Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑΤΕ-ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Κορίτσια μια χαρούλα σας βρίσκω με τα κιλά!!

Εγω αν πάρω μέχρι 11 θα είμαι σουπερ ευχαριστημένη!!!

Αλήθεια μετράμε από τα κιλά προ εγκυμοσύνης ή και αυτά που πιθανώς να χάσαμε στο 1ο τρίμηνο?

Εγώ κορίτσια θα τρελαθώ....είμαι στον 4ο μήνα και εδώ και 3 μέρες κάνω κάθε πρωί εμετό...

Στους προώτους μήνες είχα απίστευτες αναγούλες αλλά σπανίως εμετό...

και τώρα...δεν προλαβαίνω να τρέχω στην τουαλέτα... Έχει συμβει σε καμία αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κιλα και τα μυαλα στα καγκελα!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εγω μεχρι στιγμης εχω βαλει 3κιλακια....αλλα την Παρασκευη που πηγα στον ντοκτορα,μου βρηκε την πιεσουλα οριακη κ μου εκοψε το αλατι :(:(:(:(:(:(

Χαλια το αναλατο φαγακι και η απαγορευση σε ψωμι,τυρια κτλ........τα γλυκα δεν μου κανουν αισθηση,οποτε στο επομενο ραντεβου μαλλον θα εχω χασει κιολας :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την διδυμομανούλα!!!

Μόνο 3 κιλάκια έβαλες? Και έχεις και διδυμάκια? Μπραβο σου!!

Αυτό με το αλάτι δεν πρέπει να έχει να κάνει και τόσο με τα κιλά...αλλά καλύτερα να προσέχουμε από πριν παρά να τρέχουμε μετά...

Με το καλό οι πριγκιπισσες!!! Αλήθεια πώς ένοιωσες όταν το έμαθες??? Ο άντρας σου???

Μάλλον για να βγουν μοντελάκια οι μικρές σου το είπε αυτό ο γιατρός :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αχ ,εγω κοριτσακια μου στη πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 20 παρακαλω....και δυσκολευτικα πολυ να τα χασω παρολο που θηλαζα!!!!!!

Τωρα,το παθημα εγινε μαθημα....εχω παρει 6 μεχρι στιγμης,δεν στερουμε κατι απλα προσπαθω να μην κανω υπερβολες στο φαγητο!!!!

ΚΑ1 η μονη λυση και για τις δυο μας....για να κανουμε κορη ειναι....να αλλαξουμε εργοστασιο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Samantha μου το θεμα του αλατου εχει να κανει με την τσιμπημενη πιεση μου και το κανουμε προληπτικα....δεν εχει σχεση με τα κιλα αλλα επειδη οσο να πεις τα αναλατα φαγητα ειναι χαλια δεν τρωω πολυ...κ δεν τσιμολογαω πλεον τοστακια,κασερακια,κρακερακια κτλ λογω αλατιου.....

Ο αντρας μου ηθελε απο την αρχη κοριτσακια και περιττο να σου πω οτι εχει χ...στει απο την χαρα του!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα Παναη να σου ζήσει το αγοράκι σου, είναι ένα κουκλάκι και με το καλό το δεύτερο μωράκι σου (αγοράκι και αυτο ε?). Αλήθεια πώς και τόση μεγάλη διαφορά στα κιλά της πρώτης και της δεύτερης εγκυμοσύνης?

Lollipop τελικά σε καλό θα βγει αυτό με το αλάτι!! Μια συνάδελφός μου που δεν είχε κανένα πρόβλημα με ζάχαρο και πίεση στην εγκυμοσύνη πήρε 23 κιλά και παλέυει να τα χάσει 1μιση χρόνο μετα....Οπότε καλύτερα να προσέχουμε! Πάντα ήθελα και εγώ 2 κοριτσάκια ...αλλά δεν έχω μάθει ακόμα το φύλο :(:(

Ελπίζω σε 1 εβδομάδα που θα πάω να μου πει....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Αλήθεια, δεν μου είπατε, είχε καμία εμετούς να ξεκινούν τόσο αργά στην εγκυμοσύνη? Να μη ανησυχήσω ε? Μάλλον θα το ποστάρω και σαν ερώτημα στο φόρουμ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:o:o:o

molις συνειδητοποιησα οτι η ΚΑ1 εχει 3 ...ΑΓΟΡΙΑ !!! :shock:

ΑΞΙΑ ! ΑΞΙΑ ! ΑΞΙΑ !

juliax σε ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου,να σαι καλα!!!

samantha εγω δεν εκανα καθολου εμετο και στις τρεις εγκυμοσυνες μου γιαυτο και γινομουνα αρκουδιτσα ετρωγα χαχαχα,και στις δυο πρωτες δεν δυσκολευτηκα καθολου να τα χασω αλλα τωρα παιδευομαι λιγο ισως μεγαλωσα λιγο και αλλαξε ο μεταβολισμος μου,παντως εχω ακουσει αλλες κοπελες να κανουν εμετο μεχρι το τελος!!!!

μαμαπαναη θα συμφωνησω μαζι σου,γερα να ειναι μωρε τα αντρακια μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.σημερα μπηκα στην 37η βδομαδα και εχω παρει 12 κιλα περιμενω το αγορακι μου,τωρα καθε μηνα δεν θυμαμαι ποσα επαιρνα,το μονο που θυμαμαι ειναι στο πρωτο 3μηνο ειχα παρει 4 και απαθα σοκ,οποτε μετα το εραψα και εχασα 2 κιλα.ευτο ειχε γινει γιατι ειχα συνεχεια αναγουλες οποτε ετρωγα διαφορα για να ειναι γεματο το στομαχι μου ...ε μετα εμαθα..φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdalina με το καλό να γεννήσεις το αγοράκι σου! Πλησιάζεις!!! Το πρώτο σου είναι? (ααα και τέλειο το φόρεμά σου!!! ;););) )

Τα 12 κιλά είναι τέλεια! Εγώ εκεί έχω βάλει το ανώτερο όριο...

Πάντως είναι παγίδα αυτό με τα κιλά...Γιατί αν για παράδειγμα δεν πάρουμε καθόλου στο 1ο τρίμηνο, τότε πέφτουμε στην παγίδα και τρώμε πάρα πολύ στη συνέχεια...ενώ αν για παράδειγμα πάρουμε στο 1ο, τότε μας κρούει το 'κώδωνα' του κινδύνου ο γιατρός και σταματάμε....

Εγώ αποφάσισα από χθες να τρώω μόνο τα απολύτω απαραίτητα και να μην σκέφτομαι: α, δεν πήρα άρα είμαι εντάξει...γιατί αν το κάνω αυτό, θα αρχίσουν να μπαίνουν δύο δύο τα κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha μου σημερα που πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι τα 4 κιλα που πηρα ειναι πολυ καλα,ξεκινησα βεβαια απο σημερα να το ραβω και να τρωω οσο πιο υγιενα γινεται,ακομα και πιτσα αν θελω να φαω εχω κανει ατομικες με γαλοπουλα κασερι light ελιτσες και μανιταρια και εβαλα στον καταψυκτη,για αρχη καλα τα παω επισης αποφασισα να τρωω περισσοτερο σαλατα παρα φαγητο..για να δουμε πως θα τα παω... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια μου,καλησπέρα κ με το καλό να ερθουν τα μικρά σας!Μην ανησυχέιτε τοσο για τα κιλά. Εννοώ σε επίπεδο μόνιμου αγχους!Ολα με μέτρο κ θα είστε εντάξει.Στάνταρ,να προσέχετε αλάτι κ τη ζάχαρη μην ερθει κανένας σακχαρώδης διαβήτης απο το πουθενά!Στην εγκυμοσύνη πήρα 20-21 κ,κ κανα 2 πριν μάθω πως είμαι εγκυος...Σοκ!Μεγάλο!Τα πολλά τα εβαλα στο 2 τρίμηνο,μετά μαζεύτηκα κ τα επαιρνα αργά κ στο τελευταίο μήνα αντε 1-2 με το ζόρι.Ειχα παθει σοκ,γιατί φοβόμουν πως δεν θα τα εχανα με τίποτα,κ επειδή πάντα προσπαθούσα να μην τρώω αυτό ή εκείνο στην εγκυμοσύνη μου βγήκε ολο το απωθημένο κ ο,τι είχα στερηθεί το κατέβαζα!Οταν βγήκα απο το νοσοκομείο,3 24ωρα μετα τα οποία αυτά συν την προηγούμενη του τοκετού ημουν θεονύστικη,ημουν πλην 8!Μέχρι τις 6 βδομάδες είχαν μείνει 2!Ολα γίνονται,αλλά με προσοχή!Αν προσέχετε καλώς,αν ξεφύγετε οκ προχωράμε μπροστά να τα χάσουμε.Γερά τα μικρά να είναι κ η μαμά χωρίς νεύρα!!γελια!φιλιά στις κοιλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας!εγω κοριτσια ειμαι στον 5 μηνα και εχω παρει 2 κιλακια,ο γιατρος μου ειναι ευχαριστημενος ,αν σκεφτει κανεις οτι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει ηδη 7 και κατεληξα με 18 ωραιοτατα κιλακια τα οποια βεβαια για καλη μου τυχη εχασα σε τρεις εβδομαδες ,λιγο ο θυλασμος λιγο το ανχος τα καταφερα για να δουμε τωρα? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!είμαι νέο μέλος και παρακολουθώ τη συζήτηση περί αύξησης βάρους που με ενδιαφέρει κι εμένα. Εγώ ξεκίνησα με βάρος 52,3 kg (ύψος 1.65) και τώρα που βρίσκομαι στον 5ο μήνα έχω πάρει 6 κιλά κι ανησυχώ μήπως είναι πολλά. Προσπαθώ το βράδυ να τρώω νωρίς και ελαφριά, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Επίσης, ενώ το πρώτο τρίμηνο δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη και αρκετές αναγούλες, τώρα η όρεξή μου έχει επανέλθει κανονικότητα!!!Τι εμπειρία έχετε οι υπόλοιπες?Αν προσέξω από εδώ και πέρα, θα καταφέρω να πάρω το πολύ 12 κιλά μέχρι τέλος?Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω παρει ως τωρα δεκα κιλα...το πρωτο τριμηνο πεινουσα πολυ,δεν γινοταν να αφησω το στομαχι αδειο υπεφερα απο αναγουλα κ κατεληγα να κανω εμετο σαλια,τωρα στο δευτερο τριμηνο η ορεξη μου κοβεται δηλαδη αν φαω το μεσημερι το βραδυ αν δεν φαω ειμαι οκ δεν νοιωθω πεινα το στομαχι ειναι πετρα...απλα εχω αδυναμια στα γλυκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου happy από τον πλανήτη happy με το υπέροχο δωματιακάκι !!!!!! :D:D:D εμείς ακόμα στο περίμενε είμαστε...μετά τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσουμε...

Αλήθεια (ασχετο) έβγαλες καμιά καινούρια φώτο από το νινάκι σε 3d? Μου έβγαλε και εμένα ο γιατρός αλλά δεν φαινόταν πολύ καλά...

δες αυτό: http://www.layyous.com/ultasound/beforeafter.htm

Δανάη καλώς ήρθες!!!!!!! Με το καλό το μωράκι σου! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ είμαι 25η (6ο μήνα) και είμαι +4 αλλά με αρκετό κόπο και φόβο ότι εάν πάρω παραπάνω δεν θα μπορώ να κουνηθώ...(έχω αυτή την φοβία... :shock::shock: ). Εσύ ξεκίνησες ιδανικά στα κιλά (λεπτούλα αλλά όχι κοκαλιάρα) οπότε τα 6 που έβαλες ακούγονται υπέροχα!

Και εγώ στο 1ο τρίμηνο δεν πήρα καθόλου για τους ίδιους λόγους και μετά σιγά σιγά έβαζα...Το μυστικό είναι κατά την γνώμη μου να μην πέσεις με τα μούτρα και να κάνεις παρασπονδίες μια στο τόσο! Εμένα με βοήθησε επίσης ότι όταν τρώω πολύ βαριά φαγητά δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα!!!

α και happy σε καταλαβαίνω για το στομάχι που λες...δεν μπορείς να νοιώθεις άσχημα και άδειο το στομάχι και να μην τρως...

Ελάτε στο : "Ποιες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο" που γράφουμε το καθημερινό μας μενού για συμπαράσταση (και έλεγχο)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha,σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.είμαι στην 19η εβδομάδα και περιμένουμε κοριτσάκι.κι εσύ μια χαρά στα κιλά,μπράβο!!!εγώ μάλλον πρέπει να το ράψω για τους επόμενους μήνες.χθεσ ξεκίνησα yoga και θέλω να αρχίσω ξανά και το περπάτημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω μεχρι στιγμης εβαλα 10 αλλα τρωω,τι να πω οτι δεν τρωω και καποιες φορες τρωω και χωρις να πειναω ετσι απο λαιμαργια,ενω πριν την εγκυμοσυνη λατρευα τα γλυκα τωρα εχω μεγαλη αδυναμια στα αλμυρα και επισης στο μελι καθε μερα τρωω δυο φετες με βιταμ και μελι,δεν ξερω γιατι αλλα το λατρεψα και αυτο... Α happy ο βασσαρας με μαλωσε που εβαλα τοσα κιλα,μου ειπε να προσεξω απο εδω και περα,θα τα πει και σε εσενα μαλλον... :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμέρα σε όλες!Κατόπιν συμβουλής μιας φίλης που γέννησε πέρυσι και πήρε συνολικά μόνο 10 κιλά, θα προσπαθήσω μετά το μεσημέρι να τρώω μόνο φρούτα, ώστε τουλάχιστον να μην πάρω άλλα κιλά μέχρι το τέλος της 27ης εβδομάδας.Για να δούμε αν θα τα καταφέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες και χρόνια πολλά!

Εγω ξεκίνησα 47.5 κιλά, είμαι 1.60 και είμαι στα μέσα της 29 εβδομάδας.

Μέχρι στιγμής εχω πάρει 11 κιλά και τα 5 με το που πάτησα το πόδι μου στον 5 μήνα!

Αν πρόσέχεις και δεν τρώς ΄΄σκουπίδια'' πιστεύω τα χάνεις εύκολα μόλις γεννήσεις.

Μάλλον.... θέλω να πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπέλες. Πριν λίγο επέστρεψα απ' το γιατρό. Ηθελα επειδή αύριο θα μαζευτούμε και όλοι οι συγγενείς να τους ανακοινώσω την εγκυμοσύνη, να κανω μια επισκεψουλα στο γιατρό να δω τι κάνει το μωρό μου.

Ειμαι 15 εβδομάδων και έχω βάλει 2κιλά. Θα ξαναπάω μετά τις γιορτές και θα χει πλακα να δούμε τι κιλά μαζέψαμε.

Το καλύτερο απ ολα είναι ότι ενώ νόμιζα ότι θα περιμένω ακομά λίγο για να μάθω το φύλο του μωρού μου, αποδείχτήκε ο "κύριος" αρκετά "προσοντούχος" ώστε να το δούμε απο σήμερα. Περιττό να σας πω ότι ο άνδρας μου ψήλωσε 10 πόντους απ το καμάρι του για τον κανακάρη του. Άρχισε να προγραμματίζει τα παιχνίδια που θα του αγοράσει. Πάντα ήθελα το πρώτο μου μωράκι να ταν κορίτσι αλλά από τότε που έμεινα έγκυος έβλεπα συνέχεια αγοράκι στον ύπνο μου και ήμουν τοοοσσσοοο σίγουρη ότι θα ναι γιος.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη. Ο γιατρός προβλέπει ότι θα γεννηθεί κοντά στα 4κιλά καθώς ήδη οι μετρήσεις που του κάνει είναι για μωρό 2 εβδομάδες μεγαλύτερο.

Να περάσετε τέλεια τις γιορτές και τα επόμενα Χριστούγεννα με τη βοήθεια του Χριστού και της Παναγίας θα χουμε και τα μωράκια μας μαζί μας.

φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο μένα! Διανύω την 32η εβδομάδα κυησης κι εχω βάλει 10 ολοστρογγυλα κιλακια! Ξεκινησα με 58. Τα μισα απο αυτα τα πηρα στο πρωτο τριμηνο και καθε μηνα επειτα παιρνω 1,5 με 2 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia mou egw mpika sto 5o mina k evala ws twra 1 kg mono sta8ero k 1 kg pou paei k erxete :) ..3ekinisa me varos 55 kg k me i4os 1.65..Agxwnome ligo alla to mwro megalwnei kanonikotata k etsi ton giatro den ton anisixei..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...