Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φιλεναδούλες μου!!!!

Σήμερα πρώτη μέρα μόνη με την κορούλα μου αφού ο μπαμπάς μας επέστρεψε στη δουλειά!Είναι ήσυχο το καλό μου και δε με κουράζει καθόλου.

Κατρινάκι μου καλό μη στεναχωριέσαι!! σίγουρα θα έχεις τα δίκια σου αφού οι πιο πολλοί άντρες δεν καταλαβαίνουν την κατάστασή μας και μας θεωρούν υπερβολικές...Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να συζητήσεις μαζί του τι σε απασχολεί χωρίς νεύρα γιατί δεν είναι ωραίο να ακούει η Ελενα να μαλώνετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερουδιΑ!!!NA SAS PO OTI THN EPILOXEIA KATATHLIPSI THN PERASA!!POLI KLAMA KAI POLISTENAXORIA!..eytyxos de mou bghke pano sto moro..prhstike to sagoni mou epatha neyralgia to opoio to exo ksanapathei otan ftano sto amhn..gyrisa apo to maieythrio spiti monh mou xoris boithei9a apo kanenan..oantras mou htane spiti alla de me boithise kai se polla...de phga sth mama mou na katso liges meres giati tha eixa ton antra mou kai thn pethera mou...oso hrthate eseis toso me boithisane...anoikse h tomh ths kaisarikhs kai akoma den exei kleisei..exo xasei 17 kila se ena mhna kai exo meinei petsi kai kokalo...xromataki kitrinopokai diathesh xalia...kathe mera to proi perno to karotsi kai pame bolta .. ta psonia mou ena kafedaki monh mou...meta spiti..to spiti mas de mou aresei kai den einai boliko einai poli mikro...diafora oikogeneiaka problhmata apo th merai tou antra mou pou ton kanoun na kathete se ena pc mprosta na mhn ksekolaei kai na leei edo ksespao...riksame kana dyo kalous tsakomous alla mataia..eytyxos sxetika einai hremos o mikros...kai ti katalaba,,ego talaiporoume me thn tomh ka den exo kouragio etsi opos egina..oloi oi alloi einai MIA XARA!!!gi ayto koritsakia thn parth sas kai ta mora...kai douleies kai ola kai oloi na mhn popou...kai eimai kai ysterikh me thn kathariothta,,poios ego na leo ta polla kai den kano parapano...telos panton...

post-12198-13873935061402_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι να πω, μόνο κουράγιο. Κρίμα αυτές οι στιγμές είναι μοναδικές και κάποιες από εμάς ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν τις μοιράζονται παρά μόνο με τον εαυτό τους.

Το αντράκι σου είναι όλα τα λεφτά....τι μαλλάκια απαπαπαπαπα :lol::lol::lol:

Υ.Γ.: το σεντονάκι που βλέπω λευκό/κόκκινο είναι εκείνο με τις καρδούλες έτσι? Το έχω κι εγώ, είναι πολύ τέλειο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου να σας ζησουνε σε οσες δεν τα ειπαμε ..Ειναι ολα κουκλακια φτου φτου...Τι κανετε???Εμεις μεγαλωνουμε...σημερα εχουμε παιδιατρο κ εχω κανει μια ολοοοοκληρη λιστααααα με ερωτησεις χαχα

Να σας ρωτησω εγω πηρα λεφτα απο ΙΚΑ ....παιρνουμε και απο ΟΑΕΔ????οποια ξερει ας απαντησει ....

Εγω με τον θηλασμο δυσκολευομαι γτ το γαλα μ δεν ειναι παρα πολυ κ αναγκαζομαι κ του δινω και συπμληρωμα για να χορτασει .... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki mou tha sou dosane apo ika ena xarti gia ton ergodoth kai oaed..sto symplhronei o ergodoths mazi me ayto bibliario ika thn katastash enshmon tou teleytaiou xronou kai to afmsyn taytothta pas oaed kai perneis ena epidoma mhtrothtos mesa se treis mhnes apootan gennhseis.... :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εγώ ακόμα ΟΑΕΔ δεν πήγα. Το χω βάλει στο πρόγραμμα όμως να πάω μέχρι τέλος της εβδομάδας. Όλα τα χαρτιά τα έχω έτοιμα αλλά που να πήγαινα με δύο παιδιά... περίμενα να ξεκινήσει ο Χρηστάκος μου τον παιδικό... τουλάχιστον να πάρω την μπουμπού στο μάρσιπο κ να πεταχτώ... να τα πάρω κ από εκεί... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυξήθηκε το επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ

Στο ποσό των 739,56 ευρώ το μήνα αναπροσαρμόστηκε από την πρώτη του μήνα, σύμφωνα με τις αυξήσεις της συλλογικής σύμβασης εργασίας, η ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας που παρέχει ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού στις μητέρες που βρίσκονται σε εξάμηνη άδεια μητρότητας.

Δικαιούχοι της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας, είναι οι μητέρες, που

απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, έχουν ενεργή εργασιακή σχέση ορισμένου ή αορίστου χρόνου, είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και υπάγονται στη Ε.Γ.Σ.Σ.Ε ετών 2004-2005.

Οι δικαιούχοι επίσης θα πρέπει να έχουν λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ. Ημερομηνία έναρξης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται η επομένη της λήξης της άδειας κυοφορίας-λοχείας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή και της κανονικής αδείας ή και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες. τι κάνετε? δεν πρόλαβα να διαβάσω τα νέα σας, ίσα ίσα την πρώτη σελίδα. δεν έχω να πω κάτι σχετικά με το θέμα, εγώ δεν πήρα δεκάρα από τον ΟΑΕΔ. πήρα όμως από τον ΟΓΑ σαν τρίτεκνη.

Ελπίζω να περάσατε ένα ξεκούραστο σαββατοκύριακο. Εγώ όχι και τόσο, λίγο η δουλειά, το συγύρισμα του σπιτιού και κάποια γεννέθλια στα οποία έπρεπε να πάω τα παιδιά, πέρασε τσακ μπαμ και ούτε που το κατάλαβα. Φτου κι απ'την αρχή!

Να ρωτήσω βρε κορίτσια, γιατί με πρήξανε στην κυριολεξία χτες που πήγα στο πάρτυ. Σας συμβούλεψε εσάς ο παιδίατρος μετά τις 40 μέρες να σταματήσετε απο μόνες σας στο βραδινό το τάισμα, είτε αφήνοντας το παιδί να κλαίει και να το ξεγελάτε με πιπίλα, είτε δίνοντας χαμομήλι? Όλες οι μαμάδες που ήταν στο πάρτυ έτσι μου έλεγαν και τους φαινοταν παρανοικό ότι σηκώνομαι ακόμα και ταίζω τη δικιά μου. Εμένα πάλι που φαίνεται απαράδεκτο για την δική μου τη βολή, να αφήσω το μωρό να κλαίει εφόσον πεινάει.Δεν ξέρω, πείτε μου τη γνώμη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεεεεεεεεεεε όχι να το αφήσουμε το παιδί να πλαντάξει κ στο κλάμα... απλά εγώ θα προσπαθήσω να το ταίζω λίγο πιο αργά απ' ότι τώρα έτσι ώστε να μην ξυπνάει κατά την διάρκεια της νύχτας αλλά γύρω στις 6-7 το πρωί. Θα μαι πολύ ευτυχισμένη αν το καταφέρω αυτό.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα κι εγώ την ταίζω στις 12 με 12 και 30 για να κοιμηθεί καλά, αλλά και πάλι σε 3 ώρες ξυπνάει. και μετά από 3 ώρες ξανά. και να πεις ότι το πίνει και όλο το γάλα. ίσα ίσα 70 γραμμάρια και ξανακοιμάται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!απο τις 3 τα ξημερωματα κοιμηθηκε πριν μια ωρα...... :shock: .καλα πως αντεχει;;;;;

Πω πω! πτώμα θα είσαι. κλαίει και δεν κοιμάται ή απλά κάθεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειμαι Σταυρουλα μου.να χαιρεσαι τη κουκλιτσα σου. Δεν ξερω αν εχεις βαλει φωτο γιατι εχω χασει αρκετα επεισοδια. Εμεις εχουμε κολικους και κλαιμε πολυ συχνα. Ευτυχως τωρα κοιμαται το αγγελουδι μου. Σας βαζω αλλη μια φωτο

post-12184-13873935061549_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia!!!ti kanete?emeis kala!!!simera den i8ele mikros ka8olu na faei ,olo eklege !!!ksaplosa dipla toy kai toy edosa to sti8os kai efage!!!!!!!!oli mera den exei faei ksenw!!!!malon den toy arese etsi pws to kratoysa!!!!makari na einai ayto... :? pringipissa na soy zeisi to kouklaki soy!!!!madre kai egw ton taizw stis 12.. i 1 kai palei ksipnaei meta apo 3 wres!!!ton kanw kai mpanaki prin koimi8oyme!!!den kserw ti lene alla den meniazi na ksipnaw na ton 8ylazw ti nyxta.. afou einai mikruli akoma meta apo 3-4 mines mporei na toy to kopsw alla tora oxi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...