Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο5


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 847
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Samantha μου τα αυτοκολλητα ,τα χρωματα κτλ τα βαζουμε για να γινει το δωματιο παιδικο,χαρουμενο και γουτσου-γουτσου....Ισως να εστιαζουν στις φιγουρες τα μπεμπακια κ να ξεχνιουνται...δεν το εχω ψαξει πιο επιστημονικα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

e kala...δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα- και επισης να προσθεσω οτι δεν καταλαβαινω τι θα πει 'ιδιαιτερο' γουστο- ολα τα γουστα ειναι ιδιαιτερα γιαυτο και δεν μας αρεσουν όλα εξισου.

οπως λενε κ οι κινεζοι 'different flowers look good to different people'

με λιγα λόγια.....ΔΙΑΛΕΧΤΕΕΕΕΕ!

Επίσης για να μην τρελαθουμε κιολας- οταν οι γιατροι λενε στις εγκυες να προσεχουν την διατροφη τους το κανουν απο αποψη υγειας κ μονο- πιστεψτε με χ@στηκαν για το αν θα εχουμε παχακια στην παραλια το καλοκαιρι.

γιαυτο κ δεν κανουμε ποτε διαιτα- απλα λεμε ναι στην σωστη διατροφη. ας μην γινομαστε παρανοικες..

επισης πυτζαμες που βολευουν θα βρειτε σιγουρα στο Oysho - οσες μενουν σε μεγαλες πόλεις-

και κορδονι- και λαστιχο και κουμπακια σε μια μονο πυτζαμα- και δεν ειναι ντε κ καλα εγκυμοσυνης (δεν ηξερα οτι υπάρχουν πυτζαμες εγκυμοσυνης!)

τι αλλο...α!

τα αυτοκολλητα ειναι ταπετσαρια σε μικρο μεγεθος....για οσες δεν μπορουν να το συλλαβουν ως ιδεα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρεις γιατί ρωτάω? γιατί μια γνωστή μου που έχει κόρη 3 ετών, από όταν ήταν ήδη ενός και πάνω, όταν την άλλαζε, της έδειχνε τα ζωγραφισμένα κοριτσάκια που είχε πάνω από την κούνια και προσπαθούσε να της μάθει το θέμα 'τουαλέτα' μέσα από τις ζωγραφιές....πχ της έλεγε: 'τα κοριτσάκια κάνανε κακά τους...δεν πρέπει να κάνουν κακά τους στο μπειμπιλινο' κλπ κλπ...η μικρή γέλαγε βέβαια :D:D αλλά έμαθε πάρα πολύ γρήγορα το θέμα τουαλέτα!

άντε κορίτσια να γεννήσουμε γιατί μετά έχει άλλα τρεξίματα :lol::lol::lol: αλήθεια έχετε αλλάξει ποτέ πάνα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια ξαφνικά με έπιασε μια αναγούλα...έτσι όπως καθόμουν στο pc και διάβαζα απαντήσεις...περίεργο...ή μήπως όχι...τυχαίο?? δεν νομίζω :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε sami... δεν εμαθε απο τις ζωγραφιές... σίγουρα βοηθάει η επικοινωνία με τους γονείς για οποιοδήποτε θέμα, εγώ ετσι νομίζω... και γενικά αμα οι γονείς ασχολούνται και αφοσιώνονται τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα (και εξυπνότερα!) ;);)

καλάαααα... ειχα πάρει κατι μπιτζαμούλες απο το oysho κουκιδίτσα... μούρλια... ΜΕ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ! με ποπάυ... και αλλες! καποιες μου κανουν ακόμα καλά, καποιες ισα ισα τωρα...

πανες... εχω αλλάξει πολλες φορές αλλα σε κοριτσάκι ! τώρα που το σκέφτομαι στο μπεμπίνο μας θα ειναι 1η φορά! αχουτοοοοο.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

α! και τωρα που το θυμήθηκα : βρε ποιες τσουπρες ελεγαν για την καρδιά που καταλαβαίνουν στην κοιλιά τους ;;;; εγώ το επαθα απο την 5η εβδομάδα ! αισθάνομαι την καρδιά μου να χτυπάει στην κοιλιά!!!;;;; ντοινγκ...τελικά εμαθα οτι περνάει η κεντρική αρτηρία καπου εκεί και αυτό ειναι που αισθανόμαστε ! (αρα η δικιά μας ειναι.... :( )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενταξει μωρε....ολα ειναι θεμα γουστου κ επιλογων....δηλ αν η φιλη σου δεν ειχε ζωγραφιες,η μικρη της δεν θα εκοβε τις πανες;Θα εβρισκε αλλο τροπο να της <περασει> το θεμα τουαλετα.

Τις ψυχοσωματικες αντιδρασεις των μωρων δεν τις γνωριζω.....εγω παντως θα επιλεξω χρωματα κ αυτοκολλητα για να ειναι χαρουμενο το δωματιο...μαλλον πιο πολυ για μενα θα το κανω και γιατι δεν θα μου αρεσε να βαλω τις μπουμπουκες μου σε ενα κατασπρο δωματιο σαν τρελλοκομειο....

Εξαλλου τα μωρακια μπορουν να ξεχαστουν κ να απορροφηθουν ακομα κ με ενα λαμπακι των 0,50λεπτων ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε, επιστημονικές ερευνες εχουν δειξει οτι τα χρώματα και τα σχέδια (νομίζω μετά τον 1ο χρόνο) εχουν ευεργετική επίδραση στην ανάπτυξη του εγκεφάλου τους ! δεν ειναι απλά παιχνίδι !

εχουν εκπαιδευτική επιδραση στα μωράκια !

αλλα οχι οτι τους "μαθαίνουν" κατι απο τοσο μικρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα μωρα δεν χαιρονται με τις ζωγραφιες και τα αυτοκολλητα- απλα θελουν χρωμα κα ιπραγματαια που τους κινουν την περιεργεια.

η διακοσμηση ειναι θεμα της μαμας κ του μπαμπα- οχι του μωρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα Μαρια με φαινεται κοιμηθηκες λιγο χθες βραδυ- το ιδιο λεμε γιαα που σε λεω!!!!χαχαχα

μην την παρεξηγεις..ειναι κ η θολουρα απο το συναχι!!!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το αν μαθαίνουν πράγματι από τις ζωγραφιές να κόβουν τις πάνες ή όχι...αλλά σίγουρα αυτό που έκανε η γνωστή μου είναι μια από αυτές τις μορφές επικοινωνίας που είπες Μαρία, μεταξύ γονέα και παιδιού...εκείνη βρήκε αυτή την 'δίοδο' επικοινωνίας και είχε θετικά αποτελέσματα!

Για άλλους υπάρχει άλλη μέθοδος...

Η αδερφή της κουμπάρας μου πάντως έχει μεγάλο πρόβλημα...το παιδάκι της είναι 4ρων και βάλε και ακόμα δεν τα έχει καταφέρει να κόψει τις πάνες!!! Αλλά αργούμε ακόμα για αυτό ε??? :D:D:D

Πάντως ο καθηγητής μου (supervisor) στο πολυτεχνείο που γενικά εκτιμώ πολύ, έχει ήδη αρχίσει να με βομβαρδίζει με προτάσεις τύπου: να αγοράσεις βιβλία σχετικά με την ψυχολογία του μωρού, να ξέρεις πώς να του μιλάς, να μην έχεις άγχος, να είσαι ήρεμη (όχι σχετικά με την εγκυμοσύνη αλλά αργότερα με το μωρό)...Έχει πολύ πλάκα! Είναι γενικά δάσκαλος καλός και προσπαθεί θα μεταδώσει την προσωπική του εμπειρία...

Άντε μακάρι να πάνε όλα καλά και να εφαρμόσει η κάθε μία την διακόσμηση και την 'τακτική' της στο κόψιμο των πανών κλπ κλπ ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως και να ναι κοριτσια τα χρωματα στα δωματιακια ειναι ομορφα για ολους... για τη μαμα... το μπαμπα... τους παππουδες... το μωρουλινι... τους επισκεπτες... για ολους!! απλα εμας επειδη ειναι το πρωτο και σιγουρα αν μας αξιωσει ο θεος θα κανουμε αλλο ενα (παντρευτηκαμε οταν ημουν ηδη 5 εβδομαδων :D ), δεν θελω το δωματιο να ειναι αυστηρα αγοριστικο! το καλο ειναι βεβαια οτι δεν μου αρεσει καθολου το ροζ, (θυμαμαι τι τραβηξα για να διαλεξω στολισμο για τη βαφτιση της βαφτιστηρας μου :D:D )οποτε ψαχνω κατι σιγουρα εντονο (καπου διαβασα οτι αντιθετα με οσα πιστευουμε, τα νεογεννητα θελουν εντονα χρωματα γυρω τους αλλα και στα ρουχα τους για περισσοτερα ερεθισματα) αλλα και ψιλοουδετερο ωστε να το κρατησω και μελλοντικα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα μωρε... ολα θα γίνουν...

για την φωνή που λες ειναι σημαντικό γιατί ακόμα και εμείς οι ενήλικες αντιδράμε διαφορετικά στον ΤΟΝΟ της φωνής των ανθρώπων... πρέπει να περνάς ξεκάθαρα το μνμ που θες χωρίς υπεκφυγές...απλά πράγματα...

βασικά για πανες και τετοια πιστεύω οτι δεν πρεπει να αγχώνουμε το παιδί... ειναι κατι φυσιολογικό απλά θελει υπομονή και επιμονή... το παιδί δεν πρεπει να καταλάβει οτι ειναι "κατι σημαντικό" γιατί μπορεί να αγχωθεί ! και ισως να αργήσει να τα καταφέρει ...

χαλαρά... γι αυτό λενε οτι τα παιδιά μεγαλώνουν με ΑΓΑΠΗ ... δεν θελουν τιποτα αλλο... ολα τα κανει η φύση! εμείς πρεπει να δώσουμε ειλικρινή και ανιδιοτελή αγάπη μονο...

ΥΓ: κεφτέδες....πωπωπωω τσάκισα κατι κεφτεδάκια που φτιάχνει η πεθερά μου στο Αγρίνιο...αστα να πανε... ΓΛΥΚΙΣΜΑ...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφουκι αυτο με τα εντονα χρωματα ναι ισχυει-

βαψτε το εντονα χρωματακια (αυτο με γλαζοκοκκινο που σου αρεσε ειναι πολυ ομορφο )

και το κρατας και καιρο. οταν μεγαλωσει το αλλαζεις- που θα θελει κ φρεσκαρισμα εξαλλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ακριβώς αυτό έπαθε το παιδάκι που σου έλεγα...

πέσαν άθελά τους βέβαια οι γονείς πάνω του να του δείξουν τι πρέπει να κάνει...και μετά άρχισε να ντρέπεται αυτό και ΔΕΝ....τώρα ο γιατρός λέει απλώς να μην του δίνουν καθόλου σημασία σχετικά με αυτό το θέμα...Το μόνο πρόβλημα από ότι μου είπαν είναι ότι δεν τα παίρνουν στον παιδικό εάν δεν έχουν 'καθαρίσει' από πάνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ διαβαζω ολα αυτα για τα δωματια και ειναι τελειο να μπαινουμε στο κλιμα ετσι σιγα σιγα!!!

Και μενα οι πυζαμες απο το Oysho με εχουν σωσει. τις ειχα απο πριν και ακομα αυτες φοραω. Τοσο μαλακο υφασμα και εχω με φαρδυ λάστιχο, απλα παλια το γυρνουσα προς τα εξω , τωρα το σηκωνω στη κοιλιτσα!!!

Επισης απο πρωτο χερι σας λεω οτι οι ταπετσαριες ειναι απο υφασματα-χαρτι μαζι και κολλανε με ειδικη κολλα. Ολα τα υπολοιπα ειναι χαρτι - αυτοκολλητο.

Οι πρωτες ειναι πιο ακριβες και δειχνουν αλλιως στο τοιχο καθως ειναι πιο χοντρες και στρωνουν καλυτερα.

Οι δευτερες πρεπει να μπουν σε λειο τοιχο με πολυ προσοχη, αλλα συνηθως εχουν μεγαλυτερη ποικιλια σε σχεδια και αλλαζουν πιο ευκολα, αν θελει καποιος να τα βγαλει!

Ποια εχει σειρα για β-επιπεδου???????

Σοφουκι ετσι ειναι τα εντονα χρωματα δινουν ερεθισματα στα μωρα!

Επισης σε αυτα τα βιβλια Σαμανθα (εχω πολλα απο το πανεπιστημιο) θα διαβασεις πρωτα απο ολα πως στο μωρο δεν μιλαμε ποτε με υποκοριστικά και με μωρουδιακο τροπο.Ολες οι λεξεις αργα και καθαρα και παντα η ιδια λεξη για ενα πραγμα κ οχι διαφορετικες. με αυτο το τροπο μπορουν να μαθουν 2 φορες πιο γρηγορα πολλα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Γιούλη αυτό που λες με τα υποκοριστικά και τον μωρουδιακό τρόπο είναι μεγάλος πειρασμός!!!!

Η μαμά μου όντας και εκπαιδευτικός, πάντα μας μιλούσε έτσι όπως λες, σαν να ήμασταν μεγάλοι (3 παιδιά μέσα στο σπίτι....) και να πω την αλήθεια κάποιες φορές μου την έσπαγε απίστευτα...γιατί απλά ήθελα να είμαι ....παιδί!!!

Θεωρώ ότι με-μας βοήθησε πολύ αυτή η τακτική αλλά δεν ξέρω αν θα την εφαρμόσω 100%....θα το σκεφτώ! Γιατί για την ώρα στην μπέμπα μέσα στην κοιλιά μου μιλάω μόνο μωρουδίστικα...και στον άντρα μου μπορώ να πω καμιά φορά :lol::lol::lol:

πάντως σύμφωνα με κάποιες θεωρίες ψυχολογίας (κλασσικές) που έχω διαβάσει, η προσωπικότητα του ανθρώπου διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό μέχρι τα 3 πρώτα χρόνια...ενώ σύμφωνα με άλλες μέχρι τα 7....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

=))=))=))=))=))

πλακα εχουμε!!!!!!!!

Ακομα δεν εχουμε αγορασει το 1ο πακετο πανες κ συζηταμε τροπους για να τις κοψουμε!!!

=))=))=))

Δεν παιζομαστε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

=))=))=))=))=))

πλακα εχουμε!!!!!!!!

Ακομα δεν εχουμε αγορασει το 1ο πακετο πανες κ συζηταμε τροπους για να τις κοψουμε!!!

=))=))=))

Δεν παιζομαστε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

θελεις να ανταλλαξουμε τροπους να κοψουμε τις πιπιλες?

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...