Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχύει άραγε η φράση (Δεν είχα γάλα;) ;;;


Recommended Posts

tirogaridaki έγραψε:

εγώ θα δεχθώ πως μια μητερα δεν είχε γάλα μονο όταν είχε συνέχεια το μωρό στο στήθος, μην πω και 24 ώρες το 24 ωρο, δεν έκανε τίποτε άλλο παρα να θηλάζει και το μωρό παρόλα αυτά να χάνει βάρος...εκεί δέχομαι πως δεν υπάρχει γάλα.quote]

Πώς θα γίνει ποτέ αυτό;Ποια λεχώνα έχει τετοιες αντοχες;Πώς θα κατεβει το γαλα αν δεν ξεκουραστει ο οργανισμός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα σκέφτειτε ρε κορίτσια..είναι δυνατόν να μπαίνει ένα κειμενάκι σχετικά με το θηλασμό και το μονο που θα θέλουμε είναι πως να μειώσουμε άλλες μαμαδες και όχι να μειώσουμε τις πιθανότητες άλλη μια μαμά να παρατήσει το θηλασμό για μια αμφιβολία της ίδιας και ένα ψέμα-συμβουλή του οποιουδήποτε γιατρου;;Εγώ με το κείμενο δεν απευθυνομαι σε όσες διέκοψαν το θηλασμό για τον ά,β λόγο...αλλά σε όλες εκείνες που έχουν σκοπο να θηλάσουν να προσέξουν να μην πέσουν σε παγίδες...τις ξέρω τις παγίδες..τις βλέπω κάθημερινά και μάλιστα τις έζησα δίπλα μου , στο διπλανο σπίτι όταν εγω και η νυφη μου απο τότε που γεννήσαμε ακουσαμε τα πάντα(πόσο μάλλον εκείνη που ήταν το πρώτο της) και ακουγε τη μαμά της ή το γιατρό που της έλεγαν ότι δε χορταινει...η δε μαμά της πριν ακόμη γεννήσει της το είχε ξεκοψει..εβλεπε εμένα κι έλεγε...<<Ααχχ..εσύ έχεις στήθος μια χαρά θα θηλάσεις..η κορη μου με τέτοιο στήθος..δε το γλιτώνει το ξένο...>> κι αν δεν ήμουν εγώ να της πιπιλάω τα αυτιά και να έρχεται κάθε μέρα στο σπίτι μου να τα κουβεντιάζουμε μπορεί και να μην είχε θηλάσει κάν...μπορεί όχι ότι είναι και σίγουρο..δεν είμαι καμιά σπεσιαλ εγώ που την έσωσα..αλλά σίγουρα πιστεύω την έκανα να αισθανθεί ασφάλεια και σιγουριά για το γάλα της...κι αυτό αν δεν το έχει μια μανουλα τοτε είναι πολύ ευκολο να χάσει την μπάλα...ποιος μπορεί να ρίξει την ευθυνη σε μια μαμά που το μονο που θελει είναι το καλό του παιδιου της;; Όμως όλοι εκείνοι που έχουν την ευθυνη για τις μπαρουφες που της λένε και την αγχώνουν σε μιαπερίοδο ευαισθητη τόσο για εκείνην όσο και για το μωρό της καλα θα κάνουν να είναι πιο προσεκτική και η μάνα πιο ενημερωμένη...όταν είσαι σίγουρη μέσα σου νιώθεις πιο δυνατή απέναντι σε ηλίθιες συμβουλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

[/quote:3vcddxlr]

Δεν ξέρω..μη με ρωτάς..ετσι είναι η φυση...είναι ο νομος της φυσικής και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση...:) κάποια στιγμή θα τη βρει τη δυναμη...όπως έβρισκαν κάποτε οι γυναίκες τη δύναμη και γεννουσαν ολομοναχες στα χωράφια..αλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να θηλάσεις και εντάξει το 24 ώρες το 24 ωρο είναι υπέρβολη..θα ακουσεις ότι κάτι τέτοιο είναι σπάνιο και συνήθως οφείλεται στην αγνοια της μαμάς ότι το παιδί εκτός απο γάλα όταν κλαίει θέλει κι άλλα πράγματα..εγώ στο πρώτο αυτό έπαθα..δεν ηξερα γιατί έκλαιγε..μου σπάγανε τα νευρα με αποτέλεσμα όποτε έκλαιγε έδινα στήθος..το παιδί έφτασε να ξερνάει κάθε λίγο κα λιγάκι γαλα και να καταντήσει 2 μηνών 6, 6οο!!χαχαχαχα....

Αλλωστε όποιος δίνει συμβουλες για σωστό θηλασμό προς τη μητέρα ένα απο τα βασικά που της λέει είναι για κανα μηνα να αφήσει κάθε δουλειά και άγχος και να ασχολείται μονο με το παιδί της και να ξεκουράζεται όσο μπορεί.Απο κει και πέρα μια μητέρα επιλέγει τι τροφή θα δώσει στο παιδί της..όταν όμως έχει αποφασίσει να θηλάσει και να τα δώσει όλα ξενυχτια κτλ και κάποιος την παραπληροφορεί ;;; τι γίνεται τότε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ το μόνο που θελω ειναι οι λεχωνίτσες που ειναι ενα βημα πριν την καταθλιψη ή έχουν καταθλιψη να μην στεναχωριούνται ότι δεν ειναι καλες μανες.Οτι μήπως επρεπε να προσπαθησουν πιο πολύ όταν είναι κατακοπες απο το ξενυχτι, όταν ειναι ένα κλικ απο τη λιποθυμια λογω κουρασης, να πιστεψουν οτι δεν ειναι σωστες και αξιες για όλους αυτους τους λόγους.Ολες εχουμε το ενστικτο της μανας μεσα μας και είναι αυτο που εχει τον τελευταιο λογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ(ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΕ 1 ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique έγραψε:

εγώ το μόνο που θελω ειναι οι λεχωνίτσες που ειναι ενα βημα πριν την καταθλιψη ή έχουν καταθλιψη να μην στεναχωριούνται ότι δεν ειναι καλες μανες.Οτι μήπως επρεπε να προσπαθησουν πιο πολύ όταν είναι κατακοπες απο το ξενυχτι, όταν ειναι ένα κλικ απο τη λιποθυμια λογω κουρασης, να πιστεψουν οτι δεν ειναι σωστες και αξιες για όλους αυτους τους λόγους.Ολες εχουμε το ενστικτο της μανας μεσα μας και είναι αυτο που εχει τον τελευταιο λογο.

πάνω απο όλα η ψυχολογία και η υγεία της μητέρας και του μωρου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγραφα ενα κατεβατο...και με παταξε εξω...γκρρρρρ!!!

Κοριτσια αυτο ακριβως...δειτε το σαν ενα πληροφοριακο κειμανο..δεν μπηκε με κανενα αλλο σκεπτικ περα του να ενημερωσει.

Ομολογω οτι ειναι πολυ καλο..αξιζει τον χρονο που του αφιερωνετε. Επεξηγηματικο κατανοητο επιστιμονικα τεκμιρυομενο.

Μακαρι να βρισκονταν πολλα αλλα τετοια αξιολογα κειμενα που να συνοψιζουν τοσο περιεκτικα τα βασικα ενςο πετυχημενου θηλασμου.

Επρεπε να μει σαν δευερος τιτλος.."αξιζει να το διαβασεις"

χιχιχι

Ελντο χαιρομαι που ουτε εσυ αντιμετωπησες προβλημα.

Ολο ρωταω τις μαμδοφιλεδες μου, ειδικα αυτες που γεννησαν η περιμενουν το δευτερο μετα απο εναν επιτυχημενο θηλασμο του πρωτου παιδιου πως ειναι, τι δυσκολιες αντιμετωπιζουν κλπ κλπ...βλεπετε θελλω δευτερο λιαν συντομος..αλλα το αρκουδακι μου θηλαζει ακομα..και αμα δεν αποθηλασει συντομα ωστε να ξεχασει ...δυσκολο το βλεπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με την ντομ...

κ εγω ειχα διαβασει ολα τα αρθρα εδω μεσα,ειχα προετοιμαστει τοσο πολυ κ ενιωθα οτι θα τα καταφερω.κ ειχα γαλα..

αλλα δεν αντεξα να κοιμαμαι 2 ωρες τη μερα,καθε μερα.....ειχαν πιαστει τα χερια μου,ειχαν μπει μεσα τα μαγουλα μου...ημουν κυριολεκτικα με το βυζι εξω ολη μερα κ ολη νυχτα..εκλαιγα ωρες ολοκληρες.

καθε γυναικα εχει την αντοχη της....

κ κανεις δεν μπορει να κατηγορησει μια μανα αν δεν θηλασε.δεν την κανει καλυτερη μανα ο θηλασμος.

καλο ειναι να βοηθαμε μια νεα μανουλα κ σωστα βαζετε τετοια αρθρα γιατι λυνουν πολλες αποριες...

αλλα να μην ειμαστε απολυτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ(ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΕ 1 ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2!!!

Μωρέ μπραβο!! ;)

Εχω κι εγώ τις βλέψεις για 2 χρόνια..αλλά επειδή δεν το έχω ζησει και δενξέρω πως είναι να θηλάζεις ένα νήπιο δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά..αναλόγως πως θα νιώσω..πολύ θα ήθελα όμως να ξέρω πως είναι να θηλάζεις ένα διχρονο παιδί ..βλεπω το Δημητράκη και δεν μπορω να φανταστώ ότι θα μπορουσα να τον θηλάζω...είναι ολοκληρο παιδί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso έγραψε:

θα συμφωνησω με την ντομ...

κ εγω ειχα διαβασει ολα τα αρθρα εδω μεσα,ειχα προετοιμαστει τοσο πολυ κ ενιωθα οτι θα τα καταφερω.κ ειχα γαλα..

αλλα δεν αντεξα να κοιμαμαι 2 ωρες τη μερα,καθε μερα.....ειχαν πιαστει τα χερια μου,ειχαν μπει μεσα τα μαγουλα μου...ημουν κυριολεκτικα με το βυζι εξω ολη μερα κ ολη νυχτα..εκλαιγα ωρες ολοκληρες.

καθε γυναικα εχει την αντοχη της....

κ κανεις δεν μπορει να κατηγορησει μια μανα αν δεν θηλασε.δεν την κανει καλυτερη μανα ο θηλασμος.

καλο ειναι να βοηθαμε μια νεα μανουλα κ σωστα βαζετε τετοια αρθρα γιατι λυνουν πολλες αποριες...

αλλα να μην ειμαστε απολυτες.

θέλω να πιστεύω πως δε φάνηκε κάτι τέτοιο όση ώρα μιλάμε. Κανείς δεν κατηγορησε κανέναν. Εκανες αυτό που θεώρησες σωστό για σένα και καλά έκανες.Απολυτως δεν ήταν κανένας με την αποφαση μιας μαμας..μάλλον μπερδευετε τις καταστάσεις..μιλάμε αν ισχύει το γεγονος ότι δεν υπάρχει γάλα ΄σε μια μητέρα έτσι στα ξαφνικά..το να μπερδευομαστε και να τονιζετε κάθε φορα σε κάθε θέμα θηλασμου τη λέξη <<απολυτες>> και <<κατακρίνουμε>> δεν ωφελεί...ίσα ίσα που παραπλανει και τα κάνει λιγο χειρότερα..
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσίλια..μη βιάζεσαι..απολαυσε το κάθε σου παιδάκι και μετά κάνεις το 2ο...τα 4 χρόνια διαφορά είναι πολυ καλά..εμένα έχουν 2 και δεν μπορώ να τους χαρώ και τους δυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιρογαριδακι μου ειναι η 1η φορα που απανταω σε θεμα θηλασμου γτ καθε φορα μεχρι να απαντησω ειχαν ηδη σφαχτει κ δεν εμπαινα καν στη διαδικασια...

κ τωρα απλα απο αυτα που διαβασα καταλαβα πως απαντησαν καποιες κοπελες οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να μην εχεις γαλα κ η απαντηση ηταν οτι δεν υπαρχει περιπτωση παρα μονο αν εισαι 24ωρες με το βυζι στο στομα του μωρου κ αυτο δεν παιρνει βαρος!!!!!οποτε συγγνωμη που θα στο πω αλλα αυτο ειναι λιγακι απολυτο.

δε θα ηθελα να απαντησω ξανα,ας απαντησουν μανουλες που εχουν καταφερει να θηλασουν παραπανω απο εμενα.εγω απλα ξεφυγα λιγακι εκτος θεματος κ ειπα να μην ειμαστε απολυτες για να μην στενοχωριουνται κοπελες που ειτε δεν ειχαν γαλα ειτε δεν καταφεραν να θηλασουν.

σορυ αν βγηκα λιγο εκτος θεματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κειμενο που καλο και ολα οσα εχει το συγκεκριμενο περιοδικο τυχιανεινα μας το δινουν στη λογοθεραπεια του Σταυρου.Περα απο ενα ποσοστο που δνε μπορει να θηλασειλογω ορμονικου προβληματος και οι περισσοτερες τοερουμε απο πριν τουαχιστον αν ο γιατρος προτρεπει τη μαμα να κανει εξετασεις σε τακτικα διαστηματα θεωρω οτι μεγαλο ποσοστο δεν μπορει να θηλασει απο απο αλλους παραγοντες και βεβαια απο καθαρη αγνοια και λαθος χειρισμους .Δυστυχως λιγη ειναι οιγυναικολογοι και οι μαιαες οι οποιες ενδιαφερονταινα βοηθησου η μελλουσα μαμα οσο ειναι εγκυος και μετα με το που γεννανε ,Ειναι απλο σε ποσα γυναικολογικα κεντρα εχετε δει ενα παρομοιο αθρο ; Με το που εμεινα εγκυος ο γιατρος μου μεσα σε οες τις συβουλες και οδηγιες που μου εδωσε μου ειπε το διαιτολογιο μου να ειναι πλουσιο σε δημητριακα και σουπες επειδη βοηθουν στη παραγωγω γαλακτος ασχετο αν μετα τον ορμνικοελεγχο ειδαμε τις τιμες στις ορμονες και απογοητευτηκαμε πραγμα πολυ σημαντικο γιατη ψυχολογια .Η Φανη εβαλε ενα αθρο κατατοπιστικο και δνε εννοειε καμια νοημων μαμα να καταλαβει κατι αλλο ειναι απλο αν μια γυναικα δνε χεισοβαρο ορμονικοπροβλημα και κανει σωστα τα πραγματα και θελει εχει γαλα οσο πιο πολυ βαζεις το μωρο τοσο πιο πολυ θα εχει .Απο εκεικαι περα επιλογη της καθε μαμας ειναι αν θελεικαι μπορει να το ακολουθησει αν δεν μπορει ειναι δικαιωμα της για αυτο υπαρχουν και τα γαλατα του εμποριου τα μωρα μεγαλωνουν καιμε αυτα .Τωρα αν δουμε ποια ειναι τα δικαιωματα του μωρουπαμε πολλη περα τη κουβεντα επειδη το μωρο ειναιωρο εξαρταε απο τη ψυχολογια της μαμας αν δνε μπορει επειδη κουραζετε -ποναει -βαριετε η οτιδηποτε αλλο ειναι επιλογη της .Δεν κρινουμε εδω καμια μαμα .Αν εμενα εγκυος ξανα θα ξανακανα ελεγχο ορμονικο και αυτη τη φορα επειδη ειμαι πιο ενημερωμενη θα το παλευα με καλυτερη ψυχολογια και οχι με κλαματα και υστεριες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

κι ομως Φανη μου τσην αγκαλια σου ειναι ενα μικρο μωρο!

ετσι βλεπω εγω την Μαρια-Ιωαννα κι ας κλεισαμε τα 2!

Pebii τι κάνεις;;; Το κοριτσι σου;; εχουμε και την ίδια ηλικία με το Δημητράκη χεχε...πως είναι; Είναι τόσο ζωηρη όπως είναι κ εμένα ο Δημητρης;; Ακόμη θηλάζεις ε;; Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το κάνω..θα δοκιμάσω πάντως..θέλω να πω ότι το έκανα κι αυτό!!χαχαχα...κάτι σαν εμπειρίες ζωής!Βεβαια όλοι μου λένε ότι δεν είναι τόσο χρησιμοτο μητρικό γάλα και ότι είναι αγόρι και θα δημιουργήσω ψυχ.προβλήματα αλλά προς το παρόν είμαι ανένδοτη..θέλω να δω μέχρι που θα το φτάσω και πως είναι..μετά θα έχω άποψη! ;)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Ηλέκτρα έγραψε:

Μωρέ μπραβο!! ;)

Εχω κι εγώ τις βλέψεις για 2 χρόνια..αλλά επειδή δεν το έχω ζησει και δενξέρω πως είναι να θηλάζεις ένα νήπιο δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά..αναλόγως πως θα νιώσω..πολύ θα ήθελα όμως να ξέρω πως είναι να θηλάζεις ένα διχρονο παιδί ..βλεπω το Δημητράκη και δεν μπορω να φανταστώ ότι θα μπορουσα να τον θηλάζω...είναι ολοκληρο παιδί!!![/quote:3ssuipqz]

Η ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ..ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΑΚΙ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΛΠΑ ΓΙΑ 2ΧΡΟΝΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ..... :unsure::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσίλια ακουστηκε απολυτο όμως αν δεις τι έγραψα παρακάτω θα δεις ότι δεν είναι..<<...αλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να θηλάσεις και εντάξει το 24 ώρες το 24 ωρο είναι υπέρβολη..θα ακουσεις ότι κάτι τέτοιο είναι σπάνιο και συνήθως οφείλεται στην αγνοια της μαμάς ότι το παιδί εκτός απο γάλα όταν κλαίει θέλει κι άλλα πράγματα..εγώ στο πρώτο αυτό έπαθα..δεν ηξερα γιατί έκλαιγε..μου σπάγανε τα νευρα με αποτέλεσμα όποτε έκλαιγε έδινα στήθος..το παιδί έφτασε να ξερνάει κάθε λίγο κα λιγάκι γαλα και να καταντήσει 2 μηνών 6, 6οο!!χαχαχαχα....>>

Σίγουρα είναι πιθανο κάποιες μαμάδες να στενοχωρηθουν όταν ακουν πως αν δεν άκουγαν τον τάδε που τους είπε την τάδε συμβουλη ίσως καινα θηλαζαν περισσότερο καιρό όμως δεν αλλάζει κάτι..ότι έγινε έγινε, η μαμά είναι το ίδιο καλή είτε θηλαζε είτε όχι και αγαπάει το ίδιο το παιδί της είτε το θηλαζε είτε όχι..αυτά τα εχουν πει και άλλες κοπέλες άπειρες φορές στο μάμμυ και ίσως γίνεται λίγο κουραστικό γιατί το σκέφτεσαι μετά να ανοιξεις ένα θέμα σχετικό με το θηλασμό..καταλήγουμε κάθε φορά να λέμε τα ίδια και τα ίδια..όλες καλές οι μαμάδες όλες χρυσες...όμως υπάρχουν καποια πράγματα σχετικά με το θηλασμό που πρεπει να τονιστουν και να γίνουν φανερά και κατανοητα από όλες τις μαμάδες..δεν έχει νοημα..θα κάτσω πχ εγώ να ζητησω το λόγο απο τη μαμά μου που δε με θηλασε;;; Μια χαρά δε με μεγάλωσε;; Την αγαπώ και με αγαπάει..τέλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπααα..δεν βιαζομαι...οτι κανω τωρα..μετα δεν θα εχω αλλες αντοχες...δεν το συζητω...

αμα αργισω και αλλο το δευτερο δεν θα θηλασει ουτε 40 μερες...δενε ιναι λιγο αδικο...το μεγαλο 15 μηνες..και συνεχιζει..και το μικρο τοσο λιγο

Παντως εμενα περισυ τετοια εποχη ναμου λεγανε..του χρονου τετοια μερα ακομα θα θηλαζεις..θα ειχα πεθανει στα γελια...θα νομιζα οτι με δουλευουν...

Που να ξερα το ερμο!!!!

Παντως να πω την αμαρτια μου..τον βλεπω τρεχει κανει σκανταλιες παιζει μηλαει( οσο μηλαει)...αλλα οταν ερχετε σε μενα με κοιταει και λεει ΚΑ..οπου κα..ναι ναι επιτελους το καταλαβα ειναι στηθος...και τον βαζω στο στηθος..λεω αυτο που λεει και η Pebii...οτι ειναι πολυ μωρακι ακομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ποτε εγω μιλησα για απολυτες;;;..μαλλον εννωεις την Καλυψω!!!

χαχαχα..εγω και αν δεν ειμαι απολυτη....συνειδητοποιημενη ναι...απολυτη..μπα..οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη μου νομιζω τα [αιδακια μας εχουν μερες δαφορα ηλικιας!

κι ομως οσο μεγαλωνει το παιδι ειναι πιο ευκολος ο θηλασμος!

τωρα θηλαζει για 2-3 λεπτα το πολυ!

εχει ενδιαφεροντα και δεν ζητα στηθος!

προχθες ηρθε Η Αφροδιτη με το Μανωλακη σπιτι....δεν ζητησε καθολου αλλα και ο μικρος ειχε τοσα καινουρια πραγματα γυρω του που δεν τον ενδιεφερε το στηθος της μαμας του!

εγω το απολαμβανω!

κια ς εχω χαρακτηρισετει απειρες φορες απολυτη !

το μωρο αποθηλαζει οταν εκεινο θελει να αποθηλασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

καλε ποτε εγω μιλησα για απολυτες;;;..μαλλον εννωεις την Καλυψω!!!

χαχαχα..εγω και αν δεν ειμαι απολυτη....συνειδητοποιημενη ναι...απολυτη..μπα..οχι

ωχχ...ναι... :laugh: σόρι λάθος..καλυψω ήθελα να πω.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

Φανη μου νομιζω τα [αιδακια μας εχουν μερες δαφορα ηλικιας!

κι ομως οσο μεγαλωνει το παιδι ειναι πιο ευκολος ο θηλασμος!

τωρα θηλαζει για 2-3 λεπτα το πολυ!

εχει ενδιαφεροντα και δεν ζητα στηθος!

προχθες ηρθε Η Αφροδιτη με το Μανωλακη σπιτι....δεν ζητησε καθολου αλλα και ο μικρος ειχε τοσα καινουρια πραγματα γυρω του που δεν τον ενδιεφερε το στηθος της μαμας του!

εγω το απολαμβανω!

κια ς εχω χαρακτηρισετει απειρες φορες απολυτη !

το μωρο αποθηλαζει οταν εκεινο θελει να αποθηλασει!

ναι αλλά αυτά τα 2-3 λεπτά μήπως είναι σημάδι πως δεν το έχει ανάγκη και τόσο πολύ και πρέπει να αποθηλάσει; Κι αν ας πουμε αν δεν κάνεις εσύ την κίνηση για αποθηλασμό εκείνο μπορεί να το καθυστερησει και μέχρι τα 6 του λέω εγώ τώρα..Δεν ξέρω..απλώς ρωτάω για όταν έρθει και σε μας η ώρα..με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an θελεις να αποθηλσεις κανεις το δεν προσφερω δεν αρνουμαι!

εγω ρωτω αν θελει κι αν θελει ερχεται αν οχι μου λεει το θεικο " οσι ε μαεσει το γαλα "

δεν μπορω να την πιεσω να πιει με το ζορι γαλα!

αλλα οταν εκεινη θελει το ζητα μονη της!

οταν την ρωτουν τι γαλα πινει απαντα "γαλα μαμα νουνου"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...