Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γέννα στο δρόμο της φύσης- Φυσικός τοκετός


Recommended Posts

Όσο ήμουν έγκυος στην Έιρήνη δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα της γέννας. Είχα σαν οδηγό τον τότε γιατρό μου και ακολουθούσα (δυστυχώς) πιστά τα λεγόμενά του.

Τώρα πια βιώνοντας μια πολύ άσχημη καισαρική και καθώς διανύω τη 2η εγκυμοσύνη μου αποφάσισα να μη δεχτώ το οτιδήποτε αν πρώτα δεν το φιλτράρω. Προσπαθώ συνεχώς να ενημερώνομαι για να μην πέσω πάλι θύμα του συστήματος.

Αποφάσισα να τολμήσω VBAC και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να τα καταφέρω.

Βρήκα λοιπόν διάφορες διευθύνσεις στο internet σχετικές με θέματα εγκυμοσύνης και αποφάσισα να ξεστραβωθώ λιγάκι διαβάζοντας διάφορα βιβλία. Όπως έγραψα και στον τίτλο το πρώτο βιβλίο που διάβασα είναι "Η γέννα στο δρόμο της φύσης" του Mισελ Οντέντ ο οποίος είναι Γάλλος μαιευτήρας και πρόσφατα ανακάλυψα πως προλογίζει το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" .

Στο βιβλίο του παρουσιάζει τις απόψεις του στο ευρύτερο κοινό, αναλύει τους λόγους για τις πρακτικές που ακολουθεί , και καταγγέλει τις τεχνολογικές παρεμβάσεις του αμερικάνικου μοντέλου μαιευτικής που από τη μια αυξάνουν τα ποσοστά των τεχνητών γεννήσεων (καισαρικές,εμβρυούλκοι,περινεοτομές) και από την άλλη, κάθε άλλο παρά συμβάλλουν στην ψυχοσωματική υγεία του νεογέννητου και της μητέρας , με τη σωρεία των βοηθητικών φαρμάκων που χορηγούν.

Το βιβλίο 'Φυσικός τοκετός' έχει γραφτεί από τον επίσης Γάλλο μαιευτήρα Φρεντερικ Λεμπουαγιέ και απότελεί συνέχεια κατά κάποιον τρόπο του πρώτου βιβλίου του με τίτλο 'Για μια γέννα δίχως βια'.

Αναφέρει τη γέννα με φυσικό τρόπο σαν μια γιορτή που πρέπει να γίνεται χωρίς ιατρικές παρεμβάσεις. Κάθε γυναίκα αν πιστέψει στον εαυτό της μπορεί να αναλάβει τα ινία της διαδικασίας της γέννησης. Για να περάσει αίσια την <καταιγίδα του τοκετού> και να αποφύγει τους πόνους προσφέρει απλές ασκήσεις αναπνοής και τραγουδιού σε cd που περιλαμβάνεται στο βιβλίο.

Διαβάστε ,ψάξτε και ενημερωθείτε. Μη δείξετε πότε φοβισμένες μπροστά σε οποιονδήποτε γιατρό. Η γέννα είναι καθαρά γυναικεία υπόθεση.

Παραδείγματα έχουμε άπειρα. Τα ποσοστά των καισαρικών στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια και αυτό γιατί κάποιους τους βολέυει και εμείς δεν ενημερωνόμαστε. Δεν πρέπει να κάνουμε κανέναν θεό και ποτέ μια μόνο γνώμη δεν είναι αρκετή.

Επειδή και γω έπεσα θύμα και χρειάστηκε πολλές φορές να δικαιολογηθώ στον εαυτό μου ξέρω καλά πως όλα γίνονται και όλα αλλάζουν αρκεί να το προσπαθήσουμε.

Περιμένω τα σχόλιά σας!

Θα επιστέψω και με νέα βιβλία τα οποία έχω παραγγείλει και περιμένω να διαβάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νατάσα μου δεν έχω προσωπική πείρα και ούτε το έχω ψάξει το θέμα γιατί δεν χρειάστηκε αφού και τα 2 μου παιδιά τα έχω γεννήσει φυσιολογικά, σου εύχομαι όμως ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να καταφέρεις να γεννήσεις το δεύτερο μωράκι σου όπως έχεις ονειρευτεί :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpravo kopela mou,kala kaneis kai ta les giati edw sthn Ellada kati ginete me auto to thema ths kesarikhs...Egw gennhsa to proto mou paidaki sto eksoteriko kai twra tha gennhsw edw kai to mono pou fovame einai mhn tixon kai teleftea stigmh me tromaksei o giatros mou me diafora epixirimata kai kanoume kesarikh, oute kan proklish den thelw na kanw giati na mhn afinoume thn fish na kanei thn doulia ths?? Na fantasteis pos eimai proetimazmenei na riksw kai enan kavga an xriastei, an tolmisei na mou pei gia proklish h kesarikh, tou exw eksigisei pos einai to telefteo pragma pou thelw ektos kai an kindinevoume pragmatika.....Egw pantos pigenw se kathe rantevou diavazmenh opote exei katalavei pos eimai psagmenh kai den masaw oute dexome auta pou mou leei xoris na ta psaksw prota.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υμφωνω απολυτα μαζι σου και με το βιβλιο!!!!!!!!

Κι εγω δεν θα επιτρεψω τιποτα απο την πρωτη γεννα οταν με το καλο ερθει το δευτερο. Κι αυτο θα ξεκαθαριστει απο την αρχη.

Οταν πηγαινα να γεννησω φοβομουν πολυ. Η μαια πηγε να μου βαλει χερι κι εγω εβαλα τα κλαμματα. -Ελα κοριτσι μου δεν ειναι τιποτα. Δε θα ξημερωσουμε εδω περα.... Μου ειπε.

οκ σκεφτηκα και ενα μαγικο ραβδακι με πεισμωσε και αρχισα να νοιωθω καλα. Στις οδυνες ειμουνα καλα αλλα ειχα κανει το λαθος να πω πως πασχω απο κρισεις πανικου. Κι ετσι ηταν ολοι προκατειλλημενοι και με το παραμικρο αχ που εβγαζα μου φωναζαν. (Δηθεν για το καλο μου)

Εγιναν πολλα εκεινη την μερα με αποκορυφωμα να μου βαλουν οκυτοκινη για να επισπευσουν την διαδικασια. Με επιασε μαστουρα και δυσπνοια. Το ελεγα κι αυτες μου γυριζαν το κεφαλι και μουθ λεγαν η ιδεα σου ειναι. Κι εγω δεν μπορουσα να ανασανω...

Τελος παντων γιναν παρα πολλα και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα τελικα οντως να πανικοβληθω... Κι ειμουν τοσο καλα... Δυστυχως μεχρι σημερα κανενας δεν εχει πιστεψει οτι φταινε οι μαιες κι ο γιατρος και ολοι πιστευουν πως απλα εγω ειμαι φοβιτσιαρα και καθολου συνεργασιμη!! :( Αυτο ομως δεν θα το ξαναεπιτρεψω. Θελω να ερθουν οοοολα φυσικα και να μην γεμισουν το σωμα μου με αχρηστες ουσιες. Κι αν βιαζοντε... στο καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D έγραψε:

Pantos auto to paramithei pos den mporeis na gennhshs fisiologika an exeis kanei kesarikh einai kapos gelio, sto eksoteriko to kanoun sinexia kai den pathenoun tpt....
καλα στο εξωτερικο πολλα κανουν που εδω δεν κανουν! Ειμαστε του τσακ μπαμ εδω. Ελα να τελειωνουμε. Κρεατα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεψη 1η: Θελω σαν τρελλη να γεννησεις με φυσιολογικο τοκετο...Σαν να εισαι η μικρη μου αδερφη ενα πραγμα...κ ας μη σε ξερω τοοοσο καλα! :)

Σκεψη 2η: Εισαι μολις 24 ετων κ με κανεις να αισθανομαι ανωριμη,βαρεμενη κ φουλ της αγνοιας! :P

Εγω λεω πως με ενδιαφερει κατι και...Ψααααχνω γενικως κ αοριστως(καθως καθομαι στον καναπε κ χαζευω τις κουρτινες!)

Εσυ...Την πετας τη μελετη σου στην βαρεμενη μουρη μου!! :laugh:

Σκεψη 3η:Με βρισκεις απολυτα συμφωνη στην τελευταια παραγραφο!

Θελει ματια ανοιχτα,συνεση κ αποφασιστικοτητα!

Οι γιατροι δεν ειναι θεοι...Ουτε βεβαιως εμεις ειμαστε γιατροι! ;)

Σκεψη 4η...Με το καλο η αυριανη β επιπεδου!

Ανυπομονω να ερθει στον κοσμο το 2ο εξυπνοπουλι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D αν δεν κάνω λάθος είσαι στην Αγγλία;

Και δε σε ενθάρρυνε ο γιατρός για VBAC; Γιατλι δεν επισκέπτεσαι και κάποιον ακόμη. Από,τι διαβάζω η τεχνική εφαρμόζεται κατα κόρον ιδίως σε Ευρωπαικές χώρες (πέραν της Ελλάδας βέβαια) με πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Ψάξε κάποιο ξενόγλωσσο φόρουμ. Θα διαβάσεις εμπειρίες από γυναίκες που έχουν γεννήσει έτσι και ίσως βοηθηθείς στο να βρεις γιατρό. Είναι προνόμιο σου να ζεις έξω και να επιχειρήσεις VBAC!!!

Mακάρι να μπορούσα και γω να γεννήσω σε άλλη χώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego poy exo zisi k ta dio mporo na po pos me ponaei akoma k skeftome polles fores ti den pige kala.

ta 2 prota ta ekana fisiologika me texnitoys panta 40+3 meres

sto trito piga pali etsi tis idies meres mou evalan oro efaga olous tous ponous den evgene epeftan oi palmoi tou fovithike o giatros k me evale kesariki,opou itan i xiroteres stigmes tis zois mou anti na ine apo tis kaliteres.eniotha toso apesia pros to moro oti to adikisa oti den evala oli mou ti dinami niotho oti ego fteo k pos tha itan an sfigomoun ligo perisotero an k o giatros elege oti itan strava to kefali sfinomeno omos den mporo na to pistepso oso alithia k na ine nomizo oti mou to ipe gia na dikeologithi :dry:

perasa asximi vdomada me poli ponous epatha psiksi apo to xiroyrgio sti plati k epese toso o ematokritis poy mou evalan endoflevia sidiro gia meres k den me afinan na figo oute apo ekso den thelo na pernao,k sta 40 den piga na me di apo kato niotho oti ton miso epidi ithele na me ksepetaksi.signomi an makrigorisa alla akomi me ponaei mesa mou.

oles oi ginekes mporoun na to kanoun alla prepi k o giatros na ine sinothiporos me oles tis egies taftoxrona sto kato kato palia ta pedia den itan kanena me stravo kefali kanena me ta podia kato posa pedia genithikan etsi,tora oi giatroi ine mono gia mostra ola oi mees ta kanoun mono fakelakia kseroun na pernoun k na sou lene 'den itan anagi'

an esi niothis oti mporis na to kanis kanto exoun perasi k kapia xronia k den nomizo na ine epikindino tora.

ego ime mazi sou :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχπινομάνα μπορεί να μην το βγάλω το πανεπιστήμιο ( :P:P:P ) και να μην παίρνω από γράμματα αλλά ό,τι μπορώ κάνω!!!!

Να σαι καλά κοπέλιά....

Ξέρεις εσύ....

;););)

thena το τραγικό είναι πως οποιαδηποτε γυναίκα (που έχει κάνει καισαρική) και να ρωτήσεις θα σου πει πως έπρεπε γιατί δε γινόταν αλλιώς.

Ας μην το κάνουμε όμως τόσο συγκεκριμένο το θέμα. Τα βιβλία αναφέρουν σαν 'πληγή' οποιαδήποτε παρέμβαση. Ακόμη και ένα αθώο παυσίπονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego na po tin alithia den ime kata ton farmakon xriazonte k ayta sto leo apo pira ,ime kata ton anestision opos k tis episkliridiou,mpori na ftanis ekini tin ora se simio na to zitas omos pote mou den ixa skefti na kano logo parenergion.tora gia tis pafsipones pou sou kanou h kati alles pou pote den sou lene ti ine den ixa dosi simasia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie mou egw gennhsa sthn Souhdia to proto paidaki me fisiologiko toketo apla opia rotaw edw sth Ellada oles mou lene kesarikh, kesarikh les kai einai to pio fisiko pragma kai me kati epixirimata :dry::dry: htan o loros tiligmenos, epeftan h sfigmh tou paidiou, htan strava kai den mporouse na vgei....O loros einai sxedon panta tiligmenos giro apo to paidi kai ton ksemplekoun kathos vgenei to paidi ta ala ta akouw perita egw prosopika kai einai sxedon sigouro pos kati tha paei strava otan oles tis vazoun mesa me proklish giati den volevonte oi giatroi na gennhsoume se akataliles wres..To paidi prepei na apofasisei pote einai h wra tou oxi o giatros mas...O dikos mou toketos kratise 20 wres kai kanenas den me anxose oute me malose giati argousa kai otan to elega edw se files mou kserete ti mou elegan " kala kai se afisan toses wres na taleporise, as sou ekanan kesarikh" Les kai h genna einai san na pas gia kafe, ola theloun ton xrono tous kai den ginete na viazomaste giati den volevete o giatros mas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω να σε προετοιμάσω πως υπάρχουν πολλές πιθανοτητες για ρήξη της μητρας αν γεννήσεις φυσιολογικά μετά απο καισαρική και μάλιστα όταν η 2η εγκυμοσύνη είναι πολύ κοντά στην 1η..επισης καλό θα είναι πριν προχωρήσεις σε φυσ.τοκετό να έχεις αρκετά εκατοστά διαστολή και η γέννα να προχωραει σχετικά εύκολα και χωρίς δυσκολίες και καθυστερησης..εγώ αυτά ξέρω απο το γιατρό μου..σαφώς και υποστηρίζω πολύ τον φ.τ και πολύ περισσότερο όταν δεν συντρέχει λογος ανησυχίας αλλά μονο όταν είναι η πρώτη γέννα...αν όμως εχει προηγηθεί καισαρική τομή και ακολουθεί εγκυμοσύνη..καλό θα ήταν η μητέρα να είναι 100% σίγουρη ότι δε θα θέσει σε κινδυνο τοσο την ίδια όσο και το μωρό της..ότι κι αν κάνεις τελικά σου ευχομαι με το καλό και με ένα γερό μωράκι!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thena έγραψε:

sto kato kato palia ta pedia den itan kanena me stravo kefali kanena me ta podia kato posa pedia genithikan etsi,tora oi giatroi ine mono gia mostra ola oi mees ta kanoun mono fakelakia kseroun na pernoun k na sou lene 'den itan anagi'

an esi niothis oti mporis na to kanis kanto exoun perasi k kapia xronia k den nomizo na ine epikindino tora.

ego ime mazi sou :)

Σε πληροφορώ επειδή το διάβασα σε ένα βιβλιο που ειχε πέσει στα χέρια μου φέτος, πως όχι μονο υπηρχε κι αυτό παλιά και σφηνωνε το μωρό ή ηταν στραβά αλλά η λύση ήταν τρισχειροτερη..δε θα σας πω πως αλλά η ουσία είναι πως υπήρχαν τέτοιες περιπτώσεις και μάλιστα συχνές..δυστυχώς..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

prin 30 xronia to pososto ths thnisimothtas twn brefwn kai twn mamadwn einai to diplasio apo simera ...prin 40 xronia to triplasio....

mhn ta isopedonoume ola ,eutixos stis meres mas exoume ta katalila mixanimata gia na bgepoume ti ginete mesa sthn koilia kai na apofasizei o giatros na drasei .

to kako einai otan ginete kataxrish ,apo tous giatrous ,ths empistosinhs mas kai ths idikothtas tous kai stelnoun soridon gunaikes gia kaisarikh me psemata gia na bolepsoun tis adeies tous ,tis diakopes tous tis 20 gennes thn hmera pou exoun .....

h kaisarikh sozei zwes kai mwrwn kai mamadwn alla distixos sthn ellada pia egeine panakia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τυγχάνει όμως να έχω κάνει εκτενέστερη έρευνα στο θέμα και θα διαφωνήσω λίγο (όχι μαζί σου) ;) αλλά με αυτά που γνωρίζεις για το θέμα.

Τα ποσοστά ρήξης της μήτρας είναι μεγαλύτερα με επαναλαμβανόμενη καισαρικής απ'ό,τι με φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

Υπάρχει μία εξέταση η οποία γίνεται μεταξύ της 36ης και 38ης εβδομάδας στην τομή και μετριέται το πάχος της. Αυτή η εξέταση λοιπόν κρίνει το ποσοστό πιθανής ρήξης της μήτρας.

Επιπλέον το χρονικό διάστημα μεταξύ των τοκετών έχει να κάνει οχι με τα ποσοστά ρήξης της μήτρας αλλά με τα ποσοστά επιτυχίας του vbac.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Shgnomh koritsia gia na mhn pareksigithw kiolas, den eipa pos h kesarikh den einai aparetith kapies fores alla den ginete sthn Ellada na ginonte perisoteres kesarikes apo tous fisiologikous toketous kai otan telika thn kaneis na meneis me thn aporia( htan ontos aparetith h me ksepetakse o giatros gia na exei to kefali tou isixo??) Thelw na mou pite oses exete kanei kesarikh ti mera gennhsate kai ti wra (an thelete vevea)?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμενω κι εγω το παιδακι μου.

Εχω κανει ηδη μια καισαρικη (με ασχημη καταληξη) και τωρα θελω να προσπαθησω για φυσιολογικο τοκετο.

Ευτυχως ο γιατρος μου ειναι υπερ αυτου,βεβαια υπο προϋποθεσεις.

Νομιζω οτι ειναι καιρος να φυγουν καποια στερεοτυπα του τυπου "μια φορα καισαρικη για παντα καισαρικη".Αυτο μονο στην Ελλαδα γινεται.

Αν δεν υπαρχει καποιος λογος που να σε αποτρεπει απο vbac,τολμησε το.

Σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου με οποιον τροπο και αν ερθει τελικα και να χαιρεσαι το παιδακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ υποστηρίζω τον φυσιολογικό τοκετό όμως κακά τα ψέματα η καισαρική έχει σώσει πολλές ζωές μωρών και των μαμάδων τους.

Και σαφώς πρέπει να γίνεται μόνο όταν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.

Όταν όμως ο γιατρός σου λέει "υπάρχει πρόβλημα" τότε τι κάνεις?? το ρισκάρεις :dry: ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη...πολλες φορες ανναρωτηθηκα ...οντως υοηρχε προβλημα...η με δουλεβε ο γιατρος μου!!!

Και να φανταστεις πως ηταν κυριος...δεν εχω παραπονο..

ΑΛΛΑ..επειδη γιατροι δεν ειμαστε..οτι σου λεει ο γιατρος σου το πιστευεις..

Ξερεις ποσες φορες μετα τη γεννα αναρρωτηθηκα..ηταν οντως τοσο τυλιγμενο το μωρο μου που να χρειαζοταν καισαρικη...

αρχησαν οντως να πεφτουν οι παλμοι του..η ηταν φυσιολογικο αυτο..

δεν ξερω..

Και σου λεω γιατι οταν μπηκα στο μηνα μου καναμε αλλον εναν τρισδιαστατο υπερυχο και μου ειπε ο γιατρος πως ναι μεν ηταν πολυ τιλιγμενο..αλλα την ωρα του τοκετου τα περισσοτερα ξετυλιγονται..

μετα βεβεια μου ειπε πως ηταν τυληγμενο χερια ποδια λαιμος....και δεν μπορουσ ενα τον βγαλει και χρισημοποιησε και εμβρυουλκο.

Δεν εχω τιποτα εναντιως της καισαρικης...ενα χρειαστει θα κανω και στο δευερο...αλλα ΕΛΠΙΖΩ...οσο τιποτα στον κοσμο να συνεργαστει το μωρο μου και να ΓΕΝΝΗΣΩ!!

Προσωπικα και μονο σαν Χρυσα δεν θεορω οτι γεννησα τον γιο μου..θεορω οτι εκανα μια εγχειριση.....

Πηγα και σε 10 λεπτα ειχα τελειωσει..

Αλλες γυναικες υποφερουν πονανε..ωρες ολοκληρες...

και τι δεν θα εδινα στον κοσμο να νιοσω εστω λιγο αυτον τον πονο.

Θελλω τοσο πολυ να προσπαθισω γι φυσιολογικο που καθιστερω τον επομενη εγκυμοσυνη μου για να εχω μεγαλυτερη ελπιδα.

Φυσικα- οσο και αν αυτο παλη με καταρακωσει ψυχολογικα- ενα το μωρο μου δεν δειξει διαθεση συναργασιας, η αν για οποιονδηποτε λογο κινδυνευει...θα προχωρισω παλη σε καισαρικη..

Αλλα ειλικρινα..δε με νιαζει ακομα και αν χρειαστει να περιμενω 24 ωρες κοιλοπονοντας για να γεννησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%C ... F%83%CE%B7Παραθετω αυτο το αθρο .Καταρχιν θεωρω οτι η ερευνα της φιλης που ανοιξε το θεμα ειναι πολη σωστη απο εκεικαι περα σιγουρα δνε ειναι ολες ι περιπτωσεις ιδιες .

Το θεμα της καισαρικης δυστυχως δνε ειναιμονο ελληνικο θεμα αφου σε ολο και περισσοτερες χωρες εντεινει να γνετε συνηθεια απο την αλλη οταν λεμε φυσιολογικο τοκετο εσεις στο μυαλο σας τι εχετε ; να σας κανουν και επισκληριο για να μην πονατε; δνε κρινω καμια προς Θεου ο καθε οργανισμος εχει αλλες αντοχες αλλα αν μιλαμε περι φυσιολογικου τοκετου τοτε και την επισκληριδιο και την προκληση πρεπει να τα αφησουμε εκτος. Οταν ηταν να γεννησω ειχα μιλησει με το γιατρο μου και του ειχα πει οτι δνε θελω επισκληριδιο και εκεινςο συμφωνησε μαζι μου με το που εσπασαν τα νερα και πηγα στο νοσοκομειο δυστυχως δνε ειχα καθολου συσπασεις και 3 ωρες αργοτερα οι παλμοι του μωρου επεφταν αυτο δνε ειναιακτιπου μου το ειπαν αλλα κατι που ειδα με ατ ματια μου μια και το μχανημα των παλμων ηταν φατσα μου .Ναι δνε ηθελα να κανω καισαρικη αλλα δυστυχως ετυχε βεβαια δνε εκανα επισκληριδιο τουαχιστον αυτη την γλυτωσα απο την αλλη καποιες αλλες γυναικς δνε αντεχουν τον πονο αλλα εμεις μιλαμε για αυτες τις περιπτωσεις που ενω οι γυναικες θελουμε καποοι επιτηδει μας τοαπαγορευουν με διαφορα τεχνασματα και επειδη ακριβως δνε ειμαστε ενημερωμενες τοτυς ακουμε. Περιπτωση φιλης μου η οποια λογω υψηλης μυωπιας της ειχε προκαθορσει ο γιατρος της οτι θα γεννησει με καισαρικη ομως η φυση ειχε αλλα σχεδια η κοπελα επειδη ειχαν ανεβει οι τιμες το συκωτ ειχα νοσηλευτει και θα γενναγε την επομενη μα καισαρικη ηταν 7 μηνων το μωρο αλλα βιαζοταν το κοριστι ειχε πονους και οι νοσηλευτριες στο ΜΗΤΕΡΑ της ελεγαν οτι ειναι κολικος μεχρι που ευτυχως απο τον πονο δεν αντεχε αλλο και πηγε η μαια και καταλαβε οτι ηταν πονοι γεννας .Ο γατρος δεν προλαβε να μπει αφησε το αυτοκινητο στη μεση του δρομου και η φιη μου γεννησε χωρις καμια προετοιμασια διχως ξυρισμα διχως κλισμα τιποτα .Αφου πολλε φορες γελαμε και λεμε μονο το χωραφι ελειπε :woohoo: αλα περα απο τη πλακα αν δνε ηταν μεσα στο νοσοκομειο και ητανσ το σπιτι της τι θα μπορουσε να ειχε συμβει ;

Ευτυχως σημερα λγο πολυ ολες διαβαζουμε και καλο ειναι να λεμε τις ενσασεις μας στους γιατρους αλλωστε για να παει καλα θελει συνεργασια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ γέννησα φυσιολογικά τα δύο μου κοριτσάκια. Εντελώς φυσιολογικά, χωρίς τεχνητούς πόνους. Τη δεύτερη μάλιστα χωρίς επισκληρήδιο μέσα στο νερό. Είχα και τις δύο φορές σε όλη τη διάρκεια του τοκετού τον καρδιοτοκογράφο στην κοιλιά μου. Αν τυχόν έπεφταν οι παλμοί θα το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια. Πως λοιπόν σας λένε ότι έπεσαν οι παλμοί;; Εσείς δεν μπορείτε να το διαπιστώσετε; Δεν λέω να το αμφισβητήσετε, απλά το έχω απορία.

Ο δεύτερος τοκετός που ήμουν πιο συνεργάσιμη ήταν σαν μια μικρή γιορτή. Με γέλιο και χαβαλέ γέννησα με λίγο πόνο και ταλαιπωρία.

Όσο για τον ΦΤ μετά από καισαρική φυσικά και το κάνουν συχνά στο εξωτερικό. Απλά η μαία μου με είχε ρωτήσει αν ο πρώτος τοκετός είχε έρθει φυσιολογικά ή ήταν προγραμματισμένος. Αν είχε ξεκινήσει ο πρώτος τοκετός και για κάποιο λόγο έγινε καισαρική, τότε ο δεύτερος θα είναι πιο εύκολος. Αυτά είναι λόγια της μαίας μου και όχι από κάποιο επιστημονικό άρθρο.

Τέλος, ξέρω ιστορία κοπέλας που ξεκίνησε ΦΤ για δίδυμα, γέννησε το ένα κανονικά και μετά έκανε πατάτα ο γιατρός και χρειάστηκε να γεννήσει το δεύτερο με καισαρική... Τζάμπα ταλαιπωρία δηλαδή...

Το συμπέρασμα είναι ότι κάθε τοκετός είναι και μια διαφορετική κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AΑθηνουλι εγω προσωπικα δεν ειχα ιδεα ποσο επρεπε να ηταν οι παλμοι..γι'αυτο και ωρες ωρες αναρωρτιεμαι για πολλα πραγματα..

Αυτο που ειπε η μαια το ειχα διαβασει...

Επισης για να γινει φυσιολογικος μετα απο καισαρικη πρεπει να αρχισει ο τοκετος και οχι να γινει προκλιση.

Γι'αυτο ελπιζω να συνεργαστει το δευτερο μωρακι μου- οταν με το καλο ερθει- γιατι αλλιως ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα ξανακανουμε καισαρικη

Παντως εκτος οτι οι πιθανωτητες ρηξης μητρας ειναι σχεδον οι ιδιες..μη σας τρομαζει η λεξη καθαυτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άφου έπαθα πρώτα μετά έμαθα. Είχα κακές συνέπειες από την επισκληρίδιο και αφότου διάβασα το βιβλίο του Μichel Odent "η γεννα στο δρόμο της φύσης", ψάχτηκα και επικοινώνησα με το Ευτοκία στην Αθήνα. Μου δώσαν κάποια τηλέφωνα για τη Θεσσαλονίκη και τώρα πια έχω μια νέα γυναικολόγο που συνεργάζεται με τον Γαληνό.

Όταν με το καλό θα γεννήσω το Μάρτιο θα γίνει σε όποια στάση βολεύει εμένα, όχι στο κρεβάτι, χωρίς ορούς και επισκληρίδιο και όχι με μόνιμο καρδιοτοκογράφο αλλά ανα διαστήματα θα τον βάζουμε να βλέπουμε αν είναι καλά το μωρό. Θα έχω και μια μαία και αν όλα πάνε καλά θα φύγω σε 2 ώρες και θα πάω σπιτάκι μου.

Ήθελα να τολμήσω τη γέννα στο σπίτι αλλά επειδή μένω στην επαρχεία δεν το κάνω. Μετά είπα να γεννήσω στο πατρικό μου στη θεσσαλονίκη αλλά η μάνα μου δεν ξεκουνιέται από το σπίτι της και γω δε τη θέλω μαζί μου γιατί θα με αγχώσει περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • ναι έτσι έχω σκοπό να κινηθώ από εδώ και πέρα. Καλημέρα κορίτσια καλό Σαββατοκύριακο!!  @Katiana1987 φάνηκε από την αρχή ότι δεν άξιζε να ασχοληθείς! Κοίτα την ζωούλα σου.. κοίτα το μωράκι σου, θα έχετε ένα ιδιαίτερο δέσιμο οι δυο σας!  Να πάνε όλα κατευχην! 
    • Εγώ θα κάνω την καμπύλη το άλλο Σάββατο θα είμαι 25+5  εγω πάντως προσωπικά πιστεύω ότι τα ένζυμα σου ήταν ψηλά λόγο κοβιντ κ όχι λόγο βιταμινών αλλά εντάξει άμα ήθελε να το τσεκάρει η γιατρος σου οκ…  Συμφωνώ με την αλλαξιερα κ εγώ πήρα μια απλή κ την έβαλα πάνω στην συρταριερα στο δωμάτιο μας! Τα περισσότερα παιδικά πράγματα είναι απλά μάρκετινγκ… εγώ ήμουν πολύ συνηδητοποιημενη τότε τι ήθελα γιατί κ οικονομικά ήμασταν  λίγο ότι ναναι γιατί κ εμεις χτίζαμε σπίτι κ δεν είχαμε κ χώρο στο διαμέρισμα όποτε πήρα πολύ βασικά πράγματα… χθες πήγαμε στην παιδίατρο μας για τον γιο μου για εμβόλιο και τη ρώτησα λίγο για τα ρούχα κτλ γιατί ο Οκτωβρης μηνας εδώ στη Κύπρο είναι ακόμη ζέστη…εκεί δε ξέρω άμα δροσίζει. Εμας εδώ καλά μέσα Νοέμβρη να χειμωνιάσει κ πέρσι καθόλου… μου είπε για τα ρούχα κοντό μανίκι κορμάκι εσωτερικό κ από πάνω ολόσωμο μακρυμάνικο με λεπτές κουβέρτες κ πάνες αγκαλιάς. Ο γιος μ είχε γεννηθεί Δεκέμβρη τα είχα πάρει όλα χειμερινά όποτε τώρα θα πάρω 1-2 κουβέρτες καλοκαιρινές λεπτές βασικά  π δεν έχω κ πάνες αγκαλιάς γιατί με βόλεψαν πάλι καλοκαιρινές κ μερικά εσωτερικά κορμάκια καλοκαιρινά π δεν είχα καθόλου στον γιο μου… τα αγόραζα όλα ουδέτερα σχεδόν όποτε ευτυχως έχω κ κάποια ρούχα ουδέτερα αν κ χθες πήγα κ πήρα κοριτσίστικα 😂😂  
    • Καλημέρα κορίτσια! Χτες το βράδυ είδα στο χαρτί πολύ απαλό ροζ χρώμα. 1η φορά δε είχα ξανά δει .και μετά ένα πολύ μικρό μικρο σαν βλεννα κόκκινο.τι ήταν τώρα αυτό? Στεναχωρηθηκα. Μήπως από τη κούραση κτλ η μπορεί να δεις κ λίγο ροζ? Δε είχα ξανά δει ποτέ αιμα ούτε στην εμφύτευση που λενε ούτε ποτε
    • Τι ωραία απόλαυσε το, απόλαυσε την κάθε στιγμή με την κοιλιτσα σου 💕είναι μερες π δε γυρνάνε πίσω 
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...