Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι;;


Recommended Posts

Αγαπητή φίλη εγώ είμαι 31 χρονών, οι εξετάσεις μου είχαν βγει πολύ καλές αλλά στον υπέρηχο β επιπέδου ο γιατρός που μου τον έκανε με φόβισε λέγοντάς μου οτι το μωρό έχει μεγάλο κεφάλι και με καταρόμαξε! Το σκεφτήκαμε με τον άντρα μου, το συζητήσαμε με τον γιατρό μου και πήρα την απόφαση να κάνω την αμνιοπαρακέντηση. Όλα πήγαν καλά, δόξα το Θεό.

Το έψαξα πολύ και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι γύρω απο την αμνιοπαρακέντηση επικρατεί μια τεράστια παραφιλολογία σχετικά με το πόσο επικίνδυνη είναι κτλ. Ναι, υπάρχει η πιθανότητα αποβολής, αλλά αυτή υπάρχει ακόμη κι αν δεν γίνει αυτή η εξέταση, έτσι δεν είναι?

Παρόλα αυτά, είναι μια απόφαση καθαρά προσωπική, εσύ έχεις και τις συνθήκες που είναι εναντίον σου, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε πτοεί, πάρε δύναμη, ζύγισε τα ενδεχόμενα, πάρε την απόφασή σου και να δεις που όλα θα πάνε καλά.

Στο ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι (έτσι θα γίνει, πίστεψέ με!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Maragr λυπάμαι πολύ γι αυτό που συνέβει με τα διδυμάκια σου. Έχε δύναμη και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά από δω και πέρα. Η γιατρός δεν είδε κάτι, την αυχενική την έκανα στα Λητω και από εκεί μου είπαν ότι είναι όλα καλά. Αυτή όμως έχει φαγωθεί με την ηλικια μου, τις εξετάσεις δεν τις λαμβάνει καθόλου υπόψιν, και με εκνευρίζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα στα νουμερα που σου δινουν εχουν συμπεριλαβει και το θεμα της ηλικιας σου, αλλιως φανταζομαι οτι θα σου βγαινε ενα ωραιοτατο 1 στα 15.000...

Συμφωνω με τις κοπελες που ειπαν οτι πολλοι γιατροι σε σπρωχνουν σε εξετασεις γιατι εχουν συμφεροντα. ΑΠο την αλλη δεν συμφωνω οτι υπαρχει παραφιλολογια. Τα πραγματα ειναι απλα. Ειναι στατιστικες. Ολες ειμαστε ενα νουμερο στο τελος της ημερας. Σε καποια θα τυχει σε καποια οχι, ειναι απλο. Εχω φιλη που με 1 στα 1100 (στα 42) εκανε αμνιο και το μωρακι ειχε προβλημα.

Επισης ναι, οπως λεει και η fotin, υπαρχει ουτως ή αλλιως κινδυνος αποβολης σε μια εγκυμοσυνη, αλλα το να ξερεις οτι με μια εξεταση τον αυξανεις τοσο δραματικα, δεν κανει την αποφαση ευκολη.

Eγω παρολο το ιστορικο μου δεν ειμαι κατά της αμνιο, ειμαι υπερ. Απλα εξαρταται απο το ποσο πολυ εχεις παλεψει να μεινεις εγκυος και απο τα νουμερα που σου δινουν. Και σαφως αν η β επιπεδου σου δειξει κατι, εκει δεν εχεις πολλες εναλλακτικες. Το μονο που λεω ειναι μηπως αξιζει καποιος να περιμενει τη β επιπεδου... Δεν ξερω, ειναι τοσο προσωπικο το θεμα...

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mprabo mara symfono apolyta mazi sou se ayta pou les kai ayth einai h pragmatikothta...egw sta 25 mou eixa 2 15-20.000 poso htan tote kai dystixos to laxeio to eixa tyxh kai htan to paidi me down...apo tote proliptika parolo pou ixa kales afxenikes ekana trofoblasth apo ton fobo mou ,twra eime sth triti egymosini kai ta apotelesmata mou bgeikan kala...eixa kai apokolisi otan thn ekana akoma megalytero risko....egw pistebw oti einai thema tyxhs ola kai h sulipsi kai ola...kai opws eipes se merikes tha tyxi kai se merikes oxi...emena pws mou etyxe hstrabh neotath kai prwth egumosini...alla apo thn stigmh pou diskoleftike na meinei egyos kai exei kali ayxeniki,iswn na kanei thn b epipedou kai meta na apofasisi pio ksekathara...anamp rwthses to giatro sou an ginete na thn kaneis meta thn B??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικά μου αποτελέσματα ήταν 1:1105 με κίνδυνο ηλικίας 1:342(34 ετών).Ο γιατρός μου είπε να αποφασίσω μόνη μου αν θα κάνω αμνιοπαρακέντηση και αποφάσισα να μην κάνω.Μου είπε ότι αν ήμουν πάνω από 35 θα έπρεπε να την κάνω οπωσδήποτε, διότι τα αποτελέσματα του α- τεστ δεν βγαίνουν σωστά μετά από αυτή την ηλικία.Γι'αυτό και όλοι οι γιατροί επιμένουν στο να γίνει μετά τα 35, γιατί τα αποτελέσματα δεν θεωρούνται αξιόπιστα μετά από αυτή την ηλικία, ακόμη και να είναι πολύ καλά!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είμαι υπερ της αμνιο. ξέρω πως στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης αυτή την εξέταση την κάνουν όλες οι γυναίκες πάνω από τα 35 και μάλιστα υποχρεωτικά. είναι εξέταση ρουτίνας. μάλιστα δεν ρωτούν τις γυναίκες αν θέλουν να την κάνουν, το αντίθετο ,θεωρείτε δεδομένο οτι θα την κάνουν λόγο ηλικίας και μόνο σε περίπτωση που η μητέρα δεν θέλει τότε θα πρέπει εγγράφως να το δηλώσει. τα παραπάνω νομίζω λένε πολλά.βέβαια εδώ είμαστε Ελλάδα και συμβαίνουν πολλά παράλογα...

σχετικά με το ρίσκο είναι δική σου απόφαση κ σε καταλαβαίνω απόλυτα. σίγουρα αν αποφασίσεις να την κάνεις θα πρέπει να φροντίσεις να μείνεις την εβδομάδα που ακολουθεί Αθήνα.μία φορά άλλωστε θα το κάνεις αυτό για το μωρό σου! σίγουρα μπορείς να περιμένεις να κάνεις πρώτα το Β' επιπέδου και ανάλογα να αποφασίσεις.εμένα πάντως θα με είχε τρελάνει η αγωνία να περιμένω τόσο καιρό.

Μπορεί να με βλέπεις άνετη σε όσα γράφω όπως και οι υπόλοιπες.Θα σας πω λοιπόν οτι έχω κάνει στα 32μου αμνιο στην 22η εβδομαδα και ευτυχώς γιατι είχε σοβαρό πρόβλημα το παιδί. και επίσης την περασμένη εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη στα 34 μου και όλα πήγαν καλά.Ξέρω λοιπόν την αγωνία και τους φόβους.Ξέρω επίσης οτι συνήθως προκύπτει αποβολή σε αυτές τις περιπτώσεις όταν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό και με την εξέταση επισπέυδεται αυτό που είναι μοιραίο να γίνει. Επίσης έχει μεγάλη σημασία το πόσο καλός είναι ο γιατρός που κάνει την εξέταση αυτή όταν βάζει τη βελόνα δηλαδή.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 έγραψε:

mprabo mara symfono apolyta mazi sou se ayta pou les kai ayth einai h pragmatikothta...egw sta 25 mou eixa 2 15-20.000 poso htan tote kai dystixos to laxeio to eixa tyxh kai htan to paidi me down...apo tote proliptika parolo pou ixa kales afxenikes ekana trofoblasth apo ton fobo mou ,twra eime sth triti egymosini kai ta apotelesmata mou bgeikan kala...eixa kai apokolisi otan thn ekana akoma megalytero risko....egw pistebw oti einai thema tyxhs ola kai h sulipsi kai ola...kai opws eipes se merikes tha tyxi kai se merikes oxi...emena pws mou etyxe hstrabh neotath kai prwth egumosini...alla apo thn stigmh pou diskoleftike na meinei egyos kai exei kali ayxeniki,iswn na kanei thn b epipedou kai meta na apofasisi pio ksekathara...anamp rwthses to giatro sou an ginete na thn kaneis meta thn B??

Την Παρασκευή έχω ραντεβού μαζί της και θα τη ρωτήσω.. ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά΄συμφωνώ με όλα αυτά που γράφεις, δεν μπορώ να βγάλω το φόβο όμως από μέσα μου. Προσπαθώ αλλά δεν μπορώ. Φοβάμαι μη συμβεί κάτι και όλα αυτά.. Δε γνωρίζω και κάποιο γιατρο στην Αθήνα, απλά κλείνω ραντεβού με το τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπάθησε αν αποφασίσεις να πάρεις πληροφορίες για το γιατρό που θα πας.δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω να σου συστήσω κάποιον Αθήνα γιατι μένω επαρχία και εγώ.πάντως εγώ είχα ρωτήσει και αυτό που έμαθα είναι πως δεν ΄παίζει ρόλο πόσο κόσμο βλέπει ένας γιατρός αλλά στις δυσκολες περιπτώσεις τα ποσοστά επιτυχίας που έχει, αν δηλαδή βρίσκει πιθανά προβλήματα.

Μη φοβάσαι , να είσαι αισιόδοξη για το μωράκι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω πολύ θα το σκεφτώ πάρα πολύ αλλά νομίζω ότι αν την κάνω θα προτιμούσα να κάνω τη Β επιπέδου πρώτα και μετά να αποφασίσω. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά βέβαια, ή το αναβάλλω λόγω φόβου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι καταλαβαίνω εσύ δεν θες να πάρεις το ρίσκο. Ρώτησε τη γιατρό σου αν μπορείς να την κάνεις μετά την Β επιπέδου και αποφασίζετε εκ νέου.

Αν είναι κάτι που το φοβάσαι τόσο πολύ, καθυστέρησέ το αν μπορείς.

Ποιά είναι τα ποσοστά να βγει άρρωστο το παιδί λόγω ηλικίας; Νομίζω κάτω από 1% αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Όπως και να έχει κοίταξε να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και να μην προσθέτεις άγχος στο μωρό σου. Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά και θα έπρεπε να είσαι χαρούμενη αντί για προβληματισμένη.

Είναι γεγονός ότι ΟΛΟΙ οι γιατροί μετά τα 35 προτείνουν αυτή την εξέταση. Κανείς δεν την επιβάλει αν δεν υπάρχει κάποια ενδειξη για πρόβλημα. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις και πως θα χειριστείς την κατάσταση. Αν τελικά την κάνεις φρόντισε να έχεις ένα άνετο ταξίδι και διαμονή στην Αθήνα και συνδύασέ το με διακοπές για να χαλαρώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anamp εύχομαι όλα να πάνε καλά μέσα από την καρδιά μου. μην αφήσεις τον φόβο να επηρεάσει την ψυχολογία σου μέχρι τότε. ξέρω πολύ καλά πως θα υπάρχει μέσα σου η σκέψη όμως μην σε καταβάλει κιόλας. για να είναι χαρούμενο το μωράκι εκεί μέσα πρέπει κ η μαμά του να είναι χαλαρή . B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νσ στε καλά βρε κορίτσια, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω λίγο θα το συζητήσω και με τη γιατρό ξανά, και βλέπουμε.Δεν είναι και εύκολο εδώ που τα λέμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την εμπειρια μου η αμνιο δεν προκαλει αποβολη σε εμβρυο που χει ήδη βλαβη αλλα και σε υγιεστατα εμβρυα οπως συνεβει και σε μενα (μιας και πηρα τα αποελεσματα ουτως ή αλλιως και ηταν και τα 2 υγιη).

Επισης απο ο,τι ξερω τουλαχιστον στην Αγγλια ουτε καν τους λενε για αμνιο. Καλα εκει ειναι εντελως χαλαροι ακομα και με τον αριθμο των υπερηχων..

Αν η anamp εχει στα χερια της 2 δεδομενα, ενα που λεει 1 στα 3600 μωρακι με προβλημα και 1 στα 100 πιθανοτητα προβληματος λογω αμνιο, εχει δικιο να προβληματιζεται.

Αnamp μαζεψε πληροφοριες, 99% η αμνιο ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, εγω δεν γνωριζω ΚΑΜΙΑ αλλη κοπελα που να χε προβλημα, ομως αν φοβασαι μην πιεστεις προς καμια κατευθυνση.

Ναι 22η βδομαδα ειναι σχετικα μακρια, αλλα μονο εσυ θα αποφασισεις για σενα. Κανενας αλλος δυστυχως. Να μοιραστεις τις ανησυχιες σου με τη γιατρο σου και μετα αποφασιζεις... Χαλαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς να σου πω ότι είναι μια απόφαση που θα πρέπει να την πάρεις με μεγαλύτερο γνώμονα το πως αισθάνεσαι εσύ καλύτερα! Τι εννοώ; Τα ποσοστά σου δεν είναι ανησυχητικά οπότε η αμνιο θα είναι μια εξέταση που θα την κάνεις για να αισθανθείς εσύ καλά, ότι έκανες από μεριάς σου ότι χρειάζεται για την υγεία αυτού του παιδιού! Αν είναι όμως αυτή η εξέταση, κάνοντάς την να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην ψυχολογία σου και κατ' επέκταση στην εγκυμοσύνη καλό θα είναι να το σκεφτείς περισσότερο!

Όλα αυτά σου τα λέω γιατί τα πέρασα... μπορείς να κάνεις αμνιο και μετά την Β' επιπέδου... αλλά πάρα πολύ γρήγορα... γιατί αν χρειαστεί διακοπή εγκυμοσύνης (μακριά από όλους) πρέπει να γίνει μέχρι την 25η εβδομάδα... και σκέψου ότι τα αποτελέσματα της αμνιο κάνουν 3 εβδομάδες περίπου...

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα... αλλά αυτό είναι το σκεπτικό μου... εγώ χρειάστηκε να κάνω αμνιο μετά την Β' επιπέδου και μάλιστα εσπευσμένα... και ήταν πάρα πολύ άσχημα... αλλά αυτό που είπα στον εαυτό μου είναι ότι την κάνω και απλά σταματώ να το σκέφτομαι!! Και έτσι και έκανα... ευτυχώς όλα πήγαν καλά... και πλέον είμαι στον 9ο και περιμένω εν αγωνίως τον μπεμπούλη μου!!!

Με το καλό εύχομαι όλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi

Με το καλο κοπελα μου!!! Να πανε ολα τελεια.

Θα θελα να μπορεις να μας πεις γιατι εκανες ευσπευσμενα αμνιο μετα τη β επιπεδου? Τι ειδατε?

Εγω θα επιμεινω οτι αν ειχα μεινει εγκυος πιο ευκολα και οχι μετα απο 5 χρονια, με 100 φυσικους κυκλους και δεν ειχα την προηγουμενη αποτυχια , σιγουρα θα κανα αμνιο να μαι πιο ησυχη. Τωρα απλα δεν ξερω τι να κανω... Ακομα το σκεφτομαι, αλλα νομιζω οτι δεν θα κανω... Δεν ξερω. Θελει πολυ σκεψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ Maragr! Σου εύχομαι κι εσένα τα καλύτερα...

Στην Β' επιπέδου που λες... είδαν ότι τα ματάκια του είχαν υπερηχογένεια (κάτι που δεν πρέπει να συμβαίνει) και επίσης ότι ήταν ελαφρώς μικρότερα από το φυσιολογικό! Το Papp-A πρέπει να συμπληρώσω ότι ήταν άψογο (1:16600)...Και τα δυο αυτά ευρύματα μαζί, μπορεί να συνδέονταν με κάποιο σύνδρομο... όπως καταλαβαίνεις μας έλουσε κρύος ιδρώτας... και ξεκινήσαμε να κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις... αρχικά αιματολογικές για να δούμε αν πέρασα κάποια λοίμωξη... μετά μαγνητική εμβρύου για να μετρήσουμε τους κόγχους των ματιών του (οι οποίοι ευτυχώς είναι στα φυσιολογικά κατώτερα όρια)... και μετά αμνιο για να αποκλείσουμε ότι δεν σχετίζεται με κάποιο από τα γνωστά τουλάχιστον σύνδρομα... όλα βγήκαν αρνητικά... ακόμη δεν ξέρουμε τι μπορεί να είναι αυτή η υπερηχογένεια... μάλλον μας λένε είναι συγγενής καταρράκτης... αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο... θα πρέπει να περιμένουμε την γέννηση για να το εξακριβώσουμε... καταλαβαίνεις λοιπόν την αγωνία μου!!!

Εγώ λοιπόν απλά σκεφτόμουν ότι ήθελα να κάνω ότι περνούσε από το χέρι μου για να διασφαλίσω ότι αυτό το παιδί θα έρθει γερό στον κόσμο... ακόμη δεν ξέρω... αλλά κοιμάμαι ήσυχη γνωρίζοντας ότι από μεριάς μου.. δεν γινόταν τίποτα άλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,Xanthipi εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον μπεμόύλη σου σε θαυμάζω που έκανες όλα αυτά, να είσια σίγουρη ότι θα γεννηθεί και θα είναι όλα τέλεια, μην ανησυχείς. Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό να συζητήσουμε ξανά το θέμα της αμνιο. Η απόφασή μου είναι να μην την κάνω, τουλάχιστον τώρα. Στη Β- επιπέδου αν υπάρξει λόγος τότε θα την κάνω σίγουρα. Maragr σε καταλαβαίνω κι εγώ έμεινα έγκυος μετά από μεγάλη προσπάθεια, και μετη βοήθηεια του Θεού εύχομαι να μου χαρίσει ένα υγιέστατο μωράκι. Το ίδιο εύχομαι και για σένα, μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Σε ποια εβδομάδα της εγκυμοσύνης είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anamp

ΕΙμαι στην 23η... και η β επιπεδου ειχε μια ενδειξη οχι καλη, αλλα για την ωρα ο γιατρος ειπε οτι μια ενδειξη δεν αρκει για να ανησυχησουμε. Πρεπει να υπαρχει συνδυασμος ενδειξεων. Για την ωρα υπομονη μεχρι τον υπερηχο καρδιας και τον επομενο υπερηχο...

Με το καλο και συ!!!!!

xanthipi

Να πανε ολα τελεια! Μπραβο σου για το πως το χειριστηκες, εισαι αξια θαυμασμου. Εγω με 1:16600 ουτε και που θα τη σκεφτομουν την αμνιο με το ιστορικο μου. Εδω δεν τη σκεφτομαι με το 1:1600 που χω τωρα... Αστα να πανε...

Εχει ο Θεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

xanthipi

Να πανε ολα τελεια! Μπραβο σου για το πως το χειριστηκες, εισαι αξια θαυμασμου. Εγω με 1:16600 ουτε και που θα τη σκεφτομουν την αμνιο με το ιστορικο μου. Εδω δεν τη σκεφτομαι με το 1:1600 που χω τωρα... Αστα να πανε...

Εχει ο Θεος...

Μακάρι να πάνε όλα καλά... το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου για όλες μας!!!! Σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα καλά σου λόγια... Δεν πιστεύω ότι είμαι άξια θαυμασμού... θεωρώ ότι είμαι απλά μια μανούλα που προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο για το παιδί της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝ.ΣΑΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ2,5 ΧΡΟΝΙΑ.ΗΜΟΥΝ 31 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΙΔΕ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΓΚΕΦΑΛΙΔΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 19,6 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20...ΠΙΑΣΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΦΤΟ!!!!!!!!11ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΑΓΧΩΣΕΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΙΣΟΛΟΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ.ΚΑΝΩ 3 Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΟΜΦΑΛΙΚΗ ΑΡΤΗΡΙΑ.ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ,,ΚΛΑΜΑ,ΚΛΑΜΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ,,ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΘΑΡΑ,ΑΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΗ ΝΑ ΣΑΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ...Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΑ 2 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΔΟΞΑΖΩ ΤΩ ΘΕΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΧΑΡΙΣΑΝ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi έγραψε:

MARAgr έγραψε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά... το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου για όλες μας!!!! Σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα καλά σου λόγια... Δεν πιστεύω ότι είμαι άξια θαυμασμού... θεωρώ ότι είμαι απλά μια μανούλα που προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο για το παιδί της!!![/quote:2fbvvhxc]

Έχει δίκιο η xantipi, το χειρίστηκες πολύ γενναία, μπράβο σου καλή δύναμη στη συνέχεια, εύχομαι να μας πάνε όλα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας. Μόλις γύρισα από τη γιατρό!!! Συζήτησα πολύ μαζί της για το θέμα της αμνιοπαρακέντησης, της είπα την απόφασή μου ότι δεν θα την κάνω τουλάχιστον τώρα και μου είπε ότι οι εξετάσεις μου έτσι κι αλλιώς ήταν καλές και ότι μπορώ να την κάνω μετά την Β επιπέδω αν υπάρξει κάτι ανησυχητικό. Σήμερα ήταν πολύ πιο ήπια μαζί μου και πιο καθυσηχαστική...... Έξω από το γιατρέιο της συνάντησα και μια κοπέλα η οποία μου είπε ότι άλλαξε γιατρό γιατί την άγχωνε τρομερά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αν είπε στις 8 Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, κορίτσι μου. Δεν θα δείξει με έμβρυο τριών ημερών. Κάνε υπομονή έστω μέχρι το Σαββατο. Κρίμα να σου δείξει λάθος και ν απογοητευτείς. Καλή επιτυχία ευχομαι και να ειναι θετικο!!🙏❤️
    • Τέλεια νέα!!  Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να κυλήσει ήρεμα και ευχάριστα η εγκυμοσύνη σου και σε λίγο καιρό να έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!  Θα χαιρόμαστε να ακούμε τα νέα σου!! 🙏😊💗
    • Τώρα μπήκα να γράψω!!!! Όλα καλά! 141 παλμοί το μωρό μεγάλωσε όσο έπρεπε με έβγαλε 7 εβδομάδες και 1! Αλλά το πάμε από βδομάδα σε βδομάδα επειδή είχε η χοριακη αυτό το σκαμπανευασμα!!! Μου είπε όμως ότι όλα τα βλέπει όπως πρέπει να είναι κ η εμφύτευση σωστή καμία αποκόλληση τίποτα.... απλά κρατάμε την πισινή μας! Εσείς όλα καλά???? Τον βρήκες τον γιατρό?
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!! @Raf123 συγχαρητήρια για την κόρη!!! Τέλεια!!!  διαβασα ολα τα νεα σας με γιατρους κ ψωνια!! Σούπερ!! Εγω πηρα τωρα το κολιέ εγκυμοσύνης το μπολα! Επίσης είμαι σε φάση που πρέπει να ξέρω ακριβώς πως θα κάνω το δωμάτιο του παιδιού μιας κ τώρα φτιάχνω το σπίτι κ έχω μαστορια! Κατά πάσα πιθανότητα λέω ν πάρω την κούνια από τ ικεα μια άσπρο καφέ με συρτάρι από κάτω που γίνεται κ κρεβατι.  Κ γω θέλω φωλιά μάλλον θα πάρω μια από Βόλο που μ άρεσε σε σχεση με τις αλλες. Τίποτα δεν μ αρέσει γ τα αγόρια δυσκολεύομαι πάρα πολύ 😝
    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...