Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο9


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 998
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

euxaristw katerinaki mou :):):)

i alitheia einai oti eimai tixeri kai ektos apo ton antra mou exoume kai ton aderfo tou pou asxoleite me ti fotografia :P fisika mi parexigithw oute o enas einai epaggelmatias oute o allos, o enas giatros kai o allos kathigitis ;)

en to metaxi de thelw na polivazw tetoies fotos mou edw, sto telos tha me pernanai gia fake :blink: :laugh: :laugh: :laugh:

mpella mou ti glikia koiloumpitsa :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικούλα μουυυυ, τι κούκλα :woohoo: Τι απίστευτα γλυκιά και τρυφερή φωτογραφία είναι αυτή! Γιατί λες χαζά; Ο άντρας ξέρει να φωτίζει, όχι αστεία!

Wendάκοοο ψοφάω μιλάμε! Τέλεια κοιλίτσα! Φοβερές κοιλίτσες και οι δύο! :woohoo: :woohoo: Καλά, η κοιλιά σου εσύ τώρα νομίζεις ότι είναι μεγάλη; :dry::P

Ααααα Μπέλλα τώρα είδα και το δικό σου κοιλουμπάκι το υπέροχο :woohoo: που το κρατάς και τόσο τρυφερά :kiss::kiss: Άντε βάλτε κι άλλες! Είναι τόσο γλυκούλες :)

Ο αφαλός παρεμπιπτόντως δεν πρέπει να έχει να κάνει με κιλά ή μέγεθος μωρού ή κοιλιάς, αλλά με το... πώς μας έφτιαξαν τον αφαλό μας :) Κι εμένα μέσα είναι!

Αννούλα περαστικά σου! Πονάς τώρα; Τουλάχιστον πάει, πέρασε και τελείωσε, έτσι;

Βασούλα του τηλεφώνησες του γιατρού σου για τον αιματοκρίτη; Βρε κοριτσάκια δεν έχετε πέσει κάτω απ' τις ζαλάδες; :blink:

Νέα: καταρχάς σήμερα συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Κορίτσια έχω βαρύνει α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-α! Δεύτερον, πήγα σε ορθοπαιδικό για μια δεύτερη γνώμη σχετικά με το πρόβλημα που έχω στη μέση και προσυπέγραψε τη γνώμη του γιατρού μου: πάμε για καισαρική υποχρεωτικά. Άρα σε περίπου... 40 μέρες ΓΕΝΝΑΜΕ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :silly:

Επίσης είδα Κατρίνα και Βασιλική με τη διδυμοκοιλίτσα της! Τι γλυκούλες :kiss: Θα βρεθούμε ρε κορίτσια για κανένα καφέ ξανά ή αφού γεννήσουμε πάλι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλησπερα!!!!

τι ωραιες κοιλιτσες ειναι αυτες!!!

εγω σημερα πηγα εκτακτως στο ελενα και συναντησα και τις κατερινουλες!!!

κριμα ομως δεν τις ειδα για πολυ γιατι μπηκα για υπερηχο και καρδιοτοκογραφο..

ολα καλα, αν εξεραισεις οτι ο γιατρος που με εξετασε ( ο δικος μου ειναι διακοπες) λυσσαξε να δει απο κατω για τυχον υγρα και τον τραχηλο και φρικαρα :S

μετα μιλησε με το γιατρο μου και μου εδωσε utrogestan...

ολες τα παιρνουν στην αρχη, εγω θα τα παρω στο τελος :unsure:

kuo λυπαμαι που δεν ειχαμε λιγο χρονο να σε γνωρισω κι εσενα καλυτερα!!!

αννα περαστικουλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου... Καλε τι ομορφες κοιλιτσες ειναι αυτες που εχετε,φτου-φτου-φτου :):):) Χθες πηγαμε και ειδαμε το μπεμπη μας. Εχει φτασει 1360gr ο καμαρι μας. Ειναι με το κεφαλακι κατω απο τη β επιπεδου και δεν εχει αλλαξει θεση. Εκει να μεινει το λουλουδι μου μεχρι τελους. Ολα καλα ειναι,το αμνιακο υγρο αρκετο, ο πλακουντας μια χαρα, ο ομφαλιος λωρος ενταξει. Δοξα το Θεο μεγαλωνουμε φυσιολογικα :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ έγραψε:

Γεια σας κοριτσακια μου... Καλε τι ομορφες κοιλιτσες ειναι αυτες που εχετε,φτου-φτου-φτου :):):) Χθες πηγαμε και ειδαμε το μπεμπη μας. Εχει φτασει 1360gr ο καμαρι μας. Ειναι με το κεφαλακι κατω απο τη β επιπεδου και δεν εχει αλλαξει θεση. Εκει να μεινει το λουλουδι μου μεχρι τελους. Ολα καλα ειναι,το αμνιακο υγρο αρκετο, ο πλακουντας μια χαρα, ο ομφαλιος λωρος ενταξει. Δοξα το Θεο μεγαλωνουμε φυσιολογικα :P:P:P

μια χαρα!!! :woohoo:

μαγαλωσε κι εσενα το νινι σου!!! :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ κοριτσια μαζευτηκα κι εγω!!!εκανα ενα μπανακι..εφαγα και το καρπουζακι μου..σας διαβασα ...και..ετοιμη!!

Καλεεε...τι ομορφες κοιλιτσες..ειδα?Αγγελικουλα..καλλιτεχνικοτατη ...τελεια!!Καμμια σχεση..με παχος και μεγαλη κοιλια!Ουτε εσυ Βασουλα..οι κοιλιτσες σας ειναι..υπεροχες και κομψοτατες!Μπελλα..η κοιλιτσα σου ειναι πιο μεγαλη μου μοιαζει με τη δικη μου!.χιχιχι..εμεις παμε μαζι ε?

annoula..περαστκα κοριτσακι..δεν ξερω τι επεμβαση εκανες..ευχομαι να μην ηταν κατι σοβαρο!

Ελένα..ο πριγκιπακος σου ειναι σαν το δικο μου..ζωη να εχουνε!

Κυακο και Βασιλικουλα χαρηκα πααρα πολυ που σας ειδα σημερα..Αν και ξεροσταλιασαμε να σε περιμενουμε Vasiliki στο ΝST :blink::blink::blink:

εε,ενταξει αξιζε το κοπο..αφου ο γιατουλης εκει ειχε ορεξουλες για "χουφτως την χουφτως την :woohoo: :woohoo: :woohoo: ""επρεπε να εβλεπες τη φατσα σου χεχεχε..!Εννοειται θα βρεθουμε ..μολις πεσει λιγο η θερμοκρασια!

ξεχασα...κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι υπέροχες κοιλίτσες είναι αυτες;;; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Κουκλάρες όλες σας!!!

Αγγελικούλα υπέροχη καλλιτεχνική φωτό!!!

Βασούλαααα δεν θέλω χαζάαααα!!!Είσαι πάρα πολύ κομψη!!!

Μπέλλα μου μεγάλωσε πολύ η κοιλίτσα!!!Φτου φτου σε όλες σας!!!

Κατερινάκι μου σε 40 μέρες θα έχεις αγκαλίτσα το κοριτσάκι σου;Απίστευτο μου φαίνεται!!!Κοντεύουμεεεεε!!!

Βασιλικούλα τελικά σε κοίταξε απο κάτω;;; :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια@ έγραψε:

VASOMITS τι καλά που πας στα μαθήματα! Μόνο που έχω τους ενδιασμούς μου για αυτά που σας είπε για το στήθος :blush: Και όσον αφορά τις πλύσεις για την περιοχή ο γιατρός μου όταν γέννησα μου είπε ότι το καλύτερο είναι το απλό σαπούνι γλυκερίνης.

Για το στήθος για ποιό λόγο έχεις ενδοιασμούς Μαράκι;Για το καθαρό οινόπνευμα στις θηλές ή για την βαζελίνη; Καλό είναι να ακούμε απόψεις απο εσάς τις δευτερότοκες για να μαθαίνουμε εμείς τα ψαράκια! :laugh:

Εαν αφορά στην βαζελίνη, μπαίνει οχι στο σκουρο μέρος του στήθους αλλά σε όλο το υπόλοιπο και αυτό το κάνουμε μασάζ για να ανοίξουν οι ποροι ώστε να μην κλείσουν οι τρυπούλες που έχει το μαύρο μέρος απο την προλακτίνη που μπορεί να προκαλέσει μαστίτιδα...Πιάνουμε το στήθος με τα δυο μας χέρια και κάνουμε μασάζ με φορά προς τις θηλες!

Αν είναι για το οινόπνευμα μπαίνει καθαρά και μόνο για να σκληρύνουν οι θηλες και βοηθάει μετά στο να πάρει καλύτερη θέση η ρόγα!

Οσο για τις πλύσεις πρότεινε το fissan που είναι για μωράκια και είναι υποαλλεργικό. Κανένα άλλο δεν μας συνηστά, ούτε αντισηπτικό, ούτε απολυμαντικό ούτε τίποτα...

Ελπίζω να σε διαφώτισα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα ο κακομοιρουλης μου ζοριστηκε και εκανε τσαμπουκα..στο καρδιολογοδεν ελεγε να γυρισει με καμμια δυναμη 2 ωρες σχεδον με εξεταζε για να βγαλει 5 φωτογραφιες!Τελος καλου ολα καλα...!

Το πρωι..ο υπερηχος εδειξε..οτι ο μπεμπης ειναι αρκετα μεγαλος!σημερα 27 και 5..και οι μετρησεις εδειχναν 30 εβδομαδων και 31 εβδομαδων..!!!

Μου φαινεται οτι θα γινει φουσκας!1377 γραμμαρια ο κυριος!!Μεγαλο μωρο...!!!!ξανα ειπε ο κυριουλης στο υπερηχο..Καλε αυτος με το που ειδε τη κοιλια μου ..μου ειπε .."μεγαλη κοιλια για για27 εβδομαδες!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Οταν ειδε το μπεμπη..καταλαβε γιατι!!

μου μετρησε και τραχηλο με κολπικο..προληπτικα λογω της πτωσης..και ηταν 5 εκατ...ΟΚ ειπε ειναι!Αντε να δουμε απο βδομαδα την Καμπυλη..και το DOPPLER!!

Βασουλα τελεια εμπειρια τα μαθηματα????μηπως να παω τελικα?Αν ειναι για 5 φορες..!!Κατερινα (σουπιτσα)...εσυ?εκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ..

μπηκα για λιγο να σας πω τα νεα μου ....

παραγγειλαμε επιτελους ντουλαπα,συρταριερα,γραφειο!!!!! σε ενα μηνα θα ειναι ετοιμα ...

θα μου πειτε ..το γραφειο τι το θελεις,θα καθεται το μωρο ???

οχι αλλα ολα θελω να εχουν ακριβως το ιδιο χρωμα ..

το μονο "κατα" ειναι οτι απογοητευτηκα με το δωματιο του μπεμπη ..

Οταν στο μελλον ερθει κι αλλο μωρακι θα ειναι δυο παιδακια σε ενα πολυ μικρο δωματιο...

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια(για την κοιλιτσα ) ας ειναι καλα ο μπεμουλης που την φουσκωνει ολο και περισσοτερο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

..Αν και ξεροσταλιασαμε να σε περιμενουμε Vasiliki στο ΝST :blink::blink::blink:

εε,ενταξει αξιζε το κοπο..αφου ο γιατουλης εκει ειχε ορεξουλες για "χουφτως την χουφτως την :woohoo: :woohoo: :woohoo: ""επρεπε να εβλεπες τη φατσα σου χεχεχε..!Εννοειται θα βρεθουμε ..μολις πεσει λιγο η θερμοκρασια!

ξεχασα...κατι?

:P:P:P

μα ξερεις τι ειναι να εχει 5 μηνες να μπει κατι εκει :P και τελικα να μπαινει ενα ξενο δαχτυλο???? :silly: :silly: :silly: :silly:

:x:x:x

πηγαμε και πηραμε χρωματα γαι το δωματιο, θα βαψει ο αντρας μου την κυριακη και παραγγειλαμε και κατι καταπληκτικα αυτοκολλητα της fisherprice!!! μια ζουγκλα με καμηλοπαρδαλη, μαιμου, δεντρακια κα..

47 αυτοκολλητα. ειναι τελειο!!!

utrogestan τελικα παιρνει καμμια????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπέλλα, τέλεια κοιλίτσα!! Δεν το πιστεύω ότι έχουν μεγαλώσει τόσο!!!

kuo, σε 40 μέρες θα έχεις αγκαλίτσα το Αλκμηνάκι σου????!! Μου φαίνεται αδιανόητο...Πρέπει να τα έχετε όλα έτοιμα!! Πω πω πω, αλήθεια δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω!

Αχ, έπρεπε να μου πείτε και μένα σήμερα για καφέ. Είδα ότι έγραψε η Κατρίνα ότι δεν έχει τι να κάνει κάποιες ώρες και σκέφτηκα κρίμα να μην έχω το τηλ. της...Άντε να κανονίσουμε!!!

Κατρίνα, άρχισα μαθήματα και είμαι ενθουσιασμένη!!!Προστοπαρών κάνουμε τα πριν και τα μετά του τοκετού (η μαία καταπληκτική και λύνει ότι απορία έχεις). Μετά θα κάνουμε για φροντίδα μωρού. Είδα ότι στο χώρο έχει κάτι κούκλες που θα τις κάνουμε μπάνιο, θα τις κοιμήσουμε, θα τις αλλάξουμε (υποθέτω τουλάχιστον). Την Τρίτη θα ξαναπάω και ανυπομονώ!!!!

kuo, από τότε που έλεγες για τα ντόνατς μου έγιναν έμμονη ιδέα...Σήμερα έπεσα το μεσημεράκι και τα έβλεπα στον ύπνο μου. Με το που ξυπνάω πάω στο φούρνο και παίρνω ένα από αυτά τα μεγάλα. Το έφαγα σε χρόνο dt :P Με κατέστρεψεεεεεςςςς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

utrogestan τελικα παιρνει καμμια????

Εγώ έπαιρνα 3 την ημέρα όλο σχεδόν το πρώτο τρίμηνο λόγω προηγούμενων αποβολών. Έχεις αιμορραγία και στα έδωσε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

vasiliki76 έγραψε:

Εγώ έπαιρνα 3 την ημέρα όλο σχεδόν το πρώτο τρίμηνο λόγω προηγούμενων αποβολών. Έχεις αιμορραγία και στα έδωσε??[/quote:ibfjuolv]

οχι!!!

κι εγω απορω τι του ηρθε και μου τα εδωσε αυτα!!!

μου ειπε για προληπτικους λογους...

τωρα τα εχεις σταματησει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

τωρα τα εχεις σταματησει???

Ναι, αν θυμάμαι καλά τα σταμάτησα λίγο πριν από την αυχενική. Είναι προγεστερόνη-φυσική ορμόνη που βοηθάει την εγκυμοσύνη κυρίως στις αρχές της αφού τα χαμηλά επίπεδα προγεστερόνης οδηγούν πιθανώς σε αποβολή. Για τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν έχω ακούσει να τα δίνουν... Μια φίλη μου τα είχε πάρει στο β'τρίμηνο που είχε αιμορραγίες και αποκόλληση. Πόσα την ημέρα σου είπε?? Για πόσες μέρες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να γραψω για την Μπελλα ...

Μπελλα μου πολυ πολυ γλυκια η κοιλιτσα σου,με ακομα πιο γλυκο το

μπεμπακι που εχει μεσα!!!!!

utrogestan κι εγω επαιρνα στην αρχη της εγκυμοσυνης 3 την ημερα...

απο οτι γνωριζω τα δινουν και για τις συσπασεις ..

Καλε ρε soupista τι μας λες για ντονατς ..τι θελεις να μας γινουν κι εμας εμμονη ιδεα??????

και ξερεις δεν θελει και πολυ να βαλω τον αντρουλη να τρεχει να μου παρει .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

vasiliki76 έγραψε:

Ναι, αν θυμάμαι καλά τα σταμάτησα λίγο πριν από την αυχενική. Είναι προγεστερόνη-φυσική ορμόνη που βοηθάει την εγκυμοσύνη κυρίως στις αρχές της αφού τα χαμηλά επίπεδα προγεστερόνης οδηγούν πιθανώς σε αποβολή. Για τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν έχω ακούσει να τα δίνουν... Μια φίλη μου τα είχε πάρει στο β'τρίμηνο που είχε αιμορραγίες και αποκόλληση. Πόσα την ημέρα σου είπε?? Για πόσες μέρες??[/quote:197k3lhu]

μου ειπε 3 τη μερα..

δεν ειπε για ποσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε τι εχω παθει ??????

κι αλλα ξεχασα να γραψω ...ααα να δουμε μεχρι να γεννησω αν θα μου μεινει μυαλο !!!!!!!!!!

κατερινα μου σε 40 μερες γεννας ??? αρχιζεις να μετρας αντιστροφα για την μπεμπουλαααααα εσυ και η Βασουλιτα θα ειστε μαλλον η πρωτες μανουλες του θεματος μας!!!!!!

κατρινακι μου μεγαλωσε κι αλλο ο μπεμπης !!!!!! καλε ποσο θα γεννηθει αυτο το μωρακι ??? χαιρομαι που ολα πηγαινουν καλα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wendy, με γειά τα έπιπλα!!! Έχεις κανένα λινκ να μας τα δείξεις???? Πήρες τελικά αυτά τα Pali που έλεγες?? (μου αρέσουν πολύ όλα τα σχέδια αυτής της μάρας, αλλά κυρίως αυτή η σειρά http://www.newbabyland.com/nursery_room ... 78-l2.aspx

Και μένα με προβληματίζει τι θα κάνουμε με το δεύτερο παιδί. Το δωματιάκι του μπέμπη είναι απίστευτα μικρό (νομίζω πιο μικρό από το δικό σου). Με τίποτα δε χωράνε δύο κρεβάτια...

Για τα ντόνατς η kuo φταίει :P Κάθε φορά διάβαζα την περιγραφή της και μου έτρεχαν τα σάλια... πήγαινα στο ψυγείο και μπουκωνόμουν με ότι έβρισκα μπροστά μου για να ξεχάσω τον πόνο μου :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Κατερινάκι, ταλαιπωρήθηκες μεν, αλλά σούπερ ο όχι-και-τόσο-μικρός! ;)

Βασούλα και Κατερίνα, αφήστε τα! Πιστέψτε το ότι... έρχεται για όλες μας ο καιρός. Τι έμεινε; Τίποτα αν το καλοσκεφτούμε. Και όχι, Κατερινάκι, δυστυχώς δεν είναι τίποτα έτοιμο. Εδώ να φανταστείς πήγα για το ειδικό απορρυπαντικό σήμερα και κατά λάθος... πήρα μαλακτικό :blush: Όλο χαζομάρες κάνω. Και από τα χοντρά δεν έχουμε καν κρεβάτι πάρει :blush:

Καλά έκανες και πήρες ντόνατς γιατί ως γνωστόν, είναι να μη μας κάτσει κάτι! Ελπίζω να ήταν πεντανόστιμο :) Εγώ να δεις τι τσάκισα πριν λίγο... Ένα κομμάτι τέτοιο :blush:

Βασούλα thanks που έγραψες μια περίληψη όσων μάθατε. Αν έχετε όρεξη, λέγετέ μας. Είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!

Βασιλική, όντως κουφό λίγο αυτό με τα utrogestan. Κι εγώ στην αρχή έπαιρνα. Βοηθούν να "κολλήσει" καλύτερα το μωρό. Μήπως έχει να κάνει με το ότι είναι διδυμάκια κι έχει και κάποια άλλη ιδιότητα που αγνοούμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Wendy, με γειά τα έπιπλα!!! Έχεις κανένα λινκ να μας τα δείξεις???? Πήρες τελικά αυτά τα Pali που έλεγες?? (μου αρέσουν πολύ όλα τα σχέδια αυτής της μάρας, αλλά κυρίως αυτή η σειρά http://www.newbabyland.com/nursery_room ... 78-l2.aspx

Και μένα με προβληματίζει τι θα κάνουμε με το δεύτερο παιδί. Το δωματιάκι του μπέμπη είναι απίστευτα μικρό (νομίζω πιο μικρό από το δικό σου). Με τίποτα δε χωράνε δύο κρεβάτια...

Βασούλα με γεια σας!!

Μην αγχώνεστε βρε κορίτσια από τώρα για το πού θα χωρέσουν τα επόμενα παιδάκια. Και το δικό μας "παιδικό" είναι μικρό για δύο παιδάκια, αλλά είναι απίστευτο με πόσους διαφορετικούς τρόπους μπορεί να διαμορφωθεί ένας χώρος, αρκεί να υπάρχει θέληση ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...