Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

αμα θεωρεις λυση snowgirl το να κοιμομαστε ολοι μαζι οικογενειακως στα πατωματα... τι να πω... περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

και ΑΝ καταφερετε, ενω κοιμαστε ολοι μαζι να κανετε και 2ο παιδι, τι θα γινει;

θα κοιμαστε 4 ατομα στο πατωμα;

γιατι ξερω κοπελα που κοιμοταν με τη μαμα της στην κρεβατοκαμαρα και διωχνανε το μπαμπα μεχρι που τελειωσε το γυμνασιο!!!

και εγω που δεν κοιμομουνα με τους γονεις μου, δεν εγινα σαν την κακια μαγισσα του σκιτσου!

εγω δε μετανιωσα λεπτο που ακολουθησα τη μεθοδο του βιβλιου.

η καθεμια κανει οτι νομιζει καλυτερο.-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αμα θεωρεις λυση snowgirl το να κοιμομαστε ολοι μαζι οικογενειακως στα πατωματα... τι να πω... περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Καταρχήν δεν κοιμόμαστε στα πατώματα, αλλά στα στρώματα στα πατώματα και είναι μια χαρά. Η μικρή έχει μάθει και ανεβοκατεβαίνει από το στρώμα και δε φοβάμαι καθόλου μη χτυπήσει.

και ΑΝ καταφερετε, ενω κοιμαστε ολοι μαζι να κανετε και 2ο παιδι, τι θα γινει;

θα κοιμαστε 4 ατομα στο πατωμα;

Δηλαδή.....εσείς στον ύπνο σας τα κάνετε τα παιδιά? :-p:)) Το κρεββάτι μας στο υπνοδωματιό μας είναι στρωμένο και έτοιμο για όλα χαχαχα! Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε τα παιδιά στον ίδιο χώρο που κοιμόμαστε... Όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται!

Το 2ο ελπίζω να κοιμάται στην κούνια της μικρής για να κάνουμε απόσβεση :D

γιατι ξερω κοπελα που κοιμοταν με τη μαμα της στην κρεβατοκαμαρα και διωχνανε το μπαμπα μεχρι που τελειωσε το γυμνασιο!!!

Υπερβολή... Δε φοβάμαι κάτι τέτοιο... Είμαι σίγουρη ότι όταν νιώσει αρκετά ασφαλής θα κοιμηθεί μια χαρά μόνη της. Άλλωστε όταν αρχίσει να καταλαβαίνει τι της λέω και να μιλάει και η ίδια μπορείς να το συζητήσεις το θέμα και να βρεις μια άκρη.

Εμείς το μπαμπά μας τον έχουμε μαζί όπως βλέπεις.

και εγω που δεν κοιμομουνα με τους γονεις μου, δεν εγινα σαν την κακια μαγισσα του σκιτσου!

Η μάγισσα του σκίτσου δε νομίζω ότι έχει γνώση της εικόνας της :mrgreen:

εγω δε μετανιωσα λεπτο που ακολουθησα τη μεθοδο του βιβλιου.

η καθεμια κανει οτι νομιζει καλυτερο.-

Δε ζήτησα από κανέναν να απολογηθεί που ακολούθησε το βιβλίο και δεν καταλαβαίνω γιατί νιώθεις ότι πρέπει να αμυνθείς. Εννοείται ότι η καθεμια κάνει ότι νομίζει καλύτερο. Καλό είναι να ακούγονται κι οι δυο απόψεις.

Καλημέρα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλα !

μπεμπουλης παλι απ'την αρχη ? Τι αλλαξε , δεν του εβαλες το γαλα οπως τις προηγουμενες μερες ? Μηπως κρυωνε γιατι ο καιρος εχει αλλαξει επικινδυνα ..μια ζεστη μια ψυχρα ..βαλε του κ ενα κουβερτακι διπλα του καλου κακου ..

Μαρινακι βλεπω κ συ το νυχτερινο παρτυ καλα κρατει ..

Θελω να πω την αποψη μου για οσα μας εγραψες snowgirl. Καταρχην γεια χαρα !

Νομιζω κ ξαναλεω οτι αυτο αφορα την δικη μου αποψη δεν εκπροσωπω καμια απο τις αγαπητες φιλεναδες ξενυχτησσες ..

Καλη μου το καθε παιδακι εχει σιγουρα το ρυθμο του , στον υπνο στο φαγητο στις δραστηριοτητες στην φυσικη του αναπτυξη.Ολα αυτα ειναι απολυτως σεβαστα ..Η καθε μια μανα βοηθαει το παιδακι της το ανακουφιζει το κανει να νιωθει σιγουρια ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟ.

Ισως για σενα δουλευει το Co-sleeping και το υποστηριζεις γι'αυτο τον λογο .Ισως γιατι εχεις ενα παιδακι στο οποιο δινεις ολη σου την προσοχη κ αγαπη .Σκεψου ομως λιγο το γεγονος να εχεις δυο η τρια παιδακια τα οποια πρεπει να ταισεις , ντυσεις ,χτενισεις , να παιξεις , να πας βολτα , να μπανιαρεις και τελος να κοιμισεις τρια παιδια ..Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο ετσι ? Ουτε πιστευω οτι ειναι καλο να ψαχνουμε παντα τον ευκολο τροπο .Το δυσκολο ειναι να καταφερεις να βαλεις το παιδι - παιδια σου σε ενα προγραμμα ετσι ωστε κ αυτα να ξερουν τα ορια τους αλλα κ υπαρχει μια στοιχειωδης οικογενειακη γραμμη.

Δεν θα υπερασπιστω την βαγκμαν ουτε θα την κατηγορησω που ακολουθησε την μεθοδο του συγκεκριμενου βιβλιου.Σαν μανα αφουγκραστηκε τις αναγκες των παιδιων της κ επραξε ετσι οπως νομιζε σωστα .Μην ξεχνας οτι δεν ειναι ολα τα παιδακια το ιδιο , υπαρχουν παιδακια νευρικα με εντονο χαρακτηρα κ αλλα πιο συνεργασιμα .Καποια αλλα παλι με την παρουσια αλλων μεσα στο δωματιο τους δεν κλεινουν ματι ..

Τελος , η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι κανενας δεν επαθε τιποτα και σιγουρα δεν μετατραπηκε μεγαλωνοντας σε ..μαγισσα του παραμυθιου επειδη κοιμοταν σε δικο του δωματιο κ οχι παρεα με τους γονεις του. Αλλωστε συμφωνα με πολλους γιατρους , παιδοψυχολογους κ απλους παιδιατρους , το μετρο ειναι η αρχη κ το ημισυ του παντος , ενα παιδι μ'αυτον τον τροπο δεν κοβει τον ομφαλιο λωρο , δεν αποκτα αυτοπεποιθηση αλλα περιμενει ακομα κ στον υπνο τον γονιο του να συμβαλλει.Δεν θα ηθελα κατι τετοιο για το παιδι μου ..Μ'αρεσει που οι μεγαλες μου κορες απο μικρουλες ειχαν αυτοπεποιθηση κ ορεξη ν'ανακαλυψουν τα μυστηρια του κοσμου ..Δεν εμειναν πισω απο την φουστα μου κ πιστευω ουτε η μικρη μας θα το κανει..

Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να παρεξηγηθω , σου λεω μοναχα την αποψη μου με ολη μου την καλη διαθεση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε παρεξηγήσω. Συζήτηση κάνουμε, απόψεις ανταλλάσουμε, ψάχνουμε για λύσεις για το καλύτερο των παιδιών μας.

Καταρχήν να σου πω ότι το μωρό μου είναι 10 μηνών. Είναι βρέφος. Εσύ μιλάς για παιδιά και όρια που αυτά μπαίνουν πολύ αργότερα, όταν το παιδί είναι σε θέση να καταλάβει 5 πράγματα. Όταν μπορεί να κατανοήσει και να χειριστεί το λόγο. Τότε θα το συζητήσω μαζί της και είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί λύση. Δε θα κοιμάμαι για πάντα μαζί της. Ούτε εγώ το θέλω, ούτε αυτή θα το θέλει.

Εύκολη λύση? Όχι, δεν είναι η εύκολη λύση... Είναι η μοναδική λύση που μπόρεσα να βρω για να κοιμόμαστε. Και όχι, δεν είναι συνεργάσιμο και βολικό παιδάκι η μικρή μου, γιατί αν ήταν θα κοιμόταν αυτή στο κρεββατάκι της κι εγώ στο δικό μου. Είναι παιδί με πολύ ισχυρό χαρακτήρα και έντονο ταμπεραμέντο. Με το θέμα του ύπνου είχαμε μεγάλο θέμα από τη μέρα που γεννήθηκε! Και έχω κάνει μεγάλο αγώνα για να κομόμαστε και έτσι όπως κοιμόμαστε τώρα.

Το ότι δεν αποκτά αυτοπεποίθηση κτλ...αν κοιμάται με τη μαμά, απλώς δεν ισχύει! Δεν υπάρχει καμία έρευνα που να υποννοεί κάτι τέτοιο! Αλλιώς χτίζουν αυτοπεποίθηση τα παιδιά... Όλα αυτά τα έχω συζητήσει πάρα πολύ και με τον οικογενειακό μας γιατρό και με τη νοσοκόμα (ειδική στην ψυχοκινητική ανάπτυξη) που την παρακολουθεί, και είναι απόλυτα σύμφωνοι και οι δύο με το να κοιμόμαστε μαζί με το μωρό εφόσον έτσι ξεκουραζόμαστε όλοι καλύτερα.

Τη γελοιγραφία γιατί την πήρατε τόσο στραβά? Μάλλον έχετε χάσει το χιούμορ σας λόγω κατάρρευσης :-p:lol: . Όταν αφήνεις ένα μωρό να κλαίει στην κούνια του μέχρι να εξαντληθεί και να παραιτηθεί, δεν ξέρεις τι συνέπειες μπορεί να έχει στην ψυχολογία του... Πού ξέρεις τι γίνεται στο μυαλουδάκι του εκείνη την ώρα? Τι μηνυματα παίρνει? Γιατί σωπαίνει τελικά? Κι αν χάνει την εμπιστοσύνη στη μανούλα? Νιώθει μόνο και παραμελλημένο? Εγώ προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα...

Με όλη την καλή διάθεση κι από μένα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη γελοιγραφία γιατί την πήρατε τόσο στραβά? Μάλλον έχετε χάσει το χιούμορ σας λόγω κατάρρευσης :-p:lol: . Όταν αφήνεις ένα μωρό να κλαίει στην κούνια του μέχρι να εξαντληθεί και να παραιτηθεί, δεν ξέρεις τι συνέπειες μπορεί να έχει στην ψυχολογία του... Πού ξέρεις τι γίνεται στο μυαλουδάκι του εκείνη την ώρα? Τι μηνυματα παίρνει? Γιατί σωπαίνει τελικά? Κι αν χάνει την εμπιστοσύνη στη μανούλα? Νιώθει μόνο και παραμελλημένο? Εγώ προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα...

Με όλη την καλή διάθεση κι από μένα ;)

να χαιρεσαι το κοριτσακι σου , δεν το αναφερα στο προηγουμενο ποστ , συγνωμη ..

λοιπον νομιζω οτι η γελοιογραφεια ηταν λιγακι το κερασακι στην τουρτα ..Φανηκε λιγακι ..ξερεις ..ειρωνικο κ ισως δεν ηταν αυτη η σκοπιμοτητα του.Απλως ησουν κ συ λιγακι φουριοζα ετσι οπως τα εγραφες κ παρεξηγηθηκε καπως ..

Εγω προσωπικα το χιουμορ μου δεν το εχω χασει ..τουλαχιστον οχι ακομα ..εχω αλλα δυο παιδακια πισω μου , τα οποια με κρατουν σε εγρηγορση ..

Οταν αφηνεις το μωρο να κλαψει στην κουνια του ..Καταρχην , ποσο μωρο ειναι το μωρο που μιλαμε ..Σαφως οχι ενα νεογεννητο η τελοσπαντων ενα μωρακι κατω των 8-9-10 μηνων..Ο παιδιατρος μας , ο οποιος εχει εξισου χιουμορ ;) μου ειχε μιλησει επισης για παιδακια που την ωρα του υπνου λογω υπερεντασης , ακομα κ αν ειναι χορτατα , καθαρα , ασφαλη , εχουν εμπιστοσυνη στην μανουλα κ δεν νιωθουν παραμελημενα ουτε στιγμη , εκτονωνουν με το κλαμα αυτην την εντονη κατασταση κ εντελει κοιμουνται ..Αυτο μπορει να κρατησει απο 1 λεπτο εως κ μισαωρο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιμαστε ε????

αααχχχχχχχχχχχχχ

εγω εδω ξυπνια οοοοολη νυχτα!!!!!

ο μικρος αποφασισε να κλεισει λιγο τα ματακια του στις 4:30 :o:o:o:o:o

ωωωω ναι σημερα μας εκανε μεγαλο καψονι το καθαρματακι μου....

τον ειχαμε παει στην γιαγια και στον παππου,λογω του οτι σημερα το πρωι εχουμε κατι τρεξιματα σε δημ.υπηρεσιες

και με παιρνει η μαμα μου τηλ να παμε να τον παρουμε γιατι το παιδι εχει μελαγχολισει,καθεται στην πορτα,κλαιει και ολο φωναζει μαμα-μπαμπα

οι γονεις μου που τους λατρευει και εχει μεινει πολλες φορες μαζι τους τα εχασαν κυριολεκτικα

ηταν η πρωτη φορα που με πηραν τηλ να παω να παρ τον σπυρο!!!!!!

μολις πηγαμε τρελαθηκε απο την χαρα του(αφου μου ειπαν οτι μεχρι εκεινη την ωρα ουτε γελαγε ουτε μιλαγε)

ηρθαμε σπιτι και το βραδυ μας ηταν δραμμαααααααααααααααααααααα

απιστευτο κλαμμα...παραπονεμενο!!!!

πηγαινε ο αντρας μου να τον κοιμησει αλλα δεν καταφερνε τιποτα.

και το κακο ειναι οτι σε λιγο καιρο ξεκιναω δουλεια...τι θα γινει τοτε????

αυτο δεν ειναι απλη μαμακιαση αλλα τρομερη προσκολληση!!!!

σημερα που εχουμε φυσικοθεραπεια θα ρωτησω την γιατρο μηπως ξερει καμια καλη παιδοψυχολογο να παμε,να δω πως θα το χειριστω και πως θα το αντιμετωπισω

γιατι τελικα διαπιστωσαμε οτι δεν ειναι μονο ο υπνος που εχει προβλημα ο μικρος.....με θελει εκει 24 ωρες το 24ωρο μαζι του

στους γονεις μου εκανα ενα βημα να παω στο αλλο δωματιο και αμεσως εβαζε τα κλαμματα και ετρεχε να με βρει....το εκανε ο μπαμπας του ζαμαν φου!!!!

πραγματικα ανυσηχω τωρα παρολο το ξενυχτι μου αποψε που δεν εχω κλεισει ματι ουτε μιση ωρα.

ανυσηχω μηπως τοση προσκολληση τελικα δεν ειναι καλο γιατι ενταξυ τα παιδακια την μαμα τους θελουν αλλα τοσο πολυ?????

τι να πω? τα εχω χασει πια και δεν ξερω τι να σκευτω!!!!!

η ωρα ειναι 5:20 και παω για τον 2ο καφε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera!!ωχ τι τραβας αμοιροΤελικα τα παιδια εχουν πολυ πονηρο μυαλουδακι!Παλι τα ιδια ο μικρουλης?εμεινε καραουλι ξυπνιος γιατι σου λεει θα με στειλουν παλι! :?:?:?

Ο δικος μου αφου τα φτυσε χτες απο την αυπνια ολη μερα ..κοιμηθηκε απο τις 2200 μεχρι τις 0500!!!! :D:D:D:D εφαγε..για πρωτη φορα 250μλ..και ξανακοιμηθηκε ωσπου ξυπνησε στις 8 παρα..απο την Ελενα που ετοιμαζοταν για σχολειο!τωρα τον εκανα μπανακι κι ενω εδειχνε να πειναει..του εφτιαχνα γαλακαι κοιμηθηκε!!απιστευτο? :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατρινα μου τι ομορφα παιδακια που εχεις!!!!

να σου ζησουν!!!

εγω δεν την παλευω νιωθω οτι θα πεσω κατω και ο μικρος αφου κοιμηθηκε 2 ωρες συκωθηκε με....κρυωμα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασαι καλα!!σε ευχαριστω και εσυ να το χαιρεσαι !!θυμησε μου πως τον λενε?

Το καημενουλη ..μηπως τελικα το γυροφερνε το κρυωμα γιαυτο ηταν ανησυχο?μηως ειχε πυρετο?Περαστικουλια του και ...σε σενα φυσικα..κουραγιο! :?

εγω ειχα να κοιμηθω απο πριν γεννησω..σχεδον 3 μηνες εχω να κανω υπνο σερι το βραδυ!

το θεμα ειναι οτι ουτε το πρωι μπορω να κοιμηθω..Ασε που με θελει συνεχεια κοντα του! :-w:-w:-w:-w και ειμαι κομματια..τα νευρα κροσσια..! [smilie=sleepy1.gif][smilie=sleepy1.gif][smilie=sleepy1.gif]

ασταα..μετα απο 10 χρονια..ξεχασα πως ηταν μαλλον..! :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα ηταν το βραδυ ο σπυρακος μου

δεν ειχε τιποτα ουτε πυρετο δεν εχει

αλλα κλαμμα συνεχεια!!!!

ετσι εχει να κανει απο βρεφακι....

ααα μην το λες κι εγω που κοιμοταν σερι απο ενος χρονων ειχα συνηθησει και τωρα κι εμενα μου κακοφαινεται απιστευτα

τουλαχιστον στο μωρο ξερεις οτι θα ξενυχτισεις γιατι πειναει,ποναει κ.α

στο μεγαλυτερο παιδακι αντε να βρεις τι θελει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 16 ΜΗΝΩ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΗΘΕΙ ΣΕΡΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΠΟΛΥΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ.

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ-ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ-ΚΑΘΕΜΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΕ ΔΙΑΔΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΑΙΣΙΟΔΟΞΗ-ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΓΑ Η' ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ.

ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ 7 ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 14 ΜΗΝΑ ΚΟΙΜΙΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ.ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΛΟΓΟ ΔΟΝΤΙΩΝ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΤΗ ΝΗΧΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ.ΕΙΧΑ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ ΤΟΝ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ!!!!ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ-ΣΗΜΕΡΑ Π.Χ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ-ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΗΚΕ-ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ (ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΟΡΙΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ-ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιδη οπως καταλαβες snowgirl δεν εχουμε ουτε καθρεφτες να βλεπουμε τις φατσες μας, εμεις οι κακες μαγισσες-μανες, ουτε στρωματα, ουτε αλλα δωματια στο σπιτι οπως εσεις, ουτε και τη διαθεση να διαβαζω τις ειρωνιες σου, απλα απαξιω να ασχοληθω ξανα μαζι σου.

αλλα τοσους μηνες, οσες διαφορετικες αποψεις ακουστηκαν, καμια δεν εθιξε αλλες...

τυχαιο... δε νομιζω...

την καλημερα μου και τα φιλια μου στις υπολοιπες συναγωνιστριες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως σημερα παραγγειλα το βιβλιο και βλεπουμε

η πλακα ειναι οτι και ο βιβλιοπωλης ανηκει στην κατηγορια των ξενυχτιδων γονιων :lol::lol: με ρωταγε για το βιβλιο του ειπα καποια σχετικα και....παραγγειλε ενα και για εκεινους :o:lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιδη οπως καταλαβες snowgirl δεν εχουμε ουτε καθρεφτες να βλεπουμε τις φατσες μας, εμεις οι κακες μαγισσες-μανες, ουτε στρωματα, ουτε αλλα δωματια στο σπιτι οπως εσεις, ουτε και τη διαθεση να διαβαζω τις ειρωνιες σου, απλα απαξιω να ασχοληθω ξανα μαζι σου.

αλλα τοσους μηνες, οσες διαφορετικες αποψεις ακουστηκαν, καμια δεν εθιξε αλλες...

τυχαιο... δε νομιζω...

την καλημερα μου και τα φιλια μου στις υπολοιπες συναγωνιστριες....

Καταρχήν λυπάμαι που έχεις τόσο κακή διάθεση και δε μπορούμε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι...

Δεν νομίζω να έθιξα ούτε να κατηγόρησα καμία. Απευθύνθηκα σε εσένα προσωπικά μόνο όταν μου "την έπεσες" προσωπικά. Όταν κάνεις ειρωνικές ερωτήσεις, να περιμένεις ανάλογες απαντήσεις.

Το μόνο που προσπαθώ τόσο καιρό να πω, είναι ότι η μέθοδος που προτείνει το βιβλίο μπορεί να έχει συνέπειες. Συνέπειες που δε γνωρίζουμε. Αυτό λέει και το σκίτσο. Δε λέει ότι γίνεσαι μάγισσα... Είναι μια άλλη άποψη που καλό είναι να ακούγεται. Τώρα αν όλα αυτά δε σου αρέσει να τα ακούς επειδή τη μέθοδο την έχεις ήδη εφαρμόσει, μπορείς απλά να τα προσπεράσεις όπως κάνουν και οι περισσότερες. Αν πάλι θες να το συζητήσουμε κόσμια, και με όλη την καλή διάθεση που λέει κι η μαμά εύα, είμαι μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα

κοριτσουδια μου τι κανετε ?

Εμεις σχετικα καλυτερα παει το Αριαδνακι , αλλα παραμενει βραχνοκοκορακι κ το ρουφιχτιρι μυξας πλεον ειναι επι μονιμου βασεως ..

Μπεμπουλης αυτο κ αν ηταν γυμνασιο που σας εκανε ο μικρος ...Ρωτα κ τον παιδοψυχολογο νομιζω θα σου δωσει μια εξτρα συμβουλη

charoula, ολες προσπαθουμε για το καλυτερο για τα παιδακια μας κυριως εμεις μπαινουμε σε δευτερη μοιρα ..Οπως βλεπεις δεν εισαι μονη , τα βραδυνα παρτακια δινουν κ παιρνουν τα μπομπιρακια μας εχουν τρελες χαρες μεσα στην μαυρη νυχτα ..

Κατρινα εχεις κ μεγαλο παιδακι εσυ αντε να μας λες συμβουλες για μας τις αρχαριες ..Σιγα σιγα θα μπει κ το μικρο σε προγραμμα ...

Βαγκμαν τους φιλικους μου χαιρετισμους ..Πως πατε με το κρυωμα εσεις ? Το ξεπερασατε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε κοριτσια,2 μερες ελειψα κ εχασα τα χειροτερα??σφαχτηκαμε παλι,ε????ε ρε γλεντια...

θα πω κ εγω την δικη μου αποψη:καθε μανουλα κανει αυτο που θεωρει καλυτερο για το παιδι της..ειμαστε μανουλες αλλα πανω απο ολα ειμαστε ανθρωποι κ αν δεν ειμαστε εμεις ψυχολογικα καλα η αν πια μας εχει λυγισει η κουραση κανουμε κακο κ στο παιδι μας γτ νιωθει τα παντα μεσα απο μας...

οποτε καποιες μανουλες εκαναν κουραγιο,δοκιμασαν τη δυσκολη κατα τη γνωμη μου κ για μαμα κ για μωρο μεθοδο κ τα καταφεραν να βελτιωσουν τον υπνο τους,τη ζωη τους κ να βρουν την οικογενειακη τους ηρεμια..δε θα ξεχασω τους ατελειωτους καβγαδες με τον αντρα μου λογω κουρασης κ ατελειωτων ξενυχτιων......κ ακομα καποια βραδια δεν κοιμομαστε...

η βαγκ κ η καθε βαγκ σιγουρα πριν εφαρμοσει τη μεθοδο διαβασε τα υπερ κ τα κατα κ ηξερε καλα τι θα αντιμετωπισει..εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι αν εφαρμοσεις σε μωρο 10 μηνων τη μεθοδο για λιγες μερες αφηνοντας το να κλαψει στην κουνια αλλα πηγαινοντας πολυ συχνα μεσα για να σε βλεπει θα παθει βλαβη η θα χασει την εμπιστοσυνη στη μαμα...δεν το εγκαταλειπεις...

εγω δε θα μπορουσα ουτε τη μεθοδο του βιβλιου να εφαρμοσω αλλα ουτε κ να κοιμαμαι καθε βραδυ με το μωρο..κ αυτο το θεωρω-εγω προσωπικα-εξισου κακο.

οποτε καταληγω στο οτι η καθε μαμα ξερει καλυτερα...

να μην κρινουμε ομως καμια απο τις 2 μεθοδους...

στα δικα μας...ακομα δε γιναμε καλα..πολλη μιξα ρε κοριτσια κ ειναι 4 μερες με αμοξιλ..κ τραβαει ακομα τα αυτακια σαν να ποναει.αυριο παμε για επανεκτιμηση αλλα δε βλεπω να γλιτωνουμε το 2ο μπουκαλι..

κατα τα αλλα εμενα με κολλησε κ απο χτες ειμαι χαλια...

αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να πεσει..απλα λειτουργω οπως καθε μερα..εγω το ξερω!!!!!

κ το αλλο..την κοιμιζω σχεδον καθε βραδυ αγκαλιτσα πλεον γτ την κραταω ορθια κ αναπνεει καλυτερα κ τωρα μου καλομαθε η κυρια κ δεν κοιμαται μονη της!!!!!!

χαχα ενα βημα μπροστα κ 2 πισω...

μπεμπουλη τελικα αρρωστησατε??

ευα οταν τραβας μυξες καθεται η μικρη??εμενα κλαιει σπαρακτικα..

κ εγω κλαιω μαζι της γτ την ταλαιπωρω...

κολαση~!!!!!!

το να κρινουμε δεν ειναι καλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευτυχως Ευα περασε η ιωση, ανωδυνα σχετικα. ακομα 1-2 φορες θα δωσουμε αντιβιωση και τελος. ασε που τα τελευταια 2 βραδια σχεδον μας επαιρνε ο υπνος στον καναπε μεχρι να παει 12 να παμε να του τη δωσουμε. παντως εχει πολυ πλακα... του αρεσε η γευση και ζητουσε κιαλλο και γλυφοταν!

Καλυψω και εμεις με το ρουφηγμα ειχαμε δραματα! και μαλιστα οταν καναμε τη Μαριαννα και εκλαιγε, ορμουσε ο Σπυρος και την τραβουσε απο χερια-ποδια, οπου εβρισκε για να τη σωσει!!! στην αρχη μας φανηκε πολυ συγκινητικο, αλλα μετα που δε μπορουσαμε να κανουμε δουλεια....

σας αφηνω, παω για ντουζακι και μετα εχω ραντεβου για αποτριχωση.... τα μαλλια μου εχουν ηδη νεες ανταυγειες!!!! πολυ μποτε σημερα!!!

να ειμαι καλη στις φωτο των πρωτων μας γεννεθλιων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυψω περαστικα σας κ παλι ..

Μην νομιζεις κ μεις με το αμοξιλ δεν βλεπω να εχουμε κ καμια βελτιωση ..βραχνοκοκορι κ το μπουκωμα παραμενει ..Μην αναφερω κ την απεργια πεινας ..ουτε γαλα ουτε φαγητο ουτε τιποτα ..

μονο νερο ..Τι θα κανω πως θα την φερω παλι στα ισα της δεν ξερω ..Με το ζορι χτες κ σημερα εφαγε μετρημενα 5 κουταλακια φρουτοκρεμα κ 3 μεσημεριανου ..

Οταν της βαζω ορο στην μυτη κ αυτο σε συνδιασμο με το ρουφιχτιρι μετα μας ακουνε ισαμε τα Χανια ..Δυστηχως ομως δεν γινεται αλλιως , και μενα χτυπιεται αλλα πλεον δεν νιωθω τυψεις , στην αρχη εκλαιγα κ γω ομως τωρα ξερω οτι το κανω για το καλο της .Οχι οτι δεν στεναχωριεμαι βεβαια ..Με το που θα με δει να πλησιαζω με κοιταει πλεον παραξενα , σκεφτεται μαλλον τι θα της κανω ..

Καλε δεν σφαχτηκαμε , ...φιλικη ανταλλαγη πυρων καναμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[

να χαιρεσαι το κοριτσακι σου ,

Ευχαριστώ :) Να χαίρεσαι κι εσύ και τα τρία τα ζουζουνάκια σου! Περαστικά σας κι όλας... Πολύ δύσκολα τα βράδυα όταν είναι βουλωμένο το μυτάκι. Ήταν έτσι κι η δική μου πριν λίγο καιρό και οι μύξες κράτησαν 2 εβδομάδες. Ούτε να τις θυμάμαι δε θέλω εκείνες τις νύχτες... Δεν είχαμε και το ρουφηχτήρι -δεν υπάρχει εδώ- και δε μπορούσα να την ανακουφίσω. Άσε...

Για τα παιδάκια που λες ότι μερικά χρειάζεται να κλάψουν πριν κοιμηθούν για να εκτονωθούν, έχω ένα παράδειγμα μιας φίλης μου που οντως το μωρό της έκλαιγε πολύ για κανα 20λεπτο, μισάωρο πριν κοιμηθεί. Και δε μπορούσε να το ηρεμήσει με τίποτα. Έκανε απλά υπομονή. Αυτό όμως είναι διαφορετικό από το να αφήνεις συστηματικά το μωρό να κλαίει ενώ ξέρεις οτι μπορεί να ηρεμήσει με κάποιον τρόπο.

Κι ένα τελευταίο και φεύγω απ'το παρεάκι σας για να μην εκνευρίζω...

Αυτό που με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ, ήταν που διάβασα από διάφορες πηγές ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για τα μωρά να ξυπνάνε πολλές φορές τη νύχτα. Δε είναι περίεργο, ούτε παράλογο, ούτε λάθος. Απλώς δεν ταιριάζει στον τρόπο ζωής μας... Επίσης διάβασα ότι τα περισσότερα παιδιά θα μάθουν να κοιμούνται μόνα τους όλο το βράδυ χωρίς να κάνουμε κάτι εμείς. Απλώς μερικά θέλουν λίγο περισσότερο χρόνο.

Αυτά από μένα, θα ξαναμπώ όταν είναι να σας πω ότι απέδωσε η μέθοδός μου και η μικρή μου κοιμάται μόνη της όλη νύχτα. Τα λέμε σε 1-2 χρόνια λοιπόν :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σφαγμενες αυπνες φιλεναδες μου.

εγω θα κρατησω την αποψη μου για τον ευατο μου γιατι φοβαμαι μην σφαχτω κι εγω!! χαχα!

πλακα κανω!

εγω πιστευω οτι η snowgirl κανει αυτο που ξερει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι της οπως και η καθε μια μας,απο την αλλη βγαζω το καπελο στην βαγκ που καταφερε να ηρεμισει και να εχει εναν καταπληκτικο υπνο!

ευχομαι κι εμεις να κοιμηθουμε μια νυχτα και συντομα! μαλλον πολλες νυχτες!

κοριτσια το βιβλιο θα το παρω κι εγω αλλα δεν ξερω αν θα το κανω το εκπαιδευτικο συστημα πραξη γιατι ειμαι λιγο κοτα για τετοια πραγματα

σας αφηνω γιατι κλαει η λελουδο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο εμενα !

καλε new_mammy δεν σφαχτηκαμε ..υπερβολες .. Χιουμορ ..απλως ανταλλασουμε μαγισσουλες

εχω κ γω μια ..

post-12458-13873935285404_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χελόου μανούλες!!!!!!!!!!!

Σας διαβασα σημερα πρωτη φορα! Δεν ειχα μπει καθολου να δω τι λέτε. Μόνο ήξερα οτι μιλάγατε για ξενύχτια κλπ.

Επειδη βλέπω οτι συζητάτε για ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΧΑΧΑΧΑ

Να σας πω την εμπειρια μου και ελπιζω να βοηθησω λίγο.

Βασικά το είχα πάρει πριν να γεννησω. Ημουνα τον τελευταιο μηνα της εγκυμοσυνης στο κρεββατι και ψαχουλευα διαφορα στο ιντερνετ ωσπου ειδα οτι μιλαγανε γι'αυτο στο παρεντς.

Δε χρειαζεται να σας πω οτι σφαχτηκανε εκει. χαχαχα!

Εγω οταν διαβασα για το βιβλιο δεν ειδα τι ειχε γινει στη συνεχεια και αφου ηρθε με την κουριερ προχωραω και τι να δω? Χαμος! Να βριζονται να λενε διαφορα η μια στην αλλη! μαμα μου λεω τι παρρηγγειλα?

Ειχα κανει φοεβρη ερευνα αγορας! χαχαχα!

Το διαβασα ομως πριν γεννησω και μου φανηκε πολυ λογικο σε ολα του. Δε καταλαβα γιατι καποιοι γονεις το κατηγορουσανε τοσο πολυ.

Μαλιστα ελεγε οτι ειναι απανθρωπο να αφησεις ενα μωρο να κλαιει για πανω απο 5 λεπτα μονο.Ποτε παραπανω. Και μαλιστα να πηγαινεις ανα 1,2 κοκ λεπτα μεσα στο δωματιο και να το καθυσηχαζεις. Δεν ελεγε αστο να κλαιει μεχρι να παραδοθει και να κοιμηθει. Το τονιζει οτι δεν ειναι αυτος ο σκοπος αλλωστε ,και λεει οτι αν βλεπετε οτι δεν κοιμαται το μωράκι προσπαθηστε την επομενη μερα .

Το να παρεις ενα βιβλιο και να το διαβασεις ξεφυλλιζοντας το, και να βγαλεις συμπερασμα δε μου λεει κατι.

Γεννηθηκε ο μπομπιρας και ομολογω οτι δεν ητανε ουτε ευκολος αλλα ουτε και δυσκολος στον υπνο. Μια νορμαλ κατασταση. Βρεφακι που στη αρχη ξυπναγε ανα 2-3 ωρες μετα 4 μετα 5 κλπ.

Κρατησα και υιοθετησα πολυ ωραια πραγματακια απο το βιβλιο οπως τη ρουτινα του παιδιου την ιεροτελεστια πριν το υπνο. Καναμε πάντα μασαζακι με λαδακια πριν, αγκαλιτσες και μετα νανακια. Τι πιο ομορφο και φυσιολογικο?

Κάποια στιγμη ομως αρχισε να χαλαει ο υπνος. Αρχισε με τα δοντια. Μετα αρχισε να θελει μανουλα οπως ητανε φυσικο. Ετσι ξεκινησαμε σταδιακα να κοιμαται αγκαλια(μονο στη δικη μου) να ειμαι σε κινηση, αμα δε κουνιομουνα εκλαιγε, να τον χαιδευω και αλλα πολλα.

Δικαιολογουσα συνεχεια. Μια δοντια μια δυσκοιλιότητα μια το ενα μια το αλλο.

Ενα πραγμα μονο ηθελε. Συντροφια. Λογικο. Πολυ λογικο.

Καποια στιγμη και εχοντας περασει κανα 2μηνο ετσι, φευγει ο αντρας μου ταξιδι. Τι να πω.... Δεινοπαθησα. Με βρηκε οταν επεστρεψε σα ζομπι. Να μη κοιμαται καθολου πια ουτε το μεσημερι να ξυπναει το βραδυ να εχει γκρινια κατα τη διαρκεια της ημερας. Ποιος? Ο Διονυσακης που ειχε παντα σουπερ υπνακο.

Ερχεται λοιπον απο το ταξιδι βραδυ και πεφτουμε να κοιμηθουμε. Ο Διονυσης τιποτα. Να κλαιει. Να πηγαινω τιποτα. Να φευγω τιποτα. Να χαιδευω ναναναναναναανανανααν! ΤΙΠΟΤΑ!

Του λεω δεν αντεχω να τον παρουμε κρεββατι μας! ΜΟυ λεει οτι θες βρε μαρακι!

Πραγματικα τον παιρνω και αρχιζει να χοροπηδαει να μας τραβαει τα μαλλια και να παιζει ενω τα ματια του ητανε κατακοκκινα.

Λεω τερμα ως εδω ητανε το παιδι, αλλα και ολοι μας υποφερουμε. Δεν ειναι φυσιολογικο ενα παιδι να κοιμαται λιγο στην ηλικια του.(διαβασα παραπανω οτι ειναι φυσιολογικο να ξυπναει μεσα στη νυχτα. Αυτο ισχυει για τα νεογεννητα.....) Μπρος λεω στο κρεββατι σου!

ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΛΕΩ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ. ΕΤΡΕΜΑ............ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ?

Τη συνεχεια μπορειτε να τη φανταστειτε! Να κλαιει εγω να κλαιω μεσα και ο αντρας μου να μου δινει κουραγιο. Ειχα γινει μια μαγισσα. Για το καλο του παιδιου μου. Κοιμηθηκε τελικα μετα απο περιπου 30 λεπτα που μου φανηκαν αιωνας.

Απο εκεινο το βραδυ και επειτα κοιμαται κανονικα ειναι ξεκουραστος, ευδιάθετος και κοιμαται με τον αγκαλιτσα του ευτυχισμενος. Όλα σταμάτησαν μαχαίρι................Του λεω παραμυθακι πιο πριν του δινω φιλακι και νανακια.

Ειμαι μαγισσα? Μακαρι ολες οι μαγισσες του κοσμου να ητανε σαν εμενα.

Υπάρχουνε καλές και κακές μάγισσες. Το σημαντικο ειναι ομως οτι εχουνε σούπερ πάουερ και πρέπει να μάθουνε να τη χρησιμοποιούνε σωστα στα μωράκια τους.

Ήμουνα παιδι που κοιμότανε με τη μαμα του σε όλο το δημοτικό και βάλε. Αυτό δε μου δημιούργησε καμία φοβερή ασφάλεια και όλες αυτές τις μπούρδες που υποστηρίζουνε οι ένθερμοι υποστηρικτές το co-sleeping. Ειναι γνωστο μάλιστα πόσο ανθυγιεινή μέθοδος είναι για το παιδί. Αλλά είναι της μόδας τώρα πως να το κάνουμε. Επισης είναι και εύκολη οδός μη το ξεχνάμε....

Η μητέρα μου τώρα ευτυχώς αναγνωρίζει το λάθος της και αυτό την κάνει ακόμη πιο καλή μαμα στα μάτια μου! Γεια σου ρε μάνα!

Τώρα για σας που εχετε μεγαλύτερα παιδακια. Εγω χρειαστηκα μόνο μια νυχτα. Ειχε πολυ καλο υπνο και σωστες βάσεις. Δηλαδή....

Χαμηλο φωτισμο σε όλο στο σπιτι μετα απο καποια ωρα. ΠΟτε τηλεοραση(γενικα το εφαρμοζω αυτο) για ναμη ξαγρυπναει. Μπανακι και παιχνιδακι στη μπανιεριτσα. Παραμυθακι(εμενα τωρα αρχισε να ψιλοκαταλαβαινει αλλα του διαβαζα) στο κρεββατακι του ή αγκαλιτσα. Γαλατακι και νανακια με τον αγκαλιτσα.

Αυτη ειναι η ρουτινα μας που δε τη χαλαει κανεις και για κανενα λογο απο την ωρα που γεννηθηκε. Ακομη και εξω να ειμαστε βολτα και αποκοιμηθει παντα μπανιο πριν τον υπνο.

Εσεις πουβ εχετε μεγαλυτερα παιδακια σας το λεω θα δυσκολευτειτε...... Θα σας φωναζουνε μαμα μαμα μη με αφηνεις βοηθεια ελα και διαφορα αλλα που θα σας σπαραζουνε τη καρδια.

Μα το θεο δε ξερω αν θα αντεχα ειλικρινά......

Τέλος δε πιστευω αυτο που λεμε ολοι μας(και γω το λεω καμια φορα και πρεπει να το σταματησω) ολοι οι γονεις κάνουνε οτι θεωρούνε καλύτερο για τα παιδια τους.....

Μερικοι τα σταματάνε απο το σχολειο ή τα δέρνουνε για το καλό τους.... Αυτο ειναι δικαιολογια. Είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να τη λέμε στον εαυτό μας.

Έτσι λοιπόν υπάρχουνε βιβλιά επιστημονες και ολα τα σχετικα για να ενημερωνομαστε. Η μητερα μου το εχει καημο που δεν ειχανε εκεινη τη εποχη τοσα μεσα και εμεις εχουμε βγαλει σκάρτες ερευνες,επιστημονες....

Μειονεκτηματα co-sleeping λοιπον......

η Αμερικανική Ακαδημία της Παιδιατρικής (AAP), σε συμφωνία με την Επιτροπή ασφάλειας προϊόντων αμερικανών καταναλωτών (CPSC),

προειδοποιούν τους γονείς να μην τοποθετούν τα νήπιά τους στον ύπνο στα κρεβάτια των ενηλίκων, υποστηρίζοντας ότι

η πρακτική αυτή βάζει τα μωρά σε κίνδυνο της ασφυξίας και του στραγγαλισμού.

Σύμφωνα με το CPSC, τουλάχιστον 515 θάνατοι συνδέθηκαν με τα νήπια και τα μικρά παιδιά που κοιμούνται στα κρεβάτια ενηλίκων,

από τις Ιανουαρίου 1990 έως τις Δεκεμβρίου 1997.

Περισσότερο από 75% εκείνων των θανάτων περιέλαβε τα νήπια που ήταν κάτω από 3 μηνών.

Μεταξύ Ιανουαρίου 1999 και Δεκεμβρίου 2001, το CPSC ανέφερε ότι περισσότερα από 100 παιδιά κάτω από την ηλικία 2 ετών

(98% ήταν λιγότερο από 1 χρονών) πέθαναν μετά από το να τοποθετηθούν στον ύπνο σε ένα κρεβάτι ενήλικα.

Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ! Ελπίζω να βοηθησα λίγο με τη μικρη μου εμπειρια φιλια πολλα!

υγ. Ο γιος μου μου εχει τρελη αδυναμια...... Με λατρεύει. Έχω καταρρίψει κάθε ρεκόρ μιας και δε καταφερα να τον θηλασω και εφάρμοσα και TO BIBΛΙΟ...... Κανονικα θα επρεπε να με μισει. Είμαι μια μάγισσα με πατέντα.

Συγγνώμη παιδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...