Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 17


Recommended Posts

WENDY έγραψε:

Απο οτι βλεπω πεταει η ομαδα :(

δεν ειμαι κι εγω στα καλυτερα μου Ντορα σημερα ..μαλλον το εχει η μερα τι να πω ..

δεν φοβαμαι για εμενα που εχω χαμηλο αιματοκριτη ..για το μωρο φοβαμαι περισσοτερο ....

το μωρο δεν εχει φοβο!!!!!

εκεινο αντλει αυτο που χρειαζεται!!! γι αυτο εσενα ειναι χαμηλος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

WENDY έγραψε:

καλημερα ...

δεν ειμαι και στα καλυτερα μου σημερα ... :(:(:(:(

μολις πηρα τις εξετασεις μου ..ο αιματοκριτης μου με ΔΥΟ ΧΑΠΙΑ σιδηρου επεσε απο 29,5 στο 28,5 ρε κοριτσια γιατι γμτ...?????

τι να κανω ???? εχω αρχισει να φοβαμαι για το μωρο ...

μου ερχεται να βαλω τα κλαματα ...

μην αγχωνεσαι καλε :cheer: Εγω εχω το στιγμα κ ειχα αιματοκριτη 27,6 κ τωρα τελευταια φορα 29,4.Παιρνω μονο 1 χαπι σιδηρου κ ο γιατρος μου δεν φαινεται ανησυχος.Απλα παλεψε το με κοκκινο κρεας κ σπανακι-φακες κτλ.Εγω παιρνω μονο ενα σιδηρο κ ενα pregnacare την ημερα.Το φυλλικο οξυ βοηθαει επισης...το μωρακι παντως να ξερεις οτι παιρνει ο,τι χρειαζεται,δεν εχει προβλημα.Το θεμα ειναι οτι εσυ θα νιωθεις down με χαμηλο αιματοκριτη

Ντορα ελπιζω να περασει κ αυτο κ συντομα να εχουμε καλα νεα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.

Βλέπω σήμερα δεν ξεκίνησαν καλά τα πράγματα :(

Ντόρα δεν παίρνεις χάπια για τις συσπάσεις? Δοκίμασε να μην ξαπλώνεις κανονικά στο κρεβάτι σου. Ίσως αν έβαζες πολλά μαξιλάρια για να είσαι ανασηκωμένη να σε βοηθούσε να βολευτείς καλύτερα. Εγώ από τον 5ο μήνα κοιμόνουν καθιστή στον καναπέ. Δεν ήταν και ότι καλύτερο αλλά σίγουρα με βόλευε περισσότερο από το κρεβάτι. Γυρνούσα στο πλάι κι έβαζα κι ένα μαξιλάρι κάτω απ'την κοιλιά μου για να μην κρεμάει και με πονάει.

Σήμερα θα πάω την πρώτη μου βόλτα με τη μπέμπα! Επιτέλους, να βγω λίγο από το σπίτι.

Δεν έχω άλλα νέα να σας πω. ΌΟΟΟΟλα ήσυχα :)

Νέα για τα καινούρια μωράκια της παρέας δεν έχουμε ακόμα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

WENDY έγραψε:

βασουλα μου καλημερα!

κι εμενα ειχε πεσει κατακορυφα και δεν ελεγε να ανεβει με τιποτα, πριν απο 3 μηνες μου αλλαξε σιδηρο ο γιατρος και ειδα θεαματικα αποτελεσματα!

ξεκινησα με 40 και το δευτερο μηνα επεσε στο 30 οπου και δεν ανεβαινε μεχρι που αλλαξα σιδηρο..

εσενα ποιο σου δινει????[/quote:1vgxhr2m]

Βασουλα μου εσυ εχεις και διδυμακια ...

απο οτι θυμαμαι ομως τωρα που σου αλλαξε το σιδηρο ανεβηκε ο αιματοκριτης σου ,ετσι δεν ειναι ???

εγω παιρνω το hemafer μασωμενα δισκια δυο την ημερα ...αλλα απο οτι βλεπεις ειναι σαν να μην παιρνω τιποτα ...απορω πως θα γεννησω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα εμενα μου εδωσε το feofol καψουλες πριν απο 2.5-3 μηνες και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα μετα την αλλαγη ειδα ανοδο!

τωρα εχω 36,5 :woohoo:

χρυσα τι κανεις???

πως ειναι η κουκλιτσα σου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ziz έγραψε:

[μην αγχωνεσαι καλε :cheer: Εγω εχω το στιγμα κ ειχα αιματοκριτη 27,6 κ τωρα τελευταια φορα 29,4.Παιρνω μονο 1 χαπι σιδηρου κ ο γιατρος μου δεν φαινεται ανησυχος.Απλα παλεψε το με κοκκινο κρεας κ σπανακι-φακες κτλ.Εγω παιρνω μονο ενα σιδηρο κ ενα pregnacare την ημερα.Το φυλλικο οξυ βοηθαει επισης...το μωρακι παντως να ξερεις οτι παιρνει ο,τι χρειαζεται,δεν εχει προβλημα.Το θεμα ειναι οτι εσυ θα νιωθεις down με χαμηλο αιματοκριτη

Ντορα ελπιζω να περασει κ αυτο κ συντομα να εχουμε καλα νεα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wendy μου κ εγω για το μωρο ανχωνομαι δεν με νοιαζει αμα γεννησω νωριτερα απλα φοβαμαι για τον μπεμπη...εσενα δεν εχει προβλημα λογο σιδηρου μην ανχονεσαι...

madre μου εχω δοκιμασει τα παντα με τα μαξιλαρια καποιες φορες επιανε αλλα τωρα τιποτα...κ καθηστη χειροτερα ειναι γιατι κανω συσπασεις...οσο για χαπια περνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

βασουλα εμενα μου εδωσε το feofol καψουλες πριν απο 2.5-3 μηνες και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα μετα την αλλαγη ειδα ανοδο!

τωρα εχω 36,5 :woohoo:

Μπραβο Βασουλα μου τελειος ειναι! :)

..καλα θυμομουν οτι ηταν ανεβασμενος ... μαλλον απο τα χαπια που αλλαξες και απο διατροφη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

βασουλα εμενα μου εδωσε το feofol καψουλες πριν απο 2.5-3 μηνες και απο τις πρωτες εξετασεις που εκανα μετα την αλλαγη ειδα ανοδο!

τωρα εχω 36,5 :woohoo:

χρυσα τι κανεις???

πως ειναι η κουκλιτσα σου????

Με ταλαιπωρεί η κουκλίτσα μου! έκανε τη νύχτα μέρα. τώρα κοιμάται του καλού καιρού και χθες το βράδυ ήταν ξύπνια! Κουτουλάω από τη νύστα αλλά και πάλι τέτοια ώρα δεν μπορώ να κοιμηθώ.τουλάχιστον δεν γκρινιάζει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ntora26 έγραψε:

Wendy μου κ εγω για το μωρο ανχωνομαι δεν με νοιαζει αμα γεννησω νωριτερα απλα φοβαμαι για τον μπεμπη...εσενα δεν εχει προβλημα λογο σιδηρου μην ανχονεσαι...

madre μου εχω δοκιμασει τα παντα με τα μαξιλαρια καποιες φορες επιανε αλλα τωρα τιποτα...κ καθηστη χειροτερα ειναι γιατι κανω συσπασεις...οσο για χαπια περνω....

Βρε ψυχη μου στις βδομαδες που ειμαστε το μωρακι οριακα θεωρειται προωρο και κατα 99 % δεν εχει προβλημα ..ξερω πως κακως αγχωνομαστε και οι δυο ;)αλλα θελουμε το καλυτερο δυνατο για τα παιδακια μας..

παρε ενα τηλ . τον γιατρο σου ..αυτο θα κανω κι εγω ;)

δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει να σταμτησουν οι συσπασεις ...

εμενα με βλεπω να τρυπιεμαι για extra δοση σιδηρου :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κοριτσούδια :kiss:

Σταυρούλα, μπράβο σου που "το έχεις" ακόμη με το έξω. Και με τέτοιο καιρό... Πώς την παλεύεις;

Βασιλική μου, δεν είχα ιδέα ότι στα δημόσια παίζει τόσο πολύ η ολική. Δεν ξέρω ούτε στα ιδιωτικά τι εφαρμόζεται, αλλά είχα την εντύπωση ότι η επισκληρίδιος είναι το στάνταρ :huh:

LOY LOY, μας κούφανες :P Εύχομαι να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις κ@λογιατρών, ειλικρινά. Χίλιες φορές να σου πει ο άλλος ότι θέλει να πάει διακοπές και να σε ρωτήσει αν μπορείτε να το επισπεύσετε (αν είναι δυνατόν, αλλά και πάλι...) :ohmy:

Μάγδα, καλά αποτελέσματα να έχεις! Σε χάσαμε :kiss:

Βασούλα, γιατί φοβάσαι; Ψυχραιμία κοριτσάκι μου, είσαι πολύ κοντά στην ΠΗΤ σου για να ανησυχείς για το μωράκι! Με το γιατρό σου μίλησες; Το παιδάκι σου αυτά που είναι να πάρει τα παίρνει, όπως είπαν και τα κορίτσια. Εσύ να είσαι καλά είναι το θέμα και να μη ζαλίζεσαι κ.λπ.

Ντοράκι, πάλι ταλαιπωρείσαι ε :( Κουράγιο βρε καλό μου και άραγμα όσο μπορείς. Πλησιάζει η μέρα που θα ηρεμήσεις :kiss:

Χρύσα, έτοιμες για βολτούλα; Ωραία, να σου φτιάξει λίγο και η διάθεση! Πες μετά πώς πήγε, είμαι πολύ περίεργη! Τι κάνει η μπεμπούλα; Εμείς στείλαμε τον μπαμπά για μπάνιο γιατί ο καημένος είχε κλειστεί σπίτι τόσο καιρό σαν λεχώνα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ntora26 έγραψε:

Wendy μου κ εγω για το μωρο ανχωνομαι δεν με νοιαζει αμα γεννησω νωριτερα απλα φοβαμαι για τον μπεμπη...εσενα δεν εχει προβλημα λογο σιδηρου μην ανχονεσαι...

madre μου εχω δοκιμασει τα παντα με τα μαξιλαρια καποιες φορες επιανε αλλα τωρα τιποτα...κ καθηστη χειροτερα ειναι γιατι κανω συσπασεις...οσο για χαπια περνω....

Δοκίμασε να κάνεις και κανένα ντουζάκι όταν παραγίνεται το πράγμα. Θα σε χαλαρώσει. Και για τον μπέμπη μη φοβάσαι. Όλα καλά θα πάνε. Σκεφτείτε λίγο θετικά βρε κορίτσια, το άγχος δεν βοηθάει σε τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου μην αγχωνεσαι..και μενα εχει πεσει ο αιματοκριτης μου απο 36 στο 30 και ο γιατρος δεν μου αυξησε καθολου τη δοση!ενα Feofol τη μερα!ασε που τωρα το παρατησα γιατι υποφερω στα εντερικα..και θα με κραξει αν του το πω! :S:S:S

Ντορακι μου υπομονη κοριτσαρα μου..ο γιατρος τα βλεπει φυσιολογικα αυτα?τι να πω..! :S

Χρυσα μου καλες βολτες..πηγαινε ομως νωρις πριν πιασει η ζεστη η πολλη!ποιος τη χαρη της μπουμπους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madre έγραψε:

Ntora26 έγραψε:

Δοκίμασε να κάνεις και κανένα ντουζάκι όταν παραγίνεται το πράγμα. Θα σε χαλαρώσει. Και για τον μπέμπη μη φοβάσαι. Όλα καλά θα πάνε. Σκεφτείτε λίγο θετικά βρε κορίτσια, το άγχος δεν βοηθάει σε τίποτα.[/quote:1bo8sktm]

εγω θετικα σκεφτομουνα μεχρι που μου κανανε στο Αττικο υπερυχο κ μου ειπαν οτι ειναι 1μιση κιλο κ οτι ειναι πολυ μικρουλης για την βδομαδα που ειμαι βεβαια μου λεει ειναι μεσα στο φυσιολογικα πλαισια μικρουλης δεν ειναι κατω απο το φυσιολογικο αλλα αυτο με ανχωσε αρκετα....μου κανανε κατι ερωτησεις του τυπου η ημερομηνια τελευταιας περιοδου ειναι σιγουρα σωστη :blink::blink::blink: η σου εχουν πει αν θα γεννησεις νωριτερα η αργοτερα απο την προβλεπομενη ημερομηνια :blink::blink::blink: κ κατι τετοια μου ειπανε να ξανα κανω υπερυχο επαναληπτικο....

wendy μου οι δικες μου συσπασεις δεν νομιζω με καποιο τροπο να σταματησουνε τελειως εδω 3 μερες με ορους κ τελειως δεν ειχανε σταματησει....το μονο που μπορουνε να κανουνε ειναι σε πεεριπτωση που αυξηθουνε παλι να μου κανουν εισαγωγη κ με ορους να τις φρεναρουνε μεχρι να ερθει η ωρα μου η σωστη για να γεννησω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααχ, μολις επεστρεψα και εγω...επιτελους παραλαβαμε (και κρεμασαμε!) αυτην την περιβοητη κουρτινα μας! :woohoo: Το δωματιο εγινε πολυ ωραιο! :P Φωτο θα σας βαλω μολις μπορεσω.

Βασουλα και εγω εχω και χαμηλο σιδηρο και χαμηλο αιματοκριτη. Παντα ειχα δηλαδη αλλα με στις εγκυμοσυνες μου πιανουνε πατο. :( Και χαπι παιρνω (gynotardyferon) και σε συνδυασμο με πορτοκαλαδα το πινω, και κρεας τρωω, αλλα αυτος εκει... δεν θελει να ανεβει...ε ποτε του! :angry: Ε, σε λιγο γενναω, δεν θα σκασω ΚΑΙ γι αυτο!

Μαγδα welcome to the club ''Πρησμενα ποδια''. :blink:

=

Χρυσα καλες βολτες με τη μπουμπου. Εδωσαν συναινεση μαμα+συζυγος τελικα? ;)

Ντορα υπομονη και κουραγιο, τι αλλο να πουμε πια...Ο γιατρος σου τι λεει για ολα αυτα? :huh:

Βασιλικη ο δικος σου αιματοκριτης στα υψη! :ohmy: Και με 2 μωρακια. Πες μας το μυστικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mannoyla ο γιατρος μου λεει οτι αν αυξηθουν πρεπει να ξανα μπω μεσα για ορο γιατι ειναι πολυ νωρις για γεννα ακομα...μου ειπε κιολας οτι μπορει να εχω συσπασεις κ να μην γεννησω αμεσα αλλα δεν μπορουμε να το ρισκαρουμε γιατι δεν ξερουμε ποτε ο οργανισμος μου θα γυρισει σε διαδικαστα τοκετου απο τις συσπασεις πριν γυρισει μπορουμε να τις παγωσουμε κ να φρεναρουμε τον τοκετο αν ομως γυρισει δεν φρεναρει με κανεναν τροπο κ παω κατευθειαν για γεννα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια μου για τις συμβουλες ..

μηπως οσες εχετε πολυ υψηλο αιματοκριτη να μου δινατε κανα δυο μοναδες ??(βλ. βασιλικη)....

Μαννουλα μια απο τα ιδια!!! καθε μερα πινω ενα χυμο πορτοκαλι και τιποτα!!!!μες το κατακαλοκαιρο φακες!!κρεας δεν πολυτρωω ειναι η αληθεια αλλα θα το αρχισω και αυτο !!!!

Κατρινα κακως εκοψες το σιδηρο ποσο αιματοκριτη ειχες ???

Ντορα μου δεν το ηξερα οτι ειναι μικρουλης ( απο αποψη κιλων ) μακαρι να μπεις στο μηνα σου και θα μεγαλωσει κι αλλο ο μπεμπουλης σου ..ειμαι σιγουρη οτι θα το παλεψετε ...αν δεις οτι δεν σταματανε οι συσπασεις μηπως να ξαναπηγαινες νοσοκομειο ??? λεω εγω τωρα ????

ουυυυυυφ δεν ειναι καλη μερα σημερα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισα και εγώ.Εκανα τις δουλειές μου,ήπια και καφεδιακι,αλλα πολύ ζέστη σήμερα!Εσεις που είστε στον νότο πως την παλεύετε?

Ντοράκι μου πάρε τον γιατρό σου να του πεις και μην το αναβάλλεις. Τουλάχιστον να σε ξεαγχώσει λίγο... Βαλε και τον αντρούλη σου να σου κάνει ένα μασαζάκι στην πλάτη και στα πόδια να χαλαρώσεις λίγο...Και αν πρέπει να πας νοσοκομείο για παρακολούθηση δε πειράζει...Αρκεί να είναι τα παιδάκια μας καλά!

Βασω μη στεναχωριέσαι για τον αιματοκρίτη.Το σίδερο το παίρνουμε για μας.Το μωρο ότι είναι να πάρει θα το πάρει από τον οργανισμό σου!!!Τον προηγούμενο μήνα αν και μου αύξησε το σίδηρο ο αιματοκρίτης έπεσε.Και σε μια τυχαία κουβέντα με τον φαρμακοποιό συνηδητοποίησα οτι τη μία δόση την έπαιρνα λαθος.Ειχα μπερδευτεί και την έπαιρνα μαζί με το ασβέστιο,που δεν κάνει.Οταν σταμάτησα ανέβηκε αμέσως.

Χρύσα μου καλή βολτούλα...

Η Ελενα μπήκε καθόλου σήμερα?Γιατι εχθές παραπονιόταν για πονάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου ευχαριστω για τα καλα σου λογακια!τον παιδαρο σου δεν τον ειδαμε..περιμενουμε και απο σενα!!

Ανναααααααααα μου!!!!!!!!!!!!!!!να σας ζησειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!να ειναι παντα γερο και καλοφωτιστο το μωρακι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πωπω!!!πολυ χαρηκαααααααα!!!!τελικα δεν ακολουθησε τα χναρια της καραμελιτσας μου!!χιχιχι!καλη λοζεια κοπελαρα μου!!!σε φιλω γλυκα!!

Κατερινοσουπιτσα μου οι αποψεις βλεπω διιστανται και σε αυτο το θεμα του λωρου.τις καουρες εγω τις ενιωθα στον οισοφαγο.

Ελενα μου εχω δανειστει για την ωρα απο το νοσοκομειο.χρησιμοποιω αυτον της medela.ειναι ηλεκτρικος και πραγματικα κανει τελεια δουλεια!περιμεω να δω πως θα παει με τον θηλασμο και μετα να αγοραω εναν.θα σου πω τοτε ποιον θα εχω σιγουρα.αυτος παντως ειναι τελειος!!

Αννουλά μου ειμαστε καλα αλλα ξενυχτηδες!!!θελω νανι ρε κοριτσια.πολυ κουραση!!χαλαλι ομως ε!

Κατερινακι(κυο)μου, εμας ειχε παθει αεροφαγια επειδη την ταιζαμε με κουπακι.ευχομαι παντως να μην κρατησουν πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντορα μου καταλαβαινω τι περνας...Στην αναγκη ας νοσηλευτεις λιγο ακομα στο νοσοκομειο, τι αλλο να κανεις? Ολα για τα μπεμπακια μας δεν ειπαμε? Και στην τελικη , εκει μπορει να γνωρισεις και κανενα κουκλο ουρολογο (ή αλλης ειδικοτητας γιατρο, δεν θα κολλησουμε εκει...) και μετα να μη θελεις να φυγεις απο μονη σου! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασακι μου γλυκο τι κανεις? Χαιρομαι που βρισκεις χρονο και μπαινεις να μας λες τα νεα σου. Τι κανει το καραμελακι μας? Ομορφαινει κι αλλο και ξενυχταει τη μανουλα? Χμμμ...κανε της κανενα βασανιστηριακι για τιμωρια, ξερεις εσυ, το Ντορακι σου εχει δωσει πολλες ιδεες, παραπονο δεν εχεις! Το mini electric πηρες? Καλο αποδειχτηκε ε? Γιατι και εγω προς τα εκει κλινω.

Κατρινα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αναστασία.Τι κάνει η καραμελίτσα σου?Ποιο θηλαστρο έχεις?Το mini ή το swing?

Αννα εσύ είχες θηλάσει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...