Μετάβαση σε περιεχόμενο

HELP:Αιμάτωμα στον πλακούντα


Recommended Posts

Καλησπερα.

Θέλω την πιθανη προσωπικη σας εμπειρία πανω στο θεμα.

Διανυω την 11η βδομαδα, και σημερα ο γιατρός, ειδε ενα αιματωμα στον πλακούντα 1.26 εκ.

μου είπε οτι δεν τρέχει λογος ανησυχίας παρα μόνο αν δουμε ότι μεγαλώνει αντι να μενει στάσιμο-

Υπάρχει κάποια που να έχει παρομοια εμπειρία και που δεν επηρεασε την εγκυμοσυνη της??

Παρακαλώ - αν η εμπειρία σας ειναι αρνητική, μην μου απαντησετε, καθως και εγω μετράω ήδη μια παλλινδρομη με αιμάτωμα στην μητρα.

Η ψυχολογία μου είναι χάλια, οπότε ...ψάχνω να πιαστω απο κάπου... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδιτσα ΠΩς εγινε αυτο?ειχες καθολου αιμα?ειναι το ιδιο με την αποκόλληση?αν ναι τοτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις γτ συμβαίνει πολυ συχνα. Να εισαι αισιόδοξη κ να κανεις οτι σου λεει ο γιατρός. σου εδωσε αγωγή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τesh δεν μιλησε για αποκόλληση ο γιατρός.

απλά ειδε ενα 'κυκλάκι' αιματος να το πω, με συγκεκριμενες διαστασεις.

Ειχα αιμοραγια την Τριτη που μας πέρασε- αλλά το άιμα ειχε σταματησει.

παιρνω φαρμακα- της παναγιας τα μάτια....απλα παίρνω κ αντιπηκτικά τα οποία αραιωνουν πολύ το αιμα. δεν μου ειπε να τα σταματησω - δεν βλέπει τον λόγο ακόμα.

:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida μηπως είναι αυτό που λέγεται στα αγγλικά subchorionic hematoma?

Αν ναι μπορείς να δεις στο yahoo answers διάφορες κοπέλες που είχαν αυτό το πρόβλημα:

http://answers.yahoo.com/question/index ... 610AA60Sy9

http://answers.yahoo.com/question/index ... 124AA3BA59

θα σου στείλω και άλλα και αν θέλεις να διευκολυνθείς στην μετάφραση χρησιμοποίησε το http://translate.google.com/?hl=el#auto|en|

θα ψαξω και άλλο και θα σου στείλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης μπορείς να βάλεις τον όρο subchorionic hematoma στο yahoo answers και να σου βγάλει τα παρακάτω

http://answers.yahoo.com/search/search_ ... Y!+Answers

συμβαίνει συχνά από ότι διάβασα και μετά από μερικές εβδομάδες φεύγει. Να πάρεις όμως γνώμες και από άλλους γιατρούς. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το παρακάνεις με τους υπερχήχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με σαμανθα...ψαξτο και σε αλλους γιατρους...γνωμες ρε παιδι μου, αφου τα ξερεις αυτα και ευχομαι περαστικο να ειναι!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

περαστικο θα ειναι

σου πλενω τον εγκεφαλο!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πιο πιθανο ειναι να προκληθηκε απο την αιμοραγια που ειχες.κατα πασα πιθανοτητα θα "ξεμεινε" κανα κομματακι αιμα.πως οταν χτυπαμε και μετα μενει αιματωματακι?ειναι σιγουρο πως δεν θα ειναι τπτ,να δεις που την επομενη εβδομαδα θα εχει εξαφανιστει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελίτσες μου χιλια ευχαριστω

Samantha τωρα θα μπω να το ψαξω- σευχαριστω πολυ!

Ρανια και μενα εκει παει το μυαλο μου...μακαρι ναναι ετσι

καλά ζαχαρενια μου τον εκανες τον εγκεφαλο καινουριο!!!!(δεν μου πλένεις και την μητρα να φυγουν τα βαβά???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida έγραψε:

Κοπελίτσες μου χιλια ευχαριστω

Samantha τωρα θα μπω να το ψαξω- σευχαριστω πολυ!

Ρανια και μενα εκει παει το μυαλο μου...μακαρι ναναι ετσι

καλά ζαχαρενια μου τον εκανες τον εγκεφαλο καινουριο!!!!(δεν μου πλένεις και την μητρα να φυγουν τα βαβά???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΚΑΤΣΕ ΦΕΡΝΩ ΤΗΝ ΜΑΝΙΚΑ!!!!

ΚΑΤΣΕ ΦΕΡΝΩ ΤΗΝ ΜΑΝΙΚΑ

ΚΑΤΣΕ ΦΕΡΝΩ ΤΗΝ ΜΑΝΙΚΑ

ΣΗΚΩ ΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΜΑΝΙΚΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Είχα αποκόλληση στην 10εβδομάδα, έκατσα στο κρεβάτι γαι 15 μέρες με utrogestan και μετά απο 3 εβδομάδες που πήγα για την αυχενικη ειδαμε και αιμάτωμα. Είναι απο την αποκόλληση - δεν έχει απορροφηθεί ακόμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι ξεκούραση και όχι πολλές μετακινήσεις. Έκατσα αλλο ένα μήνα στο σπίτι για να φύγει το αιμάτωμα. Ναι μεν έχει κολλήσει ξανά σάκος στην θέση του αλλά δεν έχει επανέλθει εντελώς. Ελπίζω να σε κάλυψα λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euginiafrapa να σου ευχηθώ όλα καλά να πανε και σε σενα.

εμενα αυτο που θα με σκασει ειναι που ο γιατρος δεν ειπε καν την λεξη αποκολληση- να ξερουμε τι γινεται!

παντως σου ευχομαι όλα καλά- εμενα μου ειπε οτι σημασια εχει να μην εξαπλωθει/ μεγαλωσει το αιματωμα.

ΘαΓινωΜΑμα αστα...και γω τα πήρα στο κρανίο...ευχομαι να είσαι καλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koukida λογικά είχες αποκόλληση αφού είχες δει αίμα - λογικά πάντε λέω θα έπρεπε αν είσαι στο κρεβάτι και να περνεις UTROGESTAN..Το αιμάτωμα είναι η λογική συνέχεια της αποκόλλησης. Στις περισσότερες φορές ναι με κολλάει το σημείο αλλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή και ξεκούραση για να απορροφηθεί. Γιατί δεν τον ρωτάς? Για αυτό δεν υπάρχουν οι γιατροί μας??

Εγώ σε 2 μέρες μπαίνω στον 7ο - οπότε είμαστε πάρα πολύ καλά !!!

Και σε εσένα φυσικά έτσι θα πάνε - πάρε τον γιατρό και ρώτα τον. Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου μέρα παρά μέρα το έπερνα τηλέφωνο και ρώταγα ότι απορία είχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευgeniafrapa

η αληθεια ειναι οτι εχω 3 γιατρους και τους ρωταω. ξερεις τι γινεται, κανω μια θεραπεια που ριχνει το ανοσοποιητικο μου κα ιπαιρνω υπαρινη που αραιωνει πολυ το αιμα- και αποτι μου ειπαν και οι 2 (σημερα θα παω στον μαιευτηρα γυναικολογο- οι αλλοι 2 ειναι οι εξωσωματικοι) ειναι κατι σηνηθισμενο σε τετοιου ειδους θεραπειες με αντισταμινικα και υπαρινες. αν δουμε οτι συνεχιστει τοτε θα σταματησουμε τη θεραπεια. Προγεστερονη βαζω απο πριν κιολας την εγκυμοσηνη (απο την ωοληψια)

Ευχομαι να πανε όλα καλά!

:)

αντε, για σενα δεν εμεινε και πολύ!!! με το καλό όλα στην ωρα τους !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κουκιδα μου σου απανταω και απο εδω να πανε ολα καλα κοπελα μου και να αποχωρησει το αιματωμα σου χωρις πολλα πολλα προβληματα..για οτι χρειαστεις ειμαι εδω και το ξερεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο, αλλα στην 1η μου εγκυμοσυνη στο Β' επιπεδου μου ειπαν οτι ο πλακουντας μου ειχε αιμολιμνες (30%) και οτι ο ομφαλιος λωρος ηταν και εκει κοντά.

Αλλα δεν εδειξαν καμια ανυσηχια ουτε αυτος που μου εκανε το Β ουτε ο γιατρος μου.

Απλα μου ελεγε να ξεκουραζομαι.Ολα καλα πηγαν και γεννησα και φυσιολογικα στις 40 εβδομαδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota τι εινια οι αιμολιμνες? το συναντησα αλλη μια φορα ψαχνοντας στο internet- αλλα δεν εξηγουσε τι ειναι.

ειναι σαν το αιματωμα?

τελικα κοριτσια το δικό μου ηταν μάλλον το 2ο σακουλακι που παλλινδρόμησε...μου ειπε ο γιατρος οτι παραειναι στρογγυλο για αιματωμα- κα ιευτυχως η 2η μετρηση εδειξε οτι μικραινει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida έγραψε:

Panayiota τι εινια οι αιμολιμνες? το συναντησα αλλη μια φορα ψαχνοντας στο internet- αλλα δεν εξηγουσε τι ειναι.

ειναι σαν το αιματωμα?

Και εγω καλα δε ξερω να στο εξηγησω.Ειναι σαν εκει να εχει περισσοτερο αιμα αντι για "κρεας".(Δε ξερω να το γραψω αλλιως. :blush: )

Παντως μου ειχαν πει να μην ανησυχώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...