Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ.......


Recommended Posts

etoile! έγραψε:

Βρε παιδια, δε καταλαβαινετε οτι ναι μεν το δικαιουται, αλλα αμα τους πιεσει πολυ, ναι θα της δωσουν την αδεια και οταν πλεον θα μπορουν να την διωξουν χωρις να εχουν προβλημα με το νομο, θα την απολυσουν. Στην Ελλαδα ζουμε!!! Δεν εχετε καταλαβει τι γινεται;;; Ειδικα στην επαρχια!!!

Οσο για σενα βρε κουκλα μου, θα σε στεναχωρησω με αυτο που θα πω, αλλα και η μαμα σου δεν ειναι υποχρεωμενη να αλλαξει ολη της τη ζωη για να ερθει να σε βοηθησει. Συγγνωμη κιολας, αλλα βλεπω οτι εμεις τα παιδια ολο εχουμε απαιτησεις και καποιες φορες ξεφευγουμε. Ναι, οι γονεις μας μεγαλωσαν, εκαναν το καθηκον τους και πρεπει πια να ξεκουραστουν.Δε γινεται να τους γεμιζουμε με τις δικες μας ευθυνες. Ουτε να θυμωνουμε αμα δε μπορουν να μας βοηθησουν. Κατι που βλεπω παρα πολυ συχνα γυρω μου. Και ειμαι σιγουρη οτι η μαμα σου θελει, αλλα δε μπορει. Ειδικα αμα εχει τον μπαμπα σου. Παρε μια κοπελα να το εχει ή παρακαλα την πεθερα σου μηπως και την πεισεις!!! Αμα την καλοπιασεις παρα πολυ, σιγουρα θα βοηθησει!!! :)

Στη χειροτερη θα πας στη μαμα σου το παιδι και θα το βλεπεις το Σαββ/κο. Δε βλεπω αλλη λυση.

θα συμφωνησω μαζι σου . κοριτσια καποια στιγμη πρεπει να συηδητοποιησουμε οτι τα παιδια μας ειναι απκελιστικα δικη μας ευθυνη και μονο εμεις επειλεψαμε να κανουμε οικογενεια καιεμεις πρεπει να βρουμε τον τροπο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση δνε ειναι οτι ζηταμε παο την γιαγια αν κρατησει το εγονι για ενα Σαββατοκυριακο η για μια συγκεκριμενη μερα αρα της επιβαλλουμε να αλλαξει τον τροπο ζωης της ξερετε χουν και οι ονεις μας δικαιωματα δνε σημαινει οτι ολα πρεπει να γυριζουν γυρω απο ταενηλια παιδια τους . Ειδες μεσα απο ολο αυτο το καθολου ευχαριστι σκηνικο πηρες την ευθυνη να πεις δνε θα γνω υοχειρειο του καθε εργοδοτη και εψαξες και βρηκε λυση τωρα αν χρειαστει παρακαλεσε τη μαμα σου αν μπορει και της ειναι ευκολο να ερθει καπια συγκεκριμενη περιοδο που εκεινη θα μπορει .Το ξερω ειναι δυσκολος ο καιρος με τις δουλειες αλλα απο τη στιγμηπου δνεεχεις καμια βοηθεια ουε για παιδκο σταθμο μηπως θα επρεπε ενα διαστημα να σταματησεις την δουλεια καινα εισια εσυ κοντα στο παιδι σου ; Τουλαχιστον τοσο οσο θα ειναι σε ηλικια να μπορει να το κοιτα η πεθαρα σου που ειναι κοντα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι ειναι πολυ λεπτο το θεμα ...το μωρακι σου δεν μπορεις να το αφησεις τοσο μικρουλη νομιζω πρεπει να περασει ενα τριμηνο.αλλα δεν ειμαι και ειδικη να σου πω σιγουρα.εχει ενα δικιο και η πεθερα σου το μωρακι θα ειναι πολυ μικρο.εγω εχω κοντα τα πεθερικα μου και η αληθεια ειναι οτι αγχωνομουν απο τωρα που και κεινοι κρατανε το μωρο της συνηφαδας μου.ομως μετα απο οριμη σκεψη και επειδη ειμαι και βρεφπνηπιαγωγος κατεληξα στο οτι το παιδι γενικοτερα θελω να μεγαλωσει σε ενα πιο δημιουργικο περιβαλλον και οχι με παππουδες και γιαγιαδες.τωρα ευτυχως δεν δουλευω αλλα οταν θα δουλεψο θα πιασω καπου part time και θα το γραψω για τις λιγες αυτες ωρες σε ενα βρεφονηπιακο.μεχρι τοτε θα εχω τη βοηθεια της πεθερας μου οπως μου εχει πει.ευτυχως που υπαρχουν κι αυτοι.

καποια λυση θα βρεις κοριτσακι μη πανικοβαλεσαι,απλα κοιταξε να ρυθμισεις λιγο το θεμα με τις πρωτες μερες να σαραντισει το μωρακι!!

να προσθεσω οτι δεν εχουμε την οικονομικη ανεση ουτε να μη δουλευω αυτη τη στιγμη,ουτε μετα που θα το γραψουμε βρεφονηπιακο.αλλα τα βγαζουμε τσιμα τσιμα,απλα διαλεξαμε τον δυσκολο δρομο προσορινα εστω μεχρι να γινει ενος το μωρακι με το καλο οταν γεννηθει.δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να το κανεις κι εσυ αυτο γιατι κι εγω αν ειχα κι αλλο παιδι δεν ξερω αν θα την παλεβαμε να μη δουλευω,παντως δικαιουσαι να παρεις αυτη την αδεια ασχετα με ολα τα αλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο εργοδότης σου είναι και πολύ μ@@@@@@ς :angry: με Μ κεφαλαίο.Τι σημαίνει επαρχία.Και εκεί υπάρχουν οι ίδιοι νόμοι.Μην υπογράψεις τίποτα.Δικαιούσαι 2 μήνες πριν το τοκετό και 2 μήνες συν μια εβδομάδα μετά και βέβαια το μειωμένο σου ωράριο.Η άδεια δίνεται και για να μπορέσεις να μείνεις με το μωράκι σου περισσότερο καιρό αλλα και ο οργανισμός σου να μπορέσει να έρθει πάλι στα φυσιολογικά του.Ξέρεις πως είναι οι ορμόνες σου μετά την γέννα κοριτσακι μου;Δεν είναι τυχαίο που η λοχεία κρατάει 40 μέρες.Τόσο χρειάζεται και μια νέα μανούλα για να αισθανθεί καλύτερα.Εσύ μπορεί να θες να είσαι τυπική απέναντί του και να φοβασαι ότι θα σε απολύσει.Πως είσαι σίγουρη ότι ακόμα και να γυρίσεις χωρίς να διεκδικήσεις αυτά που όλοι οι εργοδότες γνωρίζουν ότι δε θα σε απολύσει για αλλους λογους,βάζοντάς σε να υπογράψεις κάτι άλλο.Μην χαντακώνεις τον εαυτό σου και ίσως και τις άλλες μέλλουσες μανούλες που μπορεί κάποτε να εργασθούν σε αυτόν τον ....Καλή εγκυμοσύνη εύχομαι και μη φοβάσαι.Ο εργοδότης σου θα επρεπε να φοβάται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως καταλαβαίνω τους φόβους της Μαρίας για απόλυση. Γνωρίζω περίπτωση εργαζόμενης που κατήγγειλε τον εργοδότη και μετά δεν την προσλάμβανε κανείς. Αυτό ισχύει γενικά στην αγορά, όχι μόνο στην εργοδότηση. Αν κάνεις, π.χ. μήνυση σε τράπεζα, είτε την κερδίσεις, είτε τη χάσεις, μετά καμία τράπεζα δε θα σε δεχτεί ως πελάτη.

Αυτό που θα πρέπει να γίνει στην προκειμένη περίπτωση, είναι να ξεσηκωθείτε ομαδικά, να βγείτε στα κανάλια (δυστυχώς αυτά είναι τα σημερινά δικαστήρια), να πάτε στον αρμόδιο υπουργό, να φωνάξετε. Αλλά και σ' αυτήν την περίπτωση, σίγουρα πολλοί θα αδικηθούν, θα χάσουν τις δουλειές τους και θα δυστυχήσουν για το κοινό καλό. Όπως είναι τα πράγματα, όμως, τώρα στην Ελλάδα, ποιος τολμά να κάνει κάτι;

Όσο για τη μαμά, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που είπαν ότι δεν είναι υποχρεωμένη να έρθει. Γι' αυτό και στο πρώτο μου ποστ έγραψα ότι είναι παράλογη που αξιώνει να εγκαταλείψεις νεογέννητο και όχι επειδή αρνείται να έρθει. Συμφωνώ με τις προλαλήσασες, ότι οι μανάδες δεν είναι υποχρεωμένες να παρατάνε τη ζωή τους για τα παιδιά τους, κι ότι τα παιδιά πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Στην περίπτωσή σου, βέβαια, η όποια βοήθεια είναι απαραίτητη. Το να έρθει η μάνα σου για ένα-δύο μήνες δεν είναι και τόσο φοβερό γι' αυτήν, ούτε και τόσο τεράστια θυσία. Αν πας το μωρό σε σταθμό ή φέρεις κοπέλα, τότε θα δουλεύεις για να τους πληρώνεις. Δε θα ήταν καλύτερα να σταματούσες τη δουλειά;

Δεν έχεις κάποια φίλη που να μπορεί να στο προσέχει έναντι χαμηλής αμοιβής;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ τους καταλαβαίνω τους φόβους της αλλά τελικά πάνω σε αυτό πατάνε ορισμένοι και παρανομούν.Δε λεω να πάει να κάνει καταγγελία,απλά να ενημερώσει τον εργοδότη της ότι θα πάρει τις άδειες που δικαιούται και θα γυρίσει στην δουλειά της όποτε ορίζει ο νόμος.Στο κάτω κάτω δεν της τις χρωστάει.Δηλ.τι θα κάνει αυτός,θα της πει όχι και θα την απολύσει.Το να σε διώξει κάποιος απο τη δουλειά αυτό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή και για οποιαδήποτε λόγο.Τουλάχιστον να ξέρεις ότι έχεις πάρει όλα όσα δικαιούσαι.Αποψή μου είναι βέβαια,το τι θα κάνει η Μαρία είναι δικό της θέμα.Η μαμά της και η πεθερά της δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις να βοηθήσουν εαν οι ίδιες δε θέλουν.Εάν όμως υπάρχει μεγάλη ανάγκη και δεν είναι άρρωστες θα μπορούσαν από μόνες τους να προτείνουν για λίγο καιρό να κρατήσουν το μωρό μέχρι η Μαρία να ψάξει εναλλακτικές λύσεις με καθαρότερο μυαλό.Τα παιδιά σου θα βοηθήσεις,εδώ ξένοι και σε βοηθάνε.Πάλι άποψή μου. :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου καλημερα κ χρονια πολλα.Σε οτι αφορα τη δουλεια σου δεν ξερω τι επιπλεον να σου πω απο αυτα που σου ειπαν τα υπολοιπα κοριτσια.Σε οτι αφορα ομως το θεμα της βοηθειας απο τους γονεις, εκει θα διαφωνησω με τις περισσοτερες.Δηλαδη βρε κοριτσια θελετε να μου πειτε οτι εσας σας μεγαλωσε αποκλειστικα η μαμα σας???Γιατι εμενα μια ζωη οι γιαγιαδες μου με κρατουσαν..Δηλαδη αμ δε μεγαλωνω τα παιδια μου αμ δεν ξεβολευω τη ζωη μου κ για τα εγγονια μου??Δηλαδη η χαρα της γιαγιας ποια ειναι?Να λεει οτι εγινε γιαγια κ να απαιτει να ακουσει το ονομα της?Και δε νομιζω να ειναι τοση πια μεγαλη θυσια να βοηθησεις για λιγο το παιδι σου.Και απο τη στιγμη που βοηθας το ενα δεν καταλαβαινω γιατι να μην βοηθησεις και το αλλο.Μαρακι ελπιζω να την βρεις την ακρη χωρις να αγχωνεσαι και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω οι οταν ενας ανθρωπος ενηλικιωνετε και θεωρειοτι ειναι ετοιμος να κανει τη δικη του οικογενεια αυτοματα αποδεσμευετε απο τον ομφαλιο λωρο των γονιων σιγουρα ειναι γονεις και αγαπανε το παιδι τους και βεβαια τα εγγονια τους αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενοι απο καποιον νομονα μεγαλωσοπυν και τα εγγονια .Εμενα προσωπικα η μαμα μου μεγαλωσε τρια παιδια δνε πηγεγα δουλεια αν και ο πατερας μου δουλευε σε τρεις για να αμς μεγαλωσει προσωπικα ουτε αυτο μου αρεσει να εχειςεννα γονιο καινα μην το βλεπεις αλλα τουλαιστον ειμασταν καθε Κυριακη ολοι μαζι , η γιαγια και ο παππους ηταν στις επισκεψεις μας εβλεπαν και τους βλεπαμε οποτε θελανε .Λεμε οτι οι γονεις μας ειναι υποχρεωμενοι απεναντισε εμας και στα παιδια μας εμεις τοτε δεν εχουμε καμα υποχρεωση απεναντι τους ; Αν φυγει απο τη ζωη ενας απο τους δυο γονεις μας αιμενει μετεωρος ο αλλος τι πρεπει να κανουμε ; καιμην σκεφτομαστε μονο τους δικους μας γονεις ΟΧΙ να σκεφτομαστε και τα πεθεραικα μας γιατι και αυτοι γονεις το ανρα μας ειναι αρα κι απο αυτους απαιτουμε να προσεχουν τα παιδια μας ; Πολλες φορες εδω μεσα εχει αναφερθει η κοντρες μα τα πεθερικα δνεξερω θεωρω οτι ειμαστε λιγο εγωιστες τα θελουμε ολα κομενα και ραμμενα επανω μας ναι να μας κρατανε τα παιδια - να μας βοηθανε στο νοικοκυριο αλλα εμεις να μην παμε να φαμε μια κυριακη ολοι μαζι επειδη μας βγαζουν αποτις συνηθειες μας .Γι αυτο λεω οτι απο τη στιγμη που κανεις οικογενι πρεπει να πορευεσε μονο σου αν δνε θελεις να εχεις υποχρεωσεις δνε μπορεις να εχεις και απαιτησεις .

Απο την αλλη σαφως και υπαρουν και καποιες π[εριπτωσεις εκτατης ανγκης εκει ναι χρειαζομαστε τους γονεις μας .Εγω βεβεια τοτε που χρειαστηκα ανθρωπο ειχα το Σταυρο στο νοσοκομειοτο ιδιο διαστημα ηταν και ο πατεαρς μου στο νοσοκομειο η μαμα μου ηταν διπλα του δεν μπορουσε να φυγει επειδη του κρυβαμε οτι ειχαμ ετο μωρο μεσα η αδερφη μο ετρεχε αναμεσα στα δυο νοσοκομεια και το ιδι διατδξα ειχα και την ανιψια μου εμσα με μικροεπεμβαση .Δεν ειχα κανεναν μια εβδομαδα μεσα και πλενομουν στ νοσοκομειο οσο μπορεις να πλυθεις στεγνωνα τα ρουχα στο καλοριφερ και η πεθερα μου εμ πηρε τηλεφων και με ρωτησε πως να ερθει στο Πιαδων πεντελης !ημαρτον γυριζει ολο το κοσμο αλλα δεν ηξερε πως να ερθει εκει και τελικα πηγε εκδρομη στην ανιψια της .....Τα σχολια δικα σας , οταν εκενε εκεινη επεμβαση στο ποδοτης δε πατησα και το ειπα στον αντρα μου πηγαινε εσυειναιμανα σουκαι εχει υποχρεωση εγω ομως καμια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω σε όλα με τη Βάνια.

Κι εγώ με τους γονείς μου μεγάλωσα. Η γιαγιά μου έμενε στο σπίτι μαζί μας, αλλά επειδή ήταν πολύ ηλικιωμένη, και είχε πολλές φοβίες, ότι θα πεθάνει άξαφνα, κ.λπ., δεν αναλάμβανε ευθύνες και δεν ήθελε να μας προσέχει, ειδικά βράδι. Η άλλη μου γιαγιά έμενε με την ανύπαντρη κόρη της. Πάντα βρισκόταν κάποιος να μας κρατήσει, αλλά την κύρια ευθύνη την είχε η μάνα μου. Σταμάτησε από τη δουλειά και ξανάρχισε όταν πήγαμε σχολείο. Δούλευε πάλι, όμως, μόνο τα πρωινά, έτσι ώστε το απόγευμα να είναι μαζί μας.

Δεν πιστεύω ότι οι γιαγιάδες είναι άμοιρες στο μεγάλωμα του παιδιού. Πάντα κάπου θα χρειαστούν. Αλλά άλλο να προσέχουν το παιδί την ώρα που η μάνα δουλεύει κι άλλο να παρατήσουν το σπίτι και τον άντρα τους για να εγκατασταθούν στο σπίτι της κόρης ή της νύφης για να της κρατάνε τα παιδιά και το νοικοκυριό. Επειδή γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτώσεις (με την πιο ακραία να είναι η μητέρα εργαζόμενη και η κόρη όχι, και να της κάνει η μάνα όλες τις δουλειές του σπιτιού και το μαγείρεμα και να της προσέχει και το παιδί όποτε χρειάζεται), διαφωνώ και πιστεύω ότι, όταν κάποιος παντρευτεί και κάνει παιδιά, πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

Η περίπτωση της Μαρίας, τώρα, είναι από τις περιπτώσεις που συντρέχει άμεση βοήθεια κι αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, η μάνα της θα μπορούσε να κάνει μια θυσία και να ξεσπιτωθεί για ένα διάστημα, αφού η κοπέλα βρίσκεται σε αδιέξοδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα.το κατανοω οτι καποιες κοπελες λογω δουλειας χρειαζονται τη βοηθεια της μαμας τους,αλλα σε καμια περιπτωση οι γιαγιαδες δεν ειναι υποχρεωμενες να κρατουν τα εγγονια τους.τα παιδια ειναι αποκλειστικα δικη μας ευθυνη.εφοσον κανουμε τον οικογενειακο μας προγραμματισμο και αποφασιζουμε να κανουμε παιδια,πρεπει να ξερουμε οτι θα τα μεγαλωσουμε κιολας.εμενα η μαμα μου μεγαλωσε 3 χωρις καμια απολυτως βοηθεια και δουλευε κιολας και εγω μεγαλωνω το παιδι μου χωρις καμια βοηθεια εκτος απο αυτη του αντρα μου.την κορη μου δεν την εχω αφησει ουτε για να παω στο περιπτερο.και να σας πω κατι?χαιρομαι για αυτο. αν κατι δεν παει καλα με την ανατροφη της θα ξερω οτι θα εχω μονο τον εαυτο μου να κατηγορησω.και επειδη ειμαι ενας ανθρωπος με τρελη αδυναμια στους γονεις του,θα ελεγα πρωτα να σκεφτομαστε και οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δικαωμα να ξεκουραστουν και πως εμεις,τα παιδια τους,θα κανουμε τη ζωη τους ευκολοτερη και πιο ευχαριστη τωρα που πραγματικα το χρειαζονται...μη ρωτας τι εκανε ο γονιος σου για σενα,τωρα που εγινες γονιος το ξερεις.κανε κι εσυ τωρα για εκεινον,το εχει αναγκη οπως θα το εχεις καποτε και εσυ.φυσικα και δεν βαζω ολους τους ανθρωπους σε ενα τσουβαλι,αυτη ειναι μονο η προσωπικη μου αποψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H άποψη που διάβασα τελευταία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Δεν ειναι υποχρεωμενοι οι γονεις να μεγαλωσουν κανενα εγγονι- ουτε ειναι καταδικασμενοι να ασχολουνται μ'αυτα ισοβια.

Ωστόσο το παράδειγμα της κοπέλας που εγραψε το ποστ, είναι κάτι ιδιαίτερο- έχει πρόβλημα με την δουλεια της και ζηταει βοηθεια απο την μάνα της -οχι απο την φίλη της που πάνε για καφέ.

νομιζω απο ανθρωπια και μονο -προς το συνανθρωπο- θα πρεπει να βοηθαμε ο ενας τον αλλο- και οχι να επικαλουμαστε δικαιολογιες του στυλ 'δεν μαρεσει το μερος' για να αποφυγουμε το 'χωσιμο'.

ετσι το νιωθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ μαζί σου Κουκίδα..

Στο κάτω κάτω, δεν είπε κανείς να παρατήσει τα πάντα και να πάει να της μεγαλώσει το παιδί! Λίγη βοήθεια στην αρχή χρειάζεται... και ποιος τη χρειάζεται; Το παιδί της! Δηλαδή έλεος, αν δε βοηθήσουμε το παιδί μας, ποιον θα βοηθήσουμε;; Αύριο μεθαύριο δηλαδή, αν βλέπεις ότι το παιδί σου χρειάζεται τη βοήθειά σου, θα σφυρίζεις αδιάφορα επειδή πλέον ενηλικιώθηκε και "ας τα βγάλει πέρα μόνο του";;;

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της ελληνικής κοινωνίας είναι η ενδο-οικογενειακή στήριξη. Με τα καλά της και τα στραβά της, δεν αντιλέγω.. Αλλά αν δεν υπήρχε κι αυτή και μάλιστα με την τρέχουσα οικονομική κατάσταση, όχι μέσο όρο ένα παιδί ανά οικογένεια δε θα'χαμε.. θα'χαμε εξαφανιστεί ως έθνος!

Βέβαια, όλα ξεκινάνε από τον εργοδότη. Αν ο εργοδότης ήταν σωστός και άφηνε την κοπέλα να πάρει τις άδειες που δικαιούται (που κι αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση, ειδικά τώρα με την κρίση)... αν από το κράτος να το θέσω πιο σωστά, υπήρχε μεγαλύτερη υποστήριξη για τις μητέρες, όπως συμβαίνει σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη, δε θα χρειαζόταν να κάνουμε καν όλη αυτήν την κουβέντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ! ΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΛΑΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ. ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ "ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ?" ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ: " ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ". ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, Η΄ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΟΨΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ, ΣΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΥΦΑΔΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΕΙΧΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΠΑΛΙ, SORRY!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου δε μας κουράζεις.. Εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε.. για να βοηθάμε.. για τα εύκολα.. για τα δύσκολα.. για όλα!!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου, με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά.. κι από κει και πέρα, θα την βρεις την άκρη, είμαι σίγουρη! Θέληση να υπάρχει... κι από ότι καταλαβαίνω, υπάρχει! ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, μακάρι τελικά η μητέρα σου να αποφασίσει να έρθει να σε βοηθήσει. Η δική σου περίπτωση είναι πάρα πολύ δύσκολη, με την οικονομική κρίση δε σε παίρνει να χάσεις τη δουλειά σου, και νομίζω το να φέρεις γυναίκα είναι οικονομικά ασύμφορο.

Όσο για την πεθερά σου, αφού ήδη προσέχει δύο παιδιά (νομίζω δεν είχες διευκρινήσει ότι σου προσέχει και το μεγαλύτερο παιδί σου) δεν έχει και πολύ άδικο.

Αν τελικά δεν έρθει η μάνα σου, δεν μπορείτε να κάνετε βάρδιες με τον άντρα σου για να είναι πάντα κάποιος στο σπίτι; Τουλάχιστον τα πεθερικά μου αυτό έκαναν που δεν είχαν καθόλου βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...