Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?


Recommended Posts

Δεν είναι το ίδιο σίγουρα αλλά αν οδηγείς εσύ με 30 κι έρθει ο άλλος από απέναντι με 100;; Αυτό εννοούσα. Με το καλο να γεννήσεις :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ κορίτσια οδηγώ ακόμη όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη οδηγούσα μέχρι τέλος. Απλά τον τελευταίο καιρό δεν πάω μακρινές διαδρομές μόνη μου για παν ενδεχόμενο. Πάω τα ψώνια μου το παιδί στο σχολείο πάντα προσεχτικά και πάντα με ζώνη ποτέ χωρίς αυτή. Η τοποθέτηση της πρέπει να γίνεται σωστά δηλαδή κάτω απ την κοιλιά. Χωρίς ζώνη δεν οδηγώ ούτε μέτρο. Με προσοχή λοιπόν, κοντινές διαδρομές και πάντα με τη ζώνη μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειναι δυνατον να ακουτε γιατρο που λεει να μη φορατε ζωνη???? εδω παμε να προστατευσουμε οχι μονο τη δικη μας ζωη αλλα και μια αλλη!!!!! για ζητηστε απο αυτο τον γιατρο να σας δειξει μια μελετη η μια ερευνα που να το αποδεικνυει!!! αυτο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!! τι να λεμε τωρα???

και αυτο που λετε για κοντινες αποστασεις και χαμηλες ταχυτητες οταν ημουν συον 8ο μηνα ο αντρας μου ειχε παει απο το σπιτι που μεναμε τοτε στο πατρικο μου (αποσταση 2 τετραγωνων) για να παρει τον αδερφο μου να τον παει καπου και επεσε ενας πανω του που πηγαινε γαμιοντας!!!! ηταν πολυ τυχερος που δεν επαθε τιποτα και παραλιγο να ημουν κ εγω μεσα!!

αν δε φορουσα ζωνη θα τη γλυτωνα και εγω και το μωρο που ειχα στην κοιλια μου????

Δε νομιζω......

κοινη λογικη θελει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ζώνη είναι ΠΑΝΤΑ απαραίτητη, ακόμα κι αν πας μέχρι το περίπτερο στη γωνία (φυσικά, μέχρι τη γωνία πας και με τα πόδια).

Στην Κύπρο εδώ και πολλά χρόνια, περίπου είκοσι, σε γράφουν και πληρώνεις τσουχτερό πρόστιμο αν κάποιος μέσα στο αμάξι δε φοράει ζώνη. Τώρα έχει γίνει υποχρεωτική και η ζώνη στο πίσω κάθισμα.

Είναι εγκληματικό να συμβουλεύεις μια έγκυο να μη φοράει ζώνη, όπως είναι εγκληματικό να κρατάς το παιδί αγκαλιά στο αμάξι και να μην το έχεις δεμένο στο καθισματάκι του ή όταν μεγαλώσει να το έχεις ελεύθερο στο πίσω κάθισμα, μερικές φορές κιόλας να είναι μισοκαθισμένο στο χώρο ανάμεσα στα μπροστινά καθίσματα και να κοιτάει απ' το παρμπρίζ. Είναι πολύ επικίνδυνα όλα αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν οδηγούσα ακόμη (αν και είχα πάρει το δίπλωμα) αλλά και ως συνοδηγός φορούσα πάντα ζώνη! Όταν τοποθετείτε σωστά (χαμηλά στη κοιλιά) τότε δεν έχεις πρόβλημα και η οποιαδήποτε πίεση που ασκείτε στη κοιλιά δεν επηρρεάζει το έμβρυο καθώς προστατεύετε απ' το αμνιακό υγρό. Είναι αυτονόητο να φοράμε ζώνη ασφαλείας πόσο μάλλον όταν κουβαλάμε μέσα μας μια ζωή για την οποία έχουμε την αποκλειστική ευθύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ οδηγούσα καθημερινά για να πάω στη δουλειά, απλά προσπαθούσα να μην τρέχω και να αποφεύγω τις λακούβες. Είχα εγκυμοσύνη αυξημένου κινδύνου λόγω δίκερου μήτρας κι έπρεπε να προσέχω πολύ. Αφού ο γιατρός μου είχε απαγορέψει τα πάντα, μέχρι και το περπάτημα! Το μόνο που με άφηνε ήταν αυτό, να οδηγώ μέχρι τη δουλειά, δεδομένου ότι δεν θα με κούραζε. Και δεν με ζόρισε καθόλου η οδήγηση. και τη ζώνη ούτε που την καταλάβαινα, την έβαζα κάτω από την κοιλιά ήμουν άνετα. Ακόμα και όταν ήμουν με άλλους στο αμάξι, πάλι εγώ οδηγούσα, μπορούσα να ελέγχω καλύτερα τα σαμαράκια και τις λακούβες, ενώ στη θέση του συνοδηγού ένιωθα ενόχληση. Μέχρι που τράκαρα η χαζή στον 7ο μήνα, ευτυχώσ και οι 2 ήμασταν με μικρή ταχύτητα και δεν χτυπήσαμε. Απλά τραντάχτηκα πολύ.Αν δεν φορούσα ζώνη όμως δεν ξέρω αν θα είχα χτυπήσει...Ο γιατρός μου είπε ότι αν πρόκειται απλά για τσούγκρισμα, πιο επικίνδυνο είναι τους πρώτους μήνες παρά αργότερα.

Σταμάτησα να οδηγώ όταν μπήκα στον 9ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,,ΕΓΩ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ..ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ .....ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ..ΟΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ...ΦΙΛΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλά δεν το συζητώ! Η μπουμπου σου είναι τυχερή για πολλούς λόγους!!  Μπράβο σου που ζεις κάθε στιγμή! Εμένα συνήθως το μυαλό μου τρέχει μπροστά!  @nanoukoούτε εγώ πήρα τη βαση. Θα πάρω μια καλή καθίσματακι με βάση που θα το έχει καιρό, όπως λέει κι η @Elk!  
    • Μα το ωραία καλές βουτιές να κανείς κορίτσι μου με το καλό να πας και Αθήνα  Να μας πεις εντυπώσεις από τα μαθήματα τοκετού 😊
    • Ααα τώρα ειδα ότι το πήρες όχι βρε τι πειράζει Αθήνα δεν μένεις έτσι και αλλιώς δεν έχει να κανείς μεγάλο ταξίδι μια χαρά θα είναι θα το βάλεις να κοιτάει ανάποδα θα κάτσεις και εσυ πίσω όλα μια χαρά 
    • Όχι κάθε μέρα κ εγώ αλλά όταν κάνω καμιά τηγανιά η κουνελι πχ ε το κρασάκι πάει.... το αποφεύγω τώρα είχα βάλει τις προάλλες στον κιμά κ σε κανένα κρεας μόνο....! Ωραία αφού μου λέτε ότι δεν είναι κάτι το εύχομαι! Ε ναι κουράζομαι η αλήθεια είναι αυτή αλλά τον ρώτησα δε μου είπε να πάρω χάπια προγεστερονη η αυτά τα ουτρεγκισταν που διαβάζω συνέχεια... είδα λίγο χτες εκτοτε δε ξανά είδα κάτι ούτε σήμερα το πρωί ούτε άλλο. Εύχομαι να μη ξανά δω αυτές τις μέρες!!!!
    • Ίσως να κουράζεσαι κιολας κορίτσι μου αλλά είναι συνηθισμένο να υπάρχουν τέτοια υγρά δεν είναι κάτι ασυνήθιστο  εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δέν είχα τίποτα αλλά στην δεύτερη είχα από την 7 εβδ έως και την 9 εβδ καφέ υγρα ανοιχτόχρωμα, όχι τόσο σκούρο όπως της περιόδου έπινα και χάπια προγεστερονη 3 την μέρα   εμένα μου είχα πει ένα ποτηράκι κρασί την εβδομάδα μπορω να το πίνω φαντάζομαι πως δεν πειράζει στο φαγητό γιατί εξατμίζεται το αλκοόλ εγω χρησιμοποιώ αλλά όχι κάθε μέρα τώρα βέβαια κάνω και διατροφη έτσι και αλλιώς όποτε τα έχω κόψει αυτά 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...