Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΥΣΜΗΝΟΡΡΟΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Έχω 1 θεματάκι βρε κορίτσια..................

Δεν με πιάνει τίποτε στην περίοδο.......................

Ό,τι και να πιω............. σταματάει για λίγη ώρα ο έντονος πόνος......... κι έπειτα............ επανέρχεται ακόμη πιο έντονος............

Η Γυναικολόγος μου είπε είναι καθαρά ορμονικό............ και να κάμω υπομονή............ πόσο υπομονή όμως???????????

Έχω διπλωθεί στα 2...................

Εσείς τι χρησιμοποιείτε???????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ήμουν κ εγώ κοριτσάκι μου!!!!

Στις ήπιες καταστάσεις έπαιρνα mesulid κ στις τρελές πήγαινα

νοσοκομείο για παυσίπονη!!

Μετά τη γέννα όμως,ως εκ θαύματος δε νιώθω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Μου ρχεται,μου φεύγει,χαμπάρι δεν παίρνω!!!!!

Αντε,με το καλόόό...Αυτό θα ναι το φάρμακό σου(γενικά! ;) )

Μάκιαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mesulid και buscopan

Mια φορα ομως που ειχα στειλει τον αντρα μου στο φαρμακειο να μου περει χαπια για την περιοδο ο φαρμακοποιος του ειχε δωσει τα felden.Δεν ειναι παυσιπονα,ειναι αντιφλεγμονωδη :blink: αλλα εγω σωθηκα!!!Κοπαναω 1 κ σε 20λεπτα πεταω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mesulid και buscopan

Mια φορα ομως που ειχα στειλει τον αντρα μου στο φαρμακειο να μου παρει χαπια για την περιοδο ο φαρμακοποιος του ειχε δωσει τα felden.Δεν ειναι παυσιπονα,ειναι αντιφλεγμονωδη :blink: αλλα εγω σωθηκα!!!Κοπαναω 1 κ σε 20λεπτα πεταω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιπιτσαζουζουνα καταλαβαινω πως νιωθεις!και εγω ενιωθα φοβερους πονους σε σημειο να μου ερχεται αναγουλα.το μονο που με ησυχαζε ηταν το ponstan τπτ αλλο.οχι σε αναβραζουσα μορφη.τα αναβραζοντα επειδη ειχα θεμα με τις πικρες γευσεις με αναγουλιαζε και δεν μου εκανε δουλεια ενω το χαπακι το επαιρνα και μετα απο 10 λεπτα πετουσα!το μυστικο της υποθεσης ειναι να το παρεις το χαπι πριν σε πιασει ο πονος.εμενα παντα με προειδοποιουσε πριν ερθει και ετσι ηξερα ποτε να το παρω.οσες φορες ετυχε και δεν πηρα πριν με πιασουν οι εντονοι πονοι υπεφερα φρικτα!τι εχεις δοκιμασει εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mesulid κ γω!

ολα τα αλλα απλως οδοντοκρεμες! :P

ετυχε παντως να παω κ για παυσιπονη :(

κ μαλιστα απο αφορητους πονους ειχαν διπλωσει κ τα δαχτυλα των χεριων μου κ δεν ανοιγαν! :ohmy:

μετα τη γεννα ομως...δεν παιρνω τιποτε γιατι δεν καταλαβαινω τιποτε!

σωθηκα!

παντως το mesulid το χρησιμποποιω κ σε αλλες περιπτωσεις

παντα ομως παιρνω μισο,για να μην εθιστει ο οργανισμος κ μετα δεμε

πιανει

α! κ αυτο που λενε παραπανω τα κοριτσια,καλα ειναι να το προλαβεις κ να παρεις πριν γινουν αφορρητοι οι πονοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!

είχα κι εγώ δυσκολούτσικη 1η μέρα περιόδου, γι'αυτό κ έπαιρνα είτε depon maximum, είτε mesulid. και φυσικά, θα συμφωνησω με τα κορίτσια, προτου πιάσουν οι πιο γεροί κ έντονοι πόνοι! Μακάρι PIPITSAZ να σταματήσει σύντομα γενικώς η περίοδος και τα οποιαδήποτε χάπια... last year! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκιά μου! Εγώ ζορίζομαι πολύ τη πρώτη μέρα σε σημείο να ζαλίζομαι και να μου έρχεται αναγούλα απ' το πόνο!! Παίρνω τα spasmo-apotel που είναι σπασμολυτικά-αναλγητικά χαπάκια και με βοηθάνε πολύ (αρκεί να τα πάρω εγκαίρως).

Αυτό που λένε ότι μετά τη γέννα η περίοδος δε πονάει, σε μένα τουλάχιστον δεν ισχύει :dry:

Εύχομαι σύντομα να μη χρειάζεται να παίρνεις κανένα τέτοιο χαπάκι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκίμασε το buscopan plus. Εγώ αυτά έπαιρνα. Βέβαια αυτά τα χάπια είναι κανονικά για κολικο του νεφρου αλλά με ανακούφιζαν. Τώρα πλέον λόγω του ότι παίρνω αντσυλληπτικά δεν πονάω πλέον καθόλου και η περίοδος μου...ραντεβού λέμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα pitsazouzouna ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κατι που λειτουργει σε μενα σε σενα παιζει να μη κανει τπτ!!!παντως αυτα που σου παν τα κοριτσια ειναι τα επικρατεστερα ειδικα το mesulid!κ παλι εχουν δικιο τα κοριτσια να το πινεις πριν σε τσακισει ο πονος!!ευχομαι να σου περασει γρηγορα ο πονος!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλιστα............

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας...............

Next time, στην επόμενη περίοδο θα δω τί θα κάνω....... αυτή τη φορά πάντως δεν με προειδοποίησε καθόλου η άτιμη....... πονάκια είχα λίγες μέρες πριν, αλλά πολύ ελαφρά...... σαν ενόχληση περισσότερο....... ούτε καφέ δεν είχα......

Άλλη φορά πάντως "θα χαπακώνομαι" προκαταβολικώς..... αυτή τη φορά..... ο απολογισμός...... μέσα σε 2 24ωρα είναι...... 4 Ponstan & 3 Buscopan!!!!!!!! Κινητό φαρμακείο θα γίνω σε λίγο λέμε...... πάντως..... μικρή η ανακούφιση..... για λίγη ώρα....... κι έπειτα...... ξανά-μανά ο πόνος...... 2 φορές πιο δυνατός!!!!!!!!!! Τις παλιο-ορμόνες μου γμτ!!!!!!!!!!!!!!

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Σήμερα δεν πονάω καθόλου αλλά.......... έχω φοβερή αιμορραγία.............

Ευχαριστώ σας και πάλι!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ ποτε ναμην μπερδευεις τα χαπια μεταξυ τους

πχ παρακεταμολη με ακετυλοσαλικιλικο οξυ

μπορει να εχεις μεγαλες παρενεργειες

καλυτερα ενα ειδος μονο

σου ευχομαι ανωδυνα απο δω κ περα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον οσες παιρνετε mesoulid καλο ειναι να τα προσεχετε αφοσον δημιουργου σοβαρα προβληματα στα νεφρα .Οταν ειχαμε τον πατερα μου στο νοσοκομειο με αιματουρια ηταν μεσα στο θαλαμο 8 ασθενεις οι οποιοι και οι 8 μεσα σε ολα τα προβληματα που ειχαν αντιμετωπιζαν και αιμα στα ουρα ολοι τους επαιρναν mesoulid και τοτε ηταν η γιατρος πυ ειπε να σταματησουε να τα παιρνουμε γιατι οι παρρενεργεις ειναι πολυ περισσοτερες απο την θεραπεια που κανουν αυτα το ponstan αλλα και το salospir μονο το depon εχει τις λιγτερες παρενεργιες ,ετσι ελεγε αυτη αλλα για το mesoulid Την πιστευω επειδη ευτχε και ειχα τον ιδιο μου το πατερα .Τωρα τα felden ειναι πολυ καλα και μαλιστα καλυτερα αποτελεσμετα εχουν αντα πινομε 2-3 μερες πριν δουμε αιμα αλλα και αυτα με συνεση μια και εχουν κατηγορηθει για κυστες .αυτα εεπαιρνα και εγωμεχρι να γεννησω και ακομα κανα δυο φορες που ποναγα πολυ παλι τα ιδια αλλα και τα boyskopan οπως και τα spasmoappotel

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παιρνω lonarid και μονο!ειναι πολυ βαρυ το ξερω αλλα δεν με πιανει τιποτα αλλο δυστυχως..εχω παθει ανοσια!

βεβαια ισως να πονουσα τοσο πολυ λογω ενδομητριωσης,τωρα που περιμενω περιοδο πρωτη φορα μετα το χειρουργειο θα δειξει αν ποναω παλι τοσο πολυ..

συμφωνω με τη βανια για το mesulid αλλα κοριτσια ισχυει το ιδιο και για το ponstan, μην παιρνετε μεγαλες ποσοτητες..

εχω γινει ειδικος στα χαπια!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μακρια απο μεσουλιντ ,πονσταν και οτι αντιφλεγμονωδη περνετε.εννοω για αυτεσ που προσπαθουν να μεινουν εγκυοσ.εμενα ο γιατροσ μου ειπε οτι τα αντιφλεγμονωδη να τα ξεχασω αν θελω να μεινω εγκυοσ γιατι αυτα αναστελλουν την ωορηξια και δεν μπορω να ξερω με σιγουρια ποτε ειναι η γονιμεσ μερεσ.γιαυτο μου ειπε ντεπον μαξιμουμ και παναντολ εξτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω τα ιδια εχω ολα τα εχω δοκιμασει και τωρα τελευταια κανω το εξης και εχω δει καλυτερευση.ενα μηνα παιρνω voltaren ξεκινα με το 50 mg

3 την ημερα επιτρεπονται,αν δεις και δε σε πιανει μετα απο καποιο καιρο πας στα 75 mg και τον αλλο μηνα παιρνω 1 feldene 20 mg αυτο επιτρεπεται 1 την ημερα και μετα οταν ξανανιωσεις να ερχετε πονος παιρνεις buscopan plus.μην μπερδεψεις ποτε ομως το feldene με το voltaren,και περνω ενα μηνα το ενα χαπι τον αλλο το αλλο για να μην τα συνιθιζω.

ελπιζω να νιωσεις καλυτερα τον επομενο μηνα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες κούκλες για τις απαντησούλες σας!!!!!!

Αφού βεβαιωθώ για τις τιμές της Προλακτίνης μου κι αρχίσω χαπάκια...... μάλλον θ΄ απαλλαγώ κι από τους πόνους........

Οι ορμόνες τα κάνουνε όλα μπάχαλο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, κάθε φορά που αδιαθετούσα ήταν ένας εφιάλτης! Ούτε στο σχολείο πήγαινα, ούτε από το κρεββάτι σηκωνόμουνα. Δοκίμασα τα πάντα μέχρι και διπλή δόση Voltaren ενέσιμο έχω κάνει γιατί ζαλιζόμουνα, γινόμουν κάτασπρη,κ.τ.λ.

Όταν ήρθα στην Αθήνα και βρήκα καινούργιο γυναικολόγο - ο οποίος γενικά είναι κατά των χαπιών - μου συνέστησε δύο: το Βuscopan plus - που δεν έκανε τπτ - και το Seractil, το οποίο με έσωσε!

Ο γιατρός μου είπε ότι το χάπι αυτό είναι ειδικά για περίοδο και μάλιστα για τις περιπτώσεις που δεν γίνονται καλές συσπάσεις. Εμένα αυτό είναι το πρόβλημά μου: δεν γίνονται καλές συσπάσεις με αποτέλεσμα να αργεί να κυκλοφορήσει και να κατέβει το αίμα.

Αυτά.

Καλό βέβαια είναι να το ψάξεις περισσότερο για να μη χαπακώνεσαι συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου το σύστησε το Seractil μία καλή μου φίλη...............

Δεν μου έκανε τίποτε.................

Άσε που σε αυτά που πρέπει να δώσουμε προσοχή........... λέει..........

"Προσέξτε ιδιαίτερα με το Seractil.......... εάν έχετε πρόβλημα στο να μείνετε έγκυος!"

Σε σπάνιες περιπτώσεις......... φάρμακα όπως το Seractil μπορεί να επηρεάσουν τη γυναικεία γονιμότητα. Η γονιμότητά σας θα επιστρέψει στο φυσιολογικό..... όταν σταματήσετε να παίρνετε το Seractil"

Επομένως........... δε μου κάνει.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ φιλενάδα σταμάτησα εδώ και 4 μήνες να παίρνω το Seractil αλλά απ'ό,τι φαίνεται η γονιμότητα μου δε λέει να ξυπνήσει. Γι΄αυτό και εγώ θα την αφήσω να κοιμάται.....

Όλα τα χαπάκια, εν μέρει, δε συνιστώνται όταν πρόκειται για επικείμενη εγκυμοσύνη αλλά μερικές φορές είναι αναπόφευκτο να τα πάρεις για να γλυτώσεις τους πόνους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Tanya μου είμαι ιδιάζουσα περίπτωσις!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάρω δεν πάρω χαπάκια……………. πονάω………….πεθαίνω…………….

Επομένως………… τι να χαπακώνομαι???????

Κάθομαι κι υποφέρω…………………………..

Μη σου πω κιόλας……………….

Είναι φορές που όταν χαπακωθώ…………………

Περνάει για λιγάκι ο πόνος………………………..

Κάνει ένα διάλλειμμα…………. κάνει ένα "KIT KAT"……………..

Κι επανέρχεται…………. 2 φορές δριμύτερος…………………………………

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...