Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προτεινετε μου ονομα για αγορακι!


Rosie77

Recommended Posts

εμενα το μιχαηλ μου φαινεται αστειο , μιχαλη θα τον φωναζα...

Εγω προτεινω στεφανο, αγγελο, στρατο, πετρο ... μ αρεσουν τα ευηχα ονοματα αλλα οχι κατι τοσο ιδιαιτερο που να δημιουργει κομπλεξ στο παιδι, φερειπειν τον πατερα μου τον λενε χρυσομαλλη και ως παιδι ντρεποτανε πολυ... Επισης μπορεις να κανεις μια λιστα με ονοματα που σου αρεσουν πολυ και να βαλεις το συντροφο σου να τραβηξει κληρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη κιόλας αλλά τι σας έχει πιάσει όλους τελευταία κι όλο συναντάω μικρούς Μιχαήλ, Ευάγγελους, Νικόλαους, Ιωάννηδες, Γεώργιους, Κωνσταντίνους, Θεόδωρους κλπ.? Δηλαδή το παιδάκι θα πάει σχολείο, θα το ρωτήσουν πως το λένε και θα πει, είμαι ο Μιχαήλ? Όχι ο Μιχάλης? Μιχαλάκης? Δε ξέρω, δε μπορώ να συμφιλιωθώ μ'αυτή τη νέα μόδα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ..... :shock::? ΕΛΕΟΣ!!

ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΠΩΣ ,ΤΟ ΟΝΙΣΙΦΟΡΟΣ,ΤΟ ΣΕΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥ.... :shock::shock:

ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΧΟΛΙΑ!

ΒΑΣΙΛΗΣ,ΧΡΗΣΤΟΣ,ΣΤΕΦΑΝΟΣ,ΗΛΙΑΣ.ΠΑΥΛΟΣ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ,ΓΙΩΡΓΟΣ,ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ,ΔΙΟΝΥΣΗΣ,ΝΙΚΟΣ,ΑΧ9ΙΛΛΕΑΣ,ΙΑΣΟΝΑΣ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΟΜΟΡΦΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΒΕΛΙΣΑΡΙΟΣ,ΟΥΤΕ ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ,ΟΥΤΕ ΟΝΙΣΙΦΟΡΟ,ΟΥΤΕ ΚΑΝΑΡΗ,ΟΥΤΕ ΚΥΠΡΙΑΝΟ,ΟΥΤΕ ΑΣΤΕΡΙΟ ΟΥΤΕ ΤΠΤ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΥΛΟ..... :shock::shock::?

ΦΥΣΙΚΑ ΕΣΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγμώμη αλλά τη κόρη μου την βάπτσα Κωνσταντίνα και όχι Ντίνα ,μάλλον μόδα ήταν τα υποκοριστικά και όχι αυτούσια τα ονόματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης θεωρώ οτι δεν υπάρχουν "περιεργα" ονόματα μα διαφορετικά καί ίσως οχι τοσο ξακουστά! προσωπικα αμα κάνω ποτε υιο θα τον ονομάσω Ναπολέων , το ανηψακι μου που εχει το ιδιο ονομα παντως δεν το κοροιδεψε ποτε κανείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη κιόλας αλλά τι σας έχει πιάσει όλους τελευταία κι όλο συναντάω μικρούς Μιχαήλ, Ευάγγελους, Νικόλαους, Ιωάννηδες, Γεώργιους, Κωνσταντίνους, Θεόδωρους κλπ.? Δηλαδή το παιδάκι θα πάει σχολείο, θα το ρωτήσουν πως το λένε και θα πει, είμαι ο Μιχαήλ? Όχι ο Μιχάλης? Μιχαλάκης? Δε ξέρω, δε μπορώ να συμφιλιωθώ μ'αυτή τη νέα μόδα...

Θα απαντησει Μιχαήλ φυσικά!!!!!!!!!!!!!Θα τον κοροιδεύουν επειδή έχει το σωστό όνομα???????Δεν είναι Αρχάγγελος Μιχάλης..............Σιγά μην τον φωνάζουν και Μιχαλάκη!!!!!!!!!!!Ελεος.............Τι έχει το Κωνσταντίνος και το Θεόδωρος?????????Ντίνος και Θοδωρής θα το κάνουμε??????????Τόσο ωραία ονόματα και τα κομματιάζετε??????????Κάτια και Βάλια και Κάλια και βλακειες.............Αν θες να βγαλεις κάποιο όνομα το βγάζεις όπως είναι εγώ αυτό ξέρω...........Αν το κόβεις για να σου αρέσει δεν υπάρχει λόγος να το βγάλεις..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι οπως εχει γινει η κοινωνια μας τα υποκορισικα ειναι πλεον πιο συνηθισμενα..ευτυχως ή δυστυχως!

το θεμα δεν ειναι οτι τα ονοματα αυτουσια δεν ειναι ωραια! δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ωραια! το να πας σε μια δεξιωση πχ και να συστησεις το παιδακι σου ως Αγαμεμνονα.. ναι δεν θα υπαρξει η κοροιδεια κανενος.. αλλα αν σε μια ταξη ολα τα παιδακια εχουν ονοματα του τυπου τακης μιχαλακης αλεξης μαριος.. σαφως και θα υπαρξει μια κοροιδεια..γιατι πολυ απλα ειναι παιδακια.. δεν ξερουν.. δεν μπορουν να καταλαβουν ο,τι ειναι ενα ονομα και αυτο.. απλα τους φαινεται παραξενο αστειο γελιο γιατι πολυ απλα δεν τους ειναι γνωστο και οικειο..

και το οτι τα παιδακια μας θα περασουν 14 ολοκληρα χρονια σε σχολειο απο τα 4 τους μεχρι τα 18 τους..ειναι πιθανο να τους προκαλεσει μια αντιπαθεια για το ονομα τους.. να μην το αγαπησουν..να μην τους αρεσει..

τελως παντων αποψεις ειναι αυτες!

και επειδη ξεφυγαμε λιγο.. να τον χαιρεσαι κουκλα μου τον γιοκα σου! με το καλο να τον βαπτισετε

εγω τον εναν μου γιο τον εχω βγαλει Αχιλλεα και τον αλλον Αγγελο!

αυτα ειναι τα ονοματα που λατρευω!

οπως και το Νικητας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι τοσο υποκειμενικο το ποιο ονομα ειναι ομορφο κ ποιο οχι- οποτε η κοπελια μας κακως ζηταει γνωμες- δικο της θεμα ειναι- για το δικο της το παιδι προκειται- αυτη θα το ονομασει.

αυτο που θελω να πω- επειδη ακουω πολλα κ διαφορα ονοματα (λογω επαγγελματος- ειμαι καθηγητρια) θα σας πω οτι απ' οσο θυμαμαι δεν εχει τυχει τα παιδακια να κοροιδεψουν συμμαθητη/τρια για το ονομα- παρα για το επώνυμο θα έλεγα (κ αυτο δεν το επιλέγεις).

το αν καποια ονοματα ακουγονται 'καπως' ειναι επειδη κάποτε υπήρχε μια τάση στην φτωχη μας κοινωνια που ειχε αρχισει να 'αναγεννιέται' και η μεσαια τάξη να παιρνει τα 'πανω' της- οπότε και για να αποκτησουν 'πρεστιζ' μεσω του ονοματος- έδιναν στα παιδια αρχαια και βυζαντινα ονοματα- ετσι για το κυρος- κατι που πολλες φορες γινοταν κ απο ξιπασια (νεοπλουτισμος και αλλα παρομοια φαινομενα..τα ξερετε)

οποτε ο συνειρμος ειναι αυτοματος - οταν μια μαμα φωναζει εναν μπομπιρα στο δρομο Μιχαηλ/Αλέξιε (ας πούμε) να ακουγεται κάπως :)

αυτα- προσπαθησα να το αναλυσω οσο πιο απλά γινοταν:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...