Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eλπιδα μου σ'ευχαριστουμε πολυ!!αν ειχε κολικους θα το καταλαβαινες απο τα ποδαρακια της.προφανως για καποιο λογο ενιωθε φοβο και ηθελε την αγκαλια σου.δεν ακουγεται να ειναι κατι παθολογικο.λιγη αγαπη και στοργη ηθελε η φραουλιτσα σου μωλε.επισης ισως να ειδε και κανα ασχημο ονειρο.πωπω!τι προγραμμα σουπερ εχετε φτιαξει???φανταζομαι ποσο ξεκουραστη θα εισαι..φτου φτου!!!απο μαμ πως πατε?ο θηλασμος?

Μα είναι δυνατόν να της έλειπε στοργή κ αγάπη με τόσα ρουφηχτάαα φιλιά και ζουλιχτέεες αγκαλίτσες που της κάνω κάθε μέρα??? :oops::oops:

Ξεκούραστη πάντως δεν θα το λεγα Αναστασία μου.Μπορεί να κοιμάμαι αρκετά το βράδυ,αλλά από την ώρα που θα σηκωθώ ρίχνω τόσο τρέξιμο να καθαρίσω το σπίτι,να μαγειρέψω,να κάνω εξωτερικές δουλειές,να ψωνίσω για το σπίτι,να κάνω ένα μπάνιο και να θηλάζω και τη μπέμπα κάθε 2 ώρες(για να μην πούμε για την υπόλοιπη φροντίδα) που οι μαύροι κύκλοι δεν λένε να φύγουν.Ολες λίγο-πολύ έτσι είμαστε,αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ να δουλεύω και έξω!Χρύσα μου χαρά στο κουράγιο σου!!!

Πάω για νάνι που δεν το βλέπω απόψε γιατί η Φραουλίτσα μου κοιμάται σήμερα ΟΟΟΛΗ μέρα! Ξυπνάει τρώει κοιμάται!

:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι παλι εδω!!!βγαζω γαλα για να το πεταξω και ειπα να μπω παλι!

Λαμπρινη μου φαγανουλα τη βλεπω τη μπεμπουλα σου.εμεις γινομαστε 2 μηνων το σαββατο και τρωμε 100 μλ.φτου φτου!!!

Ελπιδα μπορει να κουραζεσαι πολυ αλλα αν θες να ξεκουραστεις μπορεις να το κανεις.εγω την κουραση την εχω μονο απο την καραμελιτσα μου.δεν προλαβαινω να καθαρισω ουτε να κανω ολα αυτα που ανεφερες παρα μονο το φαγητο.εισαι τυχερη καλα λεω εγω!ασε που θα εκμεταλλευομουν την ευκαιρια να ξεκουραστω βλεποντας πως το μικρο μου κοιμαται.κ μενα κοιμαται ολη την ημερα αλλα πανω μου ,τι να το κανω ετσι?:):) οσο για την κριση που τα πιανει τι να πω????η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.σε εμας καθε βραδυ απο τις 8 ως κ οσο της παρει κλαιει χωρις λογο.

παω να κοιμηθω..ελπιζω να αργησει να σηκωθει ο θησαυρος μου μηπως κ ξεκουραστω λιγο η δολια μανα. :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά δεν περίμενα ότι τρώει αρκετά, γιατί δεν είναι σταθερή στο πρόγραμμά της. Συνήθως τρώει στο 3ωρο γύρω στα 120 γραμμάρια. είναι και κάποιες φορές όμως που χτυπάει 150 ή και 200!! και άλλες που τρώει μόλις 70 γραμμάρια. Γι αυτό μου είπε η παιδίατρος ότι πρέπει να βάλω πρόγραμμα. Να σταματήσω το τάισμα ανά 3ωρο. Τώρα που είναι 2 μηνών και 5,5 κιλά πρέπει να παίρνει 5 γεύματα την ημέρα. Θα προσπαθήσω το σαββατοκύριακο που δεν θα δουλεύω τόσες πολλές ώρες και θα μπορώ να κοιμηθώ την ημέρα αν δεν πιάσει, να της το κόψω το βραδινό δίνοντας χαμομήλι αντί για γάλα. άλλωστε και όταν ξυπνάει το βράδυ πίνει 60-70 γραμμάρια και πέφτει ξερή.

Με σκάει όμως βρε άννα. Την τάισα σήμερα μετά από 5 ώρες και έφαγε μόλις 70 γραμμάρια. Με αποτέλεσμα μετά από μία ώρα να θέλει συμπλήρωμα. ήπιε άλλα 30 και μετά από μία ώρα πάλι δεν κοιμόταν. φαντάζομαι ότι πεινούσε. Την άφησα όμως και τελικά μετά απο άλλες 4 ώρες ήπιε 150. Δύσκολο να το βάλεις αυτό το πρόγραμμα.

Επίσης έχω να κάνω μια ερώτηση. Πως στο καλό φαίνεσαι τόσο φρέσκια στις φωτογραφίες????????

Κι εγώ έχω κάτι μαύρους κύκλους σαν να με ταράξανε στο ξύλο :(:(:( φτου φτου να μην σας ματιάσω μάνα και κόρη, είστε κούκλες!

Τυχαία έπεσα πρώτα πάνω στο ποστ σου. Χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω, και η μικρή έτσι τρώει, όπως η μικρή σου. Η γιατρός μου είπε "όσο θέλει και όποτε θέλει". Είναι πολύ μωρά για να περιμένουμε ότι θα μπουν αμέσως σε τέτοιο πρόγραμμα, ξέρω γω; Ούτε στον ύπνο δεν έχουν ακόμη πρόγραμμα... Κι εγώ προσπαθώ να την ξεγελάω λίγο με πιπίλα κλπ αλλά αν πεινάει πεινάει, πώς θα γίνει;

Πάντως μην ανησυχείς βρε Χρύσα, θα στρώσουν αυτά. Το θέμα είναι να τρώνε. Τώρα αν τρώει 150άρια-200άρια, τι πειράζει να φάει 70άρι μια φορά έστω κι αν έχουν περάσει 5 ώρες; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητήρια! επιτέλους με αυτόν τον αφαλό! τώρα θα κάνετε και μπανάκι άνετα άνετα.

μήπως βιάζεσαι να τον πλύνεις όταν κάνει τα κακά του και δεν προλαβαίνει το έρμο το μωράκι να τελειώσει?? περίμενε λιγάκι πριν τον πλύνεις για να αποφύγεις τα ατυχήματα.

όσο για την Κατερίνα, ποιος ξέρει. Ελπίζω μόνο να μην τραβάει μεγάλα ζόρια!

Όχι απλώς η δεύτερη δουλειά που έχω πιάσει από το σπίτι είναι τελικά πολύ χρονοβόρα. Ίσως φταίει κ το ότι η μικρή δεν κοιμάται καθόλου μέσα στη μέρα και μια ασχολούμαι μαζί της μια γράφω :?

Ρε κορίτσια εσάς κοιμούνται τη μέρα; Πώς στο καλό αντέχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, τι όμορφες :D Το χαμογελάκι όντως είναι για να λιώνεις! Περαστικά σου καλό μου. Εύχομαι να τελειώνει αυτή η ιστορία. Παρα-ταλαιπωρήθηκες :?

Η μικρή έκανε κι εκείνη εμβόλιο τη Δευτέρα. Ούρλιαξε σπαρακτικά, αλλά ευτυχώς όλα καλά κατά τ' άλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααααααααα!!!!Σήμερα ήταν το πρώτο βράδυ που και τις 2 φορές που σηκώθηκε ήπιε μόνο από στήθος χωρίς καθόλου συμπλήρωμα :D Μάλλον έκαναν δουλειά τα χαπάκια, τι να πω... Αλλά μπορεί και να είναι τυχαίο οπότε ας μη χαίρομαι...

Χρύσα, με τα κακάκια του είναι σας να το κάνει επίτηδες... όταν χαλαρώνει από το άλλαγμα και από το νερό, τότε του έρχονται και άλλα τσίσα και κακά :roll::roll::roll: Πω, πω 10 ώρες την ημέρα δουλεύεις???Δεν πήρες άδεια λοχείας??Το μωράκι το κρατάει η μαμά σου?? Και εγώ αρχίζω δουλειά τη Δευτέρα και είμαι πολύ στενοχωρημένη που θα το αφήσω το γλυκάκι μου στη μαμά μου. Θα δουλεύω λίγες ώρες την ημέρα αλλά και πάλι είναι τόσο μικρούλι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kuaki, ανησυχήσαμε!!!Μου κάνει εντύπωση πώς αντέχει χωρίς καθόλου ύπνο μέσα στην ημέρα!

Ντούρασελ το Αλκμηνάκι :D . Όταν είναι ξύπνια δεν είναι ήσυχη να την αφήσεις στο ρηλάξ της και εσύ να δουλέψεις?? Όταν αρχίσεις την κανονική σου δουλειά θα τα προλαβαίνεις όλα??

Πάντως με το μωρό περνάει η μέρα χωρίς να το καταλάβω... Φτάνει βράδυ και σκέφτομαι ότι όλη μέρα εκτός από δουλειές σπιτιού και να ταϊσω τον μικρό δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα άλλο, άντε και καμία βόλτα που είμαι με το ρολόι στο χέρι να γυρίσει στο δίωρο μήπως πεινάσει και αρχίσει να κλαίει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera!!!!koritsia eseis poy 8ylazete ti sidiro pinete kai poso? :?

Legofer, 2 αμπούλες την ημέρα...

Αλλά διάβασα ότι ο σίδηρος στο θηλασμό δεν κάνει καλό γιατί εμποδίζει την απορρόφηση σιδήρου από το μωράκι (εκτός αν η μητέρα έχει σοβαρό παθολογικό πρόβλημα). Ο γιατρός μου πάντως μου είπε να πάρω για τουλάχιστον 2 μήνες :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα.

Σημερα η μικρή μου γκρινιάζει από το πρωι .Την παίρνω αγκαλίτσα κοιμάται και μετά απο λιγο τα ίδια.Μηπως είναι κολικοί?

Σημερα θα έχω και επισκέψεις κατι κοτσομπόλες θείες του άντρα μου και πρέπει να κανω και δουλειες... :evil:

Χρύσα μου πως αντέχεις?Και εγω θα αρχίσω δουλεια σε λίγες μέρες και κουράζομαι από τωρα μονο με τη σκέψη.Παλι καλα που ο άντρας μου με βοηθάει πάρα πολύ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο εμας!!!!!

κατερινα μου κι εμενα η μικρη ολη μερα ξυπνια ειναι!!! :?

κι εγω απορω πως αντεχει.... :o τη νυχτα πεφτει ξερη, με το ζορι τρωει!!!!

ομως τι να το κανω που τη νυχτα βαραει σκοπιες ο μπεμπης.... :roll:

εχουν σχεδιο εξοντωσης της μαμας τα παιδια μου!!! και το εφαρμοζουν με απολυτη επιτυχια :lol:

εμενα κοριτσια η μου ηρθε περιοδος η κατι δεν παει καλα :?

επισης η τομη μου σε ενα σημειο τρεχει ενα υγρο που μυριζει ασχημα :shock:

ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω και να το περιποιηθω , μαλλον ειναι καποιο εσωτερικο ραμα...

αλλα ολα τα ειχα οι συχνες πλυσεις της τομης μου ελειπαν... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!!!Κατερινακι και μενα δεν κοιματε την ημερα...και μενα οταν πειναει δεν τον ξεγελας ουτε με τσαι ουτε με πιπιλα ουτε με βολτα... :lol::lol: ,αλλα χωρις πλακα,ΠΩς ΑΝΤΕΧΟΥΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :-?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou glika :):):)

kai mena i mikri ama peinaei sikwnei epanastasi kai de ksegeliete me tpt i plaka einai oti pianei ti pipila kai ti peta apo ta neura tis xwris plaka, mia mera mperdeutike kai travikse ti mitoula tis anti ti pipila kai meta eklaige akoma poio polu :shock:

na sas pw oti xtes i kiria mou me katourise xaxaxaxaxa opws leei kai i katerina mas me to mpanio xalarwse kai tsourrrrrrrrrrrrrr panw sti mamaka ta tsisakia :D:D:D

vasiliki mou exoume akrivos tin idia aporia, exw akoma aima to opio pisteuw oti einai periodos, ta loxeia mou eixan ellatothei prin sarantisw eixan meinei ugra kafe auta omws ta eixa, ospou kapoia stigmi sas to eixa ksana grapsei mou irhe aima polu aima sa periodou :shock: auto exw kai twra

mipws na parw to giatro mou til?????? mporei na simvainei kati tetoio???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. φωτό 1 από 16-7-09 και φωτό 2 από 30-9-10

Είμαι για :lol::lol::lol: . Βρήκα κ έβαλα τα ίδια ρούχα για να δω τις διαφορές σε φωτό.

:?::?::?:

μια χαρα σε βρησκω!δεν ειναι τρομερη η διαφορα,βασικα δεν φαινεται και διαφορα,ποσα εμειναν 2-3 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

της εγκυμοσύνης άλλα 2 έμειναν... αλλά πρέπει να κατέβω κ άλλο κάτω ... όσα περισσότερα με maximoum τα 10... είναι πολλά ? ? ? Θα δείξει !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες!

Γυρίσαμε απ΄τα ψώνια μας κ τώρα την θηλάζω.

Εγώ πάντως κορίτσια δεν την προλαβαίνω από τσισάκια κ κακάκια,λες κι επίτηδες μόλις της βγάλω τη πάνα τα κάνει όλα! Μπάχαλο η αλλαξιέρα κάθε τρείς κ λίγο,να ναι καλά τα σελτεδάκια!

Να ρωτήσω,εσείς που σαραντήσατε,πήγατε στο γιατρό να σας κοιτάξει?Εμείς σήμερα 50 ημερών κι ο γιατρός μου έχει λυσσάξει να ανέβω αθήνα να με δεί,αλλά τι να κάνω με το παιδί που θηλάζω?Πως να την αφήσω?αφήστε που γάλα δεν μπορώ να βγάλω με το θήλαστρο που έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες!

Γυρίσαμε απ΄τα ψώνια μας κ τώρα την θηλάζω.

Εγώ πάντως κορίτσια δεν την προλαβαίνω από τσισάκια κ κακάκια,λες κι επίτηδες μόλις της βγάλω τη πάνα τα κάνει όλα! Μπάχαλο η αλλαξιέρα κάθε τρείς κ λίγο,να ναι καλά τα σελτεδάκια!

Να ρωτήσω,εσείς που σαραντήσατε,πήγατε στο γιατρό να σας κοιτάξει?Εμείς σήμερα 50 ημερών κι ο γιατρός μου έχει λυσσάξει να ανέβω αθήνα να με δεί,αλλά τι να κάνω με το παιδί που θηλάζω?Πως να την αφήσω?αφήστε που γάλα δεν μπορώ να βγάλω με το θήλαστρο που έχω.

εγω σαραντιζω την Κυριακη αλλα ακομα δεν καθαρισα εντελως,εκει που δεν εχω ξαναεμφανιζονται,αλλα μου πε να παω οταν σαραντισω οποσδηποτε,τωρα θα της τηλ. να δω τι θα μου πει...τι θηλαστρο εχεις;εγω ενα απο τα jumbo χειρος με 9 ευρω που χω,καταφερνω και βγαζω,μεχρι και 120 γρ εχω βγαλει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

της εγκυμοσύνης άλλα 2 έμειναν... αλλά πρέπει να κατέβω κ άλλο κάτω ... όσα περισσότερα με maximoum τα 10... είναι πολλά ? ? ? Θα δείξει !!!

10 κιλακια μια χαρα!!εγω 20 πρεπει να χασω,ωστε να γινω οπως θελω :ymsmug:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

10 κιλακια μια χαρα!!εγω 20 πρεπει να χασω,ωστε να γινω οπως θελω :ymsmug:

μια από τα ίδια :oops::oops: για να γίνω όπως θέλω (και είμουν κάποτε) πρέπει να χτυπήσω την 20 αρα :oops::oops: και χάνω και πολύ δύσκολα :evil: πως τα καταφέρατε και χάσατε τόσα μέχρι τώρα? :roll: Εγώ μόνο 7 έχασα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σαραντιζω την Κυριακη αλλα ακομα δεν καθαρισα εντελως,εκει που δεν εχω ξαναεμφανιζονται,αλλα μου πε να παω οταν σαραντισω οποσδηποτε,τωρα θα της τηλ. να δω τι θα μου πει...τι θηλαστρο εχεις;εγω ενα απο τα jumbo χειρος με 9 ευρω που χω,καταφερνω και βγαζω,μεχρι και 120 γρ εχω βγαλει...

Αλήθεια βρε Μπέλλα μου?? Εγώ ένα χειροκίνητο της κικο 45 ευρώ κ δεν έχω βγάλει ποτέ σταγόνα!!! :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια από τα ίδια :oops::oops: για να γίνω όπως θέλω (και είμουν κάποτε) πρέπει να χτυπήσω την 20 αρα :oops::oops: και χάνω και πολύ δύσκολα :evil: πως τα καταφέρατε και χάσατε τόσα μέχρι τώρα? :roll: Εγώ μόνο 7 έχασα :(

Πονεμένη ιστορία τα κιλά...εχω χάσει 15 κι έχω κολλήσει ρε γμτ,άλλα τόσα πρέπει να χάσω.Η αλήθεια είναι ότι ακόμα τρώω κανονικά λόγω θηλασμού αλλά αυτά τα έχασα χωρίς να το καταλάβω καν.Από δω κ πέρα τι κάνουμε.Ξέρω όμως ότι το σώμα μας χρειάζεται 9 μήνες για να επανέλθει,όσο δλδ χρειάστηκε κ για την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές πήγα στον γυναικολόγο, με εξέτασε και μου έκανε υπέρηχο, όλα καλά! Είμαστε σε καλό δρόμο, μου είπε για να ηρεμήσει η μήτρα και να επανέλθει πλήρως θέλει ακόμα κανένα δήμηνο όπου θα ξαναπάω και για τεστ ΠΑΠ. Μου είπε να κάνω και μια γενική αίματος να δούμε και τον αιματοκρίτη που βρίσκεται.

Πάντος η επίσκεψη μετά τον σαραντισμό επιβάλλετε για να κάνει ένα τσεκ ο γιατρός, μην το αφήσετε. Θα δει την γενική κατάσταση, τυχόν ράμματα, την μήτρα και αν υπάρχουν τυχόν υπολλείμματα π.χ. κομμάτι πλακούντα και άλλα.

Αναστασία το είχα βάλει και παλιότερα το link αν θέλεις ρίξε μια ματιά http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp βάζεις την δραστική ουσία του φγαρμάκου και σου βγάζει αν είναι συμβατό με τον θηλασμό ή όχι αυτό που παίρνεις και σουλ'εει και εναλλακτικά φάρμακα.

Κρίμα να τυρανιέσαι έτσι και να πετάς το πολύτιμο γαλατάκι σου, πονάει η ψυχή μου που το διαβάζω :( Εύχομαι σύντομα περαστικά! psείστε κ οι δυο κούκλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...