Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ να μη θηλασω...


Recommended Posts

Εχω φτασει (για να μην πω εχω ξεπερασει...) τα ορια της υπομονης μου! Ειμαι στην απολυτη απογνωση...

Σε περιπου 1,5 μηνα γενναω και εχω μια χρονια παθηση για την οποια ακολουθω μια συγκεκριμενη θεραπεια, με καλα αποτελεσματα, την οποια ομως εχω διακοψει κατα τη διαρκεια της κυησης. Μολις γεννησω ομως, απο το μαιευτηριο ακομα, θα πρεπει να την ξεκινησω παλι, 1ον για να μην εχω επιπλοκες οσον αφορα την υγεια μου και 2ον για να μπορεσω να θηλασω (με αυτη τη θεραπεια δεν υπαρχει προβλημα για το θηλασμο).

Αφου εκανα τα χαρτια μου στο ΙΚΑ για να μου χορηγησουν τα φαρμακα, το αποτελεσμα της επιτροπης (μη χεσω...)ηταν αρνητικο! Που σημαινει οτι δεν μου τα εγκρινουν και μου δινουν οτι θελουν αυτοι και βεβαια εχουν απολυτη αντενδειξη το θηλασμο!!! :angry:

Ποιος εχει το δικαιωμα να μου στερησει κατι τοσο πολυτιμο και μοναδικο???Ποιος εχει το δικαιωμα να αφαιρεσει το γαλατακι της μανουλας απο το μωρακι μου???Ποιος παιρνει μια τοσο ΑΝΗΘΙΚΗ, ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ και ΑΔΙΚΗ αποφαση και ποιος θα μου υποδειξει αν θα θηλασω ή οχι? Στην τελικη, ποιος ειναι αυτος που αποφασιζει για μενα και για το αγεννητο μωρο μου?

Καποιες ισως πειτε, ε, εσυ να εισαι καλα, τι εγινε αν δεν θηλασεις, και αλλα μωρακια δεν θηλασαν, θα μεγαλωσει με ξενο γαλα, αλλα θα μεγαλωσει...Πως μπορω ομως να μην κλαιω μεσα μου οταν βλεπω και χαιρομαι μανουλες και μωρακια που θηλαζουν και ξερω οτι εγω και το δικο μου μωρακι δεν θα νιωσουμε ποτε αυτη την ευτυχια? Οτι ειμαι καταδικασμενη απο την αρχη να μη ζησω ποτε κατι τετοιο?

Δεν αντεχω αλλο, δεν ξερω που θα φτασω...

Σας ευχαριστω που με ακουσατε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsi mou lipame polu gia thn metaxirish pou eixes .

ena pou tha sou pw ligo grigora na skeuteis einai miposna perneis ta farmaka pou prepei kai na ta plironeis kanonika .

den pisteuw na einai po akriba apo oti to gala skoni .

tous prwtous 6 mhnes einai 20 e ana eudomada gia to gala kai den kserw kai an krataei eudomada .

analoga kai ti gala tha dineis kaian exei kai kamia alergia an dinei upoalergiko kostizei perissotero .

an einai na dineis kapou leuta dose sta farmaka sou kai thilase .

auto skeutika twra .tha dw an mporeis na askiseis kapoia efesh sto ika .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου οι ανθρωποι ειναι ελεινοι δεν κοιταν ποσα εχουν φαει και εχου κελψει και τωρα στερουν απο σν ενα το δικαιωμα να θηλασεις το μωρο σου ; Απο οτι καταλαβ μπορεις να το θηλασεις αλλα μονο με συγκεκριμενα φαρμακα τα οποια αυτη επειδη τα κρινον ακριβα ; δνε ξερω τι δνε στα εγκιουν και σου δινουν αλλα τα οποια απαγορευονται ; Λοιπον αρχικα πηγαινε στο ελεκτη επισης δνε ξερω κατα πσοο θα σε βοηθησουν νομικα καποιοι .Δεν εχει να κανει αν το παιδι σου μπορει να μεγαλωσει με ξενο γαλα η οχι αποτη στιγμη που μπορεις και επιτρεπετε να θηλασεις ειναι ανμφισβητητο δικαιωσου για κανε μιακινηση καιμιλα με το συνηγορο του παιδιου ; ισως αυτοι σ εβοηθησουν στο νομικο κοματι .Ευχομαι το καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν αποτανθεις στο συνηγορο του πολιτη ισως βγαλεις μια ακρη... γιατι δεν δοκιμαζεις?

μηπως τα φαρμακα που θες ειναι ακριβα? αν ναι τοτε εισαι δυστυχως και συ ακομα ενα θυμα της κρισης!

η επομενη λυση ειναι να τους βγαλεις στα καναλια

αφου το θες τοσο πολυ να το κυνηγησεις, μη το αφησεις ετσι! αυτοι τοσο λεφτα φαγανε, το δικο σου το παιδακι θα την πληρωσει?!?!?!?!?!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου, μην το αφήσεις έτσι!!!!!

Να το κυνηγήσεις!!!!!!!!! Να πας στο Συνήγορο του Πολίτη!!!!!!!!!!! Συμβουλεύσου έναν Δικηγόρο!!!!!!!!!!!! Μία Έφεση στο ΙΚΑ ίσως??????????????

Μην τους δίνεις το δικαίωμα να σε εκμεταλλεύονται έτσι!!!!!!!!!!!!!!!

Οι κλέφτες!!!!!!!!!!!!!!! Ανάθεμά τους όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!! Που τους έχουμε κι ανάγκη!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

ena pou tha sou pw ligo grigora na skeuteis einai miposna perneis ta farmaka pou prepei kai na ta plironeis kanonika .

den pisteuw na einai po akriba apo oti to gala skoni .

Αφροδιτη μου, τα φαρμακα που παιρνω κοστιζουν 1.200 ευρω το μηνα, σιγουρα πιο ακριβα απο το γαλα σκονη...Απαγορευτικο το ποσο για μενα...δυστυχως... :(:(:(

ΜΑΚΑΡΙ να τα ειχα και να τα τα εδινα. :blush:

Βανια και φραπεδια, σχεδον τους ικετεψα στο ΙΚΑ να μου τα εγκρινουν, αλλα μου ειπαν οτι δεν εξαρταται απο αυτους, ειναι νομος απο υπουργικη αποφαση και αυτοι απλοι υπαλληλοι ειναι και εντολες εκτελουν και αυτοι κλπ κλπ.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μέχρι τώρα τα φάρμακα για την θεραπεία σου (που ενδείκνυται στον θηλασμό) ποιός σου τα χορηγούσε? δηλαδή δεν ήταν ακριβά τότε?

αυτό δεν κατάλαβα! :huh:

επίσης κατά την κύηση που διαρκεί σχεδόν 10 μήνες δεν χρειάστηκες θεραπεία, γιατί? επειδή η κύηση βοηθούσε στην ασθένειά σου?

θέλω να πω ότι αν στους 10 μήνες δεν χρειάστηκες - χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο την υγεία σου - την θεραπεία μήπως μπορείς χωρίς αυτή και για άλλους 6 ή λιγότερους μήνες? (διάρκεια θηλασμού)....πάντα χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο την υγεία σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

μέχρι τώρα τα φάρμακα για την θεραπεία σου (που ενδείκνυται στον θηλασμό) ποιός σου τα χορηγούσε? δηλαδή δεν ήταν ακριβά τότε?

αυτό δεν κατάλαβα! :huh:

επίσης κατά την κύηση που διαρκεί σχεδόν 10 μήνες δεν χρειάστηκες θεραπεία, γιατί? επειδή η κύηση βοηθούσε στην ασθένειά σου?

θέλω να πω ότι αν στους 10 μήνες δεν χρειάστηκες - χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο την υγεία σου - την θεραπεία μήπως μπορείς χωρίς αυτή και για άλλους 6 ή λιγότερους μήνες? (διάρκεια θηλασμού)....πάντα χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο την υγεία σου.....

mesa se aytous tous 10 mhnes allakse o nomos ,nato pw, panw sto ti xorigoune pia apo to ika . :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προφανως η μανουλα πριν μεινει εγκυος μπορει να επαιρνε αλλα φαρμακα τα οποια να μην ειχαν σχεση και αυτα να ειναι ειδικα συμβατα με το θηλασμο .

Να αναφερω κατι σχετικα με ατομα που εχουν ρευματοειδη αθριτιδα :κυκλοφορησαν στην ιταλια μια ενεση η οποια ειναι με μορφη στυλλου οπως ειναι η ινσουλινη για τους διαβηικους και με αυτη την ενεση 2 φορες την εβδομαδα οι ασθενεις δεν υοφερουν και ενα ασθενεια ειναι στο ατχικο σκελος της μπορει καινα μην συνεχιστει να μεινει εκει; τα φαρμακα αυτα ειναι βιολογικα και οι ιταλοι μπορει καιτα παιρνουν σε αντιθεση εδω στην Ελλαδ τα οποια τα θεωρουν ακριβα και δινουν φαρμακα με κορτιζονη και οχι μονο με αποτελεμα να υπαρχει μεγαλο προβλημα και κοιταξτε αδικια και μπορει να δινουν σνταξεις η να προσλαμβανουν ατομα ετσι .

Μανουλα γραψε το αυτο και στο τροκτικο οσο περισοτερο εταση παρει τοσ το καλυτερο καιμαλιστα παρε και στη Ζουγλα στο τριανταφυλλοπολοδωσε εσυ τη δημοσιοτητα που πρεπει καινα σα πως κατι ρε κοριτσια να ειμαστε και εις διπλα της που ειναι οισυμβουλλοι θηασμου καποιος συλλογος; σημερα ειναι η Μανουλα αυριο μεθαυριο καποια αλλη !ναι να το παλεψουμε ολες μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου μολις ρωτησα τον αντρα μου για την περιπτωση σου και μου ειπε πως αν τη θεραπεια τη συνεχιζες καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου και κατα συνεπεια και μετα κατα τον θηλασμο τοτε θα σου επιτρεποταν να θηλασεις..εφοσον εχεις διακοψει την θεραπεια σε ολη την εγκυμοσυνη δεν σου επιτρεπεται ιατρικα να συνεχισεις τη θεραπεια και να θηλασεις..κανει κακο στο μωρο.δεν ξερει περι τινος θεραπειας και χρονιας ασθενειας μιλας αλλα θα σου δωσω το παραδειγμα που εχει ζησει απο κοντα ο αντρας μου παρολο που η ειδικοτητα του δεν αφορα καθαρα την ψυχιατρικη.μια καταθλιπτικη μαμα που παιρνει τα χαπια σε ολη την εγκυμοσυνη μπορει να συνεχισει να παιρνει τα φαρμακα της και κατα τη διαρκεια του θηλασμου και ο λογος ειναι οτι το μωρο εχει ηδη παρει τη δοση του απο την κοιλια της μαμας και δεν το επηρεαζει περαιτερω.δεν ξερω αν σε διαφωτισα..ισως αυτος ειναι ο λογος που συμβαινει αυτο μαλλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα φαρμακα αυτα τα επαιρνα και πριν την εγκυμοσυνη, για το λογο αυτο ακριβως, ηθελα να μεινω εγκυος και ηταν τα μονα που ενδυκενειονταν για την περιπτωση αυτη. Οποιαδηποτε αλλο φαρμακο για την παθηση μου, σε περιπτωση που εμενα εγκυος (και που φυσικα δεν το ξερεις απο την αρχη, το μαθαινεις 5η-6η εβδομαδα) θα εβλαπτε ανεπανορθωτα το εμβρυο. Μου τα εδινε το ΙΚΑ, αλλα παλι με φασαριες και παρατραγουδα...Καβγαδες που εχει ριξει μαζι τους ο καημενος ο μπαμπας μου!!! :angry: Μου τα εδιναν ομως!

Τωρα στην εγκυμοσυνη δεν χρειαζεται να τα παρω, ακριβως για το λογο οτι η ιδια η εγκυμοσυνη με προστατευει απο υποτροπες! Με το που θα γεννησω ομως, ο οργανισμος μενει χωρις την ''προστασια'' αυτη, παθαινει ενα ειδους σοκ και χρειαζεται οπωσδηποτε αντιμετωπιση.

Αναστασια μου, δεν γινοταν να συνεχισω την θεραπεια στην εγκυμοσυνη, αν και ειναι απολυτα ασφαλης και για κυηση και για θηλασμο, για δυο λογους. Πρωτον η εγκυμοσυνη με προστατευει και δευτερον επειδη η εγκυμοσυνη με προστατευει δεν μου χορηγουν τα φαρμακα απο το ΙΚΑ,δεν μου τα δινουν με τιποτα!Μια χαρα εισαι στη Σουηδια, μπορω να ερθω και εγω εκει????

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργκι θα παει αυριο ο μπαμπας μου απο εκει. Την τελευταια φορα καλεσαν μεχρι και την αστυνομια, το πιστευτε??? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εχω σκεφτει και εγω να καταφυγω στα καναλια, δεν παει αλλο, δεν μπορει κανενας και τιποτα να παιζει με την υγεια μου και με το παιδι μου, αλλα σκεφτομαι ετσι θα γινεται απο εδω και περα? Ετσι βρισκει κανεις το δικιο του σε αυτη τη χωρα?

Και παλι θα γινει τιποτα ή τσαμπα η ταλαιπωρια και ειδικα στην κατασταση μου? :woohoo:

Θελω να σηκωθω και να φυγω απο αυτη τη χωρα, ετσι οπως την καταντησαν, να παω σε μια πολιτισμενη και ανθρωπινη, με κανονικο συστημα υγειας και προνοια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου ειλικρινα δεν βρισκω τοτε κανεναν σοβαρο λογο που δεν σου χορηγουν τα φαρμακα!τι απαραδεκτη χωρα ειναι αυτη?και ποιος οριζει τους κανονισμους??δεν εχει κανενας δικαιωμα να σου στερησει κατι τοσο σημαντικο απο τη στιγμη που δεν αντεδεικνυται.. με απογοητευει τραγικα!!

ελα ελα στη Σουηδια,εδω ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενας πρωτος ξαδερφος του αντρα μου ειναι δικηγορος. Θα ζητησουμε την συμβουλη του, αλλα αν ειναι τα πραγματα ετσι οπως μου τα λενε απο το ΙΚΑ, οτι δηλαδη υπαρχει νομος απο υπουργικη αποφαση, δεν νομιζω να μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα δυστυχως... :(:(:(

Αλλα ρε κοριτσια, με πιανει το παραπονο, δεν με φτανει η παθηση μου, εχω και τους μ@λ@κες στο ικα να με ταλαιπωρουν...Πιο πολυ με βασανιζει το ικα, παρα η ιδια η παθηση...ΕΛΕΟΣ πια!!! :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η τραγικη ειρωνια ξερετε ποια ειναι? Οτι το αγχος, η στεναχωρια και η κακη ψυχολογια ειναι οτι χειροτερο για την παθηση αυτη!

Φαυλος κυκλος δηλαδη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου,εσυ κανε τη προσπαθεια σου και ο Θεος βοηθος!δεν θα το παρεις τοσο κατακαρδα αν επηρεαζει την υγεια σου!δεν μπορεις να το αποδεχθεις ελαφρα τη καρδια το καταλαβαινω αλλα δεν θα κανεις κακο απο τη στιγμη που δεν υπαρχει αλλη λυση!μπορω να καταλαβω την "απελπισια" σου γιατι και εγω θελω παρα πολυ να θηλασω και στην ιδεα μονο οτι μπορει να μην τα καταφερω χωρις να υπαρχει ιστορικο υγειας απο πισω,τρεμω και με καταστεναχωρει!αλλα εσυ εχεις και αλλα να σκεφτεις..οποτε προσπαθησε οσο μπορεις και αν δεν γινεται τπτ περαιτερω μη σε παρει εντελως απο κατω!αν οπως λες ειναι αποτελεσμα υπουργικης αποφασης ολο αυτο τι να πω..ευχομαι να πανε ολλα καλα και να αλλαξει εστω και τελευταια στιγμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

Αννουλα μου,εσυ κανε τη προσπαθεια σου και ο Θεος βοηθος!δεν θα το παρεις τοσο κατακαρδα αν επηρεαζει την υγεια σου!δεν μπορεις να το αποδεχθεις ελαφρα τη καρδια το καταλαβαινω αλλα δεν θα κανεις κακο απο τη στιγμη που δεν υπαρχει αλλη λυση!μπορω να καταλαβω την "απελπισια" σου γιατι και εγω θελω παρα πολυ να θηλασω και στην ιδεα μονο οτι μπορει να μην τα καταφερω χωρις να υπαρχει ιστορικο υγειας απο πισω,τρεμω και με καταστεναχωρει!αλλα εσυ εχεις και αλλα να σκεφτεις..οποτε προσπαθησε οσο μπορεις και αν δεν γινεται τπτ περαιτερω μη σε παρει εντελως απο κατω!αν οπως λες ειναι αποτελεσμα υπουργικης αποφασης ολο αυτο τι να πω..ευχομαι να πανε ολλα καλα και να αλλαξει εστω και τελευταια στιγμη..

Αναστασια μου, κοριτσακι μου, ευχαριστω για τα καλα σου λογια, απλα νευριαζω γιατι δεν μου δινεται καν η ευκαιρια να προσπαθησω...Μπορει να μην τα καταφερνα καν ή να μην ηθελα, αλλα το να διακοψω το θηλασμο θα ηταν μια δικη μου αποφαση και τουλαχιστον θα ειχα προσπαθησει και οχι ετσι, να αποφασισουν καποιοι αλλοι για μενα και χωρις καν να δοκιμασω...

Τωρα να αλλαξει κατι, δεν νομιζω, και να αλλαξει δηλαδη παντα θα ειναι προς το χειροτερο, στη χωρα που ζουμε. Καποιοι εχουν αποφασισει να γυρισουν την Ελλαδα 100 χρονια πισω και αυτη ειναι μονο η αρχη...του τελους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις απολυτο δικιο σε οτι και να πεις!!!ξερουμε πως λειτουργει η Ελλαδα μας δυστυχως χωρις αυτο να σημαινει πως το αποδεχομαστε!!!

η διακοπη του θηλασμου η αν θες η αποφαση του να μην θελει μια μελλουσα μανουλα να μην θηλασει ειναι δικαιωμα αποκλειστικα δικο της και οχι του καθε ασχετου που δεν μπορει ισως να καταλαβει ποσο σημαντικος ειναι αυτος για το νινι.ειπες πως δεν επηρεαζουν τα φαρμακα το νινι σου ακομα και αν θηλασεις ετσι δεν ειναι?αν σου εγραφαν τα χαπια το ικα και θηλαζες ταυτοχρονα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζήτα και την συμβουλή του δικηγόρου και ίσως αυτός να μπορέσει να ψάξει αν όντως υπάρχει υπουργική απόφαση, που το βρίσκω λίγο απίθανο!!!!, γιατί καμμιά φορά οι υπάλληλοι βαριούνται να ψάξουν, να βρουν έστω και ένα "παραθυράκι", που να βηθά κάποιον και βρίσκουν την εύκολη λύση!!!!

εγώ σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην όλη προσπάθεια και φυσικά με το καλό το μωράκι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σου ευχομαι Αννουλα μου να πανε ολα καλα και να επιτευφχθει ο στοχος σου!!!! χρειασζεται να ξερουν οτι θα θηλασεις?εφοσον δεν ειναι επικινδυνο για το νινι σου μην τους λες οτι θα θηλασεις και ας σου γραψουν τα φαρμακα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!

ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!

ΑΝ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ!

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ....ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ ΗΜΟΥΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΤΥΧΕΣ...

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΓΑΛΑ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ....

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ.....ΤΕΣΠΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...