Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβλημα με την αντληση


Recommended Posts

Κοριτσακια καλησπερα!

Θυλαζω αποκλειστικα τη μπεμπουλα μου απο τοτε που γεννηθηκε.

Εκανα αντληση με θυλαστρο μερικες φορες που χρειαστηκε να αφησω τη μικρη.

Εδω και καμια βδομαδα που χρειαστηκε να την αφησω προσπαθησα να βγαλω αλλα τπτ. Εκανα ενα τεταρτο και ισα που ασπρισε ο πατος!

Η μικρη θυλαζει κανονικα παρολα αυτα χωρις κανενα προβλημα!

Πρεπει να βρω μια λυση γιατι δε θελω να της δωσω ξενο ακομα, γιατι εχουμε και μια μικρη αλλεργεια!

Το εχει παθει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου...

με τη θηλαστρο βγαζεις?

καθε ποτε?>

αυτα του εμποριου μπορουν κ να σε κοψουν το γαλα..προσεχε..

πηγα να τη πατησω εγω..

επισης κ γω δε εβγαζα με το θηλαστρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To πόσο βγάζεις με το θήλαστρο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πόσο παράγεις!Μόνο τα μωρακια μας αντλούν με επιτυχία 100%!!Κι εγω θηλάζω αποκλειστικα, ο μπεμπης παιρνει μια χαρα κιλά και αντλώ κάθε φορα 40ml στην καλυτερη περιπτωση!!

Δεν νομιζω οτι αν το χρησιμοποιείς περιστασιακά θα εχεις πρόβλημα στην παραγωγη σου ,αλλά (οπως λεει και η thouli )αν το θηλαστρο δεν είναι καλό μπορει να μην βγάζεις.

Ποιο εχεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι πρεπει να βγαζεις?

γυρνας δουλεια?

το καλυτερο ειναι το νοσοκομειακο..αλλα η ενοικιαση του στοιχιζει αν το θες για αρκετο καιρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα την απαντηση!!!

Εχω τι swing της ιδιας εταιριας και ειναι αρκετα καλό.Θα σου ελεγα να νοικιασεις νοσοκομειακο αλλά δεν αξιζει αφου δεν το χρησιμοποιεις συχνα.Μηπως ειχες θηλασει πολύ προσφατα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eτοιμαζομαι για τη βαφτιση και γενικα οταν εχω δουλειες με ΟΑΕΔ κτλ την αφηνα στη μαμα μου αφου εβγαζα με το θυλαστρο.

Αυριο θελω να παω Θεσ/νικη για βαφτιστικα και θα εχει 40 βαθμους θερμοκρασια, που να το βγαλω το μωρο?! Θα τα παιξει!

Οποτε μου μενει η λυση του ξενου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Τωρα ειδα την απαντηση!!!

Εχω τι swing της ιδιας εταιριας και ειναι αρκετα καλό.Θα σου ελεγα να νοικιασεις νοσοκομειακο αλλά δεν αξιζει αφου δεν το χρησιμοποιεις συχνα.Μηπως ειχες θηλασει πολύ προσφατα?

Οχι παραπανω απο το συνηθισμενο. Τον τελευταιο καιρο ομως νοιωθω το στηθος μου πιο μικρο και πολυ πιο ελαφρυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχουμε κ ιδιο ονομα με τη κορουλα σου...

κοιτα μπορεις να νοικιασεις ενα νοσοκομεικο για 15 μερες η ενα μηνα..

κ να κανεις τραπεζα για οποτε σου χρειαστει να δινεις..κραταει το γαλα εως κ 6 μηνες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααα thouli απ' το marthouli?!

Nομιζω πως θα της δωσω ξενο γιατι αποκλειεται να μπω σάυτη τη διαδικασια. Αλλωστε θα ειναι για πολυ λιγες φορες. Και αυριο αν ο καιρος ηταν καλος θα την επαιρνα μαζι μου και λυθηκε το θεμα...αλλα μας εφαγαν τα 40αρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο απομακρυνετε η ημερομηνια τοκετου , τοσο πιο δυσκολο ειναι να ανταποκριθει μια μητέρα στο θηλαστρο . Η μια φορα αντλησης δεν ειναι ενδεικτική γιατι το σωμα σου πρεπει να μαθει να ανταποκρινεται στο θηλαστρο . Για μερικες γυναικες αυτο ειναι ακατορθωτο παρολο που θηλαζουν για χρονια τα παιδια τους .

Επειδη υπάρχει και η υποψια αλλεργιας , μπορεις καθημερινα για λιγες μερες (το πρωι που ειναι η καλυτερη ωρα) να αντλεις εστω και λιγο γαλα . Φτιαχνεις μεριδες , το βαζεις στην κατάψυξη και εχεις γιαυτες τις ξαφνικές περιπτώσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας!

LaLa μου μαλλον θα ακολουθησω τη συμβουλη σου. Ξυπνησα με αρκετα πρησμενο στηθος και ελπιζω να βγαλω μια μεριδα για τη μπεμπουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα!

Τι εκανες τελικα κοριτσακι??

Να προσεχεις μετο θηλαστρο + το ξενο γτ μπορει να σε ζορισουν.. :dry: Ελπιζω να μην ξαναχρειαστει!

ΥΓ.Σε επαιρνα αλλα δεν εβγαζα γραμμη χθες..

Χρονια σου πολλα κ να χαιρεσαι την Μαρθουλα σου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας!!Ημουν ετοιμη να ανοιξω καινουριο θεμα για το θηλαστρο κ την αντληση αλλα επεσα εδω κ ειναι το ιδιο.

Εγω γεννησα την Τεταρτη 1/9/10.Σημερα που σας γραφω επιχειρησα να βγαλω γαλατακι με το ηλεκτρικο θηλαστρο.Ουτε σταγονα...Απογοητευτηκα.Ενω το μωρο μου θηλαζει κανονικα κ χορταινει μια χαρα,ρευεται κ τα σχετικα,στο θηλαστρο δεν καταφερα να βγαλω τιποτα!Γιατι?Ξερει καμμια?Μηπως ειναι νωρις ακομα για θηλαστρο?Θα με διευκολυνε πολυ κ στεναχωριεμαι που δεν τα καταφερνω. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιο θηλαστρο εχεις;;;;

Να ξερεις πως το μονο καταλληλο για την ηλικια σας ειναι ενα νοσοκομειακο.

Δεν ειναι απιθανο να μην μπορεις να βγαλεις γαλα με θηλαστρο- ουτε εγω μπορουσα, επρεπε να πρηστει πολυ το στηθος για να αρχιζει να αντλει εστω και λιγο.

Πολλες γυναικες δεβ καταφεραν να βγαλουν γαλα γιατι το θηλαστρο λειτουργει με διαφορετικο τροπο απο ενα μωρο, ποσο μαλλον που ειστε μολις μιας ευδομαδας και ακομα καλα καλα δεν εχει ρυθμηστει ουτε σταθεροποιηθει η παραγωγη σου

Μετα βεβεια βελτιωθηκαν τα πραγματα.

Η καλυτερω ωρα για να δοκιμασεις να αντλησεις ειναι νωρις πρωη.

Μετα - εφοσον θελεις να φτιαξεις τραπεζα- , θα πρεπει σε τακτα χρονικα διαστηματα- και παντα πριν θηλασεις- να κανεις ανλησεις για μερικα λεπτα- συνηθως 10 εστω και αν βγαζεις λιγο γαλα.

Προσοχη ξαναλεω...ουτε τα ηλεκτρικα, ουτε τα θηλαστρα χειρος του εμποριου κανουν για σενα, ειναι πολυ μικρο το διαστημα που γεννησεσ.

Νοικιασε καποιο νοσοκομειακο για να μην εχεις ιστοριες με πονο πληγομενες θηλασε κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!εχω 18 μερες που γεννησα και θηλαζω αποκλειστικα,οι θηλες μου ομως παρολο που βαζω κρεμα και προσπαθω να βαζω σωστα το μωρο,με πονανε πολυ,σκεφτομαι να παρω θηλαστρο μεχρι να φτιαξουν,εσεις τι λετε βοηθαει;και οσον αφορα το τσαγακι,μπορω τελικα να του δινω οταν εχει κολικους;;;αλλοι λενε ναι και αλλοι οχι,ο γιατρος της κλινικης μου πε να του δινω,ενω ο παιδιατρος μας λεει οχι,εχω μπερδευτει :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!

Vaster ποια κρεμα βαζεις στις θηλες?

Αν εισαι σιγουρη πως τοποθετεις το μωρο σωστα στο στηθος τοτε

αυτο που εχεις να κανεις ειναι: θηλασμος,μετα απλωνεις λιγο γαλατακι σου,αφηνεις λιγο,μετα πουρελαν,αφηνεις "στον αερα" οσο χρονο μπορεις κ σε λιγες μερες θα εισαι μια χαρα!

Δε θα σου προτεινα θηλαστρο.Μπορει να εχεις το αντιθετο αποτελεσμα!

Πραγματικα ειναι υποθεση λιγων ημερων!

Δε στο λεω απο αυτα που θυμαμαι!Το επαθα κ τωρα(12,5 μηνων) επειδη εβγαλε το πανω δοντακι κ μου πληγωσε(μεχρι να το βγαλει) κ τι 2 θηλες! :shock:

Τσαγακι οχι...Μην δωσεις!Δεν χρειαζεται να δωσεις!Το γαλατακι σου αρκει για τα παντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια ευχαριστω!αυτην την κρεμα βαζω..σκεφτομαι το θηλαστρο γιατι ο μικρος με ταλαιπωρει πααααρα πολυ με τον θηλασμο...θηλαζουμε μεχρι και 3 ωρες αλλα ξερεις 5 λεπτα διαλλειμα μιση ωρα,10 λεπτα θηλαζει μια ωρα μετα παλι..κουραζετε κοιματε και ξυπναει στο καπακι,την ημερα κατι γινεται αλλα το βραδυ ειναι μαρτυριο,ασε που κουτουλαω τοσο που φοβαμαι μην με παρει και ο υπνος και μου φυγει απο τα χερια...εχω εξαντληθει,ο παιδιατρος μου πε 10 λεπτα απο τον καθε μαστο και τελος,αλλα αφου δεν τρωει με αυτον τον χρονο το μωρο μου,ειναι σαν βασανιστηριο,δεν ξερω τι να κανω. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaster να σου ζησει το μωράκι σου :)

Εκτος απο αυτα που σου ειπε η Αναστασια και θα τα κανεις , θα πρεπει να βεβαιωθουμε οτι το μωρο πιανει καλα το στηθος . Πιθανον να μην πιανει καλα τη θηλαια αλω , γιαυτο και κουραζεται πιο ευκολα και θηλαζει λιγο κοιμαται κλπ . Βεβαια για την ηλικια που ειναι το μωρο οι μαραθωνιοι θηλασμοι ειναι πολυ φυσιολογικό .

Προσπαθησε να δεις αυτα τα βιντεακια για να καταλαβεις το σωστο και το λαθος. http://www.nbci.ca/index.php?option=com ... &Itemid=13

Θηλαστρο και τσαι δεν χρειαζεστε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala ευχαριστω και σενα!βαζω την ρογα μεσα στο στοματακι του αλλα αυτος μετα απολιγο τραβιεται και την πιανει στην ακρη,ασε που θυμωνει κιολας αν τον επιμενω,ευχομαι με τον καιρο να μαθει,οσο για το τσαγακι οταν εχει κολικους τι να κανω;προχθες ειχε και το τσαγακι βοηθησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα βαζεις εσυ τη θηλη μεσα στο στομα του μωρου . Θα κατευθηνεις το μωρο κρατοντας το απο το κεφαλακι προς το στηθος αφου εχει ανοιξει καλα το στομα του . Για να ανοιξει καλα το στομα του θα ακουμπας απαλα τη θηλη πανω στα χειλακια και θα του λες "ΑΑΑΑΑΑΑ" ανοιγοντας και συ το στομα σου . Αν το μωρο δεν πιανει καλα το στηθος θα εχεις συνεχεια προβληματα με τις θηλες και δεν θα τρεφεται σωστα . Ειναι παρα πολυ σημαντικό να πιανει σωστά !

Τι βοηθεια του εδωσε το τσαι δηλ ? ΚΑΜΙΑ ! Το τσαι (αν και γω διαφωνω) ειναι για τα μωρα που δεν θηλάζουν και εχουν ωραριο ποσο πρεπει να φανε και ποτε . Στα μωρα που θηλαζουν δεν δινουμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτος μητρικό γαλα . Το τσαι γεμιζει το στομαχάκι του , δεν θηλαζει , δεν παιρνει βαρος ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!ακομα μια απορια ..ειναι δυνατον να τρωει 90 γρκαι να συνεχιζει να πειναει;;;βγαζω και του δινω το βραδυ με το θηλαστρο,γιατι αν θηλαζει ξυπανει ανα μισαωρο,και ειναι μεσα στα νευρα,αλλα και λογο της πληγωμενης θηλης μου,του δινω λοιπον 90 και συνεχιζει να ψαχνει...μηπως δεν ειναι θρεπτικο το γαλα μου;;;22 ημερων ποση ποσοτητα δλδ πρεπει να τρωει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!ακομα μια απορια ..ειναι δυνατον να τρωει 90 γρκαι να συνεχιζει να πειναει;;;βγαζω και του δινω το βραδυ με το θηλαστρο,γιατι αν θηλαζει ξυπανει ανα μισαωρο,και ειναι μεσα στα νευρα,αλλα και λογο της πληγωμενης θηλης μου,του δινω λοιπον 90 και συνεχιζει να ψαχνει...μηπως δεν ειναι θρεπτικο το γαλα μου;;;22 ημερων ποση ποσοτητα δλδ πρεπει να τρωει;

Δεν υπάρχει μητρικό γαλα μή θρεπτικό . Το γαλα σου ειναι σχεδιασμένο για το μωρο σου , ειναι το μονο κατάλληλο και ακριβως αυτο που χρειάζεται . Το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα και η παραγωγή σου δεν εχει ρυθμιστει . Θα πρεπει να τρωει ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ !

Δεν ξερω αν ο εκνευρισμος του μωρου σημαινει πεινα ή κατι αλλο . Αυτο πρεπει να το βρεις εσυ που ξερεις το μωρο σου καλυτερα απο ολους . Ειναι λογικο να θελει να κουρνιάσει στο στηθος , να θηλάσει και να κοιμηθει . Μπορει να εκνευριζεται γιατι του δινεις μπουκάλι ενω ξερει οτι το στηθος ειναι εκει .

Θελει πολλη προσοχή με τις αντλησεις (σιγουρα εχεις ακατάλληλο θηλαστρο γιαυτη την ηλικια) και με τη χρηση του μπουκαλιου . Το μωρο ειναι πολυ μικρο και μπορει να μπερδευτει . Επισης να ξερεις οτι δινοντας μπουκαλι ή πιπιλα το μωρο μπορει να σου πληγωσει τις θηλες γιατι μπερδευεται πως να πινει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο εκνευρισμος του ειναι λογω πεινας,αφου ψαχνει σαν τρελο με το στοματακι του ανοιχτο,πειναει συνεχεια...πιπιλα δεν την θελει καθολου,και δεν θελω και να την μαθει.παντως μπραβο σε οσες θηλαζουν,εγω δεν ξερω αν θα τα καταφερω,κυριως γιατι βλεπω πως βασανιζεται ο μπεμπης,δεν ξερω τι κανω λαθος... :(:cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...