Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επειγον προβλημα με θηλασμο


Recommended Posts

Θηλαζω την κορουλα μου περιπου ενα χρονο (σε 8 μερες). Δεν της εχω δωσει ποτε συμπληρωμα. Θηλαζει το πρωι στις 8, το βραδυ στις 9 λιγο (γιατι αυτο το στηθος δεν εχει πολυ ) και λιγο πριν κοιμηθει παλι κατα τις 11 απο το στηθος που εχει κανονικα.

Τις τελευταιες 10 μερες ειπα να μειωσω το φαγητο μου γιατι εχω παχυνει, δεν κανω ακριβως διαιτα δεν τρωω γλυκα ψωμι και τρωω μικροτερη λιγο ποσοτητα φαγητου και το βραδυ τρωω γιαουρτι ή τοστ με σαλατα ή 1 γαλα με δημητριακα.

Πριν 2 μηνες που ενοιωθα παλι να εχει μειωθει το γαλα μου ξρκινησα και πινω καθημερινα 6 χαπακια μαγιας και με βοηθησαν. (τις τελευταιες 5 μερες δεν τα επινα )

Και ξαφνικα νοιωθω οτι μειωθηκε το γαλα μου η μικρη το βραδυ θηλασε και εκλεγε δεν της εφτασε και την νυχτα ξυπνησε 2 φορες και προσπαθησε να θηλασει οσο γαλα βρηκε, λιγα πραγματα ομως.

Τι να κανω; Φταιει η διαιτα; Δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα δεν θελω να πεινει και να κλαιει η ζουζουνα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διαιτα δεν φταει σηγουρα..αλλιως στην υποσαχαρια Αφρικη καμια μητερα δεν θα θηλαζει..κι'ομως σε αντιθεση με τον πολυτισμενο κοσμο θηλαζουν.

Πιθανων η μικρη σου δεν εκλεγε γιατι δεν της εφτανε το γαλα αλλα για καποιον αλλον λογο, ισως να πονουσε, ισως να ειδε καποιο ασχημο ονειρο και να τρομαξε.

Το γαλα παραγετε εκεινη την ωρα που θηλαζει το παιδι, ισως απλα ηθελε να πιπιλησει για να παρηγορηθει για κατι.

Παρακολουθησε το

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Στη φάση που βρίσκεσαι τώρα δεν μπορεί μια δίαιτα να επηρεάσει την παραγωγή σου.

Ίσως βρίσκεται απλά σε άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει το γαλατάκι σου. Επίσης το γεγονός οτι ξύπνησε 2 φορές το βράδυ δε σημαίνει οτι πεινάει. Εφόσον τρώει στερεά τροφή είναι καλυμμένη και από κει.

Το γάλα σου ειδικά στην παρούσα φάση δεν είναι μόνο τροφή. Είναι αγκαλιά είναι σιγουριά είναι είναι είναι.

Χαλάρρωσε και βάζε την όποτε το έχει ανάγκη στο στήθος!

Καλή συνέχεια!

;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesiliaευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Νοιωθω ομως οτι δεν καταπινει γαλατακι αρκετο οπως πριν μερικες γουλιες και μετα τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθες αλλαξαμε και παιδιατρο και μου ειπε και αυτος τις κλασικες χαζομαρες. Πως εισαι σιγουρη οτι το παιδι χορταινει; Μετα το θηλασμο δωστου και 100 γραμμαρια ξενο να δεις αμα θα το πιει ή βγαλε με το θηλαστρο να δεις αμα εχεις γαλα. Δεν θα τους κανω το χατηρι θα συνεχισω αλλα οτι το μωρο μου θηλαζει και δεν βρισκει καποιες φορες ειμαι σιγουρη το καταλαβαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου το εκανε για καιρο, ξυπναγε τη νυχτα μονο και μονο για να πιπιλησει.

Τα παιδια εχουν αγχος, ανασφαλιες, θελουν να νιωσουν μανουλα, ασφαλεια...το κανουν καμια φορα ζητοντας να πιπιλισουν.

Η Στοματιτιδα παιζει σημαντικο ρολο φυσικα γιατι ποναει, ειναι μανικη, ειχαμε περασει και εμεις και σε καταλαβινω ποναει και θελει χρονο για να επουλωθει.

Σε αυτη την ηλικα- εφοσων τρωει κανονικα στερεες- ειναι πληρως καλυμενα απο φαγητο...μα τι πια, ενος ετους σχεδον και να μη χορταινει τι χαζα λεει ο γιατρος σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να κανω που να την παω ο προηγουμενος παιδιατρος μου ειπε αφου το θηλαζεις μεχρι τωρα το παιδι σου δεν θα πιει αλλο γαλα δεν θα του αρεσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η δίαιτα

Πολύ πιθανόν να είναι από την στοματίτιδα ή κάτι από αυτά που σου είπαν τα κορίτσια

Τον παιδάτρο απλώς αγνοησέ τον

Τώρα το αν θα πιεί άλλο γάλα ή όχι δεν το ξέρεις

Εγώ θηλάζω όταν είμαι σπίτι αλλά το μεσημέρι που θέλει να κοιμηθεί κι εγώ λείπω στην δουλειά πίνει φρέσκο γάλα, υπάρχουν βέβαιακαι πολλά παιδιά που όταν σταματήσαν τον θηλασμό δεν ήπιαν άλλο γάλα, έχει όμως τόσες άλλες τροφές που περιέχουν ασβέστιο και μάλιστα σε μεγαλύτερες ποσότητες απότι το γάλα που δεν χρειάζεται να ανησυχείς γιαυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η δίαιτα

Πολύ πιθανόν να είναι από την στοματίτιδα ή κάτι από αυτά που σου είπαν τα κορίτσια

Τον παιδάτρο απλώς αγνοησέ τον

Τώρα το αν θα πιεί άλλο γάλα ή όχι δεν το ξέρεις

Εγώ θηλάζω όταν είμαι σπίτι αλλά το μεσημέρι που θέλει να κοιμηθεί κι εγώ λείπω στην δουλειά πίνει φρέσκο γάλα, υπάρχουν βέβαιακαι πολλά παιδιά που όταν σταματήσαν τον θηλασμό δεν ήπιαν άλλο γάλα, έχει όμως τόσες άλλες τροφές που περιέχουν ασβέστιο και μάλιστα σε μεγαλύτερες ποσότητες απότι το γάλα που δεν χρειάζεται να ανησυχείς γιαυτό

Φρεσκο γαλα σε ποιο μηνα δινουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο ειναι σχετικο, εγω απο τον χρονο ξεκινησα φρεσκο, δεν πινει πολυ αλλα ΟΚ, τρωει γιαουρτι αρκετο και τυρακι οποτε δε με νοιαζει, επισς τρωει μπροκολα αρκετα - τα λετρευει μπλιχ αλλα του δινω και ταχινι και και αμυγδαλα παστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο ειναι σχετικο, εγω απο τον χρονο ξεκινησα φρεσκο, δεν πινει πολυ αλλα ΟΚ, τρωει γιαουρτι αρκετο και τυρακι οποτε δε με νοιαζει, επισς τρωει μπροκολα αρκετα - τα λετρευει μπλιχ αλλα του δινω και ταχινι και και αμυγδαλα παστα

Εσυ ποτε θηλαζεις και ποτε δινεις φρεσκο;

Και κατι αλλο τι ειναι αμυγδαλα παστα;

Τωρα που μπορουμε σιγα σιγα να τρωμε τα παντα τι μπορω να της δινω το απογευμα γιατι οι ετοιμες κρεμες δεν μου αρεσουν καθολου;

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και εσενα αλλα και τα αλλα κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι και την προηγουμενη τριτη θηλαζα, του εδινα απο τον χρονο και μετα πρωη βραδυ φρεσκο αλλα δεν επινε πανω απο 70-100 γραμμ ισα ισα να ξεδιψασει, μετα απαιτουσε στηθος.

Απο την τριτη και μετα που ξεκινησα αποθηλασμο πλεων στα σοβαρα επιμενω στο γαλα και δεν δινω καθολου στηθος παρα μονο το μεσημερι που τον παιρνω απο το παιδικο.

Γι ατην ωρα πινει γυρω στα 150..αλλα δε με απασχολει ιδιαιτερα να μην πινει, παιρνει ασβεστιο απο αλλες πηγες.

Εγω κρεμες δεν εδωσα σχεδον καθολου, ειχε φαει πολυ λιγο ρυζαλευρο στην αρχη μετα περιστασιακα αντε αλλες 10 φορες μεχρι τωρα καποια κρεμα.

Προτιμουσα παντα πιο υγειηνες επιλογες πιο καθαρες και αληθηνες γευσεις.

Αν μπεις στην Ομαδα "τι θα φαμε σημερα μανουλα" εχει μερικες ιδεες

Μετα τον χρονο μπορεις να δωσεις σιμηγδαλοκρεμα, φαγοπυρο, κολοκυθα, κεικ σπιτικο, χυλο βρωμης..εχει επειρες εναλλακτικες .

Αμυγδαλα πάστα ειναι αψητα αμυγδαλα πετασμενα στο μπλεντερ να γινουν αλοιφη, κανεις καμποσο και το βαζεις στο ψυγειο οπου διατηρειται εως μια ευδομαδα κλεισμενο αεροστεγες σε - κατα προτιμιση γυαλινο- ταπερ, μια κουταλιτσα στην κρεμα του, στα φρουτα του η σκετα αμα θελει, εγω την βαζω ειτε στα φρουτα ειτε την δινω ετσι σκετη, με τον ιδιο τροπο κανεις και φουντουκοπαστα αλλα καλυτερα να παρεια αψητα και μετα να τα ψησεις ελαυρος στο φουρνο γινετε καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρεσκο γαλα σε ποιο μηνα δινουμε;

Σε αυτό το θέμα θα ακούσεις πολλές απόψεις άλλοι λένε από τον χρόνο άλλοι στους 18 μήνες και κάποιοι μετά τα 2. Η δική μου παιδίατρος μου είπε μετά τον χρόνο ότι μπορώ να δώσω. Εγώ ξεκίνησα να της δίνω 15 μηνών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...