Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

Μειονεκτηματα co-sleeping λοιπον......

η Αμερικανική Ακαδημία της Παιδιατρικής (AAP), σε συμφωνία με την Επιτροπή ασφάλειας προϊόντων αμερικανών καταναλωτών (CPSC),

προειδοποιούν τους γονείς να μην τοποθετούν τα νήπιά τους στον ύπνο στα κρεβάτια των ενηλίκων, υποστηρίζοντας ότι

η πρακτική αυτή βάζει τα μωρά σε κίνδυνο της ασφυξίας και του στραγγαλισμού.

Σύμφωνα με το CPSC, τουλάχιστον 515 θάνατοι συνδέθηκαν με τα νήπια και τα μικρά παιδιά που κοιμούνται στα κρεβάτια ενηλίκων,

από τις Ιανουαρίου 1990 έως τις Δεκεμβρίου 1997.

Περισσότερο από 75% εκείνων των θανάτων περιέλαβε τα νήπια που ήταν κάτω από 3 μηνών.

Μεταξύ Ιανουαρίου 1999 και Δεκεμβρίου 2001, το CPSC ανέφερε ότι περισσότερα από 100 παιδιά κάτω από την ηλικία 2 ετών

(98% ήταν λιγότερο από 1 χρονών) πέθαναν μετά από το να τοποθετηθούν στον ύπνο σε ένα κρεβάτι ενήλικα.

Είχα πει πως δε θα ξαναμπώ...αλλά...είπα ψέματα :-p

Η δήλωση αυτή της AAP, έχει αμφισβιτηθεί ανοιχτά από πολλούς επιστήμονες.

http://www.naturalchild.org/research/ha ... eping.html

Ο βασικότερος λόγος είναι ότι από τα συγκεκριμένα δεδομένα δε μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα ότι το co-sleeping είναι λιγότερο ασφαλές από το να κοιμάται το μωρό μόνο του στην κούνια του. Μωρά πεθαίνουν και στην κούνια τους όπου θεωρούμε ότι είναι απόλυτα ασφαλή... Για να μπορέσεις να εκτιμήσεις πόσο ασφαλές (ή πόσο επικύνδινο) είναι το co-sleeping, πρέπει να ξέρεις πόσα μωρά κάνουν co-sleeping και πόσα από αυτά πέθαναν, και να τα συγκρίνεις με τα ίδια νούμερα για μωρά που κοιμούνται στην κούνια τους. Αν έχεις όρεξη μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ http://www.mothering.com/how-stats-real ... twice-safe

Οπότε αυτά που μας έγραψες δε λένε απολύτως τίποτα. Επίσης υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπαίνουν στο παιχνίδι...Υπάρχουν κανόνες ασφαλείας για co-sleeping (όποια ενδιαφέρεται το συζητάμε), όπως υπαρχουν και για να κοιμίζεις το μωρό στην κούνια του.

Από όσο ξέρω δεν υπάρει καμία επιστημονική έρευνα που να υπονοεί ότι το co-sleeping είναι λιγότερο ασφαλές από το να κοιμάται στην κούνια του. Αντίθετα υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί να συμβαίνει το αντίθετο! Η Ιαπωνία όπου όλη η οικογένεια κοιμάται "στα πατώματα" που λέει κι η φιλενάδα σας η βαγκμαν, έχει από τα χαμηλότερα ποσοστά αφνίδιου θανάτου! Δείτε κι εδώ όποια θέλει http://www.naturalchild.org/james_mcken ... story.html

Μόδα? Από πού κι ως πού? Δε βλέπεις ότι είμαι μόνη μου εδώ? Ούτε εύκολη λύση είναι... Ειδικά για μια μανούλα που θηλάζει είναι η φυσική λύση ύπνου!

Επίσης το co-sleeping είναι λύση ύπνου...όχι ψυχοθεραπεία... (περί ασφάλειας που δεν ένιωσες...)

Και τέλος εσύ δεν είσαι μαγισσούλα γιατί η μαμά σου δε σε άφηνε να κλαις στην κούνια ;) (μα κανείς δεν το έπιασε το σκιτσάκι?)

Χόκους - πόκους και άμπρα - κατάμπρα στις υπόλοιπες :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας κ απο μενα!

σας παρακολουθω μερες κ ειπ να πω κ εγω την αποψη μου.

γενικα δεν ειμαι υπερ του να αφηνεις το μωρο να κλαιει.κ αυτο για εναν απλο λογο.γιατι να μου σπασουν τα νευρα ακουγοντας ενα μωρο να κλαιει ενω μπορει να ηρεμησει κ αυτο κ γω αμα παω κοντα του;αυτο σε γενικες γραμμες.

εγω διδυμα 3 μηνων.δεν κλαινε.κοιμουνται σχεδον ολο το βραδυ.δεν εχω κανενα προβλημα.κ οταν κλαψουν το κανουν τοσο τραγουδιστα που το διασκεδαζω!μεχρι τωρα αυτα γιατι δεν ξερω τι μου επιφυλλασει το μελλον.

αλλα αν στην πορεια υπαρχει θεμα στον υπνο σαφως κ θα το παρω το βιβλιο.ενταξει δεν λεει κ να το σφαξουμε ουτε να το κλειδωσουμε στην αποθηκη.

εγω χαιρομαι που πολλες κοπελες τα καταφεραν γιατι αν κ δεν ξερω πως ειναι φανταζομαι πως ειναι να εχεις ενα ή ακομα χειροτερα κ δυο μωρα να κλαινε ολη νυχτα.απο ενα σημειο κ μετα δεν χαιρεσαι την οικογενεια σου αλλα αρχιζουν κ γινονται αλλα πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ ρε συ snowgirl συγνωμη κιολας για το θαρρος αλλα οκ εχεις ευθραδεια λογου κ στηριζεις αυτα που λες αλλα πολυ ειρωνεια ρε παιδακι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια αυπνα!!!

εμεις περασαμε προχθες ενα πολυυυυυυ δυσκολο βραδυ...ξυπνησε αρρωστος και χθες που ειχε βηχα και πυρετο κοιμηθηκε σερι :shock::shock::shock:

σημερα ειναι πιο χαλια πυρετο,βηχα,εμετους

το μεσημερι αν και ηθελε να κοιμηθει το καιμενουλι μου δεν τον αφηνε ο βηχας και τον πηρα στο κρεβατι μου μπας και ηρεμισει λιγακι αλλα μπααααα δεν τα καταφερε να κοιμηθει

αντε να δουμε το βραδυ μας πως θα ειναι!!!!

το βιβλιο θα το παραλαβω την τριτη...και βλεπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bagman να σου ζησουν τα παιδακια σου!

λιονταρακι φιλακια!

εγω σημερα εκανα κατι διαφορετικο στον υπνο αν εχω αποτελεσμα αυριο θα σας πω αλλιως θα το ραψω!

καλο βραδυ σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

Βαγκ να χαιρεσαι τα παιδακια σου , πολυχρονα καλοτυχα κ με υγεια ! να τα καμαρωσετε οπως επιθυμειτε !!

post-12458-13873935307708_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ..

Dominique, γεια χαρα !

Οπως βλεπεις , αν βλεπεις snowgirl, η ειρωνια ειναι κατι που οταν το δινεις το εισπρατεις κιολας ..

post-12458-13873935307746_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα τι εννοεις αν βλεπω σνοου γκερλ;σαν να βλεπω μαστερ σεφ;

Εγω δεν προσεξα να την ειρωνευτηκε η συγκεκριμενη κοπελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα τι εννοεις αν βλεπω σνοου γκερλ;σαν να βλεπω μαστερ σεφ;

Εγω δεν προσεξα να την ειρωνευτηκε η συγκεκριμενη κοπελα!

Dominique απευθυνθηκα στην σνοου γκερλ η οποια μας διαβαζε , μπηκε μας ειρωνευτηκε κ αποχωρησε ..Της εγραψα λοιπον οπως κ καποιες απο τις αλλες κοπελες οτι οταν ειρωνευεσαι σε ειρωνευονται κ οι αλλοι , αντιδρουν ..

εκει παει το σουτ της εικονας ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα δεν εχουμε κοιμηθει καθολου.....ειναι χαλια το καμαρι μου

πυρετο σταθερα στο 38.8 και βηχα

δεν μπορει ουτε να φαει και το γαλα με το ζορι το πινει

εγω ειμαι σαν ζομπι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και περαστικα στο μπεμπουλη

μηδεν στο πηλικο εμεις γι αυτο να πω απλα οτι ειμαστε ορθιοι απο τις 4

καλημερα? καλημερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι βρε διδυμομανούλα μου????????Δεν έπιασε το κόλπο?????????Μήπως κοιμούνται πολλές ώρες τη μέρα???????????Ο δικός μου σχεδόν καθόλου......μόνο κανένα μισάωρο το πρωί και ενα μισαωρο το απόγευμα..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα ..

Καταρχην Μπεμπουλης περαστικα σας ! κ μεις τα περασαμε ευτυχως χωρις πυρετο ..κουραγιο καλη μου , ενα παραπανω οταν εχουν ιωση ειναι χειροτερα τα πραγματα γιατι δυσκολευονται , γκρινιαζουν κτλ..

new_mammy , τι εγινε με τα μικρα σου , τι κολπακι δοκιμασες ? Μηπως ειχαν καμια ενοχληση και δεν απεδωσε οτι εκανες ?

Εμεις κοριτσια ειμαστε καλυτερα , το Αριαδνακι εβγαλε κ αλλο δοντι καπακι μεσα σε δυο μερες δυο δοντια .. :shock: Οποτε τα εχουμε ολα μαζι ..Αντε να τελειωνει κ η αντιβιωση μηπως κ καταφερουμε μεσα στην εβδομαδα που μας ερχεται να κανουμε το προγραμματισμενο μας εμβολιο..Βελτιωθηκαν λιγακι τα ξυπνηματα της χτες βραδυ σε σχεση με τις προηγουμενες νυχτες κ θεωρω οτι νιωθει λιγακι καλυτερα ..Εφαγε κιολας μισο πιατο φρουτοκρεμα κ λιγο μεσημεριανο ..Να υποθεσω οτι θα ληξει η απεργια πεινας που κανει ε? Το γαλα ομως ακομα το ..περιφρονει ..κ γενικα αρκετα απο αυτα που πριν ετρωγε τωρα στραβομουτσουνιαζει που τα βλεπει ..θελω να πιστευω οτι ειναι απο την ολη κατασταση που περναει , αν βαλουμε κ την φαση των δοντιων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ψιλοδιαβασα..ελπιζω να μην ξαναασχοληθουμε με τα ιδια θεματα-ξερετε τι εννοω-αφου καταληξαμε οτι καθε μανουλα κανει ο,τι κρινει καλυτερο κ καμια δεν εχει δικαιωμα να την κρινει...

εμεις ειμαστε ακομα αρρωστες.πηγαμε παιδιατρο χτες,η αγγελικη ειναι λιγο καλυτερα αλλα ακομα η μιξα βροχη...μου ειπε η γιατρος οτι αν ενα παιδι ειναι γενικα δυσκολο κ κλαιει πολυ ειναι λογικο να κατεβαζει κ αλλες μιξες κ να αργησει να γινει καλα..

η συγκεκριμενη γιατρος εχει αναλαβει τη μικρη απο τοτε που ηρθαμε σπιτι απο το μαιευτηριο κ μου εχει πει οτι ειναι δυσκολο παιδι κ μαλιστα μου εχει δωσει κ συγχαρητηρια που κανω τοση υπομονη...για να καταλαβετε για τι παιδι μιλαμε!!!!!

οποτε παιρνουμε 2ο μπουκαλι αντιβιωσης,λιγες εισπνοες για να μην υποτροπιασει κ αεριους σιροπι μονο βραδυ...αλλα πολλη μιξα ρε κοριτσια ακομα!!!!

ποτε θα γινει καλα????

το βραδυ παλι μια ευτυχια...κοιμηθηκε 11 παρα στην αγκαλια μου εννοειται!!!ξυπνησε ουρλιαζοντας 2 παρα,μαλλον απο εφιαλτη,κ δε μπορουσα να την ηρεμησω με τπτ..τελικα ξυπνησε στις 5 για γαλα κ 9 παρα σηκωθηκαμε οικογενειακως...

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω κοιμοταν μονη της εμαθε παλι αγκαλια..βεβαια θα μου πειτε,κακο ειναι καλε αυτο??να κοιμιζεις το παιδακι σου αγκαλιτσα??

οχι βεβαια κ το απολαμβανω..απλα σκεφτομαι οτι δε μπορω να κουνησω το βραδυ..

αν θελουμε να παμε καπου εστω για ενα φαι πρεπει πρωτα να κοιμησω εγω τη μικρη κ μετα να φυγουμε..

κ που να παμε καλε 11 ηωρα???εμεις στις 12 κοιμομαστε ορθιοι!!!!

αντε να γινει καλα να μαθουμε παλι να κοιμομαστε μονες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περαστικα σας Καλυψω ..

Η αληθεια ειναι οτι οταν αρρωσταινουν βγαινουν τελειως εκτος προγραμματος ..Ακομα κ το πιο ηρεμο μωρο του κοσμου θα σε φαει ζωντανη οταν δεν ειναι καλα ..Ευτυχως ομως μετα σιγα σιγα στρωνουν ..Βεβαια η αγκαλιτσα ειναι δυσκολο θεμα οπως λες κ συ ομως τι να κανεις αν το παιδι δυσκολευεται ν'αναπνευσει και νιωθει ασχημα ..Σιγα σιγα θα επανελθει ομως , αν εχει μαθει να κοιμαται στο χορο της θα ερθει στα συνηθισμενα της ομως θελει δουλιτσα δυστηχως ..Εμεις παρολα αυτα κοιμοταν στο κρεβατι της , στην αγκαλια μου δεν πολυηθελε γιατι δυστηχως ειχε συνδιασει ρουφιχτιρια , ορους , αντιβιωσεις κτλ οποτε την βαζω πλαγια κ λυσσαει ..Ουτε γαλα δεν θελει σ'αυτη τη σταση ..

Το σιροπι αυτο που λες το αεριους ειναι καλο , το εχετε ξαναπαρει ? Βλεπεις διαφορα ? Ρωταω γιατι προχτες που πηγαμε να την ξαναδει ο παιδιατρος μου ειπε οτι αν δεν συνελθει σχετικα γρηγορα θα παρει κ αυτο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εσεις ακομα αρρωστες,ε??κ εμενα πλεον μολις δει το ρουφηχτηρι αφηνιαζει......

αλλα πρεπει καθε μιση ωρα να τραβαω μιξες!!!κ καταλαβαινεις!!!!!!!

το αεριους ειναι ο,τι πρεπει για την καταρροη..βεβαια θελει να το δωσεις τουλαχιστον μια ωρα πριν πεσει για υπνο το βραδυ για να αρχισει να δρα αλλα ειλικρινα ειναι αυτο που τη βοηθαει πιο πολυ απο ολα γτ σταματαει να κατεβαινει μιξα κ διευκολυνει στον υπνο..αν εχετε προβλημα να κοιμηθει κ ξυπναει απο μπουκωμα ειναι ο,τι χρειαζεται..αλλα δυστυχως το δινουν μονο βραδυ γτ ειναι ψιλοβαρυ κ προκαλει υπνηλια!!!!

χαθηκε να το δινουν κ μεσημερι!!!!!! :P:P

οσο για το θεμα του υπνου.....πονεμενη ιστορια...αλλα θα ξαναστρωσουμε,που θα παει..

μπεμπουλη ξεχασα να πω περαστικα σας κ μακαρι να γινει γρηγορα καλα ο μικρος..

ειναι ολος ο κοσμος αρρωστος,το εχετε προσεξει???μωρε μηπως μας ριχνουν τπτ στον αερα που αναπνεουμε????οι φαρμακευτικες για να βγαζουν λεφτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια , με το που κανει την εμφανιση του ο Οκτωβρης ξεκινανε τα αψου αψου , το χω παρατηρησει ..Το ευτυχημα με μας ηταν οτι οι διδυμες ειχαν κρυωσει - κολλησει ιωση για πρωτη φορα οταν ηταν πλεον 14 μηνων οποτε ηταν λιγο πιο ευκολα τα πραγματα απ'οτι ενα μωρο..Απ'την αλλη με την Αριαδνη εχω μαθει κ την αλλη οψη του νομισματος , πως ειναι ενα παιδι ευαισθητο ..Εμας η καταρροη μπορω να πω οτι εχει ελαττωθει κατα πολυ ομως εχει εναν βηχα αλλο πραγμα λες κ κανει 10 πακετα marlboro ημερισιως ..Αυτος ειναι κ ο λογος που μας εδωσε αντιβιωση , γιατι οπως κ την προηγουμενη φορα δυστηχως τα φλεγματα δεν εβγαιναν με τιποτα οποτε δεν υπηρχε αλλη λυση ..Μου φαινεται οτι ισως το γλιτωσουμε το αεριους ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μουυυυυυυυυ εχω πολύ καιρο να μπω στο θεμα γιατι απ οτι καταλαβατε τα ζουζουνια κοιμουνται. Στενοχωριεμαι που βλεπω οτι χαλιεστε χωρις λογο. Καλέ μην δινετε σημασια ας εχει η καθε μια την αποψη της κ πιστευω οτι καθε μανουλα ξερει τι ειναι καλυτερο για το πιτσιρικακι της.

Εγω το ειχα παρει το βιβλιο αλλα δεν μπορω να πω οτι το τηρησα το διαβασα αλλα δεν το τηρησα κιολας. Τωρα οι σποροι κοιμουνται απο τις 8,30 θα τους ταισω κοιμισμενους 11,30 κ μετα θα ξυπνησουν κατα τις 7,30.

Εχει τυχει να ξυπνησουν κ 6.30 αλλα τους βαζω πιπιλα κ κοιμουνται παλι καμια ωριτσα. Βεβαια τις προαλες του ενος του ποναγαν τα δοντακια κ ειχε γκρινιαααααααααα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου βρε Ζετουλα !

πως μεγαλωσαν τα μικρα σου , αφρατεψαν ομορφηναν φτου φτου !!

μπραβο που φτιαξατε προγραμματακι κ κοιμαστε κανονικα !!!

Κοριτσια μου εμεις ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ χτες :shock::shock::shock::shock::shock:

Μην ρωτησετε τι κ πως ..δεν ξερω τι εγινε ..ξερω οτι σιγουρα δεν ειναι μονιμο ομως επωφεληθηκαμε ολοι για να παρουμε δυναμεις κ μεις κ η Αριαδνη ..Ειχε αλλη χαρη το σημερινο πρωινο ..πηγαμε κ την βολτα μας , αχ χαρα θεου ηταν ο καιρος μια λιακαδα υπεροχη ..

Πριν λιγο ηρθαμε σπιτι μας κ εβαλα κ τα τρια μου σπορακια για νανι , οι μεγαλες δεν νομιζω να μου κανουν το χατηρι ηδη τις ακουω στο κρεββατι να μιλανε ..Η Αριαδνη κοιμηθηκε αποκαμωμενη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας βρε κοριτσια!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!

περαστικα σας Μπεμπουλη και Καλυψω!

ευτυχως τις προηγουμενες βδομαδες που ηταν με ιωση και τα δικα μου, αν και βηχανε, δεν ξηπνουσαν. μετα το μπανιο, τους ριχναμε ορο και τους ρουφουσαμε, παντα με λαβες ελληνορωμαϊκής παλης και εριχνα οτριβιν. οσο να'ναι κατι εκανε και αυτο... ευτυχως...

χθες που μαζευτηκε το σόι και σβησαμε κερακια, ο Σπυρος κοιμηθηκε στην αγκαλια του αντρα μου. δεν ξυπνουσε με τιποτα! ειπαμε, αντε να μην τον μπανιαρισουμε, να τον αλλαξουμε μονο. με που τον ακουμπησαμε στο κρεβατι..΄. ξυπνησε και εκλαιγε!!! μας θυμησε τους παλιους καιρους.....

παω γιατι τα εχω ελευθερα και αρχισαν να οργιαζουν...

φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας.......

τι κανετε κοριτσια? περασαν οι ιωσεις??

εμενα ο σπυρακος μου ειναι πολυ καλυτερα αν και κολλησε εμενα που ειμαι χαλια μαυρα :(:(

μιας και εγινε καλυτερα λοιπον ξεκινησε και το κλασικο ξυπνημα την νυχτα :evil: μαλλον με τον πυρετο ηταν καλυτερα χιχιχι γιατι κοιμοταν σερι(πλακα κανω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...