Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

εγώ κορίτσια τον έβαλα στο δωμάτιο του από την αρχή και στην κούνια του αναγκάζομαι βέβαια να κοιμάμαι χωριστά από τον άντρα μου αλλά σιγά σιγά θα κάνω χρήση την ενδοεπικοινωνία γιατί όντως έχω ακούσει ότι μετά έχουν πρόβλημα με τον χώρο.

rena εγώ πρωτα τον αλλάζω και μετά τον ταϊζω γιατί παρόλο που δεν έχει κάνει ποτέ εμετό ούτε γουλίτσες μου έχει βγάλει μια φορά πεινούσε πολύ και είπα να τα κάνω ανάποδα για να μην τον νευριάσω όταν του άλλαξα πάνα και πήγα να τον πλήνω μου έβγαλε γαλατάκι παρόλο που είχε ρευτεί.Για το λόγο αυτό το καθιέρωσα και το κάνω έτσι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ! ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΣΥΧΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΓΚΡΙΝΙΑΣ ΓΙΑ ΜΑΜ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΙΝ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΡΩΕΙ, ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ.ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4.30 ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΙΑ. ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΒΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ????? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ 6ο ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ Η ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ... ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΕΚΤΩΣ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΕΚΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ!!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ! ΝΥΣΤΑΖΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!!! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΖΩΗ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφες μανούλες!!

Χθές το απογευμα πήγαμε μια όμορφη βολτούλα και για καφεδάκι και ο μικρός κοιμόταν όλη την ώρα!!Κοιμόταν από πριν και πήγα να τον ξυπνήσω να φάει(μήπως και γλυτώσω το δημόσιο τάισμα) αλλά δεν ξυπνούσε με τίποτα.Κοιμηθηκε 5 ώρες, που δεν εχει κοιμηθεί τόσο ούτε βραδυ!!!Μετά βέβαια ξύπνησε τυφλωμενος από την πείνα!!!Το περίεργο είναι οτι και το βράδυ κατα τη 1 κοιμήθηκε μέχρι τις 6:30 και μάλιστα δεν ξυπνησε με κλάματα ως συνηθως ,αλλά μουρμούριζε στα παιχνιδάκια της καλαθούνας!!

Εμας το δωμάτιο μας είναι λίγο ...τσίρκο!!Εχω από την μεριά μου την κούνια του μωρού και την καλαθούνα του.Υποτίθεται οτι θα τον έβαζα κατευθείαν στην κουνια αλλα βόλεψε η καλαθούνα και η κούνια ξέμεινε στο δωμάτιο.Τωρα σκέφτομαι ...να την βάλω στο παιδικό και να τον κοιμίζω την ημερα εκεί ή να την πάω όταν με το καλό τον πάω στο δωμάτιο του μια και καλή?Ή θα είναι μεγάλη αλλαγή?

Τον ύπνο στο κρεββάτι μας δεν τον θέλω και εγώ καθόλου.Καμιά φορά αν είμαι πολύ κουρασμένη τον θηλάζω στο πλάι ξαπλωτη και εκει μας παίρνει ο ύπνος,αλλά φοβάμαι μην τον πλακώσουμε.Ο αντρας μου τον θέλει στο κρεββάτι αναμεσα μας τα πρωινα αλλά ....το παλεύω.Δεν θέλω να μάθει και στο κρεββάτι μας σε καμια περιπτωση.Αργότερα που θα καταλάβει την διαφορά δεν θα πειράζει να έρχεται να κανουμε αγκαλίτσες κανενα μεσημεράκι ή καμια Κυριακή :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!

Πωπω ειναι Αυγουστος και ειμαστε κλεισμενες μεσα...πόσο παραξενο ειναι αλλά δε με απασχολει καθόλου, η αληθεια ειναι πως μπαινω σε πειρασμο να πάρουμε το νινι και να πάμε να την αραξουμε κατω απο ομπρελίτσα σε θάλασσα αλλά θα ζεσταινεται νομιζω το μπιζουδάκι :(

Παιδια εμεις τη κοιμιζουμε κουνια, αλλά μεχρι να την πάρει ο ύπνος την κραταω ή μπρουμυτα στη κοιλια μου ξάπλα, ή αν θηλάζει ξάπλα στο κρεβάτι μας. Της αρεσει πολύ έτσι αλλά ρε παιδια ειναι αδυνατο να κοιμηθουμε μαζί! Τη κραταω κανενα 15-20 λεπτο να αποκοιμηθει με το ζυζι αγκαλίτσα και μετά σφαιρα κουνια.

Η κουνια της ειναι στο δωματιο μας (δεν έχουμε άλλο δωμάτιο ψάχνουμε νέο σπιτάκι).

Εμένα έχει αρχισει και τρώει πολύ! Χθές (ζωη να έχει) ξυπναγε ανα 2-2,5 ώρες κ έτρωγε με πάθος! μιλάμε σε κάποια φάση νυσταζα τόοοσο πολύ που δε την έβαλα καθολου στηθος(φάουλ).

Άλλο θέμα που με προβληματιζει πολύ ειναι που βγαζει συνεχεια "ρουκέτες" με γάλα :( . Και το δικο μου και το ξένο... Στεναχωριέμαι πολύ. Τη κραταω ξυπνια να ρευτει πολύ ώρ< (κοιμαται η ψυχή μου κι εγω της κάνω χτυπηματακια και τριψιμο για να μη μπει κουνια έτσι :( ) Η γιατρος μου ειχε πει δε πειράζει αλλά δε μάρεσει καθολου, άσε που την πλένω όλη την ώρα (και μαζι τα ρουχα της , τα ρουχα μας, σεντονια δικα της κ δικά μας) Κανένα τιπ παρακαλώ???

σορυ για το κατεβατό... :blush:

αχ κοπελουδια, του χρόνου θα ειμαστε με τα νινάκια σε παραλίεεες!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπαινω σε πειρασμο να πάρουμε το νινι και να πάμε να την αραξουμε κατω απο ομπρελίτσα σε θάλασσα αλλά θα ζεσταινεται νομιζω το μπιζουδάκι

και εγώ σε τέτοια φάση είμαι με αυτήν την ζέστη,αλλά ...είναι σίγουρο οτι θα ζεσταινονται.Ασε που και η ομπρέλα δεν προστατευει και απόλυτα και σε αυτην την ηλικία δεν θέλουν καθόλου ήλιο.Δεν με βλέπω φέτος να κάνω καθόλου μπανάκι εκτός αν βγάλω και αφήσω κανένα μπιμπερουδάκι στην μαμά μου και πεταχτώ για καμια βουτιά για λιγο.

Πρώτη φορά που τον άφησα με μπιμπερό προχθες στην μαμα μου, έφαγε περιπου 60ml και δεν ήθελε άλλο.Να υποθέσω δηλαδή οτι με τόσα χορταίνει από το στήθος μου.Αν σκεφτείς οτι τον θηλάζω πολλές φορες μεσα στην ημέρα μαλλον έτσι θα είναι.

Χαρά, για τις ρουκετούλες δεν ξέρω να σε βοηθησω.Ο δικός μου βγάζει γουλίτσες αλλά οχι πολύ συχνά.Αν πάντως τον έχεις ταισει ξένω να επιμένεις περισσοτερο να ρευτει ενω αν τον θηλάσεις δεν είναι απαραίτητο.Εγώ καμια φορά -ειδικά το βράδυ-για να μην ξυπνήσει δεν προσπαθώ καν να τον κάνω να ρευτεί(δικό μου φάουλ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

60 μλ???

Άρα λές να μη κλαψουριζω που βγαζω λίγο με θηλαστρο?

Τη νυχτα έφαγε ανα 2-2,5 ώρες 100 μλ... :blink:

Να σε ρωτησω? δινεις καθε φορά ενα στηθος ή και τα 2?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

60 ml βγαζετε χωρις να εχετε θηλασει? εγω κοριτσια αν δεν εχω θηλασει βγαζω γυρω στα 500 οποτε φτανει για τοσα γευματα. Τους το εκανα προχθες κ εβγαλα 520 μλ κ εφαγαν γυρω στα 260 οποτε φυλλαξα δυο γευματα.

Εμεις αποψε κοιμηθηκαμε μεχρι τις 3 μια χαρα αλλα μετα ο ενας ηθελε να κανει κακα του κατα τις 5,30 κ δεν μπορουσε κ γκρινιαζε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω Ζετούλα δέος με πιανει με τα μλ που λές!

Δεν έχω αντλήσει ποτε στα καπακια μετα απο θηλασμο. Αν αντλήσω σε 1 ώρα μετα βγάζω περιπου 50-60 μλ και απο τα 2, αν παραλειψω γευμα (δώσω μπουκάλι) βγαζω και απο τα 2 απο 90 με μαξ 120 μλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tης Ζετας που είναι δυο της εχουν ρυθμίσει την παραγωγη ανάλογα!!!

Εγώ δεν υπάρχει στιγμή που να μη εχω θηλάσει.Απλα περιμενω να πετυχω στιγμη που από το ενα στηθος να εχει περασει καμια ωρα και αντλώ από αυτό.Το άλλο το αφηνω "ετοιμοπόλεμο" μηπως θαλήσει ο μικρός....το επόμενο λεπτό.Με τον τρόπο αυτό εχω βγαλει το πολύ 50ml.Το βαζω ψυγείο και το επόμενο που θα μαζεψω το βαζω ψυγείο σε αλλο μπιμπρουδακι και όταν περασουν 2-3 ώρες τα βαζω μαζί.Το προβλημα μου είναι(επειδη θελω να μαζεψω στην καταψυξη) αν γαλα που είναι στο ψυγείο 1-2 24ωρα μπορω να το βαλω στην καταψυξη χωρίς πρόβλημα... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΜΕΙΣ ΧΘΕΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΣΤΟ ΓΟΥΔΗ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ.ΑΧ!ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ...ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΕΔΩ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΜΑΣ.ΤΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΧΙΟ.ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΣΑ ML ΓΑΛΑ,ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΖΑ 50-60 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ,ΤΩΡΑ ΒΓΑΖΩ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 10ML ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ,ANTE ΣΤΟ ΤΣΑΚΙΡ ΚΕΦΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 20ML.ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΓΑΝΗ ΡΕ ΓΜΤ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 50 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ,ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 45 ΚΙΛΑ :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο περισσοτερο αντλειτε κ οσο περισσοτερο θηλαζετε τοσο πιο πολύ γαλα θα εχετε. Εγώ εχω στο ψυγειο δεκα συσκευασιες γαλα που εχω αντλησει για ωρα αναγκης. Μπορειτε να το διατηρησετε στο ψυγειο αλλα οχι στην πορτα κ μετα να τα βαλετε σ ενα μπουκαλι κ στην καταψυξη. Εγω αν εχω χρονο μετα τον θηλασμο το κανω καμια φορα κ αντλω κ το βαζω στο ψυγειο κ ετσι εχω κανει δικη μου τραπεζα γαλακτος για ωρα αναγκης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!!!

γεννησα και γω το καραμελακι μου στις 4/8 φυσιολογικα.προσπαθουμε να μπουμε στους ρυθμους της καθημερινοτητας αλλα αυτο θεωρειται για την ωρα πολυτελεια.για την ωρα καθοριζει το προγραμμα μας η μπεμπουλα μας.θηλαζουμε και βγαζουμε και με το θηλαστρο γιατι δεν αντεχω να ειμαι συνεχως με ενα στηθος απο εξω.με κουραζει τρομερα και μου παιρνει πολυ χρονο.δεν προλαβαινω ουτε μπανιο να κανω.εχω αρκετο γαλατακι για την ωρα.εσεις εχετε μπει σε ρυθμους?εννοεω,το βραδυ ποσες φορες ξυπνατε λογω ταισματος?εμεις 3 φορες σιγουρα αλλα το προβλημα δεν ειναι αυτο αλλα οτι η μπεμπα μπορει να εχει αυπνιες και να μην μας αφηνει να κοιμηθουμε.θελει βολτες αγκαλιτσα και οταν αποκοιμιεται και παμε να την βαλουμε στην καλαθουνα κλαιει και ξυπναει αμεσως.με κουραζει πολυ αυτο+ελπιζω συντομα να ρυθμισουμε το προγραμμα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, να σας ζήσει!Να είναι πάντα καλότυχη.

Είναι κουραστικό να είσαι με το στήθος έξω και ακόμα πιο κουραστικό επειδη ακόμα είναι μικρούλια και κάνουν 10 ωρες να θηλάσουν αλλά...

αν θέλεις να συνεχίσεις τον αποκλειστικό θηλασμό θα έλεγα να αφήσεις το θήλαστρο και το μπιμπερό μεχρι να 40ντίσει.Μπορεί να πάθει αυτό που λένε "συγχυση θηλής" και μετα να μην θέλει στήθος.Επίσης ακόμα δεν εχει ρυθμιστει η παραγωγη σου και με το θηλαστρο μπορει να μειωθεί.Κάνε κουραγιο λίγο καιρο ακόμα.Η μπεμπούλα είναι πολύ μικρή.

Εμεις συνηθως ξυπνάμε 3 φορες το βραδυ,θηλάζουμε μιση ωρα με τρια τεταρτα και πάλι νανι.Την ημέρα δεν πολυκοιμάταιτο πολύ ενα 2ωρο συνεχόμενο.Βεβαια όλα αυτα συνήθως .

Χθες βραδυ ας πούμε κατι τον επιασε και μας ξενυχτησε.Κοιμήθηκε 2 ωρες και αυτο μονο οταν τον πηραμε στο κρεββατι μαζι μας(αφού εκλαιγε-θηλαζε-εκλαιγε...μέχρι τις 5!!).

Μωρακια είναι ακομα,που θα πάει,θα φτιαξουν ενα πρόγραμμα,.....καποτε!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 και zetoyla μπραβο σας! πραγματικα σας βγαζω το καπέλο, εγω δεν εχω τοσο υπομονη! Φανταζομαι απο 1 σημειο κ μετα θα ειναι ευκολος ο αποκλειστικος.

Ερώτηση γιατι πάλι εχω πάθει συγχηση... το θηλαστρο μειώνει ή αυξανει παραγωγη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπελιες!!!! Εμείς είμαστε στο χωριό με τον μπεμπη μας και βρήκαμε και λίγο χρόνο να βγούμε και λίγο με τον άντρα μου για ένα μπανακι και το μικρό το κράτησε η γιαγιά!!!! Τι ανακούφιση Θεέ μου!!!! Ένιωσα άλλος άνθρωπος μέσα στο νεράκι!!!! Ο μπεμπης τρώει περίπου 150ml πλέον και μάλλον το δικό μου γάλα έχει σχεδόν τελειώσει!!! Κάτι σταγονιτσες αλλά ο μπεμπης τρώει μόνο όταν δεν πειναει γιατί όταν πειναει πολύ δεν έχει καθόλου υπομονή!!! Δεν πειράζει το σημαντικό είναι ότι μεγαλώνει και κοντεύει τα 5 κιλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά, και εγω αυτό με το θήλαστρο δεν το εχω καταλάβει...

Οταν είχα ρωτήσει την μαία μου μου είχε πει οτι επειδη δεν είναι το ίδιο με τις θηλαστικες κινήσεις που κάνει το μωρό...μπορει και να μειωθει η παραγωγή όταν αντλείς αποκλειστικα,αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Εγω που αντλώ 1-3 φορες την ημέρα (ανάμεσα στους θηλασμούς)εχω την εντύπωση οτι μου εχει αυξηθεί.Μιας φίλης μου ποα αντλει και δίνει όλο το γάλα αρχισε να μειώνεται τωρα στους 3 μήνες!

Ρένα,πήγατε 5 κιλά,ε?Ειδες πως μεγαλώνουν τα σκατούλια?Κι εμεις καπου εκει είμαστε!

Εμένα προχθες που του εδωσα με μπιμπερο πρωτη φοτα εφαγε μόνο 60ml!!!Βαρος παιρνει μια χαρά και από πάνες αλλο τίποτα....που σημαίνει οτι στους 8-10 θηλασμπους που κανει το 24ωρο τρωει λιγότερη ποσότητα (σε περισσότερα γεύματα)

Θελω λοιπόν να μαζεψω γαλα στην καταψυξη και ελεγα να βαζω σε μεριδες των 120-130ml με τα παραπανω δεδομενα όμως ισως ειναι πιο πρακτικό να φυλάω 60-70ml,,,?? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!!

Χαθήκαμε λιγάκι!!!Μπαίνω διαβάζω τα νέα σας και κάθε φορά που πάω να γράψω κάτι γίνεται και δεν προλαβαίνω!!!

χαίρομαι που είστε όλες καλά,αν και το τρέξιμο το τρώμε όλες μας τελικά..

Εμείς σαραντίσαμε σήμερα και είμαστε πολύ καλά!!!!Μας βγήκε λίγο νυχτόβια η μπουμπού βέβαια,κοιμάται πολύ αργά τα βράδια,3-4!!Το καλό είναι όμως ότι κοιμάται 5ωρα και 6ωρα πια!!Με το θηλασμό υα πάμε πολύ καλά,αν και κάποιες φορές στραβώνει το πράγμα και αναγκάζομαι να της δώσω ξένο :(:( Θήλαστρο δεν χρησιμοποιώ,μόνο όταν έπαιρνα τις αντιβιώσεις άντλησα,αλλά θα το ξαναδωκιμάσω κάποια στιγμή.

Για τον ύπνο που λέγατε και εμείς περιπου στο 6μηνο θα την βάλουμε στο δωμάτιο της,γιατί έχουμε λίκνο και δεν θα χωράει να κοιμηθεί πλέον!!Αλλά την ημέρα θα την βάζω στην κούνια στο δωμάτιο της για να συνηθίζει και είναι καλύτερο και το στρώμα!!!

Αυτά τα νέα μας λοιπόν,καληνύχτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ Κ ΑΠΟ ΜΑΣ!!

Κ ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΔΙΑΒΑΖΩ Κ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ... :)

ΕΜΕΙΣ ΘΥΛΑΖΟΥΜΕ Κ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ.1 ΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60 ml.ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΘΥΛΑΣΤΡΟ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΣΑΡΑΝΤΗΣΑΜΕ ΣΤΙΣ 9/8 Κ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ 54cm ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΙΝΑΙ 59cm Κ 5100gr.ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΟΠΕΛΑ!!! :P:P

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.30 ΜΕ 11.00 Κ ΞΥΠΝΑΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΕΙ Κ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ. :cheer:

ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 5ο ΜΕ 6ο ΘΑ ΤΗ ΒΑΛΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ ΣΑΣ.ΕΙΔΕΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ. :silly: :silly:

ΧΤΕΣ ΠΗΓΑME ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.ΤΕΛΕΙΑ!!!!!ΠΗΡΑΜΕ Κ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ.ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΑΥΤΟΚ.Κ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ BEACH VOLLEY. B)B)

Α!ΑΦΟΥ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!! :unsure: ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ.ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΛΕΙΝΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΣΕΧ!! ;) ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ???ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ!!!ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΕ ΟΛΕΣ.. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!! Εμείς έχουμε πολύ γκρίνια σήμερα μάλλον λόγω της ζέστης δεν ξέρω αλλά μιλάμε για πολυ γκρίνια!!!! Ευτυχώς λίγο κοιμήθηκε αλλά από τις 6 το πρωί είμαστε ξυπνιοι και κλαίμε!!! Αλήθεια εσείς τι κανετε με την ζέστη;;;; Πως την βγάζουν τα μικρουλια;;;; Εμένα ζεσταινεται και ιδρώνει και ενοχλήσει πολύ ρε γαμωτο!!!! Τι να κάνω δεν ξέρω!!!!!! Και το αρκουδισιο δεν κάνει σχεδόν τίποτα με τόση ζέστη!!! Μου έχει βγάλει και σπιθουρακια στο προσωπακι του και μάλλον χειροτερεύουν με την ζέστη!!!! Δύσκολη εποχή για μωρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααααααααα. αχ κοριτσια κ εμενα ο ενας ηταν μες στην γκρινια απο 4,30 - 6 του εφευγε η πιπιλα κ δωστου γκρινααααα

Το θηλαστρο αυξανει την παραγωγη αφου βοηθαεικ στον επαναγαλακτισμο.

Εμένα παντως με βοηθαει πολύ. Χθες βραδυ βγηκα για φαγητο με τα παιδια. Επειδη δεν ηταν η ωρα τους να φανε την ωρα που θελαμε να βγουμε τους το εβγαλα με το θηλαστρο κ μετα απο μιση ωρα που πεινουσαν τους εδωσα την μπουκαλα κ ετσι δεν εβγαλα το βυζι να αεριστει χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

και ο δικός μου ξυπνησε με γκρίνια σήμερα και ζηταει στηθος συνεχεια!Μ?αλλον ζεσταίνονται τα μικρούλια μας.

Εγω βαζω air condition αλλά δεν το θελω και όλη την ωρα.Επίσης η παιδίατρος μου ειπε τις ζεστες μερες να τον κανω 1-2 ντουζακια και στην διαρκεια της ημέρας και να του βρεχω το κεφαλάκι.

Επίσης καλό ειναι αν μπορούμε να τα αφηνουμε λίγο χωρις πάνα(πόσο πρεπει να τα ζεσταινει και αυτό!).Αυτο βεβαια μια κουβεντα είναι-ειδικα για τα αγοράκια που "ριχνουν" κι όποιον πάρει ο χαρος :laugh: :angry::angry:

Να σας ρωτησω ....παίρνετε καθόλου συμπληρωματα ακόμα?Ο γιατρος μου είπε να συνεχίσω για λίγο σίδηρο κ ασβέστιο (το σίδηρο δεν το παίρνω γιατι ήδη μου εχει δημιουργηθει "θεμα" με την τουαλέτα και είναι επώδυνο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπελιές μου :) !!!

Βλέπω όλες τρέχετε με τα μωράκια σας :woohoo: !!! Και εγώ βέβαια μία από τα ίδια!! Μόλις μπαίνω στο φόρουμ ίσα που προλαβαίνω να διαβάσω...μόλις πάω να γράψω ή θα κλάψει ή θα ξυπνήσει :ohmy: !

Να δω θα προλάβω πάλι :huh::huh: ???

Madrid05 εμένα ο γιατρός μου έκοψε τα συμπληρώματα από την κλινική ακόμη...τον είχα ρωτήσει την ημέρα που έφευγα και μου είπε να τα σταματήσω...

zetoyla σου βγάζω το καπέλο...πώς τα καταφέρνεις με δύο :ohmy: ??? Και έχεις και μία κορούλα αν δεν κάνω λάθος...δηλαδή τρία...μπράβο σου...ηρωίδα :laugh: !!!

Εγώ ένα και με το ζόρι προλαβαίνω τις δουλειές και το φαγητό :huh: ...να δω όταν θα ξεκινήσω και τη δουλειά :blink: !!!

Εμείς κορίτσια ανάβουμε το κλιματιστικό όλη μέρα στους 27 βαθμούς και είμαστε μια χαρά :woohoo: ...και ο παιδίατρος μας έδωσε το οκ...δεν παθαίνουν τίποτα είπε αρκεί να μη χτυπάει πάνω τους...ούτως ή άλλως και στην κλινική τα ανάβουν στο φουλ!

Μουρίτσα έκανες μπανάκι ε? Ζηλεύω...αν έχει καλό καιρό το άλλο σαββατοκύριακο που σαραντίζω θα πάω και εγώ! Όσο για σεξ...στο τέλος του μήνα θα πάω στο γιατρό και θα μας πει...ξέχασα πώς γίνεται:blink: !!!

Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά και πού και πού βγάζω με το θήλαστρο για να έχω και εγώ απόθεμα για όταν ξεκινήσω τη δουλειά. Να ρωτήσω όμως ρε κορίτσια...όταν θηλάζει η μικρή αισθάνομαι ότι το στήθος αδειάζει και ότι σε μία ώρα δεν έχει τίποτα να αντλήσω...έτσι το αφήνω να γεμίσει...είμαι λάθος???? Επίσης αισθάνομαι ότι το αριστερό κάνει περισσότερες ώρες να γεμίσει...Αν προσπαθήσω μετά από μία ώρα που τρώει να αντλήσω θα βγάλω τίποτα :dry: ??? (σόρρυ για το μεγάλο ποστ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια με την ζέστη χάλια τα πάμε γκρινιάζει και δεν μπορεί να κοιμηθεί το κλιματιστικό το κλινουμε το βράδυ μετά όμως από το χθεσινό του κλάμα μιλάμε για πάρα πολύ κλάμα σκέφτομαι να το αφήσω και το βράδυ. Παρακαλάω να καταφέρει ο άντρας μου να κλείσει το μαγαζί από Παρασκευή να πάμε στο εξοχικό της θείας μου για το σ/κ.

madrid05 εγώ παίρνω και σίδηρο και ασβέστιο μου το είπε ο γιατρός μου αλλά και η παιδιατρος μου γιατί τον θυλάζω και για να μην με ξεζουμίσει και αρχίσουν να μου πέφτουν τα μαλλιά μου.Το παθαίνουν πολλές μου είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευαγγελία αυτό με τα μαλλιά ισχύει.Το έπαθε μια φίλη μετά την γέννα και έπεφταν τουφες :S . Ευτυχως τα δικά μου σταθηκαν στο ύψος τους!!!

Αθηνα, αυτό με την άντληση το κάνω και εγώ.Περιμένω δηλαδή να περάσει κανένα 2ωρο και αντλώ από το ένα και το άλλο το έχω "ετοιμοπόλεμο" για τον μικρό.Βλέπεις είναι ακόμα σε φάση που θηλάζει συχνά και συνέχεια.

Πάντως δεν νομίζω οτι έχει και μεγάλο νόημα αυτό που κάνουμε καθώς το γάλα κατεβαίνει με την ζήτηση.Το στήθος δεν είναι δεξαμενη που γεμίζει κιας το νιώθουμε έτσι.Ισως αυτό που καταφέρνουμε είναι να αντλούμε περισσότερο σε μικρότερο διάστημα,περιμένοντας να περάσει λίγη ώρα.

Εγώ βγ'αζω από το ένα στήθως 40-50mlτο πολύ.Ετσι για να μαζέψω και να βάλω στην καταψυξη αντλώ 2-3 φορές και με κόπο αφου ο μικρός δεν μου αφήνει χώρο.

Αυτο που διάβασα είναι οτι μπορούμε να αντλουμε πιο αποδοτικά όταν από το άλλο στηθος θηλάζουμε, καθώς το μωράκι κάνει τις θηλαστικές και πιο αποδοτικές κινήσεις με αποτελεσμα να "κατεβαίνει " γάλα και στο άλλο.Λίγο τσίρκο η κατάσταση αλλά μια φορά που το δοκιμασα νομίζω έπιασε!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ομορφιες!

Χθες πήγαμε για μπάνιο Λουτράκι, κρατησε η μαμα μου τη μπέμπα. ειχε τρελή ζέστη και εγω δε μπηκα καθολου στο νερο. Ο γυναικολόγος μου ειπε να με δει πρώτα και μετα άν όλα ειναι καλά. :( Έκλεισα ρ/β σήμερα. εσεις μπήκατε στο νερο χωρις να σας εξετασει?

Όσο για τα συμπληρώματα τα έπερνα στην αρχη αλλά μετα τα παρατησα :unsure:

euaggelia9 εμεις συνεχεια ανοιχτο το εχουμε το air condition, να μη χτυπάει πάνω στο μωρο μας ειπε η παιδιατρος κ 1 φορά την εβδομάδα πλένουμε τα φίλτρα (αυτα που βγαινουν)

Ρε παιδια αυτο με τις ρουκέτες με έχει τρελανει :angry: όλο αλλάζω σεντονια και ρούχα...

madrid05

Αυτο που διάβασα είναι οτι μπορούμε να αντλουμε πιο αποδοτικά όταν από το άλλο στηθος θηλάζουμε, καθώς το μωράκι κάνει τις θηλαστικές και πιο αποδοτικές κινήσεις με αποτελεσμα να "κατεβαίνει " γάλα και στο άλλο.Λίγο τσίρκο η κατάσταση αλλά μια φορά που το δοκιμασα νομίζω έπιασε!!!

νομιζω αυτο θα πιανει (δε ξερω βεβαια πώς θηλαζειες κ αντλεις ταυτοχρονα). δεν εχεις παρατηρησει που όταν θηλάζεις στο ένα στηθος το άλλο "τρεχει" μονο του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...