Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΥΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2010!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και από εμάς!!

Κοιμόμαστε τώρα και είπαμε να μπούμε να δούμε τι κάνετε... Γιατί έτσι βρε κορίτσια;; Ουρολοιμώξεις διαβάζω.. πόνους στα χεράκια... αααα, δεν θέλω τέτοια... θέλω όλες να είμαστε καλά... Ξου ξου.. να φύγουν όλα τα κακά από πάνω μας!!

Εμείς δόξα τω θεό είμαστε καλά... συνεχίζουμε με τον θηλασμό... εκεί γύρω στις 3-4 ώρες την μέρα και το βράδυ περίπου... το βράδυ βέβαια όπως είπατε.. όχι πολλά πολλά... με συνοπτικές διαδικασίες για να κοιμηθούμε γρήγορα... βέβαια αφού φάμε την μισή ωρίτσα μας... μετά θέλουμε περίπου 3 τέταρτα για να κοιμηθούμε... τέλος πάντων.. τουλάχιστον είναι ήσυχος... απλά γκρινιάζουμε αν μας φύγει η πιπίλα... :P

Όσο για το ριλάξ... ούτε εγώ τον έχω βάλει ακόμη... έλεγα να περάσουν καμιά 20αριά μέρες και μετά.. σήμερα είμαστε στην 20η... μπορεί από αύριο να ξεκινήσω λιγάκι να τον βάζω να δω πως θα του φανεί..

Αυτά και από εμάς... περαστικούλια εύχομαι σε όλες... και καλή μας συνέχεια.... :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 384
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!! ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ. ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΡΟΥΘΟΥΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΑΝΗΣΥΧΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΤΟ ΠΑΔΙΑΤΡΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ. ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικα μου,προσωπικη εμπειρια δεν εχω,αλλα θα σου ελεγα να απευθυνθεις μονο στον παιδιατρο σου γιατι ειναι κ βρεφακι

Παντως μην σε ανησυχει,δεν θα ειναι τιποτα

Περιμενω νεα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Μίκα μου, είναι φυσιολογικό τα μωρούλια μας να έχουν μυξούλες.Η παιδίατρος μου που την ρώτησα μου είπε οτι καλό είναι να βάζουμε λίγες σταγόνες φυσιολογικό ορό στο κάθε ρουθουνάκι κάθε βράδυ μετά το μπανάκι, έτσι ώστε να κοιμάται και καλύτερα.Και βέβαια όποτε νομίζουμε οτι χρειάζεται δεν είναι κακό να βάζουμε λίγο ορό να μαλακώνει τις μυξουλες και να φεύγουν.

Επίσης η κουμπάρα μου έχει πάρει αυτό το "πραγματάκι" με το σωληνάκι που ρουφάμε τις μυξούλες και λέει οτι για εκείνη είναι θαυματουργό.Δεν το έχω πάρει αλλά στα δύσκολα θα το έχω στο νου μου(δεν θυμάμαι πως το λένε- το έχει το φαρμακείο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς περάσαμε άλλο ένα εφιαλτικό βράδυ χθές.Από τις 10 παρά που κάναμε μπανάκι και θηλάσαμε μέχρι τις 4(!!!!!) το πρωί δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε :S

Θήλαζε με τις ώρες , τον έπερνε ο ύπνος, πήγαινα να τον βάλω στην καλαθούνα και με το που τον ακουμπούσα ...έκλαιγε γοερά!!Ξανα...θήλαζε, μισοκοιμόταν, πηγαινά τον αφηνα στην καλαθούνα και μετά από λιγα δευτερόλεπτα ξυπναγε και φώναζε!!Τι μπανάκι του ξανακάναμε, τι πάνες αλλάξαμε, τι βόλτες στην αγκαλιά μέσα στο σπίτι τον πηγαινε ο μπαμπάς...με το που τον αφήναμε μόνο ...τσιρίδα!!!.Αφού από το πολύ κλάμα και την πίεση γινόταν κόκκινος και έβγαλε κάτι κοκκινίλες στο σώμα και τρελάθηκα(το πρωι εξαφανίστηκαν!).

Την ημέρα ...αγγελάκι!!Ησυχος, τρώει ,κοιμάται ,χαζεύει....καμία σχέση!

Πως αντέχει το μωράκι τόσες ώρες ??Εμείς δύο μεγάλοι άνθρωποι βγήκαμε off!!

Περνάει καμία τέτοια τρέλα το βράδυ??Δεν νομίζω οτι είναι κολικοί τόσο νωρίς.Αλλωστε προς το παρόν αυτό συμβαίνει βράδυ παρα βράδυ(και δεν δείχνει να πονάει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ!!!!!!ΜΟΛΙΣ ΦΑΓΑΜΕ ΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑΝΙ! ΤΗΛ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

MADRID05 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΑΝ ΕΦΑΓΕΣ ΚΑΤΙ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΤΡΩΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ..ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΚΟΜΜΕΝΑ, ΜΠΡΟΚΟΛΑ ΟΣΠΡΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΕΡΓΙΑ ΛΕΕΙ. ΓΑΛΑ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ, ΧΥΜΟΥΣ, ΝΕΡΟ ΠΛΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ! ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΖΟΥΠΑΩ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΑΛΑΤΑΚΙ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ????????ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΕΙ? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικα βρηκα μερικες συμβουλες θηλασμου απο παλιοτερο θεμα απο τη συμβουλο θηλασμου....

Αν μια μητέρα δεν έχει αρκετό γάλα και θηλάζει μόνο από το ένα στήθος τότε το μωρό δεν θα τρέφεται ικανοποιητικά και αυτό μπορεί να είναι ακόμη κι επικίνδυνο για την υγεία του. Για να εδραιωθεί η γαλουχία σε αυτή τη μαμά χρειάζεται το μωρό να θηλάζει και από τους δύο μαστούς και ίσως να κάνει και πολλές εναλλαγές στη διάρκεια του γεύματος.

Αυτή η μέθοδος είναι εντελώς ακατάλληλη για μία μαμά που έχει παραπανίσιο γάλα. Αν αυτή η μαμά θηλάζει λίγο από το ένα στήθος και λίγο από το άλλο, το πιθανότερο είναι το μωρό να παίρνει μόνο το γάλα που εκκρίνεται στην αρχή που είναι πιο γλυκό, με λιγότερα λιπαρά. Αυτό σημαίνει ότι το μωρό τρώει πολύ αλλά το γάλα που παίρνει είναι light! Και αυτό το μωρό δεν θα αναπτύσσεται καλά! Αυτή η μαμά με το παραπανίσιο γάλα θα πρέπει να προσφέρει μόνο έναν μαστό σε κάθε γεύμα, για μερικές μαμάδες ίσως χρειαστεί να περάσουν 3-4 ώρες πριν προσφέρουν άλλο μαστό.

Επίσης μια μαμά με πολύ γάλα αν αλλάζει συνέχεια μαστό κινδυνεύει να εδραιώσει μεγάλη παραγωγή που δεν θα μπορεί να τη διαχειριστεί...

Η σωστή τακτική είναι: Αφήνουμε το μωρό στο ένα στήθος για όσο θέλει. Αν χάσει το ενδιαφέρον του, το σηκώνουμε, το ρεύουμε αν θέλει να ρευτεί, το αλλάζουμε στήθος. Αν θέλει να φάει έχει καλώς, αν δεν θέλει να φάει πάλι έχει καλώς. Την επόμενη φορά ξεκινάμε το γεύμα από το στήθος που το μωρό θήλασε λιγότερο ή καθόλου.

Παράλληλα παρακολουθούμε τις πάνες, το μωρό μέχρι να σαραντήσει πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και να κάνει 3-4 κανονικές κενώσεις τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 20 ημερών. Οι κενώσεις πρέπει να έχουν χρώμα μουσταρδί και υφή μουτάρδας με κόκκους.

Για να αυξηθεί η παραγωγή θα πρέπει να θηλάζεις ή να αντλείς τουλάχιστον 100 λεπτά σε κάθε στήθος το 24ωρο και αυτά τα 100 λεπτά να είναι μοιρασμένα τουλάχιστον σε 8 γεύματα.

Επίσης μπορείς να βοηθηθείς από τη λήψη μαγιάς μπύρας, ένα συμπλήρωμα διατροφής σε ταμπλέτες. Η μαγιά της μπύρας μπορεί να βοηθήσει μόνο όταν δίνεται συχνό ερέθισμα στο στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελινακι καλο ειναι αν μπορεις να περαει ο μικρος περισσοτερες ωρες ξυπνιος την ημερα ετσι ωστε να κοιμαται καλυτερα το βραδυ, εκτος και αν τον ενοχλει τιποτε αλλο και γκρινιαζει, ισως να ζεστενεται, να ποναει ή και ακομη να θελει απλα να νιωσει τη μανουλα κοντα του! Οπως λεω σηνηθως υπομονη και θα περασει….

Χαρουλα πως τα πας; Κουραστηκο το θηλαστρο λιγακι, αυτο ειναι αληθεια αλλα μη σταματας λιγες μερες εμειναν !

Αν σε πονανε οι θηλες σου απο το θηλαστρο υπαρχουν καποιες κρεμες καταπραυντικες να τη βαζεις καθε φορα αφου βγαλεις το γαλατακι σου!

Οσο για τους πονους στα χερια και το μουδιασμα πρεπει να βρεις πιο ανετη θεση θηλασμου ή ακομη και οταν κρατας τον μπεμπη να μην ειναι κυρτη η σπονδυλικη σου στηλη, βαλε ενα μαξιλαρι στα ποδια σου και βαλε πανω το μωρο, θα ειστε και οι δυο πιο ανετα, αμεσως η πλατη σου θα ανασηκωθει και το μικρο θα ειναι πιο ελευθερο, μονο το χερι σου θα συνεχισεις να εχεις κατω απο τον αυχενα του για σταθεροτητα του κεφαλιου!

Κοριτσια το ριλαξ αν ειναι απο νεογεννητο μπορειτε να το βαλετε , εμενα το ριλαξ που εχω ειναι 3μηνων και πανω να μπορουν να κρατανε το κεφαλακι τους. Καλο ειναι να τους αλλαζουμε θεσεις να ξεπιανονται τα καημενουλια μας, εμενα ο γιατρος μου εχει πει σε ελαφρια υπτια θεση και ανασκελα, τωρα να σας πω οτι το τηρω κατα γραμμα θα πω ψεματα οπου βρω τον βαζω…. Μια στο καροτσακι για να τον πηγαινοφερνω διπλα μου , μια στον καναπε, μια στο κρεβατι αλλα παντα ειμαι διπλα του και τον βλεπω…

Επισης για τις μυξουλες φυσικα φυσιολογικο ορο…λιγες σταγονιτσες μεσα μεσα στη μυτουλα πριν να εχει φαει γιατι μπορει να μας κανει εμετουλη!

Οσο για το εργαλειο δεν εχω ιδεα αν βοηθαει, ο μεγαλος μου δεν εκατσε ποτε να του το βαλω στη μυτη καναμε κατι κυνηγητα…και σιγα μην τον επιανα χαχαχα!!!!!!!

Αυτα απο εμενα, καλη δυναμη σε ολες….. φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!

Χθες κοιμηθήκαμε κάπως καλύτερα.Ειχαμε τον εκνευρισμό μας και γκρινιάζαμε όταν μας άφηνε η μαμά στην καλαθούνα, αλλά το παλέψαμε με περισσότερο κανάκεμα και ΠΟΛΥ στήθος μαμάς.Μαραθώνιος θηλασμός :S

Εξακολουθεί την ημέρα να είναι πιο ήρεμος.Δεν νομίζω οτι μπορώ και να τον ξυπνάω την ώρα που κοιμάται την ημέρα.Το πολύ πολύ να προσπαθώ όταν ξυπνάει να τον απασχολώ περισσότερη ώρα πριν τον βάλω στο στήθος.

Το ρηλάξ νομιζω οτι του αρέσει.Το δικό μου είναι απο 0+ ,αλλά νομίζω οτι "χουχουλιάζει" πολυ εκει μέσα.Το μαξιλαράκι που έχει επάνω και είναι για να ακουμπας τα μικρά μωράκια είναι σαν αγκαλιά και του αρέσει.Ελπίζω να μην είναι κακό που τον βάζω από τώρα εκεί....

Ο ορός στην μυτούλα δεν είναι τίποτα.Γκρινιάζει βέβαια στην αρχή,αλλά λίγο.Μετά συνήθως φταρνίζεται!! :)

Εγώ φοβάμαι περισσότερο να κοψω τα νυχάκια.Τον πετυχαίνω όταν κοιμάται και είναι χαλαρός και κόβω...οτι μπορώ!!

Ο θηλασμός τελικά είναι ολόκληρη επιστήμη!!! :blink: Θέλω να ψάξω να βρω καλή διατροφή για τον θηλασμό.Τι δεν πρέπει να τρώμε δηλαδή?Εγώ έχω κόψει αναψυκτικά από την εγκυμοσύνη και τώρα έκοψα και τον καφέ...τελείως(μεγάλη απόφαση για μένα)!Τρώω πολλά φρούτα και προσπαθώ γαλακτοκομικά.Γλυκά τρώω είναι η αλήθεια... :blush:

Εχω ακούσει και κάτι περίεργα οτι ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις τα γαλακτοκομικά να μην είναι καλά για τον θηλασμό :blink: .Θα το ψάξω ...κάπου στο mammy θα υπαρχει και τέτοιο θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ!!! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ....ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ..ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ.....ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ....ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΧΑΝΩ......ΔΥΣΚΟΛΑ

ΠΟΛΥ.............

ΕΧΤΕΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ..Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ..ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΒΟΛΕΨΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑ....ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ.......ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΟΧΕΣ.........ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!!!!!!!!!!! :( ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙΜΟΝΟ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ.........!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά μου ,κάνε υπομονή και θα περάσουν αυτά.

Κάνε υπομονή με τα θήλαστρα όσο καιρό χρειάζεται και μετά θα τα στρώσεις τα πράγματα.Θα τα καταφέρεις!

Πάντα θα υπάρχουν δυσκολίες με τα μωράκια μας.Τώρα είναι όλα αυτά με τους θηλασμούς και τα ξενύχτια, αύριο θα είναι κάτι άλλο.Εμείς σαν μανούλες θα κάνουμε πάντα το καλύτερο που θα μπορούμε για τα μωράκια μας και αυτά το νιώθουν να είσαι σίγουρη.

Με το χέρι σου να προσέχεις πολύ.Εμένα άρχισε να με πονάει από το μαιευτήριο κιόλας και ήταν η πρώτη παρατήρηση που μου έκανε η παιδίατρος όταν με είδε πως τον κρατάω ότν θηλάζω.Μην υποτιμούμε την στάση που πέρνουμε όταν τα ταίζουμε.Πρέπει να είμαστε πολύ αναπαυτικά.

Μην αφήνεις το ευαυτό σου να σε παίρνει από κάτω.Είναι κρίμα να θυμόμαστε έτσι τις πρώτες μέρες του μωρού μας που τόσο περιμέναμε.Δεν είπε κανένας οτι θα είναι εύκολα ,αλλά θα τα καταφερουμε.

Και εμένα καμια φορά μου κολλάει η σκέψη(βλέποντας και τον άντρα μου να κοιτάει τον μικρό και να λιώνει)μήπως δεν τον αγαπάω όσο πρέπει ,μηπως δεν θα ασχολούμαι όσο με χρειάζεται και δεν γίνω καλή μανούλα.Σκέφτομαι, εγώ που τόσο πολύ μου αρέσει η φωτογραφία γιατί δεν έχω τρελαθει να τραβάω τις πρώτες μέρες του μπέμπη?Μήπως λέει κάτι αυτό??Ξερεις κάτι?Ολα αυτά είναι χαζές σκέψεις και ανασφάλειες(μάλλον αναμενομενες).Θα γίνουμε οι καλύτερες μανούλες για τα μωράκια μας.Απλώς,είναι μια περίοδος μεγάλων αλλαγών στην ζωή μας που ,είναι λογικό,να χρειάζεται μια προσπάθεια να προσαρμοστουμε σε αυτές!!

Ολα θα πάνε καλά...θα δεις!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου και από εμάς!!

Μαράκι πολύ πολύτιμες οι συμβουλές περί θηλασμού!

Χαρά μου έχει απόλυτο δίκιο η Ελίνα... είναι απλά χαζές σκέψεις... μην δίνεις σημασία... βιώνεις την καλύτερη φάση της ζωής σου.. η οποία φυσικά και έχει αλλάξει εντελώς!! Θέλεις λίγο χρόνο να αποδεκτείς αυτή την κατάσταση... και όταν γίνει αυτό όλα θα επιστρέψουν στα φυσιολογικά! Και να σου πω και κάτι; Και μόνο που κάνεις αυτές τις σκέψεις φαίνεται το πόσο καλή μανούλα είσαι... απλά χρειάζεται λίγος χρόνος! Δώσε τον στον εαυτό σου και μην είσαι αυστηρή!! ;)

Ελινάκι μου υπομονή... ίσως όντως ο μικρούλης σου να είχε ενοχληθεί από κάτι... όσον αφορά στην διατροφή... εγώ απλά αποφεύγω τα καυτερά και τα πικάντικα... βέβαια αναψυκτικά δεν έπινα ποτέ και τον καφέ τον έχω κόψει... πολλά φρούτα, χυμούς και νερά... και τα πάμε μια χαρά! Μόνο το βράδυ που δεν πίνω πολλά υγρά.. μετά από κάθε γεύμα του μικρούλη μου παίρνω χαπάκια μπύρας για να βοηθήσω λιγάκι την κατάσταση! Πάντως δεν ξέρω τι σου έχει πει ο παιδίατρός σου, αλλά εγώ σε κάθε γεύμα δεν τον θηλάζω παραπάνω από 30'... 15' σε κάθε στήθος... και έτσι έχουμε μπει σε μια σειρά... και το βράδυ είναι ακόμη καλύτερα από την ημέρα...

Μικάκι μου κι εγώ το έχω παρατηρήσει και δεν ξέρω τι να κάνω... βέβαια δεν είναι πολύ έντονο και συνήθως μετά φεύγει.. το έχω παρατηρήσει μετά το μπάνιο που θεωρώ ότι έχει μπει νεράκι... μετά από λίγο συνέρχεται... αλλά δεν ξέρω μήπως γενικά είναι καλό να τους βάζουμε φυσιολογικό ορό το βράδυ, προληπτικά... :blink:

Όσον αφορά τα νέα μας.. χθες μας είδε ο παιδοφθαλμίατρος και επιβεβαίωσε αυτό που είχαμε δει από την μήτρα... και κανονίσαμε εγχείριση.. γύρω στον 15Αύγουστο θα γίνει... από εκεί και πέρα ευχόμαστε να μην υπάρχει καμιά λοίμωξη και φυσικά η όλη αποκατάσταση να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα... Θα πρέπει να βάζουμε φακούς επαφής και σταγονίτσες καθημερινά... Γενικότερα έχουμε μπροστά μας αρκετό μέλλον αλλά είμαι ψύχραιμη και όλως παραδόξως αισιόδοξη...

Φιλάκια πολλά πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ! ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ, ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΠΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ...

ΧΑΡΑ ΕΛΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΚΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ!ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ, ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΕ!!!!!! :):):) ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΡΙΟ ΝΥΣΤΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eλινα μου για να μπορεσεις να κανεις το μικρο να ειναι πιο πολυ ξυπνιος την ημερα θα το κανεις σταδιακα γιατι ακομη ειναι πολυ μικρουλης και δεν εχει βρει το προγραμμα του.

οσο για τη διατροφη στο θηλασμο εγω τρωω τα παντα, και αναψυκτικο πινω και ολοι οι καφεδες επιτρεπονται μεχρι 2φλιτζανια την ημερα, και τα γλυκα! ακομη και οι γυναικες που καπνιζουν επιτρεπεται να θηλαζουν... λενε οι συμβουλοι θηλασμου! ολα ομως με μετρο για το δικο μας καλο!

Αχ βρε Χαρα μου τι τραβας και εσυ...!!!!! Εχεις κανεναν να σε βοηθαει λιγακι;, τωρα που δε θηλαζεις τουλαχιστον να σου κρατησει καποιος το μικρο να κοιμηθεις και να χαλαρωσεις λιγακι, να νιωσεις καλυτερα!!!!

μην το βαζεις κατω θα τα αντιμετοπισεις ολα κοριτσακι μου και θα γινουν περαστικα! εισαι καλη μανουλα, απλα εισαι ανθρωπος με αισθηματα και αντοχες που αυτη τη στιγμη δοκιμαζονται, σε θελω δυνατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξανθίππη ,όλα καλά θα πάνε με τα ματάκια του μωρού.Μάλλον το ένστικτο της μανούλας σε κάνει να είσαι αισιόδοξη.Κάτι παραπάνω νιώθεις εσύ!!

Και εμείς έχουμε ένα θεματάκι.Γεννηθήκαμε με ένα καρουμπαλάκι πισω στο κεφάλι.Κάναμε υπέρηχο στο μαιευτήριο και δεν έδειξε κάτι ανησυχητικό.Οι γιατροί λένε ότι είναι ένα είδος αιμαγγειώματος(όπως κάτι κοκκινα σημαδάκια που έχουν πολλές φορές τα μωρά, σαν φραουλίτσες),αλλά αυτό είναι άλλου τύπου που γίνεται σαν καρουμπαλάκι.Σε ένα μηνα θα αναγκαστούμε πάμε σε παιδοακτινολόγο να το ξαναδούμε με υπέρηχο.Μου είπε και η παιδίατρος μας ότι μέχρι τους 12 μηνες μπορεί να μεγαλώσει (είναι αρκετά μεγαλούλι) και μετά αρχίζει ο οργανισμός να το απορροφά.Μέχρι να πάει τριών ετών το πιθανότερο είναι να έχει φύγει.Αυτό που με ενοχλεί είναι τα βλεμματα του κόσμου όταν βγούμε έξω( ο κόσμος δεν είναι και πολύ διακριτικός) και με ανησυχεί γιατί μέχρι να πάει τριών θα καταλαβαίνει και δεν θέλω να στεναχωριέται.

Με το θέμα του θηλασμού ,η παιδίατρος μου αλλά και η μαία που μου έκανε μαθήματα ανώδυνου, μου είχαν πει «στήθος και γεύμα», όση ώρα θέλει και όσο συχνά θέλει το μωρό.Τώρα αν φάει από το ένα πολύ ώρα και το αφήσει και θέλει και πεινάει και άλλο, του δίνω και από το άλλο όσο θέλει και τη επόμενη φορά ξεκινάω από το τελευταίο.Ως τώρα δεν είχα πρόβλημα.

Ο μικρός μάλλον είναι των μαραθώνιων θηλασμών.Εχει τύχει να θηλάζει και πάνω από ώρα!Αυτο συμβαίνει από ότι μου είπε η παιδίατρος ,γιατί είναι ακόμα μικρούλια και δεν μπορούν να θηλάσουν με δύναμη.Σε λίγο θα κάνει πολύ λιγότερη ωρα να θηλάσει την ποσότητα που θέλει!Το περιμένω με μεγάλη προσμονή(έχει πιαστεί ο πωπός μου!! :P )

Μαρία , το καταλαβαίνω ότι είναι μικρούλης ακόμα.Θα βρεί το πρόγραμμα κάποια στιγμή.Οσο για τον καφέ μου είπαν ότι καλύτερα θα είναι να τον πίνουμε αμέσως μετά τον θηλασμό ,για να περνάει αρκετή ώρα μέχρι τον επόμενο και να επηρεάζει όσο το δυνατόν λιγότερο το μωρό.Εγώ για να ευχαριστηθώ τον καφέ θέλω να τον βασανίζω με τις ώρες οπότε - όσο αντέχω – είπα να μην πίνω καθόλου! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς τα πάτε;

Εμείς σήμερα κλείσαμε ένα μήνα!!!! :woohoo: Μου φαίνεται απίστευτο! Σαν να ήταν χτες που βγήκα από το μαιευτήριο!!!

Διάβασα τα μηνύματά σας. Νομίζω ότι όσον αφορά το θηλασμό, το ξενύχτι και τις ανησυχίες όλες τα ίδια περνάμε.

Κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά μέχρι στιγμής και μπορώ να πω πλέον ότι υπήρξαν και υπάρχουν στιγμές που τα "φτύνω" εντελώς από την κούραση!!! :laugh: Εντωμεταξύ δεν έχω και βοήθεια πέρα από τον άντρα μου και μέσα στο σπίτι δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα γιατί ο μικρός θηλάζει συνέχεια. Ξεκινάω να κάνω κάποια δουλειά και μόλις κλάψει αναγκάζομαι να την αφήσω στη μέση. Δεν θα θέλατε να δείτε σε τι κατάσταση είναι το σπίτι μας!!! :laugh:

Όσον αφορά το φαγητό εγώ τρώω μέχρι στιγμής τα πάντα, και γλυκά και όσπρια (εκτός από καφέ που δεν πίνω και αλκοόλ). Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο. Ο μικρός ξυπνάει από μόνος του για να φάει, το πολύ ανά 3 ώρες (συνήθως ξυπνάει πολύ νωρίτερα) και θηλάζει για αρκετή ώρα ειδικά το βράδυ. Κι εγώ τον βάζω στο ένα στήθος για όσο θέλει και αν δω ότι γκρινιάζει, ρεύεται και συνεχίζουμε με το άλλο.

Τώρα παρήγγειλα και το θήλαστρο Swing της Medela για να βγάζω γάλα όταν είναι να πάμε κάπου ή όταν θέλω για λίγο να λείψω από το σπίτι, να μπορεί να τον ταϊσει ο άντρας μου αν χρειαστεί. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά τώρα δεν μπορώ να λείψω ούτε μισή ώρα και είναι πολύ εκνευριστικό. Δοκίμασα να θηλάσω έξω όταν πήγαμε βόλτα και πάλευα με τις μπλούζες, το σουτιέν και το κεφάλι του μωρού, προσπαθώντας να μην πεταχτεί και το στήθος έξω δημοσίως!!!! :laugh: :laugh: :laugh: Είχαμε ιδρώσει και οι δύο και ήμασταν για γέλια!

Για το ρηλάξ που αναφέρατε, εγώ τον βάζω από την πρώτη μέρα, γιατί όταν είμαστε στην κουζίνα (που καθόμαστε τις περισσότερες ώρες) δεν τον ακούω από το δωμάτιο. Οπότε τον βάζουμε στο ρηλάξ για να τον βλέπουμε και να μας βλέπει.

Αυτά τα νέα μας προς το παρόν! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marygeo, μάλλον η αγορά θήλαστρου δεν αποφεύγεται σε κάποια φάση.Εμείς δεν έχουμε ακόμα αρχίσει τις εξόδους, λέμε να περάσουν οι πρώτες 5-6 εβδομάδες και μετά να πάρουμε τους δρόμους. Θέλω να το προσπαθήσω λίγο με τον θηλασμό-δημόσια- γιατί ρε γμτ ένα τοσο φυσιολογικό πράγμα να είναι παρεξηγήσιμο.

Φοβάμαι ότι αν αρχίσουμε νωρίς θήλαστρα και μπιμπερό τα μωράκια θα βολευτούν με τα μπιμπερουδάκια που είναι πιο εύκολα.

Οσο για το σπίτι σας ,φαντάζομαι ότι θα είναι …όπως και το δικό μας!!!Στα ενδιάμεσα του θηλασμου θέλω να χωρέσω τσιμπολογίματα, ντούζ, χαλάρωση,κανένα πλυντήριο και σίδερο.Ευτυχώς με το μαγείρεμα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου(έρχονται ταπεράκια από μαμα!).Σκέψου ότι εμείς είμαστε από μετακόμιση και 1-2 κούτες ακόμα δεν τις έχουμε τακτοποιήσει.Από χθες λέω να καθαρίσω λίγο το τραπέζι και τις καρέκλες στο μπαλκόνι για να καθόμαστε με το μωρό τα απογεύματα που έχει δροσιά και ακόμα δεν το έχω κάνει…..Δεν πειράζει , να είμαστε καλά με τα μωράκια μας και όλα τα άλλα ας περιμένουν!!!!(ακόμα άλλωστε εμείς δεν έχουμε επισκέψεις σπίτι οπότε…ποιος θα δει τα χάλια μας???)

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ... ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ....!!!!!!!ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.....

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ....ΝΑ ΝΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ....ΤΡΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΚΤΛΠ....ΟΧΙ ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ....ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ.......ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ

ΠΟΛΥ.....!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΚΑΛΑ!!!!!

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΑΛΙ.....

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ????ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΕΘΕΙ ΠΑΠΠΑΣ ΣΠΙΤΙ?????ΚΑΙ ΣΤΑ 40 ΠΑΜΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ....????ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ.....

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Φοβάμαι ότι αν αρχίσουμε νωρίς θήλαστρα και μπιμπερό τα μωράκια θα βολευτούν με τα μπιμπερουδάκια που είναι πιο εύκολα.

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ γι'αυτό ήμουν επιφυλακτική μέχρι τώρα. Μπουκάλι δεν του έχω δώσει καθόλου ούτε καν στο μαιευτήριο.

Αλλά είπα να το πάρω τώρα και να χρησιμοποιηθεί πολύ περιστασιακά, για να τον ταϊσει αν χρειαστεί ο άντρας μου, όχι εγώ. Τουλάχιστον να συνδέσει τον μπαμπά με το μπουκάλι και τη μαμά με το στήθος!

Βγήκα προχτές να πάω μέχρι το μάρκετ και δεν πρόλαβα να παρκάρω και με πήρε τηλέφωνο ο άντρας μου ότι κλαίει και ανοιγοκλείνει το στόμα και τρώει τα χέρια του (τον είχα ταϊσει εννοείται πριν φύγω). Και γενικά όπου χρειάστηκε να πάω μέχρι τώρα πάω με την ψυχή στο στόμα. Γι'αυτό είπα να δοκιμάσουμε με το θήλαστρο.

Βολτίτσες εμείς ξεκινήσαμε, τις μέρες που είχε ζέστη, αλλά όχι την ώρα με τον πολύ ήλιο, απογεματάκι. Μια χαρά κοιμόταν ο μικρός στο καρότσι και μάλιστα όταν επιστρέψαμε έχω την εντύπωση ότι κοιμήθηκε πολύ καλύτερα το βράδυ.

Με το θηλασμό έξω δεν ένιωθα και πολύ άνετα και γενικά δεν έχω αποκτήσει ευχέρεια. θα δω πώς θα πάει αλλιώς θα δοκιμάσουμε να έχουμε μπουκαλάκι για έξω για όταν χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Μπουκάλι δεν του έχω δώσει καθόλου ούτε καν στο μαιευτήριο.

Αλλά είπα να το πάρω τώρα και να χρησιμοποιηθεί πολύ περιστασιακά, για να τον ταϊσει αν χρειαστεί ο άντρας μου, όχι εγώ. Τουλάχιστον να συνδέσει τον μπαμπά με το μπουκάλι και τη μαμά με το στήθος!

Αυτό που λές είναι πολύ σωστό και τώρα θυμήθηκα οτι μου το είχε πει και η μαία μου.Καλύτερα οταν ξεκινήσουμε-έστω περιστασιακά- μπουκάλι να το ταίζει κάποιος άλλος έτσι ώστε να μην το συνδέσει με την μαμά!!

Για την αγορά θηλαστρου θα αφήσω πρώτα να προσπαθήσω να κάνουμε τις πρώτες μας βόλτες και βλέποντας και κάνοντας!Το ξέρω οτι δεν θα το αποφύγω τελικά, άλλωστε κάποια στιγμή θα χρειαστεί να πάω κάπου που δεν θα μπορώ να τον έχω μαζί.Ηδη σκέφτομαι απο τώρα πως θα γίνει που σε μια εβδομάδα έχω ραντεβού στον γυναικολόγο μου για να με δει!!

Χαρά, νομίζω οτι έρχεται ο παπάς σπίτι για την μισή ευχή και την ολόκληρη πάς στην εκκλησία (απ'οτι θυμάμαι από μια φίλη)!Προσωπικα δεν νομίζω οτι θα μπω σε τέτοια διαδικασία.Δεν τα συμπαθώ όλα αυτά τα "τυπικά" της εκκλησίας (ή των παπάδων για να το θέσω καλύτερα)και δεν νομίζω οτι έχουν κάποιο νόημα.Υπάρχουν άλλα πιο ουσιαστικά.Βέβαια είναι πολύ προσωπικό για τον καθένα και ακόμα και αν κάποιος δεν τα πολυπιστεύει αυτά...οταν γίνεται μάνα/πατέρας θα κάνει και αρκετά πράγματα ..."καλού-κακού"!!

Α!Μιας και λέμε για ευχές...όταν είχα γεννηθεί με είχε πάει η μαμα μου να πάρω την μισή ευχή(που είναι λιγότερο...γνωστή) και όταν σαράντησα ξεχάστηκε και δεν με πήγε ποτέ να πάρω την ολόκληρη!!! :silly: :silly: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

Α!Μιας και λέμε για ευχές...όταν είχα γεννηθεί με είχε πάει η μαμα μου να πάρω την μισή ευχή(που είναι λιγότερο...γνωστή) και όταν σαράντησα ξεχάστηκε και δεν με πήγε ποτέ να πάρω την ολόκληρη!!! :silly: :silly: :lol:

Πολύ γέλασα βρε Ελινάκι μου... Είδες και χωρίς την ευχή... μια χαρά είσαι κοριτσάκι μου! ;) Πάντως όντως είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα, όπως επίσης συμφωνώ με το ότι πολλές φορές θα κάνουμε πράγματα για τον φόβο των Ιουδαίων που λένε...anyway.. όπως αισθάνεται ο καθένας! Σ' ευχαριστώ και για τις ευχές σου για τον μικρούλη μου... ελπίζω και εύχομαι κι εγώ όλα να πάνε καλά!

Κι εμείς θέλουμε να ξεκινήσουμε τις βολτίτσες μας.. αλλά ρε κορίτσια τι καιρός είναι αυτός;; Εδώ έχουμε το πρωί ζέστη και μετά το μεσημέρι γίνεται χαμός... βροχές.. καταιγίδες.. κρύο.. χάλια! Τον μικρό τον έχω με μακρυμάνικα όλη μέρα! :blink: Πως να βγούμε βολτίτσα;; Όσο για το θήλαστρο... κι εγώ το πήρα αυτό της Medela.. και είναι πολύ καλό γιατί στην αρχή είχα υπερπαραγωγή και δεν ήξερα τι να το κάνω... τώρα βέβαια έχει ρυθμιστεί η παραγωγή... αλλά έλεγα μήπως μπορέσω να βγάλω περισσότερο και να το αποθηκεύω σε ειδικές σακούλες στην κατάψυξη για το μέλλον... όταν πλέον δεν θα έχω.. δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.. θα δείξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΤΡΙΩΡΑ 2ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 5ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΗΡΕΜΗΣΕ 1 ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ.8 ΜΕΡΕΣ ΜΝΕΙΝΑΝΕ Κ ΥΣΤΕΡΑ.........ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΜΑΡΣΙΠΟ ΑΠΟ ΤΟ BABYWEAR.GR ΤΟ RING SLING ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΥΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...Κ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ!

ΓΕΝΙΚΑ ΗΣΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΝΟΝΑ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ 2 ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙ

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σέβη,το σκεφτόμουν και εγω αυτό με το ring sling και τον θηλασμό!! :woohoo: :woohoo: Το μόνο που σκέφτομαι(και δεν έχω παραγγείλει ακόμα) είνα μήπως δεν έχει καλή στάση το μωράκι μέσα σε αυτά?Μήπως ειναι πολύ...κουλουριασμένο??

Μαρσιπο "κανονικό" μας εχουν κάνει δώρο ένα της chicco.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...