Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρήσιμη (μάλλον) πληροφορία για παλλίνδρομες


etoile!

Recommended Posts

Εκλεισα με 2 ενδοκρινολογους (στο ταμειο μου και στο Ιπποκρατειο). Και εμενα μου ειπε να την επαναλαβω σε ιδιωτικο εργαστηριο και βγηκε παλι λιγο υψηλη. Να σου πω την αληθεια χαρηκα, μηπως και με τα χαπια παει καλα η επομενη εγκυμοσυνη!!! Που φτασαμε, το ελεγα και στον αντρα μου, να χαιρομαστε να ειμαστε αρρωστοι!!! :shock:

Καλο κουραγιο σε ολες μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re koritsia to tsh einai thyroeidis????eixa kanei kai egw tetoies eksetaseis k mou eipan pws itan ligo afksimenos k epairna xapia!alla ta eperna gia ena mina meta ta ksexnousa....k stis prwtes ebdomades ta epairna kanonika!twra ta exw ksexasei teleiws!!!!!!lete giafto na itan pallindromi????epeidi ta epairna opote thymomoun??ektos kyiisis!tote ta epairna kanonika!lla i gynaikologos mou pou mou pire 2 fores aima oute kan anefere tpt gia thyroeidi!!!!! :shock: kanei plaka re koritsia na ftaei afto!!!!!!!!! :shock::shock: tha trelathwwwwwwwww :?:o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το TSH ειναι μια ορμονη του θυρεοειδη. Αν αυτο ειναι αυξημενο εστω και λιγο απο το φυσιολογικο (ονομαζεται υποθυρεοειδισμος) πρεπει να περνεις το χαπακι καθημερινως και οταν εισαι εγκυος ο ενδοκρινολογος σου αυξηνει την δοση αναλογα το πως μεγαλωνει το μωρακι. Επειδη ο οργανισμος μας στην εγκυμοσυνη επιβαρυνεται γιατι τρεφει το μωρακι αν δεν λειτουργει σωστα αυτη η ορμονη υπαρχει μεγαλος κινδυνος για το μωρο. Εγω στη εγκυμοσυνη μου αλλαζα τη δοση και τα μιλιγκραμ των χαπιων ανα τριμηνο, ξεκινησα με τα 20μιλιγκραμ και εφτασα στα 75μιλιγκραμ πριν γεννησω και αυτο το εκανα για να σταθεροποιηθει. Φυσικα ολη αυτο το εκανα με συννενοηση με τον ενδοκρινολογο και οχι με το γυναικολογο μου, απλως ο γυναικολογος μου ηξερε οτι εχω υποθυρεοειδισμο τιποτα αλλο ουτε επεμβαινε στη θεραπεια μου.

Συζυτηστε το με το ενδοκρινολογο σας. Α και κατι που ξεχασα ολες τις εξετασεις για το TSH της εκανα παντα απο το ιδιο μικροβιολογικο εργαστηριο γιατι καθε εργαστηριο εχει διαφορετικους αντιδραστηρες (οτι και αν σημαινει αυτο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα σημερα!! Οζο δεν ειχα! Αλλα για την τσιμπημενη tsh μου εδωσε χαπακια. Μου ειπε σε 3 μηνες επανεξεταση, εκτος αν μεινω εγκυος νωριτερα, τοτε θα πρεπει να κανω αμεσως εξεταση!!!

Αυτο σε συνδυασμο με την θρομβοφιλια μαλλον φταινε για τις αποβολες!!!!!

Μαλλον το βρηκαμε!!

Ειμαι τοοοοσο χαρουμενη... Αρχιζω να βλεπω αισιοδοξα το μελλον!!!! :P

Υ.Γ. Τα αντιπατρικα και τα ΝΚ ειναι σε φυσιολογικες τιμες, μαλλον γλιτωσα το μπελα αυτο. Εκανα και μια εξεταση για HLA, που εχει κατι νουμερα αλλα δε καταλαβαινω αν ειναι καλη ή κακή η τιμη :cry: !!! Ξερει κανεις πως θα καταλαβω τι λεει σε αυτο;;;; Γιατι στο Αλεξανδρα θα παω Ιανουαριο, να τις δει ο γυαικολογος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το TSH ειναι μια ορμονη του θυρεοειδη. Αν αυτο ειναι αυξημενο εστω και λιγο απο το φυσιολογικο (ονομαζεται υποθυρεοειδισμος) πρεπει να περνεις το χαπακι καθημερινως και οταν εισαι εγκυος ο ενδοκρινολογος σου αυξηνει την δοση αναλογα το πως μεγαλωνει το μωρακι. Επειδη ο οργανισμος μας στην εγκυμοσυνη επιβαρυνεται γιατι τρεφει το μωρακι αν δεν λειτουργει σωστα αυτη η ορμονη υπαρχει μεγαλος κινδυνος για το μωρο. Εγω στη εγκυμοσυνη μου αλλαζα τη δοση και τα μιλιγκραμ των χαπιων ανα τριμηνο, ξεκινησα με τα 20μιλιγκραμ και εφτασα στα 75μιλιγκραμ πριν γεννησω και αυτο το εκανα για να σταθεροποιηθει. Φυσικα ολη αυτο το εκανα με συννενοηση με τον ενδοκρινολογο και οχι με το γυναικολογο μου, απλως ο γυναικολογος μου ηξερε οτι εχω υποθυρεοειδισμο τιποτα αλλο ουτε επεμβαινε στη θεραπεια μου.

Συζυτηστε το με το ενδοκρινολογο σας. Α και κατι που ξεχασα ολες τις εξετασεις για το TSH της εκανα παντα απο το ιδιο μικροβιολογικο εργαστηριο γιατι καθε εργαστηριο εχει διαφορετικους αντιδραστηρες (οτι και αν σημαινει αυτο)

alekagala mou emena mou brikan pws exw yperthyreodeismo sto kentro ekswsomatikis pou piga gia prwti fora k mou ekanan sxetikes eksetaseis!ekei mou edwse to xapaki ta opoia itan 75mg!k se afto emeina!parolo pou i egkymosini mou kratise 6 bdomades dn mou eipe pws prepei na ta afksisw apla mou epeisimane na ta pairnw!!k ta epairna ekeini ti periodo!alla dn iksera re paidia oti mporei na einai toso simantiko k na epireasei tooso poly mia egkymosini!mporei na ftaiei pws ektos egkymosinis dn ta epairna sistimatika!?? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μολις ειπα στον ενδοκρινολογο για 3 αποβολες, αμεσως ''φρικαρε'' και μου ειπε οτι μπορει να εφταιγε αυτο και να παιρνω το χαπι καθε πρωι και οτι μετα απο 1 μηνα να προσπαθησω να μεινω εγκυος!! Οποτε κατι σημαινει...

Εχω την εντυπωση οτι ο υπερθυρεοειδισμος ειναι ακομη χειροτερος. Ψαξε το, πηγαινε σε ενδοκρινολογο. Γενικα ο θυρεοειδης ειναι ατιμο πραγμα, μπορει να επηρεασει τη ζωη σου παρα πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:shock::shock::shock::shock:

aman!!!!!koita ti mathainei o anthrwpos sto mammyland!!!ma na mi kserw tpt??? :?:lol:

k twra apo tote pou xathike to embryaki mas dn ta exw ksanaparei!!!prepei na paw na to koitaksw!!!ante na doume k apo kei ti tha mas poun!!! :cry::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω που τα βρηκα ολα μονη μου, ψαξε ψαξε, και με τη βοηθεια παθολογου. Αμα ακουγα τον γυναικολογο μου (που θα τον αλλαξω κιολας, το αποφασισα!!!), θα ειχα μεινει στο ''ηταν τυχαιο''. Δηλαδη μετα απο ποσες αποβολες θα ελεγε οτι δεν ειναι τυχαιο;;; Μετα απο 50;;; Ελεος πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala aporw me merikous giatrous!!!dn mporoun na kanoun ti douleia tous????? :evil:

egw abrio tha paw sti gynaikologo na mou parei pali aima!tha tis pw na koitaksei k afto k na mou pei k meta se endokrinologo amesws!!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

oendokrinologos mou ekleise rantebou gia teli flebari alla me afta pou diabasa tromokratithika ligo k tha paw se allon oso pio syntoma ginete....afto me to karkino eidika......ta ekana panw mou :lol:

etoile bravo pou anebases afto to keimeno!!!!pragmatika xrisimi pliroforia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ οταν το διαβασα ενιωσα σουπερ, γιατι μαλλον βρηκα τον λογο που αποβαλλω!!! Ετσι σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας!! Μακαρι να μας πανε ολα καλα!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου εύχομαι etoile! να είναι αυτή η αιτία. Μοιάζει πολύ πιθανό! Και πολύ σύντομα να μας έχεις ευχάριστα...

Πάντως αυτό με τους γιατρούς!!! :evil: Φίλη μου μετά από παλλίνδρομη, που ήθελε να κάνει εξετάσεις, ο γιατρός της έλεγε ότι είναι μικρή και να ξαναπροσπαθήσει γιατί με μία μόνο δε θεωρείται καθέξιν. Άλλαξε γιατρό, έκανε όλο το πακέτο που κάνουν στις εξωσωματικές και είχε θρομβοφιλία!!! Έκανε ενέσεις ηπαρίνης σε όλη την εγκυμοσύνη και έχει τώρα ένα κούκλο γιο. Και το φοβερό είναι ότι όσες φορές και να έμενε έγκυος, θα απέβαλλε για κάτι τόσο απλό!!! Γκρρρ, λέμε...

Α, και για εξωσωματική νομίζω το όριο για την TSH είναι το 2,0. Άρα κάποιο ρόλο θα παίζει... Δεν έχω προσωπική εμπειρία, από φίλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile!, μακαρι το προβλημα να λυθει με τη ρυθμιση του θερεοειδη, και να εχεις μια επιτυχη εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρο συντομα στη αγκαλια σου!!!

Ευχαριστουμε πολυ για το αρθρο, ηδη το εστειλα με e-mail και στην κουμπαρα μου που ενω εχει οικογενειακο ιστορικο με παθησεις του θυρεοειδη, δεν το ειχε πολυ-ψαξει.

Ευτυχως ξεκινησε και παλι εδω και λιγες μερες και παλι τη διαδικασια να ξανακανει ολες τις εξετασεις απο την αρχη με μια καλη γιατρο που βρηκε στο Ελενας και το εχει παρει ζεστα το θεμα. Αν δε βρεθει ακρη με τις εξετασεις ειναι διατεθειμενη να κανει ακομα και εξωσωματικη μονο και μονο για τον ελεγχο που περνανε τα γονιμοποιημενα ωαρια πριν την εμφυτευση.

Πραγματικα ευχομαι να ειναι αυτο το προβλημα τοσο για σενα οσο και γι αυτην γιατι οπως και να το κανουμε, ειναι απο τα ευκολοτερα προβληματα αφου λυνεται με 1 χαπι τη μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia sto kentro ekswsomatikis teleftaia fora mou eixan parei aima alla dn mou eixan pei tpt gia to tsh!pira exthes k mou eipan pws statheropoiithike k einai pali sta kala tou...lete i epomeni fora(se 1-2 minakia dld)na petyxei k na paw mexri telous???panagitsa mou glykia k agia mou barbara...kane to thaymataki sou k dwse se oles tis kopeles xamogela k fouskwtes koilitses!!!! :) koritsia na balei o theos to xeri tou k afti i xronia na einai dikia mas....!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

http://www.newswise.com/articles/view/519406 άρθρο για τα αντιπατρικά!!!

http://www.newswise.com/articles/view/565904 άρθρο για θυρεοειδή με τελευταίες μελέτες!!!

http://www.newswise.com/articles/view/518206 άγχος και αποβολές

Τελικά κατέληξα, μετά από πολύ ψάξιμο, ότι για συνεχείς αποβολές κυρίως ευθύνονται: σάκχαρο, πρόβλημα με θυρεοειδή, θρομβοφιλία !!!! Είναι τα βασικά που πρέπει να ψάξει κανείς και ειδικά για τον θυρεοειδή, λένε ότι θα βάλουν τις εξετάσεις στο προγεννητικό !!!

Τα αντιπατρικά είναι εντελώς άκυρα (πάντα σύμφωνα με τους γιατρούς)... Εγώ αποφάσισα να μη τα κάνω.

Μακάρι να διαβάσετε τα άρθρα, είναι καταπληκτικά!! Ειδικά αυτό για το θυρεοειδή!!! Πήρα τα πάνω μου εγώ!!! Αρχίζω προσπάθειες και ο θεός βοηθός!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...