Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λάθος χειρισμοί στην εξωσωματική


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ esys :)

Στείλε μου τη λίστα και θα δω τι μπορώ να κάνω εδώ. Το πρόβλημα με την Αμερική, όπως και σε πολλά κράτη της Ευρώπης, είναι ότι τις εξετάσεις σου τις γράφει ο γιατρός, εφόσον κρίνει ότι χρειάζονται. Διαφορετικά οι ασφάλειες δεν πληρώνουν και τα ποσά είναι απλησίαστα. Να φανταστείς ότι ένα απλό τέστ παπανικολάου (μόνο η δειγματοληψία) κοστίζει πάνω από 200 δολλάρια. Το καλό είναι ότι δεν εργάζομαι ακόμα και έτσι μπορώ να παραμείνω στην Ελλάδα, όσο χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρίκα, συμφωνώ με την Esys (πως σε λένε βρε κοπελιά;;; :laugh: εμένα Ρούλα).

Άμα στα καλύπτει η ασφάλειά σου κάνε ό,τι μπορείς εκεί!! Αλλά τα καλύπτουν αυτά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντυπωσιακό είναι, δηλαδή σε ηλικία κάτω των 37 υπήρχε μήνας που η FSH σου ήταν 20! Ενθαρυντικό είναι αυτό για μένα. Δηλαδή έχω ελπίδα να δω την FSH μου να πέφτει στο 10 τουλάχιστον;

Στη Μελισσάρη παρατρίχα να πάω κι εγώ. Προσπαθούσα να κλείσω ραντεβού και μου έδινε ημερομηνία δυο μήνες μετά. Μια φίλη μου σύστησε το Βλαχογιαννόπουλο στο Λαικό. Αυτός είναι καθηγητής και καλός επιστήμονας. Κάθετος στις απόψεις του αλλά δύσκολα πέφτει έξω. Μιλώντας με ασθενείς του, έμαθα ότι γλύτωσε πολύ κόσμο από τα χειρότερα. Μπορεί να μην ασχολείται μόνο με εγκυμοσύνες αλλά γνωρίζει καλά το αντικείμενο των ρευματοπαθειών και ανοσολογίας. Είδε όλες τις εξετάσεις και μου έδωσε clexane των 0,4 (πρωί-βράδυ), salospir και το presolon. Μου εξήγησε ότι προς το παρόν η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και δεν μπορεί να απαντήσει δίνοντας συγκεκριμένους λόγους και ούτε θεραπεία. Το πρόβλημα που έχω προκύπτει μόνο στην εγκυμοσύνη και πρέπει απλά να αντιμετωπίσουμε τα συμπτώματα ώστε φτάσουμε στο τέλος της την εγκυμοσύνη που θα προκύψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To ίδιο κι εγώ... προκύπτει μόνο στην εγκυμοσύνη.

Εγώ κάνω innohep 3500, μία το πρωί και μία το βράδυ.

Και παίρνω κι εγώ το prezolon. Και κάνω αντι-χα κάθε μήνα για να βλέπουμε πως πάει και μήπως πρέπει να αυξήσουμε τη δόση. Εκτός των άλλων, πάει και με βάση τα κιλά!

Tον Βλαχογιαννόπουλο τον ξέρω, δηλαδή τον έχω ακουστά.

Είναι μαζί με άλλους γιατρούς στο team του Μουτσόπουλου στο Λαϊκό, ο οποίος είναι κορυφαίος ρευματολόγος.

Είχα κάνει και κάποιες στα εργαστήριά τους για επιβεβαίωση των πρώτων που έκανα στο ιασω.

Κάτι άλλο: το θυροειδή σας τον έχετε ελέγξει;

Τη μέρα που έκανα τη χοριακή, είχα εντελώς συμπτωματικά ραντεβού με ενδοκρινολόγο για προληπτικό έλεγχο και μ' έστειλε κατευθείαν για TSH. Μου είπε τότε ότι στην εγκυμοσύνη και ειδικά στην αρχή, που το έμβρυο δεν έχει θυροειδή, είναι βασικό να λειτουργεί ο δικός μας καλά και η TSH πρέπει να'ναι κάτω από 2. Εκείνη την ημέρα είχα 2,9 και με ξεκίνησε Τ4 το οποίο συνεχίζω κανονικά μέχρι και τώρα και θα το παίρνω σε όλη την εγκυμοσύνη. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες είχα 3... κι ο τότε γιατρός μου σημασία δεν έδωσε... κι έγραφε τρομάρα του στην κάρτα, μεταξύ άλλων, γυναικεία ενδοκρινολογία... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Θεός να μας φυλάει από τους γιατρούς!!!! Φαντάσου να μην το έγραφε η κάρτα του!!!!

Εμένα τον κοίταξαν οι Αμερικάνοι. Έχω 1.17. Και η προλακτίνη μου είναι καλή (14.7).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy με λενε Εύη, λοιπόν όσον αφορά στο θυρεοειδή, κι εγώ παίρνω το Τ4 καθώς και το parlodel για την προλακτίνη καθόσον ήταν πάντα τσιμπιμένη στις εξετάσεις μου. Σύμφωνα πάντως με τις τελευταίες εξετάσεις φαίνεται να έχουν ρυθμιστεί.

marikaki σου εστειλα πμ με τα τηλέφωνα της Τζανάτου και τη λίστα των εξετάσεων. Δες κάποιο γιατρό, ίσως αν έβρισκες κάποιον Ελληνικής καταγωγής γιατρό, θα μπορούσε να κατανοήσει καλύερα και να σε βοηθήσει γράφοντάς σου όλες αυτές τις εξετάσεις. Άλλωστε μια παλίνδρομη και μια βιοχημική είναι λόγος για περαιτέρω ψάξιμο σε μια γυναίκα άνω των 40 ετών. Αλλιώς, αν όπως λες έχεις τη δυνατότητα να έρθεις στην Ελλάδα για να μείνεις αρκετό καιρό, θα μπορούσες να κοιτάξεις μήπως κάνοντας μια ιδιωτική ασφάλεια στην ελλάδα θα μπορούσε να σου καλύψει τα έξοδα αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ, Εύη, τα πήρα τα μηνύματά σου και απάντησα. Η ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα είναι μια σκέψη που δεν την έκανα. Δυστυχώς το ΙΚΑ δεν νομίζω ότι με καλύπτει πια, γιατί βρίσκομαι σε άδεια άνευ αποδοχών 2 ετών και παραιτήθηκα με ισχύ από 1η Οκτώβρη. Βλέπεις είχα την τύχη να μπω επισήμως στο δημόσιο μετά από 15 χρόνια συμβάσεων στο ΥΠΠΟ (είμαι αρχαιολόγος)και ακριβώς τότε γνώρισα τον άντρα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έκανα μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και έπεσα επάνω σε αυτό το link (http://www.ivf-embryo.gr/in-vitro-orima ... on-ivm.htm). Αμέσως σκέφτηκα την περίπτωσή σου. Νομίζω ότι το κέντρο πειραματιζόταν την δεύτερη φορά και δεν τους "έκατσε" η προσπάθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έκανα μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και έπεσα επάνω σε αυτό το link (http://www.ivf-embryo.gr/in-vitro-orima ... on-ivm.htm). Αμέσως σκέφτηκα την περίπτωσή σου. Νομίζω ότι το κέντρο πειραματιζόταν την δεύτερη φορά και δεν τους "έκατσε" η προσπάθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έκανα μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και έπεσα επάνω σε αυτό το link (http://www.ivf-embryo.gr/in-vitro-orima ... on-ivm.htm). Αμέσως σκέφτηκα την περίπτωσή σου. Νομίζω ότι το κέντρο πειραματιζόταν την δεύτερη φορά και δεν τους "έκατσε" η προσπάθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

Ναι, εγώ δε συμφωνώ καθόλου με τις θεωρίες της σχετικά με τα natural killers (ΝΚ). Πρόκειται για μια θεωρία που ανέπτυξαν οι άγγλοι πριν από πολλά χρόνια (όπου σπούδαζε κι εκείνη στην αγγλία). Σήμερα ακόμη κι οι άγγλοι την έχουν απορρίψει αυτή τη θεωρία αλλά η Τζανάτου επιμένει. Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις της. Αλίμονο. Απλά εγώ με ΝΚ 7,5 (και ΦΤ 3,5-12,5) δε θα έκανα ποτέ τις θεραπείες που μου πρότεινε. Εγώ εκνευρίστηκα όταν επέμεινε να κάνω τη θεραπεία αυτή παρόλο που στη δεύτερη εξεταση είχα ΝΚ 4,5. Αλλά στις εξετάσεις που μου έδωσε με ξεσκόνισε. Αυτό το αναγνωρίζω. Γι'αυτό λέω να την επισκευτεί και το marikaki για να της δώσει τη σειρά των εξετάσεων που πρέπει να κάνει. Αλλά για το θέμα των NK να μην ενδώσει άμεσα.

Γεια σου Esys ,η δικη μου ιστορια περιλαμβανει ενα εξωμητριο το 2008 και αφαιρεση σαλπιγγας μια αποτυχημενη εξωσωματικη 10/2009 και στην 2η προσπαθεια λογω ΝΚ μου σταματησαν την εμβρυομεταφορα 4 μερες πριν..την εξεταση την εκανα απο μονη μου..ειχα 21% ..ο ανοσολογος μιλαει για ανοσοσφαιρινες,ο ειματολογος μου εδωσε μια βιταμινη ρεσβερατρολη πινω τωρα 4-5 μηνες 1χ3..και λεει για ενδοφλεβια κορτιζονη και επανελαβα τωρα την εξεταση σε αλλον γιατρο τον Οικονομου στο αρεταιειο και αυτος ανενδοτος για ανοσοσφαιρινη λεει δινει εισπνεομεη κορτιζονη θεραπεια τριμηνη και πως μια και κατω ενδοφλεβια δεν κανει τιποτα..

Κ γω στη μεση να αποφασισω...

Τωρα περιμενω τις απαντησεις 31.8 ..να δουμε εκανε τιποτα η ρεσβερατρολη η την παιρβω τσαμπα?κοστιζει κιολας 80 ευρω το μηνα θελω..Και να δουμε πως θα προχωρησουμε..Βεβαια κακο δεν κανει.

Επισης ο ΟΙκονομου μου πε πως δεν ειχα κανει ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας πχ δεν ειχαν δει αιμοπεταλια που λεει ειναι η πιο βασικη..και καποιες αλλες..

Ο αλλος αιματολογος μπυ χε πι οτι τις ειχα κανει ολες..ο καθενας τα γραφει εν τω μεταξυ διαφορετικα και αντε να συγκρινεις..τελικα την επανελαβα..συνολο απο 125 που υπολογιζαμε 655 βγηκαν!!!Φρικαρα τελειως..

Εσενα ποια θεραπεια σου προτεινε η Τζανατου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω την εντύπωση πως οι ιδιωτικές ασφάλειες, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα, δεν καλύπτουν τέτοιου είδους εξετάσεις γιατί θεωρούνται "διερευνητικές"... Θέλει ψάξιμο... μπορεί κάποια ειδικά προγράμματα να τις καλύπτουν.

Πάντως Μαρίκα δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο ΙΚΑ μέχρι πότε σε καλύπτουν ασφαλιστικά. Εξαρτάται βέβαια και από το πόσα ένσημα είχες μέχρι τη στιγμή που πήρες άδεια άνευ αποδοχών.

Βέβαια, να σου πω από την άλλη ότι παρ'όλο που έχω ΙΚΑ, δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να πηγαίνω να μου γράφουν τις ενέσεις και τα φάρμακα...

Και άντε και κάτι εξετάσεις που'χω κάνει (μαστογραφία και μια για το χέρι μου που πονάει από τη δουλειά στο pc).

Για εξετάσεις αίματος δεν πάω ποτέ. Είναι τόσο χρονοβόρες οι διαδικασίες που δεν σε παίρνει κάποιες φορές να περιμένεις! Π.χ. 23/3 έμαθα ότι είμαι έγκυος, οκ; Αν ήθελα ραντεβού με αιματολόγο στο ΙΚΑ θα'πρεπε να περιμένω το λιγότερο 20 μέρες για το ραντεβού, να πάω, να του πω ιστορικό, να μου γράψει εξετάσεις, να περάσει κανένας μήνας μέχρι να βγουν τ'αποτέλεσματα... και τρέχα γύρευε!!!

Και πολύς κόσμος το ίδιο κάνει.

Πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά... και μετά πάμε και τα κάνουμε ιδιωτικά..

Κατερινάκι μου τι κάνεις κούκλα μου;;; Εύχομαι οι εξετάσεις σου να είναι καλές και να προχωρήσετε κανονικά αυτήν τη φορά!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki καλημέρα. Το site που αναφέρεις το έχω υπόψη μου. Η αλήθεια είναι ότι το θέμα που με καίει είναι άλλο και αφορά στη μικρογονιμοποιήση. Αυτό δηλαδή που θα ήθελα να διευκρινίσω είναι αν η μέθοδος IMSI που εφαρμόζουν στο συγκεκριμένο κέντρο, εφαρμόζεται γενικά σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής ή είναι μια πρόσφατη και πρωτοπορειακή μέθοδος που δεν εφαρμόζεται σε κανένα άλλο κέντρο.

Κατερινα ίσως στη δική σου περίπτωση η θεραπεια της Τζανάτου είχε μεγάλη σημασία. Η θεραπεία της είναι χορήγηση γ-σφαιρίνης (πλάσμα αίματος δηλαδή) και γίνεται ενδοφλέβια με μια μέρα παραμονής στο ΙΑΣΩ. Δες τι αποτελέσμτα θα δώσει η θεραπεία που ακολουθείς τώρα και στη συνέχεια βλέπεις. Όμως μου κάνει εντύπωση που σου έκαναν εξέταση ΝΚ στην προσπάθεια εξωσωαματικής. Αυτό να σου πω δεν το έχω ξανακούσει. Εγώ έμαθα για τα ΝΚ αφού είχα παλίνδρομη κύηση. Εσένα ποιο είναι το κέντρο εξωσωματικής που έχεις επιλέξει; τα έμβρυα που δεν έγιναν εμβρυομεταφορά λόγω των ΝΚ τα κατέψυξαν για να χρησιμοποιηθούν την επόμενη φορά;

Crazy ίσως αν προβει σε αυτασφάλιση θα μπορεί με ένα αριθμό ενσήμων ανά μήνα να καλύπτεται και από το ΙΚΑ, αλλά θέλει ψάξιμο και τρέξιμο η υπόθεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα!

Εύη, δεν την έβαλαν να κάνει την εξέταση ΝΚ. Της έλεγαν δε χρειάζεται κλπ κλπ. Από μόνη της πήγε η Κατερίνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια καλημέρα και από εμένα κορίτσια :cheer:

Το θέμα των ασφαλιστικών ταμείων θα το κοιτάξω οπωσδήποτε μόλις πάω Ελλάδα. Ασφαλώς και δεν πρόκειται να βασιστώ στο ΙΚΑ για εξετάσεις αίματος, κτλ. (εξάλλου απο το 1992 έως το 2008 εάν δείτε το βιβλιάριό μου είναι σχεδόν άδειο, όλα ιδιωτικά τα έκανα).

Το θέμα που διάβασα στο site είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά έχω πολλές απορίες.

Πάντος, κορίτσια, όσο εξελίσσονται οι εξωσωματικές, τόσο περισσότερο με τρομάζουν... Έχει στηθεί ένα ολόκληρο εμπόριο γύρω απο τον πόνο μας, που μπορεί απο τη μια να μας δίνει τη δυνατότητα (ή την ελπίδα) να αποκτήσουμε ένα παιδί, αλλά από την άλλη μας μετατρέπει σε πειραματόζωα. Να μου πείς, η επιστήμη δεν προχωράει χωρίς πειράματα, αλλά δεν παύω να σκέφτομαι ότι, όλοι αυτοί οι γιατροί κατά βάθος δεν νοιάζονται για μας. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να πετύχουν άλλη μια εξωσωματική, με την τάδε επαναστατική τεχνική, που κανένας άλλος δεν έχει εφαρμόσει ακόμα.

Όταν ήμουν νεώτερη, ήμουν εναντίον των εξωσωματικών. Είχα δεί έναν αγγλόφωνο γιατρό κάποτε στην τηλεόραση, που υποστήριζε ότι δεν γνωρίζουμε τι είδους ανθρώπινο γένος προάγουμε με αυτό τον τρόπο. Και έχει δίκιο! Όταν οι ωοθήκες ωριμάζουν περισσότερα ωάρια από ότι θα έκαναν, όταν γονιμοποιούνται ωάρια που αλλιώς δεν θα ωρίμαζαν καν, όταν οι γιατροί επιλέγουν τα σπερματοζωάρια και τα ωάρια που θα γονιμοποιηθούν, πραγματικά ξεπερνούμε τα όρια της φυσικής επιλογής (natural selection) και δεν γνωρίζουμε αυτές οι γεννεές ανθρώπων που "κατασκευάζονται" τι προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον όπως θα πολλαπλασιάζονται. Και που είσαι ακόμα... σε λίγο θα επιλέγεις το παιδί που θα γεννήσεις βάσει του DNA...

Όλα αυτά σκεφτόμουν και έλεγα "εγώ ποτέ δεν θα καταφύγω σε αυτή τη λύση, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τα μητρικά μου αισθήματα". Και κοιτάξτε με τώρα κορίτσια!!!! Από τον ένα γιατρό στον άλλο, με την προοπτική των σπερματεγχύσεων στο εγγύς μέλλον και ίσως με δανεικό ωάριο αργότερα...

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις...

Συγνώμη κορίτσια για την πολυλογία, απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρικάκι μου, ανοίγεις μια κουβέντα τεράστια... σίγουρα πολλά θέματα τίθονται επί τάπητος, αλλά ακόμα κι αν κάτσουμε και το συζητήσουμε για ώρες, συμπέρασμα νομίζω δε θα βγάλουμε...

Τότε τα έλεγες αυτά εκ του ασφαλούς, "έξω από το χορό"...

Αλλά όταν βρεθείς στην ανάλογη κατάσταση, μοιραία αναθεωρείς...

Άστα, μην τα σκέφτεσαι τώρα αυτά. Χαλάς την ψυχολογία σου και δεν το θέλουμε αυτό!! ;)

Κοίτα καλύτερα τα εισιτήρια για Ελλάδα - να'χεις το νου σου για να πετύχεις καλύτερες τιμές!! ;):) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της κυστικής ίνωσης και βρέθηκα θετική σε κάποια μετάλαξη. Απογοητεύτηκα αρκετά. Τώρα θα πρέπει να πάει και ο άντρας μου να κάνει την ίδια εξέταση ώστε αν βρεθεί κι ο ίδιος θετικός να δούμε πως θα προχωρήσουμε. Να γιατί εκνευρίζομαι που από το 2007 που έχω ξεκινήσει προσπάθειες για να κάνω παιδί δε βρέθηκε στο δρόμο μου ένας γιατρός να μου πει ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνω. Ειδικά για τη θρομβοφιλία το φυσάω και δεν κρυώνει. Και να τώρα η κυστική ίνωση. Θα προσπαθήσω να κλείσω ραντεβού και για καρυότυπο είτε στο παίδων είτε στο Αλεξάνδρας. Διάβασα κάπου ότι η etoile έκλεισε ραντεβού στο παίδων για κυστική ίνωση και θα την κάνει εντός των προσεχών ημερών. Διάβασα που έλεγε ότι το κόστος είναι 59 Ευρώ για τον καθένα αν δεν έχεις ΙΚΑ. Αλλιώς σου τη γράφουν και παίρνεις τα χρήματα πίσω

Marikaki μπορεί να σου φάνηκε μεγάλη η λίστα με τις εξετάσεις αλλά είναι αναγκαίες να γίνουν. Αυτό καταλαβαίνω μέρα με τη μέρα και με όσα συναντάω στο δρόμο μου. Οι εξετάσεις αυτές αν γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο θα ελαχιστοποιήσεις το κόστος σε περίπτωση που δεν έχεις ασφάλεια. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις θα συμφωνήσω με την Crazy ότι δεν πρέπει να τα σκέφεσαι όλα αυτά. Άλλωστε αν προβληματίζεται κανείς για τα έμβρυα που αναπτύσσονται από ωάρια που υπό κανονικές συνθήκες δε θα έπρεπε να εξελιχθούν, τότε μπορεί να επιλέξει τη μέθοδο του φυσικού κύκλου εξωσωματικής όπου παίρνουν το ωάριο που ωριμάζει φυσιολογικά κάνουν απλά τη διαδικασία in vitro.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου λυπήθηκα πολύ για το αποτέλεσμα της εξέτασής σου, αν και ομολογώ ότι δεν έχω άποψη επί του θέματος. Πρώτη φορά άκουσα αυτή την εξέταση... Να μη στεναχωριέσαι και ελπίζω τώρα να βαδίζεις με τα σωστά βήματα... Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kon21 με κάτι τέτοια καλαβαίνω όλο και πιο πολύ την πολυπλοκότητα του θέματος σύλληψη και γέννησης υγιούς παιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έχεις δίκιο, όποιος είναι έξω απο το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει... Σήμερα είμαι σε παράξενη ψυχολογία, αλλά θα μου περάσει...

Esys λυπάμαι αφάνταστα που σου παρουσιάστηκε κι'άλλο εμπόδιο. Είναι άδικο να περνάς τέτοια ταλαιπωρία. Δεν ξέρω τι να πώ! Θα συμφωνήσω μαζί σου, για την πολυπλοκότητα του θέματος σύλληψη και γέννηση υγιούς παιδιού. Οι εξετάσεις που μου έγραψες μπορεί να είναι πολλές, αλλά θα κάνω ότι χρειαστεί και ότι μου ζητήσουν οι γιατροί. Ήδη ψάχνω για εισητήριο μέσα στον Οκτώβρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marikaki μη στηριχθείς σε ότι σου ζητήσουν οι γιατροί, εσύ να ζητάς τις εξετάσεις. Την κυστική ίνωση δε μου τη ζήτησε ποτέ κανείς, με παρότρινε φίλη και πήγα να την κάνω. Ο άντρας μου γκρίνιαζε γιατί να σκάσουμε 150 Ευρώ αφού κανένας γιατρός δε μας το είπε. Σήμερα αποστομώθηκε. Πέρυσι όταν ήμουν έγκυος διάβασα κάπου για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας. Ο άντρας μου άρχισε να γκρινιάζει ότι καθομαι στο ίντερνετ και διαβάζω διάφορα και ότι δεν είμαι γιατρός και ότι αν υπήρχε θέμα η γιατρός μου θα μου συνέστηνε τις εξετάσεις... Αποτέλεσμα στην ιστολογική της παλίνδρομης αποδείχθηκε ότι θρόμβος έπνιξε ένα υγιέστατο έμβρυο! Όχι βρε Μαρία μου, εγώ θα ξεσκονιστώ από δω και πέρα. Θα κάνω και την εξέταση του καρυότυπου και ότι άλλο θεωρήσω σημαντικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο Εύη μου. Έχω πραγματικά τρομοκρατηθεί και έχω πελαγώσει. Μόλις πριν από λίγο βρήκα πως ονομάζονται η κυστική ίνωση και ο καρυότυπος στα αγγλικά, και τα συμπλήρωσα στην τεράστια λίστα που έχω φτιάξει για τον Αμερικάνο γιατρό. Έχω πολλά να του αναφέρω και πολλά να του ζητήσω. Για να δούμε σε τι από όλα αυτά θα συμφωνήσει. Όταν παλινδρόμησα πέρισυ τον Σεπτέμβριο, έγινε ιστολογική εξέταση στο έμβρυο και ο προσωπικός μου γιατρός (η ουφάκλα, όπως τον αποκαλώ πλέον) με πήρε τηλέφωνο πολύ άνετος για να μου ανακοινώσει ότι οφειλόταν σε χρωμοσωμική ανωμαλία και ότι είναι πολύ σύνηθες. Επαναπαύθηκα και εγώ η άσχετη... Η δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν βιοχημική, οπότε δεν έχω ιδέα τι πήγε στραβά. Τώρα θέλω και εγώ να με ψάξουν από πάνω έως κάτω, και θα ξεκινήσω με τους Αμερικάνους. Είδομεν...

Πάντος,κορίτσια, σας υπέρ ευχαριστώ και τις δύο, που μου ανοίγετε τα μάτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

Κατερινα ίσως στη δική σου περίπτωση η θεραπεια της Τζανάτου είχε μεγάλη σημασία. Η θεραπεία της είναι χορήγηση γ-σφαιρίνης (πλάσμα αίματος δηλαδή) και γίνεται ενδοφλέβια με μια μέρα παραμονής στο ΙΑΣΩ. Δες τι αποτελέσμτα θα δώσει η θεραπεία που ακολουθείς τώρα και στη συνέχεια βλέπεις. Όμως μου κάνει εντύπωση που σου έκαναν εξέταση ΝΚ στην προσπάθεια εξωσωαματικής. Αυτό να σου πω δεν το έχω ξανακούσει. Εγώ έμαθα για τα ΝΚ αφού είχα παλίνδρομη κύηση. Εσένα ποιο είναι το κέντρο εξωσωματικής που έχεις επιλέξει; τα έμβρυα που δεν έγιναν εμβρυομεταφορά λόγω των ΝΚ τα κατέψυξαν για να χρησιμοποιηθούν την επόμενη φορά;

Esys,η θεραπεια της Τζανατου κοστιζει περιπου 6000!!!Καθε φιαλιδιο γ σφαιρινης εχει 1500+ εγω χρειαζομαιι 3 συν η παραμονη στη κλινικη...

Αυτη μου προτεινε κ ο ανοσολογος...

Μαλλον θα το αφησω ως την τελ λυση..δηλ θα κανω την εισπνεομενη κορτιζονη οσο χρειαστει και αφου επαναλβω την εξεταση και ειναι οκ τοτε θα προχωρησω και στην εμβρυομεταφορα.

Την εξεταση την εκανα μονη μου απο δικη μου πρωτοβουλια..

Κανενα κεντρο και κανενας γιατρος δεν σου δινει να κανεις αυτες τις εξετασεις αν δεν κανεις 2-3 κυκλους εξωσωματικης γιατι ''κοστιζουν''!!!

Επισης δεν τις αναγνωριζουν...

Ο γιατρος μου στην εξωσωματικη λεγεται Αλεξ.Τζεφερακος ειναι στο Λητω..Δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη..ασχετως αποτελεσματος..δεν μου χορηγουν φαρμακα αν δεν κανω υπερηχο κ εξετασεις και με παρακολουθει παντα ο ιδιος..τωρα εχουμε 5 εμβρυα καταψυξη απο την πρωτη προσπαθεια..ελπιζω μεχρι Νοεμβριο να προχωρησω..

Ρουλακι μου φουσκωσε για τα καλα η κοιλιτσα ε???Εγω καλα ειμαι απολαμβανω το καλοκαιρι και ηρεμω!!!!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...