Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΥΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2010!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια :)

Εγω πηρα σλινκ κ με βολευει πολυ κ στο να θηλαζω..κριμα να μην το ειχα παρει απο την πρωτη μου κορη θα ηταν πιο ευκολο με τον θηλασμο.

οσο για το μαρσιπο τον οποιο τον ελιωσα στην πρωτη μου,δεν την εβαλα

απο την αρχη παρολο που λεει απο 0μηνων,περιμενα μεχρι να κρατησει καπως το κεφαλακι.

Χαρα,τελικα εγω εχω κυστητιδα(εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα

με την ουρολοιμωξη) κ παιρνω αντιβιωση ανα 12ωρο μισο χαπι κ δεν χρειαστηκε να σταματσω τον θηλασμο.

Ειμαι σιγουρη οτι θα το πιασει το στηθος σου παλι,μην ανησυχεις!!

:kiss::kiss: κ καλους υπνους!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 384
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καλημερουδια!!!!!!!!! κοριτσια σημερα θα γεννησει η φιλη μου γινεται επειδη ειμαι κ γω λεχωνα να παω να τη δω?????????? για πειτε γνωριζετε κατι? :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίκα, γιατί να μην κάνει???Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.... :huh:

marygeo (και όποια κοπέλα έχει πάρει θήλαστρο), τι θήλαστρο έχεις αγοράσει??Σε έχει βολέψει?Κάποια στιγμή, δεν θα το αποφύγουμε...

Λέω να τσιμπήσω και εγώ ένα sling για καλοκαιρινές βόλτες και δημόσιους θηλασμούς!!!!

Κορίτσια, χθες βράδυ ο μπέμπης κοιμήθηκε από τις 12:30 μέχρι τις 5:00!!Καλοκοιμηθήκαμε!!Βέβαια δεν το παίρνω σαν δεδομένο, αλλά...είναι αισιόδοξο σημάδι.Αφήστε που έχει αρχίσει και μένει την ημέρα ξύπνιος παραπάνω και κάθετε χωρις να κλαψουρίζει χαζεύοντας γυρω-γυρω.Μωρε....τα παιδάκια μας μεγαλώνουν!!! :kiss:

Αλλο ήθελα να γράψω....έκανε λοιπόν να θηλάσει 5 ώρες και μάλιστα είχε θηλάσει από το ένα στήθος μόνο.Από το δεξί λοιπόν είχαμε να θηλάσουμε κοντά 7 ώρες.Πέφτω λοιπόν να κοιμηθώ-έπεσα και από την δεξια πλευρά- και το πρωί που ξύπνησα γινόταν χαμός!!!Διαρροή!!Χάλια το νυχτικό και το σεντόνι ,μην σας πω και το στρώμα!!!Μέχρι σήμερα δεν είχα πάθει κάτι τέτοιο.Σκεφτείτε οτι δεν είχα χρησιμοποιήσει ουτε τα επιθέματα.Και ερωτώ.....Τι θα γίνει όταν τα ωραρια στρώσουν και τα μωράκια θηλάζουν πιο συχνά την ημέρα και κοιμούνται περισσότερο την νύχτα??Είναι χαζή η απορία μου?Θα πρηζόμαστε το βράδυ και θα ξεφουσκώνουμε την ημέρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!ΕΜΕΙΣ ΧΑΛΑΣΑΜΕ ΤΟ 5ΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΟΝΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΣΤΡΩΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΗΤΑΝ ΞΥΠΝΙΑ 1 2ΩΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΝΟΥΣΕ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΙΖΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΤΡΕΧΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΣΤΗΘΟΣ ΕΔΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Ο ΓΑΛΟΥΧΙΣΜΟΣ!ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ!ΤΟ ΕΠΙΘΕΜΑ ΕΛΙΝΑΚΙ ΖΥΓΙΖΕ 1 ΚΙΛΟ ΑΣΕ ΜΟΥΣΚΕΜΑ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ!!!!!!! ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ, ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΛΑ? ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΤΑ ΒΓΑΛΑΤΕ ΕΞΩ ΕΝΝΟΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ? ΒΑΖΕΤΕ AIRCODITION? ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΟΝΟ , ΟΧΙ 2 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΡΕΥΜΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΦΟΥΛ ΖΕΣΤΗ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ? ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ? :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera filenada twra koimatai seri mono to vradi mas xorepse emena k tin nona tis 4-6.30 !!!!koimotan oli tin mera kai oli tin nixta sxedon omws!efyge i nona meiname mones pali!

oso gia to klimatistiko oute sto spiti kanei oute sto amaxi!

emeis vgikame mono gia giatro kai skeftomaste na valoume ventouzes sta plaina parathira na min tin xtypaei o ilios kai zestasinetai toiulaxiston1

simera thelw na pw ton antra m na pame volta etsi mexri tin paralia me to amaxi na doume tin thalassa alla to skeftomai!!!!min tin xalasoume pali to programma tis panw pou estrwse1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

marygeo (και όποια κοπέλα έχει πάρει θήλαστρο), τι θήλαστρο έχεις αγοράσει??Σε έχει βολέψει?Κάποια στιγμή, δεν θα το αποφύγουμε...

Εγώ παρήγγειλα το Swing της Medela από online φαρμακείο επειδή το είχε πολύ φτηνότερα, αλλά δεν μου το έχουν στείλει ακόμη. Όταν το δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις.

Για το sling κι εγώ το σκέφτηκα να πάρω αλλά δεν ξέρω αν θα με βολέψει. Ένας μάρσιπος της Chicco που μας έκαναν δώρο τον άλλαξα τελικά γιατί όταν το δοκίμασα μου φάνηκε πολύ άβολος με το βάρος μπροστά και κυρίως δύσκολο να βάλεις και να βγάλεις το μωρό γρήγορα. Έπειτα εμένα με δυσκολεύει και το γεγονός ότι δεν βρήκα μπλούζες που να βολεύουν στο θηλασμό. Δοκίμασα κάποιες με κουμπάκια, έκανα μία ώρα να τις ξεκουμπώσω, τις απλές αναγκάζομαι να τις σηκώνω από κάτω και γενικά εκνευρίστηκα! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Πέφτω λοιπόν να κοιμηθώ-έπεσα και από την δεξια πλευρά- και το πρωί που ξύπνησα γινόταν χαμός!!!Διαρροή!!Χάλια το νυχτικό και το σεντόνι ,μην σας πω και το στρώμα!!!Μέχρι σήμερα δεν είχα πάθει κάτι τέτοιο.Σκεφτείτε οτι δεν είχα χρησιμοποιήσει ουτε τα επιθέματα

Τα ίδια είχα πάθει κι εγώ τις πρώτες μέρες και τελικά πήγα και πήρα σουτιέν θηλασμού ύπνου από τα mothercare και τα φοράω όλη μέρα και στον ύπνο με επιθέματα από μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα μανουλίτσες!!

Εμείς ευτυχώς το πρόγραμμά μας μπορώ να το πω καλό... την ημέρα κοιμόμαστε 3ωρα και το βράδυ 4ωρα... με λίγα πονάκια μετά το φαγητό αν έχει φάει λαίμαργα... φτου φτου να μην τον ματιάσω όλα καλά!!

Όσο για το κλιματιστικό.. εγώ ξέρω ότι επιτρέπεται... εμείς και φεύγοντας από την κλινική το βάλαμε... απλά όχι εννοείται πολύ δυνατά και με την καμπίνα του αυτοκινήτου ανοιχτή για να ανανεώνεται ο αέρας... το ίδιο και για το σπίτι, απλά με μια πόρτα ανοιχτή... είναι προτιμότερο έχω διαβάσει (και με βάσει λεγόμενα παιδιάτρων) το aircondition παρά το παιδί να ζεσταίνεται ή να είναι στο ρεύμα...

Σέβη και Ελινάκι εγώ δεν είχα τέτοια εμπειρία... μάλλον παράγω όσο χρειάζεται :blink: τι να πω;; Όσο για το καρουμπαλάκι σας Ελινάκι μου μην το σκέφτεσαι καθόλου.. από τη στιγμή που θα απορροφηθεί μόνο του όλα θα πένα μια χαρά... για τον κόσμο μη σε νοιάζει... αν θέλουν να πουν θα βρουν και όλα καλά να είναι... άσε που το παιδί δεν θα καταλαβαίνει και πολλά... μικρούλης θα είναι ακόμη και αν φύγει στα 3 του! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΚΑ έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ!!!!!!! ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ, ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΛΑ? ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΤΑ ΒΓΑΛΑΤΕ ΕΞΩ ΕΝΝΟΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ? ΒΑΖΕΤΕ AIRCODITION? ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΟΝΟ , ΟΧΙ 2 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΡΕΥΜΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΦΟΥΛ ΖΕΣΤΗ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ? ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ? :kiss::kiss::kiss:

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι μπορούμε να βάζουμε aircondition αρκεί να μην χτυπά απευθείας το μωρό. Στο σπίτι έχουμε στην κρεβατοκάμαρα αλλά δεν το πολυχρησιμοποιούμε, βάζουμε συνήθως τον ανεμιστήρα, αλλά και πάλι να μην χτυπάει το μωρό.

Στο αυτοκίνητο ανοίγουμε κανονικά aircondition αλλά έχω κλείσει τους αεραγωγούς στα πίσω καθίσματα οπότε βγάζει μόνο από μπροστά και πίσω φτάνει απλά η δροσιά. Άλλωστε στο μωρό ρίχνω πάντα και ένα σεντονάκι από πάνω και του φοράω και καλτσάκια.

Βόλτες έχουμε βγει κανονικά μέχρι στιγμής με αυτοκίνητο και καρότσι και έχουμε πάει μέχρι και σε καταστήματα (χτες πήγαμε στο ΙΚΕΑ!!). Εγώ παρατήρησα ότι ο μικρός ηρεμεί με τη βόλτα και ειδικά στο καρότσι που κουνιέται κοιμάται συνέχεια!!

Ευχή δεν έχουμε πάρει. Θα πάμε μία και καλή στο σαραντισμό. Ρώτησα τον άντρα μου για μισή ευχή (που προέρχεται από οικογένεια πολύ με τη θρησκεία, η πεθερά μου είναι πολύ θρήσκα και ασχολείται με αυτά) και μου είπε μία και καλή στα σαράντα, τι μισή ευχή και χαζά; Τι να σας πω; Εγώ δεν είμαι και πολύ αρμόδια στα περί θρησκείας! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Εγώ παρήγγειλα το Swing της Medela από online φαρμακείο επειδή το είχε πολύ φτηνότερα, αλλά δεν μου το έχουν στείλει ακόμη. Όταν το δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις.

Κι εγώ αυτό έχω και είναι πολύ καλό... με βόλεψε μια χαρά.. βέβαια το χρησιμοποίησα περισσότερο στην αρχή που είχα πολύ περισσότερο γάλα κι ο μικρός έτρωγε λιγότερο... τώρα σιγά-σιγά την βρήκαμε την άκρη μας! Θα δω μήπως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή και κρατάω και στην κατάψυξη με τις ειδικές σακούλες για το μέλλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεβη και marygeo, λετε δηλαδη από εδώ και περα να κοιμόμαστε με σουτιεν και επιθέματα??Ωχου!!Δεν θέλω καθόλου!Λες το ότι δεν θηλάζουμε το ιδιο συχνά την νυχτα όσο την ημέρα να εχει επίπτωση στην παραγωγή?

Μικα, η γιατρός μας μας είπε ότι μπορούμε να βάζουμε κλιματιστικό αρκεί να είναι καθαρά τα φίλτρα και η θερμοκρασία σε λογικά πλαίσια.Στο αυτοκίνητο προτιμώ να ανοίγω το παράθυρο (νομίζω ότι ο κλιματισμός βγάζει….σκόνες –ίσως είμαι υπερβολική).Σπίτι αυτές τις μέρες ανοίγω παράθυρα, το θεωρώ πιο υγιεινό από τον κλιματισμό για να ανανεώνεται και ο αέρας.

Βόλτα ακόμα δεν εχουμε πάει.Διαδρομές με το αυτοκίνητο μέχρι την παιδίατρο και το μαιευτήριο, που χρειάστηκε, μάλλον δεν πιάνονται!Λεω να 40ραντισουμε πρωτα, όχι από πλευρας θρησκείας,αλλά για να πάρουμε λίγο τα «πάνω» μας!Την άλλα εβδομάδα που εχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου θα τον πάρω μαζί με το αυτοκίνητο(για να μπορώ να τον ταίσω!)

Ξανθίππη, εχεις δίκιο!Το βασικό είναι που το μωράκι είναι καλά, αλλά όσο να’ ναι είναι ενοχλητικό ο κάθε ασχετος να κοιτάει ή να ρωτάει.

Τελικά το Swing της Medela εχει βολέψει τις περισσότερες!Το εχει και μια φίλη μου.Νομίζω είναι και το πιο ακριβό…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σουτιέν ποτέ δεν φορούσα μέσα στο σπίτι, αλλά τώρα έχω αναγκαστεί και φοράω μέχρι και στον ύπνο. Είναι λίγο εκνευριστικό ειδικά τώρα με τη ζέστη αλλά τι να κάνεις; Λέρωνα νυχτικά, μπλούζες, σεντόνια!!! :blink:

Η Medela έχει και άλλα μοντέλα πολύ πιο ακριβά που είναι για συνεχή χρήση όπως το Pump in Style Advanced. To Swing πιστεύω όμως μας καλύπτει. Πάντως εγώ το βρήκα στο internet σε ελληνικό φαρμακείο με 106,99 ευρώ και χωρίς μεταφορικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, να χαίρεστε τα μωράκια σας και με το καλό να σαραντίσουμε :) Εγώ γέννησα στις 7/6 φυσιολογικά, αλλά από τότε που γυρίσαμε στο σπίτι δεν πρόλάβα να μπω καθόλου στο ίντερνετ. Η μικρή μας γεννήθηκε 3760 και θέλει να τρώει πολύ συχνά. Στην αρχή δεν είχα καθόλου γάλα, άρχισαν και οι κολικοί νωρίς νωρίς (από την 8η μέρα περίπου) και παιδεύτηκαμε και οι δύο αρκετά. Τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα και έχω και περισσότερο χρόνο για μένα.

Το Swing το χρησιμοποίησα και εγώ στην αρχή για να αυξήσω την παραγωγή μου και έμεινα ικανοποιημένη.

Ελπίζω τώρα να τα λέμε πιο συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sokolatitsa!!! :woohoo:

Πραγματικά χάθηκες!Είχες μπει με ραντεβού έτσι δεν είναι???Πω,πω πως πέρασε ο καιρός και βρεθήκαμε πάλι όλες με τα μωράκια μας πια!!

Να σου ζήσει η μπεμπα!Να είναι καλότυχη και πάντα χαρούμενη!Οποτε μπορέσεις πες μας και την εμπειρία από τον τοκετό.

Ταλαιπωρήθηκες τον πρωτο καιρό,ε?Νομίζω τελικα οτι είναι μεσα στο προγραμμα είτε έχουμε να κανουμε με "εύκολο" μωράκι, είτε με "δύσκολο", γιατί είμαστε εμείς νέες μανούλες και όλα τα αντιμετωπίζουμε για πρώτη φορά.Μαλλον χρειάζεται χρόνος για να προσαρμοστούμε στις νεες συνθήκες αλλα και για να προσαρμοστούν και τα μωράκια μας στα προγράμματα μας.

Κολικοί από τόσο νωρίς,ε?Εμείς ακόμα δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάτι αλλα....λένε οτι εμφανίζονται συνήθως κατα την 3-4η εβδομάδα και είναι στα χειρότερα τους κατα την 6η,οπότε κάνουμε τον σταυρό μας!

Ακόμα δεν έχω σκοπό να δώσω μπιμπερό, αλλά μιας και θα πάρω που θα παρω αργά ή γρήγορα θηλαστρο θα το ψάξω για καλύτερη τιμή.Ισως να μην είναι κακή ιδέα να αρχίσω από τώρα να κάνω και μια "τράπεζα" στην κατάψυξη για αργότερα!.marygeo νομίζω οτι κατάλαβα από που είχες παραγγείλει το swing.Εχουμε αγοράσει΄από το γραφείο διάφορα πράγματα από εκεί και πολλές φορές έχει καλύτερες τιμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....

ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑ ΕΔΩΣΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ...ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΕΥΚΟΛΑ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????

ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ...ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!!!

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ....??????ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ?????ΠΟΣΑ ML ΓΑΛΑ ΒΓΑΖΕΤΕ???ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ?????

ΑΓΧΩΘΗΚΑ .....ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ 90............

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ.......

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ 450 ΓΡ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 3600.....

ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 450?????

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα, όπως εγραψα και πιο πανω, η μπέμπα μου γεννήθηκε μεγάλη και το γαλα μου αργησε πολύ να ερθει. ευτυχως ο παιδιατρος μας είναι συμβουλος γαλουχίας και με βοηθησε να θηλασω :) τη θηλαζα για όσο καθοταν στο στηθος (και στα 2 καθε φορα) και μετα ο μπαμπας της εδινε το μπυκαλακι της με 90 μλ. καθε φορα που η μικρη ετρωγε απο το μπυκαλι, εγω αντλουσα με το θηλαστρο (δεν εβγαλα ποτε πανω από 10!).επισης επαιρνα 6 χαπια μαγια μπυρας την ημερα.

τωρα της δινουμε μπουκαλι 2-3 φορες την ημερα και την εχω στο στηθος 1-2 ωρες καθε φορα. δεν ξερω ποσο τρωει αλλα μου φτανει που ο παιδιατρος ειναι ικανοποιημενος απο την αναπτυξη της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά, γιατί λες οτι δεν έχεις αρκετό γάλα??Πως το καταλαβαίνεις αυτό?

Εγώ ακολουθώ τις οδηγίες τις μαίας μου και της παιδιατρου.

Οση ώρα θέλει και όσο συχνά θέλει.Εμείς κάνουμε ακόμα μαραθωνιους θηλασμούς.Μπορεί να κρατάνε από 25 λεπτά μέχρι και 1μιση 2 ώρες!Οσο μεγαλώνει τόσο ο χρόνος αυτός θα συντομεύει(γιατί δυναμώνουν τα μωράκια μας και θηλάζουν την απαραίτητη ποσότητα πιο γρήγορα)

Με τον θηλασμό δεν μπορείς να υπολογίσεις ml και...δεν χρειάζεται.Αν το μωράκι βράχει αρκετές πάνες μέσα στην ημέρα και εάν παίρνει κανονικό βάρος σημαίνει οτι τρέφεται μιαα χαρά!!Ο θηλασμός δεν θέλει άγχος.

Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις γυναικών που-στην πραγματικότητα- δεν έχουν αρκετό γάλα.Προσπάθησε να κόψεις το συμπληρωμα γιατι όσο δινεις τόσο δεν βοηθάς την παραγωγή σου.Οσο θηλάζει το μωράκι ,τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις!Είναι προσφορά-ζήτηση!!

Είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις και σε λίγες μέρες δεν θα δίνεις καθόλου συμπλήρωμα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ :P:P:P:P

Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ!!!!!

ΤΟΝ ΘΥΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΞΕΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 1 ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ

ΕΜΕΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ 120ml ΞΕΝΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 7 ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ;);)

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΥΛΗΣ :P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!!ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΤ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ Κ ΣΑΡΑΝΤΙΖΟΥΜΕΕ !!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜ Ο Κ Η ΔΙΚΙΑ Μ ΤΡΩΕΙ ΤΡΩΩΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !

ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ ΝΝΑ Σ ΖΗΣΕΙ

ΦΩΤΕΙΝΗ Κ ΕΣΕΝΑ ΝΑ Σ ΖΗΣΕΙ!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΔΙΝΕΣ Κ ΞΕΝΟ?Η ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΔΙΝΕΣ ΑΠΟΚ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ!!!Κ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΑΛΙ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟ Υ ΑΝΤΛΟΥΜΕ Π ΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΑΕΙ?ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΩ Κ 2ΟΝ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΜΑΣΤΕ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Χαρά, γιατί λες οτι δεν έχεις αρκετό γάλα??Πως το καταλαβαίνεις αυτό?

Εγώ ακολουθώ τις οδηγίες τις μαίας μου και της παιδιατρου.

Οση ώρα θέλει και όσο συχνά θέλει.Εμείς κάνουμε ακόμα μαραθωνιους θηλασμούς.Μπορεί να κρατάνε από 25 λεπτά μέχρι και 1μιση 2 ώρες!Οσο μεγαλώνει τόσο ο χρόνος αυτός θα συντομεύει(γιατί δυναμώνουν τα μωράκια μας και θηλάζουν την απαραίτητη ποσότητα πιο γρήγορα)

Με τον θηλασμό δεν μπορείς να υπολογίσεις ml και...δεν χρειάζεται.Αν το μωράκι βράχει αρκετές πάνες μέσα στην ημέρα και εάν παίρνει κανονικό βάρος σημαίνει οτι τρέφεται μιαα χαρά!!Ο θηλασμός δεν θέλει άγχος.

Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις γυναικών που-στην πραγματικότητα- δεν έχουν αρκετό γάλα.Προσπάθησε να κόψεις το συμπληρωμα γιατι όσο δινεις τόσο δεν βοηθάς την παραγωγή σου.Οσο θηλάζει το μωράκι ,τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις!Είναι προσφορά-ζήτηση!!

Είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις και σε λίγες μέρες δεν θα δίνεις καθόλου συμπλήρωμα. :)

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εμένα θηλάζει όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει χωρίς πρόγραμμα. Φυσικά είναι αδύνατον να υπολογίσω πόσα ml πίνει! Με καθοδηγεί το ίδιο το μωρό. Όταν χορταίνει αφήνει μόνο του το στήθος, όταν πεινάει ανοιγοκλείνει το στοματάκι, βάζει τα χεράκια του στο στόμα ή αν τον κρατάω αγκαλιά ψάχνει το στήθος μου. Συμπλήρωμα δεν έχω δώσει μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoulina mou έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟ Υ ΑΝΤΛΟΥΜΕ Π ΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΑΕΙ?ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΩ Κ 2ΟΝ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΜΑΣΤΕ ?

Το γάλα το ζεσταίνουμε σε μπαιν μαρί. Αυτό μου είπε και η παιδίατρος.

Τα χάπια μαγιάς μπύρας υποθέτω τα πουλάνε στα φαρμακεία. Προσοχή όμως γιατί αν έχεις ήδη γάλα αρκετό μπορεί να σου προκαλέσουν υπερπαραγωγή. Δεν κάνει να τα παίρνουμε απλά προληπτικά αν φτάνει το γάλα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντι για τα χάπια μπύρας αν δεν υπάρχει πρόβλημα...μήπως να πιούμε καμια δροσερη μπυρίτσα???? :laugh: :laugh: :laugh:

Φωτεινή, είναι λογικό να μειωθεί το γαλα αν δίνεις συμπλήρωμα.Οσο λιγότερο θηλάζεις τόσι λιγότερο θα παράγει ο οργανισμός σου.αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις, κάνε αλλη μια προσπάθεια να κόψεις το συμπλήρωμα...

Χθες βράδυ, κορίτσια, ο μικρός...με τσάκισε!Δεν κοιμήθηκε συνεχόμενα ούτε για μια ωρα!!!Πως αντέχει???!!!Ηθελε να είναι συνέχεια κρεμασμένος στο στγθος και όταν τον επαιρνε ο υπνος και προσπαθούσα να τον βάλω στην καλαθούνα του ξύπναγε και εκλαιγε!ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!Εκει που είχαμε περάσει μερικά ήσυχα βράδια....μάλλον είναι πολύ μικρός για να φτιάξει πρόγραμμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo,και αυτοί οι "θερμαντήρες" που πουλάνε για αυτην την δουλεια δεν είναι?Νομίζω οτι το κρατάνε και σε μια θερμοκρασία σταθερη.Πρέπει να είναι μεγάλη ευκολία αντι για μπενμαρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Φωτεινή και Sokolatitsa να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!

Οι υπόλοιπες μανουλίτσες πως τα πάτε;; Απ' ότι διαβάζω μια χαρά είμαστε... λίγα πονάκια διαβάζω... και πολύ πολύ μάσα... μπράβο μας!!!

Εμείς συνεχίζουμε ακόμη τον αποκλειστικό θηλασμό... όσο για το πόσα ml τρώει... ούτε εγώ δεν ξέρω... μου φτάνει που αφήνει το στήθος από μόνος του... πάντως εγώ παραπάνω από 30' δεν τον έχω κρατήσει... όχι απαραίτητα γιατί δεν θέλω εγώ... αλλά γιατί μόνος του αρχίζει και χορταίνει... είναι πολύ λίγες οι φορές που κάθεται λίγο παραπάνω... και τότε συνήθως έχουμε αναγωγές!

Όσο για το γάλα που λες Σέβη μου, ναι σε μπεν μαρί το ζεσταίνεις... και τα χάπια από το φαρμακείο...

Χαρά προσπάθησε να τον έχεις πιο πολύ στο στήθος και νομίζω ότι θα αυξηθεί η παραγωγή γάλακτος...

Άντε βρε.. καλή μας συνέχεια... και πολλά πολλά φιλάκια στα μικράκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...