Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με το θηλασμό.Θηλάζω αποκλειστικά τον μπέμπη μου εδώ και 2μήνες.Δίνω και μερικά στοιχεία για να ξέρετε: βάρος γέννησης 3140

βάρος εξόδου 3090

βάρος 40ημ. 4400

βάρος 2μηνών 5150

Το θέμα μου είναι οτι το μωρό γκρινιάζει συνέχεια ακόμα και μετά απο μισή ώρα που έφαγε.Ο άντρας μου λέει οτι δεν χορταίνει το μωρό,το ίδιο λέει και η μάνα μου κ η πεθερά μου.Το έχω πολλές ώρες στο στήθος και όχι το κλασικό 15λεπτο που λένε οι γιατροί.Ο παιδίατρος χτές που τον ζυγίσαμε ήταν ευχαριστημένος κ δεν μου σύστησε συμπλήρωμα.Είμαι λιγάκι προβληματισμένη γιατί με πιέζουν πολύ να δώσω ξένο γάλα.Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να παώ πουθενά με το μωρό γιατί ξέρω οτι σε κανένα μισάωρο-μια ώρα το πολύ θα γκρινιάξει κ θα πρέπει να το θηλάσω.Ούτε για καφέ δεν έχω παέι ακόμα και κόσμο όταν έχω στο σπίτι μετά απο λίγο πάω στο δωμάτιο για να θηλάσω και όσοι έρχονται να δουν το μωρό μου λένε γιατί πεινάει συνέχεια??Δωστου ξένο να ησυχάσει το μωρό!Και απογοητεύομαι :( Εσείς τι λέτε?

Και κάτι ακόμα.Εδώ και μερικές μέρες όταν τον θηλάζω πίνει με πολύ λαιμαργία το γάλα και πνίγεται!!!Αρχίζει και βήχει και κοκκινίζει ολόκληρος!!Την πρώτη φορά που το έκανε τρόμαξα πολύ.Γιατί το παθαίνει αυτό???Ο γιατρός που τον ρώτησα μου είπε να τον ταίζω πρίν αρχίσει να κλαίει ώστε να μην τρώει με λαιμαργία.Πάλι όμως πνίγεται :( Γιατί συμβαίνει αυτό?Το παθαίνουν και άλλα μωρά?Φοβάμαι μην μου πάθει τίποτα ρε κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου ,πρωτα απο ολαμια χαρα τα κανεισ ολα .ετσι κανουν ολα στην αρχη .

αυτο το θεμα εχει μπει παρα πολλεσ φορεσ .

δεν εχω χρονω για μεγαλητερη απαντηση

δεσ παλιοτερεσ μεχρι να σου απαντησουν .

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=422756

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσες πανες βρεχει την ημερα και ποσες με κακακια;;; Τι χρωμα ειναι τα κακακια;;;

Οταν το μωρο πνηγετε το στηθος σου ειναι πρισμενο;

Ουτε εγω ειχα παει για καφε οταν ηταν δυο μηνων.

Αφου ο το παιδι παιρνει τι επιθυμητο βαρος να μην δοσεις συμπληρωμα.

Το μωρο δεν θα ισυχασει αμα του δοσεις γαλα σκονη..μπορει να ειναι διαφορες οι αιτιες που κλαιει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι. :)

Οι μετρήσεις σας είναι πολύ καλές και δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις συπλήρωμα. Το ότι το μωρό ζητάει συνέχεια στήθος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πεινάει. Μπορεί να έχει πονάκια ή απλά να θέλει να σε νιώθει. Το ότι δεν έχεις πάει ακόμα για καφέ είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Πίστεψέ με οι περισσότερες που έχουν θηλάσει αποκλειστικά κάπως έτσι ήταν το πρώτο διάστημα Σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα. Μπορεί να περνάει και άλμα ανάπτυξης και να θέλει να αυξήση την παραγωγή σου.

Καλή συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι. Μη δώσεις συμπλήρωμα κρίμα είναι. Μάλλον έχεις μεγάλη ροή και πνίγεται. Και μένα το έκανε αυτό και γκρίνιαζε. Δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωμενη που η ροή είναι λιγότερη. Είναι μικρό ακόμα. Εμένα άρχισε να στρώνει στο 3 μηνο και βάλε. Πιο πριν έτρωγε ακατάπαυστα. Μετά το έκανε ανά μία ώρα. Ακόμα στρώνει ο θηλασμός μην παραιτείσαι. Για καφέ είναι νωρίς να πας χωρίς το μωρό κάνε λίγη υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΣΟΥ!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!!ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ!!ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ!!!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ..Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΛΕΣ..ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ!!ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Ποσες πανες βρεχει την ημερα και ποσες με κακακια;;; Τι χρωμα ειναι τα κακακια;;;

Οταν το μωρο πνηγετε το στηθος σου ειναι πρισμενο;

Ουτε εγω ειχα παει για καφε οταν ηταν δυο μηνων.

Αφου ο το παιδι παιρνει τι επιθυμητο βαρος να μην δοσεις συμπληρωμα.

Το μωρο δεν θα ισυχασει αμα του δοσεις γαλα σκονη..μπορει να ειναι διαφορες οι αιτιες που κλαιει....

Δεν μετραω τις πάνες πάντως σίγουρα είναι πάνω απο 6.Μέχρι τις 40μέρες κάθε φορά που τον άλλαζα ειχε και κακάκια.Τώρα κάνει άλλες φορες 2 τη μέρα άλλες 3.Το στήθος μου τώρα πια δεν πρήζεται!!Ακόμα και το βράδυ που κοιμάται 4ώρες σερί χωρίς να φαει το στήθος μου δεν είναι πρσμένο όπως παλιά..απλά γίνεται μούσκεμα η μπλούζα μου με γάλα όταν έχει πολύ ώρα να θηλάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγω ρε κορίτσια θέλω να δώσω συμπλήρωμα!!Αλλά με έχει κουράσει πολύ ο συνεχής και πολύωρος θηλασμός...πότε θα στρώσουν τα πράγματα??Πότε θα αρχίσει να τρώει ανα 3ωρο και να μην θηλάζει με τις ώρες?Με έχει φάει κ η κλεισούρα κ έχει πέσει η ψυχολογία μου :( Ειδικά τώρα που έφτιαξε ο καιρός θέλω να πάω με τον άντρα μου έστω για ένα καφεδάκι αλλά αν γκρινιάξει το μωρό τι θα κάνω??Δεν μπορώ να πετάξω το στήθος έξω και να τον ταισω..Πολύ ζόρι ο θηλασμός...Σε σας πότε έστρωσε η κατάσταση??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

black rose έγραψε:

Ούτε εγω ρε κορίτσια θέλω να δώσω συμπλήρωμα!!Αλλά με έχει κουράσει πολύ ο συνεχής και πολύωρος θηλασμός...πότε θα στρώσουν τα πράγματα??Πότε θα αρχίσει να τρώει ανα 3ωρο και να μην θηλάζει με τις ώρες?Με έχει φάει κ η κλεισούρα κ έχει πέσει η ψυχολογία μου :( Ειδικά τώρα που έφτιαξε ο καιρός θέλω να πάω με τον άντρα μου έστω για ένα καφεδάκι αλλά αν γκρινιάξει το μωρό τι θα κάνω??Δεν μπορώ να πετάξω το στήθος έξω και να τον ταισω..Πολύ ζόρι ο θηλασμός...Σε σας πότε έστρωσε η κατάσταση??

Rose καλησπερα. το μωρο σου ειναι μικρουλι ακομα, συντομα θα τρωει γρηγοροτερα και δε θα χρειαζεται να το εχεις τοση ωρα στο στηθος. να σκεφτεσαι μονο ότι το βαρος του ειναι πολυ καλο και δεν χρειαζεται να δωσεις συμπληρωμα. οντως μπορει να γκρινιαζει για πολλους αλλους λογους όπως κολικοι, να ζεσταινεται, να θελει αγκαλια, να νυσταζει... όσο για την κλεισουρα στο σπιτι, γιατι δεν πας μια βολτα τωρα που καλοκαιριασε πια και ο καιρος ειναι καλος. Ας θηλάσεις εξω γιατι οχι, τι πιο φυσιολογικο απο μια μανα που θηλαζει το παιδι της? Καντο διακριτικα και μην σε απασχολει τι θα πει ο κοσμος. εγω θηλάζω δημοσια και δεν με ενδιαφερουν ουτε τα βλεμματα ουτε τα σχολια. Βαλε το μωρακι στο καροτσι, πηγαινετε μια βολτα στο παρκο, μολις το ταισεις φυγατε. και αν πεινασει, ειπαμε το θηλαζεις. Μην σε αγχωνει αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες τα ιδια ζουμε ετσι??? εμενα εστρωσε να τρωει ανα 3 ωρο τωρα που μπηκαμε στις στερεες τροφες αλλα ποτε δεν σκεφτηκα να δωσω συμπληρωμα οσο κι αν μου το λεγανε ολοι οι καλοθελητες!!!!!περα απο τα οφελη του θηασμου που σιγυρα εχεις ακουστα να ξερεις θα ειναι πιο δυσκολο να αποστειρωνεις μπιμπερο και παλι δεν θα ηρεμησεις και για καφεδακι ανετα πας με το μωρακι οταν θηλαζεις μη σου πω και εκδρομουλα! ενω με το μπιμπερο πιο δυσκολα! κι εγω ντρεπομουνα να θηλασω εξω αλλα τελικα ειναι πολυ απλο να γινει διακριτικα και φαινεται σαν να κοιμηζεις το μωρακι σου!δοκιμασε το πριν αποφασισεις θα δεις ποσο ευκολα γινονται ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χεχε κατι μου θυμιζει αυτη η κατασταση!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh:

και σε εμενα τα ιδια εκανε καθε μιση ωρα μια ωρα ηθελε στηθος και πιπιλισμα

πρωτη φορα για καφε βγηκα γυρω στους 3,5 μηνες και φυσικα με ενα σεντονακι γιατι θηλασα και εξω τωρα θηλαζω αντα εξω

μην ακους κανεναν και συνεχισε μια χαρα τα πας

επισης η μικρη μου τωρα 11 μηνων θελει την τζουριτσα της καθε μια ωρα αντε μιαμιση ακομα και αν εχει φαει

αν θες βολτα πηγαινε βαλε 2 μπλουζες και οταν θελησει το μωρο να φαει σηκωνεις τη μια κατεβαζεις λιγο την αλλη και δεν φαινεται τιποτα!!!με εσωσε η μικρη δεν της αρεσει να την σκεπαζω με σεντονακια δυσανασχετει :blush::S

αυτο μου το εμαθε η AthinaK μια αλλη μανουλα στο φορουμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει ο μικρούλης!καταρχήν να σου πω ότι τα έχουμε περάσει και τα περνάμε όλες όπως θα κατάλαβες και εσύ αλλά εγώ πιστεύω ότι ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα,αν βάλεις πρόγραμμα θα αποτύχει και ο θηλασμός και ο μικρούλης δεν θα παίρνει το βάρος που θα έπερνε αν θήκαζε όσο ήθελε και όποτε ήθελε.Εμένα να φανταστείς ο μικρούλης μου δεν έχει πρόγραμμα και ούτε θα αποκτήσει πιστεύω,υπάρχουν φορές που τρώει ανα μια ώρα,άλλες τρώει κάθε δυο ώρες και άλλες κάθε δυόμισι εξαρτάται τις ανάγκες του,την ημέρα(άλλες μέρες τρώει πιο πολύ και άλλες πιο λίγο),την ζέστη ή όχι κτλ.Τα κιλά του μικρούλη σου είναι μια χαρά γιατί να δώσεις ξένο;υπομονή θέλει και ξεκούραση όσο μπορείς για να αντέχεις.Εγώ τα πέρασα και τα περνάω και με πολλά προβλήματα αλλά θηλάζω γιατί το θέλω πολύ τελικά όπως και ο μικρούλης μου!όσο για τον θηλασμό σε δημόσιους χώρους αν θέλεις να αποφύγεις τα βλέμματα μπορείς να τον θηλάσεις στο αμάξι αν πεινάσει και είσαστε έξω,το έχω κάνει πολλές φορές.Μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι να κουβαλάς μαζί σου μπιμπερό,ζεστό νερό,σκόνες κτλ και το ξένο γάλα θα πρέπει να το πιεί αμέσως γιατί χαλάει,υπομονή και σιγά σιγά όλα θα σου φαίνονατι πιο εύκολα είναι μικρούλι ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

black rose έγραψε:

Ούτε εγω ρε κορίτσια θέλω να δώσω συμπλήρωμα!!Αλλά με έχει κουράσει πολύ ο συνεχής και πολύωρος θηλασμός...πότε θα στρώσουν τα πράγματα??Πότε θα αρχίσει να τρώει ανα 3ωρο και να μην θηλάζει με τις ώρες?Με έχει φάει κ η κλεισούρα κ έχει πέσει η ψυχολογία μου :( Ειδικά τώρα που έφτιαξε ο καιρός θέλω να πάω με τον άντρα μου έστω για ένα καφεδάκι αλλά αν γκρινιάξει το μωρό τι θα κάνω??Δεν μπορώ να πετάξω το στήθος έξω και να τον ταισω..Πολύ ζόρι ο θηλασμός...Σε σας πότε έστρωσε η κατάσταση??

Γιατί καλή μου στεναχωριέσαι έτσι; Όλα μπορούν να λυθούν αρκεί να το θέλεις!

Και βέβαια να πάς την βόλτα σου, και τον καφέ σου και την ταβέρνα σου!!! Όταν πεινάσει το μωρό βάλε ένα λεπτό σεντονάκι πάνω σας (για τα αδιάκριτα βλέμματα) και θήλασε εκεί που κάθεσε! Είναι πολύ ευκολο!

Κάνε υπομονή και θα φτιάξει το μωρούλι! Να ξέρεις βέβαια θηλασμός και 3ωρο δεν είναι και τόσο εφικτό. Αλλά μέχρι 2,5 ώρες θα πηγαίνει!

Απόλαυσε το καλοκαίρι και το μωράκι σου μαζί!!! Ρώτησες το γιατρό αν σας επιτρέπει να πάτε θάλασσα; Εκεί ο θηλασμός είναι ευκολότερος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις μου δώσατε πολύ δύναμη να συνεχίσω!!!Απο οτι κατάλαβα θέλει υπομονή ο θηλασμός και σίγουρα δεν είμαι η μόνη που τα περνάω αυτά..Θα το παλέψω όσο μπορώ και αντέχω απο τη στιγμή που παίρνει καλό βάρος.Δεν μου απάντησε καμια σας όμως γιατι πνίγεται όταν θηλάζει???Τι φταίει??Είναι κάτι που με ανησυχεί πολύυυ..αν μπορεί να βοηθήσει καμιά σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου απαντησε η παπακι...πιθανον εχεις μεγαλη ροη και πνυγετε..περα του οτι θα ηταν καλο να το θηλαζεις πριν κλαψει απο πεινα..ισσος θα επρεπε να βγαζει λιιιιγο γαλα με το χερι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Σου απαντησε η παπακι...πιθανον εχεις μεγαλη ροη και πνυγετε..περα του οτι θα ηταν καλο να το θηλαζεις πριν κλαψει απο πεινα..ισσος θα επρεπε να βγαζει λιιιιγο γαλα με το χερι.

Σε ευχαριστώ!!Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και ελπίζω να αντιμετωπιστεί η κατάσταση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην αρχη ν τρεπομουν κι εγω να θηλασω δημοσια. Τωωωωωωωρα!!!!! καλα εισαι. Θηλαζω παντου κι οποιος θελει μην κοιταει. Τα πας θαυμασια κι ειναι κριμα να του κοψεις το στηθος. Ειναι φαγητο παρηγορια, ασφαλεια, σιγουρια γι αυτο. Κανενα μωρο δεν εχει πνιγει απο γαλα! Μην σε φοβηζει. Θα εδραιωθει η γαλουχια σου και δεν θα πνιγετε. Θηλασε τον, πηγαινετε βολτιτσα κι αν πεινασει θηλασε τον. Βαλε αν θες κι ενα σεντονακι πανω σου να μην φαινετε και σκασιλα σου!!! Καμαρι ειναι οχι ντρπη. Να σου ζησει και να το χαιρεσαι!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ήταν μια καταπληκτική μέρα και στο πάρκο ήταν πολλά παιδιά. Στη 1,5 ώρα που καθήσαμε είδα 3 μητέρες να θηλαζουν τα μικρά τους. Το ένα ήταν μόλις 6 εβδομάδων.

Εμένα όταν τις έβγαζα βόλτα θήλαζαν πιο αραιά. Τις έπαιρνε ο ύπνος στο καρότσι και χαιρόμασταν όλοι. Ο θηλασμός δεν είναι ντροπή. Αντίθετα, το θεωρώ διαστροφή να κοιτάζει κάποιος μια μητέρα που θηλάζει και να προσπαθεί να δει το στήθος της για να δει "γυμνό".

Και εμένα πνιγόταν, όσπου έμαθε να το ελέγχει από μόνη της. Είχα πολλή ροή και πετούσα γάλα σε απόσταση. Στην αρχή θύμωνε και έκλαιγε, αλλά από ένα σημείο και μετά τη βόλεψε γιατί το γάλα ερχόταν μπόλικο και γρήγορα. Σε 3' είχε φάει.

ΕλένηΧ είδες με τις μπλούζες; Είναι διακριτικό και άνετο! Χαίρομαι που βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως με αυτη τη μεθοδο σωθηκα δεν φαινετε τιποτα!!!!η μικρη τραβαει παντα το σεντονακι της :blush:

αν δεν μου το ειχες πει αυτο το κολπο με τις 2 μπλουζες μαλλον για αρκετους μηνες θα ημουν μεσα στην μαυρη απελπισια!!!!

THANKS!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια!Εδω και μια βδομάδα περίπου το 2μιση μηνών μωρό μου κάνει μόνο μια φορα κακά τη μέρα ενω μεχρί στιγμής έκανε 2με3 φορές!Απο όσο γνωρίζω απο τις πάνες που λερώνει το μωρό καταλαβαίνουμε αν χορταίνει.Θηλάζω αποκλειστικά και τώρα ανησυχώ μήπως δεν παίρνει καλό βάρος.Τελευταία φορά που ζυγίστηκε ήταν στις 2 Ιουνίου και τώρα θα ξαναζυγιστεί στις 2 Ιουλίου που θα τον πάω στον παιδίατρο.Δεν έχω ζυγαριά σπίτι:( Υπάρχει περίπτωση να χορταίνει,να παίρνει μια χαρά βάρος και να κάνει κακά μόνο μια φορά τη μέρα??Απο τσίτσα πάντως είμαστε καλά!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποια στιγμη ολα τα μωρακια σταματανε να κανουν 2-3-4 φορες την ημερα κακσκια ευτηχως και την περιοριζουν σε μια!!!!αφου βεχει αρκετες πανες ολα καλα!!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...