Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ Ή ΟΧΙ;


ΜΑΙΡΗ80

Recommended Posts

Είμαι 30 ετών και έχω ένα παιδάκι 1 έτους. Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στο δεύτερο η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Η τελευταία περίοδός μου ήταν 4 Αυγούστου και ο κύκλος μου σταθερός 27 με 28 μέρες. Μετά από καθυστερηση πήγα στις 6/9 για χοριακή και έδειξε 1030. Στις 16/9 πήγα στο γυναικολόγο για τον πρώτο υπέρηχο και προς μεγάλη μου έκπληξη μου είπε ότι δε άκουγε καρδιά και ότι υπάρχει πιθανότητα να παλινδρόμησε ! Και εγώ και ο σύζυγος μου παγώσαμε και αρχίσαμε να ρωτάμε λεπτομέρειες. Δεν πίστευα και δεν ήθελα να πιστέψω ότι μου συνέβαινε κάτι τέτοιο. Ο γιατρός χωρίς να είναι διατεθειμένος να δώσει και πολλές εξηγήσεις μας είπε ότι "ελπίσουμε ότι είναι νωρίς" και ότι για να βεβαιωθούμε θα με ξαναδεί την ερχόμενη Πέμπτη (σε μία εβδομάδα). Η αγωνία μου όλες αυτές τις μέρες είναι απερίγραπτη και η λύπη μου τεράστια. Πιάνω συνέχεια το στήθος μου που είναι πρησμένο και χθες το πρωινή αίχα και ναυτία. Τί λετε αυτά δεν είναι σημάδια ότι μία εγκυμοσύνη πάει καλά. Πώς μπορώ να καταλάβω αν το έμβρυο παλινδόμησε;;; Βοήθεια! Κοντεύω να τρελαθώ! :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαίρη σύμφωνα με την τελευταία περίοδό σου και τον κύκλο σου, ήσουν 6 εβδομάδων και 2 ημερών στις 16 του μηνός. μπορείς να το δεις και από το ημερολόγιο

http://www.pregnology.com/due-date.php? ... oyear=2010

Εγώ πήγα στις 5 εβδομάδες και 5 ημέρες (δηλαδή 3-4 μέρες πριν από εσένα) και όχι μόνο δεν άκουσα καρδιά αλλά ίσα ίσα που είδαμε μια κουκιδίτσα μέσα στον σάκο...Και μετά από 2 εβδομάδες που ξανα πήγα άκουσα κανονικά την καρδούλα του.

Εσείς είδατε κανονικά το μωρό? Μου φαίνεται πολύ νωρίς στις 6 εβδομάδες να ακούσεις καρδιά...

Αν συνυπολογίσεις ότι και η σύλληψη μπορεί να έγινε αργότερα...

όπως και να έχει καλη επιτυχία και αν έστω και λίγο δεν είσαι ικανοποιημένη από τον γιατρό σου τότε πρέπει να πας σε άλλον!!! Εγώ το έχω κάνει 2 φορές για πολύ μικρότερες αιτίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw nomizw oti o giatros sou biastike polu na milisei. sinithos oi palindromes fainonatai stin 10n me 11n evdomada. egw akousa tin kardoula tou morou mou meta tin 7n ebdomada kai stis 2 mou egkymosines. nomizw oti den prepei na agxwnesai katholou. kali epituxia!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mairh kalhspera...O uperixos pou sou ekane me ti mixanima egine? An einai palio diskola dixnei apo toso noris alla an exei kalo mixanima tha eprepe sthn 7h evdomada kati na dite, vevea mporei h dikh sou silipsh na egine poli argotera kai to sporaki sou na einai akomi mikroutsiko opote kai h kardoula tou na mhn fenete akomi...

Egw tha sou protina na pas aurio proi proi na kaneis mia xoriakh, an anevenei kanonika tha ksereis sigoura pos ola einai kala...

Egw se authn thn eggumoshnh epidi eixa perasei apo mia palindromh eixa tromero anxos, otan piga ston giatro thn 5h evdomada den mporouse na mou pei kai pola apla oti eixa enan sako pou fenotan kalos apofasisa na kanw kai xoriakh gia na veveothw pos proxorouse kanonika kai na iremisw kapos prhn doume kardoula kai eftixos ola htan telia.....

Sou efxome mesa apo thn kardia mou na einai ola kala kai na exeis mia telia eggumosunh..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτον: στη δική μου παλίνδρομη ο γιατρός μ' έστειλε να κάνω χοριακές κάθε 3 μέρες για να δούμε αν αυξάνεται ικανοποιητικά και επαναλάβαμε τον υπέρηχο 2-3 φορές πριν μου κάνει απόξεση.

Δεύτερον: τη μέρα που πήγες για υπέρηχο, αν δεν κάνω λάθος, ήσουν 5 εβδ. και 1-2 ημερών (μετρώντας μια βδομάδα μετά την προηγούμενη περίοδο - έτσι μου'χει πει ο δικός μου γιατρός). Πως ακριβώς περίμενε ν' ακούσει καρδιά;;; Ήταν πάρα πολύ νωρίς!!

Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη, κάναμε πρώτο υπέρηχο 6η εβδ. +2 ημέρες και ίσα που μόλις είχε αρχίσει να πάλλεται η καρδούλα. Την είδαμε στον υπέρηχο. Ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί και μόλις να'χε αρχίσει εκείνη την ημέρα!! Φυσικά δεν την ακούσαμε εκείνη την ημέρα. Την ακούσαμε 2 βδομάδες μετά.

Πιστεύω πως ο γιατρός σου βιάστηκε πολύ να μιλήσει για παλίνδρομη. Μη χάνεις το κουράγιο σου και την ελπίδα σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε λίγους μήνες να'χεις αγκαλιά το δεύτερο παιδάκι σου!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απλα θα σου ελεγα να κανεις μια χοριακη να δεις ποσο ανεβηκεαπο κει θα καταλαβεις αν ολα πανε καλα,το τι σου ειπε δε μπορω να κρινω γιατι δεν ειμαι γιατρος,αλλα απο τις ημερομηνιες που περιγραφεις ειναι φυσιολογικο που δεν ακους καρδουλα,σου ευχομαι ολα να πανε καλα κοπελα μου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την φίλη μας την Crazy.

πολυ νωρίς δεν ειναι για να πει κατι τετοιο ο γιατρός? και στην 8η μπορει μην ακουσεις κάτι- αλλα κ πάλι πριν μιλησει για παλινδρομηση γιατι δεν εξαντλει όλα τα χρονικα περιθωρια κα ιμετα να κάνει υποθέσεις ο γιατρός- γιατι αυτο που εκανε ειναι μια υπόθεση. σακο ειδε- πόσων εβδομαδων ακριβως σου ειπε οτι εισαι?

Ευχομαι ολα να πανε καλά και να ακουσετε το μωρακι σας συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με βαση περιοδου σημαινει οτι ησουν στην 5η εβδομαδα.καλα πλακα μας κανει?τι περιμενε να ακουσει απο τοσο νωρις?φακη ειναι οχι κανενας ελαφαντας... :x ελεος.κοριτσακι μην αγχωνεσαι κ ολα πανε καλα.μετα την 7η θα ακουσεις καρδια.αν μου λες οτι εχεις ναυτιες ε τοτε δεν θελει κ πολυ...αρκει να σου πω οτι εγω ειχα απιστευτες αναγουλες κ εμετους κ μολις σταματησαν μαχαιρι την 10η εβδομαδα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα(στην πρωτη εγκυμοσυνη με πηγαν μεχρι κ τον 4ο)κ οντως ειχε σταματησει η καρδουλα του.να εισαι ηρεμη,να κανεις θετικες σκεψεις κ σε λιγες μερες θα ακουσεις μια δυνατη καρδουλα.αν παλι δεν μπορεις να πριμενεις γιατι δεν επαναλαμβανεις την χοριακη?οι μοναδες θα σε κατατοπισουν σιγουρα.καλα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να είναι όπως τα λες εσύ και όλες σας! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Ο γιατρός δεν μο είπε αν βλέπει το έμβρυο. Ίσως να μην το έβλεπε. Είπε μόνο ότι βλέπει το σάκο. Έτσι που τα έχασα δεν ρωτησα αν βλέπει έμβρυο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την επομένη της εξέτασης στο γυναικολόγο πήγα στη μικροβιολόγο και την ρώτησα αν μία νέα χοριακή μου έλυνε την απορία. Μου απάντησε ότι η χοριακή μπορεί να μας δώσει παραπλανητικά αποτελέσματα, γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ο πλακούντας να παράγει φουλ ορμόνη ενώ το έμβρυο εχει παλινδρομήσει. Η μόνη λύση μου είπε είναι να περιμένω. Βέβαια σκέφτομαι πριν έρθει η Πέμπτη να επισκεφθώ και κανένα άλλο γιατρό να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη. Εχω πολλή αγωνία!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mairh kalhmera, kata thn gnomh mou kakos den ekanes mia xoriakh giati an tixon htan xamilh h stasimh kati tha eixes katalavei, eksalou toso noris plakountas den iparxei o plakountas dimiourgite apo thn 8h evdomada kai meta, mexri thn 8h iparxei enas sakos mazi me to emvriaki pou tou parexi ta aparetita gia na megalosei meta siriknonete eksafanizete kai dimiourgite o plakountas, etsi mou eksigise emena o giatros mou otan idame kai mia kisth dipla apo ton sako kai anisixisa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηδικη μου αποψη ειναι να περιμενεις λιγο ακομα... οχι μια εβδομαδα μονο αλλα καμια 10αρια μερες. η χωριακη πραγματικα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο γιατι ειχα μια ατυχη δευτερη εγκυμοσυνη οπου η χωριακη διπλασιαζοταν κανονικα, οπως επρεπε, ο σακος μεγαλωνε, ειχα αναγουλες και ολα γενικα ηταν τελεια και φαινονταν φυσιολογικα αλλα ελειπε το σημαντικοτερο... το μωρο! το σωμα μου νομιζε οτι η εγκυμοσυνη προχωρουσε κανονικα αλλα ο σακος ηταν κενος. και επειδη η ψυχολογια της εγκυου παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο, γνωμη μου ειναι να μη σκεφτεται οτι ισως κατι παει στραβα και να εισαι αισιοδοξη.. δωσε λιγες μερες παραπανω και οταν πας σουευχομαι ολοψυχα να ακουσεις καρδουλα! καλησυνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ακουσα καρδουλα στην 8η εβδομαδα!!!!!

οταν πηγα στον γιατρο μου γυρω στην 5η εβδομαδα και με μια χοριακη 315 μου εκανε υπερηχο...ειδε τον σακο και μια μικρηηηηηηη κουκιδα

ομως μου ειπε οτι για να ειναι 100% σιγουρος για την εγκυμοσυνη μου επρεπε να περιμενω 2 βδομαδες ακομη

λιγο σαστισα να σου πω την αληθεια...ελεγα τι λεει τουτος εγω ειμαι εγκυος :lol::lol:

τελικα πηγα σε 3 εβδομαδες(στην 8η) και ακουσαμε μια δυνατη καρδουλα!!

ευχομαι ολα να σου πανε καλα και αν νιωθεις οτι ο γιατρος σου δεν σε καλυπτει να πας αλλου αλλα μην το αφησεις ετσι...δεν μιλανε τοσο νωρις για παλλινδρομη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά μήπως να αλλάξεις γιατρό; Πέρα από το ότι μπορεί να σε ανησύχησε άδικα είναι απαράδεκτο να μην σου εξηγεί τι συμβαίνει και να μην απαντά στις απορίες σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...