Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια...

την τεταρτη πηγα για υπερηχο να δουμε αν μεγαλωνει το μωρακι μας.η γιατρος μου ηθελε να ακουσουμε και την καρδουλα του αλλα τιποτα.μου ειπε οτι δεν ειναι καλος ο υπερηχος και οτι το μωρακι μας δεν μεγαλωσε οσο θα επρεπε.στεναχωρεθηκα παρα πολυ.εφυγα απο το γιατρο με τα κλαματα.χθες εκανα χοριακη 4065.μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη και την δευτερα θα παω να με δει ξανα.η 6η εβδομαδα ξεκιναει απο τις 3000.δλδ ειμαι μεσα στα ορια.το μωρακι μας γιατι δεν το ακουσαμε ομως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρεμησε!!!!!!!!1

γιατι τζαμπα πανικοβαλουν το κοσμο? :angry:

αφου εισαι στα ορια μη σκας..

οσο για τη καρδουλα κοπελα μου ειναι νωρισ ακομα..

εμεισ την ακουσαμε 7 κ 6 μερες..

μπορει να εγινε η συλληψη ποιο αργα...

ολα θα πανε καλα..να μας ενημερωσεις κ ΧΑΛΑΡΩΣΕ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΩΑΝΝΑ89 μου μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε .πανε ξανα κανε την εξεταση

αλλα μ ειπες 6 εβδομαδων ειναι πολυ μικρο ακομα ειναι λογικο τηνη καρδια αν θυμαμαι καλα 9 εβδομαδων την ακουσα την καρδια του μικρου μου ,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω ρε κοριτσια τι γινεται και γιατι ηθελε η γιατρος μου να ακουσουμε την καρδουλα του.βασικα δεν ξερουμε ποσων εβδομαδων ειμαι ακριβως.συμφωνα με την χοριακη παμε γιατι δεν εχω σταθερο κυκλο.ο υπερηχος της προηγουμενης εβδομαδας εδειξε οτι ειμαι 4εβδομαδων και η χοριακη η χθεσινη με βαζει στις 6 εβδομαδες.τελευταια μου περιοδος ηταν 6 μαιου.ουτε η γιατρος μου μπορει να καταλαβει τι γινεται με την παρτυ μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θα κάνεις τίποτα αν δεν πάρεις και άλλη ή και άλλες γνώμες.

Πίστεψέ το και όλα θα πάνε καλά!

Σε μία φίλη μου ήθελαν να της το πάρουν και τελικά άλλαξε γιατρό και άκουσε καρδούλα στην 12η εβδομάδα!

Τώρα έχει μια πανέμορφη κουκλίτσα 1ος έτους!!!

Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!

Πίστεψε το και θα γίνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου μην σκας!δεν υπαρχει λογος πιστευω ανησυχιας, και εμενα η γιατρος μου εχει παλια μηχανηματα απο οσο καταλαβα και στην 9η εβδομαδα μου ειπε οτι εχουμε θετικους παλμους αλλα δεν "ακουσαμε" να χτυπα την καρδουλα.επισης αν εισαι μεταξυ 4ης και 5ης εβδομαδας ειναι παρα πολυ νωρις για καρδουλα, το μονο που μπορει να σου πει ειναι οτι ειναι ενδομητριο και αν η θεση του ειναι ψηλα ή χαμηλα.επισης να σου πω οτι ειναι πολυ δυσκολο να προσδιορισεις σε ποια εβδομαδα εισαι βαση της χοριακης γιατι το ευρος διακυμανσης ειναι τεραστιο ενδεικτικα απο τις τιμες αναφορας που τις βρηκα στο μικροβιολογικο που εκανα χοριακη γραφει: 5η-6η εβδομαδα 500-6000 6η-7η 2000-70000 7η-8η 7000-120000. οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.εγω στην θεση σου θα αλλαζα γυναικολογο ή τουλαχιστον θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη.και εγω αλλαζω γυναικολογο μην φοβασαι λεφτα παιρνουν και οφειλουν να ανανεωνουν τον εξοπλισμο τους!!!! (σορυ γιατι τα πηρα τωρα με την δικια μου γιατρο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μην στεναχωριέσαι!! 6 Μαϊου τελευταία περίοδος?? πόσες μέρες κύκλο έχεις περίπου? βάση περιόδου είσαι στην 9η αν δεν κάνω λάθος αλλά αν έγινε αργά η σύλληψη είναι λογικό να μην άκουσες καρδούλα ακόμη. εμείς ακούσαμε πολύ νωρίς αλλα ο γιατρός είχε πολύ καινούριο μηχάνημα και έπιανε τα πάντα. αν εχεις τοσο αγωνια γιατι δεν πας σε ενα εξωτερικο να σου κανουν εναν υπέρηχο. αν χοριακη ειναι ΟΚ ολα μια χαρά θα πάνε μην ανυσηχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ειχα παρομοια περιπτωση με τη δικη σου.. ειχα πριν πολλες μερες τελευταια περιοδο και ο γιατρος δε μπορουσε να καταλαβει ποσων εβδομαδων ειμαι. οι χωριακες ανεβαιναν κανονικοτατα ο σακος μεγαλωνε κανονικοτατα αλλα δεν υπηρχε μωρο.. η χωριακη ανεβαινε γιατι μεγαλωνε και ο σακος. αποτι καταλαβα ειχα κατι σαν ανεμογκαστρι που λενε χααχα

να πας να παρεις και μια δευτερη γνωμη οπωσδηποτε..

ελπιζω να μην ειναι ιδια η περιπτωση σου και να πανε ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πιο πιθανό είναι να φταίει η συσκευη του γιατρού.

Θα σου πω τι μου συνέβη εμένα, όταν ήμουν όχι 6, αλλά 8 εβδομάδων. Ο θείος του άντρα μου είναι παλιός γυναικολόγος, μεγάλος σε ηλικία. Δεν με παρακολουθούσε αυτός, γιατί είχα ήδη γιατρό όταν γνώρισα τον άντρα μου, αλλά λόγω της συγγένειας τον επισκεφτήκαμε την 8η εβδομάδα από σεβασμό. Την ίδια μέρα νωρίτερα είχα πάει στο δικό μου γιατρό, είχα ακούσει καρδούλα στη διαπασών και είχα δει και το σποράκι.

Πάμε λοιπόν στο θείο, όπου ο εξοπλισμός του ιατρείου του δεν είχε εκσυγχρονιστεί αρκετά, του λέμε για την εγκυμοσύνη, μας δίνει κάποιες συμβουλές και μας λέει "ελάτε τώρα να το ακούσουμε"! Χαρά ο άντρας μου που θα το άκουγε, γιατί στην πρώτη επίσκεψη που είχαμε πάει μαζί είχε δει μόνο σάκο και νωρίτερα την ίδια μέρα δεν είχε μπορέσει να έρθει μαζί μου στο δικό μου γιατρό.

Κάθομαι, λοιπόν, μου βάζει το gel, ακούμε μια βουή, αλλά από καρδούλα τίποτα. Αχώνεται ο θείος (δεν του είχαμε πει ότι νωρίτερα το είχαμε ακούσει), ξεκούραση μου λέει, μην ανησυχείς στην 8η βδομάδα μερικές φορές ακούγεται μερικές όχι.

Την ίδια μέρα, λοιπόν, δύο διαφορετικά μηχανήματα, είχαν εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα. Αν δεν το είχα ακούσει το ίδιο πρωί, θα είχα αγχθωθεί τζάμπα!!!

Μην αγχώνεσαι λοιπόν και αν δεν μπορείς να περιμένεις, πήγαινε για υπέρηχο σε μαιευτήριο, όπου τα μηχανήματα είναι τελευταίας τεχνολογίας (και πανάκριβα για τον οβολό αρκετών απλών γυναικολογικών ιατρείων) και θα το ακούσεις σίγουρα.

:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εαν τελευταια περιοδος σου ηρθε 6 μαιου αρα εισαι 9 εβδομαδες και 1 ημερα .

.

η αλαξε γιατρο η πηγενε σε δευτερο γυναικολογο παρε γνωμη , για να ησυχασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koukla mou h gnomi m eine na allakseis giatro....Poli perierga sta leei! emena h teleytea periodos htan 14 MAiou k eime 8 bdomades k tin kardoula tin akousa stis 6 bdomnades kai 8imame h xwriAKI eixe ftasei 50.401 ! ara esy mallon eise stis 9 bdomades....allakse giatro uparxoun poli kaliteroi k me sigxrona mixanimata!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

καλησπερα ειχα παρομοια περιπτωση με τη δικη σου.. ειχα πριν πολλες μερες τελευταια περιοδο και ο γιατρος δε μπορουσε να καταλαβει ποσων εβδομαδων ειμαι. οι χωριακες ανεβαιναν κανονικοτατα ο σακος μεγαλωνε κανονικοτατα αλλα δεν υπηρχε μωρο.. η χωριακη ανεβαινε γιατι μεγαλωνε και ο σακος. αποτι καταλαβα ειχα κατι σαν ανεμογκαστρι που λενε χααχα

να πας να παρεις και μια δευτερη γνωμη οπωσδηποτε..

ελπιζω να μην ειναι ιδια η περιπτωση σου και να πανε ολα καλα!!!

ιδια περιπτωση...

χθες πηγα στο γιατρο.δεν ειναι συμβατο με τη ζωη μου ειπε...σημερα το πρωι ειδα 2καφε σταγονες στο εσωρουχο.

απλα περιμενω να φυγει... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΩΑΝΝΑ89 έγραψε:

Maimoudaki έγραψε:

ιδια περιπτωση...

χθες πηγα στο γιατρο.δεν ειναι συμβατο με τη ζωη μου ειπε...σημερα το πρωι ειδα 2καφε σταγονες στο εσωρουχο.

απλα περιμενω να φυγει... :([/quote:1gwcikt4]

να μην το βαλεις κατω...υπαρχει καποια ανωμαλια και δεν μεγαλωνουν αυτα τα εμβρυα,καλυτερα μικρο παρα αργοτερα,εχω χασει ενα μωρακι 32 εβδομαδων και ενα στις 7 εβδομαδες,δεν συγκρινετε ο πονος...μην το βαζεις κατω,μολις εισαι ετοιμη ξανα ξεκινας,ολα για καποιο λογο γινονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα παρακαλαω να το περασω οσο πιο ανωδυνα γινεται...

φοβαμαι πολυ...

η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχαμε στο προγραμμα παρ ολα αυτα ομως ειχα ενθουσιαστει και τωρα απογοητευτηκα.

η γιατρος μου ειπε οτι θα το αποβαλω μονη μου και οτι δεν θα χρειαστει να κανουμε αποξεση γιατι ειμαι ακομη στην 6η εβδομαδα.

αυτη η αναμονη με σκοτωνει...παρακαλουσα να αποβαλω χθες το βραδυ στον υπνο μου και να τελειωσουν ολα γρηγορα.στον κολπικο υπερηχο που μου εκανε ηδη υπαρχει αιματωμα διπλα στον σακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΩΑΝΝΑ89 έγραψε:

τωρα παρακαλαω να το περασω οσο πιο ανωδυνα γινεται...

φοβαμαι πολυ...

η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχαμε στο προγραμμα παρ ολα αυτα ομως ειχα ενθουσιαστει και τωρα απογοητευτηκα.

η γιατρος μου ειπε οτι θα το αποβαλω μονη μου και οτι δεν θα χρειαστει να κανουμε αποξεση γιατι ειμαι ακομη στην 6η εβδομαδα.

αυτη η αναμονη με σκοτωνει...παρακαλουσα να αποβαλω χθες το βραδυ στον υπνο μου και να τελειωσουν ολα γρηγορα.στον κολπικο υπερηχο που μου εκανε ηδη υπαρχει αιματωμα διπλα στον σακο.

μην φοβασαι κοπελα μου,ειναι σαν μια βαρια περιοδος,και γω μονη μου απεβαλλα,και η χαζη δεν πηρα ουτε ντεπον :S ,10 μερες θα κρατησει το αιμα,προφανως θα σε ενημερωσε και η γιατρος σου,αν εχεις πολυ αιμα και συνεχιστει για πανω απο 10 ημερες να την ενημερωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μου ειπε για ποσες μερες θα εχω αιμα.προφανως θα αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.θα την παιρνω ομως καθε μερα τηλεφωνο για να την ενημερωνω.ετσι μου ειπε και ετσι θα κανω.αρχισα ηδη να ποναω στις σαλπιγγες.και στις δυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

10-12 μερες κραταει το αιμα,δεν εχει να κανει απο ανθρωπο σε ανθρωπο,αν παει παραπανω και μεγαλη ροη σημαινει πως θελει αποξεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννα μου μην στεναχωριεσαι γλυκια μου, το θετικο ειναι πως μπορειτε να εχετε φυσιολογικη συλληψη.Θα ερθει τον επομενο μηνα θα δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia32 έγραψε:

Ιωαννα μου μην στεναχωριεσαι γλυκια μου, το θετικο ειναι πως μπορειτε να εχετε φυσιολογικη συλληψη.Θα ερθει τον επομενο μηνα θα δεις!!

δεν στεναχωριεμαι κοριτσια και να μην στεναχωριεσται ουτε κ εσεις.ετσι οπως μας το χαρισε ο θεος ετσι θα μας το παρει και πισω.κατι παραπανω θα ξερει αυτος.ξαφνικα ηρθε και ξαφνικα θα φυγει.ολη μερα αυτα λεω στον εαυτο μου...αν γεννουσα ενα παιδι γεννετικα αρρωστο θα στεναχωριωμουν περισσοτερο.η απογοητευση ειναι μεγαλυτερη απο την στεναχωρια!και που ξερεις...μετα την αποβολη μπορει να στρωσει και ο κυκλος μου. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο ρε κουκλιτσα, ετσι δινεις κι εμας κουραγιο.Κι εγω τον προηγουμενο ειχα βιοχημικη.Αν ερχοταν κι εμενα και ειχε προβλημα τι θα γινοταν μετα? Ετσι να ειμαστε αισιοδοξες και θα ερθουν τα μπεμπακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia32 έγραψε:

Μπραβο ρε κουκλιτσα, ετσι δινεις κι εμας κουραγιο.Κι εγω τον προηγουμενο ειχα βιοχημικη.Αν ερχοταν κι εμενα και ειχε προβλημα τι θα γινοταν μετα? Ετσι να ειμαστε αισιοδοξες και θα ερθουν τα μπεμπακια μας!

ετσι ειναι..καποια μερα θα ρθει και σε μας ο πελαργος...αυτος που ηρθε ηταν μουφα!!! :angry:

ουτως η αλλως παιδια μπορουμε να κανουμε εξακριβωμενα πλεον...

ολοι μου λενε "μικρη εισαι θα κανεις αλλα παιδια μη στεναχωριεσαι κλπ"

ο βασιλης μου λεει "μη στεναχωριεσαι..την συνταγη τη μαθαμε...θα κανουμε κ αλλα.."τα λογια σε κανουν να το ξεχνας μονο για εκεινη τη στιγμη.και μετα μενει μονο το γιατι.δεν πειραζει...εμεις εδω σ αυτο το forum ειμαστε δυνατες... ;)

ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον....

εχω θεματακι...θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε καποιον καλο γιατρο στη θεσσαλονικη για να παρω μια δευτερη γνωμη εστω και τηλεφωνικα...απο την δευτερα το βραδυ εχω καφε σταγονες αλλα ακομη δεν εχω αποβαλλει και τα εχω παρει ασχημα. :angry:

το απογευμα θα παρω τηλ και την γιατρο μου αλλα θα ηθελα να παρω κ αλλη γνωμη γιατι εχω διαβασει οτι εχουν γινει και θαυματα σε καποιες αλλες κοπελες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...