Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Κορίτσια και αγόρια καλησπέρα!

Μετά τις διακοπές επανέρχομαι δριμύτερη και περισσότερο αποφασιστική!

Λέω να πάρω τα πράγματα από την αρχή και να μην αφήσω τπτ στην τύχη (μιας και ποτέ δεν ήταν με το μέρος μου)!!!

Θέλω και εγώ και ο άντρας μου να κάνουμε ό,τι ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται προκειμένου να δούμε την κατάστασή μας και να πορευτούμε αναλόγως. Θέλω να κοιτάξω και να ελέγξω ό,τι μπορεί να κοιταχθεί σε αυτές τις περιπτώσεις.

Γνωρίζετε λοιπόν ποιές ακριβώς εξετάσεις πρέπει να κάνω (και ο άντρας μου) για να έχουμε πλήρη επίγνωση του θέματος. Θα συμβουλευτώ και το γιατρό μου αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν το τι εξετάσεις θα κάνεις εξαρτάται απόλυτα από το πόσο καιρό προσπαθείτε……….. καταλληλότερος να σου απαντήσει, σαφώς, είναι ο Γυναικολόγος σου………….. εκείνος κρίνει τι θα κάνεις και πότε…….

Αν θες να σου πω αυτά που έκανα εγώ……… ξεκινώντας στον 1 ½ χρόνο προσπαθειών…….

- Ορμονολογικές εξετάσεις…………

- Καλλιέργεια κολπικού υγρού………..

- Υστεροσκόπηση………………..

- Υστεροσαλπιγγογραφία…………..

- Μαγνητική Υπόφυσης…….. θα την κάνω την Τετάρτη………….

Ο σύζυγος έκανε εξετάσεις σπέρματος………… Δόξα Τω Θεώ………… όλα ΟΚ από εκεί………….

Δε θα σου γράψω σχόλια κι εντυπώσεις από τις εξετάσεις μου….. δε χρειάζεται…….

Καλή σου επιτυχία σε όλα……..

Ψηλά το κεφάλι…….. και θετική σκέψη…………………

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα tanya :)

Πιπιτσακι μουυυυυυυ :kiss::kiss::kiss:

Λοιπον ειμεις ειχαμε αρχισει

ορμονες (δικες μου)

καλλιεργεια κολπικου υγρου

υστεροσαλπιγγογραφια

και αφου αυτα βγηκαν οκ "ψαξαμε" τον αντρα μου ;)

Σπερμοδιαγραμμα (η αιτια του κακου)

ορμονες

τριπλεξ οσχεως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα τσούπρες...

Λοιπόν Τάνια εμεις ξεκινήσαμε με τον αντρουλη μου που ηταν πιο ευκολα και πιο οικονομικά. Καλλιεργεια και σπερμοδιαγραμμα.

Οταν αυτα βγηκαν καλα, ξεκινήσαμε με μενα

- Ορμονικές

- Σαλπιγγογραφια ( βρεθηκε το προβλημα και σταματησαμε)

Η αληθεια ειναι πως με το γιατρο μου δεν βγαζαμε ακρη και ψαχτηκαμε μονοι μας.

Απλα μια μερα του πηγα τις εξετασεις και τις πεταξα στο ιατρειο του. (επεμενε οτι 2 1/2 χρονια ειναι ολα καλα κ να μη κανουμε τιποτα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα προσθετα βασικοτατες εξετασεις απο μερους γυναικας προγεννητικου ελεγχου

δηλαδη για ερυθρα, τοξοπλασμα , μυκοπλασμα,χλαμυδια, ουρεοπλασμα, σιδηρο, ζαχαρο, φεριτινη, και ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης(για το στιγμα μεσογειακης αναιμιας)

καλη επιτυχια :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις!!!

Πιπίτσα μου προσπαθούμε όχι πάνω από ένα χρόνο αλλά λέω να επισπεύσω τις διαδικασίες γιατί δε με παίρνει άλλο λόγω ηλικίας. (Έχω κλείσει τα 36! :(:(:(:( )

Τις αιματολογικές εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου τις έχω κάνει.Ήταν όλα εντάξει. Απλά θέλω πλέον να ξεκινήσω σοβαρά....μήπως και κάτι κάνουμε λάθος.

Αυτή η εξέταση "μαγνητική υπόφυση" που είναι να κάνεις, τι ακριβώς είναι;

Και κάτι άλλο: Υπάρχει κανένα καλό κέντρο για να κάνω αυτές τις εξετάσεις (με αξιόπιστα, εννοείται, αποτελέσματα); Πάνω - κάτω ξέρετε πόσο κοστίζουν; Έχω βιβλιάριο Δημοσίου. Συμφέρει ή να τις κάνω με την ιδιωτική ασφάλιση του συζύγου;

Πόσο καιρό θα πάρει περίπου μέχρι να τις ολοκληρώσω όλες; Φαντάζομαι ότι δε θα μου κλείσουν ραντεβού αμέσως.

Α!και κάτι τελευταίο....προς το παρόν.

Ξέρετε κάποιο καλό κέντρο για να κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και πόσο κοστίζει αυτή η εξέταση;

Συγνώμη αν σας κούρασα..... :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Φιλάκια σε όλες σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και πάλι Tanya μου!!!

Η ηλικία σου είναι μία χαρά!!!

Η Μαγνητική Υπόφυσης είναι Μαγνητική Τομογραφία, γίνεται στον εγκέφαλο κι αφορά στην ορμόνη Προλακτίνη, που έχω πολύ υψηλές τιμές (48,70 με ανώτατο όριο το 31!!!) Μου την έγραψε Ενδοκρινολόγος & μαζί με τις αιμοληψίες που θα κάνω αύριο στο ΙΚΑ (που το εμπιστεύομαι τυφλά!!!) θα δούμε εάν η ορμόνη μου είναι ανεβασμένη λόγω άγχους….. ή λόγω κάποιου παθολογικού προβλήματος!!!

Φοβάμαι πάάάάάάάρα πολύ….. αλλά θα την κάνω την εξέταση…. φοβάμαι κυρίως, επειδή είμαι κλειστοφοβική!!! 1η φορά κάνω αυτήν την εξέταση….. δε μπορεί να έρθει κι ο καλός μου γιατί δουλεύει κι ένα άγχος παραπάνω το έχω, όσο να πεις….. Αναλόγως των αποτελεσμάτων…. μάλλον θα προχωρήσουμε σε θεραπεία με χαπάκια κι επανέλεγχο σε 1-2-3-6 μήνες….. προτού προχωρήσουμε σε Εξωσωματική…. που μακάρι κιόλας να μη χρειαστεί…..

Υπόψιν….. όλα αυτά τα κανόνισα μόνη μου…. γιατί απλούστατα….. «έγραψα τη Γυναικολόγο μου στα παλιά μου τα παπούτσια…..» που τα θεωρούσε όλα περιττά και με οδηγούσε καρφωτά στην Εξωσωματική!!!

Εγώ ξεκίνησα τις εξετάσεις μου περί τις αρχές Μαϊου κι αν είχα επαναπαυθεί στα λόγια της γιατρού μου, θα είχα "ξεμπερδέψει" 1 1/2 μήνα αργότερα!!!! Αλλά... συνεχίζω όπως βλέπεις... θέλουνε χρόνο αυτά τα πράγματα καλή μου!!!

Ο αντρούλης μου έκανε τις εξετάσεις του στο ΜΗΤΕΡΑ & δώσαμε 182 Ευρουλάκια!!! Αποτελέσματα είχαμε μία εβδομάδα αργότερα…… πήγαμε 1 ωραία πρωϊα χωρίς ραντεβού, με αποχή 4 ημερών...

Για Κέντρα δεν ξέρω να σου πω…. να κυνηγάς πάντως να τις κάνεις με την Ασφάλιση του Δημοσίου….. εμένα μου κάλυψε το ΙΚΑ μερικές από τις εξετάσεις (Ορμονολογικές αίματος*Υστεροσκόπηση*Αιμοληψίες Προλακτίνης*Μαγνητική Τομογραφία) & τα υπόλοιπα πληρώσαμε κανονικά...

Καλή επιτυχία σε όλα και μακάρι να μην προλάβεις να κάνεις όλες τις εξετάσεις….. λόγω….. επισκέψεων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπίτσα μου καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Έχω κάνει και εγώ μαγνητική εγκεφάλου (για άλλους λόγους) και δεν είναι τπτ. Μακάρι να μπορούσα να έρθω μαζί σου για συμπαράσταση....

Ακόμα δεν έχω επισκεφτεί το γυναικολόγο μου αλλά την απόφασή μου την έχω πάρει και δε θα μου αλλάξει κανείς γνώμη.

Προς το παρόν, πήρε την απόφαση ο άντρας μου να κάνει το πολυπόθητο σπερμοδιάγραμμα (που το αμελούσε εδώ και 1 χρόνο) και θα τρέξουμε για αυτό.

Μετά βλέποντας και κάνοντας....

Πάντως εγώ μετά τις διακοπές ούτε προσπαθώ, ούτε τπτ! Στις διακοπές αδιαθέτησα νωρίτερα και έχασα τα μπάνια μου και από τότε μου έφυγε κάθε διάθεση. Ούτε τρελλίτσες θέλω, ούτε τπτ!

Μακάρι να είναι καλά τα αποτελέσματα.

Θα περιμένω νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...