Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 No14


Recommended Posts

Εγώ ξέρω για τον πλακούντα ότι όταν είναι πολύ γερασμένος δεν τροφοδοτεί σωστά και επαρκώς το μωρό. Αυτό συνήθως γίνεται στο τέλος την εγκυμοσύνης( που είναι και το επιθυμητό αφού ούτως η άλλως έχει φτάσει η ώρα του τοκετού), αν ωριμάσει πρώορα μάλον συνεπάγεται και πρώορο τοκετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ναι Μαρια μου αλλα δεν μπορει απο τον βαθμο και μονο να ξερει ο γιατρος ποτε θα γεννησεις!η κουμπαρα μου ειχε 3 και πηγε τελικα με προκληση,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

ναι Μαρια μου αλλα δεν μπορει απο τον βαθμο και μονο να ξερει ο γιατρος ποτε θα γεννησεις!η κουμπαρα μου ειχε 3 και πηγε τελικα με προκληση,

δεν διαφωνώ μαζί σου, έτσι είναι. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι θα μπορούσε να είναι κριτήριο τοκετού μόνο αν ωριμάσει πρώορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το δωματιο του μωρου ακομα δεν το βαψαμε...αρχισα να αγχωνομαι και με αυτο τωρα...αν ερθει νωριτερα θα μπει σε αβαφο δωματιο,και μαλλον πρεπει να ετοιμασω και την βαλιτσα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, πρόσεχε καλή μου. Και καλά να περάσεις στο γάμο :kiss:

Ροζη, αν δεν έχεις κι εσύ πόνους που πλησιάζει, τότε ποιός;

Βασιλική, λυπάμαι πολύ για τη φίλη σου κι εύχομαι να είναι κάτι περαστικό.Όσο για το ΙΚΑ, άστα. Εγώ το πήρα απόφαση, σ'αυτή τη χώρα που ζούμε πολιτισμός μηδέν :(

Μadre, κι εγώ αυτές τις σουβλιές νιώθω κάπου κάπου, ακόμα και καθιστή.Περαστικά σου κορίτσι. Άντε πλησιάζεις κι εσύ. Τέλεια τα ονόματα, και το Ηλέκτρα μου αρέσει.

Ντόρα συμφωνω με το γιατρό. Από εδώ και πέρα κόβονται τα ψώνια.

Yeliz, καλές βολτούλες και υπομονή, θα κάνεις και τα μπανάκια σου και με καλή παρέα :kiss:

Kuo μου, άσε τους κιμάδες και χαλάρωσε λίγο. Εσύ ειδικά μας τρόμαξες πολύ. Θα σου στείλω εγώ delivery από Θεσ/νίκη :P

Μαρία, από βαλίτσα κι εγώ τπτ ακόμα. Και είμαι και στο πρώτο :dry:

Σταυρούλα κι εγώ τέτοιες γουρουνιές κάνω και μετά υποφέρω :blush::blush:

Αναστασία μου, εμείς τα είπαμε. Καντάρια είναι παλιά μονάδα μέτρησης, αν δεν κάνω λάθος, και ως έκφραση το χρησιμοποιούμε για να δηλώσουμε την υπερβολή. Αν κάνω λάθος δέχομαι διορθώσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ouf epitelous katafera kai mphka,apapapapa ti kako apo xthes prospathw!

loipon koritsakia mou,ti pathate? oles ponate kai xernate apo dw ki apo kei? kale egw (ftou ftou ftou - kai den ennow esena Katerina :P:P )o monos ponos pou exw einai to stomaxi ki afto epeidh efaga poli shmera :blush::S mia sto toso to dinw kai katalavainei :blush::blush:

Mpella mou enesoules tha kaneis telika? ypomonh,toulaxiston mporeis monh sou i theleis voitheia apo trito proswpo?

emeis xthes eidame to mpoumpoukaki mas, einai 2300 pleon kai ola kala!

epitelous evgale kai to kaskol pou eixe :P:P ma me tetoia zesth anamenomeno xiixixixixixi!!

ligo o plakountas htan pio gerasmenos apo oti eprepe alla ok ola kala,den fanhke na anhsyxei o doktor opote giati na skasw tzampa :P

vre koritsia h Vasw lete na gennhse? pou einai? :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεκλα μου τι κανεις;;καλα και σενα η μπουμπουκα σου ειναι σουπερ!τις ενεσεις δεν ξερω λες να μπορεσω να τις κανω μονη μου;;;3 δοσεις μου πε,μια την πρωτη μερα και αλλες δυο την δευτερη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

το δωματιο του μωρου ακομα δεν το βαψαμε...αρχισα να αγχωνομαι και με αυτο τωρα...αν ερθει νωριτερα θα μπει σε αβαφο δωματιο,και μαλλον πρεπει να ετοιμασω και την βαλιτσα μου..

καλέ μην αγχώνεσαι και γι' αυτό τώρα! Ετοίμασε εσύ την βαλιτσούλα σου για παν ενδεχόμενο και όλα τα άλλα γίνονται. Ποιος θα το βάψει? Άμα είναί άδειο το δωμάτιο και σε μια μέρα γίνεται ;) Για βοήθεια κανείς υπάρχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αντρας μου θα το κανει,καλα και να μπω εδω που τα λεμε μεσα,στις μερες που θα ειμαι στο νοσοκομειο προλαβαινει,μια μερα θελει,αλλα θελω να ειναι ολα ετοιμα με εχει πιασει τρελα με ολα και ειδικα επειδη δεν μπορω εγω να κανω τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ συμφωνώ μαζί σας για το θέμα του πλακούντα απλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο επεξηγηματικός. Και σε κάθε περίπτωση έχω δικαίωμα να ξέρω σε τι κατάσταση είναι ακόμα κι αν αυτό δεν αποτελεί ένδειξη για τπτ, νομίζω; Δεν μπορρεί σε 5 λέπτα μέσα να ολοκληρώνει την επίσκεψη, να τσεπώνει το 70αρι και να μας αφήνει μ@λ@κ$5 με τις απορίες μας :angry::angry:

Μαρία μου, μου τις έγραψε και ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τι γράφει. Ίσως Lefeger, δεν είμαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα απλα οι γιατροι δεν θελουν να μας λενε πραγματα που δεν μας αφορουν,ειναι κατι που αφορα αυτον και βασικα εκνευριζονται κιολας οταν ρωταμε...τι να πεις,λιγοι ειναι συζητησιμοι,καλα 70 παιρνει;για 5 λεπτα ε;; αυτο ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μπέλλα μου, μην αγχώνεσαι κορίτσάκι μου με τέτοια πράγματα. Κι εμείς ένα σωρό εκκρεμότητες έχουμε με το σπίτι αλλά εγώ είμαι σε νιρβάνα :) Όλα θα γίνουν αρκεί να είμαστε εμείς και τα ζουζούνια καλά.

Τις ενεσούλες καλύτερα να στης κάνει κάποιος άλλος στην κατάσταση που είσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Αννουλα απλα οι γιατροι δεν θελουν να μας λενε πραγματα που δεν μας αφορουν,ειναι κατι που αφορα αυτον και βασικα εκνευριζονται κιολας οταν ρωταμε...τι να πεις,λιγοι ειναι συζητησιμοι,καλα 70 παιρνει;για 5 λεπτα ε;; αυτο ειναι!

Άστα, καθηγητής γαρ. Έλα όμως που ήταν οικογενειακό κονέ και δεν με παίρνει. Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπάθησε να βγάλει παραπλεύρως και ούτε ζήτησε τρελό ποσό για τον τοκετό. Όσο γι αυτά που μας λένε, εγώ πιστεύω ότι δε θέλουν να ξέρουμε πολλά για κάθε ενδεχόμενο. Γι'αυτό και δεν δείνουν dvd στους υπέρηχους. Φυλάγονται από κάθε πλευρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι λες βρε Άννα μου και σε ξεπέταξε και 70 € :blink::angry::angry: αν είναι δυνατόν!!!! Είμαι τυχερή τελικά με τον γιατρό μου που δεν με ξεπετάει ποτέ και μου εξηγεί τα πάντα όσες φορές χρειαστεί!

Μπέλλα σίγουρα όλες θέλουμε τα πάντα να είναι έτοιμα αλλά μια μέρα δουλειά είναι, μπορεί και τώρα αν μπρεί να το κάνει. Εσύ να είσαι ήρεμη και ξεκούραστη για το μπεμπάκι σου και να δεις που και όταν γεννηθεί όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

Θεκλα μου τι κανεις;;καλα και σενα η μπουμπουκα σου ειναι σουπερ!τις ενεσεις δεν ξερω λες να μπορεσω να τις κανω μονη μου;;;3 δοσεις μου πε,μια την πρωτη μερα και αλλες δυο την δευτερη

na sou pw mhpws psaxneis nufh gia ton gio sou giafto sou vghke etsi??? mexri twra mou leges gia agori! :P:P

an exeis xanakanei enesoules sto parelthon,gia opoiodhpote logo ok,diaforetika vres kapoion na sou tis kanei!

proswpika vlepw velona ki allazw dromo!!!

vre Anna 70 tou stazeis tou atheofovou....oui!! afto tzouzi kathe fora!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madre έγραψε:

Περιμένεις δίδυμα????? Αγοράκια, κοριτσάκια?? Σε ποιά βδομάδα είσαι? Αχ, εύχομαι τα καλύτερα, και πάνω από όλα καλό κουράγιο!! Μιλώντας εκ πείρας, επιστράτευσε όση βοήθεια μπορείς για το πρώτο διάστημα.

ναι!!! περιμενω εναν παιδαρο και μια μπουμπου :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ευτυχως βοηθεια θα εχω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας πανέμορφες. Σας διάβασα βιαστικά :blush: για να πάω να σιδερώσω. Πεσμένη λίγο η παρεούλα; Περνά ο καιρός και βαραίνουμε για τα καλά ε; Και συσπασούλες κι απ' όλα βλέπω. Περαστικά να είναι βρε κορίτσια και, όπως είπε και η Άννα, ξεκούραση και βοήθεια από τους άλλους όσο είναι εφικτό. Αν δεν το δικαιούμαστε τώρα, πότε; Μετά όλα από το χέρι μας θα περνούν...

Εμείς είμαστε σε ψιλοπερίεργη φάση εδώ. Έχω πάθει παράκρουση ενόψει του doppler αύριο και επικρατεί μια κάποια ένταση :dry: Φιλιά και τα λέμε σε λίγο πιο αναλυτικά (φόρουμ θέλοντος...).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοιλιτσες...τι κακο ειναι αυτο με το mammy μια βδομαδα τωρα???? :angry::angry::angry::angry:

σημερα ειναι μια απο τις χειροτερες μερες τις βδομαδας δουλευει ο αντρας μου 7-3.... :(:(:(:(

δεν μπορω να κανω κ τιποτα ειμαι κ μονη μου.....ουφφφφφφφφ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πούμε συγχαρητήρια στην Giouli μας που κέρδισε ένα από τα μπανάκια FlexiBath , καλά πλατσουρίσματα στο αγοράκι της με το καλό!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες. Βαριέμαι τρομερά. έκανα και το πεντικιούρ μήπως και χαλαρώσω λίγο αλλά τίποτα. όσο κοντεύουν οι μέρες τόσο πιο δύσκολο και ατελείωτο μου φαίνεται. ουφ. μήπως γκρινιάζω πολύ τελευταία...μια το ένα μια το άλλο.

Βασιλική μια χαρά σε βρίσκω με τα διδυμάκια σου. ένα κι ένα και ξεμπέρδεψες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα νευρα μου ολη μερα σημερα! :angry: Τοσες φορες εχω προσπαθησει να μπω, γραφω μηνυματα και με πεταει συνεχως εξω! Αμαν πια! Μαλλον κανει το ιδιο και σε εσας ε???

Κατερινοκουακο, προσπαθησε οσο μπορεις να ηρεμησεις και να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα γινεται. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα...Ευχομαι να πανε ολα καλα αυριο, περιμενουμε νεα σου. Η σκεψη ολων μας ειναι μαζι σου (και το ξερεις! ;) )

Αννουλα και Θεκλα μια χαρα τα μωρακια-θρεφταρακια σας! :woohoo: Μια χαρα μεγαλωνουν!Τα ταιζετε καλα φαινεται! Αννουλα 70 ε? :ohmy: Πολλα μου φαινονται...αλλα και ο δικος μου ο γιατρος σε καθε εξεταση δεν μου αναλυει τα παντα, μονο οτι χρειαζεται να γνωριζω...

Ντορα μοναξιες βρε? Υπομονη, το μαμμυ ειναι εδω (ε, ειναι και δεν ειναι... :dry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,μανούλες!Έμπαινα λίγο,διάβαζα και ξανάβγαινα δεν προλάβαινα να γράψω.Περαστικά σε όλες και υπομονή.Μπέλλα μου όλα καλα.Εγώ σήμερα το πρωί είχα πάει για καθαρισμό στα δοντια.Μπλιαχ!Ευτυχώς πέρασε κι αυτό.

Kuako μου,όλα καλά θα πάνε αυριο.

Μπέλλα μου,μην ανησυχεις.

Δε γραφω αλλα για να μη με πεταξει. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕 Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..
    • Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀
    • Μα του είχα πει στην επίσκεψη ότι έχω λίγο τσιμπημένο ζαχαρο και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο και ότι δεν είχα κάποιο θέμα σοβαρό με ρώτησε αν πήρα ινσουλίνη ειπα όχι απλά προσεχα λίγο την ζάχαρη και υδατάνθρακα και ότι κάνω μετρησεις με μηχανάκι αν ήταν θα μου έλεγε να τα στείλω μόλις βγουν 🤷‍♀️
    • @Mommyel εμένα κορίτσι μου ήταν 35,1 και εμένα από την κοιλιά το μέτρησε εσενα ποσο είναι; 
    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...