηγαινε να ξαναπιασει της εσπρωχνα το κεφαλακι πιο μεσα ..αισθανομουν οτι ετσι επιανε καλυτερα

Εννοειται πλενομουνα με σκετο νερακι του θεου Τις πρωτες μερες δεν πλενουμουνα καθολου,ουτε με νερο η μανα μου φωναζε οτι θα αρρωστησει το μωρο απο τη βρωμα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΓΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΝΕΓΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΟΝΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΚΕΨΟΥ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Κ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ. :cry::cry:

ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΣΤΗΝΩ ΘΗΛΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΕΓΩ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΤΣΑΜΠΑ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΕΚΑΝΕ ΘΗΛΗ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.

ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΠΙΜΟΝΗ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενω μου ειχαν δειξει στο μαιευτηριο καποιες στασεις αφηνα το μωρο να βολευεται οπως ηθελε..αλλιως γκρινιαζε σπαραχτικα Συνηθως το σωμα της οταν ημουνα ξαπλωμενη ηταν πανω στο δικο μου παραλληλα Παρολα αυτα ειχα καλεσει και μαια στο σπιτι για να με διαβεβαιωσει οτι "πιανει" καλα Η αληθεια ειναι οτι αργοτερα οταν πονουσα πολυ εβαζα το μικρο μου δαχτυλακι για να βγει απο το στηθος και μετα οταν πηγαινε να ξαναπιασει της εσπρωχνα το κεφαλακι πιο μεσα ..αισθανομουν οτι ετσι επιανε καλυτερα

Εννοειται πλενομουνα με σκετο νερακι του θεου Τις πρωτες μερες δεν πλενουμουνα καθολου,ουτε με νερο η μανα μου φωναζε οτι θα αρρωστησει το μωρο απο τη βρωμα :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: εγω περα απο το μπανιο που εκανα δεν εκανα τιποτα αλλο.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εγω ειμαι αυτη :D:D:D δεν πονεσα σε κανενα απο τα 2 παιδακια...τωρα με ποναει ο μικρος καμοια φορα που με δαγκωνει...καθε φορα που βγαζει δοντι το δοκιμαζει για καμοια βδομαδα πανω στη θηλη μου να δει αν ειναι κοφτερο :lol::lol::?:shock::roll:

και προετοιμασια δεν εκανα καμοια απολυτως...

απλα ξερω οτι στις κοπελες που εχουν εισεχουσες θηλες υπαρχει ενα πραγματακι που τις βγαζει προς τα εξω...

φιλακιαααααααα

:lol::lol: μιλαμε μια απο τα ιδια....

και γω κουκλα μου δεν εκανα κατι το ιδιαιτερο...

απλα μια φορα την ημερα

τις περνουσα με λιγο χαμομηλι

δροσιζομουν ομως καθαρα για αυτο.

Εκανα συχνα ντους αλλα δεν εβαζα σαπουνι

και φροντιζα αν αλλαζω συχν ατα επιθεματα.

Οταν μπορουσα....ημουν απελευθερωμενη απο σουτιεν...

για κανα μισαωρακι...και μετα τα μαζευα παλι!!!

Αυτα εν ολιγοις....

η αληθεια ειναι οτι η γυναικολογος μου μου

χε πει και μαποια στιγμη την ακουσα..

πριν γεννησω και πριν διαβασω τα της πατσουρου

και εκαν ακαθε βραδυ ενα περασματακι με καθαρο οινοπνευμα

γι ακαν μην απριν γεννησω...

δεν ξερω αν θα το ξανακανα...

και δεν θελω να το προτεινω...

αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη οτι ειναι λαθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πονουσα αλλα το ανεχομουν...Εκανα πληγες γτ στην

αρχη οι θηλες γινοντουσαν οπως τα κραγιον κ στην "μυτη του κραγιον" ανοιγε λιγακι...

Το αντιμετωπισα οπως οι περισσοτερες...Γαλατακι-στον αερα-πουρελαν-στον αερα!

1 μονο φορα εβαλα οινοπνευμα προ τοκετου

αλλα δεν μου καθισε καλα κ το σταματησα...

Παντως μετα τη γεννα χρειαστηκε να καθαρισω

τις θηλες με οινοπνευμα κ βαμβακι γτ απο το γαλατακι

(ετσι μου ειπαν κ εγω τις ακουσα) που ειχα στην εγκυμοσυνη

ειχαν γινει ...Καπως!

Οποτε...Προτεινω να μην κανετε τιποτα για τις θηλες.

Μπορει να προκληθουν κ συσπασεις... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα απο την εμπειρια μου καταλαβα πως οι καλυτερες- οι πιο βολικες τουλαχιστον για μενα- ηταν αυτες τις κικο..και με τα μπιμπερο μετα ο γιος μου της κικο προτιμυσε και οχι της ΝΟΥΚ που ηθελα εγω.

Το θεμα δεν ειναι και τοσο η σταση- αν και ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο για να μη τραβαει κλπ, αλλα το πως πιανει το ιδιο το μωρο τη θηλη. Ολοι λενε πρεπει να βαζει ολη τη θηλαια αλω στο στομα κλπ, αλλα λιγοι ξερουν να σου δειξουν πως να του το βαλεις στο τοσο δα μικρο στοματακι.

εμενα ευτυχως τις ειχα βγαλει εξω τις θηλες και δεν χρειαστηκε να παμεθ

Παντως - και εγω λογω καισαρικης- η βοληκοτερη εβερ σταση ηταν η ξαπλωτη στο πλαι...

αρχισα να την χρισημοποιω απο 2 μηνων περιπου και ειλικνινα σωθηκα και εγω ξεκουραστη και ο μικρος

Για οινοπνευμα κλπ δεν ξερω...

δεν ξερω και κατα ποσο βοηθαει ειναι η αληθεια

Εμενα τις θηλς μου της πληγωσε μονο το θηλαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ! ΜΠΡΑΒΟ βρε κορίτσια ! και γω εχω απορίες!

συνέχεια ακούω για τα θήλαστρα... και μου γεννιέται η εξής απορία : αντί να θηλάσω "δημόσια", ειναι δυνατό να εχω "βγάλει" γάλα πριν την βολτα πχ με θήλαστρο και να το φυλαξω σε καποιο μπουκάλι ;

και να διατηρηθεί σε θερμοκρασία δωματίου για 1 - 2 ώρες ;; παίζει αυτό ή να το ξεχάσω ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια πληροφοριες για την διατηρηση αντλημενου μητρικου γαλακτος μπορεις να βρεις στην ομαδα "θηλαζοντας και αποθηλαζοντας με αγαπη" αλλα και στο λινκ http://www.perithilasmou.gr/keep-breast-milk.html.

Ενδεικτικα ναι εαν δεν θελεις να θηλασεις δημοσια- υπαρχουν βεβεια τροποι να το κανεις διακριτικα ενα προκυψει εκτατκο" ναι μπορεις να παρεις το γαλα σε μπουκαλακι, σε ισοθερμικη τσαντα για 2-3 ωρες αλοιμονο δεν παθαινει τιποτα απολυτως σε λογικες θερμοκρασιες...οχι με 40 βαθμους στην παραλια πχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποοοοοοσο σ ευχαριστώ γι αυτήν την πληροφορία Cesilia !!!; πόσο!!!; :x:x:x:x

ετσι το σκεφτόμουν και γω ! σε ισοθερμικό τσαντάκι ! οχι για την παραλία, εννοείται ;) αλλα για απλό (ισως και σύντομο) περίπατο υπο σκιάν... πρωί πρωί ή βραδάκι (αφού τις πολλές βόλτες μας θα τις ρίξουμε καλοκαιράκι, μιας και γεννάμε τέλος Μάρτη με το καλό :oops: ) ...

ο θηλασμός ειναι ΟΤΙ πιο φυσικό, απλά εγώ ειμαι ΠΟΛΥ ντροπαλή για να θηλάσω δημόσια...(αν χρειαστεί θα το κανω βέβαια... δεν θα σκάσουμε κιολας!!! το νινι πανω απ ολα! ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε με το καλο..καλους θηλασμους

Κοιτα αμα το εχεις καπου σε κλειστο μερος πχ σε ενα απλο τσαντακι και ειναι υπο σκια δεν χρειαζεσε καν το ισοθερμικο τσαντακι.

Εγω οσες φορες το χρειαστηκα ετσι το ειχα απλα μεσα στην τσαντα - αλαξιερα..αλλα στη βαφτηση που ηθελα 3 μπουκαλια τα ειχα σε ισοθερμηυκο τσαντακι κρυο και το ζεστανα στο τραπεζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάλτε με και εμένα στις τυχερές που δεν πονούν στο θηλασμό. Ο μικρός μου από την πρώτη μέρα έπιανε πολύ καλά τις ανύπαρκτες θηλές μου και έπινε γαλατάκι ανενόχλητος. Όμως εγώ έκανα αυτό που μάλλον εσείς λέτε προετοιμασία. Δηλαδή πριν γεννήσω για σχεδόν 15-20 μέρες κάθε βράδυ περνούσα τις θηλές με οινόπνευμα και τις ψιλοτραβούσα για 5 λεπτάκια. Μην φανταστείτε ότι τις ξερίζωνα, απλά έτσι λίγο τις έκανα να εμφανιστούν γιατί είναι και ντροπαλές. Στο τέλος τις έβαζα λίγη βαζελίνη. Αυτό μου το είχε προτείνει η μαία του γυναικολόγου μου. Δεν ξέρω αν είναι σωστή αυτή όλη η διαδικασία αλλά ευτυχώς ποτέ δεν πονεσα μέχρι σήμερα. Ελπίζω όταν θα βγάζει δοντακια να μην με περάσει και εμένα για μασητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

merci merci Cesilia !!!!!!!!!!!!!!! [smilie=love4.gif][smilie=love7.gif]

γειά σου Φωτεινή !

αλήθεια τι γίνεται οταν βγάζει δοντάκια ; οντως δαγκώνουν ; και τι πρέπει να κανουμε εμείς γι αυτό ;

:-? χμμμ...;; (σας ζάλισα... sorry sorry sorry sorry... :oops::oops: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι θηλές μας ειναι φτιαγμένες απο τον ιδιο "τυπο" δερματος οπως τα χειλη μας . Θα βαζαμε ποτε αλατόνερο , οινοπνευμα ή κατι παρομοιο , για να ειναι ελαστικά και να μην τραυματιζονται ?

Η θηλή μας δεν θελουμε να ειναι ξηρη-οπως γινετε με το οινοπνευμα- (σκεφτειτε τα χειλη οταν ειναι ξηρά τι παθαινουν) αλλα να εχει τη φυσική της ελαστικότητα .

Προληπτικα δηλ , αν και δεν συνιστάται , θα μπορουσαμε να βαζουμε λιγο λαδάκι ή κρεμα λανολίνης (οχι βαζελινη που ειναι παραγωγο του πετρελαιου) .

Το να ερεθίζουμε τις θηλές με το χέρι ή με τους διαφορους εξωλκεις που κυκλοφορουν , μετα τον 7ο μηνα ειναι ακρως επικυνδινο και μπορει να προκαλέσει συσπασεις . Η θηλη , ως στυτικο οργανο , μπορει να ερεθιστει και με ενα παγάκι δεν χρειάζεται να την τραβαμε το χερι δεν προσφέρει τιποτα αυτο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως είπα και πιο πριν δεν ήξερα αν ήταν σωστή η διαδικασία ή αν είχε επιπτώσεις και μάλιστα το ψιλοσκεφτόμουνα αν θα έκανα αυτό που μου είπε η μαία μου γιατί η αλήθεια είναι ότι ποτέ μέχρι τότε δεν χρησιμοποιούσα βαζελίνη ακριβώς επειδή είναι παράγωγο πετρελαίου. Τελικά το έκανα. Έπρεπε να είχα ρωτήσει στο μάμμυ. :):)

Οπότε η συμβουλή για τις εγκυούλες είναι να μην κάνουν καμιά προετοιμασία;

Φαντάζομαι αυτό είναι το πιο σωστό αφού η φύση έχει προνοήσει για όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...