Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σευχαριστώ πολύ Maragr, εύχομαι και σ εσένα όλα να πάνε καλά που θα πάνε είμαι σίγουρη. Έχε δύναμη και πίστη και όλα έρχονται όμορφα. Φιλιά να είσαι καλά και ότι μπορώ και γνωρίζω εδώ είμαι. Ρώτησα και έναν γιατρό μέσω τηλ. και μου είπε ότι η ηλικία δεν αποτελεί πλέον το λόγω για την αμνιοπαρακέντηση, γι αυτό γίνονται οι υπέρηχοι αυχενικής , το παππ-α και το τριπλό τεστ, για ανίχνευση, ώστε να μην μπάινουν σ αυτή τη διαδικασία τόσες γυναίκες, παρά μόνο όταν υπάρχει κάποια ένδειξη μετά από αυτές τις εξετάσεις. Αν οι ενδείξεις είναι καλές δεν υπάρχει λόγως να εκθέτεις το μωρό σε κινδυνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηρθες στη παρεα μας.Μα η αμινοπαρακεντηση συνηθως τι κανου οταν η αυχενικη δεν ειναι καλη και περιμενουν να δουν και τα αποτελεσματα του Β επιπεδου και μετα .Εγω ειμαι αρνητικη στην συγκεκριμενη εξεταση τη θεωρω κατασκευμα κερδους και μονο θα την εκαν μονο αν υπηρχαν κληρονομικες διαταρραχες η αν εδειχν κατι υποπτο στις εξετασεις και ποτε λογω ηλικιας και μονο εφοσον λενε οτι δεν ειναι επικινδυνη γιατι σε βαζουν και υπογραφεις ; και εμενα οταν ημουν εγκυος ημουν 33 ολες οι εξετασεις καλες και στο β επιπεδου μου ελεγαν κατι κουφα και καλα οτι ειχε καποιες κυστες στο κεφαλακι του οι οποιες υποχωρουν με την συνεχεια της εγκυμοσυνης και κατι στη καρδια εν τω μεταξυ μου λεει αυτος που εκανε το υπερηχογραφημα με ενα στυλακι απλο ε καλα με μια αμινοπαρακεντηση βλεπουμε , ταν ενημερωσα το γιατρο μου εγεινε εξαλλοσ γιατι εκινος επρπεπε να ενημερωθει και τελικα αποδειχθηκε απατη απλα και μονο ηθελαν να εισπραξουν και οταν μετα παο μια εβδομαδα που επαναλαβα το β επιπεδου ολα ηταν καλα. Θα σου ελεγα να εμπιστευτεις το ενστικτο σου και ολα καλα θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ Βανια και όλα τα κορίτσια. Το έχω ψάξει κι εγώ πολύ κι έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου. Μπορεί κάποια κοπέλα να μου συστήσει κάποιο γιατρό στο Έλενα, γιατί οικονομικά δεν αντέχουμε το ιδιωτικό, να είναι συνεργάσιμος και καλός γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Γλυκιά μου mariakap75,γιατί όμως δεν τονίζεις ότι αυτό το ποσοστό το είχες από το α τεστ και όχι από το εξελιγμένο αυχενική,ρινικό,παπ α κτλ που έκανε η κοπέλα που την ενδιαφέρει αν θα κάνει αμνιοπαρακέντηση??Σε ρωτώ γιατί όταν έκανες την εξέταση που σου έβγαλε αυτό το μεγάλο ποσοστό ήταν πριν 10 χρόνια που δεν υπήρχε αυτή η εξέταση της αυχενικής.Επίσης έκανες β επιπέδου που ελέγχονται οι χρωμοσωμικοί δείκτες??Μην τα γράφετε έτσι,βρε κορίτσια,και τρομοκρατείται ο κόσμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΟΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΡΣΟΜΙΑ 1 ΣΤΑ 50. ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΣΑ 800ΕΥΡΟ ΤΡΕΛΟ ΠΟΣΟ!!!! ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΟΣΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΙΣΙΧΙΑΣ ΕΝΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΕΝΟΥΝΞ ΒΑΣΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ. ΕΚΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡ.. ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛ ΑΝ ΚΡΑΤΗΣΩ Η ΑΝ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟ ΜΠΟΣΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΑΥΤΤΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ??????? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ. ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ. Η ΤΡΙΣΟΜΙΑ 18 ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΜΟΡΦΗ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΝΤΑΟΥΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΤΟΜΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΛΑΨΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΩΣΠΟΥ ΧΤΥΠΙΣΕ ΤΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ 45 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Να ειναι καλα. ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ!!! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαίρεσαι το μπεμπάκι σου,κοριτσάρα μου!!

Η αλήθεια είναι ότι τίποτα δε σε καλύπτει για την υγεία του παιδιού σου,ούτε η αμνιοπαρακέντηση.Υπάρχει κάποιος από ψηλά που αποφασίζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den einai akribos opws ta les friday..kai den einai skopos mou na tromakso kapion!!!to peristatiko pou mou etyxe egrapsa pou einai h pragmatikotita!!!twra an h pragmatikotita tromazei apo monh ths egw den ftaiw!!!ta pragmata einai poli apla se xiliades exetaseis pou kaneis sthn diarkia tis egymosineis mporei na emfanisti kati pou sthn poria mporei na apodixti oti den einai kai tipota.o giatros omws den mporei na parei thn efthini panw tou kai emeis eimaste ypoxreomenes na paroume thn eythini panw mas kai na apofasisoume gia to ti theloume.egw den tha mpwrousa na ferw ena arwsto paidi ston kosmo kai theorisa swsto na kanw thn eksetash se oles mou thn egymosines asxeta ta apotelezmata ayxenikis.ayth omws eimai egw...kapia ali kopela mporei na mhn thn niazei kai na mhn thelei na parei to risko tis apobolis kai na mhn thn kanei thn eksetash kai fysika dikaioma tis!!!h kopela gnwmh rwthse kai o kathenas eipe ayto pou aisthanete!!!den epebale kapios thn gnwmh tou apla thn ekfrase,esu lipon me pio dikeoma krineis thn gnwmh mou??h kathemia einai arketa orhmh na apofasisei!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΑΜΝΙΟ.ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΜΝΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΜΕ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΤΥΧΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΙΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου,δεν κατάλαβες τι σου είπα και με παρεξήγησες!!Ούτε καν ήξερα ότι έκανες αμνιοπαρακέντηση σε όλες σου τις εγκυμοσύνες ούτε ήξερα ότι δεν κράτησες το παιδάκι σου.Απλώς πρόσεξα ότι μίλησες για εγκυμοσύνη σου όταν ήσουν 25 χρόνων σωστά??Και τώρα είσαι 35 σωστά??Ποια εξέταση ήταν αυτή που σου έκαναν και σου έβγαλαν αυτό το ποσοστό πριν 10 χρόνια??Αφού αυχενική γίνεται τα τελευταία χρόνια και ειδικά το ρινικό οστό και το doppler τριγλώχινας και η μοίρες προσώπου γίνονται τα τελευταία 2-3 χρόνια το πολύ.Γι αυτό σε ρώτησα.Τίποτα άλλο από αυτά που ανέφερες δεν κατέκρινα!!!Ζήτησα απλώς να μας πεις συγκεκριμένα ποια εξέταση έκανες και σου έβγαλε αυτό το ποσοστό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an katalaba lathos sou zhtaw shgnomh.loipon to 2002 prepei na htan emena kanada tote....prwth egymosini den eixa idea apo exetaseis....thn ayxeniki den thn ekanan tote kai den kserw gia pio logo ..to prwto rantebou mou gia na dw to mwro mou mou to dwsane 20 ebdomades gia thn b epipedou kai ekei hdan oti to ygro pou eixe sto kefali h metrisis htan poli anebasmenes kai isws na einai ydrokefalos kai thn alli mera mou dwsane rantebou me idiko embriologo..thn ali mera pou mou ekane yperixo aytos mou eipe mporei na einai ydiofiies h na einai me syndromo down kai prepei na kanw amnio kai an ebgene katharo to amnio den mporoun na mou egyithoun oti tha exw ena ygies mwro...fysika trelathika thn amnio thn ekana kai thn diakopi thn ekana amesa den perimena ta apotelesmata..apla den ithela na to riskaro!!!meta apo 10 meres me peiran thl kai to padi eixe trisomia 21...sthn deyteri egymosini den ithela na kanw oute ayxenikes oute alfa test kateftias trofoblasth oute amnio na perimenw toso kero..apo tis 12 ebdomades....ekana 2 ygiestta agoria kai twra eimai egyos sto trito kai episeis h trofoblasth mou bgeike kathari kai apla lew efoson kati exoun dei oi giatroi kala einai aytes oi exetaseis pou mporoun na to broun alla einai kathara gia trisomies....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό ακριβώς εννοούσα,κοπέλα μου γλυκιά,ότι τότε δεν έκαναν αυχενικές και ειδικά στην Αμερική!!Το κατάλαβα ότι με παρεξήγησες!!Είναι λογικό μετά από αυτό που πέρασες να είσαι φοβισμένη και καλά έκανες και έκανες τροφοβλάστη!!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyxaristw poli kai soy euxome se liges meroules na exeis to mwraki sou agalia kai na exeis mia poli eykoli kai wraia gena!!!!kai osa koritsia xriastoun na kanoun aytes tis exetaseis na mhn fobounte gia kalo ginonte!!!kai den simenei oti tha exoun kaka apotelesmata simasia exei na bgemoume apo tis amfibolies...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια διαβασα το θεμα για την αμνιοπαρακεντηση το μονο που θα εχω να πω . ειναι αφου βγηκε καλα η αυχενικη περιμενε τ αποτελεσματα της β ειπεδου

μετα συμβουλεψου εναν αλλον γιατρο εαν επιμενει τοσο πολυ αλαξε γιατρο καλητερα γ ν εισαι συγουρη δεν μπορει απο εδω μεσα καποια θα σου βρει στην αθηνα καλητερη μην αγγχωνεσαι μην περνεις βιαστηκες αποφασεις

δε ειναι η ηλικια αλλα και τα αποτελεσματα η αυχενικη δοξα το θεο καλη .εμενα μ ειπε θ δουμε στο β ειπεδου αν θ κανεις αμνιο η οχι τ εχω συζητησει,

η αποφαση δικια σου μην βιαζεσαι

δεν χρειαζεται συμβουλεψου γιατρο αλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρις να εχω διαβασει τις απαντησεις των κοριτσιων, σου λεω με κλειστα ματια να την κανεις! οχι λογω αποτελεσματων (γιατι δε ξερω να ερμηνευσω τι γραφεις) αλλα γιατι ειναι ακομη ενας τροπος να αποκλεισεις σε μεγαλο ποσοστο μια γεννετικη ανωμαλια.

Ειμαστε στην ιδια ηλικια και εγω εκανα και στα 2 μου παιδια χωρις να μου το προτεινει κανενας! ισα ισα που εγω το ζητησα!

και αφου ερχεσαι αθηνα, ακομα καλυτερα! κλεισε ενα ραντεβου στο ΙΑΣΩ (εκει εκανα την πρωτη) που εχουν γιατρους που κανουν καθημερινα μονο αυτο και τα αποτελεσματα βγαινουν σε 10 μερουλες. Βεβαια η τιμη ειναι λιγο τσιμπιτη (εγω πληρωσα γυρω στα 710 αν θυμαμαι καλα) αλλα νομιζω οτι αξιζει να τα δωσεις!

Η ολη διαδικασια δεν ποναει καθολου , μετα περπατας κανονικα και απλα παιρνεις προληπτικα αντιβιωση για 2-3 μερες

Αν θες καποια αλλη πληροφορια, ρωτα με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ friday. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ. ΤΟ ΠΑΠ Α ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣΗ ΜΟΡΦΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΝΩΡΙΣΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΒΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΕΒΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΙΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ. ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΑΛΛΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1 ΣΤΑ 2!!!!!! ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΟ. ΟΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια χάθηκα για λίγες μέρες... Είχα μια αιμοραγία και έμεινα στο νοσοκομείο για 5 μέρες. Τώρα είμαι ξάπλά στο σπίτι με φάρμακα και κατατρομαγμένη. Ευτυχώς που δεν έκανα την άμνιο γιατί σίγουρα θα έχανα το μωρό μου. Κάτι με προφύλαξε.Η γιατρός μου σταμάτησε την αντιπηκτική αγωγή, ενέσεις ινοχεπ, λόγω της αιμοραγίας. Μου είπε ότι είχα αποκόλληση αλλά δε γνωρίζει αν είναι λόγω θρομβοφιλίας ή κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω γιτρό γιατί έφυγε από το νοσοκομείο. Αυτό που θέλω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα έχω ομόζυγο μη φυσιολογικό στο γονιδιο MTHFR c677T, χρειάζεται να κάνω τις ενέσεις ή με καλύπτει το φυλλικό οξύ; Σας παρακάλώ έχω τρελαθεί χωρίς γιατρό και στο κρεβάτι.... φοβάμαι μη χάσω το μωρό μου λόγω θρομβοφιλίας. Είμαι 18 εβδομάδων.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα την αμνιοπαρακέντηση πριν 2 εβδομάδες στο ΙΑΣΩ. Κόστισε 850 ευρώ. Η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από 10 λεπτά. Εντάξει, δεν ήταν ότι πιο ευχάριστο, αλλά δεν πόνεσε ιδιαίτερα. Πιο πολύ η τρομάρα ήταν παρά οτιδήποτε άλλο..

Μετά γύρισα στο σπίτι και ο γιατρός μου είχε πει να μείνω σπίτι 4 μέρες, να προσέχω γενικώς να μην κουραστώ κλπ και την πρώτη μέρα να'μαι ξαπλωμένη (κρεβάτι ή καναπέ). Αντιβίωση (amoxil 500mg) ξεκίνησα μια μέρα πριν την εξέταση και την πήρα για 6 μέρες (όλο το κουτί δηλαδή).

Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν την επόμενη μέρα και δόξα τω Θεώ ήταν καλά. Τα υπόλοιπα δεν έχουν βγει ακόμα, πιθανόν αύριο, αλλά έτσι κι αλλιώς έχω ραντεβού με το γιατρό μου την άλλη εβδομάδα και θα τα δούμε τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα,είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και λόγω ηλικίας 36 ο γιατρός μου επιμένει να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Χθες κάναμε την αυχενική διαφάνεια και όλες οι μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές περιμένω τα αποτελέσματα της papp a την Παρασκευή. Καθώς μένω σε νησί θα πρέπει να μεταβώ αεροπορικώς στην Αθήνα για την αμνιοπαρακέντηση έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε δημόσιο αλλά είμαι πολύ επιφυλακτική. Αν τελικά την κάνω θα μείνω καμιά δεκαριά μερούλες στην Αθήνα στην αδελφή μου για ξεκούραση. Το δίλημμα μου είναι μεγάλο αν όλα είναι καλά και ρισκάρω να χάσω το μωράκι μου λόγω εξέτασης? αλλά πάλι θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα φέρω στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι.

anamp εννοείς ότι δεν υπάρχει καθόλου γιατρός στο νησί? Αν είναι έτσι καλύτερα να απευθυνθείς τηλεφωνικά σε ένα άλλο γιατρό που μπορεί να σε αναλάβει έστω και στην Αθήνα. Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anamp περαστικα σου και σου ευχομαι ν πανε ολα καλα

σε καποιο θεμα γραφουν τα κοριτσια ποιον γιατρο εχουν μπορεις ν παρεις και να διαλεξεις , πρεπει ν διαλεξεις αμεσα γιατρο δεν μπορει καμια μας να σου δωσει μια απαντηση αμα πρεπει ν παρεις η οχι απλα βρες γιατρο και γρηγορα να γινεις καλα κ εσυ κ τ μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνω την αμνιοπαρακέντηση αλλά το δίλημμα μου είναι ότι είμαι σε νησί και έκλεισα ραντεβού μέσω ΙΚΑ το οποίο καλύπτει πλήρως τα έξοδα στο 3ο Νοσοκομείο ΙΚΑ Αθηνών για να γίνει η λήψη του αμνιακού υγρού, μιας και την ημερομηνία που πρέπει να την κάνω δεν βρέθηκε ραντεβού στο Αλεξάνδρας.

Την έχει κάνει καμία αυτή την εξέταση στο συγκεκριμένο νοσοκομείο?

Φοβάμαι πολύ :unsure: όχι την διαδικασία αλλά αυτό το μικρό ποσοστό αποβολής :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera marielen kai sou eyxome na sou pane ola kala..se pia ebdomada tha thn kaneis??egw eixa paei sto alexandras kai episis den eixa plirwsei tipota...sto kentro genetikis pou thn kanoun sthn lamsakou..eixa meinei arketa eyxaristimeni..alla kai ekei pou tha pas pistebw tha einai mia xara..oso gia to pososto ths apobolhs einai thema tyxhs bre kopelitsa mou kai oles pou to pername exoume akribos to idio anxos!!!se pio nisi eisai?egw eimai apo kw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 έγραψε:

kalispera marielen kai sou eyxome na sou pane ola kala..se pia ebdomada tha thn kaneis??egw eixa paei sto alexandras kai episis den eixa plirwsei tipota...sto kentro genetikis pou thn kanoun sthn lamsakou..eixa meinei arketa eyxaristimeni..alla kai ekei pou tha pas pistebw tha einai mia xara..oso gia to pososto ths apobolhs einai thema tyxhs bre kopelitsa mou kai oles pou to pername exoume akribos to idio anxos!!!se pio nisi eisai?egw eimai apo kw

Καλησπέρα Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση. Είμαι από Σάμο. Σχετικά κοντά είμαστε :) Με το καλό το μωράκι σου.

Ο γιατρός μου στην αρχή προσπάθησε να μου βρει ραντεβού στο Αλεξάνδρας αλλά δεν είχε την ημερομηνία που το θέλαμε, έτσι κατέφυγα στο ΙΚΑ όπου μου έκλεισαν το ραντεβού. Θα την κάνω στην 19 η εβδομάδα. Τι στο καλό δεν μπορεί κι άλλες γυναίκες θα την έχουν κάνει εκεί. Θα την κάνω και ο Θεός βοηθός :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anamp έγραψε:

Γεια σας κορίτσια χάθηκα για λίγες μέρες... Είχα μια αιμοραγία και έμεινα στο νοσοκομείο για 5 μέρες. Τώρα είμαι ξάπλά στο σπίτι με φάρμακα και κατατρομαγμένη. Ευτυχώς που δεν έκανα την άμνιο γιατί σίγουρα θα έχανα το μωρό μου. Κάτι με προφύλαξε.Η γιατρός μου σταμάτησε την αντιπηκτική αγωγή, ενέσεις ινοχεπ, λόγω της αιμοραγίας. Μου είπε ότι είχα αποκόλληση αλλά δε γνωρίζει αν είναι λόγω θρομβοφιλίας ή κάτι άλλο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω γιτρό γιατί έφυγε από το νοσοκομείο. Αυτό που θέλω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα έχω ομόζυγο μη φυσιολογικό στο γονιδιο MTHFR c677T, χρειάζεται να κάνω τις ενέσεις ή με καλύπτει το φυλλικό οξύ; Σας παρακάλώ έχω τρελαθεί χωρίς γιατρό και στο κρεβάτι.... φοβάμαι μη χάσω το μωρό μου λόγω θρομβοφιλίας. Είμαι 18 εβδομάδων.!

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σ'αυτό που ρωτάς. Εγώ έχω θετικό ετερόζυγο σ'αυτό. Κάνω κι εγώ ινοχεπ πρωί-βράδυ.

Νομίζω πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις, έστω και τηλεφωνικά, με αιματολόγο για να σε καθοδηγήσει. Μην το καθυστερήσεις καθόλου γιατί έχεις μείνει αρκετές μέρες χωρίς αντιπηκτική αγωγή. Για το φυλλικό οξύ δεν ξέρω αν καλύπτει σε κάποιο βαθμό, στο'χει πει γιατρός αυτό;;

Προσπάθησε να είσαι ήρεμη όσο γίνεται.. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...