Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

simera pigame ston giatro mas....i mikri mas einai 2 kila...to sabato mpainoume ston mina mas alla i mikri biazete kai den to blepoume na perimenei olo ton aygousto :) (parepiptontos metakomizoume kiolas (!) kai eimai eksouthenomeni...sin tou oti odigao akoma eytixos einai aytomato... ) telos panton leo tou giatrou - les giatre mou na mas kanei kamia ekpliksi kai na bgei poio noris apo 30 aygoustou? kai kounouse to kefali deksia aristera kai leei - kanonika oxi alla i kori sou biazete :) me exei piasei agxos...xthes psiloponousa kiolas kai eipe oti proetoimazete to olo sistima gia na bgei i mikri .... exo tosi poli agonia...!!! alla fobamai kiolas taytoxrona... na pane ola kala .... pos einai otan se pianoun oi pragmatikoi ponoi? tha spasoun ta nera se anipopti stigmi? tha einai entaksei i prigkipissa mas stin genna?pos tha einai i fatsoula tis? pos tha tin genniso pou ego ponao me to paramikro ? :dry: tha einai etsi opos to fantazomai me to pou gennithei na tin baloun pano mou kai na piasei amesos thili na thilasi gia ligo kai meta na tin paroune? ....... xthes kai simera exei kseskistei na sproxnei OLH mera!!!!!! itan ayto pou oneireuomoun se oli mou tin zoi kai tora pou eftase i ora niotho paaara poli perierga.!!!! oraia perierga omos....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην φοβασα τιποτα!!!ολα καλα θα πανε ολες μας στην θεση σου ειχαμε αγωνια!!!οταν σε πιανουν οι πονοι θα το καταλαβεις αν και εγω γεννησα με προκληση και δεν μου εσπασαν τα νερα,η καθε κοπελα εχει την δικη της εμπειρια,θα ακουσεις πολλα αλλα εσυ μπορει να εχει τελιως διαφορετικη γεννα απο ολες εδω μεσα,οποτε προσπαθησε να χαλαρωσεις και ολα θα πανε τελεια και οταν θα δεις το μωρο σου θα σκεφτεσαι αυτες τισ γλυκες ωρες αγωνιες και θα χαμογελας!!!με το καλο γλυκια μου!!με ενα πονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως στα λέει η STAMYMAMY!

Οπως κάθε εγκυμοσύνη ,έτσι και κάθε γέννα είναι διαφορετική.Μόνο οι αγωνίες και οι σκέψεις της μανούλας είναι λίγο πολύ οι ίδιες.Κι εγώ τα ίδια σκεφτόμουν πριν ένα μήνα(και κάτι :) ).

Εγώ προς το τέλος είχα αγωνία αν ...θα καταλάβω οτι γεννάω όταν έρθει η ώρα.Σκέφτόμουν θα καταλάβω τις συσπάσεις όταν θα πρέπει ή θα ξεσηκωθώ να τρεχω στο μαιευτήριο και θα με κοροιδεύει ο κόσμος??Θα μου σπάσουν τα νερά ή θα δω την περιβόητη βλένα?

Τελικά (ο νόμος του Μέρφυ!)ούτε νερά έσπασαν , ούτε βλένα είδα,ούτε συσπάσεις ένιωθα.Είδα μια σταγονίτσα αίμα και τίποτα άλλο.Αφου ντρεπόμουν να πάρω τον γιατρο τηλ.και περίμενα να μεσημεριάσει μήπως δω και κάτι άλλο.Μου είπε να πάω στο μαιευτήριο και ακόμα δεν το πίστευα οτι θα γεννούσα εκεινη την ώρα!!΄

Μην ανησυχείς , να είσαι χαλάρη και όλα θα πάνε καλά.Μόνο έτσι θα μπορέσεις να απολάυσεις αυτές τις στιγμές που είναι τόσο μοναδικές.Προσπάθησε να τις βιώσεις όσο πιο βαθια μπορείς γιατί πραγματικά είναι ένα θαυμα αυτό που σημβαίνει εκέινη την στιγμη.Οτι και νασου πω είναι λίγο.Θα το καταλάβεις όταν πάρεις στην αγκαλιά σου το μωρό σου.

Με το καλό! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου .

χαλαρωσε δεν χρειαζεται ν αγχωνεσαι οταν ερθει η ωρα θα το καταλαβεις τωρα ηρεμησε παρε ανασες και μην αγχωνεσαι . γιατι αμα βιαζεται μ το παραμικρο η μικρη σ το διευσθανεται κ θα βγει νωρις ,. και δεν τ θελεις υπομονη 28 εχουμε σημερα θα αντεξει ολα καλα θ πανε θετικη σκεψη ν εχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κι εγω φοβομουν πολυ!!! Και για ολα!!!!! :P

- Θα καταλαβεις ποτε γεννας!! Πιστεψε με θα το καταλαβεις! Οι πονοι ειναι τελειως διαφορετικοι. Σαν μια δυσκολη περιοδο και πολυ πιθανων να εχεις και λιγο αιματακι!

-Το μωρο σου οσο πιο γρηγορα το βαλεις στο στηθος τοσο πιο ευκολα θα θηλασει γιατι εχει το ενστικτο.

-Αφου βιαζετε θα ειναι και συνεργασιμη και δεν θα ταλαιπωρηθεις. Οχι σαν τον δικο μου 40 εβδωμαδων και 1 μερα κι αυτος.... φεεεεεεεεεεετα!!!! :laugh: :laugh: Παρ ολα αυτα βγηκε πολυ γρηγορα.

- Τελος να σκεφτεσαι οτι θα πας να ζησεις την πιο ομορφη μερα της ζωη σου!!!! Πραγματικα θα νοιωσεις συναισθηματα ανεπαναληπτα!!!! :) Εγω αφου ρωτησα τους γιατρους αν ειναι καλα και μου το διαβεβαιωσαν μετα με κοιμησαν. Οταν ξυπνησα ειδα τον αντρα μου και τον ρωτησα -Ειναι ομορφος? Και μου λεει πολυ και μου εδειξε μια φωτο απο το κινητο του. (λες και δεν τον ειχα δει! :P :laugh: )<Εκει εκλαψα οσο ποτε. Απο απεεεεεεραντη ευτυχια!!! Ηταν ειναι και θα ειναι η πιο ευτυχισμενη μερα της ζωης μου!!!!! Και θα την ξαναζουσα 1000000000000000000000000000000000 φορες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax ti oraiaaaaa!!!!!!!!!! ego apla eimai kai ligo trellameni giati mas etixe anapodia kai metakomizoume me tin psixi sto stoma!! kai den exo atoma na me boithisoune.....o antras mou kanei 2 douleies kai pali otan sxolasei to bradi ta kanei OLA! alla kano kai ego douleies ektos apo to na sikono bari enoeitai...anisixo min tixon kai genniso pano se kamia kouta :P tora teliosame to pali spiti kai to kainourgio to ftiaxnoume akoma...mesa sta naila kai to diko mas krebati kai ola...to krebataki tis zouzounitsas mas tha erthei deytera triti, balitsa den exo etoimasei akoma, kai den mas exoun balei reuma!!! teleia? :blink: exo kanei 2 metakomiseis se auti tin egkimosini...mia stin arxi..kai mia sto telos :) den to katalaba pos perasan 9 mines... exo 4 sakoules tou jumbo kai alla tosa na plino kai na sideroso kai na ftiakso tin balitsa mas kai tautoxrona ponaei kai i mesi mou kai petronei kai i koilia mou kai den ksero pote einai pou tha erthei i stigmi ... niotho perierga :dry: ayrio eipame na ftiaksoume tin balitsa mas me ton antra mou gia na mou fygei auto to agxos toulaxiston :) ta eipa ola ? xmmmm nomizo nai ..auta :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κ απο μένα!!!Να μην ανησυχείς καθόλου!Όλα θα πάνε καλυτερα απο ο,τι περιμένεις να πάνε!!!Η φύση έχει προνοήσει κ εκείνη την στιγμή κ εσυ κ η μικρή σου θα ξέρετε πολύ καλά τι να κάνετε!!!Να το ευχαριστηθείς!Οσο για τα πρακτικα΄,κοίτα να μην κου΄ραζεσαι,όσο γίνεται.Να φτιάξεις την βαλιτσούλα σου,αν εχεις πλυμένα βρακάκια,νυχτικάκια,10 λεπτά θα σου πάρει!Μην αγχώνεσαι!Κ όσο για τα πράγματα της μικρής,βάλε ενα πλυντηριάκι,με τα βασικά του μαιευτηρίου κ τα υπόλοιπα οταν θα γυρίσετε!!Κ ετσι θα τα έχεις έτοιμα αυτά κ η νευρικότητά σου θα μειωθεί!!Με το καλό κ να είστε γερές!!Σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΤΑΚΟΜΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ!!!ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ (ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ) ΜΟΛΙΣ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΗ "ΦΩΛΙΤΣΑ" ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ.. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά μην ανησυχείς για τίποτα και ετοιμάσου να υποδεχτείς την πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής σου!!!!

Εγώ μετακόμιζα στον 9ο μήνα. Στον 9ο μήνα σφουγγάριζα στα 4 τα νέρα που τρέχανε από το πλυντήριο πιάτων (που δεν είχε συνδέσει σωστά ο υδραυλικός) μέσα στα καινούρια ντουλάπια της κουζίνας - καλό?

Μια μέρα πριν γεννήσω συνδέθηκε το καλοριφέρ γιατί το σπίτι δεν είχε θέρμανση (Γέννησα Νοέμβριο μήνα) και τα δοκιμαστηκά στο καλοριφέρ γίνονταν όσο εγώ είχα γεννήσει και ήμουν στο μαιετήριο!

Όπως είπε και η φίλη μας τα μωράκια μας ξέρουν πότε να σκάσουν μύτη!!!

Με το καλό και με ένα πόνο B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου,πώς είσαι?κανένα νεώτερο?η μικρή?εσύ ψιλοετοιμάστηκες?

να χαρείς με τον αντρα σου αυτό το τελευταίο διάστημα :) Μετά,όλα θα είναι πιο ωραία αλλά ποτά ξανά όπως τώρα :laugh: πολλα φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...