Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Το μπανακι εχει βαση για να καθεται το παιδι.Γιατι να ειναι μεχρι 6 μηνες?Μεχρι και τωρα το χρησιμοποιω στον 1ον μου!Ειναι πολυ βολικο κυριως το πανω δυχτακι που μπαινει για τους πρωτους μηνες.

Παιδια εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα δεν ειχα και την πιο ευκολη γεννα γιατι ειχε σφηνωσει ο μικρος και παρολα αυτα μετα δεν καταλαβαινα καθολου οτι εχω ραμματα.Οκλαδον καθομουν στο κρεβατι και περπαταγα γρηγορα λες και δεν ειχα γεννησει!!!!!!

Αφηστε και εμενα πολυ ζωηρος ο μπεμπης ρε κοριτσια,συνεχεια κουνιεται και μαλιστα τωρα τελευταια με ποναει μερικες φορες σαν να τεντωνεται ...Αχ και ηλπιζα να βγει πιο ησυχος απο τον πρωτο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρώτησα τον γιατρό μου για τα βλαστοκύτταρα και μου είπε ότι το αφήνει πάνω μας - να διαβάσουμε άρθρα πολλά απο εφημερίδες, να δούμε το CD που μας έχουν δώσει απο το ΙΑΣΩ και όχι μόνο και να αποφασίσουμε. Δεν με βοήθησε καθόλου - σίγουρα να τα κρατήσουμε, αλλά δεν μας είπε για δημόσια ή για ιδιωτική φύλαξη.

Κι εγώ τον ρώτησα, και επίσης δεν με βοήθησε καθόλου!! μου είπε φυσικά ότι είναι υπέρ του να τα κρατήσουμε, αλλά για το που δεν με διαφώτισε καθόλου! μου είπε όμως ότι πριν 5 μήνες που γέννησε η γυναικα του, εκείνοι τα κράτησαν σε ιδιωτικό! και ότι στο δημόσιο, αν κούφια η ώρα χρειαστείς βλαστοκύτταρα, θα πάρεις ΜΟΝΟ εάν βρεθεί συμβατό δείγμα, όχι επειδή έχεις δώσει ότι υποχρεωτικά θα λάβεις κιόλας... τι να πω, είμαι πολύ μπερδεμένη ΚΑΙ για αυτό...

Εύη μου δεν το έχω δει ακόμα το ντοκιμαντέρ γιατί αυτές τις μέρες μπαίνω μόνο από το γραφείο, θα το δω το Σ/Κ με την ησυχία μου στο σπίτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα η μαια ναι ηταν συνεχεια μαζι και μετα απο τον τοκετο και μου εδειξε πως να θηλασω και οτι αποριες ειχα...

Οσο για τα βλαστοκυττρα εγω σε ιδιωτικο θα τα κρατησω παλι!

Να και το μπανακι που με ρωτησατε που καθεται το παιδι http://www.koukou.gr/default.asp?pid=3&la=1&itmID=1666

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι ωραια οταν κλοτσανε τα βλασταρακια μας????αφου σκεφτομαι οταν γεννησω θα μου λειψει που δεν θα νοιωθω τιποτα...αμα πιο χυμο ειδικα ξετρελενεται..λετε να του αρεσουν τα ξυνα???

να σας πω κατι εχω ακουσει τοσες ιστοριες τοκετου ευχαριστες και οχι τοσο που πλεον τισ κραταω σαν εμπειριες και τιποτα αλλο...ενα πραγμα φοβαμαι μονο επειδη ειμαι μακρια γυρω στη μια μιση ωρα απο την λινικη που θα γεννησω φοβαμαι πως θα αντεξω τους πονους μεχρι τοτε και αν θα προλαβω η αν θα το κανω μεσα στο αμαξι...δεν τον μπορω τον πονο χριστε μου τι θα κανω???να ρωτησω και κατι???αν με ρωτησει πως θες να γεννησεις με ραντεβου η οποτε ερθει????εγω τι να πω????απο την μια θελω να το προγραμματισω να εχω προετοιμαστει και απο την αλλη να χασω την γλυκα της αγωνιας????πειτε πειτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki egw nomizw oti to kalytero einai na erthei apo mono tou kai oso gia ton an prolabeneis ....einai poli spanies oi periptoseis pou gennas mesaa se 2 wres...sunithos einai toulaxiston mexri 6-7 wres apo tote pou tha sou spasoun ta nera kai oi entonoi oi ponoi einai meta apo 2 wres...eugeneia esu an kaneis kaisariki me episkliridio tha tin kaneis?oso gia ta rammata pisteuw den einai gia oles to idio giati kai sto nosokomeio pou eimouna allh mia kopela eida sto krebati oti den mporouse na katsei alla exw akousei gia ta ypotheta mposkopan pou boithane ..emena tote de mou dwsane tipota...enina esu tha kaneis episkliridio??o giatros mou htan o eyagelou...den eixa kanena parapono me ayton apla ston deytero mou gio epeidei eixane pola xeirourgeia katw peige na me ksegenisei me endoflebia pausipona kai eixa ftasei 7 diastolh gia na mou baloun thn episkliridio ta neura mou perasa polous ponous alla molis thn baleis einai ola poli eykola....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω καλε γεννησα σε 2 ωρες απο την ωρα που μου σπασανε τα νερα :roll: την κορη μου :D

στο γιο μου δε μου σπασανε τα νερα.με πιασανε με τη μια πονοι καθε ενα λεπτο κ τον εβγαλα στο νοσοκομειο στο δωματιο οδυνων μεσα σε 15 λεπτα (δε προλαβαν να με πανε σε αιθουσα τοκετου :shock: ) βγηκε την ωρα που σπαγανε τα νερα με πιεση :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria egw tha sou protina na mhn pas programatizmena an mporeis,an kaneis proklish lene katarxhn pos h ponoi arxizoun apotoma kai einai pio dinatoi apo ton fisiologiko egw pali den nomizw pos einai pio dinatoi alla epidi erxonte mpam kai kato den prolaveneis na prosarmosteis kai patheneis @-)@-)

Kai egw me ta ramata eixa provlima kai ponousa arketa gia poles meres, axxxx den tha ksexasw thn proth fora pou piga toualeta gia kaka mou (sorry kiolas) na parakalate na mhn eistai diskilies auto sas lew mono :? giati ektos apo ta ramata partaliazete kai to entero thn wra ths eksothisis kapia stigmh ligo prhn vgei to mwro den esthanomoun pono pleon (vevea eixa kanei thn episkliridio prhn) alla san na eimoun tromera diskilia kai sfiggomoun gia na vgalo to megalitero s#@to pou eixa kanei pote mou..(kai pali sorry alla den kserw pos alios na sas eksigisw gia na katalavete) :oops:

Meta thn wra pou vgenei to mwro den einai akrivos ponos alla san ena tromero kapsimo, einai apo to derma pou tsitonei kai sxizete..Exete paiksei pote thn tsouknida opou kapios alos girnaei to derma sas antistrofa sinithos tou xeriou sas gia na sas kanei na "tsouksete,kaite" mexri na mhn antexete alo??? den kserw an to eksigw kala alla kapos etsi einai h esthish ekinh thn wra...Eftixos auto krataei ligo kai einai kai to telefteo prhn vgei to mwro...

Koritia egw tha sas protina na dite OLES SAS to dokimanter alh8ia tha sas voithisei na katalavete pola pragmata kai na apofasisete gia to pio einai to sosto gia esas....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evi esu se poso diastoli sou balane thn episkliridio thimase?egw pantos tis prwtes meres pou ithela na paw toualeta xrhsimopioisa ypotheta glykerinis giati den ithela na sfixto katholou kai eixa kai poli aima....opws kai stis periodous mou sunithos kratane 5 meres kai exw arketo aima eksou kai h anaimia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχ ευακιιιι τι μου θυμισες με τα ραμματααααααααα

στο πρωτο παιδι ειχα σακατευτει ρε κοριτσια... σκιστηκα μονη μου σε 3 σημεια ελεος.με ραβανε 1 ωρα κ 10 λεπτα :shock::evil: μεχρι κ εσωτερικα ειχα σκιστει...

κ γω ειχα μεγαλο προβλημα με την τουαλετα κυριως επειδη φοβομουν μη πονεσω!αυτο που ανακουφιζει τρελλα ειναι το χιαλρο προς κρυο νερο!χωρις σαπουνι φυσικα..!εγω ρε παιδια εκανα 20 μερες να περπατησω ειναι δυνατον?εκλαιγα απο τους πονους εκει κατω.ουτε καισαρικη να ειχα κανει...στο δευτερο ομως...μου ειπε ο γιατρος να κανω μασαζ στο πιπι με αμυγδαλελαιο απο τον 7ο μηνα 2-3 φορες τη μερα και ειχα μονο ενα ραμματακι!μετα τη γεννα αφου πηγα περπατωντας στο δωματιο χωρις ιχνος παραμικρης ενοχλησης!μακαρι τετοια γεννα να εχουν ΟΛΕΣ.κ γρηγορη σε 15 λεπτα κ χωρις καμια ενοχληση ουτε μικρο πονακι μετα!το μονο φυσικα ΜΕΙΟΝ στο δευτερο ειναι οτι κατα τον θυλασμο εκανε συσπασεις η μητρα κ ποναει σαν αυτες της γεννας.ρωτησα της μαιες για ποιο λογο αφου στην κορη μου δεν ειχα τετοιο προβλημα κ μου ειπε οτι στα πρωτα παιδια δε πονας στα 2α 3α κλπ πονας ολο κ πιο πολυ μετα.παντως ο πονος ηταν εντονος οτα θηλαζα σαν πονος γεννας :shock:

ευακι οταν εκανα τις εξωθησεις αισθανομουν κατω λες κ ειχα ενα τεραστιο πραγμα μεσα στο πιπι κ μου το βουλωνε :oops: πως να το εξηγησω!σα να ειχα κανενα βραχο εκει μεσα κ να εσπρωχνα να βγει :roll:

κ γω με υποθετα πηγαινα τουαλετα τις πρωτες μερες οταν εκανα την μεγαλη

επισκληριδιο δε μου εκαναν σε κανενα παιδι γιατι δε με προλαβαιναν.ανοιξα με τη μια γιαυτο κ ειχα πονους σα να μου εκαναν προκληση.(οξυς τοκετος λεγεται).δε ξερω ρε παιδια...φοβαμαι μηπως με ξαναπιασει ετσι...δηλαδη εκει που ειμαι μια χαρα...αρχιζουν οι πονοι καθε ενα λεπτο :shock: ειναι δυνατον???στην μεγαλη μου σπασανε τα νερα κ 5 λεπτα μετα αρχισανε οι πονοι καθε 1-2 λεπτα.στον μικρο με τη μια πονοι καθε λεπτο μη πω κ πιο γρηγορα!δε προετοιμαζεται καθολου το σωμα ρε κοριτσια..μπορει να γεννας γρηγορα αλλα σακατευεσε.εχω αγχωθει παρα πολυ :cry::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dhmhtra esu stis poses ebdomades ta gennhses?prepei na eisai etoimh gia to nosokomeio... enow ta pragmata sou kai na seftese thn thetikh pleura oti tha thn exeis sthn agalia sou poli grhgora kai otan erthoun oi ponoi na kaneis thn anapnoes sou..logika afou den prolabeneis gia episkliridio tha sou bazoun endoflebies pausipones....???ayto me to ladaki kalo akougete to kaneis kai twra?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimitra to pio pithano einai pali na gennhseis etsi grigora afou etsi egine kai sta ala duo, otan tha konteveis den vazeis ena antiskino ekso apo to nosokomio gia na se prolavoun :):)

Maria den thimame pote ekana thn episkliridio giati egw otan piga sto nosokomio eixa idi spazmena nera kai 4 pontous diastolh..Egw pigena gia entelos fisiologiko toketo alla kapia stigmh eno h ponh htan sthn kilia kanonika sispasois me epiase enas trelos ponos sthn mesh nomiza pos me koboun sta duo tetios ponos kai arxisa na tremw oloklirh ekei ta ida ola kai arxisa na fonazw "kante mou episkliridio TWRAAAAAAAA",eftixos mesa se 10 lepta mou thn eixan kanei kai iremisa meta alla auto malon kathisterise ton toketo mou.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dhmhtra esu stis poses ebdomades ta gennhses?prepei na eisai etoimh gia to nosokomeio... enow ta pragmata sou kai na seftese thn thetikh pleura oti tha thn exeis sthn agalia sou poli grhgora kai otan erthoun oi ponoi na kaneis thn anapnoes sou..logika afou den prolabeneis gia episkliridio tha sou bazoun endoflebies pausipones....???ayto me to ladaki kalo akougete to kaneis kai twra?

την μεγαλη την εκανα 39 εβδ κ 2 ημ και τον μικρο 38 εβδ!

δε βαζουν εδω παυσιπονα κ γενικως ειναι πολυ υπερ του φυσικου(γερμανια μενω) εδω κανουν την μεθοδο RAT !η φιλεναδα μου πηγε να γεννησει τριτη πρωι κ γεννησε πεμπτη μεσημερι.της εκαναν επισκληριδιο 3 ωρες πριν γεννησει!ουτε ενδοφλεβιες παυσιπονες ουτε τιποτα.κ φυσικα ουτε λογος για καισαρικη!ειχε τοκογραφο 24 ωρες το 24ωρο κ της εβαζαν μονο υγρα απο ορο για να μη παθει αφυδατωση!

για της αναπνοες ξερω .μου ελεγαν οταν γεννουσα οταν ερχεται ο πονος να περνω σιγα σιγα ανασα απο τη μυτη κ να την βγαζω σιγα σιγα απο το στομα.κ οταν εσπρωχνα δεν επρεπε να ανοιγω το στομα ουτε να φωναζω γιατι η δυναμη παει προς τα επανω.ενω αν σπρωχνεις με κλειστο στομα η δυναμη παει ολη απο τη μεση κ κατω.στη μεγαλη δε τα καταφερα στις πρωτες 3-4 εξωθησεις γιατι φωναζα σαν τρελλη :oops: αλλα μετα συμμωρφωθηκα κ βγηκε με την τριτη

στον γιο ουτε θυμαμαι εγιναν ολα αστραπιαια!!!

ευακι λες να παω να κατασκινωσω εξω απο το νοσοκομειο???ειναι 700 μετρα περιπου απο το σπιτι μας!τον γιο μου παντως παραλιγο να τον εβγαζα στο ταξι .τον ενιωθα οτι ηταν ετοιμος να βγει κ δε μπορουσα να κατσω κ καθομουν στα πλαγια μεχρι να φτασουμε.ειχα τον αντρα μου απο διπλα κ τον τσιμπουσα χαχαχα ο ταξιτζης ειχε γινει πρασινο χρωμα :lol: ο αντρας μου δε μπορουσε να με παει νοσοκομειο με το αυτοκινητο γιατι ετρεμε :lol::shock: στις γεννες ομως ηταν μεσα κ τα εβλεπε ΟΛΑ μη χασει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kala leme,leme fisiologika alla kai autoi to parakanoun kamia fora. Kai h nifh mou otan gennhse (sthn Souhdia panta) eixe idi mpei 43 evdomada alla se auto fteei h idia giati eno eixe paei gia elenxo kai h giatros ths leei se etimazoume gia proklish ekeinh egine tourkos kai sikothike kai efige..Ths espasan ta nera kai pige sto nosokomio xoris ixnos ponou kai eno htan toso proxorimenh h eggumosunh ths perimenan pano apo 24 wro gia na arxisoun me proklish mipos kai arxisoun apo mones tous oi odines alla tpt kai telika gennhse me proklish alla fisiologika...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε συ κ εγω πιστευω οτι το παρακανουν.κ εδω αν φτασεις 40 εβδ κ δε γεννησεις σε αφηνουν μεχρι 42 (εκτος κ αν εσυ θες προκληση η αν εχει προβλημα το μωρο) κ πας καθε μερα στο γιατρο.αν δε γεννησεις στις 42 τοτε σε βαζουν με προκληση.ενω νομιζω στην ελλαδα κανουν προκληση 2-3 μερες μετα την ΠΗΤ η οχι?

παντως αν μια γυναικα ταλαιπωρητε δε βρισκω καθολου καλη ιδεα τον φυσιολογικο!η φιλεναδα μου που γεννουσε δυομισι μερες παρακαλουσε για καισαρικη κ αυτη κ ο αντρας της κ δε της εκαναν ρε κοριτσια.κριμα δεν ειναι δυομισι μερες η γυναικα???ασε που για να σου κανουν επισκληρηδιο πρεπει να εχεις τον θεο μπαρμπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sthn Souhdia kanoun kesarikh mono an uparxei provlima h exeis dilosei apo prhn oti sou dimiourgei psixologiko provlima kai se exei dei psixologos giati oloi mas den antexoume psixologika ena tetio gegonos....Episkliridio pantos sou kanoun xoris kanena provlima an to zitiseis, emena mou ekanan amesos....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α ναι αυτο που λες για την καισαρικη κ τους ψιχολογικους λογους το κανουν κ εδω.πρεπει ομως να το δηλωσεις απο την αρχη.αν δε το εχεις δηλωσει οσο κ να χτυπιεσαι κ 5 μερες να γεννας αν κοντρολαρουν το μωρο τοτε δε σου κανουν :evil:

επισκληριδιο παντως πολυ δυσκολα!αντε στον μικρο πες οκ δε με προλαβαν ηταν μονο 15 λεπτα η γεννα.αλλα στην μεγαλη 2 ωρες δεν εφταναν για να κανουν επισκληριδιο?γιατι δε μου εκαναν?εγω απο τα πρωτα λεπτα που πατησα στο νοσοκομειο ουρλιαζα για επισκληριδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimitra kata thn gnomh mou kala ekanan kai den sou ekanan episkliridio me toso grigorh diastolh, otan kaneis episkliridio stamatas tis sispasois gia ligo kai meta stadiaka mionoun thn dosh kai sou vazoun to farmako gia thn proklish gia na ksanaarxisoun pali. Auto ginete mexri ena simio meta den mporoun na stamatisoun ton toketo giati tha kindinefsei to mwro, eksalou ti einai duo writses makari kai egw se duo wres na gennhsw kai as einai xoris episkliridio....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λες ε?βρε ξερεις ποιο ειναι το θεμα?οτι ειμαι πολυ λιγοψυχη στον πονο!ποτε μου δεν αντεξα τον παραμικρο πονο!απο μικρη πως να στο πω!εδω αιμα μου παιρνουν κ κλεινω τα ματια γυρναω το κεφαλι απο την αλλη κ δε παιρνω ανασα!ντρεπομαι που το λεω :oops: αφου την εχω πριξει τη μαια στ γιατρο :oops: μου λεει της προαλες ''απορω πως εκανες 2 παιδια χωρις φαρμακα με φυσικο τοκετο'' μου ηρθε να της απαντησω γιατι ειχα κ αλλη επιλογη??? :roll: απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος στο τριτο παιδι σκεφτομαι καθε μερα κ πολλες φορες τη μερα ΠΩΣ θα γεννησω!φοβαμαι παρα πολυ!ναι εγω που εκανα αλλα 2 παιδια!ναι χωρις φαρμακα κ με γρηγορες γεννες!τι φταιω!δε τα εχω με σας ρε κοριτσια αλλα κ στον αντρα μου που τα λεω κ στη μανα μου κ στη φιλη μου μου λενε''μιλας εσυυυ που γεννας τακα τακααα''' κ τι δηλαδη δεν εχω δικαιωμα να φοβαμαι??μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα ωρες ωρες :( ισως οντως ειμαι υπερβολικη αλλα ειλικρινα σας λεω δε το κανω επιτειδες...κοιμαμαι κ ξυπναω με τον φοβο ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ..!!σηκωνομαι τα ξημερωματα για τσισα κ αμεσως σκεφτομαι ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ τι να κανω???το οτι μου λενε ''μμμ μιλας κ εσυ που γεννας γρηγορα''' δε με παρηγορει.αντιθετα με κανει κ νιωθω χαζη :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ΙΑΣΩ, μέχρι να μπω στο χειρουργείο μπορώ να έχω τον άντρα μου μαζί. Έτσι και αλλιώς η όλη διαδικασία κρατάει πολύ λίγο-μακάρι να γυρίσει και να πάμε με φυσιολογικό. Σου δείχνουν οι κοπέλες πριν φύγεις απο το νοσοκομείο πως αλλάζεις το μωρό και όλα τα σχετικά και απο την αρχή σου δείχνουν πως να το θηλάζεις σωστά.. Δεν νομίζω ότι θα ζητήσω μόνο για την ώρα της γέννας. Επισκληρίδιο από τώρα έχω ζητήσει!! Είτε για καισαρική είτε για φυσιολογικό. Εγώ να δω πως θα είμαι μετά - πάντα είχα πάρα πολύ αίμα στην περίοδο και μου κρατούσε 8 ημέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mάλλον εμείς που δεν εχουμε γεννήσει ξανά, είμαστε πιο χαλαρές λογω άγνοιας... τι μας περιμένει!! Από τις περιγραφές που είχα μέχρι τώρα απο γνωστές, καμία δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα. Ελπίζω να είμαι και εγώ σε αυτή την κατηγορία. Δήμητρα λογικό είναι να φοβάσαι...και εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ την γέννα χωρίς επισκληρίδιο - θα ήμουν τρομοκρατημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φοβαμαι γιατι ειχα οξεις τοκετους.ειναι πολυ οδυνηρο!αντε κ κραταει 15 λεπτα οπως η δευτερη γεννα.η εστω μιση ωρα!η μια ωρα!που να ξερω εγω απο την αρχη για ποσο θα υποφερω???γιαυτο το λεω :(

δηλαδη απο το μηδεν εκανα διαστολη 10 μεσα σε 2 ωρες στο πρωτο παιδι κ στο δευτερο σε 15 λεπτα!ειναι πολυ επιπονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε η ωρα να σας πω καληνύχτα. Ελπίζω όλες να έχετε εναν πολύ πολύ ήρεμο ύπνο χωρίς πολλές κλωτσιές!! Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια!τωρα καταφερα να διαβασω τελικα τα νεακια σας!ενινα μου τελειο το μωρακι σου μπραβο! ναι δε με ειχε ενημερωσει κανεις για τη γλυκοζη οσο απιστευτο και αν φαινεται!!διαβασα αυτα που γραφεις για τη δουλιτσα σου!κοιτα να φερεις λιγο τα πραγματα στα μετρα σου τουλαχιστον αν δεν μπορεις να σταματησεις,δηλαδη να κανουν κι αυτοι καποιες υποχωρησεις..οπως να δουλευεις λιγοτερες ωρες και να εχεις καποια extra βοηθεια.ολα θα τα βρεις!το μονο σιγουρο ειναι οτι δε μπορεις να γινεις ο σουπερμαν με τη κοιλια στο στομα!

διαβασα αυτα που πριγραφετε για τις γεννες και μπορω να πω τρομοκρατηθηκα λιγουλακι :shock:

καλα κανετε ομως γιατι τον επομενο μηνα που εχω ξανα ραντεβου με το γιατρο θα του συζητησω για την επισκληριδιο και να μου συστησει καποια μαια...ετσι ωστε να μη βρεθω προ εκπληξεων!επισης για το δωματιο να με βαλουν στη πτερυγα κονσολα που εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερη.αν και κατι εχει παρει το αυτι μου οτι πρεπει να γεννησεις για να σε στειλουν εκει).ελπιζω να μπορεσει να με κατατοπισει και να μη μου τα μασησει οτι αυτα θα τα κανονισουμε εκεινη τη στιγμη,μαριακαπ εσυ που γεννησες στο αλεξανδρας τα ειχες συζητησει αυτα με το γιατρο σου απο πριν??για πες μου αν μπορεις τι να προσεξω να εχω κανονισει με το γιατρο πριν απο τον τοκετο?

την επομενη φορα που θα παω θα κλεισω θεση (αν βρω )και για μαθηματα ανωδινου στο αλεξανδρα,εχω ακουσει πως κανουν πολυ καλη δουλεια,ενινα να το κοιταξεις κι εσυ να τα κανεις αν προλαβαινεις.ειναι 8 μαθηματα απ'οτι ξερω ,αν εχεις ικα πληρωνεις 3 ευρω το μαθημα και στο τελευταιο προετοιμαζουν και το συζηγο για τον τοκετο.εγω για να ειμαι ειλικρινεις πιο πολυ για τον συζηγο θα το κανω γιατι απο τωρα μολις ακουει για γεννα κοντευει να λιποθυμησει.

κοριτσια εγω μπανακι πηρα της φισερ πραις το πρωτο που εδειξε η ελιζα.μου το προτινε να το παρω μια γνωστη νεα μανουλα που το μωρο της μολις σαραντισε και μου ειπε οτι τη βολεψε πολυ.ελπιζω να με βολεψει κι εμενα γιατι εχω ενα μπανιο τρυπα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό μεσημέρι και από εμένα :D άρχισαν οι ανυσηχίες βλέπω για τον τοκετό, κι εγώ το σκέφτομαι ,ήδη μου μίλησε για καισαρική ο γιατρός γιατι είναι μεγάλος ο μπέμπης.αυτήν την Τετάρτη που έχω ραντεβού στο γιατρό έχω να συζητήσω μαζί του.....

πάντως σήμερα είμαι χαρούμενη γιατι τελικά τελειώσαμε με το βάψιμο στο μπε μπε δωμάτιο :ymapplause: έβαψε ο αντρούλης μου τον ένα τοίχο σιελ και είναι υπέροχο και φωτεινό πολύ, ο άλλος τοίχος είναι στα λευκοσομον περίπου και οι άλλοι ντουλάπες και μπαλκονόπορτα.Δεν περίμενα να φωτίσει τόσο το δωμάτιο!!!! τώρα θα αρχίσω να το γεμίζω με πράγματα, να στήσω επιτέλους την κούνια σήμερα ή αύριο,το απογευμα έχει βόλτα στο jumpo να χαζέψω :-? .

αν καταφέρω θα ανεβάσω φωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια!! Ειναι λιγότερο! Αισθητά λιγότερο. Φοράω μεν κανονική σερβιετα. Αλλα καποιες ώρες μπορει και να μην εχω. Επισης ειναι μεν κόκκινο αλλα πως να το πω... Ματ κοκκινο χααχαχ εννοω όχι ζωντανό. Τερμα η περιγραφή όμως μην σας πιάσει χειρότερη αναγουλα. Κατα τα αλλα σήμερα θα χαιρομουν που θα έκλεινα την 9η βδομάδα μου. Αλλα οχι απλα δε χαίρομαι, αλλα δεν ξέρω καν αν πλεον ειμαι ακόμα έγκυος. Ειναι πολυ πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Με εχει ρίξει οσο δεν πάει. Δεν μιλάω σε κανεναν. Εχω να αντιμετωπίσω μεσα μου και τις αιμορραγίες και την εγκυμοσύνη που δεν ξέρω αν παει ή δεν πάει. Σταμάτησα και να ψάχνω παρόμοιες καταστάσεις και απλά προσπαθώ οσο γίνεται να ξαπλώνω.  Σε αναμονη τη Δευτέρα που θα πάω στον αλλον γιατρό (αυτον με την ανιψιά για οσες θυμούνται) αλλα αυτος θεωρώ πως δεν θα έχει τοσο καλο υπερηχογραφο. Ειμαι σίγουρη δηλαδή πως έχει παλιό καθώς και ο ιδιος είναι μεγάλος. Αλλά όπως ειπε και ο άντρας μου, τοσες και τόσες πάνε σε τόσους και τόσους γυναικολόγους που δεν έχουν τελευταίας τεχνολογίας υπέρηχο. Τόσο μπέρδεμα όλα...
    • Μόνο γι' αυτό είμαι σίγουρη!! Και θα προσπαθώ πάντα να κάνω το καλύτερο που μπορώ...
    • Ναι σημαντικό να ξέρεις τι σκοπούς έχει για να ξέρεις τι θα κανείς και εσυ.. πάντως όπως και να έχει θα έχει μια μαμα που θα την λατρεύει και θα είναι δίπλα της ! 
    • Καλά λογικο είναι να μην μπορεις να είσαι και συνέχεια στα χάι σου.. αλλά και ποιος μπορεί δηλαδή ; Όλοι περναμε τις δυσκολίες τους δυστηχως έτσι είναι τα πράγματα μια έτσι μια αλλιώς απλά προσπαθούμε να υπάρχουν και μερες που είμαστε λίγο πιο καλά γιατί αλλιώς δεν βγαίνει… 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...