Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριου Νο4


Recommended Posts

Κορίτσια ερώτηση:

Έχω μπανιέρα γωνιακή, οπότε δεν με βολεύει να πάρω μια απλή λεκάνη για να κάνω μπάνιο τον μπέμπη. Τι προτείνετε να πάρω? Ή θα κάνω και εγώ μπάνιο μαζί του ή θα πρέπει να βρω κάτι που να με βολέψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΜΟΥ?? ΑΧ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ!!! ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ :(

καλημερα κοιλιτσες..μαρινακι τα τρια τετραγωνα στις επιλογες της υπογραφης ειναι τσεκαρισμενα???για ξετσεκαρισε και ξανακανε υποβολη...ενταξει θα ειναι....

Κορίτσια ερώτηση:

Έχω μπανιέρα γωνιακή, οπότε δεν με βολεύει να πάρω μια απλή λεκάνη για να κάνω μπάνιο τον μπέμπη. Τι προτείνετε να πάρω? Ή θα κάνω και εγώ μπάνιο μαζί του ή θα πρέπει να βρω κάτι που να με βολέψει.

γωνιακη μπανιερα εεεε????μμμμμ μου ρχονται διαφορες εικονες στο μυαλο και δεν ειναι αθωες :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: γιατι δεν παιρνεις μπανακι με βαση???εγω τετοιο πηρα ετσι κι αλλιως δεν θα μπορουσα να το κανω μπανιο τοσο χαμηλα εχω και μια μεση για πεταμα οποτε μια χαρα ειναι το μπανακι εχει και θηκουλες για τα πραγματακια του την πετσετα του μια χαρα θα ειμαστε και οι δυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!

χθες ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου,το μωρακι ειναι 1300γρ και 35 εκ. και πολυ ζωηρο!!

τραχηλος κλειστος,αμνιακο υγρο και πλακουντας μια χαρα!

ευτυχως Παναγια μου!!Να πανε ολα καλα ρε κοριτσια για ολες μας!![/b

]Πηρα και τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις για γλυκοζη...ολα πολυ καλα!

το μωρακι εχει σφηνωσει τον ποπο του στον θωρακα μου,γι'αυτο και πιεζομαι αρκετα στην αναπνοη μου...το σκατουλι!!

επομενο ραντεβου θα εχουμε με το καλο στις 14/10...

ρε κοριτσια! με βαση τις διαστασεις του γιου μου,πιστευετε οτι ειναι μικρουλης;

τα δικα σας ποσο ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα ειναι καλε..εμενα 28 εβδομαδα ηταν 1200γρ και στην 31 ειχε παει 2κιλα...οποτε μην αγχωνεσαι μια χαρα ειναι γερος και δυνατος....και μου ειπε ο γιατρος πως θα ειναι πανω απο 3100-3300... :shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

Μαρινα 1 ημέρα διαφορά έχουμε στην ΠΗΤ, εμένα η μπέμπα προχθές ήταν 1.350 γρ. οπότε μια χαρά αφρατούτσικα είναι τα μωράκια μας! όσο για το ύψος τους είναι δύσκολο να το μετρήσουν με ακρίβεια απλά το υπολογίζουν βάσει της εβδομάδας, εμένα δεν μου είπε πόσο ύψος έχει.

Ευγενία κι εγώ το μπανάκι με τη βάση θα σου πρότεινα. Για πες βρε Μαράκι εσύ που το έχεις πάρει, δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς το χρησιμοποιείς... μπαίνει μαζί με τη βάση μέσα στην μπανιέρα, απλά για να είναι το μπανάκι πιό ψηλά; :-\

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι καλε μεσα στην μπανιερα μεσα εξω... θα σας βαλω φωτο το απογευμα να δειτε...ειναι παντως αρκετα ψηλο και βολευει...εχει και ταπα να φευγει ευκολα το νερο...και αν ειναι μεγαλο το μπανιο το εχεις και εκει μονιμα αλλιως το κρεμας θα δειτε το απογευμα...φευγω τωρα παω για μαγειρεμα...αν και δνξερω ακομα τι θα μαγειρεψω...φιλιααααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia...Molis evgala ena keik apo thn forma tou kai to miso exei kolisei ston pato X(X( Einai h 3h fora pou to pathenw opote auth h forma paei kateftheian sta skoupidia......

Eugenia an exeis xoro sto mpanio sou na pareis lekanitsa me vash apo kato giati kai egw sthn arxh etsi arxisa alla sakateftika me thn mesh kai anaggastika na parw alh me vash, twra sto mpanio auto den xoraei kai pira alaksiera mpaniero pou tha exw sto domatio tou mwrou..Sto proigoumeno spiti eixa vali apo auta ta stromatakia pano sto plintirio dipla sto kalorifer, kremasa kai diafora paixnidakia giro giro htan telio to meros me prosvash se nero otan to xriazomouna alla twra exw ntoulapi pano apo to plintirio kai den ginete...

Marina to mwro sou einai telio katholou mikro giati anxonese vre... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείται αυτό το μπανάκι! έχω δει πως είναι εμφανισιακά, συγκεκριμένα έχω δει αυτό που λες εσύ Εύη, το μπανάκι-αλαξιέρα με τη βάση. Αλλά, αν το έχεις στο δωμάτιο του μωρού, πως το κάνεις μπάνιο; γεμίζεις και μεταφέρεις λεκανίτσες με νερό για να του ρίξεις;;; δεν είναι εκνευριστικό αυτό; και επίσης, δεν θα πέσουν κάτω νερά; δεν θα πλατσουρίζει το ζουζούνι; έχω ξύλινο πάτωμα στο παιδικό, δεν είμαι για τέτοια! και δυστυχώς έχω και μικρό μπάνιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείται αυτό το μπανάκι! έχω δει πως είναι εμφανισιακά, συγκεκριμένα έχω δει αυτό που λες εσύ Εύη, το μπανάκι-αλαξιέρα με τη βάση. Αλλά, αν το έχεις στο δωμάτιο του μωρού, πως το κάνεις μπάνιο; γεμίζεις και μεταφέρεις λεκανίτσες με νερό για να του ρίξεις;;; δεν είναι εκνευριστικό αυτό; και επίσης, δεν θα πέσουν κάτω νερά; δεν θα πλατσουρίζει το ζουζούνι; έχω ξύλινο πάτωμα στο παιδικό, δεν είμαι για τέτοια! και δυστυχώς έχω και μικρό μπάνιο....

Distixos auto prepei na kaneis na pigenoerxese me tous kouvades. Kita sthn arxh mhn fantasteis pos xriazese polu nero, perisotero me to xeri tha to rixneis neraki..Egw thn akoumpousa pano sto mpratso mou to aristero mias kai eimai deksioxiras kai kratousa to paidi apo to mpratso( to xeri mou apo kato), me to deksh thn eplena (den thelei kai polu pedema) kai me ena kanataki pou eixa idi etimo thn sikona elafros kai thn kseplena....Alla ola auta ta ekana mesa sto mpanio, twra pou tha eimaste sto domatio kai egw provlimatizome gia ta nera alla den ginete alios den exw xoro sto mpanio.....Otan einai polu mwra den platsourizoun alla meta to 6-7 mhno pou kathonte arxizoun kai ta paixnidia sto mpanio...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό - έχω χώρο στο μπάνιο. Αλλά νερό απο που ? Με κουβά?

Eugenia an exeis xoro sto mpanio einai mia xara, tha gemizeis me to thlefono tou ntouz kai meta me to solinaki tou mpaniero tha to adiazeis pali h mesa sthn mpaniera h ston niptira, opou se volevei.

Emeis pou den exoume tha vgazoume to nero se kouba kai meta tha to petame sto mpanio.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, κουράστηκα και μόνο με την περιγραφή!! :lol::lol::lol:

Ταλαιπωρία μου ακούγεται ρε γαμώτο, κουβάλα νερό, μετά άδειασε και ξανακουβάλα να το αδειάσεις... ουφ! σκέφτομαι και το αγαπημένο μου ξύλινο, γυαλισμένο πατωματάκι.... :-s:( Μάλλον θα καταλήξω σε μπανάκι χωρίς βάση και απλά θα παρακαλάω να μην με τσακίσει η μέση μου!! α, και να μη γεννήσω με καισαρική γιατί άντε να σκύψεις μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πες Ευάκι, τι καλό θα μαγειρέψεις σήμερα; εγώ τον άφησα νηστικό σήμερα τον αντρούλη μου, σχόλασα αργά και μόλις γύρισα πήγαμε βόλτα το βραδάκι σε πανηγύρι της Αγ. Σοφιάς (παρεμπιπτόντως, δεν έχουμε καμιά Σοφία-Αγάπη-Ελπίδα εμείς ε;;), και γυρίσαμε 11.30 το βράδυ και που κουράγιο για μαγείρεμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina mou kai egw pou gennusa fisiologika ti nomizeis pos mporousa na skivw??????? :roll::roll: Ta ramata apo kato me pethenan,oute na katsw den mporousa sto ena kolomeri kathomouna se kapies sklires epifanies opos sthn karekla ths trapezarias as poume..Ths protes meres eixa epistratefsei thn mama mou, ti protes dld kanena mhna kratise, eutixos mename sto idio spiti kai htan diatheshmh oles tis wres..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tha kanw ena para polu diskolo fagito shmera :lol::lol: Exw parei rolakia atomika kotopoulo apo ton kreopolh mou kai tha ta valw sthn gastra me patates....Ekana kai ekino to katarameno to keik pio prhn alla mou kolise sthn forma.. Isos perasei h ksaderfh mou apo edw mazi me thn aravoniastikia tou ksaderfou mou kai eipa na exw kati na kerasw ta koritsia me ton kafe alla twra den kserw :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! :)

Τι μου κάνετε;; Εγώ έχω πήξει στη δουλειά τελευταία... φεύγω 6-7+ από το γραφείο.. ουφ! Να περάσουν οι μέρες να αρχίσει η άδεια.. να ηρεμήσω!!

Εύη τι σόι φόρμα έχεις που στο κολλάει το κέικ;;; Φαντάζομαι βουτυρώνεις, αλευρώνεις κανονικά, αλλά και πάλι στο κολλάει;;; Περίεργο.

Ιδέα: κόψε και ίσιωσέ το με το μαχαίρι όσο μπορείς και μετά ρίξε από πάνω άχνη ζάχαρη ή γλάσο σοκολάτας και δε θα φαίνεται τίποτα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι δεν ξέρεις;; φυσικά και θα το κεράσεις το γλυκάκι σου, αυτά ειναι μικροατυχήματα που συμβαίνουν. Σημασία έχει να είναι νόστιμο! εγώ πάντως δεν θα σε παρεξηγούσα!

Πολύ ωραίο το φαγητάκι σου! στη γάστρα ε; συνήθως το βάζω σε ταψί αλλά στη γάστρα μου ακούγεται ακόμα πιό λαχταριστό, θα το δοκιμάσω! εγώ δεν ειμαι η τυπικη νοικοκυρά, και ζηλεύω πάρα πολυ που σε ακούω ότι είσαι σπιτάκι σου και μαγειρεύεις να περιποιηθείς τον αντρούλη σου και την κορούλα σου! εγώ σχολάω πολύ πιό αργά από τον άντρα μου κι έτσι μαγειρεύω πάντα από το προηγούμενο βράδυ και για δύο ημέρες, το οποιο σημαίνει ότι μόνο το Σ/Κ τρώμε φαγάκι που δεν είναι ξαναζεσταμένο ( :( ). Ευτυχώς ο Στέλιος είναι βολικός στο θέμα του φαγητού, δεν τον πειράζει να φάει το ίδιο φαγητό 2 ημέρες γιατί το μαγείρεμα δεν είναι και η αγαπημένη μου ασχολία, παρότι μαγειρεύω πολύ καλά! Τώρα όμως που θα σταματήσω και μέχρι να γεννήσω, θα προσπαθήσω αν είμαι καλά να του μαγειρεύω καθημερινά, να ανοίγει την πόρτα και να μυρίζει το σπίτι φρεσκομαγειρεμένο φαγητό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά φαγητό μου μυρίζει... και εγώ δεν μαγείρεψα χθες γιατί ήμουν στους δρόμους και θα φάω κάτι μπιφτέκια 5 ημερών και σαλάτα. Φρεσκότατο φαγητό!! Για τον άντρα μου βέβαια που θα γυρίσει αργά λέω να του φτιάξω μπριζόλα μοσχαρίσια με σαλάτα.

Ευη βάζεις λάδι και αλεύρι στην φόρμα πριν βάλεις την ζύμη? Τωρα που το είπες έφτιαχνα τον χειμώνα ένα καταπληκτικό κεικ με μήλα που είχα φάει στο Τσεπέλοβο και φυσικά ζήτησα την συνταγή. Πρέπει να το φτιάξω πάλι. Εμένα μου είπε επιτέλους η μάνα μου ότι έρχεται την Πέμπτη και θα κάνω πάρτυ!!! Απο εκεί και πέρα δεν νομίζω οτι θα ξαναμαγειρέψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hrthe kai to vlastari mou apo to sxolio kai to peripihthika ligaki...Egw koritsia opos exete katalavei den doulevw kai olh mera kati ftiaxnw sthn kouzina, maresei para polu na magirevw kai idika na ftiaxnw gluka kai artoskevazmata genikotera..Den mporw na pw me penevoun arketa oi filoi kai oi siggenois, alla exw mia mamma pou einai Asteri sthn kouzina akomh kai h ksaderfes mou otan exoun apories gia sintages thn mama mou pernoun thlefono sthn Souhdia.....Twra vevea me thn eggumoshnh den antexw na eimai orthia sthn kouzina poles wres kai kanw pio apla pragmata...

Sthn forma vazw apo ola alla epidi einai antikolitikh kai malon exei gratzounithei ligaki parapano tis teleftes 3 fores mou kolise kai lew na thn petaksw kai na parw alh giati tsampa o kopos re koritsia....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσουδια ωραια φαγητακια μου μυριζουν...εγω εκανα μακαρονακι κοφτο με χταποδι...μια χαρα να δω πως θα κρατηθω μεχρι τις 3:30 που ερχεται ο αλεξης...λοιπον σας βαζω τις φωτο απο το μπανακι μας..

NIwKH.jpg

vaId8.jpg

<a href="http:oolUs.jpg

εμενα στο καινουριο μπανιο χωραει οποτε θα το εχω μονιμα εκει θα γεμιζω απο το τηλεφωνο του ντουζ και αδειαζει στην μπανιερα...το συγκεκριμενο ειχε και κατι μπαρες μαζι οποτε οταν μεγαλωσει ο μπουλης μου και πλατσουριζει θα τις προσαρμοσω στην μπανιερα και θα τον εχω εκει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραίο το μπανάκι του Μανωλιού! δεν είχα δει σκέτο μπανάκι με βάση, ευχαριστούμε για τις φωτό! πιάνει αρκετό χώρο η βασούλα του ε; έτσι όπως το βλέπω θα μου πιάσει σχεδόν όλο το χώρο στο μπάνιο όταν θα είναι ανοιγμένο! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, απο ότι είδα στα μαγαζιά υπάρχουν 2 είδη σε μπανάκια, ένα σαν αυτό που έχεις (που έχει "θέση" που κάθεται μέσα το μωρό) και ένα που είναι σαν σκέτη λεκάνη. Στο δεύτερο ξέρω ότι βάζεις κάτω μια βασούλα για να μη γλυστράει το μωράκι, σε αυτό που έχεις δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι; και επισης, όταν μεγαλώνει το μωρό, βολεύεται σε τέτοιο μπανάκι ή θα πρέπει αργότερα να πάρεις από το άλλο; (πολλές απορίες έχω σήμερα η ξανθιά!! :lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria twra pou vlepw to mpanaki sas kathome kai skeftome ligaki....Emena to proigoumeno pou eixa den eixe auto to sxima na to pw , mesa ekei pou vazeis to mwro dithen na ksaplosei xoris na to stirizeis esu, alla twra auto to mpaniero pou pira exei kai fovame mipos kai den me volepsei...Auta ta eksoggomata den kserw me tromazoun, gia pite mas kamia pou exei xrisimopieisei tetio me auto to sxima mesa an einai voliko telika????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η δική μου η μανούλα είναι αστέρι στην μαγειρική - έχω πολύ δύσκολο πατέρα και έχει γίνει εξπέρ. Της αρέσει και περνάει την μισή της μέρα μέσα στην κουζίνα. Έχουμε και χωριάτικο φούρνο με ξύλα και συνήθως τα φτιάχνει εκεί.. Και εμένα μου αρέσει πολύ η μαγειρική αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη δεν έχω τις δυνάμεις και φτιάχνω τα απαραίτητα. Ίσως τώρα που θα κάτσω να φτιάχνω τίποτα περιέργα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια!! Ειναι λιγότερο! Αισθητά λιγότερο. Φοράω μεν κανονική σερβιετα. Αλλα καποιες ώρες μπορει και να μην εχω. Επισης ειναι μεν κόκκινο αλλα πως να το πω... Ματ κοκκινο χααχαχ εννοω όχι ζωντανό. Τερμα η περιγραφή όμως μην σας πιάσει χειρότερη αναγουλα. Κατα τα αλλα σήμερα θα χαιρομουν που θα έκλεινα την 9η βδομάδα μου. Αλλα οχι απλα δε χαίρομαι, αλλα δεν ξέρω καν αν πλεον ειμαι ακόμα έγκυος. Ειναι πολυ πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Με εχει ρίξει οσο δεν πάει. Δεν μιλάω σε κανεναν. Εχω να αντιμετωπίσω μεσα μου και τις αιμορραγίες και την εγκυμοσύνη που δεν ξέρω αν παει ή δεν πάει. Σταμάτησα και να ψάχνω παρόμοιες καταστάσεις και απλά προσπαθώ οσο γίνεται να ξαπλώνω.  Σε αναμονη τη Δευτέρα που θα πάω στον αλλον γιατρό (αυτον με την ανιψιά για οσες θυμούνται) αλλα αυτος θεωρώ πως δεν θα έχει τοσο καλο υπερηχογραφο. Ειμαι σίγουρη δηλαδή πως έχει παλιό καθώς και ο ιδιος είναι μεγάλος. Αλλά όπως ειπε και ο άντρας μου, τοσες και τόσες πάνε σε τόσους και τόσους γυναικολόγους που δεν έχουν τελευταίας τεχνολογίας υπέρηχο. Τόσο μπέρδεμα όλα...
    • Μόνο γι' αυτό είμαι σίγουρη!! Και θα προσπαθώ πάντα να κάνω το καλύτερο που μπορώ...
    • Ναι σημαντικό να ξέρεις τι σκοπούς έχει για να ξέρεις τι θα κανείς και εσυ.. πάντως όπως και να έχει θα έχει μια μαμα που θα την λατρεύει και θα είναι δίπλα της ! 
    • Καλά λογικο είναι να μην μπορεις να είσαι και συνέχεια στα χάι σου.. αλλά και ποιος μπορεί δηλαδή ; Όλοι περναμε τις δυσκολίες τους δυστηχως έτσι είναι τα πράγματα μια έτσι μια αλλιώς απλά προσπαθούμε να υπάρχουν και μερες που είμαστε λίγο πιο καλά γιατί αλλιώς δεν βγαίνει… 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...