Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΡΕΜΑ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ Κ ΑΝΑΓΩΓΕΣ.


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!!! ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η ΞΕΡΕΙ!!!

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΦΡΟΥΤΑ Κ ΛΑΧΑΝΙΚΑ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΡΡΕΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!! ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΜΕΤΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ! ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΗΡΑ ΤΗΣ ΝΟΥΝΟΥ ΒΑΝΙΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΛΑΞΑ Κ ΠΗΡΑ ΜΙΛΟΥΠΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ....ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ...Κ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΜΟΛΙΣ ΦΑΕΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ :?

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ Κ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΦΑΓΑΚΙ Κ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΥΣΗ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ!

ΛΕΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΤΣΕΙ!! ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν φταει αυτο παντως ο δικος μου εναμηνα του εδωσα ρυζαλευρο οτι ετρωγε εννοω απο μαρκα το εφτυνε το εκανε εμετο και εκλαιγε..γενικα δεν του αρεσε το ρυζαλευρο μολις το σταματησα ηρεμησαν ολα.μηπως δεν του αρεσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελανα το ρυζαλευρο δενε ιναι και τοσο απαραιτητο για την διατροφητου- ουτε και οι υπολοιπες κρεμες εδω που τα λεμε-

δοκιμασε αλλες κρεμες..φαριν λακτε μπισκοτοκρεμα , δοκιμασε να την κανεις λιγο πιο αραιη η λιγο πιο πηχτη μηπως φταιει η υφη και δεν το τρωει.

Αλλα θα συμφωνισω με τον παιδιατρο σου, να του δινεις καλυτερα παλη φαγακη..

δηλαδη πχ λαχανικα η φρουτα με καποια δημητριακα πχ βρωμη η φαγοπυρο.

Μπορεις να βρεις εναλλακτικες και εδω http://www.wholesomebabyfood.com/

ειναι πολυ χρισημο σαιτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με τα κοριτσια!

Γιατι να το ζορισεις το παιδακι σου να φαει ρυζαλευρο αφου

απο μονο του σου δειχνει πως δεν το θελει?

υπαρχουν πολλες λυσεις!Ορεξη να εχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης να σου πω πως ο γιος μου δε εφαγε κρεμες..εφαγε ελαχιστο ρυζαλυερο και ακομα πιο ελαχιστες αλλες κρεμες...δεν τις χωνεψε ποτε..

αντιθετα μετα το χρονο που επιτρεπετε το φρεσκο γαλα αρχισα να του φτιαχνω σιμιγδαλοκρεμα σπιτικη για πρωινο - γινετε πολυ ευκολα και γρηγορα- και την τρωει ευχαριστως.

Εγω τωτε του εδινα πχ κρεμα κολοκυθα- γλυκοπατατα, η σκετη γλυκοπατατα για απογευματινο.

Επισης γυρω στον δεκατο μηνα φαγαμε γιαουτρι..το απλο κλασσικο γιαουρτι οχι τα παιδικα και εκτωτε το τρωει ευχαροστως ειτε σκετο ειτε με καποια φρουτα ειτε με κορν φλεικσ ειτε με μουσλι..

υπαρχουν εναλλακτικες..ακου το παιδακι σου και ολα θα πανε καλα..κυριως αφου τρωει φαγητο...φτου φτου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην θέση σου θα ακολουθούσα την συμβουλή του παιδιάτρου και θα έδινα φαγάκι πάλι ή κάτι άλλο εκτός από ρυζάλευρο. Αφού τον ρυζάλευρο το πειράζει γιατί να το φάει με το ζόρι. Δεν θα πάθει κάτι αν δεν φάει ρυζάλευρο υπάρχουν τόσες άλλες τροφές που μπορείς να δώσεις και όσο μεγαλώνει οι ποικιλία συνεχώς θα αυξάνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΛΥ Η ΒΑΝΙΛΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ!!!!!

ΑΠΛΑ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ ΦΑΡΙΝΑ ΚΤΛ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΦΑΜΕ ΜΕΧΡΙ 8 ΜΗΝΩΝ!!!!! ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΙΝΩ ΦΑΓΑΚΙ Κ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Κ ΜΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΝΑ ΔΙΝΩ ΒΑΝΙΛΙΑ! ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΛΑΘΟΣ(ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ) ΟΤΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΦΑΓΑΚΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ! Κ ΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗΣ! ΜΗΠΩΣ ΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΦΑΓΑΚΙ ΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΛΑΚΙΑ? ΟΣΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΡΕΛΕΝΕΤΕ!!!!

CESILIA EXΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΑΙΤ Κ ΟΝΤΟΣ ΕΧΙ ΩΡΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ! ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΕΙ ΑΡΑΓΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ??? ΠΧ Η ΚΟΛΟΚΥΘΑ!! ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΒΡΑΣΙΜΟ ΣΚΕΤΗ Κ ΜΟΥΛΤΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φαγητό έχει λιγότερες θερμίδες από τη κρέμα βανίλια και φυσικά είναι πιο υγιεινό καθότι το μαγειρευεις εσύ και δεν έχει καθόλου συντηρητικά σε αντίθεση με τις κρέμες εμπορίου. Δώσε σκέτα λαχανικά και όχι κρέας για να είναι πιο ελαφρύ. Η γλυκοπατάτα και η κολοκύθα επιτρέπονται στην ηλικία που είστε. Βράστα και κάντα πούρέ στο μούλτι. Η κολοκύθα είναι πολύ ωραί και με μήλο ή αχλάδι (λίγο βρασμάνα και αυτά) η δικιά μου τα έτρωγε πάρα πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ!!!! ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ!!!!! ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΟΙ ΠΟΛΛΥ ΠΟΛΛΥ ΦΑΓΑΝΟ Κ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΟΛΑ! ΦΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΤΙΑΞΩ.....ΑΠΛΑ ΕΓΩ Η ΑΣΧΕΤΗ ΠΡΩΤΑΡΑ ΜΑΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ! Κ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει τμημα που λεει πιο λαχανικο φουτο επιτρεπετε απο ποτε και μερικους καλους συνδιασμους

Μια χαρα ειναι το φαγακι μιν ανισυχεις.

Κολοκυθα επιτρεπετε σηγουρα απο 6 μηνων και γλυκοπατατα...ανικοει η γλυκοπατατα στα καροτοειδη

εγω τα εβραζακαι τα παταγα με το πηρουνι γιατι γινονται πολυ μαλακα δεν θελει καν μουλτι γινονται κρεμα απο μονα τους..

εγω ενιωτε του εβαζα και λιγο φαγοπυρο βρασμενο μεσα- το βρισκεις στα καταστηματα με βιολογικα προιοντα και ειδη υγειηνης διατροφης- μη προτιμισεις χυμα για το παιδι μονο συσκευασμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΣΙΛΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!!!!!

ΝΑΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ????

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΓΕΝΕΜΕ ΕΞΩ ΒΟΛΤΕΣ Κ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΕΕΙ ΤΣΟΥΠ ΔΙΝΑΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ!! ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΓΙΝΑΝ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!! ΣΤΟ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΡΟΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΕΣΩ Κ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ!

ΑΝ ΚΑΝΩ Κ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΤΟ ΤΑΠΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΛΙΟΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ Κ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΕ ΚΡΕΜΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΠΟΥ Κ ΝΑ ΜΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΛΙΓΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ Η ΝΑ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΣ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μια χαρα παιρνεις στο ταπερακι το φαγακι και διατηρειται μια χαρα.

εγω ετσι εκανα, ειχα ταπερακια γυαλινα που κουμπωνουν αεροστεγως και ενα κουταλακι, οταν ηταν η ωρα να φαει ανοιγαμε το ταπερακι και τρωγαμε.

Για 3-4 ωρες δεν παθαινει απολυτως τιποτα το φαγητο ειδικα τωρα που οι θερμοκαρσιες ειναι αρκετα χαμιλομενες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά μπορείς να το πάρεις το φαγητό μαζί. Εγώ είχα ένα ισοθερμικό τσαντάκι και το διατηρούσε και ζετό. Μόνο φρούτα δεν έπαιρνα όλα τα υπόλοιπα να άλεθα και τα έβαζα σε γυάλινο βαζάκι και πηγαίναμε τις βολτίτσες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου οπως σου παν και τα κοριτσια μη σκας για τις κρεμες...απο αυτες ου σου απανταμε σχεδον καμια δεν εδωσε κρεμες εμποριου στο μωρο της εκτος απο κανα βιολογικο ρυζαλευρο χωρις γαλα μπερδεμενο με κολοκυθα η γλυκοπατατα αυτα που σουπαν τα κοριτσια ειναι πιστευω τα καλυτερα...επισης

συμβουλεψου και τις ομαδουλες

ΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΦΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ??? ΚΑΙ

ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ

θα βρεις και εκει χρησιμα πραγματα και πολλες συνταγουλες :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γλυκοπατατεσ δεν βρηκα πουθενα.........παρειγκηλα ομωσ κ θα μου φερουν απο βδομαδα!!

κολοκυθα πηρα!!!!! κιτρινη μικρη! σωστα??????

απορια τωρα!!!!!χαζη ερωτησουλα αλλα μην γελατε :oops::oops::oops::oops: θα τον κανω σημερα κολοκυθα μηλαρακι την υπολιπη κολοκυθα τι να την κανω????? που την διατηρω?????? ψυγειο καταψυξη????

μπορω να κανω κ για 2 μερεσ κ να το διτηρισω στο ψυγειο οπωσ με τα λαχανικα του????

βοηθιστε γιατι βλεπω να περνω καθε μερα κολοκυθα κ να την πεταω την υπολοιπη :lol: !! κ οχι τιποτα αλλο εκανα αγωνα να βρω!!

επισησ στο βιολογικο καταστημα που βρηκα επιτελουσ την κολοκυθα μου εδειξε πολλα πραματα! εχει κ βιολογικο ρυζαλευρο...να το δοκιμασω????? μαζι με φρουτα οπωσ διαβασα σε καποια ομαδουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κολοκυθα διατειτε εως μια ευδομαδα σο ψυγει σκεπασμενη με μεμβρανη, μαγειρεμενεη εως 2-3 μερες.

Εαν τη ζεματησει ςκαι τη κανει ςπουρε την κρατας σε ταπερακι στην καταψυξη, δεν και πληροφοριες στην ομαδα τι θα φαμε σημερα μανουλα για την κολοκυθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1000 ευχαριστω σεσιλια!!!!! μπηακ ειδα πληροφοριες κ στις ομαδουλεσ σας! θα ξεκινησω κ αλλα φρουτα κ λαχανικα που ειδα να γραφετε!!!! κ θα παρακολουθω τισ ομαδεσ για νεες χρησιμες ιδεες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...