Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΓΙΕΛΙΑ...........


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!

καλα απο χθες το διαβαζω το θεματακι και εχω πεθανει στα γελοια! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

εμενα η πεθερα μου μου λεει να μην αφηνω απλωμενα της μπεμπας το βραδυ...οταν ημουν εγκυος ειχε φαγωθει να μην καθομαι σταυροποδι γιατι λεει θα τηληχτει ο ομφαλιος λωρος στο λαιμο του μωρου! :silly: τελειος ακυρο μιλαμε..εγω ετσι καθομουν συνεχεια και δεν επαθε τιποτα...αφηστε που αυτη η σταση μου ξεκουραζε τη μεση..

αυτο παντως με το αμα καθεσαι στον ηλιο θα ξυνισει το γαλα!! κορυφαιο!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: μηπως εχουν και ημερομηνια ληξεως τα βυζια μας??? :dry: :laugh: :laugh: :laugh:

αυτο με τα κακα μου το ειπε η πεθερα μου προχθες..μου λεει να της βαλουμε λιγα στο στομα για να μην την πιανει η γλωσσοφαγια..της λεω δεν μιλας σοβαρα..ξερεις τι μικροβια εχουν τα κακα? μωρο μου λεει ειναι τι μικροβια να εχουν τα κακακια του :dry: παντως αρνηθηκα κατηγορηματικα..αφηστε που απο τοτε δεν την αφηνω μονη να αλλαξει το μωρο τρεχω απο πισω :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κοριτσια πραγματικα ολα αυτα με εχουν ζαλησει αλλα δεν ακουω κανεναν .η παλιες γενιες τα πιστευαν και συνεβησαν . εγω δεν τ πιστευω και δεν εχω καμια ορεξη ν τ ακουω

ακουσα τις προαλες απο την γιαγια του αντρα μ μην μαθεις τ φυλλο θα βγει καθηστερημενο τ παιδι

και οταν την ειπα οτι τ εμαθα εγινε χαμος παιδια θ μ σκοτωνε

ελεος τραβαω τις κοτσιδες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα αυτό που με εκνευρίζει φοβερά είναι που όταν καθίσεις με ηρεμία και επιχειρήματα να τους εξηγήσεις, κουφαίνονται (θα έπιναν πολλά αναψυκτικά οι μανάδες τους φαίνεται) και είναι λες και μιλάς σε τοίχο.

Φέτος τη Μεγάλη Παρασκευή ήμασταν στην πεθερά μου και ήρθε η πρώην γυναίκα του κουνιάδου μου να πάρει το παιδί της που το αφήνει στην πεθερά μου. Ήταν λίγο κομμένη, τη ρώτησε η πεθερά τι έχει, και της είπε ότι έχει περίοδο. Τότε η πεθερά, με ύφος πολύξερο της λέει "Ξέρεις ότι δεν κάνει να προσκυνήσεις τον Επιτάφιο, έτσι; Όχι, είπα μήπως δεν το ήξερες". Εγώ προσπάθησα να της εξηγήσω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ότι είναι πρόληψη κι ότι μπορούμε να προσκυνούμε ελεύθερα, και μόνο που δε με έβγαλε αιρετική (έχω διδακτορικό στη Θεολογία).

Πού να της έλεγα και για τα ρούχα που δεν κάνει να τα απλώνουμε το βράδι, για τα νύχια που δεν κάνει να τα κόβουμε το βράδι, για το αβγολέμονο ότι δεν κόβει αν δεν τρίζουμε τα χείλη μας, και πάει λέγοντας! Απλά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε ν'απαντησω κ γω,αλλα μη με φατε!!! :P:P

να σας πω τι εχουν πει σε μενα!!η εγκυος δεν κανει να περναει απο λαστιχα η' καλωδια,γιατι μπλεκεται ο ομφαλιος λωρος!επισης οτι δεν κανει να ξυνεσαι οταν λιγουρευεσαι κατι,γιατι αφηνει σημαδι!επισης την ημερα του ΣΥΜΕΩΝ δεν κανει να πιανεις πιρουνια,κουταλια,μαχαιρια,γιατι θα μεινει σημαδι στο παιδι!δεν κανει ν'αφηνουμε τα βρεφικα ρουχαλακια κ τα ρουχα της μαμας εξω,οταν πεφτει ο ηλιος,μεχρι να σαραντησουμε!δεν κανει να πιανουν ασαραντιστο μωρο γυναικες με περιοδο!κ επισης δεν κανει να προσκυναμε εικονες (η'τον επιταφιο) οταν ειμαστε αδιαθετες!!ααα!!κ ενα τελευταιο οτι δεν κανει να φορας την ωρα της γεννας τη βερα,γιατι δεν κανεις διαστολη!! :huh::huh:

τωρα να πω κ τι κανω εγω!!σας ζαλισα!! :blush:

πραγματι του συμεων απεφευγα τα πολλα πολλα,γιατι αγχωθηκα!!επισης οταν ημουν λεχωνα,μολις εβλεπα τον ηλιο να δυει,ετρεχα πανικοβλητη να μαζεψω τα ρουχα!!ενιωθα οτι εξω επικρατει κατι κακο κ δεν ηθελα ν'αφηνω τιποτα εξω!!!ενιωθα ασφαλεια μεσ το σπιτι!!!τωρα αυτο με την περιοδο,δεν ξερω τι να πω!!δεν γινεται καθε φορα που εχεις επισκεψη,ειτε στο σπιτι,ειτε στο μαιευτηριο,να ρωτας ''μηπως εχετε περιοδο??'' :woohoo: :woohoo: αλλα εγω οταν παω σε ασαραντιστο μωρο,ρωταω τη μαμα του αν δεχεται επισκεψεις νυχτα η' αν πιστευει σ'αυτο με την περιοδο!

κ ποτε δεν εχω προσκυνησει με περιοδο,ουτε αντιδωρο εχω φαει!με αυτη την ιδεα μεγαλωσα κ αυτη εμαθα απ'τον πνευματικο μου!!ειμαστες ακαθαρτες εκεινες τις μερες κ δεν ειναι σωστο!!κ τωρα να μου εκαναν πλυση εγκεφαλου να προσκυνησω με περιοδο,δεν προκειται να το εκανα!δεν νιωθω καλα ετσι κ αλλιως!!

κ τελευταιο αυτο με τη βερα μου το ειπε μια γνωστη της θειας μου μια βδιμαδα πριν γεννησω!ενα σοκ το επαθα,αλλα δεν εβγαλα τη βερα!!σε καμια γεννα!!!βεβαια τελικα δεν γεννησα φυσιολογικα,με καισαρικη κ τα τρια,αλλα δεν παει το μυαλο μου εκει,οτι επειδη δεν εβγαλα τη βερα! :ohmy::huh::dry:

αυτα!!!!αχ!!μη με φατε ε??? :lol::lol: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα σε φαω σημερα...γιατι ΝΗΣΤΕΥΩ απο κρεας...

αυριο ομωςςςςςςςςςςςςς!!!! :laugh:

Καλα ρε σουργελοοο...καλα ρε τρελοκοτσιδου....καλα ρε τρελη μυκονιατισσα εισαι μουρληηηηηηηηη?????????????? :laugh:

την περιοδο μας την εδωσε ο ΘΕΟΣ για καποιο λογο!

Δεν ειναι τιμωρια για κατι ...αρα ειμαστε κακες ή ακαθαρτες οταν εχουμε περιοδο???

τι ακουωωωωωωωωω η ΘΕΑ????????? :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια είναι η μέρα του Συμεών καλέ και τι μας έχει κάνει και δεν κάνει να πιάνουμε τίποτα; Είναι η πρώτη Σεπτεμβρίου, του Συμεών του Στυλίτη; Καλά, πώς έτρωγες εκείνη τη μέρα; :P

Όσο για την περίοδο, να ρωτάς, να ρωτάς, γιατί να το διακινδυνεύσεις; :P

Έτρεχες να μαζέψεις τα ρούχα επειδή ένιωθες κάτι κακό, επειδή έτσι σε έκαναν να νιώθεις. Όσο να 'ναι, άμα είναι για αγαπημένο μας πρόσωπο και μάλιστα για το παιδί μας, συνήθως σκεφτόμαστε "ρε, λες;" και προτιμάμε να μη διακινδυνεύουμε κάτι.

Όσο για τις μέρες της περιόδου, είναι λάθος να πιστεύουμε ότι είμαστε ακάθαρτες. Πρόκειται περί διατάξεων καθαρότητας της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά και της αρχαίς Ελλάδας, που πέρασαν στη συνείδηση του κόσμου, κυρίως λόγω της υποτίμησης της γυναίκας στις παλαιότερες κοινωνίες. Επίσης λανθασμένα θεωρείται ακάθαρτη η λεχώνα, πράγμα που επίσης προκύπτει από τις παραπάνω αντιλήψεις και γι' αυτό και οι απαγορεύσεις για είσοδο στο ναό, κ.λπ. Αυτά κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεπεραστούν, γιατί απλά διαστρεβλώνουν την ορθόδοξη παράδοση.

Αντριάνα, είμαι σίγουρη ότι εξαιτίας της βέρας γέννησες με καισαρική, δεν το συζητάμε!!! Εγώ ευτυχώς φοράω τη βέρα μόνο όταν βγαίνω απ' το σπίτι, κι αποκλείεται να τη φοράω όταν γεννάω, οπότε, έχω εξασφαλισμένη τη διαστολή, χαχχαχα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: ωραιο αυτο με την διαστολη...

να σε πω ρε συ για επεμβαση αφαιρεσης πολυποδα τι πρεπει να βαλω ή να βγαλω???

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχ :P ακομα γελαω..

ενταξει και εγω πιστευω ειναι πως εχει μεγαλωσει κανενας..

αλλα και εκεινη που τα τηρουν.. δλδ που δεν περνανε πανω απο λαστιχα κλπ κλπ..νομιζω πως δεν τα πιστευουν και εντελως απλα προληπτικα..

τελως παντων..

εγω πριν απο καμια βδομαδα ητανε νομιζω που κατεβαινω κατω σκοπιδια να πεταξω? δεν θυμαμαι.. με βλεπει μια γειτονισσα, εε δεν θα τανε 55 - 60..

μου λεει αχ κοπελα μου ποσο μηνων εισαι? της λεω 4 μιση..

αα μου λεει εχετε δει το φυλλο? της κανω οτι μαλλον ειναι κοριτσακι αλλα δεν ξερουμε σιγουρα ακομα..

και μου λεει.. αγορι θα κανεις.. μεγαλη κοιλια εχεις για τον μηνα σου!

χαχαχα

εδω λενε οι γιατροι κοριτσι οι γειτονισες αγορι!

:P:P

για τις κοιλιες λενε πολλα..οτι αν εχεις μυτερη θα ναι αγορι..κλπ κλπ..

χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια ξεραθηκα στα γελεια...ολα αυτα τα εχω ακουσει και εγω....και η αληθεια ειναι πως οτι ελεγαν το εκανα γιατι φοβομουν...αυτα με τα κακα παλι καλα δεν το ακουσα αλλα δεν θα το εκανα ετσι κιαλλιως αυτο...αηδιαααα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε καποια απ'αυτα δεν τα τηρησα,δεν τα πιστεψα!!εκανα οσα με συμβουλεψε κ ο πνευματικος,αλλιως δεν θα καθομουν ν'ακουω την καθε γειτονισσα!!!

αννα-μαρια η αληθεια ειναι οτι εχεις πολλες γνωσεις κ οποτε απαντας ξερω οτι θα μπω σε σκεψεις παλι!! :P:P

κ αυτο που ειπες οτι οταν προκειται για τπ παιδι σου σκεφτεσαι ''ρε λες??'',προσεχεις οσο μπορεις μηπως και γινει κατι!! :)

ξερω γω βρε κοριτσια!!ετσι μ ερχοταν!!αφηστε που οταν νυχτωνε κ δουλευε ο αντρας μου τον επαιρνα 20 τηλεφωνα να μην αργησει γιατι αγριευομουν!! :woohoo: :woohoo:

οσο για του ΣΥΜΕΩΝ εφαγα τι να κανα η δολια,αλλα ετρεμαν τα χερια μου!!!χχαχαχαχαχα!!! :laugh: :laugh:

βεβαια ετσι κ μου πει καποια οτι δεν θα τα τηρησει δεν καθομαι να λεω μη κ μη!!δεν ειναι κ σιγουρα αυτα ετσι κ αλλιως!!!ουτε θα γινω ποτε τετοια γειτονισσα!!! :lol::lol: οτι θελει κανει ο καθενας!!!αλλα αμα τα λεει κ ο πνευματικος εναν πανικο τον νιωθω!!!

μονο να με βλεπατε πως κρυβομουν οταν νυχτωνε!!!κ ολο ελεγα γρηηηηηγοοορα μεσα...δεν θα προλαβουμεεεεεε!!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα βρε παιδιά!!! Για γέλια όντως!! Κι εγώ τα περισσότερα τα εχω ξανακούσει αλλά το μόνο που τήρησα για να μη φωνάζουν οι γιαγιάδες ήταν τα ρούχα για 40 μέρες να μην τα αφήνω έξω βράδυ. Το έκανα να πω την αλήθεια για τη γλωσσοφαγιά.

Κι αυτό με τα αναψυκτικά έκανα γιατί κι εγώ κάπου διάβασα ότι μπορεί να κουφαθεί το παιδί αν και όταν το είπα στη γυναικολόγο μου γέλαγε, δεν ξέρω γιατί. Κάτι θα θυμήθηκε φαίνεται!! :-) :-)

Συμφώνησε πάντως να μην πίνω γιατί παχαίνουν.

Αυτό με τη βέρα δεν το ήξερα, αλλά εγώ δεν τη φόραγα από τον 8ο και τελικά δεν έκαναδιαστολή και γέννησα με καισαρική! Αυτό πώς εξηγείται;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πεπιτα κουφα πραγματα γινονται..

χαχαχα δεν φοραγες την βερα και γεννησες με καισαρικη?

Στην μανα σου το πες? χαχαχαχαχ που λεει και η διαφημιση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

χα χα!!!! Ακου και άλλα:

1) μην τρώς σαλιγκάρια γιατί το μωρό θα βγει σαλιάρικο

2) μην φας χταπόδι γιατί θα πνηγεί το μωρό (σαμπως θα το καταπιείς ολόκληρο και ζωντανό και θα το πιάσει με τα πλοκάμια του! )

3)μην κάθεσαι σταυροπόδι γιατί θα τυλιχτεί ο λόρος στο λαιμό του

4) μην πίνεις αναψυκτικά με ανθρακικό γιατί θα κουφαθεί το μωρό

5)μην κάνεις ηλιοθεραπεία όταν θηλάζεις γιατί θα ξυνίσει το γάλα σου

6) μην απλώνεις μωρουδιακά ρουχαλάκια μετά που θα πέσει ο ήλιος

μμμμμ... οταν θυμηθώ και άλλα κουλά θα σου τα γράψω!!!!

Απόλαυσε καλή μου την εγκυμοσύνη σου και άσε τις γειτόνισσες να τρων τα λυσσακά τους!!!!!

Δεν έτρωγα σαλιγκάρια, αλλά ως τον τρίτο μήνα έκανα μπάνιο, έφαγα χταπόδια αρκετά, καθόμουν συχνά σταυροπόδι, έπινα αναψυκτικά με ανθρακικό, έκανα και ηλιοθεραπεία. Ρούχα μωρουδιακά το απόγευμα δεν άπλωσα, ίσως όμως το έκανε η μαμά μου.

Πάντως κι εγώ και το μωρό μια χαρά είμαστε, ούτε ο λώρος μας τυλίχτηκε, ούτε το γάλα μας ξύνισε ούτε το μωρό κουφάθηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natali.str έγραψε:

χαχαχα

εδω λενε οι γιατροι κοριτσι οι γειτονισες αγορι!

:P:P

για τις κοιλιες λενε πολλα..οτι αν εχεις μυτερη θα ναι αγορι..κλπ κλπ..

χαχαχαχαχα

Εμένα πάντως ενώ μου είχε πει ο γιατρός στην αυχενική μάλλον κορίτσι (70%), οι γειτόνισσες λέγανε αγόρι κι έπεσαν μέσα οι..γειτόνισσες! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω προσπαθουσα να μην καθομαι σταυροποδι..αλλα τελικα οταν γεννησα με καισσαρικι ο γιατρος μου ειπε πως το μωρο ειχε μπλεχτει με τον ομφαλιο λωρο...και εγω ετσι γεννηθηκα...μαλλον ειναι κληρονομικο και οχι προληπτικο χαχαχαχαχαχα...και εγω για τα ρουχα γινομουν κεντερης δεν ηξερα απο που να πρωτοξεκινησω να μαζευω ρουχα...φωναζα του αντρα μου...Αντωνηηηηηηηηηηηηηηηηηη θα ερθεις να βοηθησεις ????και του πηγαινε το σκατο στην καλτσα απο τις ..φωνεςχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω ακουσει και εγω καποια απο τα παραπανω

- να μη περναω πανω απο σκοινι

- να μη "κλεψω" γιατι θα βγει σημαδι στο παιδι

- το σημαδι του σημεων

- μια γυναικα με περιοδο δεν κανει να επισκεπετεται νεογενητο

- να μαζευουμε τα ρουχα πριν νυχτωσει

και ακομα

- να μην ριχνουμε νερα απο μπουγαδα το μεσιμερι

ειναι σπαστικο , και ιδιως οταν εισαι λεχωνα εχεις τα δικα σου , σε θεωρουν και κατι σαν "εξω απο δω "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια το καλυτερο(χειροτερο) απ'ολα ειναι το να καθεσαι 40 μερες μεσα στο σπιτι!!οπωσδηποτε ομως! :P

αυτο βεβαια εχει μεινει απο εκεινα τα παλια χρονια που οι γιατροι και οι παπαδες το λεγανε στις γυναικες για να τις προστατεψουν απο τις δουλειες στα χωραφια και τα ζωα..δεν γλιτωναν αλλιως απο τους αντρες τους :laugh:

αυτο ειπε ο παιδιατρος στην ξαδερφη μου που γεννησε και της ειπε να κανει αυτο που νιωθει για την καλη ψυχολογια της αλλα αντε να το εξηγησεις αυτο στη γιαγια μου!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, οι 40 μέρες έχουν και μια λογική.Και στο εξωτερικό σου λένε για 6περίπου εβδομάδες οτι θέλει προσοχή το μωρό να μην αρρωστήσει, να μην έρχετε σε επαφή με πολύ κόσμο(σε κλειστό χωρο) γιατί δεν έχει αναπτύξει ακόμα άμυνες και θεωρείται και μια περίοδος ανάρωσης και για την λεχώνα.Κάπου εκεί στηρίζεται και το σαράντισμα.

Απ οτι κατάλαβα και η εκκλησία μας δίνει και μια ευκαιρία να ξεμυτίσουμε νωρίτερα με την "μισή ευχή".Μέχρι τώρα δεν είχα ξαναακούσει για αυτή στις 20 μέρες!!Αλλό ένα κολπάκι για χαρτζιλικάκι στους παπάδες??!! :P Εγώ δεν θέλω να πάρω την ευχή ούτε στο 40ντισμα γιατι τα θεωρώ όλα αυτά σαχαμάρες των παπάδων και κακή "μετάφραση" τηνς θρησκείας μας ,αλλά... ποιος ακουει την πεθερά???! :S (θα αναγκαστώ να βουτηχτώ στην αμαρτία και να της πω ψέμματα! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :silly: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααααααα σε λιγο πρεπει να ειμαστε ακινητες ν μην κανουμε τπτ ουτε ουαλετα ολα απαγορευτηκανεεεεεεε

ελεος δεν αντεχω αλλο θα τραβαω τ μαλλια π δεν εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

χα χα!!!! Ακου και άλλα:

1) μην τρώς σαλιγκάρια γιατί το μωρό θα βγει σαλιάρικο

2) μην φας χταπόδι γιατί θα πνηγεί το μωρό (σαμπως θα το καταπιείς ολόκληρο και ζωντανό και θα το πιάσει με τα πλοκάμια του! )

3)μην κάθεσαι σταυροπόδι γιατί θα τυλιχτεί ο λόρος στο λαιμό του

4) μην πίνεις αναψυκτικά με ανθρακικό γιατί θα κουφαθεί το μωρό

5)μην κάνεις ηλιοθεραπεία όταν θηλάζεις γιατί θα ξυνίσει το γάλα σου

6) μην απλώνεις μωρουδιακά ρουχαλάκια μετά που θα πέσει ο ήλιος

μμμμμ... οταν θυμηθώ και άλλα κουλά θα σου τα γράψω!!!!

Απόλαυσε καλή μου την εγκυμοσύνη σου και άσε τις γειτόνισσες να τρων τα λυσσακά τους!!!!!

Ωραια τα ειπες συμπεθερα!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ξεχασες βεβαια να αναφερεις οτι οι αγορες απαγορευονται πριν τον 7ο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το εχω ακουσει και εμενα μου το ελεγε η πεθερα μου.και μου ελεγε ακομα οτι οταν πας στην μοδιστρα να μην φορας η εχει το ρουχο καρφητσα η να μην σε καρφωση εκηνη την ωρα.στον μικρο μου γιο.το εμαθα και μετα απο 1 μηνα μου λεει η γιατρος εχει περιτηκηξη ομφαλου επεσα απο τα συνεφα αμαν λεω και τα σκευτηκα μετα βεβαια περνουσα και απο καλοδια και απο λαστιχα,αλλα μετα απο αυτο εβλεπα λαστιχο και αλλαζα δρομο να μου πεις συμβενη και αυτο και χωρις να ειναι η ετια τα λαστιχα,μεχρι και που γεννησα με εφαγε το ανχος.και οντως ο μικρο γεννηθηκε με μικρη περιτηληξη.τιχαιο δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...