Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γλυκειες Διδυμομανουλες 2010 Νο 2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 954
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλικηολγαγωγω οπολοσοντος κοκοροσος ειναι ζορικος ο μικρουλης ε;;μωρε να εμαθε στην αγκαλια τοσο γρηγορα;ξερω γω;τελικα μηπως ειναι γενικα πιο ζορικα τα αγορια απο τα κοριτσια;με τη δουλεια ολα καλα;σε ειχα ρωτησει παλι αλλα θα το ξεχασες.ποιος σου κραταει τα παιδια;;;η μαμα σου ή εχεις νταντα;ειναι κατι που το σκεφτομαι απο τωρα.

καρμεν θα αφησω ασχολιαστα ολα οσα ειπες.μονο που στεναχωρηθηκα για το μπαμπα σου.επισης κ σενα σε ειχα ρωτησει τι εχεις σπουδασει που μας ελεγες τις προαλλες οτι εκανες πρακτικη στο μητερα.

ελσα θεες...μην με παρεξηγησεις η πρωτη ειναι πιο ομορφη! :oops::oops: δεν ξερω μ αρεσει πιο πολυ....

τα διδυμομπεμπιδια ξερα...η μικρη δεν ξερω τι σκοπο εχει για αποψε.ηπιαν απο 250 μλ γαλα κ κοιμηθηκαν.τωρα πλακωνουμε με τον χασμπαντ μια πιτσα διαιτης κ κοκα κολα κανονικη.οχι διαιτης οπως η πιτσα.ε μην το παρακανουμε κιολας.

επισης η νιου μαμμυ που ειναι σημερα;επισης η βιβη;επισης βλεπω οτι η σουλα123 μπαινει καμια φορα αλλα δεν μας λεει τα νεα της.και τελος μηνυμα προ; τη βασιλικη: βρε αστο φεις μπουκ διαολακι της ταζμανιας(ξερεις εσυ)

αυτα προς το παρον.

α εχω μαζεψει ερωτησεις.θα σας τις υποβαλω αυριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρεφονηπιοκομος ημουν στο τει στο μητερα Ελευθερια μου αλλα τ αφησα στο δευτερο ετος παρολο που ημουν κ με υποτροφια πρωτον γιατι δε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ; ΚΑΡΜΕΝ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ, ΜΗΝ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

ΕΛΣΑ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΜΑΤΙΑ. ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΕΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΟΣ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗ ΦΗΜΗ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΜΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΚΕΤΟ ΑΕΡΟΛΙΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΒΗΧΑΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. ΤΟ ΦΛΕΞΟΤΕΝΤ (ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΑ) ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥΑΡΕΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΞΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ!!!!! ΟΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΑΝΤΑ ΗΡΕΜΟΥΣΑΝ. ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΑΛΙΚΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΧΟΡΤΑΣΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ :(:(:( ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσουπριτσες καληνυχτα κ απο μενα.

παω να οριζοντιωθω γιατι εχω γινει σαν γαλλικο οχτω!!!

νιου μαμμυ φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου μιας κ ειμαι ψοφιααααα παω να θηλασω τα διδυμομπομπιρινια μου κ να πεσω ταβλα κπραγματικα δεν ξερω αν θα ακουω αποψε τον αντρουλη μου να ροχαλιζει η μηπως ροχαλιζω εγω στο τελος. Αλικη μου κ ομως μαθαινουν αμεσως τα σκατουλακια μας οσο κ να μην το πιστευεις. Κ μενα ο μπεμπης ο ενας οπως σας ελεγα ειχε δυο βραδυα γκρινια πριν κοιμηθει κ ηταν επειδη ηθελε αγκαλια κ εκει που κοιμοντουσαν ταβλα 8,30 αυτος ο τυπος κοιμοταν στο τελος δεκα κ ηθελε αγκαλιτσες φιλακια κουβεντες κ τετοια. Αλλα αποψε που ηρθα ψοφια τον εβαλα κατευθειαν στο κρεβατι του κ τον αφησα να κλαψει λιγο . Ε εκλαψε λιγο κ κοιμηθηκε κ τωρα κοιμαται ψοφιος. Θα τον σηκωσω κοιμησμενο θα τον θηλασω κ θα τον ξαναβαλω κ θα σας γραψω αυριο τα αποτελεσματα. Παω να τους θηλασω για να μην αποκοιμηθω στο πληκτρολογιοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίκη δυστυχώς τις κακές συνήθειες τις μαθαίνουν γρήγορα!!Σιγά σιγά προσπάθησε να τον επαναφέρεις...στην τάξη ;) Βέβαια μπορεί ακόμα να νιώθει κουρασμένος απο την αρώστια καιγι'αυτο να τα κάνει αυτά!!

Ελευθερία ώντως η Ελένη, όχι επειδή είναι παιδί μου,είναι αντικειμενικά όμορφο μωρό αλλά η άλλη είναι πολύ πονηρόφατσα και έχει ένα βλέμα που σκωτώνει!!

Κάρμεν κρίμα για τον μπαμπά σου!

έχω 2 απορείες :

1 πόσα χέρια έχεις;;;;;;

2 φαντάζομαι την σχολή την άφησες για το τεκνό πριν γνωρίσεις την Τζώρτζια!!! :lol::lol::lol:

Γεωργία αν οι σταγόνες είναι οι σολντεσανιλ θα συνέρθει αμέσως το μωρό!!

Μπουμπούκεεεεεςςςςςςς!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

λιονταρινα μου εδω ειμαι απλα κι εγω ειμαι στο ποδι συνεχεια και με εχει πιασει και η μεση μου και υποφερω

πρεπει να σου πω οτι οι κορες σου οχι απλα σου μοιαζουν ειναι φτυστες εσυ

φουσιντιν (fucidin )ειναι για το καψιμο και για τις φουσκαλες σου

εβαλα που λετε φωτο στο προφιλ μου

μια ειναι ολη κι ολη αλλα ειναι και κουνημενη και σκοτεινη και θολη: εγω τα παιδια και λιγο δεντρο...

αλλα προσπαθω να διωξω μια τυπισσα απο φιλεναδα μου και μετα θα το ανοιξω να δειτε

ειχα τον ιδιο γυναικολογο με αυτη και της ειχα πει οτι ο τυπος ειναι επικινδυνος κτλ και τωρα την ρωταω ρε κοριτσια αν γεννησε με αυτον και δεν απανταει!

καρμενσιτα κουραγιο, μονο αυτο εχω να πω

καραμελακι κουκλακια οι καραμελες σου!!

δεν θυμαμαι τι αλλο διαβασα...

φιλια σε ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new_mammy κάπου είχα διαβάσει ότι επειδή υπαρχει πρόβλημα με διαγραφη φίλων να στέλνουμε πμ στον αντμιν για να κάνει αυτός την διαγραφή. Ψάξε λίγο στις ανακοινώσεις νομίζω το είχα δει.

Περαστικά με την μέση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα που τάιζα τα μικρουλίνια μπήκατε όλες!

ελευθερία τα κρατάει η πεθερά μου τώρα που δουλεύω αλλά όταν ξεκινήσω κανονικά δεν ξέρω. θα είναι μεγάλα παιδιά μέχρι τότε!

είναι γκρινιαρούλης αλλά είναι τέλειος ο τζουτζουνάκος μου, πολύ αγαπησιάρης!η μικρούλα είναι πιό ανεξάρτητη, κυρία!

τελικά προτιμάω να μένω όλη μέρα με τα μωρουλίνια μου!

πάω κι εγω για νάνι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!! ΟΥΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτά ξέρω πια, δεν μιλάω άλλη γλώσσα.....

Τα απείλησα, τα φοβέρισα, τίποτε. Της είπα οτι θα φύγει από το σπίτι, να ετοιμάσει τη βαλίτσα της να μας αδειάσει την κούνια, μπα! Δεν ξέρω αν έχουμε κολικούς, πάντως γκρίνια έχουμε σίγουρα.

Θα πω μία κουβέντα και φτύστε με (για το μάτι). Έχω βοήθεια από τον άντρα μου, σημαντική.. (φτύστε, φτύστε!!)

Οι φωτογραφίες είναι Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Ε-Σ!!!! Τα μωρουλάκια είναι για καλλιστεία..

(καλα δεν σας το' πα. τώρα που θ' αδυνατίσω, θα πάω στο next top model :lol::lol: - αυτά έλεγα και στο γυναικολόγο - θυμόσαστε οτι πήρα 20τόσα kilos ε;;;;)

Έχω ερωτήσεις.

Τα μπεμπέδια μου τρώνε περίπου κάθε 4 ώρες, ενώ το βράδυ (καλή ώρα) που θα φάνε γύρω στις 1 με 2 ΜΠΟΡΕΙ να μας τραβήξει μέχρι τις 7 το πρωί. Τρώνε γύρω στα 150 γρ. κατά μέσο όρο. Δεν μπορώ να τα κάνω να ρευτούνε όμως (είναι λόγω καταγωγής, εμείς στο σόι μας δεν ρευόμαστε αν θέτε να ξέρετε και αυτό το τονίζω για τις συμπεθέρες κυρίως). Τους σταματούσα στην αρχή, κι έκανα ένα διάλειμμα στα μισά, όπου κάποιες φορές ρευόντουσαν. Τώρα τους το δίνω μονοκοπανιά αλλά και πάλι δε βλέπω φως, δεν ρεύονται πάντα.

Τι συμβαίνει, μπορεί να βγάλουν γουλιές μετά από 2 ώρες!!

Τώρα εσείς σαν πιο έμπειρες τι να κάνω όταν δεν κάνουν γκρου;; να επιμένω; τα κρατάω μετά γύρω στα 20 λεπτά αγκαλιά για να μην τα ξαπλώσω αμέσως.

Είμαστε πλέον 4100. πήγαμε χθες παιδίατρο.

Συμπεθέρα Ελευθερία, ποια είναι η Εύα στη φωτογραφία;;

Συμπεθέρα new mammy ανυπομονω να δω τη φωτογραφία μπροστά από το δεντρο και να δω και το γαμπρό ε;; Εσύ την είδες τη νύφη σου;; (θα σε ταχτοποιήσει αυτή έννοια σου, κι εμένα θα με έχει ταχτοποιήσει νωρίτερα, έχει ήδη ξεκινήσει)

Υπόλοιπα κορίτσια, μπατζανάκια και κουμπάρες (αφού τα' χουμε κάνει κουμπαρογαμπροξαδέλφια τα παιδιά μας - αλά Beverly Hills που τα φτιάχνανε μεταξύ τους ένα πράμα) έχει πολύ γέλιο εδώ μέσα. να' μαστε καλά. Σας φιλώ και καληνύχτα. Πείτε μου για το θέμα του ρεψίματος πλιζ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

good morning!!!!

[smilie=nike.gif]

εχω σηκωθει απο τις 6 το πρωι.ετσι.δεν νυσταζα αλλο.τι αναποδα παιδια που εχω ομως.προχτες η μικρη με ελιωσε κ αποψε με ενα πταισματακι κατα τις 4,30 κοιμηθηκε μεχρι τις 8 παρα.το ιδιο κ η μεγαλη.εγω απο τις 6 σηκωθηκα κ εβλεπα στο νοβα μια εκπομπη για σχεδιαστες μοδας...(αποθημενα)

τωρα πινω το καφεδακι μου κ χαζευω τβ.

λοιπον αρχιζω τα σχολια:

βιβη μεταμεσονυχτια...εγω να πω την αμαρτια μου ποτε δεν τα κρατησα πολυ ωρα για να ρευτουν.βεβαια παντα ρευονται σχεδον αμεσως.αλλα καποιες φορες δεν ρευονταν.κ ειδικα το βραδυ δεν μπορουσα να περιμενω 20 λεπτα να περασουν για να παρω την δευτερη να την ταισω.περιμενα κανα πενταλεπτο κ αν δεν μου την εδινε τη ρεψια την εβαζα στην κουνια στο πλαι.ακομα αυτο κανω δλδ.φοβαμαι λιγο που το κανω αλλα γενικα δεν εχουν θεματα με αναγωγες εμετους κ τετοια.οσο για τις γουλιες μετα απο δυο ωρες μην ανησυχεις.κ να σου ρευτουν ακομα μπορει να σου βγαλουν γουλιες μετα απο ωρα.φυσιολογικο ειναι.οπως λεει κ η προγιαγια των μωρων (ο αντρας μου εχει αιωνοβιο σοι!!!) διαλεγουν το γαλατακι οταν κανουν γουλιες.ποτε δεν καταλαβα τι σημαινει αυτο αλλα τι να πεις;

νιουμαμμυ ανυπομονω να δω τη φωτο.οσο για τη διαγραφη δεν ξερω πως γινεται.αλλα μωρε μην δινεις σημασια.βαλε φωτο να σας δουμε να σας καμαρωσουμε!α κ περαστικουλια!

αλικηολγα εχω αρχισει κ σκεφτομαι τι θα γινει τον ιουνιο που θα παω για δουλεια.αλλα θα τα πω αλλη φορα!

πω πω λογοδοιαροια πρωι πρωι!!

ξυπνηστε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!!!!!

albiz εγω αν δεν ρευτουν τα κραταω αρκετη ωρα, ειδικα το βραδυ που θα κοιμηθουν μετα.....

και βασικα τη μικρη μου την κραταω 30 λεπτα αν δεν ρευτει διοτι ενα βραδυ που δεν ρευτηκε και την εβαλα σχετικα γρηγορα, επαθε αναροφηση το παιδι και δεν ανεπνεε!!!!!!! ευτυχως που ξυπνησα εκεινη την ωρα γιατι δεν θελω να σκεφτομαι καθολου τι θα γινοταν...... τα ειδα ολα....... απο τοτε αν δεν ρευτει την κραταω πολυ ωρα και την βαζω για υπνο με βαρια καρδια.....

της εχω σηκωσει και το στρωμα με βιβλια, την βαζω και σε σφηνακι ακομη.. μου ειπε η γιατρος τοτε που το επαθε οτι ειναι πολυ επικινδυνο και καλα που ξυπνησα και την κρατησα αναποδα και την πιεζα και συνηλθε...

ασε ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κυριες μου!

βασιλικη σοβαρα μιλας?? πωπω κι εμενα ηταν ο φοβος μου αυτο το πραγμα, οχιπως τωρα δεν ειναι...

απο τον τεταρτο μηνα βεβαια εμεις δεν σηκωνομαστε τη νυχτα για να πιουμε το γαλα, αλλα το πινουμε ξαπλωτοι αλλα και παλι φοβαμαι.μου ειχε πει τοτε η παιδιατρος οτι δεν χρειαζεται να τα σηκωνω μετα τον τεταρτο μηνα κι ετσι να μην μαθουν κιολας στην αγκαλια κτλ

πριν κι εμενα δεν μου ρευοντουσαν καλα, ειδικα ο μπεμπης, ο οποιος ακομα και τωρα αργει παρα πολυ να ρευτει π.χ. οταν φανε την κρεμα η μπεμπα ρευεται στο πενταλεπτο ενω αυτος...το απογευμα...

παντως κοριτσια αν γεννουσα τωρα θα εκανα κλιση στην κουνια για τις αναγωγες κτλ και θα προσπαθουσα να ταιζω και ξαπλωτα γιατι λαθη λαθη λαθη να τωρα η κουραση και η γρια δεν αντεξα αλλο, παει η μεση τωρα...και που να περπατησουμε!!!

βιβη νομιζω οτι σου ειχα γραψει οτι η νυφη οχι απλα ειναι θεα αλλα θα την εχωστα οπα οπα σαν πεθερα!!!

καλημερα και θα τα ξαναπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΚΑΡΑΜΕΛΕΝΙΑ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕΣ!!! ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ "ΒΡΑΣΙΜΟ".

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΟΥΛΙΕΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ 1 ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΛΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΛΗΣ. ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΗ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟ 1 ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ.

ΝΙΟΥ ΜΑΜΥ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρθαμε κ εμεις απο τη βολτα μας!

λοιπον ξεκιναω τις ερωτησεις:

1. πηρα ενα μυξορουφηχτηρι της nuk απο το φαρμακειο.ειναι σαν τρομπα.δλδ ειναι μια φουσκωτη μπαλα κ μπροστα εχει υποδοχη.το πιεζεις το βαζεις στη μυτη κρατας το αλλο ρουθουνι κλειστο κ αφηνεις σιγα σιγα τη μπαλα να ξεφουσκωσει.κ τσακ ρουφαει τη μυξα.το δοκιμασα.δεν ξερω αν πετυχε γιατι δεν ειχαν κ μυξες φιανεται.τις εχω πλακωσει στον ορο!!!!εχει καμια σας αυτο το μηχανημα;το κανω καλα;δεν κλαψανε παντως.μαλλον κατι λαθος κανω.

2.κανει να φτιαχνω το γαλα με εμφιαλωμενο νερο;;;;εχουμε παρει στο σπιτι εδω κ κατι μερες ενα μηχανημα της εταιρειας ζαγορι για νερο.ξερετε αυτο που εχουν σε εταιρειες.και επιδη εχει καυτο κ κρυο νερο καποιες φορες το εχω χρησιμοποιησει για να κανω γαλα των μωρων καθως ανακαλυψα την ιδανικη αναλογια κρυου ζεστου κ δεν χρειαζεται να κρυωνω γαλα.κανει αραγε το νερο αυτο;η κανω καμια ζημια στα μωρα;δεν εχω παρει κ την παιδιατρο να τη ρωτησω η χαζη.

3. πηγα κ πηρα ευκαλυπτο...κ τι εκανα.αφου εριξα ορο,ξεβουλωσα μυτουλες, σε κατσαρολακι εβρασα νερο κ εριξα 4 φυλλα ευκαλυπτου.οπως εβραζε το νερο πηγα με το καθε μωρο απο πανω(οχι ακριβως απο πανω) κ κραταγα το μωρο ορθιο κ με το χερι μου εφερνα τους υδρατμους προς το μερος μας.το κρατησα 5 λεπτα.το εκανα αυτο γιατι διαβασα οτι ο ευκαλυπτος βοηθαει στο μπουκωμα κ στο αναπνευστικο γενικα.διαβασα κ για αιθερια ελαια αλλα σε δυο φαρμακεια που πηγα μου ειπαν οτι δεν κανει για μωρα.κ ετσι πηρα το φυτο.περιττο να σας πω οτι μολις τα ξαπλωσα κοιμηθηκαν στο 5λεπτο!!!!!ενω καθε μερα κοιμοντουσαν μετα τις 4 τωρα ηδη κοιμουνται!!!!μαλλον τα χαλαρωσε αυτο που εκανα με τον ευκαλυπτο...λετε κ παλι να κανω βλακειες;;;;

αυτα προς το παρον....θα επανερθω με νεες αποριες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσα γεια χαρα νταν.

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε άμεσα.

το πρωί μπήκα για 5΄ κι αφόυ έγραψα πάλι κάτι, μου το έσβησε (^&*%$%&^*&^%$$$##*&^*%&^$&^$&) κι έτσι δεν έκανα τον κόπο (κόπος ήταν, κόπος ήταν).

Πάντως Ελευθερία, εμένα το αδελφάκι μου που από μωράκι είχε άσθμα, θυμάμαι τους γονείς που έτρεχαν και μάζευαν φύλλα ευκάλυπτου, γι' αυτό που έκανες κι εσύ, πριν καταλήξουμε στο νοσοκομείο και στη σακούλα του οξυγόνου. Εγώ κακό δε νομίζω να κάνεις.

New mammy περαστικά από τη μέση.

Βλέπω κι εσείς οι περισσότερες αντιμετωπίσατε κάτι με αναγωγές και ρεψίματα. Εμείς τα ξαπλώνουμε σε μαξιλαροσφηνάκι (αυτό με την κλίση) αλλά δε βαριέσαι, έχει τύχει μετά από 2 ώρες, ακριβώς, να τους τρέχει το γάλα στο μάγουλο και αυτά να κοιτάνε σαν χαζούλια.

Είχα γράψει κι άλλα το πρωί καθότι είχα οίστρο ενώ τώρα σούρνομαι, αν μου ξανάρθουν, τα ξαναλέμε.

Άντε γεια συμπεθεροκουμπαρομπατζανακοφιλενάδες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά!!!

Απο τις 12:30 σας διαβάζω και τώρα κατάφερα να γράψω :roll:

Δεν είμαι σίγουρη ότι τα θυμάμαι όλα!

Λοιπόν αναγωγές είχαμε πολλές!!Για αυτο έδινα και ειδικό γάλα.Κλίση στο κρεβάτι τους έδινα αλλά λόγω του ότι ήταν ελαφριές γλυστρουσαν και φεύγανε απο την θέση τους. Επίσης το κάνω και όταν είναι μπουκομένα για να τους βοηθάω στον ύπνο τους.Όσαο για το ρέψιμο δοκιμάστε το μωρό αρκετα ψηλά, στον ώμο το στομάχι του και επίσης αν δεν βοηθάει το χτυπηματάκι στην πλάτη ανεβοκατεβάστε την παλάμη σας στην πλάτη ασκόντας μια πολύ ελαφριά πίεση.Εγώ πάντως τις κρατουσα όρθιες για 10΄τουλάχιστον και αν δεν ρευόντουσαν τις έβαζα μπρούμητα με το κεφαλάκι στο πλάι.Ευτυχώς σταματήσαμε τα βραδυνά ταίσματα νωρίς.

Ελευθερία την είχα την συσκευή της νυκ αλλά νομίζω πως πιο αποτελεσματικη είναι αυτή που έχει σωληνάκι και ρουφάς εσύ τις μύξες!

Είχα διαβάσει σε πολλά αρθρα ότι είναι προτιμότερο το νερό της βρύσης για το γάλα λόγω του ότι το μεταλικό νερό είναι πλούσιο σε κάποια μεταλικά άλατα που δεν επιτρέπουν τον οργανισμό να αποροφήσει όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος.Βέβαια ρώτα και την παιδιατρό σου.

Όσο για τον ευκάληπτο έκανες πολύ καλά!!

Εγώ βάζω λίγες σταγόνες ευκαλυπτέλαιο στον υγραντήρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε, κοριτσάκια,

Πότε σταματήσατε τα βραδυνά ταίσματα;

Θέλω να κάνω ένα ψιλοπρόγραμμα. Βασικά ξέρω οτι είναι νωρίς, αλλά κάποια πράγματα νομίζω οτι μπορούν να γίνουν και κάποια λάθη να αποφευχθούν.

Ο μπέμπης ας πούμε, βγάζει όπως είπαμε μετά το δίωρο, αν και όχι πάντα, όμως μετά το φαγητό του συνήθως πέφτει για το νάνι του. Αυτός κλαίει σπαρακτικά όταν πεινάει (στην περίπτωση που δεν τον προλάβουμε δηλαδή), και όταν τα κακά έχουν φτάσει στο αφαλάκι.

Η σουσού όμως, μωρέ δεν κοιμάται, δεν κοιμάται. Θέλει να κοιμηθεί με το σεντόνι στο κεφάλι, να σκεπάζει τα μάτια της, τα χέρια της να' ναι έτσι, τα πόδια έτσι και πάει λέγοντας. Το φαγητό μπορεί και να το ξεχάσει (λέμε τώρα, να καθυστερήσει), αλλά δεν ανέχεται κακάκι στο πωπουδάκι της ούτε για δείγμα. Τέλος πάντων, η σουσού είναι λιγάκι γκρινιαρόγατα.

Θα ξαναμπω

χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βιβη νομιζω πως οσο τρωνε ακομα στο τριωρο δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.καταρχην τρωνε μαζι;εννοω την ιδια ωρα;ή τρωει το καθενα οποτε θελει;εγω οταν ηταν τριων μηνων κ αρχισαν να τρωνς στο τετραωρο εκανα το εξης:ταιζα 10:30 το πρωι,μετα 2.30,6.30,10.30 τελευταιο.προσπαθουσα να μην τα ταισω νωριτερα απο τις 6 στην αρχη.ακομα δηλαδη εμενα δεν το εχουν παρει φουλ το να μην ξυπνανε νωρις οπως των αλλων κοριτσιων.κ στις 6 να ετρωγαν εβλεπα οτι μετα παλι στις 10.30 τις ταιζα γιατι χορταιναν.αυτο κανω εγω.να σου πουν κ τα αλλα κοριτσια πως κανουν το προγραμμα τους.πχ καποια κοριτσια τα βαζουν νωριτερα για υπνο κ τα ξαναταιζουν κοιμισμενα κατα τις 12.ειναι πως θα προσαρμοστουν τα δικα σου μωρα στο προγραμμα που θες να βαλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιβή το πότε θα μπει ένα μωράκι σε σταθερό πρόγραμμα νομίζω πως εξαρτάται απο το ίδιο και τις ανάγκες του.

Βέβαια είμαι και υπέρ της αποψης συν Αθηνα και χειρα κίνει ;) δηλαδή καλό είναι να μην αφήνουμε να διαιωνίζεται η κατάσταση με το βραδυνο τάισμα. Μετα τις σαράντα μέρες αρχίζει κάπως και ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Οι μικρές μου δεν χαλάλιζαν τον ύπνο τους για φαί.Οπότε τελευταίο τάισμα μετά τους 2 μήνες 12-1 το βράδυ κοιμισμένες και μετά 7:30-8 το πρωί!!και πήγαινε 4ωρο.

Ο κανακάρης μου ήταν φαγανος και χοντρούλης τις πρώτες 40 μερες πήρε 2 κιλά. Οπότε όταν είπα στην ιατρό μας ότι το βράδτ ξυπνάει και τρώει μόνο για 2΄ απο το στήθος χωρίς συμπλήρωμα μου είπε να σταματήσω να τον ταίζω.Οπότε έτρωγε στις 1 μπουκάλι και μετά 6:30.

Πολές φορές το βραδινό τάισμα είναι συνήθειο αλλά υπάρχουν και παιδάκια που το έχουν ανάγκη.

Δώσε τους λίγο χρόνο ακόμα είναι μικρούλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κι απο μενα

βιβη μολις περιεγραψες παραπανω τα παιδια μου

το ιδιο πραγμα ακριβως!!! α ρε συμπεθερα!!

ελευθερια καπου στο babycenter.com διαβαζα οτι δεν κανει αιθερεα ελαια κτλ στα μωρα, τωρα για τα φυλλα του ευκαλυπτου δεν ξερω

για το εμφιαλωμενο μου ειχαν πει οτι δεν κανει γιατι πρεπει να ειναι παντα βρασμενο το νερο και μπορει το εμφιαλωμενο να εχει και καποια μικροβια αρα να το βραζω και αυτο

βεβαια καλυτερα ρωτα την παιδιατρο

κοριτσια καναμε πιτσα και εχουμε σκασει στο φαι!!

φιλια και καληνυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy,

αν δεν ταιριάζαμε, δεν θα συμπεθεριάζαμε.

τη ζύμη της πίτσας της έφτιαξες μόνη ή έτοιμη;; δώστε καμία συνταγή να ανανεωνόμαστε.

σου πω,.... το πεθεράκι σου τι κάνει; εξαφανιζόλ;;

περιμένω να περάσει η ώρα για να κάνουμε το τάισμα των 2. βασικά, πάω να ξυπνήσω τον άντρα για ξεκινήσουμε σιγά - σιγά.

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...