Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο2


Recommended Posts

Kalhmera!!Egrafa posi wra k me petakse...

MAGDA fysiologiko oro dinoume k emeis 2-3 fores tn hmera to poli.dn kanei parapanw!!!!

Oso gia tn eyhi egw rwthsa prin saranthsw tn papa stn ekklhsia k m eipe na paw 1 mera prin (epefte savvato) ..vevaia dn eiha parei misi eyhi ..kanonika!t evgala lefta na tou dwsw alla m eipe "dn pernoume lefta" pali kala iparhoun k anthrwpoi...emeis omws ftaime tous kakoma8ainoume!!!! :evil:

Koritsia posa kila eiste(ennow ta mpempakia sas) emeis eimaste 1 mhnos k 20 hmerwn peripou ( to peripou to lew gt ehw hasei meres mhnes hrono wra ktl ) k eimaste 5900 !!genni8ikame 3400!!! kala pameeee :twisted: pantws einai duskolo na 8es na 8ilaseis k na mn eheis poli gala k ana anagkazese na dwseis simplirwma ..k kourastiko k s riheni tn psihologia...t dinw 2 fores tn mera k niw8w tipseis!!!!!!!!can you belive it? :shock:

ΜΑΡΙΕΤΑΚΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ ΠΗΡΑ.ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΛΕΦΤΑ?ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΛΕ?

ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΨΟΓΑ ΕΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3,850.ΕΜΕΝΑ ΞΕΜΠΟΥΚΩΣΕ 1 ΦΟΡΑ ΔΙΝΩ ΟΡΟ ΚΙ ΑΜΑ.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΡΓΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΣΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ.ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ΑΝΑ 3ΩΡΟ ΒΓΑΖΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμεις οταν σαραντησαμε ειχαμε παρει τηλ.απο την προηγουμενη τον παπα,γνωριζομαστε,και μας περιμενε μετα την λειτουργια να μας διαβασει,οσο για λεφτα δεν δωσαμε κατι...τον ειχα δωσει οταν ηρθε στο σπιτι για την ευχη..και κεινο γιατι τα λεφτα τα χρησιμοποιει στο να παιρνει δωρακια και γλυκακια και τα μοιραζει στα παιδακια μετα απο την λειτουργια,δεν τα κραταει για παρτυ του.

ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΠΑΠΠΑΣ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ ΑΚΟΥ ΔΩΡΑΚΙΑ?/

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμάς!

Την Παρασκευή πήγαμε στη γιατρό και μας ζύγισε. Πήραμε 180γρ. μέσα σε 3 μέρες. Μια χαρά :D

Τώρα θέλω να νοικιάσω μια ζυγαριά για να παρακολουθώ το βάρος της. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να νοικιάσω από το μαιευτήριο?

Μαριέτα και εγώ δεν έχω πολύ γάλα! Να φανταστείς της δίνω συμπλήρωμα 20-40ml σε κάθε γεύμα. Πάρα να πεινάει καλύτερα έτσι! Μην αισθάνεσαι άσχημα. Εμείς επειδή της έδινα μόνο μητρικό μέσα σε 1,5 βδομάδα πήρε μόνο 30γρ. Οπότε προτιμώ να δίνω και συμπλήρωμα. Και εγώ στην αρχή έκλαιγα στεναχωριόμουν, αλλά για το καλό της κορούλας μου το προτιμώ!

Σας βάζω καποιες φωτογραφιούλες μας να μας γνωρίσετε και εμάς!

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΟΙΚΙΑΣΜΑ.ΑΛΛΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΡΘΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΛΑΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΣΑΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΛ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΩ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα!

Barbiepa μια κουκλιτσα ειναι η κορη σου, να τη χαιρεσαι!

Λαμπρινη και εσυ το ιδιο τα παιδακια σου, κουκλακια ειναι και αυτα!

Εμεις σημερα ζυγιστηκαμε, ειμαστε 5.310...μεγαλωνουμε και εμεις. Το απογευματακι θα παμε καμια βολτιτσα με το καροτσι, ευκαιρια βρηκαμε, εχει ωραια μερα σημερα ευτυχως! Με τον Γιωργο που θα θελει να ερθει μαζι τι να κανω ομως? Να τον παρω με τα ποδια? Κι αν κουραστει???...

Κοριτσια, εμενα μου ειπε η παιδιατρος να κανουμε οικογενειακως το εμβολιο της γριπης (εκτος του μωρου βεβαια!) για να προφυλαξουμε και το μωρο και τα καναμε. Εσεις κανατε κατι αναλογο?

Ειναι τοοοοσο ησυχος ο μπεμπουλης μου σημερα, εχει αραξει στο κουνιστο λικνο (το ενυδρειο της φισερ πραις). Εκει κοιμαται, εκει ηρεμει και χαλαρωνει, εκει χαζευει και του αρεσει να καθεται τοσο πολυ! Τρελη αποσβεση η κουνια αυτη! Θα σας βαλω συντομα φωτο να τον καμαρωσετε και εσεις!

Συμπληρωμα δυστυχως δινω και εγω, θελω να βεβαιωνομαι οτι δεν πειναει το μωρο και οτι το κλαμα του (οταν εχει) ειναι κλαμα απο τους κολικους και οχι πεινα.

Ζυγαρια εγω ειχα νοικιασει απο το μαιευτηριο (στον Γιωργο). Στον μπεμπη τωρα μου εδωσε η αδερφη μου την δικη της, την ειχε παρει απο το τζαμπο, γυρω στα 50 ευρω αν θυμαμαι καλα, νομιζω οτι συμφερει...ζυγιζεις το μωρο για οσο διαστημα θελεις και οσα μωρα θελεις!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!!!

Και εγώ ζυγαριά αγόρασα από το ίντερνετ - €40 από Ιταλία τότε που είχα παραγγείλει πολλά πράγματα (που άργησαν να έρθουν και σας είχα ζαλίσει :mrgreen: ).

Λένε, πάντως κάποιοι ότι δεν πρέπει να αγχωνόμαστε με το βάρος τους-ότι βλέπεις αν χορταίνει από τις γεμάτες πάνες του :? .

Ο καημενούλης μου το βράδυ άργησε να ξυπνήσει για να φάει, θήλαζε πολύ ώρα με λαιμαργία και τελικά έκανε εμετό και τα έκανε όλα χάλια :(

Εγώ στην αρχή με τη μειωμένη παραγωγή του έδινα σε κάθε γεύμα 50-60ml συμπλήρωμα και τώρα με την τριγωνέλα και τη μαγιά μπύρας και με το να τον βάζω συνέχεια στο στήθος πίνει ελάχιστο συμπλήρωμα (π.χ. αυτή τη στιγμή έχει να πιεί ξένο γάλα πάνω από 20 ώρες). ή βγάζω με το θήλαστρο και του δίνω για συμπλήρωμα το δικό μου γάλα... Θέλω να το καταργήσω και αυτό το λίγο ξένο...

Σήμερα εμείς δεν θα πάμε πουθενά :( Πάλι έχουμε τα πεθερικά επίσκεψη :evil:

Άννα, γιατί δεν πάτε κοντική βόλτα ώστε να έρθει και ο Γιωργάκης με τα πόδια??? Αν πάτε για καφεδάκι δεν κάθεται ήσυχος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια σας! Έχει πάρει το σχήμα των ματιών μου! Ευτυχώς πήρε και κάτι από εμένα γιατί όλα τα άλλα τα πήραμε από τον μπαμπά μας! Μακάρι όμως να πάρει το χρώμα των ματιών του γαλάζια!

Soupitsa και εγώ έχω μειωμένη ποσότητα γάλατος. Τι είναι αυτά που λες η τριγωνέλα και η μαγιά μπύρας? Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ θέλω να κόψω το συμπλήρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Κι εμείς πάλι τα ίδια με τον θηλασμό...Πάλι ξεκινησαμε από χθές συμπλήρωμα γτ δεν χόρτενε με τπτ κι έκλαιγε συνέχεια...20 μλ πίνει βεβαια,οχι πολύ αλλά γτ ρε γμτ? Την ειχα σταματησει βέβαια κι εγώ την τριγωνέλα και φαίνετε ότι ξαναμειώθηκε η παραγωγή :( Θα την ξεκινήσω πάλι...

Barbiepa η τριγωνέλα είναι κάτι κάψουλες που βρίσκεις στο φαρμακείο κ βοηθούν την γαλουχία.Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλη μορφή.

Ερώτηση: όταν αποστειρώνετε τα μπουκάλια,τα αφήνετε να στεγνώσουν και μετά ψυγείο? Υπάρχει κάποιο χρονικό διαστημα που μπορούν να μείνουν έξω?Κατι τετοιο είχα διαβάσει..

Λοιπόν,αύριο ερχομαι Αθήνα,ετοιμαστείτε για καφεδάκι!!! Θα πάρω τηλ την Σουπίτσα για να σας ειδοποιήσει γτ παίζει να μην έχω ιντερνετ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ματάκια τους πότε αποκτούν το κανονικό τους χρώμα???Ο παιδίατρος καταλαβαίνει από την αρχή αλλά γενικά πότε κατασταλάζουν??

Barbiepa (έχω ξεχάσει το όνομά σου :oops::oops::oops: ), αυτά είναι συμπληρώματα που βοηθούν στην αύξηση της παραγωγής. Εγώ αγόρασα της Solgar αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλες μάρκες (για μαγιά μπύρας σίγουρα υπάρχουν μπόλικες και μπορείς να τις βρεις και σε φαρμακεία). Α..επίσης πίνω και μαραθόσπορο (το βρήκα στα καταστήματα βιολογικών και υγιεινών τροφών) που εκτός από μαλακτικό για το μωράκι αυξάνει και αυτό την παραγωγή.

Και το Ελπιδάκι δοκίμασε τριγωνέλα και είδε αποτελέσματα-ρώτα και εκείνη τι μάρκα πήρε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαρβάρα με λένε.

Ευχαριστώ ρε κορίτσια για τη βοήθεια. Ο παιδίατρος σας είπε ότι είναι οκ αυτά για το μωρό?

Γεια σου Βαρβάρα! Τίποτα,γι αυτό είμαστε εδώ! :D

Κι εγώ της Solgar πήρα,το Fenugreek. Η παιδίατρος είπε το οκ φυσικά πρώτα.Εγώ τα είχα σταματήσει γτ της έκαναν πολλά αέρια,εσένα Σουπίτσα δεν του κάνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου!

Ενδιαφερουσα συζητηση εχετε πιασει, επειδη ενδιαφερομαι και εγω, μπορειτε να μου πειτε σχετικα με την τριγωνελα? Ποσες καψουλες την ημερα παιρνετε και πως? Εχει αντενδειξεις? Τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα? Μπορειτε να μου πειτε και το κοστος των χαπιων? Τα φωτα σας παρακαλω...Το παλευω ακομα με τον θηλασμο, δοκιμασα τα παντα, αλλα εξακολουθει να τραβιεται...εγω βεβαια εκει, τον ξαναβαζω, δεν εγκαταλειπω! Και το λιγο που μπορει να παιρνει ετσι, καλο ειναι...

Nα ρωτησω και κατι αλλο...Τις πρωτες 2-3 εβδομαδες που θηλαζα, το στηθος μου ηταν βαρυ και πρησμενο και καμια φορα με ποναγε κιολας. Τωρα εχει ξεπρηστει εντελως και δεν με ποναει καθολου. Τι σημαινει αυτο? Οτι μαλλον μου εχει μειωθει η παραγωγη ε? Συμβαινει και σε εσας? (Παντως γαλα υπαρχει).

Ελπιδακι αυτη ειναι η διαδικασια. Αμεσως μολις αποστειρωθουν τα μπιμπερο και στεγνωσουν, τα διατηρουμε στο ψυγειο.

Τελικα βολτα γιοκ σημερα...Συννεφιασε και φοβηθηκα να τον βγαλω, και αν βρεξει την ωρα που θα ειμαστε εξω? Ειπα να μην το ρισκαρω, αν και θα χαλασει κι αλλο ο καιρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τα είχα σταματήσει γτ της έκαναν πολλά αέρια,εσένα Σουπίτσα δεν του κάνουν?

Εγώ με την τριγωνέλα βρωμούσα :mrgreen: (μύριζε το δέρμα μου κάπως περίεργα-σαν παστουρμάς) αλλά στο μωρό δεν είχε καμία συνέπεια...

Η μαγιά της μπύρας δεν έχει απολύτως καμία παρενέργεια-ίσα ίσα που βοηθάει στο δέρμα και στα μαλλιά :D

Άννα, ρώτησα την παιδίατρο γιατί από το ένα στήθος τραβιέται και κάνει σαν υστερικός. Μου είπε ότι φταίνε οι γαλακτοφόροι πόροι, ότι χρειάζεται να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια από αυτό το στήθος για να έρθει το γάλα και τσαντίζεται. Με συμβούλεψε να τον βάζω σε εκείνο το στήθος όταν είναι πολύ πεινασμένος ή το βράδυ που νυστάζει. Όντως, τότε πίνει μια χαρά!!Οπότε, μάλλον είναι τεμπέλης :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα απο μανουλες σεπτ-οκτωβριου...σας εμαθα απο τη φιλη μου τη barbie..emeiw gennhuhkame 18/9/10 περιπου 20 μερες πριν την ΠΗΤ με Φ.Τ.

Γεννηθηκαμε 3100γρ φυγαμε απο το νοσοκομειο 2950 και σημερα 30 ημερων ειμαστε 4 κιλα ακριβως..πλεον κανω αποκλειστικο θηλασμο.ολα καλα..θα σας διαβασω κ θα ξανα μπω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ρωτήσω και εγώ την παιδίατρο για να μου δώσει και το οκ.

Εγώ σήμερα βγάζω σταθερά κάθε 3ωρο 80 ml. Λίγο δεν είναι? Αυτή η ζουζούνα θέλει γύρω στα 90-120ml.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aααχ, μακαρι να ηταν τοσο απλο Σουπιτσα...Στην αρχη θηλαζαμε τελεια, χωρις κανενα προβλημα, στην πορεια εμφανιστηκαν τα προβληματα και συγκεκριμενα το τραβηγμα (και απο τα 2 στηθη...)Εχω δοκιμασει τα παντα πια...

Μαμουνακι καλως ηρθες στην παρεα μας. Τι μωρακι εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΜΑΓΙΑ Κ ΤΡΙΓΩΝΕΛΑ Κ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΤΗΣ 24 ΘΑ ΜΑΣ ΔΕΙ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ 1 ΜΗΝΑ.

ΒΑΡΜΠΙΕΠΑ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ.

ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕ ΜΑΤΙΑ ΩΣ ΤΩΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΓΑΛΑΝ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΛΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ.ΔΕ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ.ΝΕΡΟ ΠΙΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νερό πίνω πολύ! 2-3 μπουκάλια του 1,5l την ημέρα. Σούπες πρέπει να ξεκινήσω να τρώω.

Αλήθεια? Αχ ειδικά όταν την ταίζω με κοιτάει με αυτό το βλέμα και με τρελαίνει. Ζαρώνει και το κούτελο! Έχει πολύ γέλιο.

Κορίτσια πολύ αστραπή πέφτει έρχεται και προς τα εμάς η κακοκαιρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα όμορφες μανουλες.

Λαμπρινή τα παιδάκια σου είναι κουκλιά! Η μικρή σκέτη τρέλα!

Βαρβάρα και το δικό σου το μωράκι δεν πάει πίσω! να σου ζήσει!

Μαμουνάκι καλως όρισες στην παρέα μας. ωραίο αυτό, " μαμουνάκι" :):) Το όνομά σου πως είναι?

Κορίτσια πέρασα ένα σχετικά ήσυχο σ/κ με τον σύζυγο σε απόσταση, να μην μαλλιοτραβηχτουμε πάλι, και αφοσιώθηκα στα πολυσπόρια μου. Το Σάββατο όπως σας είπα πήγα jumbo και με τα 3! Τη μπέμπα στο μάρσιπο κι απο κοντά τα δίδυμα. πάλι καλά που τα χω εκπαιδευμένα και δεν σηκώσαμε όλο το μαγαζί. Τα ζουζούνια μου, περάσαμε όλους τους διαδρόμους και μετά διάλεξαν απο ένα παιχνιδάκι μόνο. κι αυτό πολύ οικονομικό! ψωνίσαμε και στη μπέμπα παπουτσάκια, πιπίλες, κορδελίτσες! τώρα το μόνο που μου λειπει είναι ένα μπουφανάκι.

Αύριο θα πάμε Γιάννενα για υπέρηχους. στην εγκυμοσύνη φαινόταν μία ήπια υδρονέφρωση, οπότε πρέπει να κάνουμε υπέρηχο νεφρών. επίσης θα κάνουμε υπέρηχο επινεφριδίων γιατί το πιπί της εσωτερικά είναι σκούρο. Η παιδίατρος λέει πως πρέπει να σιγουρευτουμε γιατί αυτό το χρώμα μπορεί να είναι ή επειδή υπάρχει πρόβλημα στα επινεφρίδια ή επειδή θα γίνει πολύ μελαχροινή. εγώ πιστεύω πως ισχύει το δεύτερο, φαίνεται άλλωστε τι μαυροτσούκαλο θα γίνει!. και τέλος θα κάνουμε κι έναν υπέρηχο εγκεφάλου για να σιγουρευτούμε ότι τα φάρμακα που πήρα δεν της δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. πάλι καλά που όλα αυτά είναι ανώδυνα. Δεν θα το άντεχα να την ταλαιπωρήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νερό πίνω πολύ! 2-3 μπουκάλια του 1,5l την ημέρα. Σούπες πρέπει να ξεκινήσω να τρώω.

Αλήθεια? Αχ ειδικά όταν την ταίζω με κοιτάει με αυτό το βλέμα και με τρελαίνει. Ζαρώνει και το κούτελο! Έχει πολύ γέλιο.

Κορίτσια πολύ αστραπή πέφτει έρχεται και προς τα εμάς η κακοκαιρία!

ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΖΟΥΡΙΑ!!

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΟΥΠΑ.

ΝΕΡΑΚΙ

1 ΚΝΟΡ ΛΑΧΑΝΙΚΑ Η ΒΟΔΙΝΟ ΟΤΙ ΘΕΣ

ΛΙΓΟ ΡΥΖΑΚΙ ΓΙΑ ΣΟΥΠΑ

ΛΕΜΟΑΝΑΚΙ

ΑΛΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΙΠΕΡΙ

15 ΛΕΠΤΑ ΒΡΑΣΙΜΟ ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΚΡΟΥΤΟΝ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου!

Ενδιαφερουσα συζητηση εχετε πιασει, επειδη ενδιαφερομαι και εγω, μπορειτε να μου πειτε σχετικα με την τριγωνελα? Ποσες καψουλες την ημερα παιρνετε και πως? Εχει αντενδειξεις? Τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα? Μπορειτε να μου πειτε και το κοστος των χαπιων? Τα φωτα σας παρακαλω...Το παλευω ακομα με τον θηλασμο, δοκιμασα τα παντα, αλλα εξακολουθει να τραβιεται...εγω βεβαια εκει, τον ξαναβαζω, δεν εγκαταλειπω! Και το λιγο που μπορει να παιρνει ετσι, καλο ειναι...

Nα ρωτησω και κατι αλλο...Τις πρωτες 2-3 εβδομαδες που θηλαζα, το στηθος μου ηταν βαρυ και πρησμενο και καμια φορα με ποναγε κιολας. Τωρα εχει ξεπρηστει εντελως και δεν με ποναει καθολου. Τι σημαινει αυτο? Οτι μαλλον μου εχει μειωθει η παραγωγη ε? Συμβαινει και σε εσας? (Παντως γαλα υπαρχει).

Ελπιδακι αυτη ειναι η διαδικασια. Αμεσως μολις αποστειρωθουν τα μπιμπερο και στεγνωσουν, τα διατηρουμε στο ψυγειο.

Τελικα βολτα γιοκ σημερα...Συννεφιασε και φοβηθηκα να τον βγαλω, και αν βρεξει την ωρα που θα ειμαστε εξω? Ειπα να μην το ρισκαρω, αν και θα χαλασει κι αλλο ο καιρος...

Αννούλα μου η τριγωνέλα δεν εχει εγγυημένα αποτελέσματα,εμένα μου τα συνέστησε η φαρμακοποιός λέγοντας οτι "ισως" βοηθήσουν,το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος όταν την ρώτησα.Οσες όμως έχω ρωτήσει είδαν διαφορά.Εως 3 χάπια ημερησίως μπορείς να πάρεις,μαζί με τα γεύματα κατά προτίμηση και το κόστος τους είναι στα 20 ευρώ.

Ακριβως το ιδιο συμβαίνει και με εμένα στο στήθος μου,δεν είναι πια πρησένο,ούτε βαρύ,ούτε πονάει.Διάβασα ότι το στήθος μετά από κάποιο χρονικό διάστημα,αρχίζει να επανέρχεται στην φυσική του μορφή προ εγκυμοσύνης.Γι'αυτο και η διαφορά.Για παράδειγμα σε μια γυναίκα που το στήθος της δεν μεγάλωσε πολύ κατα την διάκεια της εγκυμοσύνης δεν αντιλαμβάνεται κάτι τέτοιο.Εμείς όμως(κι εσύ αν θυμάμαι καλά ανέβηκες νούμερα στο σουτιέν) είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

Κάτι ακόμα,τα βγάζεις απ΄τον αποστειρωτή ή απλά ανοίγεις το καπάκι και στεγνώνουν εκεί? 8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα απο μανουλες σεπτ-οκτωβριου...σας εμαθα απο τη φιλη μου τη barbie..emeiw gennhuhkame 18/9/10 περιπου 20 μερες πριν την ΠΗΤ με Φ.Τ.

Γεννηθηκαμε 3100γρ φυγαμε απο το νοσοκομειο 2950 και σημερα 30 ημερων ειμαστε 4 κιλα ακριβως..πλεον κανω αποκλειστικο θηλασμο.ολα καλα..θα σας διαβασω κ θα ξανα μπω.

Καλώς ήρθατε mamounaki! Να σου ζήσει το μωράκι σου?Αγόρι ή κορίτσι?

Μου θύμησες ένα τραγουδάκι που λέω στη κόρη μου... :oops::oops::oops::oops:

"Ενα μαμουνάκι,μου..κι,μου..κι πάει στο λιβαδάκι να πιεί νερό!!!"

Ελπίζω να μην θυμάται όταν μεγαλώσει ότι η μάνα της,της τραγουδούσε τέτοια νανουρίσματα!!!

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...