Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΥΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2010!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

marygeo έγραψε:

Σήμερα μου ήρθε και το Swing. Να ρωτήσω αυτές που το χρησιμοποιούν καιρό, τα πλαστικά μέρη (μπιμπερό, σωληνάκι, χοάνη) τα αποστειρώνετε πριν από κάθε άντληση; Είναι ασφαλή για τον αποστειρωτή ή θα χαλάσουν; Λέω το απόγευμα να κάνω δοκιμή.

Ναι μπορείς και πρέπει να τα αποστειρώσεις πέρα από το σωληνάκι... Δεν παθαίνουν τίποτα... Μην σε ανησυχεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 384
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ ΧΤΕΣ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΧΕΙ ΑΦΡΑΤΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ 2560 ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 3900!!!!! ΚΑΙ 53,5 ΠΟΝΤΟΙ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΦΙΛΗΣΕΙΣ!!!!! ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ :P:P:P

ΣΤΙΣ 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ :huh:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σέβη, νομίζω ότι τα μωράκια μας σε λίγο (αφού 40ντίσουν) νομίζω ότι μπορούν πια να πάνε μια μικρή εκδρομούλα.Αν εχεις όλα τα απαραίτητα μαζί σου…γιατί όχι?Αλλωστε τόσο μικρούλια που είναι τα δικά μας ,τι έχουν ανάγκη τα καημενα?Τα φορμάκια τους, τις πάνες τους και…τα μεμε της μαμάς!!!Εμείς δεν θα πάμε κάπου φέτος γιατί δεν έχει άλλη άδεια για καλοκαίρι ο άντρας μου.Ισως κανένα σαββατοκύριακο , αλλά κάπου κοντά στην Αθήνα…Μίκα, στην θέση σου θα είχα φύγει ηδη!!! :) Οσο για τον καφε…ακόμα δεν έχω φτιάξει δικό μου(πίνω αυτό που μένει στο ποτήρι του αντρα μου)αλλά δεν θα αντέξω για πολύ.Νομίζω θα τον πίνω την ωρα που θηλαζει γιατι κάπου διαβασα ότι περνάει στο οργανισμό στο 2ωρο.

Με τα ωράρια μου δίνεις λιγο θάρρος, αλλά μάλλον είναι και στο μωράκι.Ο δικός μου προς το παρον κάνει μαραθώνια γέυματα(μπορει και μια ωρα και κάτι,ποτέ λιγότερο από 25 λεπτά!) και αρκετα συχνά.Επίσης θέλει να είναι ξύπνιος περισσότερες ώρες και δυστυχως δεν ξεχωρίζει μερα με νυχτα.Αυτό σημαίνει ότι αν δεν εχει όρεξη να κοιμηθεί και είναι βραδυνη ώρα, με το που καταλάβει ότι είναι μόνος ξεσηκώνει τον κόσμο μέχρι να τον πάρουμε αγκαλιά!Δράμα!Χθές κοιμήθηκα ένα 2ωρο-συνολικά.

Το αστερακι ακόμα δεν το έλαβα.Μου είπαν Πέμπτη με Παρασκευή και ανυπομονώ!!!Είναι εύκολο??Ελπίζω να το βολευτώ κι εγω.Υπολογίζω σε αυτό για να θηλάζω έξω στις βολτες μας!

Χαρα, το θέμα με τις θηλές είναι πονεμένο.Θέλει υπομονή και να σιγουρευόμαστε για την καλή θέση του μωρού.Βρε,συ….ο μπέμπης σου πήρε πολύ καλό βάρος!!!Εμένα τις τελευταίες 2 εβδομάδες παίρνει 210-220 γραμ. και νομιζω είναι καλά για αποκλειστικό θηλασμό.Ειμαστε τώρα 3650.Η παιδίατρος είπε να μην πάρω ζυγαριά για να μην αγχώνομαι,αλλά θέλω να ξέρω πως πάει

Marygeo, και εσας πολύ καλό το βάρος.Ελπίζω όταν σαραντησουμε να είμαστε και εμείς τοσο καλά!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 δοκιμασε να θηλασεις ξαπλωτη. εμενα με βοηθαει πολυ, γιατι μπορω και κοιμαμαι περισσοτερο και αποκοιμιεται και η μικρη διπλα μου, οποτε οταν την παμε στο κρεβατι της δεν ξυπναει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΣΑΡΑΝΤΙΣΑΜΕ ΕΓΩ Κ Η ΣΟΦΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ 4930 Κ 56,5 ΠΟΝΝΤΟΥΣ!!!!!ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΑΝΕ!!!!!!ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΑΡΤΗΝ Κ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΘΕΣ!ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ. Κ Μ ΕΔΩΣΕ Κ ΜΙΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΤΗΣ FREZYDERM GIA TA SPIUOYRAKIA Κ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Κ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια!

Μόλις λάβαμε το ring sling μας και είναι πολυ όμορφο.Μετάνιωσα βέβαια που δεν πήρα κανένα πιο έντονο χρωματάκι.Το καμηλό που πηρα είναι αρκετά μουντό τελικά (με παρέσυρε η Αντζελίνα που είχε τέτοιο χρωμα :laugh: :laugh: )

Εχω ένα θεματάκι με τον θηλασμό και ψάχνομαι.Ενώ ποτέ μέχρι τώρα δεν "έτρεχε" το στήθος (παρα μόνο μια φορά που είχε παρακοιμηθει το βράδυ και δεν είχε θηλάσει) χθές άρχισα να έχω διαρροή και από τα δύο και σήμερα πάλι το ίδιο(και δεν θέλω καθόλου τα επιθέματα καλοκαιριάτικα).Επίσης σήμερα ο μικρός έκανε πρασινωπά κακάκια.Κάτι άλλο είναι οτι οι "κενώσεις" του είναι θορυβώδεις(αλλά αυτό συνέβαινε πάντα!).Κάπου διάβασα ορι όλα αυτά μπορεί να οφείλονται σε υπερπαραγωγή.Αραγε να ισχύει?Ξέρετε κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελινάκι μου κι εμένα τυχαίνουν μέρες που έχω διαρροή.. κάποιες φορές μόνο από το ένα... κάποιες και από τα δυο... τι να κάνεις; Όσο για τα επιθέματα... δυστυχώς είναι αναγκαίο κακό!!!

Όσον αφορά τις κενώσεις του μικρούλι σου... το πρασινωπό έχει να κάνει με τις τροφές που τρως εσύ... το είχα ρωτήσει στον δικό μας τον παιδίατρο αυτό.... τώρα για τον θόρυβο... κι εμάς έτσι είναι ;) ! Μην ανησυχείς...

Έχω διαλυθεί κορίτσια από τη ζέστη.. τι είναι αυτό το πράγμα;; Άντε υπομονή!!!

Σέβη ποιος σε πιάνει τώρα με τις βόλτες... μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια σημερα σαραντησαμε και εμεις πηγαμε πηραμε τις ευχουλες μας και το απογευμα παμε βολτουλα στη γιαγια μας οπου θα κανουμε και τα γεννεθλια του Δημητρη μας που κλεινει σημερα τα 3!!!!!!

εχω τωρα 2 μερες που θηλαζω αποκλειστικα επιτελους και ειμαι πολυ ικανοποιημενη, με το συμπληρωμα το παιδακι μου εσκαζε και δε μπορουσε να το χωνεψει με αποτελεσμα να ρευεται συνεχεια να κανει πολλες γουλιτσες και να εχει γκρινια!! ετσι τωρα μονο μαμα!!!!

τωρα για τα επιθεματα χρειαζονται οπωςδηποτε, εγω τα κανω μουσκεμα ειδικα το βραδυ, καπου διαβασα και για σουτιεν θηλασμου που δε χρειαζεται επιθεμα αλλα δεν ειμαι σιγουρη!

Ξανθιπη μου τι εγχειρηση θα κανετε; τι παθατε βρε παιδι μου; ευχομαο ολα να ειναι περαστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, να χαίρεσε τα αγοράκια σου και να περάσετε όμορφα σήμερα!!

Ανυπομονώ και εγώ να 40ντίσουμε για να πάμε καμια βολτούλα.Αν και με τους θηλασμούς μας που είναι ακομα άστατοι και μαραθώνιοι ,δεν ξέρω πόσο εύκολες θα είναι οι βόλτες μας.Ελπίζω σε λίγο που θα έχει "εδραιωθεί" ο θηλασμός (όπως λένε οι γνώστες) να θηλάζουμε λίγο πιο γρήγορα.

Χθες κάναμε τον πρώτο μας θηλασμό...στο αυτοκίνητο(είχα πάει στον γυναικολόγο μου για έλεγχο και στον γυρισμό πεινάσαμε!).Εντάξει, δεν το λές ακριβως "δημόσιο" θηλασμό, αλλά ήταν μια αρχή.Είμαι αποφασισμένη ο θηλασμός να μην σταθει εμπόδιο στις εξόδους μας.Μόνο η διάρκεια με προβληματίζει.Ακόμα θηλάζουμε από 25΄ εως και μιάμιση ώρα!!!!

Ελπίζω οταν αρχίζουμε τις βόλτες να αποσπάται και η προσοχή του και να ασχολείται και με άλλα πράγματα γιατί προς το παρόν βλέπει μπροστά του μόνο...μεμε!!! :S:lol:

Πάω να ξαπλώσω τωρα(οτι προλάβω) μιας και κοιμήθηκε και ο μικρούλης. :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα κι εγω μια απο τα ιδια Και οι δυο θηλες κομματια με αφορητους πονους οταν αρχιζει καθε θηλασμος Ουρλιαζω τοσο δυνατα απο τους πονους

Και εγω αρχισα συμπληρωμα γιατι ειχα αρχισει να βλεπω το μωρο με μισο ματι απο τον πονο.. Εχω απογοητευτει που ολα πηγαν κατα διαολου με το θηλασμο Ολες οι μαιες του μαιευτηριου ελεγαν οτι με πιανει σωστα στη θηλη..η μια βεβαια θηλη ειναι επιπεδη αλλα τα καταφεραμε ωσπου εδω και 5 μρες οι πονοι γιναν αφορητοι και στις 2 Ουτε η pourelan ουτε το γαλα μου και ας ειμαι ολη μερα με τα βυζια εξω ..αποτελεσμα μηδεν. Απο εχθες το βραδυ αρχισε και η ημικρανια Εντωμεταξυ η μπεμπα τρωει πολυ λαιμαργα και απο το στηθος και το συμπληρωμα

Εσας ο περιγυρος σεβεται το σαραντισμο; Εμας μας εχουν pidiksei στις επισκεψεις Τους εχω βεβαια στο ενα μετρο Αλλα καποιοι θελουν να την παρουν κι αγκαλια :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες μου!!!

Μαρία μου θα κάνουμε εγχείριση συγγενή καταρράκτη! Είχε γίνει "διάγνωση" προγεννετικά η οποία δυστυχώς επιβεβαιώθηκε με τη γέννηση :( ! Μέσα στον Αύγουστο λοιπόν θα πρέπει να γίνει αφαίρεση των φακών και μετά για αρκετό διάστημα (χρόνια....) να του βάζουμε φακούς επαφής... και κάποια στιγμή που θα κριθεί κατάλληλη να βάλουμε ενδοφακούς για μόνιμα... έχουμε μέλλον μπροστά μας.... ελπίζω απλά και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!

Να χαίρεσαι τον Δημητράκη σου και ότι επιθυεμείτε!!! Υγεία πάνω απ' όλα!!!

Ελινάκι έτσι μπράβο.. με επιμονή θα τα καταφέρεις... που θα πάει;; Θα στρώσει και το πρόγραμμά σας!

Apis κουράγιο με τις θηλές! Δεν μπορώ να καταλάβω για τι πόνο μιλάμε.. αλλά φαντάζομαι είναι αφόρητος! Κουράγιο και ελπίζω όλα να πάνε καλά! Όσο για τις επισκέψεις... δεν μπορώ να πω ότι είχαμε πολλές... πάντως όπως και να' χει αποφεύγαμε τις αγκαλιές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λινα, σχετικά με το σαράντισμα…όλοι στην αρχή (όταν γέννησα) φαινόντουσαν ότι το καταλάβαιναν από μόνοι τους.Ευχόντουσαν για τα γεννητούρια και έλεγαν «θα τα πούμε από κοντά, να περάσουν οι μέρες πρώτα..!».Όλοι λες και ήταν συννενοημένοι!!Ελεγα και εγώ «τι καλά που όλοι σκέφτονται λογικά και σέβονται κάποια πράγματα».Λοιπόν όλοι με έπαιρναν μετά από λίγες μέρες τηλ και ήθελαν να έρθουν από το σπίτι!! :angry::angry::angry: Από κάτι θειάδες 80 χρονών μέχρι και φίλοι μου που από αυτούς περίμενα κάτι παραπάνω.Τελικά πότε αναγκάστηκα να γίνω η κακιά και να το ξεκόψω, πότε τα έριχνα στην παιδίατρο.Τώρα που έχει περάσει λίγο ο καιρός(κοντεύουμε μήνα) νιώθω λίγο πιο σίγουρη και αν 1-2 φίλοι μου έλεγαν ίσως να μην αρνιόμουν, αλλά εξακολουθώ να μην θέλω ακόμα ορδές γνωστών να πλακώσουν πάνω από το κεφάλι του.

Όσο για τις θηλές, με πονάνε ακόμα.Περίμενα ως τωρα ότι θα είχαν συνέλθει, αλλά….Πληγές έκανα μια δυό φορές αλλά το ξεπέρασα.Πονάει όμως πολύ ακόμα – ειδικά όταν πρωτοπιάνει για να φάει…

Κορίτσια ,πιπίλα έχετε δώσει? Θα δώσετε?Από πότε? Λεει ο άντρας μου μήπως του δίνουμε το βράδυ να κοιμάται πιο ήσυχος.Εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς ακόμα και για να είμαι ειλικρινης θα ήθελα να μην δώσω πιπίλα γενικά!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια

εμεις μετα απο ενα μαραθωνιο 24ωρο με πονακια κ ζεστη κ αυπνιε χθες κοιμηθηκαμε καλα στη 1 κ ξυπνησαμε στις 6 το πρωι πολυ κουραση αλλα τωρα ειμαι καλα

40 μερες ειχα καποιες επισκεψεις αλλα για λιγη ωρα την ειχα στο δωματιο της κ την εβλεπαν απο νακρια κουραζομου ν ακομα κ φιλοι ν ηταν ειναι στιγμες που θες να εισαι μονο μ το μωρο κ να ηρεμεις τωρα ενταξει ειμαι αλλα απο εδω κ περα δεν μπορεις ν αρνηθεις

οσο γ πιπιλα ουτε εγω θελω ουτε κ η μπεμπα αναγουλιαζει αλλα ελα π τρωει τα χερια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!

apis madrid ειναι απο τους πολυωωωρους θηλασμους υπομονη θελει κ φροντιδα κ πως την πιανει το μωρο την θηλη

Ξανθιππη μ να εχεις δυναμη κ ολα θα πανε καλα θα ταλαιπωρηθειτε λιγο αλλα για το νινι αξιζει τον κοπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Εσας ο περιγυρος σεβεται το σαραντισμο; Εμας μας εχουν pidiksei στις επισκεψεις Τους εχω βεβαια στο ενα μετρο Αλλα καποιοι θελουν να την παρουν κι αγκαλια :S

Κι εμάς μία από τα ίδια. Αναγκάστηκα βέβαια να βρίσκω δικαιολογίες.

Το χειρότερο βέβαια ήταν στο μαιευτήριο! Το πρώτο απόγευμα αμέσως μετά την καισαρική και την επόμενη μέρα έγινε παρέλαση επισκέψεων! Εγώ να μην έχω σηκωθεί ακόμη από το κρεβάτι (ξέρετε ορό, καθετήρα κ.λ.π.) και στο δωμάτιο να υπάρχουν 10 άτομα που κάθονταν πάνω από μία ώρα επίσκεψη! :S Δεν λέω χάρηκαν με τη γέννηση του μπέμπη αλλά κι εμείς δεν είχαμε ακόμη συνέλθει. Το μωρό να κλαίει να θέλω να θηλάσω και να μην βγαίνει κανείς έξω. Αναγκάστηκα να γίνω η κακιά και να διώχνω. :angry: Ο δε κουμπάρος μου και μελλοντικός νονός του μωρού (δεν λέω τρελάθηκε από τη χαρά του!) αλλά δεν τηρούσε ούτε τις ώρες του επισκεπτηρίου. Μου ερχόταν με την αδερφή του 2 ή 3 το μεσημέρι που ήθελα λίγο να κοιμηθώ πριν πλακώσουν οι απογευματινές επισκέψεις. Τι να πεις; :S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΠΗΓΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ? ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΕΧΩ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΣΩ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙ ΚΟΤΣΙΔΑ. ΣΑΝ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ.. :woohoo: :woohoo: :woohoo: ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΤΗΡΟΥΜΕ." ΛΕΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΜΑΣ ΜΗΝ ΕΡΘΕΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ" ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ...2 ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΧΑ ΟΛΕΣ Κ ΟΛΕΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ!ΦΙΛΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Σήμερα...αμάρτησα!! Εφτιαξα φραπέ :blush: .Πολύ νερουλό και με γάλα,βέβαια!Το πόσο τον ευχαριστίθηκα (αν και νερομπλούμ!).Αφού ακόμα τον έχω και τον βασανίζω (από τις 9 και κάτι).Οταν πάει στην μέση πάω και βάζω παγάκια!!!Εχει γίνει νερό πια!! :laugh: :laugh:

Εμάς ευτυχώς στο μαιευτήριο (στο ΓΑΙΑ) ήταν πολύ αυστηροι με τις επισκέψεις.Οταν τελείωνε η ώρα τους έβγαζαν όλους έξω -ακόμα και τους παππούδες-και ποτέ δεν έφερναν τα μωρά την ώρα του επισκετηρίου.Ετσι δεν αναγκάστηκα να γίνω κακιά.Αλλά στο σπίτι ...το είπα σε όλους ξεκάθαρα.Μετά τις 40 μέρες επισκέψεις στο σπίτι!!!

Το δωμάτιο του μωρού ακόμα το φτιάχνουμε (!) καθώς το μωρό κοιμάται ακόμα σε καλαθούνα στο δικό μας, και σήμερα βάλαμε κουρτινούλες.Κορίτσια είναι τόοοοοοσο όμορφο!!!Σκέφτομαι να βάλω καμια φωτό αλλά λείπει η κούνια και θα φαίνεται μισό.Την κούνια την έχω και αυτή στο δωμάτιο μας, καθώς υπολόγιζα οτι θα τον έβαζα κατευθείαν εκεί ,αλλά με το άστατο πρόγραμμα του ύπνου η καλαθούνα βόλεψε(αφήστε που όταν αρχίζει την γκρίνια κουνάμε λίγο την καλαθούνα με την βάση της και ηρεμεί).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ. ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ. ΟΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ - ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΠΙΠΙΛΑ ΔΩΣΑΜΕ ΑΠΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερούδια και από εμάς!!!

Πως τα πάτε;; Κούραση διαβάζω και θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

Εμείς χθες το βράδυ με τη ζέστη σχεδόν δεν φάγαμε... με το που τον έβαζα στο στήθος κοιμόταν η ψυχούλα μου.... τι τον σκάλιζα στο αυτάκι... τι τον σκάλιζα στην πατουσίτσα.... τι με μωρομάντηλο... τίποτα! Πίεση από εμένα πίεση από τον μπαμπά του... κάτι κάναμε... Αποσυντονίζονται τα καημενούλια μωρέ...

Κατά τ' άλλα τίποτα... λίγα πονάκια έχουμε ευτυχώς!!!

Όσο για την πιπίλα... εμείς του δίνουμε όταν γκρινιάζει μόνο... όταν πεινάει δηλαδή και βάζει τους αντίχειρες στο στοματάκι του... προτιμώ να δίνω την πιπίλα... γιατί η πιπίλα κόβεται κάποια στιγμή... το δάχτυλο όμως;;;

Καλό ξημέρωμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια! Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες και εσεις να χαιρεστε τα μωρακια σας!!

xanthippi μου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα με την εγχειρηση και ο θεουλης να φυλαει το αγγελουδακι σου και να σας δινει δυναμη! πραγματικα τωρα πονεσε η ψυχη μου... να το κανεις μια μεγαλη και σφιχτη αγκαλιτσα απο μενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια....βοήθεια!!!!

Ο μπέμπης από τις 9:20 θηλάζει συνέχεια με ένα διαλειμμα 1,5 ώρας!!!!Τι είναι κι αυτό σήμερα??? :S

Ο κω..ς μου εγινε ένα με τον καναπέ, είμαι με ενα ποτήρι νερό παρέα!Τι επαθε???

Προσπαθώ να τον ξεκολλήσω όταν αποκοιμιέται και ξυπνάει μέσα στα πρωτα λεπτά που τον βάζω στο ρηλάξ!!!Ελπίζω τουλάχιστον το βραδυ να κοιμηθεί... (ουτε να πληκτρολογίσω δεν μπορω με το ένα χέρι!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια απο τα ιδια ελινακι απο το πρωι!!!μκε διαλειμμα το μεσημερι 3 ωρες!υποθετω απο την πολυ ζεστηη συμβαινει αυτο διψανε μωρε ας ειναι καλα απο κολικους κ ας τρωνε!!!!εκοψα το γαλα εδω κ 2 μερες κ δεν την πιανει τοσο πονακι!πηγαμε κ την βολτα μας εχθες παραθαλασσια κοιμοτανε 4 ωρες μεχρι να γυρισουμε δεν καταλαβαμεε οτι εχουμε μωρρο!!!!!!!!!!!κ σημερα πηγαμε βολτιτσα με το αμαξι στην αλλη την γιαγια οι δυο μμασ κ καναμε μια μεγαλη βολτα με το καροτσι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο 'μένα γλυκές καλοκαιρινές μανούλες!!!!!!!!!!!!

Δεν μπαίνω συχνά πλέον και μόλις είδα το καινούριο θέμα,καλορίζικο!!!!!!!!

Ο μπέμπης μας γεννήθηκε στις 16/6/2010,δεν πιστέυω πότε πέρασε ο καιρός και είναι ενός μηνός και 2 ημερών ήδη!!!!!!!!!! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα ψυχουλάκια μου!!!!!!!!!!!!

Εμένα ο μπέμπης μου τρώει και μητρικό και μπουκαλάκι,μιας και μου το συστήσαν για καλύτερα μιας και γεννήθηκε λίγο πρόωρα και είναι πολύ φαγανό μωράκι,φτού φτού!!!!!!!!!!! Την πιπίλα την απεχθάνεται μέχρι που αναγουλιάζει!!!!!!!!!!!! Είχαμε περιπέτειες με κολικούς αλλά ηρέμησε λίγο με κάτι σταγόνες που μας έδωσε η παιδίατρός μας!!!!!!!!!! Βέβαια εξακολουθέι να τους έχει και μάλλιστα τους είχε σε πολύ βαρειά μορφή και η παιδίατρος είπαι αυτό συμβαίνει επειδή τρώει παραπάνω απο όσο αντέχει το στομάχι του!!!!!!!!!!!!!! Μας είπαι ότι το κάνει αυτό γιατί δείχνει πως θα πάρει μεγάλη ανάπτυξή!!!!!!!!!! :blink::blink:

Εγω με την λοχεία πάω λίγο καλύτερα γιατί η καισαρική με τσάκισε στους πόνους δεν ξέρω πως ήταν για άλλες κοπέλες,αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ και τώρα έχω και περιπέτεια με το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού μου που επειδή μπήκε νύχι μέσα το άνοιξα και το έκοψα το νύχι αλλά έγινε χειρότερα και τελικά παίρνω αντιβίωση εν γνώση βέβαια της παιδιάτρου!!!!!!!!! Χώρια τα παυσίπονα που παίρνω για τους πόνους ωστε να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μωρό!!!!!!!!!! Έρχετε η μάνα μου και με βοηθάει λίγο και μαγειρεύει όσο δουλεύει ο άντρας μου και φεύγει όταν έρθει ο άντρας μου σπίτι!!!!!!!!!!!! Δεν είναι και η καλύτερή μου με την μάνα μου πάνω απο το κεφάλι μου και τσακωνώμαστε άπειρες φορές,λίγο οι ορμόνες,λίγο η υπερβολή της μάνας μου,καταλαβαίνετε..... Περιμένω πως και πως να σαραντίσουμε και να πάω βόλτα,έχω να πάω βόλτα 10 μήνες!!!!!!!!!!!!!!!

Εύχομαι τα μωράκια μας να είναι πάντα καλά και η Παναγία να τα προστατεύει!!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ !!!!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΚΛΑΜΑ, ΤΑΙΣΜΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ Η ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΠΤΩΜΑ...ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ Η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΙΣ...Σ ΜΟΥ. ΠΗΓΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΙΔΡΩΜΕΝΗ , ΡΙΣΚΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ. ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟΝ ΥΠΝΑΚΟ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩΣΕ ΡΕΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΝΗ Ο ΜΠΑΜΠΑΚΑΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!! :):):):)

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΑΡΑΝΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!!!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΕΒΑΨΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΜΟΥ, ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕΤΑ. :)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΞΑΝΠΙΠΠΗ Η ΠΙΠΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΟΜΩΣ... :woohoo: ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ..ΕΒΑΖΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΕΧΡΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ 15 ΟΧΙ 5 , ΧΙ, ΧΙ! ΟΠΟΤΕ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΠΙΛΑ ΜΗ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΖΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟΜΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΔΕ ΤΗ ΠΑΛΕΥΩ

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλίτσες!

Περάσαμε μια μαρτυρική νυχτα!Οσο ανήσυχος ήταν στην διάρκεια της ημέρας.... άλλο τόσο ήταν και την νύχτα!Ηθελε να θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!Αφού τον εβαζα πότε εδω πότε εκεί κι αναρωτιόμουν αν εχει μείνει σταγόνα γάλα!!Τι βόλτες μέσα στο σπίτι τον πήγαινε ο αντρας μου...τίποτα!Με το που τον βάζαμε να κοιμηθεί μετα από λίγο πλάνταζε!με τα πολλά κοιμηθήκαμε στις 4:30!!!! :S:S:unsure:

Πως σηκώθηκε ο μπαμπάς μας να πάει δουλειά, ούτε που ξέρω!!!!!!!

ΑνναΜαρια, περιπετειούλες είχατε,ε?Αρκεί που είναι καλά ο μπεμπάκος σας.Κολικοι,νύχια,πόνοι καισαρικης θα φυγουν!Γεννησα με φυσιολογικό οπότε δεν μπορω να σου πω για τους πόνους της καισαρικής, αλλά από φίλες μου τα έχω δει όλα.Οι περισσότερες η αλήθεια είναι οτι πονάνε αρκετες μέρες και μετα για αρκετό καιρό λένε οτι είναι το σημείο μουδιασμένο.Μια άλλα φίλη,πάλι, που γέννησε πριν 2 μήνες συνήλθε πολύ γρηγορα.Μου εκανε εντυπωση που την είδα την 2η μερα και ήταν πολύ καλα!Υπομονη κοριτσάκι,θα περάσει. :):):):)

Μικα, εμένα εχει αρχίσει να με πονάει η "ουρά" μου- το κόκκαλο!Θα με ξεκάνει ο μπέμπης!Τα δυο τελευταία βράδια με την ζεστη το αφήνω και κοιμάται μονο με την πάνα.

Κορίτσια, στον σαραντισμό πάμε κατευθείαν ή πρεπει να μιλήσουμε από πριν με τον παπα?Δεν εχω ιδέα.Η αλήθεια είναι οτι δεν εχουμε ακόμα αποφασίσει αν θα πάμε για την ευχή.Δεν τα πολυπιστεύουμε αυτά.Ισως πάμε απλα να αναψουμε ένα κεράκι...Απ την άλλη...θα μας σκοτώσει η πεθερά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες!!!

Μαραθώνιοι θηλασμοί διαβάζω... υπομονή.... όσο για την πλάτη κι εμένα με πονάει... δεν είναι μόνο ο θηλασμός... εμένα πιο πολύ με πονάει μετά που πρέπει να ρευτεί... μάλλον κάθομαι λιγάκι στραβά.. τι να κάνεις;;

Μαρία μου σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου! Εύχομαι κι εγώ όλα να πάνε καλά!! Του έκανα και την αγκαλίτσα σου :):P !!

ΆνναΜαρία υπομονή κοριτσάκι μου! Αφού ο μικρός σου είναι καλά.. αυτό έχει σημασία!

Ελινάκι κουράγιο.... δεν έχω τι άλλο να πω...

Σέβη μου μια χαρά είστε με τις βολτίτσες σας... πολύ όμορφα!!!

Μίκα μου επιμένω στο ότι η πιπίλα κόβεται αλλά το δάχτυλο όχι και είσαι ένα λαμπρό παράδειγμα αυτού!!

Εμείς σαραντίζουμε την Πέμπτη ή την Παρασκευή... δεν ξέρω ακριβώς... Μετά θα μπορούμε να καθόμαστε έξω και πιο αργά...μέχρι τώρα καθόμασταν μέχρι να δύσει ο ήλιος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...