Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 No14


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια μου. Κι εγώ σήμερα συμπάσχω με foufou. Σέρνομαι όλη μέρα. Για την Κατρίνα και τις αντοχές της, ουδέν σχόλιον :dry: Βασιλική και εσένα σε θαυμάζω. Με τέτοιο βάρος και σιδερώνεις δύο μέρες. Χαράς το κουράγιο σου.

Δεν την παλεύω χωρίς κλιματιστικό!!!!Και μου τα λεγε ο άντρας μου :( Αλλά πολλά έξοδα ρε γμτ σε ένα χρόνο. Ελπίζω μόνο να μην ζοριστεί και το μωρό μετά.

Κάτι άσχετο, μια απορία που μου προέκυψε διαβάζοντας τις μανούλες του καλοκαιριού. Για τα port bebe πήρατε extra στρωματάκια; Εμείς πήραμε το port bebe της perrego, και η αλήθεια είναι ότι το στρωματάκι του δεν είναι ιδιαίτερα χοντρό. Και δεδομένου ότι στο κρεβατάκι του θα το βάζω το βράδυ μόνο, λέω μήπως κουράζεται με το στρωματάλι αυτό. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι είναι ο ανιχνευτής άπνοιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

madre έγραψε:

Καλησπέρα σε όλες. Προσπάθησα λίγο να κοιμηθώ το μεσημέρι, αλλά αν και είχα ανοιχτό το κλιματιστικό δεν τα κατάφερα. Ανυπόφορη αυτή η ζέστη. Κι αυτή η κοιλιά δεν βολεύεται πουθενά!! Δεν ξέρω για εσας, αλλά εγώ από τον 5ο μήνα κοιμάμαι στον καναπέ καθιστή, λόγω καούρας... χάλια χάλια. Να περάσουν οι μέρες να γεννήσω μήπως και κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

Foufou σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εμένα πονάει η λεκάνη μου τρομερά. Δεν μπορώ πλέον να περπατήσω καθόλου. Οπότε και για σιδέρωμα κορίτσια ούτε λόγος!!!

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε, τι φορμάκια φοράμε στο νεογέννητο?

Εγώ τα ψώνισα λίγο νωρίς γιατί είχα πάει Αθήνα, και τα περισσότερα έχουν μανικάκι 3/4. Μήπως έκανα κουταμάρα? Αλλά θυμόμουν από τα πρώτα μου ότι τα μωρά έχουν υποθερμία. Τώρα βέβαια με τέτοια ζέστη σκέφτομαι ότι μάλλον θα πάνε χαμένα. Επίσης, τί κρέμα παίρνετε για τις θηλές και για ποιο λόγο? Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε κάτι σχετικό και δεν έχω προετοιμαστεί.

Φορμάκια απ'ότι μου έχουν πει, καλό είναι να έχουμε και με κοντό και με μακρύ μανικάκι για το βράδυ. Γενικά πάντως θα εξαρτηθεί και από το πως θα πάει ο καιρός. Κρέμα για τις θηλές πήρα κι εγώ την Purelan. Είναι για να μην αφιδατώνονται κατά το θηλασμό. Αυτά δεν τα λένε οι γιατροί συνήθως. Από μαία είναι πιο πιθανό να τα ακούσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna10019 έγραψε:

madre έγραψε:

Φορμάκια απ'ότι μου έχουν πει, καλό είναι να έχουμε και με κοντό και με μακρύ μανικάκι για το βράδυ. Γενικά πάντως θα εξαρτηθεί και από το πως θα πάει ο καιρός. Κρέμα για τις θηλές πήρα κι εγώ την Purelan. Είναι για να μην αφιδατώνονται κατά το θηλασμό. Αυτά δεν τα λένε οι γιατροί συνήθως. Από μαία είναι πιο πιθανό να τα ακούσεις.[/quote:6hfop8yl]

Δυστυχώς ο γιατρός δεν έχει δική του μαία, και δεν είναι και ιδιαίτερα ομιλητικός.

Σχετικά με το port bebe, ούτε το δικό μου έχει στρώμα χοντρό, αλλά νομίζω με μία κουβερτούλα κι ένα σεντονάκι ότι θα είναι εντάξει. Προσωπικά δεν θα αφήνω το μωρό πολύ ώρα εκεί μέσα. Έτσι την πάτησα με τα δίδυμα που τα εβαζα στο πορτ μπεμπέ την ημέρα να κοιμούνται και συνήθισαν, με αποτέλεσμα όταν τα έβαζα στην κούνια να ξυπνάνε και να κλαίνε. Έπειτα καλό θα είναι το στρώμα που θα κοιμάται το μωρό να έχει ανάκλιση, για να αποφύγεις πνιγμό από αναγωγή γάλακτος ή κρίσεις άπνοιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρθα κ εγω.... :):):):)

vasiliki μου ναι κανουν κ στο ελενα απλα χρεωνεσαι το τεραστιο ποσο τον 4ε το μαθημα παλι δανεικα θα παρω... :P:P:P :laugh: :laugh:

κατρινα μου αστα τα ειδα ολα αφου κ που ενιωσα καλυτερα δεν συκωθηκα περιμενα να ερθει ο αντρας μου μην το ξανα παθαινα κ δεν προλαβαινα να παω στο κρεβατι... :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααα (μαλλον κ εγω αλτσχαιμερ εχω παθει ενα ενα τα θυμαμαι) :ohmy::ohmy::ohmy:

εμενα η φιλη μου η μαια που εχει κανει πρακτικη στο ελενα μου ειπε για το μωρο να μην παρω τιποτα μονο τα ρουχαλακια που θα του βαλω οταν βγουμε γιατι το ντυνουνε με δικα τους ρουχα κ πανες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια τι κανετε? Λιγο αδιαθετες σας βρισκω, μηπως φταιει η ζεστη?

Λοιπον , εμεις πριν απο λιγο γυρισαμε απο το ραντεβου με το αντρακι μας! Ολα μια χαρα! 2.500 το βαρος του :woohoo: , αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι ακομα πιο μεγαλο :woohoo: γιατι δεν του μετρησε καλα το κεφαλακι του. Μεγαλουτσικο το χαρακτηρισε ο γιατρος, πριν καν το δει στον υπερηχο, απλα ψηλαφωντας την (οσες με ειδατε στις φωτο θα συμφωνησετε) μεγαλη κοιλια μου! :woohoo: Ο υπερηχος απλα επιβεβαιωσε τα λογια του γιατρου! :woohoo:

Κατα τα αλλα η πιεση μου ανεβηκε στο 12, ο γιατρος δεν ανησυχησε και ο σιδηρος μου επεσε παλι. Κρεατακι μου ειπε να τρωω!

Μου εδωσε τα PEVARYL γιατι εχω κολπιτιδα (για μια ακομα φορα) και μου ειπε οτι αν σπασουν τα νερα στη θαλασσα δεν υπαρχει προβλημα γιατι θα συνεχισουν να τρεχουν και μετα (Ελπιδακι για εσενα το λεω αυτο).

Ραντεβου την Παρασκευη στις 30 του μηνα παλι. Την μερα που γεννας Κουακο μου! :kiss:

Αυτααααα τα νεα μας κοριτσακια και περιμενω και τα νεα των αλλων κοριτσιων που θα εβλεπαν τα μωρακια τους σημερα!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss: σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΝΟΥΛΑ έγραψε:

Κοριτσακια τι κανετε? Λιγο αδιαθετες σας βρισκω, μηπως φταιει η ζεστη?

Λοιπον , εμεις πριν απο λιγο γυρισαμε απο το ραντεβου με το αντρακι μας! Ολα μια χαρα! 2.500 το βαρος του :woohoo: , αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι ακομα πιο μεγαλο :woohoo: γιατι δεν του μετρησε καλα το κεφαλακι του. Μεγαλουτσικο το χαρακτηρισε ο γιατρος, πριν καν το δει στον υπερηχο, απλα ψηλαφωντας την (οσες με ειδατε στις φωτο θα συμφωνησετε) μεγαλη κοιλια μου! :woohoo: Ο υπερηχος απλα επιβεβαιωσε τα λογια του γιατρου! :woohoo:

Κατα τα αλλα η πιεση μου ανεβηκε στο 12, ο γιατρος δεν ανησυχησε και ο σιδηρος μου επεσε παλι. Κρεατακι μου ειπε να τρωω!

Μου εδωσε τα PEVARYL γιατι εχω κολπιτιδα (για μια ακομα φορα) και μου ειπε οτι αν σπασουν τα νερα στη θαλασσα δεν υπαρχει προβλημα γιατι θα συνεχισουν να τρεχουν και μετα (Ελπιδακι για εσενα το λεω αυτο).

Ραντεβου την Παρασκευη στις 30 του μηνα παλι. Την μερα που γεννας Κουακο μου! :kiss:

Αυτααααα τα νεα μας κοριτσακια και περιμενω και τα νεα των αλλων κοριτσιων που θα εβλεπαν τα μωρακια τους σημερα!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss: σε ολες!

τι αντρας :ohmy::ohmy::ohmy:

μπραβο μαννουλα για τα υπεροχα νεα...ολοκληρο αντρακι εγινε... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας,ζουζούνες!Επέστρεψα κι εγώ από το πολυπόθητο ραντεβού με το γιατρό.Την είδα τη ζουζούνα μου.Όλα καλά Δόξα τω Θεώ.Έχει πάρει και θέση,μια χαρά είναι η κουκλίτσα μου.1800 γρ.Ποπω χοντρήηηηηηηη :P:P:P:P :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Μου έδωσε μία κρεμούλα για τα πόδια για τις κράμπες,η οποία είναι πολύ δροσιστική και για τις ραγάδες αμυγδαλέλαιο.Κορίτσια,έτσι που νιώθουμε βαριές,μήπως είναι και λίγο ψυχολογικό το ζήτημα;Ξαφνικά νιώθω πολύ καλύτερα από τη στιγμή που γύρισα από το γιατρό.Όχι ότι τρέχω,αλλά λέμε τώρα.Χάζεψα ε; :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foufou έγραψε:

Γεια σας,ζουζούνες!Επέστρεψα κι εγώ από το πολυπόθητο ραντεβού με το γιατρό.Την είδα τη ζουζούνα μου.Όλα καλά Δόξα τω Θεώ.Έχει πάρει και θέση,μια χαρά είναι η κουκλίτσα μου.1800 γρ.Ποπω χοντρήηηηηηηη :P:P:P:P :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Μου έδωσε μία κρεμούλα για τα πόδια για τις κράμπες,η οποία είναι πολύ δροσιστική και για τις ραγάδες αμυγδαλέλαιο.Κορίτσια,έτσι που νιώθουμε βαριές,μήπως είναι και λίγο ψυχολογικό το ζήτημα;Ξαφνικά νιώθω πολύ καλύτερα από τη στιγμή που γύρισα από το γιατρό.Όχι ότι τρέχω,αλλά λέμε τώρα.Χάζεψα ε; :huh:

πωπωπωωωωωωωωωωωωωωωωωω ενας καριτσαρος...δεν μου λες μια που ειμαστε γειτονακια με ολο το θαρρος την παντρευεις ????? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, μεγαλωσε το αγορακι μου! :P Ευχαριστω πολυ Ντορα Αγγελικουλα και Κατερινοφουφου.

φουφουκα, μια χαρα η κορουλα σου! Μπραβο! Μπορεις να μου πεις ποια κρεμα σου εδωσε για τα ποδια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsares mou ti yperoxa nea einai afta!!!na xaireste na mwrakia sas, mia xara megalwnoun ftou ftou ftou!

kala re kateriniw pws kataferes na katagrapseis tis kinhseis tis mikrhs,apistefto! xereis poses fores epixeirhsa na katagrapsw estw mia kinhsh,alla pou :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν,Ντοράκι...εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα!Έχε χάρη που' σαι γειτόνισσα,αλλιώς δεν το χαραμίζω το κοριτσάκι μου!!!Χαλάλι σας!

Αγγελικούλα,περιμένουμε φωτος

Αννούλα,η κρέμα είναι 9(nine) της mustela.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικουλα τελειο το καροτσι σας, με το καλο να το χαρει και η μικρη σας! Καλες βολτες! Και εννοειται οτι περιμενουμε φωτο και απο την κουνια σας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες εδώ είμαστε κι εμείς!

Νιώθω πολύ καλύτερα απ'οτι το μεσημέρι,σηκώθηκα και πήγα σούπερ μάρκετ μάλιστα,με τη μαμά μου φυσικά και τώρα έκανα μπανάκι κ ξανάνιωσα! Είχα όμως κάτι πονάκια,στυλ περιόδου αλλά λίγο διαφορετικά απο των προηγούμενων μηνών....καμιά ιδέα?

Μαννούλα μου το πράγμα φώναζε από μακρυά:EIMAI ΠΑΙΔΑΡΟΣ!!! :woohoo:

foufou κορίτσαρο κι εσύ έχεις~!Με το καλό! :)

Κυο τέλεια η μπουμπού σου! Την πέτυχες μάλλον εν ώρα παιχνιδιού και χαράς με ομφάλιο λώρο! :P

Φιλιά σε όσες άλλες είναι εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roulini έγραψε:

mannoula... poso evdomadon eisai?ego eimai stis 31 evdomades kai simera mou eipe o giatros oti o mpempis einai 1.650..pote genas??

34+5 ειμαι. Εχω πητ 27/08. Μια χαρα ειναι το μωρακι σου για τις εβδομαδες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπιδακι μου μπραβο που εισαι καλυτερα τωρα, πρεπει να προσεχουμε πολυ αυτη την περιοδο με τη ζεστη και την κουραση...Αχ, και εγω εκανα μολις ενα ντουζακι και το απολαυσα, τωρα καθομαι στην αγαπημενη μου πλεον θεση κατω απο το αιρ κοντισιον! :P

Πονακια εγω δεν εχω, μονο που και που αισθανομαι μια πιεση και τεντωμα στην κοιλια, μηπως εννοεις αυτα??? :huh::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...