Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 16


Recommended Posts

καλως τα κοριτσακια μας!!

ξεχασα να σας πω οτι πηγε σημερα η μαμα μου και μου εφερε την τσαντουλα για τα βλαστοκυτταρα....

διαβασα και τα εντυπα...

θελω βρε κοριτσια να κανω δωρεα αλλα με απασχολει το εξης..

επειδη εχουμε γινει εντελως ζουγκλα και κανιβαλλοι...

αναρωτιεμαι αν ειναι καλο να εχουν καπου καποιοι τα στοιχεια αυτα των παιδιων μου και το dna τους ... ξερω γω τοσα παιζουν....

ειμαι τρελη????? :blush:

κατερινα ειπες νομιζω οτι αυτο με το λωρο να μεινει 1 λεπτο παραπανω δεν παιζει σε καισαρικη εεε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anna10019 έγραψε:

soupitsa έγραψε:

Κατερίνα μου, εγώ αυτό έκανα. Τις σαγιονάρες για το ντουζ. Και επειδή θα είναι βρεγμένες να έχω και ένα ζευγάρι στεγνές για να γυρνάω.[/quote:1va98wmz]

συμφωνω απολυτα με την αννα. εχω βαλει μια λαστιχενια για ντουζ και μια για να κυκλοφορω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Ελπιδάκι, για τα βλαστοκύτταρα ρίξε μια ματιά σε αυτή τη συζήτηση http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62791 που θίγουν και την τρίτη εναλλακτική (ούτε δημόσια, ούτε ιδιωτική τράπεζα αλλά να τα πάρει το ίδιο το παιδί... άκρη δε βγάζεις απλά έτσι για ενημέρωση).

Κάποια κοπέλα ρωτούσε εχθές για φύλαξη κομματιού του ομφάλιου λώρου στη δημόσια τράπεζα. Η μαία (του μη κερδοσκοπικού οργανισμού), ούσα υπέρ της δωρεάς των βλαστικών κυττάρων, είπε να μην φυλάξουμε το κομμάτι του ομφάλιου λώρου (μεσεγχυματικά κύττταρα). Λέει ότι αποφάσισε και η δημόσια τράπεζα να βγάλει κάτι από αυτή την επικερδή επιχείρηση και γιαυτό χρεώνει €1000, για κάτι που η η χρήση του είναι αβέβαιη και σίγουρα όχι βραχυχρόνια...

Βλαστοκύτταρα, απ'ότι μας είπαν στο Παπανικολάου, έχουμε όλοι ούτως ή άλλως στον μυελό των οστών μας. Και γι αυτό μάλιστα, στην περίπτωση που τα αδέρφια είναι ιστοσυμβατά, δεν προτιμούν το μόσχευμα από βλαστοκύτταρα αλλά από τον μυελό των οστών. Ο λόγος είναι γιατί τα βλαστοκύτταρα είναι ανώριμα και θέλουν περισσότερο χρόνο για να αρχίσουν να λειτουργούν στον οργανισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

κατερινα ειπες νομιζω οτι αυτο με το λωρο να μεινει 1 λεπτο παραπανω δεν παιζει σε καισαρικη εεε??

Χμμ...και εγώ αυτή την απορία έχω. Θα ρωτήσω το γιατρό τη Δευτέρα και θα σας πω... Λογικά δεν θα μπορέσει να μας αφήσει με την κοιλιά ανοιχτή και να περιμένει... αλλά δε χάνω κάτι να ρωτήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλική μου, αυτό που λες για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω σκεφτεί. Από την άλλη όμως, αν θεωρήσουμε ότι προσβάλλεται το ιατρικό απόρρητο, αυτό το "φακέλωμα" μπορεί να συμβεί σε μια οποιαδήποτε μικροβιολογική εξέταση. Έτσι δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και άλλη απορία: όταν λέτε "βαλιτσάκι" μαιευτηρίου, τι ακριβώς εννοείτε??? Βαλίτσα ταξιδιού? Τσάντα ώμου? Αγοράσατε κάτι ειδικό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xrisanthemo έγραψε:

kalispera ki apo emene.....

N A S O U Z I S E I epitelous i karamelitsa anastasia mou geri kai dynath i mpoumpouka....

aggelikoula me to kalo eyxomai na pane ola kala....

doraki se skeftomai synexeia vasilikoula an exeis nea na mas ta peis amesws!!!!

anna egw ekana epigontos exetaseis gia leykwma i opoia einai sylogi ourwn ena 24wro ayti tin exetasi ekanes?ta dika mou apotelesmata einai

Φ.Τ egw eixa

0.001 - 0.114 gr/24h 80

ergastirei se ergastirei yparxei diafora omws stis times...

o giatros mou eipe oti den exw leykvma alla na kopsw maxairi to alati kai to aygo.

Χρύσα μου, τώρα είδα την απάντηση σου. Σ'ευχαριστώ. Βασικά δεν βγάζω άκρη με τις τιμές γιατί όντως στο μικροβιολογικό που εκανα εγώ έχουν διαφορετικό τρόπο μέτρησης. Του 24ώρου δεν την έχω κάνει γιατί είναι πρώτη φορά που προκύπτει θέμα λευκώματος. Θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο που θα πάω στον γιατρό. Σ'ευχαριστώ και πάλι :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Και άλλη απορία: όταν λέτε "βαλιτσάκι" μαιευτηρίου, τι ακριβώς εννοείτε??? Βαλίτσα ταξιδιού? Τσάντα ώμου? Αγοράσατε κάτι ειδικό???

Καλύτερα να είναι μια μαλακή τσάντα (σακ βουαγιαζ) για να χωράει στις ντουλάπες τους. Μην πάρεις κάτι μεγάλο γιατί δεν θα έχεις που να το βάλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

Βασιλική μου, αυτό που λες για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω σκεφτεί. Από την άλλη όμως, αν θεωρήσουμε ότι προσβάλλεται το ιατρικό απόρρητο, αυτό το "φακέλωμα" μπορεί να συμβεί σε μια οποιαδήποτε μικροβιολογική εξέταση. Έτσι δεν είναι;

οχι σε αυτο το βαθμο!!!!

η απλη εξεταση αιματος δεν μπορει να δωσει τοσο λεπτομερη στοιχεια συμβατοτητας οσο τα βλαστοκυτταρα ;):unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

anna10019 έγραψε:

οχι σε αυτο το βαθμο!!!!

η απλη εξεταση αιματος δεν μπορει να δωσει τοσο λεπτομερη στοιχεια συμβατοτητας οσο τα βλαστοκυτταρα ;):unsure:[/quote:2v3a2xgp]

Σίγουρα όχι σ'αυτό το βαθμό. Γενικά πάντως, προκύπτουν διάφορα ηθικά και όχι μόνον, διλήμματα απ'αυτό το θέμα. Τι να πρωτοσκεφτεί κανείς όμως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλησα με τη ντορα, της κανουν ακομη καποιες εξετασεις και της εκαναν και κορτιζονουλα... μεχρι τωρα ολα τα αποτελεσματα ειναι καλα αλλα θα μεινει σιγουρα και σημερα.

παντως ειναι λεει καλυτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεία σας κοριτσάκια μου... τι κάνετε? Ελπίζω να είστε όλες καλα!!! ΄

Γέννησε τελικά η Αναστασία μας εεεε!!!!

:laugh: :laugh: :laugh: Επιτέλους!!!

Αναστασία μου να σας ζήσει η καραμελίτσα σας κουκλίτσα μου!!! Πάντα γερό και καλότυχο να είναι!!!! Φιλάκια!!!

Κοριτσάκια μου δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις σελίδες... οπότε συγχωρέστε με που δεν αναφέρομαι σε όλες...

Βασιλική μου διάβασα που έγραφες για τη Ντόρα... τι έπαθε? είναι καλά?

Να ζήσουν τα μωράκια σε όσες γέννησαν και με το καλό όσες ακολουθούν!!!

Σας φιλώ όλες... και σας σκέφτομαι όλες... :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Ελπιδάκι, για τα βλαστοκύτταρα ρίξε μια ματιά σε αυτή τη συζήτηση http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62791 που θίγουν και την τρίτη εναλλακτική (ούτε δημόσια, ούτε ιδιωτική τράπεζα αλλά να τα πάρει το ίδιο το παιδί... άκρη δε βγάζεις απλά έτσι για ενημέρωση).

Κάποια κοπέλα ρωτούσε εχθές για φύλαξη κομματιού του ομφάλιου λώρου στη δημόσια τράπεζα. Η μαία (του μη κερδοσκοπικού οργανισμού), ούσα υπέρ της δωρεάς των βλαστικών κυττάρων, είπε να μην φυλάξουμε το κομμάτι του ομφάλιου λώρου (μεσεγχυματικά κύττταρα). Λέει ότι αποφάσισε και η δημόσια τράπεζα να βγάλει κάτι από αυτή την επικερδή επιχείρηση και γιαυτό χρεώνει €1000, για κάτι που η η χρήση του είναι αβέβαιη και σίγουρα όχι βραχυχρόνια...

Μάλιστα.Πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά που διάβασα αλλά τώρα το δίλλημα έγινε τριπλό.Είχα αποφασίσει να τα φυλάξω σε ιδιωτική,όχι τπτ άλλο,για να μην μπούμε απλά σε όλη αυτή την διαδικασία που χρειάζεται για τη δημόσια φύλαξη.Τώρα δεν ξέρω..Θα ρωτήσω κι εγώ τον γιατρό την Δευτ για το αν ισχύει αυτό με την μεταφορά σημαντικών κυττάρων απο τον ομφάλιο λώρο και θα δώ.

Για δωρεά στη δημόσια τράπεζα,τι πληρώνεις,αν πληρώνεις?

Πάω να παρακολουθήσω το ντοκιμαντερ του Εξάντα τώρα που το βρήκα για να απομπερδευτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Για δωρεά στη δημόσια τράπεζα,τι πληρώνεις,αν πληρώνεις?

Πάω να παρακολουθήσω το ντοκιμαντερ του Εξάντα τώρα που το βρήκα για να απομπερδευτώ!

Πληρώνεις μόνο αν κάνεις ιδιωτική φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων (ελπίζω να τα λέω καλά).

Το ντοκυμαντέρ είναι πολύ υπερ της δωρεάς στη δημόσια τράπεζα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Και άλλη απορία: όταν λέτε "βαλιτσάκι" μαιευτηρίου, τι ακριβώς εννοείτε??? Βαλίτσα ταξιδιού? Τσάντα ώμου? Αγοράσατε κάτι ειδικό???

Εγώ αγόρασα ένα μικρό βαλιτσακι ταξιδιού.Ψάχνω να βρώ κάτι σε "παντόφλες"¨που θα φοράω μέσα στο μαιευτήριο για να κυκλοφορώ,πέρα από την σαγιονάρα που όπως είπε κάποια θα χρειαστεί για το μπάνιο μας εκεί.Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω,στην ερμού που ρωτούσα πάντως εχθές οι πωλήτριες δεν έχουν κάτι συγκεκριμένο υπ'όψην τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yelizakiiii!!!Είσαι καλά???Είσαι ακόμα με τον αντρούλη σου?Κάνεις μπανάκια?

Τη Ντόρα την κράτησαν στο νοσοκομείο λόγω συσπάσεων. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να είναι σύντομα κοντά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

elpidaki83 έγραψε:

Πληρώνεις μόνο αν κάνεις ιδιωτική φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων (ελπίζω να τα λέω καλά).

Το ντοκυμαντέρ είναι πολύ υπερ της δωρεάς στη δημόσια τράπεζα![/quote:2tnycm80]

Δηλαδή τα 350 που χρεώνουν τα μαιευτήρια είναι μόνο για φύλαξη σε ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων? Καλά κατάλαβα? Για δωρεά σε δημόσια ούτε μαιευτήριο πληρώνεις,ούτε στην ίδια την τράπεζα τπτ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα δοκιμάσω τότε να πάρω ένα του ώμου και αν δε χωρέσουν (τι στο καλό...) θα πάω σε ένα σακ βουαγιάζ. Γενικά δεν είμαι των πολλών πραγμάτων. Πάμε με τον αντρούλη μου διακοπές με μία μικρή βαλιτσούλα και μας κοιτάνε καλά καλά :P .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Δηλαδή τα 350 που χρεώνουν τα μαιευτήρια είναι μόνο για φύλαξη σε ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων? Καλά κατάλαβα? Για δωρεά σε δημόσια ούτε μαιευτήριο πληρώνεις,ούτε στην ίδια την τράπεζα τπτ?

Στο Λητώ χρεώνουν €225 μόνο αν τα φυλάξεις σε ιδιωτική τράπεζα. Άρα άμα κάνεις φύλαξη σε ιδιωτική θα πληρώσεις 225+όσο χρεώνει η τράπεζα. Αν κάνεις δωρεά στη δημόσια τράπεζα δεν θα πληρώσεις τίποτα στο Λητώ ούτε στη δημόσια τράπεζα. Πληρώνεις στη δημόσια τράπεζα ΜΟΝΟ αν κάνεις ιδιωτική φύλαξη των μεσεγχυματικών(€1000 περίπου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία,ευχαριστώ Κατερινάκι!

Μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι! Κι εμένα με κοιτάνε αλλά απ΄τα τόσα που κουβαλάω...Μετακόμιση κανονική@! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpidaki83 έγραψε:

Ωραία,ευχαριστώ Κατερινάκι!

Μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι! Κι εμένα με κοιτάνε αλλά απ΄τα τόσα που κουβαλάω...Μετακόμιση κανονική@! :P

χαχαχαχα

κι εγω ετσι ειμαι!!!!

αλλα δεν εχω ποτε ελλειψεις ;)

και δεν ειναι ρουχα που κουβαλαω....

βεβαια εμεις κανουμε και καμπινγκ οποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Yelizakiiii!!!Είσαι καλά???Είσαι ακόμα με τον αντρούλη σου?Κάνεις μπανάκια?

Τη Ντόρα την κράτησαν στο νοσοκομείο λόγω συσπάσεων. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να είναι σύντομα κοντά μας!

Soupitsa μουυυυ!! :kiss::kiss::kiss: σε ευχαριστώ πολύ κούκλα μου για την απάντηση!!!! Ελπίζω όλα να πάνε μια χαρά με την Ντόρα!!! Και να είναι εδώ μαζί μας πολύ πολύ πολύ σύντομα!!!

Εγώ ναι με τον άντρα μου είμαι ακόμα και δεν θέλω να φύγω!! :(:( όσες μέρες έλειπα μου έλειψε πολύ!!! :P:P και τώρα κάποια στιγμή θέλβ να πάω πάλι στη φίλη μου που έχει τον αδερφό της στο νοσοκομείο... αλλά τρέμω και μόνο στην ιδέα... δεν ξέρω ίσως ακούγομαι εγωίστρια αλλά τόσες μέρες στο νοσοκομείο μαζί της (είναι το νοσοκομείο που ήμουν εγώ πριν 3 μήνες) έγινα σκ..α... και ενώ ήμουν καλά νιώθω ότι με πήγε πολλά βήματα πίσω...τι να πώ...:S:S τέσπα!! μη σας ρίχνω και εσάς... :):) εδώ θέλω να λέμε μόνο ευχάριστα... :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα πλέον.

Θα ήθελα να διαβάσω όσα έχετε γράψει ,αλλά τι προτώτυπο κολλάει πάλι & δεν μπορώ :angry:

εγώ έχω πάρει κανονική βαλίτσα διότι ο Νικόλας μου θα χρειαστεί & αυτός ρούχα ,σεντόνια κλπ,διότι θα μένει μαζί μου.Εξξάλλου έχουν στα δωμάτια ντουλάπες για να μην τσαλακόνωνται.

Για το θέμα παντόφλες,επειδή είναι πάλι καλοκαίρι,έχω ενα για το μπάνιο & άλλο ενα ζευγάρι για το σούλάτσο-μη φάω & καμία τούμπα.Είμαι επειρεπής σε κάτι τέτοια εγώ :laugh: -

Πάω σε λίγο να ετοιμάσω τα τελευταία πραγματάκια & ελπίζω να πάμε για μία βουτιά να μου φύγει ο καυμός βρε κορίτσια... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yeliz μου, μη στενοχωριέσαι... Ελπίζω το παλικάρι να μην έχει κάτι σοβαρό και να το ξεπεράσει γρήγορα. Πρέπει εσύ να είσαι δυνατή για να μπορείς να συμπαραστέκεσαι στη φίλη σου... Τουλάχιστον τον χόρτασες τον αντρούλη σου τόσες μέρες!!Φαντάζομαι από Σεπτέμβριο θα είστε συνέχεια μαζί :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...