Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010 Νο3!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Σήμερα υποφέρω κι εγώ από μπούκωμα και πονόλαιμο (με κόλλησε μάλλον ο Ζωρζ). Και αυτός δεν είναι καλύτερα δηλαδή....μύξα και των γονέων, βηχαλάκι και τα ματάκια του "κομμένα". Δε μασάω πάντως, θα τον πάρουμε το ΣΚ και θα πάμε στο χωριό του πατέρα μου να δει πράσινο, κατσικάκια, κουνελάκια κ.λπ. Θέρμανση έχουμε, ζεστό νερό έχουμε, κέντρο υγείας υπάρχει (αχρείαστο) και η Αθήνα 1,5 ώρα μακριά.....Δε θα πάθει τίποτα, καλό θα του κάνει πιστεύω.

Έχω ερωτήσεις σοβαρές για το φαγητό και θέλω τη γνώμη σας.

Πήρα την παιδίατρο τηλ. με το που χρόνισε ο Ζωρζ να μου πει περί φαγητού. Θα βάλουμε λοιπόν στη διατροφή μας το ψαράκι, όλο το αυγό με το ασπράδι, τραχανά και γενικά σιγά σιγά θα τρώει απ' όλα ο μικρός. Μου είπε βέβαια να πάμε σταδιακά, δλδ όχι αμέσως ΚΑΙ ψάρι ΚΑΙ αυγό ΚΑΙ όσπρια και όλα. Και μάλιστα μου τόνισε να μην αρχίσουμε απότομα με κομματάκια το φαί. Ακόμα δεν είναι έτοιμος για μη αλεσμένη τροφή....Μόνο τα μαλακά λαχανικά πατημένα με πηρουνάκι και σιγά σιγά. Το φρούτο ούτε κατά διάνοια μη αλεσμένο. Εγώ βέβαια ήδη του δίνω κομματάκια μπανάνα και την κουτσοτρώει αλλά δε θα έδινα ποτέ π.χ. κομματάκια μήλο :o

Το θέμα είναι: Μαγειρευω κανονικά για εμάς π.χ. φασολάκια (χωρίς πολλά αλάτια κ.λπ.), αλέθω και ταϊζω? Και αν δε φάει? Δεν πρέπει να συνεχίσω παράλληλα και τις κρεατοχορτόσουπες μέχρι να συνηθίσει λίγο στις νέες γεύσεις? Σκεφτόμουν δλδ να μαγειρεύω ό,τι μαγείρευα για το μικρό μέχρι τώρα αλλά κάθε μέρα να του δίνω και σε ένα πιατάκι του καφέ και λίγο από το δικό μας να συνηθίζει. Τί λέτε? Επίσης: Διαβάζω σε άλλο φόρουμ - και σε αυτό - ότι πολλά μωρά έχουν κόψει εντελώς τα αλεσμένα από 9-10 μηνών. Εγώ βλέπω ότι ο Γιώργος θέλει να μασουλάει φαγητά αλλά όχι ως γεύμα - να χορτάσει δηλ., πιο πολύ ως δοκιμή. Μήπως έχει αργήσει ή μήπως εγώ από το φοβο μου να μη μείνει νηστικός τον "κρατάω" πίσω???

Σας εμπιστεύομαι πολύ, θέλω τη γνώμη σας κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολοκληρο αυγο ειναι γευμα ή οχι....και 2η...σταματησατε το βρασμενο νερο??Ξεχασα να ρωτησω την παιδιατρο και δε θελω να ξαναπαρω!!

Σοφάκι, αν το δώσεις μεταξύ πρωινού γάλακτος και φρούτου, είναι σνακ...Δε νομίζω ότι αποτελεί γεύμα εκτός αν το δώσεις με ψωμάκι....

Κικη που εισαι γειτονισσα που σε αναζητω στο Αϊ Γιαννη???Χαχαχαχαχαχχαα!!!Περαστικα στον κουκλο και δοξα το Θεο που τελικα δεν ηταν πολυ σοβαρο το χτυπημα!!!Περαστικα και στον Στρατη!!

Που να είμαι.....μια με τα πάρτυ, μια με τις μύξες, μια με τα πρωτοχρονιάτικα τραπεζώματα, δεν τον έφερα καθόλου....Ούτε και αυτή την Κυριακή θα τον φέρω, μην κολλήσει και κανένα άλλο παιδάκι.

Για το βραστό νερό, η μαντάμ Ζαίρα μου είπε για το γάλα οπωσδήποτε. Για πόσιμο, μπορώ να δίνω και βρύσης αλλά εγώ να σου πω την αλήθεια το βράζω ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλιτσες μου γλυκες..Σας ευχαριστω κατ'αρχην για τις ευχες σας για τον Θανουλη..Δεν τον εκανα καμια σπουδαια γιορτη,πηγαμε στην εκκλησια τον κοινωνησα,δεν ανοιγε το στομα του το ζιζανιο,το εσφιγγε εκει καλα..Ρεζιλι μ'εκανε..Τεσπα πηγαμε μετα στα πεθερικα μου,γιορταζε ο πεθερος μου,σ'ενα παιδικο παρτυ μετα..και μετα το βραδυ αντι να πεσει ψοφιος απο την κουραση,αρχισε απο τις 12 μεχρι τις 5 το πρωι,ενα κλαμα...Σε καποιαφαση παιξαμε κι ολας..Τι να σας λεω,σκετη απελπισια..

Τεσπα,εγω κοριτσια για νερο του δινω εφιαλωμενο.Τωρα SOPHIAK MOY για το αυγο του το δινω ολοκληρο πλεον,και μετα απο μια μιση ωρα δινω φαγητο..Σαν προγευμα θεωρειται..Τωρα δεν ξερω ακουω και αλλες που μετα απο κανενα μισα ωρο θα δωσουν τα φρουτα η φαγητο..Θα το καταλαβεις,πιστευω ειναι και στο παιδι..

[bΚΟΚΚΟΡΑΚΙ ΜΟΥ] εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να δινεις απο την κατσαρολα που κανεις και θα δεις,βεβαια οχι πολλα μπαχαρικα και αλατι..Εγω να φανταστεις τον εδωσα τις προαλλες παστιτσιο,βεβαια αλεσμενο,και τον αρεσε πολυ..Πρεπει να συνηθισουν και να μαθουν σε καινουριες γευσεις..Δοκιμασε τον φασολακι για αρχη,να δεις,βεβαια αλεσμανα και εγω του δινω,με 2 δοντια τι να φαμε?Εγω τα κανω λιγο ζουμερα τα φαγητα για να βαζω μεσα στο μουλτι να μην ειναι στουμπετσι,καταλαβες?Περαστικα σου κι ολας γλυκια μου,ευχομαι να αναρρωσεις συντομα..

ΦΙΡΦΙΡΙΚΟ ΜΟΥ πως ειναι ο Βασιλακης?

ΑΘΗΝΑ μου,και εγω γελασα πολυ με την καταχρηση που ειπες..Που να ξερεις τι δινουν στο παιδι σου οταν δεν εισαι μπροστα..ΑΣ'ΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ..

ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ αγιο ειχατε την μερα των γεννεθλιων!!Στα καλα καθουμενα να τρεχετε..Πολυχρονος να ειναι κι ολας,να σας ζησει,να τον χαιρεστε!!

Μαρακι μου χρονια πολλα για την Χρυσανθη,πολυχρονη να ειναι και να την χαιρεστε!!

Κοριτσια σας αφηνω γιατι γκρινιαζει το ζιζανιο..θα τα πουμε μετα..φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Δημητρούλα για το tip...Θα δοκιμάσω σιγά σιγά από τα δικά μας αλλά μάλλον θα έχω μαγειρεμένη καβάντζα τη γνωστή σουπίτσα μπας και δε φάει από το δικό μας. Άλλωστε, σταδιακά μαθαίνουν τις γεύσεις, δεν περιμένω με την 1η δοκιμή να φάει ένα μπολ φασολάκια (αν γίνει αυτό θα μας δείξει η Λαμπίρη :lol: ). Όσο για το Θανούλη, του βγήκε μάλλον υπερένταση από τα τόσα που έκανε όλη τη μέρα. Δοκιμάσατε ζεστό μπανάκι πριν τον ύπνο μπας και χαλαρώσει? Εμένα με το ζεστό νεράκι γίνεται σαν κοτόπουλο....καμιά φορά δεν προλαβαίνει ούτε όλο το γάλα να πιεί από τη νύστα.

Παρένθεση: Κι εγώ ζιζάνιο τον ανεβάζω το Γιώργο, ζιζάνιο τον κατεβάζω....χαχαχαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου! Επιτελους καταφερνω να μπω και να γραψω!!!!

Κικη μου γιατι δεν ειναι ετοιμος για μη αλεσμενη τροφη ακομα; Δεν εχει αρκετα δοντια; Εμεις το φρουτο της το δινουμε σε κομματακια απο τον Οκτωβρη και φαϊ απο αρχες του χρονου της δινω κανονικα δικο μας, εκτος κι αν ειναι ακαταλληλο, οποτε της κανω ξεχωριστο. Την τελευταια βδομαδα βεβαια δεν το θελει καθολου το δικο της. Επισης νερο της δινω εμφιαλωμενο και για το γαλα απλως το ζεσταινω απο τοτε που σταματησαμε αποστειρωση. Δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα τοσους μηνες. Γενικα η δικια μας η παιδιατρος ειναι της τασης, αν το παιδι δεν εχει καποιο προβλημα να μπαινει γρηγορα στον κοσμο των μεγαλων. Για το μασημα μου ειπε να επιμενω να μην τρωει αλεσμενα για "τεμπελιαζουν" και δεν μασανε μετα, οποτε πανε σε μεγαλη ηλικια 3-4 και ακομα ζητανε αλεσμενα ή δεν τρωνε καθολου. Εχω δει τετοιο περιστατικο. Γι'αυτο μου ειπε οπωσδηποτε ο,τι πατιεται με πιρουνι να το δινω ετσι, εκτος απο το μοσχαρι και το κοτοπουλο. Επιπλεον οσον αφορα τα φρουτα με τιποτα μηλο μεχρι να βγαλει ολα τα δοντια. Οποτε εγω της δινω αχλαδακι μπανανα. Αυτα με το φαϊ και το νερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κοριτσια μου!!Σημερα πηγα να τρελαθω!!!Αφου καθαρισαμε οοοολο το σπιτι με τη μαμα μου για το παρτυ αυριο ειπα να κατσω με τη μικρη στο κρεβατι να κανουμε παιχνιδακια!!!Τι το ηθελα????Κανει ενα γρηγορο και καλα να μου ξεφυγει και σκαει κατω με το κεφαλι!!Δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν το προλαβα το παιδι!!!Εριξε ενα κλαμα μετα...!!!Τρελαθηκα!!!Ευτυχως δεν χτυπησε πολυ!!

Κατα τα αλλα ειμαστε σχεδον ετοιμοι για αυριο!!Θα φτιαξει η καλη μου η μαμα σημερα παστιτσιο και μοσχαρι, θα κανω εγω την μπομπα και θα αφησω για αυριο την πιτσα, τα πιτακια και τις σαλατες!!Α λεω να κανω και ενα γρηγορο μακαρονι φουρνο με κρεμα γαλακτος και ζαμπον!!

Ο λογος που λεει η παιδιατρος μας να μην τρωνε ακομα ολα τα φαγητα μη αλεσμενα δεν ειναι λαθος!!Δεν τα μασανε ακομα καλα και τα κατεβαζουν ετσι στο στομαχακι τους και δεν κανει καλο!!Φαγητα ομως που λιωνουν ή που ειναι μικρα μπορουν να φανε!Κικιτσα απο μονη της μου ειπε για γεμιστα, πατατες φουρνουν κτλ!Για το τυρι την ρωτησα εγω και μου ειπε οκ!

Κοριτσια παω να τσιμπησω κατι με το αμορε θα τα πουμε μετα!!!Α, μιλησα και με την Ελενα στο fcb ειναι μια χαρα και αυτη και ο Λεωνιδας απλα εχει πολυ δουλεια!!Ματς μουτς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???

ΧΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ...ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ!

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΟΥΛΗ ΣΟΥ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΟΚΑΧΟΝΤΑΚΙ ΕΧΕΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ Κ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΚΟΣ!!!ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ!!!

ΕΥΑΚΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ?

ΣΟΦΑΚΙ Ο ΜΠΙΛΑΚΟΣ???

ΑΘΗΝΟΥΛΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ-ΣΟΦΙΑ(ΑΛΙΚΗ) ΕΓΩ ΝΕΡΟ ΒΡΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΟΧΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ(ΤΥΠΟΥ ΙΟΛΗ)

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΕΤΣΙ ΔΙΝΩ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΒΡΥΣΗΣ...ΑΠΟ ΠΗΓΗ ΑΛΛΑ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ!!!

ΜΑΡΥΛΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΑΣ!!!ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΑΙ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑΚΙΑ ΣΑΣ Κ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ..."ΜΕ ΄ΓΕΙΑ ΝΑ ΛΕΡΩΣΟΥΝ" ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΕΙΤΑΙ ,ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΟΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!

ΚΑΤΑ Τ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ,ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ!

ΣΑΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΩ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου κ απο εμενα

καταρχην χρονια πολλα εστω κ καθυστερημενα στον Θανουλη της Δημητρουλας ..Να τον χαιρεσαι καλη μου οπως επιθυμεις να τον καμαρωσεις !

Κοριτσια μου εμεις δεν ειμαστε καλα , κ εχω τρομαξει πολυ αυτη την φορα ..Προχτες κ ενω ηταν μια χαρα , πηγαινουν για υπνο κ εκει γυρω στα μεσανυχτα που κανονικα την ταιζω το γαλα της αρχισε να βηχει εντονα κ να στριγγλιζει σχεδον ..Τετοιο βηχα δεν ειχα ξανακουσει ..οχι οπως οταν ειναι κρυωμενο ενα παιδι , ηταν κατι τελειως διαφορετικο ..ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΣΑ ..

Περιττο να σας πω ποσο με τρομαξε ..περιττο να σας πω οτι εχασα τα μισα μου χρονια ..Την σηκωσα κ απο ενστικτο την εβγαλα κουκουλωμενη με την κουβερτα στο μπαλκονι ..Κοντεψε να μου μεινει στα χερια το παιδι μου ..ειχε ανοιχτο το στομα κ ορθανοιχτα τα ματακια της ..Δεν το ευχομαι σε κανεναν να το ζησει αυτο κ δυστηχως ειναι η δευτερη φορα που το ζω ..Η πρωτη ηταν τοτε που ηταν 10 ημερων με την βρογχιολιτιδα ..Εννοειται οτι πρωι πρωι η μπεμπα πηγε σφαιρα στον παιδιατρο κ μαντεψτε ..Αλλεργικο ηταν ολο αυτο ..Θεε μου δεν ξερω πια πως να το αντιμετωπισω ολο αυτο ..Ειλικρινα εχω γονατισει ..Μια με την βρογχιολιτιδα , μια με τους νοτιαδες , τωρα αυτο ..Κατι σαν αλλεργικη λαρυγγιτιδα μου το ειπε ..Μας εδωσε σταγονες σολντεσανιλ κ αερολιν ..

Θα παμε σε αλλεργιολογο πλεον γιατι η κατασταση αυτη δεν γινεται να συνεχιστει ετσι ..Υποφερει κ μαζι της υποφερω κ γω ..Δεν εχει δει ασπρη μερα αυτο το μωρο εδω κ ενα χρονο κοντα ..

Κατι ηξερα εγω που ελεγα για τα γενεθλια της δεν προγραμματιζω τιποτα γιατι δεν ξερω πως θα μας παει ..Το γκαντεμιασα το παιδακι μου η κακουργα ..Ενταξει παλι θα βαλω τα κλαματα ..

Τον φρονιμητη μου τον ξεχασα γιατι η Αριαδνη με ποναει περισσοτερο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα μου τι λες τωρα παιδι μου?????Σοκαριστηκα και μονο που το ακουσα αλλα πιο πολυ στεναχωρηθηκα!!Αχ βρε το μωρουλι σου!!Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να τελειωσει πολυ συντομα η ταλαιπωρια σας και να ειναι απο εκει και περα γερο και δυνατο το κοριτσακι σου!!Η Παναγιτσα να το φυλαει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου...

πω ρε συ Ευα τι επαθε η μικρη σου??? ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω..τα μαναρια μας πια τι ειναι ολα αυτα που τραβανε???

να πατε κοπελα μου στον γιατρο να σας δωσει θεραπεια αν ειναι για να ηρεμησει κ το μικρακι....κ αν εχεις λουτρινα παιχνιδια στο δωματιο της η την σκεπαζεις με κουβερτα καλο θα ηταν να τα απομακρυνεις ολα...βαλε παπλωματοθηκη στην κουβερτα κ μαζεψε οτι ειναι χνουδωτο...εχει κ μια φιλη μου το ιδιο προβλημα κ ηταν μεσα στις οδηγιες του γιατρου αυτο που σου λεω...επισης γιατι να μην κανεις γενεθλεια?? εγω ειμαι της αποψης να κανεις γιατι θα αλλαξει η ψυχολογια ολων σας θα χαρειτε λιγο βρε κοπελα μου..εγω πως κ πως περιμενω που δεν καναμε ουτε Χριστουγεννα ουτε πρωτοχρονια ουτε κ την γιορτη του...γι αυτο σου λεω...εστω οικογενεια αλλα βαλε μουσικη αγορασε μια τουρτιτσα κ καπελακια σβηστε το πρωτο της κερακι να ανεβειτε κ εσεις λιγο...

επαθε κ ο Θανουλης της Ντιμης μας περιστατικο το μαναρι μου...μας το εγραψε στο αλλο ποστ ηταν σοκαρισμενη ακομα η κακομοιρα...θα το γραψει κ εδω καποια στιγμη φανταζομαι..πνιγηκε το μωρο κ δεν μπορουσε να παρει ανασα μετα συνηλθε αλλα του κοβοταν η αναπνοη κ τελικα πηγανε νοσοκομειο..θα σας τα πει κ η ιδια..

ο Βασιλειος μου ειναι μια χαρα κοριτσια μου! σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σας!

ετοιμαζομαι κ εγω για το παρτακι μας μεθαυριο...ελπιζω να πανε ολα καλα! απο αυριο θα αρχισω να μαγειρευω καποια κρυα πιατα κ την Κυριακη τα υπολοιπα κ την τουρτα...

για το κρεββατι που λετε...ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα κ αυτο...αλλα παιδακια δεν μαθαινουν κ αλλα δεν λενε να ξεκολλησουν μετα...η καθε μαμα κ σε αυτο το θεμα κανει φυσικα οτι νομιζει καλυτερο!

εμενα δεν τρωει ακομα πατημενα με το πιρουνι δεν θελει αλλα του δινω βραστα λαχανικα στο χερι φρυγανιες παξιμαδια κ τον τραχανα δεν τον αλεθω φυσικα κ μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι οκ αυτα γιατι κανει μασητικες κινησεις...εχω προσπαθησει να τα πατησω με πιρουνι αλλα δεν ειναι ετοιμος ακομα..αναγουλιαζει...ειναι που ειναι παραξενος κ μας βγαζει την πιστη για να φαει...

καπως του εχει κολλησει τον τελευταιο καιρο κ αντι για μαμά με φωναζει μάμα! λες κ ειναι Ιταλος το μωρο μου!!!! :D μου αρεσει ομως ειναι πολυ γλυκας!!!

Σοφακι μου να περασετε τελεια αυριο αγαπη μου!!!

τα φιλια μου σε ολες!!!!!!!!!! κ τα περαστικα μου σε ολα τα αρρωστα μωρακια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω βρε κοριτσια μου για την συμπαρασταση ..να ειστε ολες καλα !

φιρφιρικο μου εχω ηδη απομακρυνει απο το δωματιο των παιδιων οτιδηποτε υπηρχε σε λουτρινο εδω κ παρα πολυ καιρο ..Οσο για την κουβερτα της θα εφαρμοσω την συμβουλη σου για την θηκη ..

Ευχομαι να περασετε τελεια στα παρτακια σας ..εμεις παρτακι δεν θα κανουμε ομως τουρτα σιγουρα θα εχουμε ..θα βαλουμε κ λιγη μουσικουλα οπως λες φιρφιρι μου , κ που θα παει θα ανεβει λιγο το ηθικο μας ..Αυτο που με πεθαινει ομως , κ το ελεγα στα κοριτσια απο ενα αλλο ποστ ειναι οτι παρολη την ταλαιπωρια της κ ολα αυτα που τραβαει , εξακολουθει κ μου χαμογελαει , με χαιδευει κ με φιλαει στο μαγουλο σαν να μην συμβαινει τιποτα ..αυτο μου δινει κουραγιο να το παλεψουμε το θεμα ..κ ηταν τοσο χαρουμενη αυτες τις μερες γιατι πλεον περπαταει περα δωθε σ'ολο το σπιτι κ η χαρα της δεν περιγραφεται ..

τελοσπαντων δεν σας μαυριζω αλλο με την διαθεση μου ..Ευχομαι μια καλη κ ηρεμη νυχτα σε ολες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μας μαυριζεις μην το ξαναπεις αυτο αλλωστε για αυτο ειμαστε εδω για να τα λεμε ολα...

σου χαμογελαει γιατι ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι! περναει ομορφα κ στο δειχνει..

εμεις Ευα μου στεναχωριομαστε πιο πολυ απο αυτα..να φανταστεις οταν ειμασταν στο νοσοκομειο οταν ο Βασιλης μου αρχισε να συνερχεται κ ανοιξε τα ματακια του κατευθειαν μας χαμογελασε κ εμεις κλαιγαμε απο χαρα κ λυπη μαζι που τον βλεπαμε ακομα με τον ορο στο κεφαλι κ πρισμενα ματακια...

ολα θα πανε καλα κοπελα μου θα το δεις..μην στεναχωριεσαι εχεις μια υπεροχη κ πανω απολα υγιη οικογενεια μην σε παιρνει απο κατω!!αν κανει την θεραπεια της μπορει να μην ξαναχρειαστει να το ζησεις ποτε αυτο που ειναι τοσο χαλια..αλλα κ η ιδια πανω απολα να σταματησει να ταλαιπωρητε...ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οτι μα οτι καλυτετο στο μπουλουκακι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσες μου γλυκες,τι κανετε?

Σας ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας,πραγματικα ειναι τελικα μεγαλη κουβεντα τελικα τα 'χρονι πολλα'

Οπως σας ειπε η Σοφουλα μας,παθαμε λαχταρα και εμεις Ευακι μου παρομοιο με το δικο σας,μονο που εγω ακομα δεν καταλαβα αν ηταν αλλεργικο αυτο η οχι..Εκοβα το λαχανο,δεν ξερω μπορει να επεσε κατω κανενα κομματι,ξαφνικα τον βλεπω τον Θανο σαν να αναγουλιαζει,βαζω το χερι μου μεσα,τιποτα..Κανει εμετο,τον παω στην βρυση ξανα βγαζει λιγο,τωρα ειχε ενα μικρο κομματακι αλλα δεν καταλαβα τι ηταν,τεσπα και μολις ξανα εβγαλε λιγο,τοτε αρχισε και πνιγοταν!!Δεν μπορουσε να παρει ανασα στην κυριολεξια,τον εκανα το μετωπο,τον χτυπησα την πλατη,και παλευε μονο του το πουλακι μου να παρει ανασα!!Ηταν ο,τι πιο φρικιαστικο εχω ζησει,και εγω Ευακι μου λεω παει αυτο ηταν!!Μετα απο αυτο αρχισε και εκλαιγε ασταματητα,τον εβγαλα λιγο εξω στην αυλη να παρει αερα και μπας και ηρεμησει,τιποτα..Αλλα δεν με πειραζε αυτο,δεν ανεπνεε καλα,κοβοταν η ανασα του..Σαν ρεψιμο,λοξυγγας κατι πολυ περιεργο,εβγαζε και σαλια και μυξες..Φυγαμε στο νοσοκομειο,τον μετρησανε τους σφιγμους και παλμους και τον βαλανε σε μασκα για μιση ωρα περιπου..Δηλ.εγω τον κρατουσα την μασκα,η αλλη εξαφανιστηκε φυσικα..ΚΑΙ το πουλακι μου,εκλαιγε αταματητα,σε παραληριμα ηταν..Τον κρατουσα αγκαλια και τον τραγουδουσα τα τραγουδακια που του λεω για να κοιμηθει και ηρεμουσε λιγο..Εκλαιγα και απο την αλλη προσπαθουσα να κρατηθω για να ειμαι δυνατη για τον Θανο..

ΑΧ κοριτσια δεν μπορειτε να φανταστειτε τι τρομαρα πηρα..Χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μου,που εγω συνηθως ειμαι πολυ ψυχραιμη αλλα φωναζω στον αντρα μου,πνιγεται και δεν ηξερα τι να κανω..Ειμαι ακομα σοκαρισμενη..Δεν μου εφταναν ολα τα αλλα,μου ηρθε και περιοδος χθες το βραδυ και σημερα το απογευμα ανεβασα και πυρετο που εγω ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αρρωσταινω..

ΜΑΜΑ ΕΥΑ ΜΟΥ τι ηταν και αυτο που παθατε και εσεις?Τι λαχταρα.. ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!.Ευχομαι καμια να μην της τυχει αυτο το πραγμα!!Τι να πω βρε κοριτσια?Δεν τον πηρα τον παιδιατρο,θα κατεβουμε την αλλη βδομαδα ετσι και αλλιως για εμβολιο..Μου ειπε μια φιλη μου οτι απο την τρομαρα τους,αυτα παθαινουν αναρροφηση,γι'αυτο του βαλανε μασκα?Παντως μετα την μασκα ανεπνεε πολυ καλυτερα..ΑΧ μαμα Ευα τι περασαμε..Περαστικα μας..Τεσπα σας αφηνω κοριτσια γιατι πρεπει να ανεβαινει ο πυρετος παλι,αυτο μου μαρανε τωρα..Τεσπα το μωρο μην κολλησω και δεν με νοιαζει για μενα..

Καληνυχτα μανουλιτσες μου γλυκες..Φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX KORITSIA MOU TI LAXTARA HTAN AYTH!!!

KANTE LIGO ME AGIASMO TA PAIDAKIA!!!

TI MPOREI NA PATHEI KANEIS STA KALA TOU KATHOUMENOU?????

EXETE THN AMERISTH SUMPARASTASH MOU , OPWS K OLWS TWN MAMADWN!!!

PERASTIKA SAS!!!!ALLO KAKKO NA MH VREI KAMIA MAMA K PAIDAKI!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα......

Κοριτσακια μου περαστικα σας......Στεναχωρηθηκα παρα πολυ .....Σας ευχομαι Ευα μου και Δημητρα μου να μην σας ξανατυχει κατι τετοιο. Ευουλα καλυτερα να την πας στον αλλεργιολογο για να ηρεμησει η ζουζουνα σου....Ειδες τι ειναι ομως...Ενα χαμογελο τους και σου φτιαχνουν την ψυχολογια!!!!!! :YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα στην Αλεξια μας !!!!! [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=love7.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] Να ειναι παντα με το χαμογελο στα χειλη!!!!Να την καμαρωσετε οπως επιθυμειτε Σοφουλα!!!!!

Χρονια πολλα και στον Λεωνιδα μας!!!!! [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=wav.gif] [smilie=occasion13.gif] .Να ειναι παντα ευτυχισμενος !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα

θελω κ γω να ευχηθω χρονια πολλαααααααααααααααααααααααααααα!!!!!! πολυχρονοι κ με υγεια

Αλεξακι κ Λεωνιδα , να σας χαιρονται οι γονεις σας κ ολοι οσοι σας αγαπουν ! :ymparty::ymparty: [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif]

Δημητρουλα μου ευχομαι να ηταν περαστικο ολο αυτο με τον Θανουλη σου , μια κακια στιγμη απλως κ τιποτα μα τιποτα αναλογο να μην σας ξανατυχει ..

εμεις απο δω κ μπρος ξεκιναμε βολτες της μικρης για να παιρνει αερα ανεξαρτητα απο τον καιρο οπως μας ειπε ο παιδιατρος για να παρει τα πανω της ..Ανακαλυψε κ το μπαλκονι επισης κ ηταν σαν να ειχε ανακαλυψει την αμερικη , το μικρο μου ..

Κοιμηθηκε λιγο καλυτερα χτες το καημενο ..ηταν τοσο ταλαιπωρημενη κ φυσικα απο τοτε που εγινε το περιστατικο εχει ξεκινησει απεργια πεινας , αλλα σιγα σιγα θα το παλεψουμε κ αυτο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλιτσες..

Αλεξια μου και Λεωνιδα μου ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!Ευχομαι να ζησετε σαν τα ψηλα βουνα και να σας καμαρωσουν οι γονεις σας οπως επιθυμουν!! [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif]

Να'στε γεροι και τυχεροι στις ζωες σας!!

ΜΑΜΑ ΕΥΑ ΜΟΥ σ'ευχαριστω πολυ γλυκια μου,περαστικα και σε σας..Δηλ.ηταν αλλεργικο της Αριαδνης?Πως αντιμετωπιζετε,μονο με βολτες?Τι ακριβως την πειραξε?Σκεφτομαι εγω γιατι την προηγουμενη μερα,τον πηραμε μαζι μας σε μια ταβερνα και ειχε πολυ καπνα και ζεστη εκει μεσα..

Και την επομενη ακριβως το επαθε..Λεω μηπως δεν ειχε σχεση το λαχανο,δηλ. δεν πηρε κομματακι τελικα και να ηταν σαν αυτο που παθατε εσεις..Τι να πω..Παντως ευχομαι να μην ξανα τυχει αυτο το πραγμα σε καμια μανουλα και να το ξεπερασει η Αριαδνη μας οριστικα..

ΝΑΝΑ ΜΟΥ σ'ευχαριστω για την συμπαρασταση σου,να'σαι καλα ψυχη μου..Ευτηχως εχθες ηταν μια χαρα ο Θανος,που περιμενα οτι θα ειχε κατι να θυμαται και θα εκλαιγε,αλλα μια χαρα ηταν..Εγω ημουν σε κατασταση σοκ ακομα και το σκεφτομουν και εκλαιγα..

Τεσπα αυτα κοριτσια μου,μακαρι ολα να ειναι περαστικα και ας ειναι ο,τι θελει..Φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξουλα και Λεωνιδακο να τα εκατοστησετε!!!!!!!!!!! :ymparty::ymparty: [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=love7.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion17.gif] [smilie=occasion1.gif]

Φιλεναδες να τα καμαρωσετε οπως ποθειτε!!!!! να ειναι παντα γερα και ευτυχισμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλα παρτακια σημερα!!!! Ελπιζω να περασετε τελεια!!!

Ευα μου και Δημητρουλα σας διαβασα και μου σηκωθηκε η τριχα :cry: Δεν ξερω τι να σας πω. Ευουλα, αυτο που επαθε η Αριαδνη το βιωνει η κουνιαδα μου με το γιο της 3 χρονια τωρα. Αυτου βεβαια δεν ειναι αλλεργικη λαρυγγιτδα αλλα χρονια. Εκανες παρα πολυ καλα που την εβγαλες εξω να παρει αερα. Ξερω οτι αυτη ειναι η καλυτερη κινηση. Πρεπει να κανεις υπομονη μανουλα μου να μεγαλωσει να ωριμασει λιγο το αναπνευστικο της. Δεν ξερω κιολας αν τα λεω καλα, αλλα κρινοντας απο αυτα που εχω ακουσει απο την κουνιαδα μου, οσο μεγαλωνει το παιδι τοσο ελαττωνονται αυτα.

Δημητρουλα μου αλλη λαχταρα εσεις! Θα τα ειδες ολα :( Αυτα που περγραψατε θα μπορουσαν να τυχουν στην καθεμια μας και πραγματικα μου σπαραξε η καρδια με την αγωνια και των 2 σας. Τιποτε αλλο.......πολλα περαστικα και να μην το ξαναβοωσετε ουτε στο ελαχιστο.

Το μαμμυ σερνεται σημερα, με κοπο εχω γραψει και αυτα που εγραψα, σας αφηνω και ελπιζω αυριο να ειστε καλα ολες! Φιλακια μανουλιτσες μου!! Και παλι χρονια πολλα για τα 2 τα λουλουδακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου!!!!

Τι κάνετε;;;; Γράφω τρίτη φορά γιατί την πρώτη ξέχασα να κάνω αντιγραφή και με πέταξε έξω και την 2η ήρθε το καμάρι μου και έκλεισε τον υπολογιστή!!!!

Αρχικά να πώ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στην Αλεξία και τον Λεωνίδα μας!!!!!!!! [smilie=occasion13.gif]

Πάντα υγεία και ευτυχία στην ζωή τους!!!!!!

Ευα μου και Δημητρούλα τρελάθηκα με οτι έπαθαν τα μικρά σας... ευχομαι καλή ανάρρωση και ποτέ να μην ξαναταλαιπωρηθεί κανένα παιδάκι....

Αχ πρέπει να σας αφήσω.... ο μικρός είναι μέσα στην γκρίνια πάλι....

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΞΙΑ Κ ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΙ Κ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΣ!!!

Κ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ Κ ΤΗΣ ΑΛΕΞΙΑΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!

ΣΟΦΙΑ -ΠΟΚΑΧΟΝΤΑΣ...ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ???

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΠΑΡΤΑΚΙ!!!

ΕΥΑ Κ ΔΗΜΗΤΡΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΣΑΣ!!!

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΜΠΙΛ...ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΒΚ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ Κ ΕΧΩ ΤΕΝΤΩΣΕΙ!!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΣΒΚ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Κ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ!!!

Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 20.30 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ (ΣΟΦΙΑ ΜΗ ΓΕΛΑΣ...ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ) Κ ΚΟΥΝΤΟΥΡΝΤΗΣΕ!!!ΠΟΛΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!

ΣΑΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΩ!!!ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΑΚΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΛΕΞΙΑ ΣΑΣ!!!!!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΗ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ!!!! [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion16.gif]

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΕΝΑΣ!!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ...

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια κ απο εμενα

Φιρφιρι μου να χαιρεσαι τον Βασιλακο σου ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Να ειναι πολυχρονος καλοτυχος κ να τον καμαρωσετε σαν τα ψηλα βουνα ! :ymparty: [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion16.gif]

καλα να περασετε στο παρτακι σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον Βασιλάκη μας!!!!!!!!! [smilie=occasion13.gif]

Να έχει πάντα μια ρόδινη ζωή!!!!!!!!!!

Σοφάκι και Ελενα πως ηταν τα παρτάκια σας;;;; Τι έκαναν τα μικρά την ώρα της τούρτας;;;;

Ευακι μου, δεν ξέρω αν στο είπα αλλά δώσε αυτό από μένα στο πρωην αφεντικό.... [smilie=pottytrain2.gif] b-(

Κική μου όσο αφορά τις τροφές κάνω ακριβώς ότι είπε και η Αθηνούλα. Τις μαλακιές τροφές τις πατάω με το πιρούνι ενώ το κρέας το αλέθω. Του είχα δώσει τις προάλλες σούπα με κοτόπουλο που το είχα ψιλοκόψει, έφαγε λίγο αλλά σταμάτησε γιατί το κρεατάκι δεν του άρεσε έτσι, οπότε το υπόλοιπο το άλεσα και το έφαγε μια χαρά. Από φρούτα του δίνω εδώ και 2 μήνες περίπου αχλάδι και μπανάνα στο χεράκι του, αλλά όχι πολύ μικρά κομμάτια γιατί το μπουκώνει όλο! Κόβω το αχλάδι κάθετα στα 8 και του δίνω ένα-ενα τα μπαστουνάκια. Το μήλο είναι σκληρό και ισως δεν είναι ακόμα για την ηλικία τους.

Μόνος του θα σου δείξει πότε είναι έτοιμος για μη αλεσμένες τροφές. Εσύ απλά να του προσφέρεις και αν δεν θέλει να μην τον πιέσεις....μετά από λίγες μέρες του ξαναδίνεις, κ.ο.κ.

Σήμερα μετά από μια βροχερή νύχτα, εχει μια υπέροχη ηλιόλουστη μέρα!

Πάω να ετοιμάσω την οικογένεια να πάμε βολτίτσα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...