Μετάβαση σε περιεχόμενο

δημιουργική απασχόληση νηπίου


Recommended Posts

Καλημερα σας.

Θα ηθελα να μαθω μερικες ιδεες και προτασεις το πως ασχολειστε εσεις με τα πιτσιρικια σας. εγώ έχω ένα μωράκι 15 μηνών και ψάχνω να βρω δημιουργικές δραστηριότητες για αυτό μιας και είναι παιδί της πόλης και κλεισμένο μέσα στο διαμέρισμα αρκετές ώρες της μέρας

Εγώ γυρνάω στο σπιτι πτωμα απ τη δουλεια...και γενικα δεν εχω καποιες συγκεκριμενες ασχολιες να κανω .

Λιγο με τα παιχνιδια της...τετοια πραματα.

Τι πιο δημιουργικο μπορει να κανει κανεις που να ευχαριστει και το παιδακι σε αυτή την ηλικία ?

περιμένω τις ιδέες σας!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον...δημιουργικο- οικονομικο- και χαλαρωτικο για σενα.

Πας στα τζμπο..παιρνεις μια μικρη πισινα που να χωραει στο μπαλκονι.

Βαζεις μεσα τον μικρο μαζι με παπακια ψαρακια κλπ ακια...καθεσαι σε μια πολυθρονα και απολαμβανεις το θεαμα!!!!

Στον δικο μου αρεσει πολυ να παιζει με αυτοκινητακια οποτε εχουμε αρκετα, μετα εχω παρει διαφορα τουβλακια λεγκο κλπ που του αρεσει να τα στοιβαζει...

Στα αυτοκινητα βαζει ενα σωρο πραγματα και τα παει βολτα και σε ενα φορτιγο με ανατροπγ οπου παλη φορτωνει και μετα το αδιαζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας B) γεια σας !

εμεις στους αναλογους μηνες ειχαμε τρελα με ζωγραφικη ..Τους επαιρνα λευκες κολλες και χοντρα κραγιονια απο το τζαμπο και απασχολιοταν παρα πολυ .Ετσι μαθαμε τα χρωματα τα σχηματα κ αρκετα πραγματακια ..

Οπως επισης κ αυτο που λεει η Cesilia ειναι ιδανικο μ'αυτη την ζεστη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο ειναι να το πηγαινεις κ στην παιδικη χαρα αφου ειναι κλεισμενο ολη μερα στο σπιτι,εγω σε αυτην την ηλικια την εγραψα σε κολυμβητηριο και πηγαιναμε μαζι 2 φορες την εβδομαδα,και τωρα το σεπτεμβριο θα συνεχισουμε της αρεσει πολυ και εμαθε και να κολυμπαει.

Επισης η ζωγραφικη πανω σε παλετα με κηρομπογιες(για να μην λερωσει),

τουβλακια μεγαλα σε μεγεθος για να μην τα καταπιει,

μουσικα οργανα (μαρακες,ντεφια,πιανο)

ΓΕΝΙΚΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΕΝΝΑΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΕΣ(5 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω τη δική μας αγαπημένη απασχόληση: τα βιβλία :)

Στο βιβλιοπωλείο θα βρείς μεγάλη ποικιλία από βιβλία με εικόνες κατάλληλα για την ηλικία της, όπου θα της δείχνεις εσύ τις εικόνες λέγοντάς της τι απεικονίζει η καθεμία και έτσι θα μάθει και εκείνη σιγά-σιγά να αναγνωρίζει διάφορα αντικείμενα αλλά και να τα δείχνει στο βιβλίο. Ακόμη θα μπορούσες να της πάρεις βιβλία με ήχους ζώων για να μάθει τα ζωάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάλλον εγώ φταίω. εκανα βλακεία... :blush::blush::blush::blush:

έχω αγοράκι... :blush::blush::blush::blush:

στην παιδική χαρά πηγαίνουμε, όπως επίσης και στη μάνα μου που έχει μια μεγάλη πιλωτή και παίζει

και κολυμβητήριο πάμε από 8 μηνών, τώρα έχουμε σταματήσει για καλοκαίρι....

αυτό με τις ζωγραφιές η αλήθεια έιναι δεν το χα σκεφτεί. τον θεωρούσα πολύ μικρό,αλλά θα το κάνω και αυτό.

ευχαριστώ πολύ.

περιμένω να ακούσω και άλλες μικρομανούλες τι κάνουν με τα παιδάκια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο..Ζαιρα για τις μπογιες..αμα θελεις..και εχεις υπομονη..κοικλοφορουν δαχτυλομπογιεσ βαζεισ στο μωρο ενα κατι σαν ρομπακι, το9υ δινεις χαρτι και αυτο ξεδινει..φυσικα γινετε χαλια και αμεσως μετα θελει μπανιο..το ειχαμε δει σε εναν παιδοτοπο..και μπορω να πω πως του Χριστοφορου του αρεσε πολυ που απισε τις μπογιες, λερωθηκε πασαλειφτικε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zaira mou kali...

Na sou pw kai egw tin diki mou gnwmi...

(((Na tou kaneis adelfaki agapi mou...)))

Den exei pio kali apasxolisei,,,

tha exei paraioulla oli mera...

Den tha se xreiazete esena...

Panta me xioumor kali mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι μου λες τώρα???

χτύπησες ευαίσθητο σημείο.

το προσπαθώ η κακομοίρα αλλά μάλλον δεν είναι ακόμα η 'ωρα του. την παιδεύει τη μαμά ρπριν ακόμα έρθει B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...