Μετάβαση σε περιεχόμενο

προνηπια


Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια μου.ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ο αντωνακης μου την χρονια που μας ερχετε θα παει προνηπια.τι ωρα τα πηγενετε και τι ωρα σχολανε τα παιδακια σας που πανε προνηπια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα. κ η δικια μου θα παει προνηπια απο σεπτεμβρη.στην πολη που δουλευω την πηγαινω τωρα παιδικο.μπορω αν θελω να μην την στειλω προνηπια κ να την ξαναπαω μια χρονια παιδικο.στο χωριο μας εχει προνηπια κ νηπια κ τα πηγαινουν απο 8.15 μεχρι 12.15.τα νηπια που υπαρχουν διπλα στο παιδικο δεχονται μονο νηπια(γιατι υπαρχουν πολλα παιδακια) κ τα περνουν κ εκει 12.15.κ εχει ομως κ τμημα ολοημερο.εγω θα την στειλω του χρονου προνηπια στο χωριο(παρολο που ειναι λιγες ωρες).θα μπορουν να την περνουν κ η μαμα μου κ ο πεθερος μου γιατι σχολαω πιο αργα.αν δεν υπηρχε ανθρωπος να την παρει θα την ξαναεστελνα παιδικο.εσεις πατε παιδικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο μεγαλος μου γιος παει φετος προνηπιο!!το κλασσικο τμημα ειναι 8:15 μεχρι τις 12:15!!το ολοημερο δεν ειμαι σιγουρη,αλλα νομιζω 8:15 με 4!!εχει μονο 2 ταξεις κ εχουν μαζι τα προνηπια με τα νηπια στην μια κ στην αλλη εχουν το ολοημερο!!!

εσυ κλασσσικο η' ολοημερο σκεφτεσαι?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις παμε παιδικο.ειναι η τριτη χρονια φετος.τον σεπτεμβρη που μας ερχετε θα ειμαστε 4,5 χρονων και ο παιδικος τα παιρνει μεχρι 5 χρονων.αν τον επερναν σε ολοημερο,θα το προτιμουσα παντως.αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο.ειχα μαθει οτι μονο με μεσο τα παιρνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα! Τα δικά μου φέτος πηγαίνουν στο παιδικό (πρώτη χρονιά) και του χρόνου θα πάνε στο προνήπιο. Εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο...τα παίρνουνε όλα τα παιδάκια ή υπάρχει κάποιος στάνταρ αριθμός παιδιών που παίρνουν οπότε κάνουμε εμείς την αίτηση και από εκεί κι έπειτα αυτοί κάνουν τη τελική επιλογή όπως γίνεται και στους δημοτικούς σταθμούς?

Κι επίσης πάει ανάλογα με τη περιοχή που μένεις ή μπορείς να πας σε όποιο σχολείο θέλεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυριακη μου εδω στη μυκονο εχουμε μονο κρατικο σχολειο!!!κ τα παιδακια πανε αναλογα την περιοχη που μενουν!!περσι κ προπερσι δεν ειχαν παρει καθολου προνηπια,γιατι ειχαν κλεισει ολες οι θεσεις απ'τα νηπια!!φετος ευτυχως πηραν κ προνηπια!!!παντως απ'οσο μου ειπε κ η διευθυντρια,οταν τελειωσουν οι αιτησεις των νηπιων,αρχιζουν κ βαζουν προνηπια!!!!δηλαδη δινουν προτεραιοτητα στα νηπια!!!φετος ομως εδω ανοιξε κ νεα αιθουσα κ γι'αυτο πηραν κ προνηπια!!!εχεις ρωρτησει καθολου πως γινεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ στην πολη μας γινεται κατι αναλογο.προνηπια δεν περνουν γιατι υπαρχουν πολλα παιδια(δεν ειναι κ υποχρεωτικα).γιαυτο κ οι γονεις τα στελνουν ξανα παιδικο.νομιζω οτι δινεται βαση στην περιοχη οπου μενεις(ως προτεραιοτητα).μπορεις ομως αν θελεις να το πας κ αλλου αλλα θα εχουν προτεραιοτητα τα παιδακια της περιοχης εκεινης.οσο για το αν δεν τα περνουν καθολου εδω δεν υπαρχει τετοιο θεμα.μονο με τους παιδικους υπαρχει προβλημα γιατι ειναι δυο στην πολη κ ειναι δημοσιοι.ιδιωτικους δεν εχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυριακη μου εδω στη μυκονο εχουμε μονο κρατικο σχολειο!!!κ τα παιδακια πανε αναλογα την περιοχη που μενουν!!περσι κ προπερσι δεν ειχαν παρει καθολου προνηπια,γιατι ειχαν κλεισει ολες οι θεσεις απ'τα νηπια!!φετος ευτυχως πηραν κ προνηπια!!!παντως απ'οσο μου ειπε κ η διευθυντρια,οταν τελειωσουν οι αιτησεις των νηπιων,αρχιζουν κ βαζουν προνηπια!!!!δηλαδη δινουν προτεραιοτητα στα νηπια!!!φετος ομως εδω ανοιξε κ νεα αιθουσα κ γι'αυτο πηραν κ προνηπια!!!εχεις ρωρτησει καθολου πως γινεται??

Ανδριάνα μου δεν έχω ρωτήσει καθόλου και δε ξέρω τη διαδικασία :oops:

Εμείς μένουμε σε χωριό πολύ κοντά στο Ρέθυμνο και εδώ έχει νήπιο αλλά όχι προνήπιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια καλησπέρα!!

Ως νηπιαγωγός σε δημόσιο νηπιαγωγείο έχω να σας πω τα εξής: Αιτήσεις τόσο για τα προνήπια(β΄ηλικία) όσο και για τα νήπια (α΄ηλικία) γίνονται κανονικά από 1 έως 15 Ιουνίου(συνήθως). Για τα προνήπια γίνεται απλώς μια αίτηση εγγραφής, όπου εκτός από τα στοιχεία δηλώνεται και η προτίμηση για κλασικό ή ολοήμερο τμήμα (όπου αυτό είναι δυνατόν). Επειδή τα νήπια σαφώς προηγούνται, οι θέσεις καλύπτονται από αυτά. Αν δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των 25 παιδιών/τμήμα, τότε και μόνο τότε καλύπτονται οι θέσεις από τα προνήπια. Αν δε ο αριθμός των προνηπίων είναι μεγαλύτερος από τις θέσεις που υπάρχουν κενές στο νηπιαγωγείο, τότε γίνεται κλήρωση. Δεν παίζει μέσο στο δημόσιο νηπιαγωγείο....εξαιρούνται βέβαια της κλήρωσης και φοιτούν στο νηπιαγωγείο προνήπια - παιδιά των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στο νηπιαγωγείο καθώς και πολύτεκνα προνήπια....εφόσον όμως αυτά μένουν στα όρια της περιοχής του νηπιαγωγείου. Το τελευταίο (να μένουν στα όρια της περιοχής του εκάστοτε νηπιαγωγείου) ισχύει για όλα τα παιδιά (νήπια και προνήπια) που αιτούνται εγγραφής.

Ωράριο κλασικού τμήματος: 8:00 - 12:15

Ωράριο ολοήμερου τμήματος: 8:00 - 15:45.

Ελπίζω να σας κατατόπισα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε πολυ τανια!!!!κατατοπιστικοτατη!!!!ετσι ακριβως ειναι!!!

καλα τωρα δεν ξερω ποσα παιδια ειναι νηπια κ περισσεψαν θεσεις κ για προνηπια,αλλα ετσι οπως τα πες θα ειναι!!αφου τον πηραν,ειμαι ησυχη!!ειχα πολυ αγωνια!!το ζητουσε συνεχεια!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με κατατοπισες πληρως τανια μου.ολα εχουν ολοημερο και κλασικο τμημα?στο ολοημερο ειναι πιο δυσκολο να τον παρουν?ποτε πρεπει να παω να ρωτησω?δεν πηγα καθολου ακομα.λεω να παω τον μαιο να ρωτησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντώνης 1 δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς αφού το παιδί σου θα πάει προνήπιο την επόμενη σχολική χρονιά. Θα πας τον Ιούνιο που αρχίζουν οι εγγραφές να κάνεις μια αίτηση....και θα ξέρεις την ημέρα του αγιασμού αν θα τον πάρουν ή όχι. Αν και κανονικά όλα τα σχολεία θα έπρεπε να έχουν ένα κλασικό και ένα ολοήμερο τμήμα, δεν ισχύει αυτό στην πραγματικότητα. Ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το νηπιαγωγείο και πόσες οργανικές θέσεις (νηπιαγωγών) μπορεί να διαθέσει, μπορεί να είναι μόνο κλασικό ή μόνο ολοήμερο ή ακόμα και τα δύο! Υπάρχουν δε νηπιαγωγεία που έχουν και δύο τμήματα ολοήμερου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις το νηπιαγωγείο της περιοχής σου και να ενημερωθείς για τη λειτουργικότητά του (δηλ. πόσα τμήματα έχει). Δεν είναι πιο δύσκολο να γραφτεί ένα παιδί στο ολοήμερο τμήμα σε σχέση με το κλασικό γιατί έχουν καταργηθεί οι προϋποθέσεις εργασίας της μητέρας που ίσχυε μέχρι πριν από λίγα χρόνια. Βασική προϋπόθεση για να φοιτήσει ένα προνήπιο στο νηπιαγωγείο είναι να υπάρχουν κενές θέσεις που δεν έχουν καλυφθεί από νήπια, τα οποία σαφώς και προηγούνται.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Για ό,τι άλλο χρειαστείς, είμαι στη διάθεσή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια καλησπέρα!!

Ως νηπιαγωγός σε δημόσιο νηπιαγωγείο έχω να σας πω τα εξής: Αιτήσεις τόσο για τα προνήπια(β΄ηλικία) όσο και για τα νήπια (α΄ηλικία) γίνονται κανονικά από 1 έως 15 Ιουνίου(συνήθως). Για τα προνήπια γίνεται απλώς μια αίτηση εγγραφής, όπου εκτός από τα στοιχεία δηλώνεται και η προτίμηση για κλασικό ή ολοήμερο τμήμα (όπου αυτό είναι δυνατόν). Επειδή τα νήπια σαφώς προηγούνται, οι θέσεις καλύπτονται από αυτά. Αν δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των 25 παιδιών/τμήμα, τότε και μόνο τότε καλύπτονται οι θέσεις από τα προνήπια. Αν δε ο αριθμός των προνηπίων είναι μεγαλύτερος από τις θέσεις που υπάρχουν κενές στο νηπιαγωγείο, τότε γίνεται κλήρωση. Δεν παίζει μέσο στο δημόσιο νηπιαγωγείο....εξαιρούνται βέβαια της κλήρωσης και φοιτούν στο νηπιαγωγείο προνήπια - παιδιά των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στο νηπιαγωγείο καθώς και πολύτεκνα προνήπια....εφόσον όμως αυτά μένουν στα όρια της περιοχής του νηπιαγωγείου. Το τελευταίο (να μένουν στα όρια της περιοχής του εκάστοτε νηπιαγωγείου) ισχύει για όλα τα παιδιά (νήπια και προνήπια) που αιτούνται εγγραφής.

Ωράριο κλασικού τμήματος: 8:00 - 12:15

Ωράριο ολοήμερου τμήματος: 8:00 - 15:45.

tanya γεια χαρα κ απο εμενα

ηταν ιδιαιτερα χρησιμες οι πληροφοριες σου κ για εμενα τις οποιες τις διαβασα προσεκτικοτατα μιας κ οι μεγαλες μου κορες απο του χρονου θα πανε προνηπιο..Θα ηθελα να σε ρωτησω πανω σε αυτο που εγραψες σχετικα με την κληρωση αν τα παιδια τριτεκνων οικογενειων εξαιρουνται επισης οπως αυτα των πολυτεκνων .Ευχαριστω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama Eva καλησπέρα!

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας για τα νηπιαγωγεία πολύτεκνοι θεωρούνται οι έχοντας 4 παιδιά και άνω. (Αν και, σε λίγο καιρό, θα καταργηθούν οι όποιες ρυθμίσεις για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους, γενικά). Πάντως, προς ενημέρωσή σου, επειδή είδα ότι έχεις δίδυμα κοριτσάκια, θέλω να σε πληροφορήσω ότι,αν και εφόσον κληρωθεί το ένα από τα δύο σου παιδιά, επειδή είναι δίδυμα αυτόματα θα φοιτήσουν και τα δύο.

Όσο και να θέλουμε κάποιες φορές πάντως να εξυπηρετήσουμε όλους τους γονείς, τόσο η εγκύκλιος όσο και οι συνθήκες λειτουργίας των νηπιαγωγείων μας δεσμεύουν ως προς τις αποφάσεις μας και η συμπεριφορά μας δεν ξεπερνάει τα τυπικά. Βλέπεις δεν είναι και ό,τι καλύτερο να προσπαθείς να δημιουργήσεις και να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις με 25 διαφορετικά παιδιά μέσα στην τάξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

σ'ευχαριστω πολυ tanya, ησουν κατατοπιστικη για αλλη μια φορα .

Ευχαριστω για αλλη μια φορα

να εισαι καλα για να αντιμετωπιζεις τα μικρα θηριακια στην ταξη ..Σιγουρα 25 παιδακια ειναι πολυ δυσκολο να τα βγαζεις περα .. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...