Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!! Νο 6


Recommended Posts

Ναι Λολλακι ο γιατρος μου εδωσε μια λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστω εγω και το μωρο!

Θελεις να στη γραψω να παρεις μια ιδέα πανω κάτω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Λολλακι ο γιατρος μου εδωσε μια λιστα με τα πραγματα που θα χρειαστω εγω και το μωρο!

Θελεις να στη γραψω να παρεις μια ιδέα πανω κάτω?

Απορω γιατι δεν το εχεις κανει ακομα!!!!!!! :!!:!!:!!:!!:!!:!!:!![smilie=clock.gif][smilie=clock.gif][smilie=clock.gif][smilie=clock.gif][smilie=clock.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!

Λολλάκι και μένα με πιάνει ο πόνος στα πλευρά και συνήθως από την αριστερη, αυτό συμβαίνει συνήθως όταν είμαι πολύ ώρα όρθια.

Χτές είχα μια δύσκολη βραδυά. Έπεσα για ύπνο όλα καλά και κάποια στιγμή σηκώθηκα να πάω τουαλέτα, όταν γύρισα στο κρεββάτι άρχισα να έχω σουβλιές κάτω αριστερά. Φοβήθηκα ότι έχω συσπάσεις στη μήτρα, Ξύπνησα τον αντρούλη μου φοβήθηκε και αυτός πολύ με πήρα αγκαλιά και μου έλεγε θες να πάμε στο νοσοκομείο και του έλεγα περίμενε θα δούμε. Τελικά μετά από κανα 2 ωρο με πήρε ο ύπνος και το πρωί που ξύπνησα δεν πονούσα, Σήμερα δεν πήγα στο γραφείο είμαι ξάπλα και δενπρόκειται να κάνω τίποτα όλη μέρα. Ξεκούραση, γιατί ο πόνος μπορεί και να ήταν ότι κουράστηκα χτες με τις δουλειές του σπιτιού. Έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο σε καμιά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

ετοιμάστε τη βαλίτσα σας περίπου 1 μηνα πριν απο τον τοκετό.

Η λίστα μπορει να φανεί υπερβολική κ μπορει να προσαρμοστει αναλογα με τις ιδιαιτεροτητες της καθε υποψήφιας μητέρας καθως κ απο την "ομάδα υποστήριξης" πχ συζυγος, μαμα, αδερφια, φιλες κτλ

Γενικα μην αγχωνεστε απολάυστε τη διαδικασια

ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

:arrow: Βιβλιαριο υγειας /ασφαλειας, ταυτοτητα των 2 συζυγων

:arrow: Το βαλιτσάκι συλλογης βλαστικων κυταρρων (εφοσν εχετε αποφασισει θετικα)

:arrow: κινητο τηλεφωνο και φορτιστη

:arrow: Γυαλια μυωπιας (αντι για χρηση φακων επαφης)

:arrow: Κοκκαλακι για τα μαλλια

:arrow: Καλτσες (ειδικα το χειμωνα)

:arrow: Βαζελινη για τα χειλη

:arrow: χαρτομαντηλα και υγρομαντηλα

:arrow: βιβλιο, περιοδικο, μουσικη

:arrow: φωτογραφικη μηχανη ή βιντεο

ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

:arrow: 2-3 πυτζαμες ή νυχτικες που να ανοιγουν μπροστα (οχι πολυ ζεστες συνηθως οι κλινικες εχουν πολυ ζεστη)

:arrow: Εσωρουχα (σουτιεν θηλασμου 1-2 και πολλα ανετα βαμβακερα σλιπάκια 7-8)

:arrow: Επιθεματα στηθους, σερβιετες λοχειας,κρεμα προστασιας θηλών

:arrow: Μια λεπτη ρομπα

:arrow: Παντοφλες

:arrow: Πετσετα προσωπου-μπανιου

:arrow: Νεσεσερ με ειδη προσωπικης χρησης(οδοντοβουρτσα, οδοντοκρεμα, βουρτσα, σαμπουαν, καλλυντικα, σεσουαρ κτλ)

:arrow: αριθμους τηλεφωνων φιλων κ συγγενων

:arrow: Ρουχα για την επιστροφη σας στο σπιτι(αυτα που φορουσατε στον 5-6ο μηνα) κ ενα ανετο ζευγαρι παπουτσια

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

:arrow: 2 φορμακια για μωρα 0-3

:arrow: καλτσακια

:arrow: 2 αλλαξιες εξοδου

:arrow: κουβερτουλα, σκουφακι, ζακετουλα, πανοφωρι (αναλογα με την εποχη)

:arrow: 2 σεντονακια πανακια αγκαλιας

:arrow: 2 πιπιλες

:arrow: Πάνες(προαιρετικα οι περισσοτερες κλινικες τις διαθετουν)

:arrow: Καθισμα αυτοκινητου, πορτ-μπεμπε ή καλαθουνα για τη μεταφορά του.

ΟΥΦ τα αντεγραψα ακριβως οπως τα γραφει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aααα ειναι αρκετα τα πραγματα!

Πολυ χρησιμο ρε Gioulaki,να σαι καλα. Εχω μια εικονα τωρα.

Καποια πραγματα τα ειχα σκεφτει...καποια αλλα πχ καλτσες (στην λιστα τοκετου) ουτε καν που μου ειχαν περασει απο το μυαλο!

VASIA μου μαλλον απο την κουραση ηταν..μπορει να γυρισε και το μωρο....αλλα τελος καλο ολα καλα!

Παντως προσοχη με τις δουλειες και την κουραση...περναει ο καιρος και δεν ειμαστε για ταρζανιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανταζομαι πως καποιες κοπελες χρειαζονται πραγματα που δεν τα γραφει και καποια αλλα ειναι περιττα.

Απλα ειναι μια αρχικη ιδεα.

Επισης τα "διπλά" για το μωρο νομιζω οτι ειναι για εφεδρικα, οποτε οι διδυμομανουλες μπορειτε να παρετε 3 κ οχι 4 σε μερικα πραγματα.

Για τις καλτσες Λολλακι και εγω δεν το ειχα σκεφτει αλλα μου φαινεται λογικο. Τα ποδια μας την ωρα του τοκετου κ των συσπασεων πρεπει να ειναι ζεστα. ;)

Βασια και εγω δεν πιστευω πως πρεπει να ανησυχεις, εφοσον σου περασε κιολας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσουπριτσες τι μου κάνετε ;;;

πονάκια διαβάζω (περαστικούλια να είναι!) ...

βλαστοκύτταρα ;; ενδιαφέρον...

ευχαριστούμε και για την βαλιτσο-λίστα γιουλάκι !!!

εγώ εκανα το 1ο μάθημα ψυχοπροφυλακτικής αλλα δεν ειχε ενδιαφέρον (για μενα τουλάχιστον)...

μας ειπανε πράγματα που εχουμε αναλύσει εδώ αναμεταξύ μας απο τον 1ο - 2ο μήνα, περι διατροφής βασικά...

ελπίζω στο επόμενο να πούμε κατι πιο "συνταρακτικό" χιχιχχιχιχι !!!

(((Καλή αρχή Φραουλίνο !!!! Πότε πας εσύ ; )))

σας φιλώ !

εχουμε Νησί και Master Chef σημερα ε;! ματς μουτς !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια ολα καλα?εγω μια χαρα αν εξαιρεσουμε της κλασικες ενοχλησεις ,λολλι σε ευχαριστω για της ευχες τον παντρεψα τον αδερφουλι μου και ολα πηγαν τελεια ,και εγω εδωσε ρεστα η γκαστρωμενη!!!!!!!ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΑΓΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ....αρχαιοι γιναμε καλε σας λεω και το χιονι που το βαζετε?ολα μια χαρα ομως....στης 23 εχωντοπλερ και ανυμομονω λολλι αν θυμαμαι ειχες ρωτησει τι ειναι τι ντοπλερ?ειναι ενας υπερηχος λοιπον που μετρανε της κεντρικες αρτηριες της μητερας με τη ρυθμο στελνει το αιμα στο μωρο την κοιλιακη και την μηριαια αρτηρια και μετα τα κλασικα βαρος ,τραχηλος,θεση μωρου και προβολη και γενικοτερα την αναπτηξη του μωρου ειναι βασικος υπερηχος....αλλα βλεπεις και 3dτο μωρακι σου..αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν στολισα,σπιτι δεν εχω βρει.στο δυαρι που θα βολευτουν τα διδυμακια.και εχω και απαγορευτικο.ας γεννησω οταν πρεπει στο μηνα μου θελω βεβαια και δεν με πολυνοιαζει αλλα αγχωνομαι λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σας μερα!!!!!

ΜΑΡΙΑ+ΦΩΤΗΣ τι περιμενες κι εσυ απο το πρωτο μαθημα μαρηηηη;;;; Βημα -βημα παει η ιστορια! Τα επομενα θα ειναι σουπερ!!!!!! ;););)

MAMMYS LOVE, ξεπαγιασατε ε;;;Δεν πειραζει!!! Μια φορα γινονται αυτα! Να σας ζησουν οι νεονυμφοι!

Ναι,εγω ειχα ρωτησει για το ντοπλερ... καταλαβα απο αυτα που εγεψες...αυτο σε ποια εβδ γινεται συνηθως;

DOLFIN σκεφτεστε να μετακομισετε πριν γεννησεις ή μετα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααααααααα ξεχασα να σας πω....πηρα τα αποτελεσματα των εξετασεων κ της μινι καμπυλης!

Ολα καλα κ απο οτι μου ειπε κ ο μικροβιολογος δεν θα χρειαστει να κανω την κανονικη καμπυλη ζαχαρου...το βραδακι θα παω να τα δειξω και στον γιατρο μου κ βλεπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΤΑΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΚΛΕΚΤΟΣ και απ οτι ειδα ζουλιαρης! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΙ, μουφα το τικερακι με τα φρουτο-ζαρζαβατικα!!!!!!

Πριν καιρο θυμαμαι οτι η μπεμπεκα σου ειχε μεγεθος μπανανας κ βλεπω οτι το ξαναεχει κ παρακατω...Με εχει μπερδρψει!!!!

:-\

Ααααααααααα σα να βλεπω κ μελιτζανα παρακατω................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα ειναι μπανανα- μαλλον κολοκυθα θα ειναι!! αποκλειεται το τικερακι μου να μας δουλευει! δεν το δεχομαι!χαχα

:-?:-?:-? δικαιο εχεις..........μαλλον μπερδευτηκα γιατι η μπανανα με την κολοκυθα μοιαζουν !!!!! =))=))=))=))=))=))=))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια και απο μενα ..το ντοπλερ γινεται απο 28 μεχρι και 31 εβδομαδων και αναλογα τα αποτελεσματα η το ξανακανεις η οχι...σταζει καμμιας το στηθος πρωτογαλα?αν ναι ξερω οτι ειναι σημαδι για αρκετο εως πολυ γαλα μετα την γεννα.εμενα και στης δυο μου εγκυμοσυνες το ιδιο πραγμα μου συνεβη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρθα και γω!!!!!!! τι κανετε γκαστρουλες μου? εγω κλασικα βαριεμαι.... αααααα τελικα τα προλαβα τα χριστουγεννα και στολισα και γω δεντρο τελικα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: το βραδι θα παω να δω μια μπουμπου που γεννηθηκε χθες... μεσα σε ενα μηνα εχω παει 3 φορες για δωρακι σε μωρο και του δικου μου δεν του πηρα τιποτα αλλα απο τον αλλο μηνα θα του παρω τα παντα του καλου μου!!!!! :x:x:x:x:x:x mammys love εγω πρωτογαλα δεν εχω για να μην σου πω οτι το στηθος μου ειναι απολυτα στεγνο και ξηρες οι θηλες και πρεπει να ρωτησω το γιατρο τι μπορω να βαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIOULAKI, μπηκες,μας κοροιδεψες κ εφυγες;;;;;Που πηγαν οι ακριβοπληρωμενοι τροποι σου;;;;; :ymsmug::ymsmug:

MAMMYS LOVE το δικο μου μπυζακι :oops: δεν τρεχει τιποτα....ξεροποταμος! :ymsmug::ymsmug:

Για το ντοπλερ τωρα....αν δηλ δεν βγει καλο κανεις επανελεγχο τακτικα μεχρι τον τοκετο για να το παρακολουθεις ε;

ΣΠΙΡΤΟΥΛΙ και οι δικες μου θηλες εχουν ξεραθει παααααρα πολυ....και γυρω γυρω καισ το κεντρο...εβαλα μια φορα μπολικη βαζελινη κ φορεσα ενα μαλακο σουτιεν κ εστρωσαν τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαζελινη λενε πως δεν ειναι καλη.... και χθες που μιλουσα με μια μαια μου ειπε οχι βαζελινη ουτε baby oil που εβαζα εγω..... αν μαθω κατι καλο για τα ζιζακια θα στο πω ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...