Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο2


Recommended Posts

spirtouli έγραψε:

εγω γιουλακι δουλευω 7.00 και πρεπει να ξυπναω απο τις 5.45 γιατι ειναι και μακρυα η δουλεια μου....αστα να πανε :(:(:(

dreamgirl μην ανυσηχεις καθολου, ο προγενετικος ειναι ευκολο σταδιο,μετα αρχιζουν τα πιο αγχοτικα με την αυχενικες διαφανιες και τα υπολοιπα... τι θα κανεις τοτε? θα τρελαθεις?? ολα καλα θα πανε και ολα αντιμετοπιζονται,μην σκας αδικα :kiss::kiss:

Τι είναι αυτά που λες (αυχενικες διαφανιες και τα υπολοιπα...)πρεπει να κανω και αλλες εξετασης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σε όλες..αποτι βλεπω ολες ειμαστε καλα και μακαρι ετσι να συνεχισουμε.

τι θεμα κι αυτο με τα ονοματα?ασε δε η προτιμηση στο φυλο...να τρελενεσαι!!!

εδω ο κοσμος χανεται βαρκούλες αρμενιζουν ειναι μερικοι. αυτα τα αποφασιζει το ζευγαρι χωρις να δινει δικαιωματα σε τριτους για παρεμβολες αν και.... ο ελληναρας αν δεν κανει την φασαρια του δεν αντεχει...παντως για ολες μας ειναι μακρια ακομα αυτο κ δεν πρεπει με τπτ να συγχιζόμαστε. Μονο να ειναι καλα τα νινακια!!!

Αντε να περασουν οι μερες να παμε για αυχενική γτ με επιασαν ανασφάλειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεεεεεεεε οσο προχωραει η εγκυμοσυνη κανουμε και αλλες εξετασεις.... τι νομιζες????? προγενετικος και τελος?? και φυσικα κανουμε και αλλες!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dreamgirl έγραψε:

spirtouli έγραψε:

Τι είναι αυτά που λες (αυχενικες διαφανιες και τα υπολοιπα...)πρεπει να κανω και αλλες εξετασης[/quote:2mlowpae]

Ψιτ!!! Ονειροκοριτσο χαλαρωσε!!! Τι πανικος ειναι αυτος?????

Το καθε 3μηνο εχει το δικο του πακετο εξετασεων!!!Εσυ εισαι στο σταδιο τοης αιμοληψιας...οι αυχενικες κτλ ειναι για αργοτερα..θα σε ενημερωσει κ ο γιατρος σου!

Μην εχεις αγχος καλεε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω την προηγουμενη Δευτερα που πήγα στο γιατρο και ειδαμε το ενα απο τα δυο μπεμπε, κανόνισα να πάω για αυχενική 5-15/9. Μετα τη κρίση που έπαθα προχθές όμως , εκλεισα ενα ραντεβου για την αλλη εβδομαδα , απλα να παω να το δω.

Με επιασε ενα αγχος με τον αδειο σάκο, μηπως πνηξει το μωρό μου. Ηθελα να πάω να το σιγουρέψω οτι σιγα σιγα απορροφάται. Τωρα όμως ηρεμησα , θα ειναι χαζο να ακυρώσω το ραντεβου? Και αν με ξαναπιάσει καμιά κρίση?

ΟΥΦ , τι τραβαμε κ εμεις οι μάνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεεεε τωρα θα καταλαβουμε τις μαμαδες μας που οταν ανησυχουν για μας εμεις φωναζουμε..........

γιουλακι καλο θα ηταν να πας ετσι πιστευω εγω, δεν χανεις τιποτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπέλες μου!!! σημερα αισθανομαι παραξενα!

απ'την μια πάτησα την 11η βδομαδα και χαιρομαι - απο την άλλη ξερω πόσο κρισιμο ειναι αυτο ακριβως το διαστημα και οταν θυμαμαι οτι εχω ραντεβου το Σαββατο και εχω στο μυαλο μου την εικονα του υπερηχου- με εκεινη τη σκια δίπλα, ανατριχιάζω.... :dry:

Γιουλακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια :)

εμένα σήμερα με έχει πιάσει ανασφάλεια ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά κλπ κλπ :(

ετσι χωρίς λόγο!!

Να σας ρωτήσω, μήπως ξέρετε αν οι εξωτερικοί υπέρηχοι έχουν καθόλου ακτινοβολία και βλάπτουν το μωρό? Ρωτάω γιατί το επόμενο ραντεβου με τον γιατρό μου αργεί ακόμη (σε 8 μέρες!!!) και σκεφτόμουν να πάω να κάνω έναν εξωτερικό μόνη μου εδώ κοντά στο σπίτι μου που έχει ένα ιατρικό κέντρο...έτσι για να μου φύγει η ιδέα...τι λέτε? είμαι υπερβολική? εσείς κάθε πότε πάτε στον γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι...πηγα να κανω κατι άλλο και υπεβαλα το μηνυμα πριν τελειωσω το παρλαρε μου...

Γιουλακιμου γιατι ανησυχεις για το 2ο σακουλακι ?? αυτο θα ατροφησει με τον καιρο- αφου δεν τρεφεται απο καπου- γινεται τροφη για το καλο σου εμβρυο.

εντωμεταξυ,

αυτο που σκεφτομουν για την σκια στον υπερηχο ηταν μηπως αυτο που βλεπαμε ηταν το 2ο σακουλακι(οτι δλδ το μπειμπι μου ετσι οπως μεγαλωνει το εφτασε και φαινεται το αδειο σακουλακι διπλα)

αλλα ρε γ@μωτο δεν θα μου το έλεγε ο γιατρος? και οι διαστασεις αυτης της σκιας ηταν λιγο μεγαλυτερες απο τις διαστασεις της 'σκιας'....

αχ, γιατι παναγιτσα μου.....

θα παω να κανω ενα μπανιο να αδειασει το κεφαλακι μου..

LOLLIIII!!! τι ωρα θα πας στο γιατρό?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida έγραψε:

Καλημερα κοπέλες μου!!! σημερα αισθανομαι παραξενα!

απ'την μια πάτησα την 11η βδομαδα και χαιρομαι - απο την άλλη ξερω πόσο κρισιμο ειναι αυτο ακριβως το διαστημα και οταν θυμαμαι οτι εχω ραντεβου το Σαββατο και εχω στο μυαλο μου την εικονα του υπερηχου- με εκεινη τη σκια δίπλα, ανατριχιάζω.... :dry:

Γιουλακι μου

ρε συ μηπως ειναι κοριτσι και εχει παρει και την παλετα με τις σκιες μαζι??? ΕΓΩ αυτο πιστευω!!!! ;)

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida έγραψε:

χαχαχαχαχα- αντε Ζαχαρενια- αυτό ειναι! :laugh: :laugh: :laugh:

ααααα καλααααααα τωρα καταλαβα την φωτο σου ρε κουκιδα

νομιζα τοσο καιρο οτι ειναι ενα πουλι μαυρο με κιτρινη κοιλιτσα που με κοιταει!!!ααααααααχαχα

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

δνε παω καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεεεεεεεεε γιουλακι η τρυπα ειναι ασπρη τελικα!!! :laugh:

ρε συ και η κολλητη μου ειχε διδυμη κυηση και το αλλο απορροφηθηκε...της ειχε δωσει ενα μεγαλο ποσοστο οτι ετσι συμβαινει...και απορροφαται!!! μη μου ανησυχεις...εχε εμπιστοσυνη στο θεο οτι θα προσεξει το μωρακι σου!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΣΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ.

ΜΗΠΩΣ ΚΟΥΚΙΔΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ? ΚΟΛΛΗΣΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΣΑΚΟΥΣ. ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ Ή ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ gioulaki σου μοιάζει το μωρό :P πόσων εβδομάδων είσαι εκεί??

κορίτσια δεν μου είπατε κάθε πότε κάνετε υπέρηχο??? βλάπτει να κάνω έναν εξωτερικό έτσι για να μου φύγει η ανασφάλεια? οι υπέρηχοι δεν έχουν ακτινοβολία έτσι δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!! τι μου κανετε??? ποοοσα θεματα αλλαξατε καλε σε ενα 24ωρο???? :P:P εμεις με τα ονοματα δεν το εχουμε συζητησει εκτενως ακομα αλλα καταληγουμε μαλλον στο να βγαλουμε καποιο που αρεσει σε μας κ απλως να το ανακοινωσουμε! :blink: κι οτι γινει!! :P αλλα μεεεεχρι τοοοτε εχουμε καιρο!

κατα τα αλλα ειμαι λιγο ανησυχη... χτες το απογευμα ημουνα ξαπλωμενη για αρκετη ωρα μεχρι που ξαφνικα χτυπησε το τηλ κ σηκωθηκα αποτομα. με επιασε ενας δυνατος πονος χαμηλα στην κοιλια και αριστερα, κρατησε ενα δευτερολεπτο (οπως τα ψιλοτραβηγματακια και τα πονακια) και αυτο ηταν.τιποτα αλλο. πονεσα ομως. και χεστηκα πανω μου. :blush::blush: το πρωι πηρα τηλ το γιατρο, μου ειπε να μην ανησυχω, ειναι φυσιολογικο και αφου ειμαι καθαρη (δεν ειδα κατι στο εσωρουχο) δεν ηταν τιποτα. Απο τη μια η αληθεια ησυχασα, απο την αλλη μου εχει κατσει οτι κατι εγινε... :unsure::unsure::unsure: εχω ραντεβου την πεμπτη για αυχενικη και νομιζω θα σκασω μεχρι τοτε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έγραψε:

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΣΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ.

ΜΗΠΩΣ ΚΟΥΚΙΔΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ? ΚΟΛΛΗΣΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΣΑΚΟΥΣ. ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ Ή ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

αυτό σκεφτόμουν και γω- απλά η σκια (που ειναι ετσι στρογγυλη και μου θυμίζει τον αδειο σακο) θα επρεπε να εινα ιμικροτερη και οχι μεγαλυτερη. εψαξα κ βρηκα στον υπερηχο που καναμε στις 9 εβδ.τις διαστασεις και ειναι 0.91 cm.

τωρα η σκια εχει διαστασεις 1.26...

Ζαχαρουλα καλα ειναι δυνατον να εβλεπες την κουκιδιτσα σαν πουλι που σε κοιταει???χαχαα

αχ, Γιουλακι μου σε νιωθω που αγχωνεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha έγραψε:

καλέ gioulaki σου μοιάζει το μωρό :P πόσων εβδομάδων είσαι εκεί??

κορίτσια δεν μου είπατε κάθε πότε κάνετε υπέρηχο??? βλάπτει να κάνω έναν εξωτερικό έτσι για να μου φύγει η ανασφάλεια? οι υπέρηχοι δεν έχουν ακτινοβολία έτσι δεν είναι?

δεν ξερω πραγματικα να σου πω...

ποσο καιρο εχει που εκανες υπερηχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έκανα πριν από 8 μέρες και ο επόμενος είναι σε άλλες 8 μέρες και δεν έχω καθόλου υπομονή!! κάτι με έχει πιάσει...

νομίζω koukida ότι είναι δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα για το αν πρέπει να μεγαλώνει ή να μικραίνει...το Σάββατο δεν θα πας πάλι στον γιατρό? Η σκιά σου είναι σαν τον άδειο σάκο που έχει το gioulaki??

είχες και εσύ δίδυμα?? γιατί δεν παίρνεις πάλι τηλέφωνο τον γιατρό να σου εξηγήσει από που προέρχεται? μην βασανίζεσαι άδικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα δεν έχω ιδέα αν βλάπτει το μωρο , αλλά δεν νομίζω.

Κουκίδα παίρνεις φάρμακα? Εγω οταν ρωτησα το γιατρό γιατι ο σάκος ειναι 8 εβδομάδων αφου το είχα χάσει, μου είπε οτι με τις ορμόνες που παιρνω τρέφεται ο πλακούντας ο δεύτερος κ μεγαλώνει. Γι'αυτο και με επιασε η αγωνια, αν αρχισε να μικραινει επιτέλους!

Στον υπερηχο αυτο ειμαι 8 μιση εβδομαδων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α επίσης να σου πω για την αδερφη μου!

Πηγε στον 4ο μηνα να κάνει υπερηχο και της λέει βλέπω ενα μωρο και ενα κεφάλι!!!! Ετσι χυμα στη ψυχρα, τον ρωτουσε τι εννοει και δεν της ελεγε τιποτα αλλο. Θυμαμαι κλαμα που ειχαμε ριξει, νομιζε οτι ειχε ενα κεφαλι μεσα της...χαχαχααχ. Πηγε μετα στο τρισδιαστατο και ειδαν οτι ειχε μια κυστη που ξεκινησε απο φακη και μεγαλωνε μαζι με το μωρο.

Μεχρι που τη γεννησε και αυτη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • πωπω πάρα πολλές πληροφόριες πήρες! Μπράβο κορίτσι μου, χαίρομαι που πήγε καλά η αυχενική σου!! ❤️ να τα μας, κι άλλο κοριτσάκι στην παρέα!! πότε θα σου πουν για σίγουρα;;  εγώ περιμένω μήπως και μας πουν στην αυχενική αν κι ο γυναικολόγος που μας είδε τη Δευτέρα κάπως μας είπε να μην έχουμε και πολλές προσδοκίες. Από την 16η εβδ και μετά θα φανεί λέει 🤪 εκτ΄ός κι αν είναι αγοράκι όπου θα ε΄ιναι ένα τσικ πιο εμφανές  😝🤣🤣🤣🤣 Αν φοβάσαι τις κρέμες για ραγάδες, η κολλητή μου πρότεινε αμυγδαλέλαιο! ό,τι πιο φυτικό και ενυδατικό! εγώ προς το παρόν β΄αζω μόνο μια ενυδατική που είναι 98% φυσικά συστατικά αλλα΄ το έχω στο νου μου να πάρω αμυγδαλέλαιο προσεχώς. Όσον αφορά το που θα γεννήσω που ρώτησες κορίτσι μου, στην Ελλάδα δεν έχω καμία ασφάλιση και το ΑΜΚΑ μου είναι ανενεργό από τότε που δηλώθηκα ως κάτοικος εξωτερικού... Να φανταστείς μια φορά έτυχε να χρειαστώ να πάω για μια ακτινογραφία στο Παπαγεωργίου στη Θεσ/νικη και με πήραν με την ΕυρωπαΪκή Κάρτα υγείας από το εξωτερικό που έχω εκδόσει και το όνομά μου ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες... Η χώρα μου με αντιμετωπίζει σα τουρίστρια πλέον 🥲🥲🥲 Οπότε, όχι ότι το σκεφτόμουν διαφορετικά, θα παραμείνω εδώ μέχρι και το τέλος, με το καλό, της εγκυμοσυνης, που έχω την ιδιωτική μου ασφάλιση κτλ. Δε θα έρθω Ελλάδα ούτε για Χριστούγεννα για τους προφανείς λόγους... Με το καλό το μωράκι μας θα πάει πρώτη φορά στην Ελλάδα το καλοκαίρι του '25 🙏🙏🙏 Και μετά μας περιμένει ο γολγοθάς της δήλωσης γεννήσεως κτλ.... Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι 😅😅 Αχ τώρα που σας τα γράφω αυτά, μ έπιασε μια συγκίνηση που την επόμενη φορά που θα έρθω Ελλάδα θα έχω το μωράκι μου 😍😍😍 όταν έφυγα τον περασμένο μήνα δε το είχα συνειδητοποίησει ότι ήταν η τελευταία φορά που πηγαινοερχόμουν "μόνη" 🥲🥲🥲
    • Κρίμα βρε κορίτσι μου, πολύ δύσκολο αυτ΄ο που περιγράφεις, αλλά πιστεύω θα σταματήσει κάποια στιμγή, δε μπορεί! Πάντως είναι για καλό, αυτό να σκεφτεσαι όσο μπορείς ❤️ Εγώ έκανα όλο κι όλο 4 εμετούς μεταξύ 6η-9ης εβδ, μετά υποχώησαν αρκετά οι ναυτίες και επανήλθαν κάπου στην 11η εβδ με αποκορύφωμα χθες που ήμουν 12+1 έκανα εμετό μετά από τόσο καιρό και ήταν ο χειρότερος μέχρι στιγμής.... δλδ σα να έβγαλα και την ψυχή μου ένα πράγμα 😅 δε ξέρω τι φάση... και στο μεταξύ ενώ είχα ψιλοεπανέλθει και με την ενέργεια, από χθες είμαι ένα κουρέλι, σήμερα να φανταστείτε, κατά τις 4μμ λέω ας ξαπλώσω λίγο έτσι 30 λεπτά, μιας και δεν είχα άλλα μιτιγκς, και κορίτσια ξύπνησα στις 6+μμ!! πάλι καλά δε μ' έψαξε κανείς απ τη δουλειά 🤣🤣🤣  και χθες τα ίδια, είχα πάρα πολύ κακή διάθεση και τρομερή εξάντληση... πιστεύω όμως ότι σε 1-2 εβδ να είναι πάλι καλύτερα τα πράγματα. Τλχ τώρα που είδα το μωρό να χοροπηδάει σα βατράχι την περασμένη Δευτέρα, ξέρω γιατί επανήλθαν οι αναγούλες  🤣🤣🤣 
    • Όχι καλε τι μόνη είμαιστε πολλες εδώ 😂 Εεε και εγω λόγο παλινδρομήσεις είχα πολύ άγχος και με έβαζε κάθε εβδομάδα δεν μου πήρε σε όλες τις επισκέψεις λεφτά  εεε συνήθως οι αναγούλες μετά την 7-8 εβδ αρχίζουν αλλά μπορεί και να μην έχεις βέβαια 
    • Κορίτσι μου, μην μπαίνεις σε αυτη τη διαδικασία. Ακου τον γιατρό σου που έτσι κι αλλιώς τον εμπιστεύεσαι!! Μια χαρα ειναι τα νούμερα. Εγω δεν ρισκαρα αμνιο ουτε οταν είχα ζήσει αυτά που σας έγραφα χθες... Ολα καλα!
    • Ναι είναι! Εμείς πηγαίναμε για αποξεση κι με το που μπαίνω για υπέρηχο δεν μίλαγε ο Γιατρος και λέει καλε αυτό μεγάλωσε..και όχι μόνο μεγάλωσε αλλά ακούμε και καρδιά!!!! Λέω έλα παναγια μου!!!! Τι να πω! Μακάρι όλα να πάνε καλα! Σε καμία μας δεν αξίζει να χαιρόμαστε και μετά να μας παίρνουν τη χαρά!🫶🙏🙏🙏🙏🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...