Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατι καισαρικη????????????


Recommended Posts

Καλημερα σας κοριτσια.....Εχω μια απορια που αφορα ενα δικο μου αγαπημενο προσωπο και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.Ειναι μια κοπελα 42 χρονων και ειναι στον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης της.Εχει αλλα δυο παιδια 20 και 25 χρονων,αρα δεν ειναι η πρωτη της εγκυμοσυνη.

Την συναντησα τις προαλλες και τρομαξα...ειναι πανικοβλημενη και χαλια ψυχολογικα και αυτο γιατι οι γιατροι την εχουν κατααγχωσει...την εχουν τρελανει.. καθε τρεις και λιγο εξετασεις,οι οποιες ομως βγαινουν παρα πολυ καλες,και συνεχεια της κοπανανε το προβλημα της ηλικιας της.

Απο τωρα της εχουν πει πως θα πρεπει να κανει καισαρικη και ρωτω λοιπον εγω.ΓΙΑΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?????Θελω να πω εφοσον ολα πανε καλα μεχρι στιγμης και αν μεχρι και το τελος εξακολουθουν να ειναι ολα καλα γιατι να μπει σε τετοια διαδικασια???δεν παβει να ειναι μια χειρουργικη επεμβαση απο την οποια αναρρωνει κανεις πιο δυσκολα απο οτι στο φυσιολογικο τοκετο.Στο κατω κατω το να γινει η καισαρικη πλεον δεν ειναι τιποτα 10 λεπτα προετοιμασιας ειναι.Δεν ειναι πιο λογικο να ξεκινησει για φυσιολογικο τοκετο με μια επισκληριδιο στο κατω κατω και αν κατι στραβωσει τοτε ναι να γινει καισαρικη.

Δεν ξερω πειτε μου και σεις τη γνωμη σας γιατι ειληκρινα δεν μπορω να τη βλεπω σε αυτη την κατασταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ! ΕΜΕΝΑ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 40 ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 1955! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ? ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ? ΛΕΩ ΤΩΡΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά κορίτσια, το έχουνε παραχ@σει οι Γιατροί με τις Καισαρικές!!!!!

Εύκολο και πολύ γρήγορο χρήμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άλλος θα το φάει το μαχαίρι όμως.................

Γνώμη μου είναι, Αλεξάνδρα μου, να δει η φίλη σου κι άλλους γιατρούς..........

Δε χάνει τίποτε...... μόνο να κερδίσει μπορεί..... τη γέννα που θέλει.......

Υ.Σ.: Τις προάλλες συζητούσαμε με τη συννυφάδα μου για τη γέννα της, 4 χρόνια πριν περίπου...... η γιατρός της την άφησε μέχρι τελευταίας στιγμής μήπως την πιάσουνε οι πόνοι κι όντως..... στο παρατσάκ θα την πήγαινε με πρόκληση!!!!! Ο άλλος γυναικολόγος όμως, που εκείνη συνεργάζεται, γυρίζει και λέει στη συννυφάδα μου...... "εάν σε είχα εγώ, δεν θα σε είχα αφήσει μέχρι τέλους, θα το παίρναμε νωρίτερα........... με Καισαρική!!!!!!!"

Τα συμπεράσματα............... δικά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου alexandra mammy να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο και αυτο που περιμενεις...εγω εχω ακουσει πως οσο πιο μεγαλη ειναι η γυναικα τοσο οι γιατροι επιμενουν για καισσαρικη γιατι ο κινδυνος με φυσιολογικη αυξανεται...καλα θα ειναι να παρει και αλλη γνωμη γιατρου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τις καισαρικες το εχω συζητησει με πολλες μανουλες κ προσφατα κ με το γιατρο μου ο οποιος μου ειπε οτι οταν μια γυναικα ειναι σχετικα "μεγαλη" σε ηλικια οι γιατροι προτιμουν την ευκολη κ πιο σιγουρη λυση της καισαρικης για δικη τους ευκολια κ για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο. Δηλ να γινουν ολα προγραμματισμενα κ χωρις τα απροοπτα ενος φυσιολογικου τοκετου :angry: Γι'αυτο μαλλον τονιζουν την ηλικια της οι αχρηστοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ziz έγραψε:

Αυτο με τις καισαρικες το εχω συζητησει με πολλες μανουλες κ προσφατα κ με το γιατρο μου ο οποιος μου ειπε οτι οταν μια γυναικα ειναι σχετικα "μεγαλη" σε ηλικια οι γιατροι προτιμουν την ευκολη κ πιο σιγουρη λυση της καισαρικης για δικη τους ευκολια κ για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο. Δηλ να γινουν ολα προγραμματισμενα κ χωρις τα απροοπτα ενος φυσιολογικου τοκετου :angry: Γι'αυτο μαλλον τονιζουν την ηλικια της οι αχρηστοι...

Ναι συμφωνώ............

Δεν είναι και καμιά γριά όμως βρε παιδάκι μου...........

Είναι νεότατη η γυναίκα σήμερα στα 42 της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην τρελαθούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλώς είναι αυτό που λες κοριτσάκι...............

"Εύκολη κ πιο σίγουρη λύση για δική τους ευκολία και για να έχουνε το κεφάλι τους ήσυχο".....................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA γενικα το να πετυχεις νορμαλ γιατρο ειναι σαν να πιανεις το λαχειο!

Εγω πηγα σε δυο κ εφυγα μεχρι να καταληξω στο δικο μου.Μονο να σου πω οτι οι 2 πρωτοι μολις ακουσαν οτι εχω μυωπια (4,5 περιπου,δεν ειμαι κ τυφλη!) αμεσως μου ειπαν καισαρικη διχως να μου πουν να παρω γνωμη οφθαλμιατρου. Ο δικος μου με εστειλε για εξεταση κ αφου πηρε το ΟΚ του οφθαλμιατρου θα προχωρησουμε,πρωτα ο Θεος, σε φυσιολογικο τοκετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

πιστευω καληετρα ν παει ν επισκεφτει 2 η 3 γιατρους και μετα ν ακουσει κ αλλες γνωμες

αλλα νομιζω επειδη ειναι μεγαλη και για να μην γινει κανεναν απροοπτο γιαυτο το λογο λενε γ καισαρικη τ εχω ακουσει κ απο αλλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι η ευκολη λυση γι'αυτους και πιο πολλα χρηματα!αυτοι ειναι οι πραγματικοι λογοι που προτιμουν τη καισαρικη οι ντοκτορες!αλλα να σας πω κατι?δεν φταινε μονο αυτοι...φταινε και οι γυναικες που το δεχονται.αν δεν εχει εμφανιστει καποιο προβλημα κατα τη διαρκεια του τοκετου και φυσικα δεν υπαρχει αλλος λογος που να αναγκαζει τη γυναικα να υποβληθει σε επεμβαση τοτε ολοι οι αλλοι λογοι περισσευουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

ειναι η ευκολη λυση γι'αυτους και πιο πολλα χρηματα!αυτοι ειναι οι πραγματικοι λογοι που προτιμουν τη καισαρικη οι ντοκτορες!αλλα να σας πω κατι?δεν φταινε μονο αυτοι...φταινε και οι γυναικες που το δεχονται.αν δεν εχει εμφανιστει καποιο προβλημα κατα τη διαρκεια του τοκετου και φυσικα δεν υπαρχει αλλος λογος που να αναγκαζει τη γυναικα να υποβληθει σε επεμβαση τοτε ολοι οι αλλοι λογοι περισσευουν.

Αναστασια μου το προβλημα ειναι οτι και να μην υπαρχει προβλημα στην πραγματικοτητα το επινοουν μονοι τους (προς Θεου οχι ολοι)! Αν για παραδειγμα πας να κανεις υπερηχο και σου πει ο γιατρος το παιδι εχει τυλιχθει με τον λωρο και κινδυνευει τι θα κανεις? Η γιατρος μου μου εχει πει για συναδελφο της που πριν φυγει για διακοπες κανει του κοσμου τις καισαρικες για να ειναι υσηχος στις διακοπες του!!! Απο κει να καταλαβεις τι γινετε!

Οσο για την κοπελα καλο θα ηταν να παρει κι αλλες γνωμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ziz έγραψε:

PIPITSAZOUZOUNA γενικα το να πετυχεις νορμαλ γιατρο ειναι σαν να πιανεις το λαχειο!

Εγω πηγα σε δυο κ εφυγα μεχρι να καταληξω στο δικο μου.Μονο να σου πω οτι οι 2 πρωτοι μολις ακουσαν οτι εχω μυωπια (4,5 περιπου,δεν ειμαι κ τυφλη!) αμεσως μου ειπαν καισαρικη διχως να μου πουν να παρω γνωμη οφθαλμιατρου. Ο δικος μου με εστειλε για εξεταση κ αφου πηρε το ΟΚ του οφθαλμιατρου θα προχωρησουμε,πρωτα ο Θεος, σε φυσιολογικο τοκετο.

Κορίτσι..............

Κι εγώ έχω μυωπία, στα ίδια επίπεδα περίπου με σένα...............

Δεν υπάρχει περίπτωση όμως (όταν έρθει κάάάάάάποια στιγμή εκείνη η ώρα!!!!!) να δεχθώ την Καισαρική χωρίς διαπραγματεύσεις!!!!!!!!!!!!

Για τη μυωπία, ξέρω πως είναι υποχρεωτική η Καισαρική όταν πλησιάζεις στους 10 βαθμούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας.Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που πιστευει οτι η καισαρικη ειναι η ευκολη και πιο κερδοφορα λυση για τους γιατρους.Θα της ξαναπω να παρει και αλλες γνωμες βεβαια αλλα οι μα...κες την εχουν κατατρομαξει τη γυναικα.Και μια φιλη μου στην ηλικια μου πηγαινε για φυσιολογικο αλλα τελευταια στιγμη το παιδι μπλεχτηκε στον ομφαλιο και εγινε τελικα καισαρικη,αυτο ειναι ενα απροοπτο που προλαβαν να κανουν καισαρικη ετσι το καταλαβαινω,αλλα οχι με το καλημερα σας ξαφνικα καισαρικη αυτο ειναι χαζομαρα. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ, σοβαρά;;;;;;; Εγώ έχω 9,5 βαθμούς μυωπία, δηλαδή δεν τη γλιτώνω την καισαρική ε;;;;;; (Όταν και αν μείνω έγκυος λέμε). Πω πω, τόσες φορές έχω σκεφτεί πώς θα είναι όταν θα γεννάω, στεναχωρέθηκα τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Εγώ πάντως κορίτσια εχω 12 βαθμούς μυωπία και γέννησα 2 φορές φυσιολογικά - στην Αγγλία βέβαια - τους είπα για τη μυωπία και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω 8,5 βαθμούς μυωπία. Ο δικός μου γιατρός δεν τη θεωρεί λόγο για καισαρική, εκτός και αν ο οφθαλμίατρος έχει αντίθετη γνώμη. Πρέπει να γίνεται ένας οφθαλμολογικός έλεγχος (βυθοσκόπηση κάνουν συνήθως) λίγο καιρό πριν τον τοκετό, για να διαπιστώνεται η κατάσταση των ματιών και εάν υπάρχουν φθορές που θα μπορούσαν να επιδεινωθούν σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού. Για παράδειγμα αν υπάρχει αρχή αποκόλλησης, με την πίεση και την ένταση του φυσιολογικού τοκετού μπορεί να επιδεινωθεί. Αλλά και πάλι, αυτές οι "ζημιές" διορθώνονται.

Αυτήν την εξέταση την είχα κάνει πριν 3 χρόνια και τότε ο γιατρός μου'χε πει ότι αν γεννούσες τώρα, θα σου έλεγα να γεννήσεις φυσιολογικά. Τώρα βέβαια θα πρέπει να την επαναλάβω.

Διαβάστε εδώ ένα άρθρο γνωστού οφθαλμίατρου σχετικά με τους μύθους και τις αλήθειες για τη μυωπία στις εγκύους

http://www.healthview.gr/node/21430

Βέβαια, όλα αυτά ξεφεύγουν λίγο από το αρχικό ερώτημα της κοπέλας, αλλά νομίζω είναι χρήσιμα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια πολυ καλη μου φιλη..με μειωπια 9,5 και αστιγματισμο..γεννησε φυσιολογικοτατα το μοριτσακι της..και μελλοντικο βαφτιστηρι μου...σε νοσοκομειο στην Ατλαντα των ΗΠΑ!!

Οποτε..

Οσο για την ηλικια..ναι ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια..δεν ρισκαρουν...

Απο μια αποψη δεν τους αδικω..γιατι μπορει να πεσουν σε τιποτα συγγενεις που θα τους τραβανε δικαστικα μεχρις εσχατων..

αλλα ρα παιδια τοσο μα τοσο πια..

Υπαρχει δεν ευπαρχει αναγκη καισαρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως ο δικος μου γιατρος πριν περιπου 1,5 χρονο ξεγεννησε φιλη μου 40 χρονων,με διδυμα,που το ενα ερχοταν αναποδα και απο εξωσωματικη,με φυσιολογικο τοκετο.οσο για καισαρικη,ουτε που θελει να την ακουει.νομιζω πως εχει κανει ελαχιστες φορες στην καριερα του.ολα γινονται πλεον.απλα οι περισσοτεροι κοιτανε την ευκολια τους.και την τσεπη τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η καισαρικη 8 στις 10 φορες γινετε για καθαρα ρακτικος λογυς των γιατρων πολυ λιγοτερος χρονος λιγοτερη κουραση περισσοτερα χρηματα .Οσο αφορα την ηλικα ειναι λιγο κουλο οταν εξετασεις της ειναικαλες .Για παραδειγμα αν η μητρα δνε εχει προβλημα και αν αυτη η γυναιακ εχει κανει Φ.Τ πριν για ποο λογο να μην επειχηρησει να γεννησει φυσιολογικα .42 ειναι οχι 60.Οσο για τη μυωπια θα συμφωνησω απολυτα με την crazy ολα εξαρτιωνται απο τον οφθαλμιατρο .και η φιλη μου με 9 σχεδον μυωπια γεννησε φυσικολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Εδώ κάνουνε καισαρικές για ψύλλου πήδημα! Έλεος πια με τις καισαρικές στην Ελλάδα! Κάτι πρέπει να γίνει για να τελειώνουμε πια με αυτό το θέμα. Κι εγώ με καισαρική γέννησα και είμαι 28!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...