Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010 Νο4


Recommended Posts

μπιφτεκακια κ πατατουλες γιαχνι- :?::?::?::?::?: εγω ξερω μπιφτεκια και πατατουλες στο φουρνο... πως το κανεις το γιαχνι?

εγω εχω αρκετα πονακια χαμηλα αλλα πιστευω πως ειναι πιο πολυ το εντερο μου γιατι με εχει τσακισει με τα φουσκωματα και την δισκοιλιωτητα..... δραματικη κατασταση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολλές καλημέρες! σήμερα με πλάκωσε το ελαφρύ μου πάπλωμα κ αποχωρίστηκα κατά τις 11 :shock: το κρεβατάκι.

Νένα πολύ ωραία τα νέα σου και του αγοριού σου!

Σπιρτούλι, περαστικούλια!

Λοιπόν, πήρα μια σημαντική απόφαση, δλδ να τρώω μικρά κ συχνά γεύματα, διότι το παράκανα... έτρωγα 2 φορές τη μέρα και αρκετά, οπότε φούσκωνα απίστευτα κ δεν μπορούσα να χωνέψω :|

Σήμερα λέω να κάνω μακαρονάκια. Με σάλτσα για τον αντρούλη μου και μάλλον καρμπονάρα για μένα. :@)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, καθυστερημένα και απο μένα!!!

Νενα τι ομορφο αυτό, το είδατε ε? Εγω τωρα εχω κλεισει ραντεβου β-επιπεδου 15/11 πολύ μακρυα ρε κορίτσια, θα κλεινω τον 5ο.....

Λολλάκι σαν χταπόδι θα τα νιώθεις τα μπεμπε σου , χαχαχα 4 ποδια κ 4 χερια ταυτοχρονα να χτυπάνε...πωπωπω τελεια θα είναι :lol::lol::lol:

Θελω και εγω ν αφαω μια δυνατη κλωτσια απο το νινι μου!!!

Οι καουρες και η δυσπεψια ακομα με βασανιζουν , χθες παλι δυσκολευτηκα στον υπνο μου :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να μαι παλι!βλεπω εχετε ορεξη για κουβεντουλα?ο αντρουλης μου ειναι στην δουλεια και δεν σας προλαβαινω γιατι ο μικρος μου θελει παιχνιδακια,παντος και εγω εχω καπου καπου βαρος στην κοιλια αλλα κοριτσια δεν συγκρινετε με αυτο το βαροσ που θα νιωθουμε απο τελη του 6 μηνα και μετα,τουλαχιστον εγω ετσι ενιωθα στον γιο μου και επειδη ηταν και ισχιακη η προβολη ακομα χειροτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι και εγω κοριτσαρες τι μου κανετε??????????????Μπιφτεκακια μμμμμμμμμ,και εγω μακαρονακια για σημερα αλλα θα φαω πιο μετα γιατι εχει μια ωριτσα που πηρα σιδηρο...Spirtoyli αυτα τα πονακια τα εχω και εγω και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολικο αφου εκει μεσα γινεται το ελα να δεις...To επομενο ραντεβου μας ειναι 3 νοεμβριου..φιλια σε ολες τις υπολοιπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάτα!!mummyslove εκει στον εκτο αρχιζουν τα οργανα ε???

η ισχιακη προβολη που ανεφερες τι ακριβως ειναι?

Σπιρτουλι σε μπερδεψα- χαχα

πατατες γιαχνι κανω χωρια στην κατσαρολα- οπως τις κανουμε ολοι- τα μπιφτεκια στο φουρνο μοναχουλια τους!

αντε καλη μας ορεξη!!!

παντως η αληθεια ειναι οτι πρεπει να τρωμε συχνα μικρα γευματα- ποιο κοριτσακι το ανεφερε αυτο?

απλα ρε γμτ- με τον σιδηρο και τα κενα αναμεσα στα γευματα που πρεπει να υπαρχουν για την αποροφηση εγω τουλαχιστον χαλασα τα 'συχνα' οπως τα ειχα στην αρχη.....

γκαμωτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ισχιακη προβολη που ανεφερες τι ακριβως ειναι?

.

Νομιζω ειναι οταν το μωρακει "κατεβαινει" με τα ποδαρακια-πωπουλη...δεν ειναι με το κεφαλι προς τα κατω(προς τον κολπο).

Διορθωστε με αν λεω βλακειες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια

Σας εχασα γιατι τρεχω.Οπως λεει και ο αντρας μου θα καταλαβεις οτι εισαι εγκυος στο 9ο μηνα.

Δεν ξερω αν εγω ειμαι περιεργη αλλα με εχει πιασει μια μανια και συμπεριφερομαι σαν να μην ειμαι εγκυος και εχω εκνευριστει που πρεπει να αλλαζω νουμερα απο τα βρακια ,τα καλσον,σημερα πχ εβαλα ενα πριν εγκυμοσυνης και αμεσως χαλασε.Γενικα σαν να τρεχω περισσοτερο για να μην νιωθω εγκυος.

Εχετε το ιδιο προβλημα ή μαλλον εγω ειμαι η ανωμαλη

Οσο για πονους που λετε εχω και εγω πολλους

:?

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φραουλινο η ταραγμενες ορμονες ειναι.... καθε μια την χτυπαει και αλλου......... :lol::lol::lol: εμενα για παραδειγμα μου την εχει δωσει στο βυζι που εχει γινει τεραστιο και δεν θελω να κοιταω στο καθρεπτη............. αστα να πανε.

1 βδομαδα μας εμεινε ετσι? και γω την τριτη θα την κανω τελικα... πλησιαζει το τελος της αγωνιας μας φραουλινο :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκιδούλα εγώ έλεγα για τα γεύματα, γιατί έχω τρομερή δυσπεψία.....

Νομίζω το γενικό look μου έχει παραμείνει το ίδιο, χωρίς τρομερές αλλαγές. όπως έχω πει, μετά το γάμο μου φρόντισα να πάρω καμιά 10αριά κιλά, άρα ξεκίνησα παχουλή και παραμένω η ίδια. τι άλλο να πάρω, τα 'χα πάρει από πριν :? από στήθος, δεν πολυείχα, οπότε τώρα μου φαίνεται οκ. ακόμη μπορώ να φορέσω τα κανονικά σουτιέν μου. όμως το βράδυ πονάνε πολύυυυυυυ, μα πολύ όμως. έγκυος φαίνομαι περισσότερο λόγω δυσπεψίας :D

Φραουλίνι και Σπιρτούλι την άλλη εβδομάδα είναι η εξέταση? Άντε να περάσει κι αυτό, με το καλό!

μετά φαντάζομαι κατά μέσα Νοέμβρη πάμε για β' επιπέδου να δούμε τα ζουζούνια μας!

κοριτσάκια, αν κ είναι πολύ πολύ νωρίς ακόμη, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τις πρώτες σας σκέψεις για επισκληρίδιο ή μη. έχω διαβάσει το σχετικό link στο φόρουμ, αλλά θα ήθελα να μοιραστούμε κ εδώ τις σκέψεις μας. σκέψεις, γιατί για πράξεις, νομίζω θα είναι ό,τι πει εκείνη η στιγμή. κ επίσης αν θα θέλατε τη συμπαράσταση του καλού σας, σε περίπτωση βέβαια που το επιτρέπει το μαιευτήριο ή ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie ναι την αλλη τριτη θα την κανουμε την εξεταση να τελειωσει και αυτο. οσο για την επισκληριδιο εγω ειμαι υπερ και μαλλον θα την κανω, πρωτα ο θεος οταν ερθει εκεινη η ωρα, εξαρταται βεβαια και ποσο γρηγορος θα ειναι ο τοκετος.... θα δουμε,απλα τωρα το σκεφτομαι θετικα αυτο το ζητημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπιρτουλι μια βδομαδα εμεινε????? αντε με το καλο - οπως και στο φραουλινι (μαλλον οι ορμονες σου σου παιζουν παιχνιδακια! :D ) και στην Κιμων

ευχομαι τα καλυτερα!\

Επισκληρίδιος? κοιτα- αν ολα πανε καλα κ παμε με φυσιολογικο τοκετο πραγματικα δεν ξερω- πιστευω πως αν δω οτι κουραζομαι κ ποναω πολυ- θα το ζητησω.

εκτος κ αν χρειαστει καισαρικη- ολα στο παιχνιδι ειναι-αρκει να γεννηθει υγιες το νινικάκι μας!

ο αντρας μου δεν νομιζω να αντεξει μεσα- αν κ δε νομιζω στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που θα παω να επιτρεπουν συζυγους μεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie-14 εγω θελω να κανω επισκληριδιο περισσοτερο γιατι οταν ποναω πολυ πανικοβαλομαι και δεν ειμαι καθολου συνεργασιμη ειναι σα να εχω κλειστα αυτια,οπως και να εχει βεβαια πονους θα φαμε γιατι η επισκληριδιος γινεται προς το τελος οποτε τουλαχιστον στο τελος να ειμαι πιο συνεργασιμη για να μην κανω κανα κακο και στο μωρακι..Βεβαια η επισκληριδιος αλλες τις πιανει αλλες οχι,μερικες τις πιανει οταν εχει ηδη βγει το μωρο..Παρολα αυτα ομως ειμαι υπερ,δεν το κατακρινω,οπως μερικες λενε οτι αν δεν πονεσεις πως θα νιωσεις οτι εισαι μανα?Δηλαδη αυτες που κανανε καισαρικη με ολικη δεν ενιωσαν μανες? :shock::shock::shock::shock::shock:Ο αντρας μου αν και ειναι του επαγγελματος(εχει τελιεωσει νοσηλευτικη και εχει δει πολλες γεννες)δεν θα ηθελα να ειναι μεσα για πολλους λογους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, Σπιρτούλι, καταλαβαίνω. η αλήθεια είναι ότι η σύγχρονη ιατρική προσφέρει πολλές δυνατότητες και όλα είναι προς σκέψιν. Το βασικότερο είναι να φτάσουμε με το καλό σ'εκείνη την υπέροχη στιγμή! Ωστόσο ένιωσα την ανάγκη να συζητήσουμε την οπτική μας πάνω σ'αυτά τα 2 ζητήματα.

Kimonaki μου, γεια!!! Εύχομαι να είναι η τυχερή σου εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκιδάκι , κάπως έτσι βλέπω κι εγώ το θέμα της επ/δίου. Νένα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Εφόσον ξέρεις καλά τις αντιδράσεις σου, είναι απόλυτα σωστή η σκέψη σου! Μπα, νομίζω όλα αυτά που λένε περί μάνας κ πόνου είναι ψιλο-κολληματάκια... εν μέρει αποδεκτά. η επιστήμη προχωρά και εφαρμόζει μεθόδους σε πολλές άλλες περιπτώσεις πλην της γέννας, τις οποίες αποδεχόμαστε. άρα στον τοκετό, γιατί όχι? Εγώ κλίνω (αν γεννήσω με ΦΤ) να μην επιλέξω επισκλ/διο, αν όμως για κάποιο λόγο είναι καλύτερο κ για το μωρό μου και για μένα, θα τη ζητήσω.

Όσο για το θέμα του αντρούλη μας, νιώθω απελπιστικά την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί του (αν επιτραπεί) και νομίζω θα με τονώσει απίστευτα, έστω και το να κρατάει μόνο το χεράκι μου. ο ίδιος το επιθυμεί πολύ, γιατί, όπως μου είπε, θέλει να βρίσκεται δίπλα μου και να με στηρίξει όπως μπορεί, αλλά και για να είναι εκεί όταν το μωράκι μας, μας πρωτοαντικρίσει. δεν θέλει να είναι "απ'εξω" όσο διαρκεί ο τοκετός...

Βέβαια, αν κ θέλω πολύ να τον έχω πλάι μου, αναρωτιέμαι μήπως οι άντρες δεν είναι "πλασμένοι" για όλη αυτή τη φάση.....(?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι spirtouli και εγω τη Τριτη 19 θα παω για αμνιοπ.

Κοριτσια εγω παντως επειδη δεν εχω τετοιο καιμο,εχω αποφασισει οτι θα παω με ραντεβου ,ολικη ναρκωση και σε 20 λεπτακια να ειμαι στο δωματιακι μου να περιμενω καθαρο το μωρακι μου και τον αντρουλι μου.Ειμαι λιγο τρελη αλλα ειναι προσωπικη μου γνωμη γιατι δεν θελω να βιωσω ολα αυτα που γινονται στα νοσοκομεια και περιμενω 15 ωρες να γεννηησω, οπως και το οτι εχω ζητησει ακομα και απο τους γονεις μου ,πεθερικα κτλ να ερθουν περιπου 8 ωρες μετα τη γεννα .Οι φιλοι την επομενη.Αυτο το τουρλομπουκι στα νοσοκομεια δεν το αντεχω.Τους ειπα οτι ειναι πολυ προσωπικη μας υποθεση και θελουμε τις πρωτες ωρες να ειμαστε μονοι

ξερω οτι σας εχω κουφανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie εχεις θαρραλέο αντρα! εγω μια φορα τον ρωτησα για πλακα και πανικοβληθηκε ο καημενουλης! γουρλωσε μάτι- κρέμασε σαγόνι..!χαχα.

ειμαι σιγουρη οτι θα ανεβοκατεβαινει την κλινικη για να καπνιζει παφα πουφα! :lol:

Νενακι αυτο που λενε για τον πονο στη γεννα (οτι κ καλα ειναι απαραιτητος) - μου θυμιζει το άλλο κλισε που θελει τα αγορια να γινονται 'αντρες' στον στρατο....

δεν τα πιστευω αυτα τα πραγματα. η αληθεια ειναι οτι ο πόνος- οταν μοιραζεται μεταξυ 2 ανθρωπων- ειναι λογικο να τους 'δενει' πιο εντονα- οποια κ αν ειναι η σχεση τους. αρα το ιδιο για τη μανα κ το παιδι. οχι οτι ειναι 'απαραιτητο' ομως ..

το ιδιο κ με τον στρατο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kouki μου ειδικα αυτο με το στρατο ειναι παραμυθι..Να ρωτησω κατι σε αυτες που ηδη περνουνε ασβεστιο,ο γιαρος μου εγραψε ασβεστιο σε αμπουλες που το διαλυεις,εσεις τι μου προτεινετε να παρω?Μηπως ειναι καλυτερο το μασωμενο ή δισκια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια τι κανετε διαβασα τα νεα σας οσο μπορεσα γιατι σημερα δεν ειμαι κ στα καλα μου.ειδα το βραδυ ενα ωραιο ονειρο κ τωρα το μεσημερι ενα χαλια κ με επηρεασε τοσο που ακομα το σκεφτομαι.εκανα την προσετ\υχη μου κ ολα καλα θα πανε.

ΝΕΝΑ εγω παιρνω μασωμενα γιατι οσες φορες πηρα αμπουλες με πειραξαν δοκιμασε κ βλεπεις μπορει να βολευτεις.να στε καλα ολες κ θα τα ξαναπουμε φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας γκαστρουδιτσες μου!ελπιζω να ειστε ολες καλα.εγω παλι φουλ εμετους...ειδικα χτες απο το απογευμα και μετα,με τσακισε...και σημερα εχω και ενα πονοκεφαλο...τα νευρα μου!κατα τα αλλα καλα.την επομενη τριτη θα παμε να δουμε το ψαρακι μας!!!!

οσο για περι γεννας που λεγατε,ο δικος μου γιατρος ειναι κατα της καισαρικης και της επισκληριδιου.βεβαια και μια φιλη που γεννησε προσφατα σε αυτον,μια χαρα λεει,δεν ηταν κατι το υπερβολικο.νομιζω ειναι και θεμα γιατρου,το πως θα χειριστει τον πονο και το φοβο σου.

ο αντρας μου θεωρει δεδομενο το οτι θα ειναι μεσα στη γεννα,η καλυτερη του!και απο οτι του λεμε,νομιζω πως θα σπρωχνει το γιατρο στην ακρη,να βγαλει αυτος το μωρο εξω!πολυ greys anatomy σας λεω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρανια περαστικουλια ακομα εμετους κοπελα μου?Τι κριμα!!Κοριτισια ο καιρος ειναι χαλια εδω και ειναι για χουχουλιασματα στην κουβερτουλα....Να ειχαμε και τζακι σπιτι καλα θα ηταν..Παντως ρωτησα τον γιατρο γιατο ταξιδι που θελω να κανω στη γερμανια τα χριστουγεννα και μου ειπε πως αν μπορω να το αποφυγω ειναι καλυτερα,οποτε ή θα παμε καπου εντος ή οπως καθε χριστουγεννα στην παρτιδα μας!!!!!!!!!!Θα δουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νενα γιατι ο γιατρος σου ειπε να το αποφυγεις το ταξιδι? :cry:

νομιζα οτι το 2ο τριμηνο ειναι το ιδανικο για ταξιδια.

Ρανια περσατικα κοπελα μου!

και εδω ο καιρος ειναι με βροχη /ψιχαλα και ομιχλη!! !! ομολογω οτι ειναι ο αγαπημενος μου καιρος αυτος... ;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νένα, το ασβέστιο με ρώτησε πώς θέλω να το πάρω και του είπα σε διαλυόμενα δισκία. δεν έχω πρόβλημα μ'αυτά!

Ράνια, εσένα ο καλός σου παραείναι θαρραλέος, εύγε! κάνε κουράγιο κ θα περάσουν και οι εμετοί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...