Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

Λαμπρινη μου ο αντρας μου λεει πως αφου τρωει δεν χρειαζεται να πας στον παιδιατρο.δεν προκειται να σου κανει τπτ παραπανω.αν ξεβουλωνει η μυτουλα με φυσιολογικο ορο εισαι οκ!συνεχισε ετσι.τοσημαντικο ειναι οτι τρωει.αν δεν τρωει εκει πρεπει να ανησυχησεις και να πας στον παιδιατρο!περαστικουλια σας!!!! :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσάκια μου καλημέρα!!!

ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!!!! :D:D:D:D:D:D

μετά από 19 ώρες φυσιολογικού τοκετού και χωρίς να με πιάνει η επισκληρίδιος(αλλά χαλάλι του) το Σάββατο 25 του μήνα στις 8.10 το πρωί ήρθε στον κόσμο το αγγελούδι μου!!!!3.950γρ και 53 πόντους ύψος!!!!

είναι ένας κούκλος!!!δεν μπορώ να σας περιγράψω τα συναισθήματα μου....είναι οτι πιο υπέροχο μου έχει συμβεί!!!!!!

θηλάζουμε αποκλειστικά και είμαι πολύ χαρούμενη γι'αυτό και ας είμαι όλη μέρα με το βυζί έξω..... :lol::lol:

θα μπω και κάποια άλλη στιγμή να σας περιγράψω αναλυτικά την όλη εμπειρία και να βάλω και φωτο....

μου λείψατε κοριτσάκια, ελπίζω να στρώσει σιγά σιγά το πρόγραμμα μας και να μπορώ να μπαίνω πιο συχνά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝ-Ν ΤΙΣ ΛΑΚΤΟΒΑΚΙΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ;;;ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ;;;ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ...

ΑΡΧΗΣΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ :cry::cry: ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ...ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΘΥΛΑΣΕΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΚΟΠΗΚΕ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ...

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ 2 Παιδακια ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάρες μου τι κάνετε;;;;;;;;!!!!

Μου λείψατεεεε!!!

Είδα κάτι μωρουλια άλλο πράμα!!!

Ολα κουκλάκια είναι τα μωρα του γκρουπ μας!!!

Δεν πολυμπαίνω στο μαμμυ απο τότε που άλλαξε :oops::oops::oops:

Θα επανορθώσω όμως...

Εμείς μεγαλώνουμε!

Στους 2 μήνες διπλασιάσαμε το βάρος μας και γίναμε παιδάκια!!!

Ειμαι ερωτευμένη με τον γιο μου!

Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που ζω...

Το γάλα μου σταμάτησε εδώ και πολύ καιρό.Τουλάχιστον για 40 μέρες το πάλεψα με το θήλαστρο και του έδινα έστω και αυτά τα 20 μλ που έβγαζα!

Απο κολικούς έχουμε κάπου κάπου αλλά με αγκαλίτσα περνάνε μετά απο λίγο

Για πείτε τι σταγόνες δίνετε στα μωρούλια σας;

Εμας ο γιατρός δεν θέλει να δώσουμε γιατί δεν θέλει να αρχίσουμε απο τώρα τα φάρμακα...

Κάναμε και το πρωτο μας εμβόλιο. Εκλαψε πολύ το μικρούλι μου... :cry: Κάναμε λίγο πυρετούλι αλλά ολα είναι υπο έλεγχο. Αααα κοκκίνησε πολύ και το σημείο όπου έγινε το εμβόλιο και του πονούσε πολύ.Του έβαζα οινόπνευμα και σιγά σιγά εξασθενεί.

Απο ξένο συνεχίζουμε το S 26 Gold το οποίο είναι το ιδανικό γάλα για τον μικρούλη μου!Και βάρος παίρνουμε, και τα κακάκια μας τα κάνουμε κανονικά αλλά και μας αρέσει!!!!

Αυταααα!!!

Θα μπαίνω πιο συχνά πλέον γιατί μου λείψατεεεεε!!!

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλιτσες ....

siaki μου να χαιρεσαι τον γιο σου να ειναι γερος και σε εσενα καλη λοχεια ..περιμενουμε φωτο του κουκλου σου !!!

απο οτι βλεπω σιγα-σιγα μαζευομαστε ολες απο το παλιο καλο μας παρεακι !!

ΜΑΝΝΟΥΛΑ ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕΣ μην ξανα απουσιασεις τοοοοσο καιρο!!!

Βασουλιτσα μου κι εσυ εχεις καιρο να μπεις στο Mammy απο σταγονες του δινω το infacolic αλλα χαλαστικα με αυτα που εγραψε η Αναστασια για το φαρμακο!!!!

Αναστασια μου γλυκια κι εγω περασα ασχημη μαστιτιδα με πυρετο και εγινα χωμα ..δεν αντεξα μετα απο αυτο εκοψα και το θηλασμο γιατι με γονατισε :cry:

με την αντιβιωση ομως ογκμεντιν η μαστιτιδα περασε με την μια δεν χρειαστικα δευτερη αντιβιωση ..εσυ την εχεις δοκιμασει ? γιατι εχω ακουσει οτι ειναι κορυφη και συμβατη με το θηλασμο ;) οπως και να εχει περαστικα σου κοριτσακι ..καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι αυτο που περνας γιατι το περασα κι εγω ...

τα φιλακια μου σε οσες ξεχασα ...

υγ οσες μπορειτε πειτε μου αν πεταγεται ο αφαλος στο μωρακι σας ...εμας πεταγεται πολυ και φοβαμαι για ομφαλοκηλη ...

επισης ειχαμε αιματακι 1 σταγονιτσα τα κακα μας η παιδιατρος ειπε αλλεργια στο γαλα ..αναστασια μου αν μπορεις ρωτησε τον αντρα σου αν ισχυει κατι τετοιο ....εθχαριστω εκ των προτερων !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα! Κυριακάτικα βλέπω όλες σπίτι είμαστε :( Εγώ πήγα και 2 ωρίτσες για μάθημα, πήρα και τα δίδυμα μαζί και τη μπεμπαμπλομ. Πάλι καλά που κοιμόταν και με άφησε να κάνω τη δουλειά μου.

Μην ξεχάσω, να ζήσουνε τα νέα μωράκια, πάντα καλότυχα και πάνω από όλα υγεία!

Καλά τα διάβασα όλα, άντε να θυμηθώ σε τί ήθελα να απαντήσω. Ας ξεκινήσω με το αίμα στα κακά

Η δικιά μου είχε και αίμα και διάρροια με βλέννες. Η παιδίατρος μου σύστησε να αραιώσω το γάλα, δηλαδή μία μεζούρα σε 45ml νερό και να κάνω μία καλλιέργεια κοπράνων. Πρέπει πρώτα να ελέγξεις αν έχει κολλήσει κάποιο μικρόβιο π.χ σαλμονέλα.

Με το αραιωμένο γάλα σταμάτησε σε 4-5 μέρες και η διάροια και το αίμα και σιγά σιγά μου είπε να της δίνω κανονικά το γάλα της. Σε περίπτωση που εμφάνιζε ξανά διάροια ή αίμα, τότε θα αλλάζαμε γάλα και θα πηγαίναμε σε κάτι υποαλλεργικό. Τελικά δεν ξανάκανε και δεν χρειάστηκε να το αλλάξω.

Αναστασία (ann-n) εγώ τη γλίτωσα με τη μαστίτιδα γιατί δεν έκατσα και πολύ να πειραματιστώ. Το στήθος μου ήταν τεράστιο και είχε πετρώσει από την πρώτη μέρα που ήρθε το γάλα. Προσπάθησα για αρκετές ώρες κι αφού είδα ότι δεν αδειάζει με τίποτα και πονούσε τρομερά, πήρα το χάπι, με έδεσαν και το έκοψα. Και φαντάσου πως ενώ δεν το άφησα μέρες, είχα για μια βδομάδα 39 πυρετό.

Δεν ξέρω τι να σου πω, είναι προσωπική σου επιλογή το τί θα κάνεις με το θηλασμό, αλλα θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά να το κόψεις. Η μαστίτιδα δεν είναι απλό πράγμα.

Αυτά, δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Εγώ δεν έχω και ιδιαίτερα νέα. Η μπέμπα ήσυχη είναι όλη μέρα εκτός από λίγη γκρίνια το απόγευμα, για 5 -10 λεπτά. μάλλον έχει αέρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεη μου ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ο παιδαρος κοριτσακι μου! Να τον χαιρεστε και να τον δειτε οπως επιθυμειτε! Παντα να ειναι γερος και τυχερος στη ζωη του και εσυ καλη λοχεια να εχεις!

Βασουλα (WENDY) μου και εμενα μου λειψατε παααρα πολυ, προσπαθω ηδη να επανορθωσω! Απο εδω και περα θα ειμαι πιο τακτικη, υποσχομαι. Περασες και εσυ μεγαλη ταλαιπωρια με το θηλασμο και τη γεννα αν θυμαμαι καλα, δυσαρεστη εμπειρια τοκετου (και εγω τα ιδια με τον τοκετο, σε καταλαβαινω...) Ευχομαι ομως να ειναι και το τελευταιο δυσαρεστο που σου συμβαινει και απο εδω και περα μονο χαρες! :D Α, οσο για τον αφαλο του, καλυτερα να το δει ο παιδιατρος, μην προβληματιζεσαι ομως, μαλλον δεν θα ειναι κατι σημαντικο. Και σε εμας πεταγεται (λιγο ομως) ο αφαλος.

Βικουλινι και εμενα μου εχει μειωθει το γαλα σε σχεση με την αρχη, αλλα το παλευω οσο μπορω. ΑΞΙΖΕΙ!!! Oσο εχω θα του δινω!

Κοριτσια και εμεις εχουμε κολικους, αλλα δεν του δινω κατι. 1ον ειναι ηπιοι (σε σχεση με του Γιωργου που σφαδαζε!) και 2ον η παιδιατρος μας ειναι κατα των φαρμακων απο τοσο νωρις. Τουλαχιστον δεν υποφερει πολυ, αλλιως κατι θα καναμε και εμεις. Προς το παρον, μονο αγκαλιτσες και μασαζακι στην κοιλιτσα. Εχουν καποιο αποτελεσμα...

Βασουλα (βασομιτς) κανατε το πρωτο σας εμβολιακι? Μπραβοοοο!Κριμα που πονεσε το μικρουλι! Περαστικα του μωρε! Και εγω χαθηκα απο εδω οπως και εσυ!

Αναστασακι μου γλυκο εμεις τα ειπαμε και στο φεις. Πολλα φιλια σε μαμα+κορη απο μαμα+γιο!!! Χιχιχιιχι!

Λαμπρινη μην ανησυχεις, και εμεις στο μικρο βαζουμε συχνα φυσιολογικο ορο, βουλωνει η μυτουλα του και δεν μπορει να αναπνευσει καλα. Αλλα με τον ορο ολα οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n μου σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις το σύζυγο (τι τραβάει κ αυτός με μας εδώ μέσα). Ένα μήνα τώρα δεν χρειάστηκε να της βάλω ποτέ φυσιολογικό ορό - όσο δεν πήρε τόσο καιρό τον πήρε σε δυο μέρες... έβαλα κ θερμόμετρο πριν λίγο κ είχε 37 (νομίζω για τα μωρά είναι εντάξει αυτή η θερμοκρασία), τα κακάκια μας όπως έβγαιναν πριν, βγαίνουν κ τώρα... το μόνο που παρατήρησα ήταν πολλά σάλια... Ααααα χθες το βράδυ της έκανα κ μασαζάκι με ζεστο λαδάκι κ χαμομήλι !!! (θα σας βάλω φωτό). Της άρεσε πάρα πολύ ...

Άννα μου ανησυχώ γιατί δεν θέλω να χει κολλήσει κανά κρύωμα κ πάει κάηκα μετά... :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n μου σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις το σύζυγο (τι τραβάει κ αυτός με μας εδώ μέσα). Ένα μήνα τώρα δεν χρειάστηκε να της βάλω ποτέ φυσιολογικό ορό - όσο δεν πήρε τόσο καιρό τον πήρε σε δυο μέρες... έβαλα κ θερμόμετρο πριν λίγο κ είχε 37 (νομίζω για τα μωρά είναι εντάξει αυτή η θερμοκρασία), τα κακάκια μας όπως έβγαιναν πριν, βγαίνουν κ τώρα... το μόνο που παρατήρησα ήταν πολλά σάλια... Ααααα χθες το βράδυ της έκανα κ μασαζάκι με ζεστο λαδάκι κ χαμομήλι !!! (θα σας βάλω φωτό). Της άρεσε πάρα πολύ ...

Άννα μου ανησυχώ γιατί δεν θέλω να χει κολλήσει κανά κρύωμα κ πάει κάηκα μετά... :cry::cry::cry:

Λαμπρινή μου μην το παρακάνεις με το φυσιολογικό ορό, καμιά φορά έχει αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που θες αν τον χρησιμοποιείς συνέχεια. προσπαθησε να της ξεμπουκώνεις τη μυτουλα με το πουάρ. Πάντως δεν θα έβλαπτε μία επίσκεψη στο παιδίατρο, έτσι για να καθησυχαστείς κιόλας. το 37 μισ χαρα ειναι. ξέρεις όμως, πρωκτικά τη μετράμε τη θερμοκρασία σε αυτή την ηλικία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι το έκανα κ γω... θερμόμετρο στον ποπούλι... :(

Όσο για τον ορό εντάξει δεν της κάνω κ πλύση... :lol::lol::lol::lol:

Στον παιδίατρο θα πάμε αύριο πρωί... για να την ζυγίσουμε κιόλας να δούμε πόσα έφτασε η μαγουλού μας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου τι κανετε???

θεη να σου ζησει!!!!!!! να εχει υγεια και τυχη στη ζωη του παντα!!!

σημερα πηγαμε την πρωτη μας βολτα!!! μας εδωσε το οκ η γιατρος μας προχτες και σημερα που ηταν ωραια μερα βγηκαμε τσαρκα!!!!!

τελεια ενιωθα εξω με τα μωρα!!! τσακωνομασταν με τον μπαμπα ποιος θα εχει το καροτσι... :lol::lol::lol::lol:

στο δρομο οι αγνωστοι μας ευχ :lol: ονταν για τα μωρα μας :):D:D:D:D:D

κατσαμε και 20 λεπτα για καφε, τοσο αντεξαν τα μικρα μου :? μετα γκρινιαζαν!!!

οσο κινουμασταν κοιμοντουσαν, μολις σταματησαμε για καφε ξυπνησαν... τα καθαρματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια να σου ζησει το αγγελουδακι!οση ταλαιπωρια και αν ειχαμε αλλες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο παντα θα λεμε οτι αξιζε τον κοπο!οτι και να λεμε αυτα πλεον εινια η ζωη μας ολη!!!να ειναι γερος και παντα δυνατος και ευλογημενος!καλη λοχεια και σε σενα!!!

ΒΙκουλινη ναι ειναι παιδιατρος ο αντρας μου.οι σταγονες αυτες που ειπα ειναι επεξεργασμενη φυσιολογικη χλωριδα του εντερου η οποια υπαρχει ηδη στο εντερακι του μωρου αλλα σε μικροτερη ποσοτητα και το δινεις και ωριμαζει το πεπτικο συστημα.υπαρχει στο φαρμακειο και δεν ειναι φαρμακο σε καμια περιπτωση.εγω επειδη θηλαζα και επρεπε να δινω τις σταγονες εβγαζα με το θηλαστρο και ριχναμε τις σταγονιτσες μεσα στο μπιμπερο.ριχνεις 5 σταγονες στο μπιμπερο και το ανακατευεις.επειδη ομως ενδεχεται να μην φαει πχ 100μλ(αν τοσο ειναι το γευμα του) αλλα λιγοτερο βαζεις 30 μλ ριχνεις τις σταγονιτσες το δινεις και μετα δινεις το υπολοιπο γαλα.εγω ετσι κανω.μια φορα την ημερα το δινεις καθε μερα για 3 μηνες γιατι τοσο κατα κανονα διαρκουν οι κολικοι.το ινφακολικ ειναι φαρμακο,υπαρρχει και εδω που ζουμε αλλα ο αντρας μου δεν το συστηνει γιατι δεν βοηθανε καθολου.

Βασιλικη μου κ συ περασες μαστιτιδα?αχ!με καταλαβαινεις λοιπον!το ακμεντιν δεν το δοκιμασα εξ'ολοκληρου γιατι το μικροβιο που ειχα-εχω δεν συνιστουσε αυτη την αντιβιωση.

ενδεχεται να ειναι ομφαλοκοιλη λεει ο αντρας μου αλλα ετσι κ αλλιως δεν μπορεις να κανεις τπτ.

το αιματακι που ειδες ισως ειναι αλλεργια στο γαλα.αν ειναι πρεπει να δινεις στο μωρο γαλα που δεν περιεχει πρωτεινη γαλακτος.

Χρυσα μου δεν πειραματιστηκα καθολου.απλα προσπαθησα να τη θηλασω οπως καθε μανουλα απλα ημουν ατυχη και ιδιαιτερα ευαισθητη.δεν θελω να σταματησω με τπτ τον θηλασμο αλλα αν δεν φυγει το μικροβιο και αυτη τη φορα φοβαμαι να το συνεχισω γιατι υπαρχει κινδυνος για σηψαιμια και δεν θα το ρισκαρω!προτιμω να ειμαι εγω καλα για να ειναι κ το μωρομου καλα παρα να παλευω για τογαλα μου κ στο τελος να βρεθω στο νοσοκομειο..γιατι αν δεν κανω κατι εγκαιρα θα μπω για ενδοφλεβια αντιβιωση και το μωρο μου ποιος θα μου το κρατησει?ειμαστε και μονοι μας εδω γμτ μου!ελπιζω να παει καλα αυτη τη φορα Παναγιτσα μου γιατι δεν μπορω αλλο..και εσυ δυσκολα περασες ??α μωρε κοπελα μου!

Αννουλα μου φιλακια πολλα και σε σενα και σε ολη την οικογενεια!!

Λαμπρινη μου :-* το 37 θεωρειται φυσιολογικο.ως και το 37,6 ειναι οκ στα μωρα.τι μπουμπουκι ειναι αυτο????φτου φτου!!!!αχ τι βλεπω?τιβλεπω???????θρυλος το κοριτσακι σου????ο αντρας μου πολυ χαρηκε που ειδε το μαξιλαρακι σας....χαχαχα!εχετε παει στη μπουτικ?θελω να παρω πιπιλα του ολυμπιακου και κανα φορμακι..χαχα!!!

Βασιλικη μου ζουζουνακια τα μωρακια σου!!!και εμας ετσι κανουν στο δρομο ποσο μαλλον στα δικα σας που ειναι και διδυμα!χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ..

αν ειναι ομφαλοκοιλη κριμα που δεν μπορω να κανω κατι :cry: να υποθεσω θα περασει μονο του ???

και η παιδιατρος το ιδο μας ειπε για το αιματακι οτι ειναι αλλεργια σε καποια πρωτεινη γαλακτος μας εδωσε το s-26ha κι αν ειναι και σε αυτο αλλεργικος τοτε αναγκαστικα θα παμε στα υποαλλεργικα ( απλα θα ειναι η τελευταια λυση )

η μαστιτιδα πραγματικα ειναι παρα πολυ δυσκολη αρρωστια ( γιατι σαν αρρωστος αισθανεσαι ) σκεψου οτι ειχα 39,6 και δεν ελεγε να πεσει με αντιπυρετικα ,αναγκαστικα να παω στο νοσοκομειο να μου κανουν ενεση για να πεσει ο κ@λ@πυρετος !!!!φυσικα με την μαστιτιδα δεν μπορουσα ουτε για πλακα να δω το μωρακι μου ηταν σαν να περνουσα βαρια γριπη περριτο να πω οτι το στηθος μου ειχε παρει φωτια! ...η γνωμη μου ειναι πανω απο ολα να ειμαστε καλα εμεις και τα μωρακια μας ...ολα τα αλλα ερχονται δευτερα ...το μωρο καταλαβαινει οταν δεν ειμαστε καλα ...

πολεμισε το οσο μπορεις χωρις να κανεις κακο στην υγεια σου ...και φυσικα χωρις να ξεπερασεις τα ορια σου, τα οποια μονο εσυ γνωριζεις ..σου ευχομαι να εχεις γρηγορη αναρρωση ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ...ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΜΥΘΕΥΤΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΠΑΡΟ ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσαρες!!!τι θα κανω μαυτο το ιντερνετ,ελεος!!! :evil:

το μωρο μου το γουσταρω τρελα,μονο που στεναχωριεμαι που εχει τοοοση δυσκολια στο ρεψιμο.αλλαξαμε γαλα(απο αλμιρον σε νατιβα)βελτιωθηκαν οι κολικοι δε λεω,αλλα η δυσκολια στο ρεψιμο παραμενει.αραιωσαμε το γαλα,δηλαδη στις 5 μεζουρες βαζω 165 ml.οταν ρευτει αυθορμητα χωρις μιση ωρα τριψιμο κ μια ξαπλα μια ορθιο,χοροπηδαω απτη χαρα μου.

αυριο 40ντιζουμε κ θα αρχισουμε τις βολτες!!!

δε βλεπω ναχει κανει καμια τηνα ρχη για σεξ.μια χαρα την εχω βρει ,δε μουχει λειψει τρελα,ασε που κολωνω στην ιδεα της διεισδυσης!!!! :oops::oops::oops: τα υπολοιπα τα εχω ξεκινησει γιατι ειναι ανωδυνα!!!σορυ για το θρασος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου η ομφαλοκοιλη περναει μονη της.μην ανησυχεις..αν ειναι αλλεργια στο γαλα θα πρεπει να αλλαξετε το γαλα..ο αντρας μου κανει υποειδικοτητα στην παιδοαλλεργιολογια και ειναι συνηθες φαινομενο αυτο..ουτε και αυτο πρεπει να σε ανησυχει.υπαρχει λυση!απλα το μονο αρνητικο με τα γαλατα που δεν περιεχουν πρωτεινη γαλακτος ειναι οτι μυριζουν ασχημα.βεβαια η μυρωδια ειναι αμελητεα ποσοτητα.κατα τ'αλλα ολα καλα!

Βικουλινι αν πας αυριο στο φαρμακειο πες τους πως θελεις τα προβιοτικα ή αλλιως λακτοβακιλλους.δεν γνωριζω πες τους την εμπορικη τους ονομασια.η ονομασια ειναι ιδια με καποια εταιιρεια που βγαζει γαλα για το μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω βρε κορίτσια ταλαιπωρηθήκατε απο μαστίτιδα;

Τελικά τι είναι καλύτερο;

Να έχεις γάλα και να υποφέρεις απο μαστίτιδα ή να μην έχεις γάλα και να ταλαιπωρείσαι με το θήλαστρο;

Τι ρωταω τωρα,ε;Φυσικά κανένα απο τα δυο αλλά τελικά λίγες είναι οι μανούλες απο την ομάδα που θηλάζουν χωρίς προβλήματα...

Ελπίζω στο επόμενο μωράκι που, πρώτα ο θεούλης, θα κάνω, να τα πάω πολύ καλύτερα με τον θηλασμό γιατί με πείραξε πάρα πολύ που δεν έδωσα πολύ γάλα στο μικράκι μου...

Αναστασία μου σχετικά με την ομφαλοκήλη που έγραψες, ο δοκτορ μας είπε να του βάλουμε βαμβακάκι ώστε να του πιέζει τον αφαλό και να το δέσουμε με λευκοπλάστ...Τι λέει ο άντρας σου για αυτήν την τακτική;

Δώσε και ένα φιλι στα μπουτάκια της κουκλάρας σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ann μου γλυκιά ο πυρετός μας έφτασε το 38,5 γύρω στις 21:00, οπότε αύριο πρωί πρωί στον παιδίατρο !!!

Όσο για την ομάδα... σύζυγος κ γιος φανατικοί ολυμπιακοί... η κόρη θα δείξει.

Και πως να μην είμαστε οικογενειακώς αφού εγώ κ ο σύζυγος γνωριστήκαμε στο Καραϊσκάκη. Εγώ πήγα να βρω την κολλητή μου να της κάνω παρέα... γιατί σπίτι βαριόμουνα (κ γιατί ο δικός της θα μας έβαζε δωρεάν λόγω που δούλευε εκεί). Η φίλη μου καθόταν μαζί με 2 φίλους, ο ένας απ' αυτούς ήταν κ ο σύζυγός μου τελικά... ΞΕΡΕΙΣ τι είναι να μπαίνεις σε κατακόκκινο γήπεδο ντυμένη στα κιτρινόμαυρα ? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Μπαμ έκανα από μακριά κ τον μάγεψα.... ;););););)

Όσο για την μπουτίκ την έχουμε επισκεφθεί πολλές φορές για φορμάκια, μπιμπερό, πιπίλες, σεντόνια, παπλωματοθήκες, κλπ... :-bd:-bd:-bd:-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες καληνύχτα... πάω μπας κ κοιμηθώ λιγάκι γιατί από χθες δεν κατάφερα να κοιμηθώ σχεδόν καθόλου... απορώ πως κρατιέμαι ακόμα !!! Ελπίζω με το που ξαπλώσω να μην ξυπνήσει η μικρή γιατί κάηκα... αύριο θα κουτουλάω... εκτός κ αν έχω κρυφές αντοχές...

Φιλάκια σε όλες. Θα τα πούμε αύριο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ;;;

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΞΕΝΥΧΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ!!ΑΚΟΥΣΤΕ ΩΡΑΡΙΟ...ΞΥΠΝΗΣΕ ΣΤΗΣ 1,20 ΓΙΑ ΜΑΜ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 2,15 ...ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΣ 4,15 ...ΕΦΑΓΕ ΣΤΗΣ 5,20 ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΣ 7,30!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΞΥΠΝΙΑ....ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ!!!ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ...ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΚΟΜΑ!!!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou kalimera ...emeis ksipnioi eimaste opos ka8e mera..ksipname 12 to vrady meta stis 2-3 meta pali stis 5 k pali stis 7 k dn ksanakoimomaste....koutalao leme.....WENDY na s zhsei o gios!!!!!

Na kserete epeidh sas eida k lete gia pireto sta mwra anw t 38 thewreite piretos....oti 8elete rwtate me gt tn paidiatro tn ehw priksei ..paizei na thn ehw rwthsei ta PANTA!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...