Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ ΟΥΡΟΛΟΙΜΟΞΗ


Recommended Posts

κοριτσια δεν εχω κατι απο αυτα!!! :)

αλλα εχω αποριες και φοβιες!!!μολις εκλεισα τους 3 μηνες και επειδη ειναι καλοκαιρι και μου αρεσει η θαλασσα....

και επειδη ημουν επιρεπης στης μυκητιασεις σχεδον 2 φορες τον μηνα επιανα μυκητες!!

πριν ενα χρονο εκανα τεστ παπ μου βρηκαν ενα απλο μικροβιο εκανα θεραπεια μονο 2 μερες με κατι κολπικα χαπια και απο τοτε ησυχασα!!!

πληροφοριες προστασια ματζουνια ολα καλοδεχουμενα!!!

ηθελα πληροφοριες κοπελες που τους εχει συμβει στην διαρκρια της εγκυμοσυνης πως αντιμετωπιστηκε,αν εκανε κακο στο μωρακι!!!

ευχαριστω πολυ γλυκες μου εκ των προτερων

θα βοηθησουμε ετσι και αλλα κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε βρε καλωστηνα..εχω καιρο να διαβασω νεα σου

Να ξερεις πως γεννικα στην εγκυμοσυνη εισαι περισσοτερο επιρεπης σε κολπιτιδες κλπ τετοια πραγματα

Εγω ποτε στην ζωη μου δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημε εκει και οντας εγγυος εκανα 2 φορες κολπιτιδα.

Θα ηταν καλο λοιπον να προσεχεις διπλα.

Να κανεις μπανιο μονο σε καθαρη - οσο το δυνατον γιατι ποτε δεν ξερεις- θαλασσα, να αλλαζεις αμεσως μαγιο , να καθεσε παντα σε ξαπλωστρα η καρεκλα στην οποια να εχεισ τρωμενη πετσετα στεγνη

Υπαρχουν θεραπειες που δεν κανουν κακο στο μωρο..μηνξεχνας οτι ειναι απολυτα προστατευμενο απο τον ερμειτικα κλειστο τραχηλο..αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να ρισκαρεις..ειναι ακομα μικρουλι

Εγω ολες τις φορες εκανα θεραπεια ειτε με daktarin,ειτε με Climicin

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εχω ακουσει και διαβασει για χυμο βατομουρου (αν μεταφραζω καλα το crunberries) και για χαμομηλι (και να το πινεις και να πλενεσαι)

αυτα απο ματζουνια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cesilia ακριβως αυτα που λες τα κανω!!!

αλλα οσο να ναι φοβαμαι για το μικρακι μου!!!

οταν λες να μην ρισκαρω εννοεις να μην κανω μπανακια??να κανω υπομονη??ουφφφ :unsure:

ζαχαρωτο αυτο με τον χυμο δεν το ηξερα θα το κανω,

για χαμομηλι μου ειχε πει να κανω πλησεις με σοδα και χαμομηλι αλλα τωρα δεν ξερω αν κανει να βαζω στο σημειο αυτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka δεν έχω εμπειρία με τις παθήσεις αυτές σε εγκυμοσύνη, αλλά εμένα ο γιατρός, εκτός από τον χυμό από crunberries κ το χαμομήλι που λέει κ η ζαχαρένια, μου είχε συστήσει να τρώω κ γιαούρτι με πρεβιοτικά (τα λεγόμενα "ζωντανά" γιαούρτια). Ελπίζω να βοήθησα! Με το καλό το μωράκι σου κ μην αγχώνεσαι τόσο πολύ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεβεκακι τι κανεις α πολυ σου αρεσει το μπανακι

ειχα δει οτι πηγες κ σε παγωμενη θαλασσα μη το ξανακανεις!

εγω ουρολοιμωξη ειχα παθει απο θαλασσα περσι που φαινοταν καθαρη- αλλα δεν ηταν. Γιαυτο αποφασισα μεχρι το γονατο αν παω για χαρη του μπεμπε

γιατι μετα θελει αντιβιωση κ το χειροτερο σεναριο αν στο τελος υπαρχει μικροβιο λογικα δε θα γεννησεις φυσιολογικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα που λεει και η Σεσιλια ειναι πολυ σωστα.Μπραβο Σεσιλια...3 ποιντς!!! :laugh:

διαβασε και το αρθρο παρακατω

http://www.bionews.gr/bionews/057/morfeas2.htm

προχθες το διαβασα κι εγω και το λεγα σε μια φιλη που σπουδασε στο

''ξωτερικο'' και μου λεει οτι της το ειχε πει και ενας αγγλος γιατρος!!!

ατσααααααααα οι Αγγλοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α καλα μεχρι να γραψω ειπαν και αλλα τα κοριτσια...αρα συμφωνω και με τα αλλα κοριτσακια!!!

καλε βρηκα και αυτο απο το vita.gr

Tι να κάνετε και τι να μην κάνετε για να "καθαρίσετε" με την ουρολοίμωξη.

1. Η πολλή καθαριότητα... βλάπτει

Η καλή υγιεινή, χωρίς υπερβολές όμως, είναι πολύ σημαντική. Συνηθισμένες πρακτικές, όπως καθημερινές εσωτερικές κολπικές πλύσεις, μπορεί να επιβαρύνουν την κατάσταση αντί να βοηθήσουν, ενώ η συχνή χρήση ειδικών αντισηπτικών πρέπει να αποφεύγεται.

Τέτοια προϊόντα ευνοούν την ανάπτυξη κολπίτιδων, γιατί διαταράσσουν το pΗ του κόλπου, με αποτέλεσμα να ευνοείται η ανάπτυξη μικροβίων.

2. Οι «παγίδες» του καλοκαιριού

Οι πισίνες αποτελούν τον πιο συχνό τρόπο μετάδοσης ουρολοιμώξεων κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, ενώ μικρόβια «κολλάνε» συνήθως κορίτσια και γυναίκες και από την άμμο.

3. Προσοχή στα εσώρουχα

Αποφύγετε τα συνθετικά εσώρουχα, αλλά και τα εσώρουχα της μόδας (π.χ. στρινγκ), και επιλέξτε βαμβακερά. Επίσης, καλό είναι να μη φοράτε συχνά εφαρμοστά ρούχα (π.χ. στενά παντελόνια), γιατί δεν αφήνουν την περιοχή να «αναπνέει» (στο ζεστό και υγρό περιβάλλον ευνοείται η ανάπτυξη και η επιβίωση των μικροβίων) και επειδή είναι πιθανό να προκαλέσουν μικροτραυματισμούς στην περιοχή του περινέου μέσω της τριβής, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για προσβολή από μικρόβια.

4. Επειγόντως νερό!

Πίνετε καθημερινά μεγάλη ποσότητα νερού, ώστε να αδειάζει η κύστη σας ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Όταν τα ούρα μένουν για αρκετή ώρα στην κύστη, λιμνάζουν και αυξάνεται η πιθανότητα πολλαπλασιασμού των μικροβίων.

5. Η δύναμη του cranberry

Αν και δεν υπάρχουν αδιάσειστα επιστημονικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την προφυλακτική δράση του χυμού cranberry, αρκετοί γιατροί και ασθενείς στην Ελλάδα και το εξωτερικό θεωρούν ότι βοηθά στις υποτρο­πιάζουσες κυστίτιδες. Μπορείτε να τον βρείτε σε σουπερμάρκετ ή καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. ●

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα δεν θα ξαναμπω σε παγωμενη θαλασσα!!! :P

αν και πρωτου βγω με περιμενε εξω το αντρακι μου με αγκαλιαζε με μια πετσετα μετα κατευθειαν ντουζ και αλαγη και ολα αυτα τοσο γρηγορα χαρη στην βοηθεια του!!!

stedim αντε εδω στην τουρκια να βρω αυτα τα γιαουρτια!!!!

στην θαλασσα που θα παω ειναι στην μαυρη θαλασσα και μου ειπε η γιατρος να κολυμπησω εκει ανετα,τι να κανω εκεινη ειναι πολυ ανετη!!!

ζαχαρωτο τωρα θα το διαβασω σευχαριστω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχ Ζαχαρω μου!!!!!

πολυτελειο το εικονιδιο!!!!!

σμουτσ!!

Ρεβεκα μου ναι καλυτερα να μη μπεις..η αμα μπεις μεχρι το γονατο, θελει λιιιιγη προσοχη γιατι εισαι ακομα στην αρχη.

Εγω περοσυ δεν πηγα καθολου θαλασσα....ο Χριστοφορος ηταν πολυ μικρος και δεν ρισκαραμε..φετος πηγα πρωτη φορα χτες..αλλα το απολαυσα οσο δεν μπορεις να φανταστεις..και ο ικρος το απολαυσε...σουζα ηταν...ξετρελαθηκε

κανε υπομονη...1,5 μηνας εμεινε..σκεψου οτι του χρονου τετοια εποχη..με το ζουζουνι παραμασχαλα θα κανετε μακροβουτια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αποφυγή ουρολοίμοξης πρέπει να πίνουμε πολύυυυυ νερό και να πηγαίνουμε συχνά για πιπι :blush: επίσης για τις κολπίτιδες γιαουρτάκι πολύυυυ , και όχι οποιο να 'ναι! πρόβειο γιαούρτι αυτό με την πέτσα από πάνω, η πέτσα είναι που κάνει καλό , έχει τους κατάλληλους μύκητες για αποφυγή κολπίτιδας, αν και έχει αρκετές θερμίδες, είναι αυτό που λέει η stedim "ζωντανό' γιαούρτι.σχετικά με την υγιεινή τα ξέρετε, αλλάζουμε εσώρουχο και μαγιό συχνά κτλ....

Α! έχω ακούσει σε περίπτωση μηκυτίασης , βάζουν σε σερβιετάκι γιαούρτι ,την πέτσα πάλι, ως φυσικό τρόπο αντιμετώπισης στη θέση κρέμας ντακταριν.

με το καλό το μωράκι σου :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το cranberry ειναι ο χυμος του βατομουρου????

αχ βρε σεσιλια το ξερω αλλα μου περνει ολο το ανχος το κολυμπι η θαλασσα!!!!βεβαια θα κανω το καλητερο,το μπεμπακι με χρειαζετε!!!!

χαχαχαχα τωρα ειδα το εικονιδιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μερουλα!!!αυτο με το γιαουρτι μονο που σκαιυτομε την πετσουλα :x

ααααα φοραω και σερβιετακι βαμβακερο ,καθημερινα το αλαζω δυο με τρεις φορες,εχω πολλα υγρα καθαρα της μητρας μου εχει πει η ντοκτορ!!!

ειναι κακο και αυτο με το σερβιετακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΒΕΚΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΕ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ .ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ . ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΕ ΚΥΣΤΙΤΙΔΕς ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ .ΠΕΡΙΣΥ ΕΠΑΘΑ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ :( ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ .ΠΑΝΤΩς ΤΟ CRANBERRY BOΗΘΑΕΙ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΙΤΙΔΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το CRANBERRY ειναι χυμος??το περνω απο το φαρμακειο??κανει για την εγκυμοσυνη???προκαλει αλεργιες???

αυτα μονο θελω να ρωτησω και παω και το περνω αμεσως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΕ ΧΑΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ .ΑΛΛΕΡΓΕΙΕς ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .ΜΗΠΩς ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμα ηταν χυμος οκ αλλα αν ειναι χαπια δεν τα περνω!!!

τι τα περνεις προληπτικα?

θα ρωτησω και γω την ντοκτορ δεν ξερω αν το ξερουν εδω αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΕΧΩ ΜΠΕΙ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ, ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΘΑΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΦΕΤΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΒΕΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΧΥΜΟ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ .ΕΓΩ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΕ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ .ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟς . ΦΥΤΙΚΑ ΟΜΩΣ . ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟ PH ΤΗΣ ΚΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑ .ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...